Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,881 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 106 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

red_devil2290

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη red_devil2290
Ο red_devil2290 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O red_devil2290 έγραψε στις 01:00, 24-11-11:

Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες υιοθέτησα μια γατούλα περίπου 10 μηνών, που πιθανόν να μην ήταν αδέσποτη, αλλά να την παράτησαν. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικούς απο τους πρώτους προβληματισμούς μου, και κάθε απάντηση θα μου ήταν χρήσιμη! Αρχικά να αναφέρω πως είναι μαθημένη σε βασικά (αμμολεκάνη) ,ωστόσο δεν ξέρουμε αν είναι εμβολιασμένη ή οχι. Προς το παρόν της έκανα αποπαρασίτωση και περνει αντιβίωση. Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να προσέχω σε συγκεκριμένα θέματα υγειηνής(πχ. το να μην μπαινει σε υπνοδωμάτιο/τουαλέτα, να μην ανεβαίνει στον καναπέ/κρεβάτι, αν πρέπει να πλένω τα χέρια μου συνέχεια μετά απο κάθε επαφή μαζί της). Δεύτερον , όσο περνούν οι μέρες και ξεθαρεύει, προβληματίζομαι για το θέμα εκπαίδευσης. Δηλαδή το πως ακριβώς θα την αποτρέπω απο συγκεκριμένες ενέργειες που λογικά δεν θα πρέπει να γίνονται.( Για παράδειγμα , απο την περιέργια της, μπορεί να θέλει να πάει να χωθεί σε ντουλάπι της κουζίνας, με κουζινικά,κτλ. Κάθε πρωί που ξυπνάω την βρίσκω πάνω στον καναπέ να κοιμάται , ενώ όλη την μέρα όταν θα θέλει να κοιμηθεί ,κοιμάται η στο χαλάκι ή στο κρεβατάκι της. Επίσης πως θα την αποτρέπω από το να πηγαίνει να παίζει με τα απλωμένα ρούχα?) Αρκεί ένα δυνατό ΜΗ όταν γίνεται κάτι τέτοιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 01:39, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από red_devil2290
Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες υιοθέτησα μια γατούλα περίπου 10 μηνών, που πιθανόν να μην ήταν αδέσποτη, αλλά να την παράτησαν. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικούς απο τους πρώτους προβληματισμούς μου, και κάθε απάντηση θα μου ήταν χρήσιμη! Αρχικά να αναφέρω πως είναι μαθημένη σε βασικά (αμμολεκάνη) ,ωστόσο δεν ξέρουμε αν είναι εμβολιασμένη ή οχι. Προς το παρόν της έκανα αποπαρασίτωση και περνει αντιβίωση. Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να προσέχω σε συγκεκριμένα θέματα υγειηνής(πχ. το να μην μπαινει σε υπνοδωμάτιο/τουαλέτα, να μην ανεβαίνει στον καναπέ/κρεβάτι, αν πρέπει να πλένω τα χέρια μου συνέχεια μετά απο κάθε επαφή μαζί της). Δεύτερον , όσο περνούν οι μέρες και ξεθαρεύει, προβληματίζομαι για το θέμα εκπαίδευσης. Δηλαδή το πως ακριβώς θα την αποτρέπω απο συγκεκριμένες ενέργειες που λογικά δεν θα πρέπει να γίνονται.( Για παράδειγμα , απο την περιέργια της, μπορεί να θέλει να πάει να χωθεί σε ντουλάπι της κουζίνας, με κουζινικά,κτλ. Κάθε πρωί που ξυπνάω την βρίσκω πάνω στον καναπέ να κοιμάται , ενώ όλη την μέρα όταν θα θέλει να κοιμηθεί ,κοιμάται η στο χαλάκι ή στο κρεβατάκι της. Επίσης πως θα την αποτρέπω από το να πηγαίνει να παίζει με τα απλωμένα ρούχα?) Αρκεί ένα δυνατό ΜΗ όταν γίνεται κάτι τέτοιο?
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Καταρχήν μπράβο σου που πήρες τη γατούλα και να τη χαίρεσαι!
Κοίταξε να δεις..Αυτά είναι και λίγο προσωπικά θέματα.Εάν δηλαδή σε ενοχλεί το γεγονός ότι ανεβαίνει στο κρεβάτι σου, τότε να μην την αφήνεις.Ομως η αλήθεια είναι ότι δεν τίθεται θέμα υγειηνής εάν είναι 100%οικόσιτη, τηρείς τους εμβολιασμούς της και τις αποπαρασιτώσεις της. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να διατηρείς την αμμολεκάνη της καθαρή κάθε μέρα. Εντάξει μέσα στην κατσαρόλα μου δε τη θέλω τη γάτα όπως δε θέλω και το πόδι μου Προσπάθησε να διατηρείς το ντουλάπι κλειστό και εάν σου τύχει κάτι τέτοιο, μπορείς να ξεπλύνεις το σκεύος και να μην πανικοβληθείς για κάτι εννοείται
Πάντως εγώ και πολλοοοοιιιιι άλλοι εδώ μέσα, κοιμούνται αγκαλιά με τις γατούλες τους, στο ίδιο μαξιλάρι...καλά για τον καναπέ δε το συζητώ..Τον έχουν κάνει κτήμα τους
Καλώς ή κακώς οι γατούλες είναι ζώα που έχουν την τάση να εξερευνούν και έχουν και την ικανότητα να πηδάνε και παντούοπότε αυτό λίγο πολύ το έχουμε στο μυαλό μας έτσι?
Παίζει με τα απλωμένα ρούχα ε? Μερικά tips που ίσως βοηθήσουν..
Να παίζεις πιο συχνά μαζί της για να ξεδίνει αλλού και επίσης μόλις τη δείς να το κάνει, να της αποσπάς την προσοχή με ένα άλλο παιχνίδι..Διαφορετικά, ένα επιβλητικό ΜΗ μπορεί να βοηθήσει επίσης απλά μιας και τώρα χτίζετε τους δεσμούς σας, προσπάθησε να μην την τρομάξεις πολύ
Τέλος, καλό θα ήταν να στειρωθεί (είναι σε πολύ κατάλληλη ηλικία) γιατί όπως ίσως να ξέρεις οι γατούλες μετά τη στείρωση ηρεμούν σημαντικά και εκτός από αυτό, δεν υποφέρουν αλλά ούτε κινδυνεύουν από προβλήματα που προκύπτουν σε αστείρωτες γατούλες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

Ο red_devil2290 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O red_devil2290 έγραψε στις 01:53, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Καταρχήν μπράβο σου που πήρες τη γατούλα και να τη χαίρεσαι!
Κοίταξε να δεις..Αυτά είναι και λίγο προσωπικά θέματα.Εάν δηλαδή σε ενοχλεί το γεγονός ότι ανεβαίνει στο κρεβάτι σου, τότε να μην την αφήνεις.Ομως η αλήθεια είναι ότι δεν τίθεται θέμα υγειηνής εάν είναι 100%οικόσιτη, τηρείς τους εμβολιασμούς της και τις αποπαρασιτώσεις της. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να διατηρείς την αμμολεκάνη της καθαρή κάθε μέρα. Εντάξει μέσα στην κατσαρόλα μου δε τη θέλω τη γάτα όπως δε θέλω και το πόδι μου Προσπάθησε να διατηρείς το ντουλάπι κλειστό και εάν σου τύχει κάτι τέτοιο, μπορείς να ξεπλύνεις το σκεύος και να μην πανικοβληθείς για κάτι εννοείται
Πάντως εγώ και πολλοοοοιιιιι άλλοι εδώ μέσα, κοιμούνται αγκαλιά με τις γατούλες τους, στο ίδιο μαξιλάρι...καλά για τον καναπέ δε το συζητώ..Τον έχουν κάνει κτήμα τους
Καλώς ή κακώς οι γατούλες είναι ζώα που έχουν την τάση να εξερευνούν και έχουν και την ικανότητα να πηδάνε και παντούοπότε αυτό λίγο πολύ το έχουμε στο μυαλό μας έτσι?
Παίζει με τα απλωμένα ρούχα ε? Μερικά tips που ίσως βοηθήσουν..
Να παίζεις πιο συχνά μαζί της για να ξεδίνει αλλού και επίσης μόλις τη δείς να το κάνει, να της αποσπάς την προσοχή με ένα άλλο παιχνίδι..Διαφορετικά, ένα επιβλητικό ΜΗ μπορεί να βοηθήσει επίσης απλά μιας και τώρα χτίζετε τους δεσμούς σας, προσπάθησε να μην την τρομάξεις πολύ
Τέλος, καλό θα ήταν να στειρωθεί (είναι σε πολύ κατάλληλη ηλικία) γιατί όπως ίσως να ξέρεις οι γατούλες μετά τη στείρωση ηρεμούν σημαντικά και εκτός από αυτό, δεν υποφέρουν αλλά ούτε κινδυνεύουν από προβλήματα που προκύπτουν σε αστείρωτες γατούλες!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, καλώς σας βρήκα!Πολύ χρήσιμη η απάντηση σου. Σίγουρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα να ανέβει στον καναπέ π.χ , ωστόσο προς το παρόν είμαι επιφυλακτικός σε τέτοιες κινήσεις, γιατί ακόμα δεν έχει εμβολιαστεί(δεν ξέρω αν έχω λόγο να είμαι). Μόνο αποπαρασίτωση της έχω κάνει, και η αλήθεια είναι πως προς το παρόν δεν της επιτρέπω να μπαίνει στο δωμάτιο μου και στην τουαλέτα,όπως και το να ανεβαίνει στον καναπέ. Είμαι υπερβολικός ή είναι καθαρά προσωπικό το θέμα όπως ανέφερες?(Με βάση δηλαδή το τι με ενοχλεί)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:10, 24-11-11:

ε μεταξυ μας εισαι λιιιιιιγο υπερβολικος,κατα τ αλλα να χαιρεσαι τη γατουλα σου,φανταζομαι θα ειναι η πρωτη σου γατουλα.βασικα δεν κολαμε απ τις γατες μικροβια,εφοσον κανεις την αποπαρασιτωση εισαι καλυμενος,τα εμβολια ειναι για να προστατευτουν οι γατες κι οχι εμεις.στο λεω εγω που εχω και μωρα και γατες και ποτε δεν επαθα τιποτα,και κοιμομαστε κι αγκαλια.τουλαχιστον στον καναπε που γραφεις δεν υπαρχει θεμα να παθεις κατι εσυ απ τη γατα.και για την τουαλετα,εγω πχ.ειμαι επιφυλακτικη πιο πολυ με ξενους αν ερθουν στην τουαλετα μου,παρα με τις γατες.αν παρολα αυτα σ ενοχλει,μ ενα κρεβατακι για γατες θα εισαι καλυμενος,θα το συνηθισει και δεν θ ανεβαινει πουθενα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 02:16, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
ε μεταξυ μας εισαι λιιιιιιγο υπερβολικος,κατα τ αλλα να χαιρεσαι τη γατουλα σου,φανταζομαι θα ειναι η πρωτη σου γατουλα.βασικα δεν κολαμε απ τις γατες μικροβια,εφοσον κανεις την αποπαρασιτωση εισαι καλυμενος,τα εμβολια ειναι για να προστατευτουν οι γατες κι οχι εμεις.στο λεω εγω που εχω και μωρα και γατες και ποτε δεν επαθα τιποτα,και κοιμομαστε κι αγκαλια.τουλαχιστον στον καναπε που γραφεις δεν υπαρχει θεμα να παθεις κατι εσυ απ τη γατα.και για την τουαλετα,εγω πχ.ειμαι επιφυλακτικη πιο πολυ με ξενους αν ερθουν στην τουαλετα μου,παρα με τις γατες.αν παρολα αυτα σ ενοχλει,μ ενα κρεβατακι για γατες θα εισαι καλυμενος,θα το συνηθισει και δεν θ ανεβαινει πουθενα.
Ευχαριστώ πολύ! Ναι η πρώτη μου είναι, έχουμε στην οικογένεια βέβαια και έναν σκύλο (σε άλλο σπίτι ). Κατάλαβα, έχεις δίκιο! Της έχω πάρει όλα τα απαραίτητα! Στο κρεβατάκι την βγάζει σχεδόν όλη μέρα, όταν ξυπνάω όμως σίγουρα θα έχει ανέβει στον καναπέ! χαχαχα... Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 02:19, 24-11-11:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, καλώς σας βρήκα!Πολύ χρήσιμη η απάντηση σου. Σίγουρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα να ανέβει στον καναπέ π.χ , ωστόσο προς το παρόν είμαι επιφυλακτικός σε τέτοιες κινήσεις, γιατί ακόμα δεν έχει εμβολιαστεί(δεν ξέρω αν έχω λόγο να είμαι). Μόνο αποπαρασίτωση της έχω κάνει, και η αλήθεια είναι πως προς το παρόν δεν της επιτρέπω να μπαίνει στο δωμάτιο μου και στην τουαλέτα,όπως και το να ανεβαίνει στον καναπέ. Είμαι υπερβολικός ή είναι καθαρά προσωπικό το θέμα όπως ανέφερες?(Με βάση δηλαδή το τι με ενοχλεί)
Όχι, δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι που η γατούλα δεν είναι εμβολιασμένη εκτός και έαν έχεις άλλο ζωάκι μέσα στο σπίτι! Το μόνο που θα μπορούσες υποθετικά να κολλήσεις από μια γάτα που ζούσε έξω μέχρι τώρα, είναι ενδοπαράσιτα ή εξωπαράσιτα και αυτό όχι τόσο εύκολα. Ειδικά με τα μέτρα που έχεις πάρει τώρα, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Όταν λες αποπαρασίτωση, τι εννοείς? Για ενδοπαράσιτα ή εξωπαράσιτα? Εάν δεν έχεις κάνει ένα από τα 2, κάνε και αυτό και είσαι έτοιμος! Μπορείς να κινείσαι πλέον ελεύθερα και εσύ και αυτή!
Ίσως να είσαι λίιιιγο υπερβολικός(δε θα ήθελα να σε κρίνω εγώ ) αλλά το θεωρώ λογικό εάν δεν έχεις προηγούμενες εμπειρίες με γατούλες.
Πάντως γνωρίζω ανθρώπους που ενώ έχουν τρέλα με τα κατοικίδιά τους, δεν επιτρέπουν την είσοδο στο υπνοδωμάτιό τους γιατί δεν τους αρέσει η τρίχα στο κρεβάτι .Εγω δεν έχω πρόβλημα γιατί πλένω συχνά τα σεντόνια και σκουπίζω πολύ συχνά επίσης οπότε η τρίχα δε μου δημιουργει σημαντικά προβλήματα. Στο μπάνιο πάλι, εμένα απλά μου τη σπάει που μου λερώνουν με τα πατουσάκια τους τα πλακάκια και γι'αυτό προτιμώ να κλείνω την πόρτα αλλά εάν μπουν καμιά φορά, δε τρέχει και τίποτα Να σκεφτείς, επειδή στη μια μου γάτα αρέσει το νερό, όταν κάνω μπάνιο μερικές φορές την αφήνω να μπει και αυτή κάθεται και χαζεύει μέχρι να βγω
Είναι νωρίς ακόμα..Σιγά σιγά θα μάθετε ο ένας τα όρια του άλλου και θα γίνετε αχώριστοι. Άσε που σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι ότι είναι πιο καθαρές και από εμάς
Να θυμάσαι πάντα, ότι η υγιηνη της γατούλας σου, βρίσκεται στο χέρι σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:20, 24-11-11:

σιγουρα θα πανε ολα καλα,κι εγω στο ευχομαι.δε ξερω πως ειναι να εχεις πρωτη φορα γατα γιατι με γατες μεγαλωσα,αλλα σου δινω το λογο μου,οτι θα ειναι η καλυτερη ''σχεση''εντος εισαγωγικων της ζωης σου.μεγαλα αγαπακια οι γατες,θα το διαπιστωσεις κι εσυ,βαλε μας και φωτογραφιες να χαρουμε με το γατουνι!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,126 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:33, 24-11-11:

Καλημερα..και καλωσηρθες.
Ακου κατι..ο εμβολιασμος,γινεται για την υγεια της γατας..και ΟΧΙ για την δικια μας.Ολα δηλαδη τα εμβολια στη γατα,αφορουν ασθενειες δικες της,..που τυχον θα κολλησει απο αλλες γατες..και οχι για εμας.Μονο απο την λυσσα κινδυνευουμε εμεις..που ομως δεν υπαρχει περιπτωση για κατι τετοιο,καθως η ελλαδα ειναι στις χωρες που θεωρουνται free απο λυσα.Δηλαδη δεν εχουμε τετοια κρουσματα,.,για πανω απο 50ν χρονια.Οποτε οπως καταλαβαινεις..ο εμβολιασμος δεν εχει να κανει τιποτα με την δικια μας υγεια,..παρα μονο για την υγεια της γατας.
Η αποπαρασιτωση ναι..και αφου την εχεις κανει..εισαστε μια χαρα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 02:45, 24-11-11:

Και εγώ το πιστεύω ότι είναι μεγάλα αγαπάκια, αρκεί να βρούμε τα όρια ο ένας του άλλου! Της έδωσα χθες το βράδυ μια αμπούλα που είναι και για εξωτερικη και για εσωτερικη αποπαρασίτωση. Επομένως τώρα είναι μια χαρά? Εχει μείνει λίγο στο τρίχωμα της(δεν έχει απορροφηθεί τελείως μάλλον). Επίσης εχει λίγες μυξούλες και φτέρνισμα και θα της δίνω αντιβίωση για 7 μέρες! Σίγουρα θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:12, 24-11-11:

ολα καλα λοιπον!οταν της περασουν οι μυξουλες και το φτερνισμα,εχε στην ακρη του μυαλου σου την στειρωση της γατουλας,και πιο καθαρη θα ειναι,και δεν θα κινδυνευει απο ασθενειες για την υγεια της,και δεν θα κλαιει οταν εχει οιστρο!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 10:40, 24-11-11:

Έτσι είναι τα γατιά Η ζωή τους στο σπίτι είναι μια συνεχή εξερεύνηση του χώρου. Θα ανέβουν στα τραπέζια θα πάνε κάτω από τους καναπέδες και θα σκαρφαλώσουν στο σύνθετο. Δεν μπορείς να τα εκπαιδεύσεις. Αλλά και αν προσπαθήσεις να τα αλλάξεις με φωνές η αγριάδες εσύ θα βραχνιάσεις. Αυτά θα συνεχίσουν τον χαβά τους.. Στο κρεβάτι και κυρίως την ώρα που κοιμάσαι είναι δύσκολο να της στερήσεις τη ζεστασιά που επιζητά από εσένα. Δείχνει την αγάπη της στο πρόσωπό σου και σε εμπιστεύεται. Να ανησυχείς όταν τέτοιες ώρες σε αποφεύγει. Κι η δικιά μου είναι μακρύτριχη κι αυτό το καλοκαίρι βίωσα δύσκολες καταστάσεις με τις τρίχες. Αλλά δεν θα παραπονεθώ γι αυτό. Αγόρασα επαναφορτιζόμενο φορητό σκουπάκι για τις τρίχες των ζώων και σε ένα πεντάλεπτο καθαρίζω κάθε σημείο του σπιτιού που αφήνει τα ίχνη της από τις τρίχες.
Η Χιονάτη έχει πρόβλημα ακοής και στην αρχή έπρεπε να σηκώνομαι κάθε φορά που την έβλεπα πάνω στα τραπέζια και στους πάγκους της κουζίνας ( και πίστεψέ με ΔΕΝ υπάρχει γάτα που δεν θα ανέβει σε τραπέζι η πάγκο) . Δεν μπορούσα να της φωνάζω ΜΗ αφού ήταν κουφή. Μετά το φιλοσόφησα . Το σπίτι είναι καθαρό έτσι ας ανέβει όπου θέλει. Αρρώστιες δεν κολλάμε από τις εμβολιασμένες γάτες. Δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξω ντουλάπι και να μη μπουκάρει μέσα για εξερεύνηση. Την αφήνω ελεύθερη να εξερευνά.

Την Χιονάτη την πήρα πολύ μικρούλα. Από το πρώτο βράδυ κατόρθωσε να ανέβει στο κρεβάτι μου και να κοιμηθεί μαζί μου. Δεν ήταν εμβολιασμένη και είχε ψώρα στα αυτάκια της. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε κανένας κίνδυνος. Πέρασε ένας μήνας μέχρι να κάνουμε τα εμβόλια της και δεν έπαθα τίποτα.

Να σου ζήσει και να την χαίρεσαι

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 11:03, 24-11-11:

Καλημερα κι απο εμενα! Αν και με καλυψαν σχεδον απολυτα οι παραπανω, εχω να σου πω οτι στο προηγουμενο σπιτι οι γατες δεν ανεβαιναν στους παγκους της κουζινας. Δεν ξερω αν τα μη ειχαν πιασει τοπο ή δεν εβρισκαν τιποτα ενδιφερον... Γεγονος που αλλαξε στο καινουριο σπιτι τελειως ομως... Εξ αρχης βρηκαν τρομερο ενδιαφερον στον παγκο της κουζινας, κυριως επειδη εχει παραθυρο με περβαζι, οποτε οσο ειχαμε ανοιχτα παραθυρα την εβγαζαν εκει. Στην αρχη τις καναμε παρατηρησεις, αλλα συντομα το σταματησαμε διοτι καταλαβαμε οτι δεν ειχε νοημα μιας και το ευχαριστιοντουσαν ιδιαιτερα το παραθυρο. Μαζι με αυτο απεκτησαν κι αλλες χαζοσυνηθειες που συσχετιζονται με τον παγκο της κουζινας, η μια ανεβαινει για να βρει το φαγητο της και η αλλη γουσταρει το νεροχυτη και το νερο που τρεχει
Απλα δεν αφηνουμε φαγωσιμα ή επικινδυνα πραγματα εξω και κραταμε τους κανονες υγιεινης.
Επισης ανηκουμε σε αυτους που δεν κοιμουνται με τις γατες μεσα στο δωματιο και δεν αντιμετωπιζουμε καποιο προβλημα με κλαμα και παραπονο.
Ισως λιγο στην αρχη, αλλα οι δικες μας εχουν παρεα η μια την αλλη και ολο το υπολοιπο σπιτι βασιλειο τους

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 11:14, 24-11-11:

καλωσηρθατε και να χαιρεσαι τη γατουλα σου!!!! οταν πρωτοπηρα τον εκτορα του πηρα μαζι και κρεβατακι για να κοιμαται και να ξαπλωνει!!!!! τελικα δεν κοιμηθηκε ουτε ενα βραδυ εκει.... πλεον εχουμε στο καλαθακι τα παιχνιδια του και ουτε λογος να το πλησιασει αν δεν θελει να παιξει!!!! φυσικα ανεβαινει παντου και μπαινει μεσα στα ντουλαπια και εχει μπει μεχρι και μεσα στο νιπτηρα!!!!ξερει βεβαια οτι δεν μ αρεσει να ανεβαινει στον παγκο της κουζινας και στο νιπτηρα! γι'αυτο πριν μπει γυρναει και με βλεπει αν τον βλεπω! αμα κανω οτι δεν τον βλεπω θα μπει!!! αν ομως με δει οτι τον βλεπω θα κανει τον αδιαφορο και θα αλλαξει πορεια!!! φυσικα μολις φυγω απο το δωματιο θα τρεξει να μπει!!!

και στο μπανιο μπαινει και παντου!!!! δεν πολυκαταλαβαινει απο ΜΗ!!!! επισης το να κοιμασαι αγκαλια με τη γατουλα σου ειναι το πιο τρυφερο πραγμα στον κοσμο!! οσο περναει ο καιρος θα μαθαινεται καλυτερα ο ενας τον αλλον και θα βρειτε τη χρυση τομη!!!!!! καλα χουρχουριτα!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 19:31, 24-11-11:

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να παραθέσω ακόμη έναν προβληματισμό μου: Της έχω πάρει μια ανοιχτή αμμολεκάνη, που την έχω μεσα στο σπίτι και συγκεκριμένα στο σαλόνι, και άμμο που σβολιάζει. Πολλές φορές έτσι όπως θα σκάψει γεμίζει έξω απο την λεκάνη πετραδάκια. Είναι φυσιολογικό αυτό? Επίσης, αν αγόραζα μια κλειστή, κατά πόσο θα απέφευγα οσμές? Είναι μια λύση αυτή ή μήπως καλύτερα να βάλω την λεκάνη στο μπαλκόνι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,126 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:38, 24-11-11:

Φυσιολογικοτατο ειναι. Οντως παντως οι κλειστες ειναι απειρως καλυτερες.Παλι θα πεφτουν λιγα εξω,αλλα καμια σχεση με αυτο που γινεται στην ανοιχτη αμμολεκανη.Επισης και οι μυρουδιες θα ειναι πολυ λιγοτερες,αλλα και σαν θεαμα ειναι καλυτερες οι κλειστες.

Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 19:41, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Φυσιολογικοτατο ειναι. Οντως παντως οι κλειστες ειναι απειρως καλυτερες.Παλι θα πεφτουν λιγα εξω,αλλα καμια σχεση με αυτο που γινεται στην ανοιχτη αμμολεκανη.Επισης και οι μυρουδιες θα ειναι πολυ λιγοτερες,αλλα και σαν θεαμα ειναι καλυτερες οι κλειστες.
Αξίζει λοιπόν η διαφορά χρημάτων της ανοιχτής απο την κλειστή?? Εφόσον είναι μαθημένη στην ανοιχτή θα της είναι εύκολο να παει στην κλειστή??? Μήπως η καλύτερη λύση είναι στο μπαλκόνι?

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 19:49, 24-11-11:

Ναι οι κλειστες αμμολεκανες αξιζουν τα λεφτα τους και αυτες βγαινουν σε αρκετες τιμες, με 20 ευρω και κατι μπορεις να παρεις μια χαρα κλειστη.
Θα παει στην κλειστη αμμολεκανη το πολυ πολυ να χρειαστει μια μικρη εκπαιδευση, λιγες μερες την εχεις ανοιχτη, μετα την κλεινεις και μετα απο λιγες μερες προσθετεις και το πορτακι Στο μπαλκονι προσωπικα δε θα εβαζα αμμολεκανη, εκτος εαν εχεις καλη περιφραξη και πορτακι για να μπαινοβγαινει η γατα σου.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,027 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:53, 24-11-11:

Μια μικρή συμβουλή κι από μένα. Αν θέλεις μπορείς να της αγοράσεις ένα ωραίο γατόδεντρο για να την ενθαρρύνεις να ανεβαίνει περισσότερο εκεί παρά οπουδήποτε αλλού.
Καλοσωρίσατε στην παρέα μας

Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 20:00, 24-11-11:

Ωραία θα φροντίσω να της πάρω μια κλειστή μπας και αποφύγω τα πετραδάκια και τις οσμές! Καλή ιδέα και το γατόδεντρο, θα το έχω υπόψιν! Επίσης της έχω πάρει ενα ονυχοδρόμιο στήλο, το οποίο με τίποτα δεν το πλησιάζει και προσπαθώ να τις βάλω τα ποδαράκια της, αντιδρά! Σήμερα επιχείρησα να της κρεμάσω το ποντικάκι που παίζει συνηθως, πάνω στο ονυχοδρόμιο, αλλά ακόμα τίποτα! Τις έβαλα λιχουδίες πάνω, πήγαινε τις έτρωγε και έφευγε!! Χαχα, καμιά καλή ιδεα γι'αυτό???

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,027 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:14, 24-11-11:

Η καλύτερη πρόταση που έχω να σου κάνω για ονυχοδρόμιο είναι ένας φυσικός κορμός!! Βρες ένα κομμένο μικρό κορμό, στερέωσέ τον κάπου ούτως ώστε να μπορεί να σταθεί στα πισινά του πόδια και να ξύσει τα νύχια του χρησιμοποιόντας το βάρος όλο του σώματός του και τους καναπέδες θα τους έχει πλέον στο φτύσιμο!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 20:56, 24-11-11:

Για την αμμολεκάνη εγώ την βάζω το βράδυ στο σαλόνι κοντά στη μπαλκονόπορτα και όλη τη μέρα την έχω στο μπαλκόνι. Αν την μέρα κάνει κρύο αφήνω την πόρτα τόσο ανοικτή όσο να χωράει η Χιονάτη.

Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 21:26, 27-11-11:

Καλησπέρα σας και πάλι, πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας, και σας ευχαριστώ πολυ! Έχω 3 μικρα προβληματάκια,επίσης. 1ον Πολλές φορές παρατηρώ οτι η γατούλα , μπαίνει στην λεκανη της και κάθεται μέσα,όπως επίσης μπορεί να μπει μέσα να κάνει πως κρύβεται και να τινάζει την άμμο της. Απ'οτι καταλαβαίνω το κάνει σαν παιχνίδι. 2ον χθες την πέτυχα πάνω στον πάγκο της κουζίνας δίπλα από μια κατσαρόλα που ετοίμαζα για φαγητό, πως μπορω να την αποτρέψω απο το να ανεβαίνει εκεί?? 3ον.. μόλις ξύπνησα σήμερα , είδα ότι είχε ρίξει την απλώστρα κάτω και μαζί και τα ρούχα (πιθανόν θα ανέβηκε πάνω και στην προσπάθεια της να κατέβει θα την έριξε). Ίσως ο θόρυβος που θα έκανε, να την αποτρέψει να το ξανα κάνει,πως θα μπορούσα όμως να την αποτρέψω εγώ???? Είναι καθαρά προσωπικά θέματα αυτά ,το καταλαβαίνω, όμως δεν ξέρω πως ακριβώς να τα αντιμετωπίσω. Όταν θα κανει κάτι τέτοιο και θα είμαι μπροστά την μαλώνω, όταν όμως δεν είμαι..εκεί τι γίνεται??? Ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 12:50, 28-11-11:

Για την πρώτη περίπτωση είναι καθαρό παιχνίδι. Το κάνει και η δική μου. Καμιά φορά την ανακατεύει ίσως γιατί μυρίζει ακόμα τα κακάκια της και προσπαθεί να καλύψει περισσότερο τις μυρωδιές
Αν κρύβεται κοιτώντας εσένα σημαίνει πως θέλει παιχνίδια κι αν έχεις κέφια κρύψου κι εσύ πίσω από μια πολυθρόνα η από κάποια πόρτα και καθε δυο-τρία δευτερόλεπτα βγάζε το κεφάλι σου έξω μέχρι να συναντηθούν τα βλέμματα σου και ξανακρύψου. Αν το κάνεις 5-6 φορές και στο τέλος μείνεις κρυμμένος δίχως να παρουσιάζεσαι θα δεις πως κάποια στιγμή θα έλθει σιγά σιγά να σε βρει.
Για το δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να το αποφύγεις λόγω των μυρουδιών που βγαίνουν από τη κατσαρόλα. Αν απομακρύνεσαι από το πάγκο απλά σκέπαζε την κατσαρόλα. Κι εγώ όταν βγάζω βραστό κοτόπουλο η Χιονάτη το περιτριγυρίζει μυρίζοντας το. Το σκεπάζω κι αυτή συνεχίζει να μυρίζει μέχρι να βαρεθεί.
Για την τρίτη περίπτωση ρώτα εμένα πόσες φορές μου την γκρέμισε είτε παίζοντας με τα ρούχα που κρέμονται είτε ανεβαίνοντας πάνω της για να βλέπει καλύτερα έξω από το μπαλκόνι. Τώρα τελευταία τα αυτιά της απλώστρας φροντίζω να τα κλείνω πάνω στην απλώστρα έστω κι αν έχω κρεμάσει ρούχα γιατί η γάτα αν πατήσει πάνω στα αυτιά τότε η απλώστρα δεν ισορροπεί με αποτέλεσμα να την γκρεμίζει και να πέφτει κι αυτή μαζί της

Παράθεση

kate.m

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate.m
H kate.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H kate.m έγραψε στις 20:53, 22-12-11:

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα στον αίλουρο: www.ailouros.gr Εκεί θα βρείς ΌΛΕΣ τις πληροφορίες που χρειάζεσαι! Διάβασε όχι μόνο για την φροντίδα της αλλά και για την φυσιολογία και την συμπεριφορά της. 'Ετσι θα καταλάβεις γιατί κάνει όσα κάνει. http://www.ailouros.gr/Γάτα/Συμπεριφ...0/Default.aspx

Επίσης δεν χρειάζεται να είσαι περίεργος με την καθαριότητα εάν κάθε μήνα της ρίχνεις μια αμπούλα για εξωπαράσιτα (ψύλλους, τσιμπούρια, σκνίπες, κτλ.) Για τα ενδοπαράσιτα (πχ. σκουλήκια) θα της δίνεις χάπι κάθε τρίμηνο. Ρώτα τον κτηνίατρο σου.. Στη τελική, αφού είναι αρκετά μεγάλη, μπορείς με προσοχή να την κάνεις ένα μπάνιο, αφού της κόψεις τα νύχια και να ησυχάσεις για μια ζωή! (τα συχνά μπάνια απαγορεύονται - οι γάτες καθαρίζονται από μόνες τους!)

Παράθεση

Deviator

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Deviator
Ο Deviator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Deviator έγραψε στις 15:49, 07-02-12:

Καλησπέρα σε όλους!!!Εδώ και πέντε ημέρες συγκατοικώ με το Louis (από το Armstrong όχι από το Σπύρος)...Σχεδόν σε όλα τα περνάμε ζάχαρη και προσαρμόστηκε σχετικά γρήγορα στο χώρο μόνο που κάτι με παραξενεύει...Είναι φυσιολογικό να μυρίζουν τόσο πολύ τα ούρα του;Κάθε μέρα αλλάζω την άμμο του γιατί μυρίζει πολύ άσχημα και όχι απλά ο χώρος που την έχω συνήθως αλλά και όλο το σπίτι.Άλλαξα τύπο άμμου αλλά από ότι φαίνεται,με το που επισκέφτηκε πάλι την λεκάνη του...μας λιβάνισε..είναι φυσιολογικό να μυρίζει ένα σπίτι 100 τετραγωνικών από τα ούρα του;ενώ καθαρίζω την άμμο του καθημερινά;δεν έχει περάσει καλά-καλά μια εβδομάδα και έχω αλλάξει την άμμο του ήδη δύο φορές και έχω πλύνει την λεκάνη του άλλες τόσες..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 16:13, 07-02-12:

Γεια σου Deviator και να σου ζήσει κατα αρχήν!!
Να σου κάνω μια ερώτηση? Ο γατούλης σου είναι στειρωμένος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Deviator

Νεοφερμένος

Ο Deviator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Deviator έγραψε στις 16:21, 07-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από ROZALIA78
Γεια σου Deviator και να σου ζήσει κατα αρχήν!!
Να σου κάνω μια ερώτηση? Ο γατούλης σου είναι στειρωμένος?
Σε ευχαριστώ πολύ!Ο γόης δεν είναι ακόμα στειρωμένος...Τον πήγα την επόμενη που τον παρέλαβα στον κτηνίατρο να του ανοίξω βιβλιάριο και να κάνει τα πρώτα του εμβόλια και τον ρώτησα και για την στείρωση και πόσο σύντομα μπορούμε να την κανονίσουμε..μου είπε πως πρέπει να περάσουν 15 ημέρες ανάμεσα στα πρώτα εμβόλια και μετά από μερικές μέρες από το δεύτερο, μπορούμε να την κάνουμε.

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 16:27, 07-02-12:

Λοιπόν γι'αυτό μυρίζουν τα ούρα του μικρού σου, είναι ορμονικό το πρόβλημα μόλις στειρωθεί δεν θα μυρίζει τόσο.

Παράθεση

Deviator

Νεοφερμένος

O Deviator έγραψε στις 16:35, 07-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από ROZALIA78
Λοιπόν γι'αυτό μυρίζουν τα ούρα του μικρού σου, είναι ορμονικό το πρόβλημα μόλις στειρωθεί δεν θα μυρίζει τόσο.
Αααα..ωραία..γιατί νόμιζα πως φταίει η μάρκα της άμμου του..κλαίει κιόλας κοντά στο παράθυρο του μπάνιου που βλέπει στο πάρκο που έχουν το πριγκιπάτο τους οι πολυάριθμες γάτες της περιοχής..μάλλον μυρίζει τις θηλυκές..άρα υπομονή μέχρι την στείρωση..είναι αισθητή η διαφορά στην μυρωδιά μετά την στείρωση;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 17:04, 07-02-12:

Στον δικό μου τον προηγούμενο γάτο, ναι ήταν διαφορετικά μετά την στείρωση για να μη σου πω πως δεν μύριζαν καθόλου. Εξαρτάται βέβαια και τον τύπο της άμμου που χρησιμοποιείς. Και θα συνεχίσει να κλαίει ο πρίγκιπας σου και για 3-4 μήνες ακόμα μετά την στείρωση ( έτσι είχε πει σε μένα ο δικός μου κτηνίατρος, επειδή θα έχει ακόμη ορμές).
Για την ώρα άστον στο παράθυρο να γλυκοκοιτάζει "φάτε μάτια ψάρια " αλλά πρόσεχε μην αφήσεις καμιά πόρτα ή παράθυρο ανοικτό γιατί μετά θα τον ψάχνεις στα μπουζούκια με καμιά τουρλωτή ναζιάρα γατούλα.

Παράθεση

Deviator

Νεοφερμένος

O Deviator έγραψε στις 18:15, 07-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Στον δικό μου τον προηγούμενο γάτο, ναι ήταν διαφορετικά μετά την στείρωση για να μη σου πω πως δεν μύριζαν καθόλου. Εξαρτάται βέβαια και τον τύπο της άμμου που χρησιμοποιείς. Και θα συνεχίσει να κλαίει ο πρίγκιπας σου και για 3-4 μήνες ακόμα μετά την στείρωση ( έτσι είχε πει σε μένα ο δικός μου κτηνίατρος, επειδή θα έχει ακόμη ορμές).
Για την ώρα άστον στο παράθυρο να γλυκοκοιτάζει "φάτε μάτια ψάρια " αλλά πρόσεχε μην αφήσεις καμιά πόρτα ή παράθυρο ανοικτό γιατί μετά θα τον ψάχνεις στα μπουζούκια με καμιά τουρλωτή ναζιάρα γατούλα.
Ωραία!Υπομονή μέχρι την στείρωση λοιπόν.Εννοείται πως θα συνεχίσω να ψάχνω για κάποια άμμο που να κρατάει όσο το δυνατόν καλύτερα τις μυρωδιές ούτως ώστε μετά και την στείρωση να έχουμε γάτα αλλά όχι ζημιά ..Έχω αμπαρώσει όλες τις πόρτες γιατί είναι δυνατό γατί,μαμούνι και περίεργος μόνο το παράθυρο του μπάνιου είναι πολύ λίγο ανοικτό αλλά σφηνωμένο και δεν χωράει και το έχω ένα φόβο όταν πάω για ύπνο μην την κάνει από εκεί..είμαι στον δεύτερο όροφο και πιστεύω πως δεν θα έχει ιδιαίτερο θέμα να βρει τρόπο διαφυγής για να συναντήσει τα πιπίνια..3-4 μήνες θα συνεχίσει;πωπω πάει η γειτονιά..τραγουδάω εγώ,παίζω ηλεκτρική και θα τραγουδάει τα βράδια και ο Louis..θα λένε δεν μας έφτανε αυτός,πήγε και πήρε και την έκδοσή του σε αιλουροειδές..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:22, 07-02-12:

Αν θες ψάξε κι αυτό το θέμα λιγάκι:
Απορίες για την άμμο

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 03:24, 06-03-12:

Γεια σας! Είμαι καινούρια στην παρέα και μετά από πολλή σκέψη και έρευνα που έκανα από περσι, θα ήθελα να πάρω 1 γατάκι. Θα ήθελα λοιπόν μερικές συμβουλές από εσάς που είστε και πιο έμπειροι ώστε να με βοηθήσουν στο να πάρω την τελική απόφαση γιατί, είναι κάποια θέματα που όσο και αν τα έχω σκεφτεί με προβληματίζουν. Γενικά από μικρή έχω αδυναμία στις γάτες και πέρασαν πολλές από τα χέρια μου,κυρίως αδέσποτες και ημίαιμες. Τώρα όμως σκέφτομαι να πάρω μια γάτα ράτσας περσική τσιντσίλα ή βρετανική κοντότριχη επειδή από πάντα μου άρεσαν πολύ αυτές οι γάτες,καθώς είναι ήσυχες και ιδανικές για το σπίτι. Το γεγονός ότι αφήνουν τρίχωμα παντού και χρειάζονται τακτική περιποίηση,ιδίως για τις μακρύτριχες δε μ'ενοχλει γιατί έχω τη διάθεση να τις περιποιόυμαι. Επίσης ν'αναφέρω πως είμαι φοιτήτρια και ξέρω πως η γάτα θα έχει αρκετά έξοδα στην αρχή συμπεριλαμβανομενα το κόστος της ράτσας,τα εμβόλια και τη στείρωση,γι'αυτό έχω μαζέψει κάποια χρήματα σε περίπτωση που το αποφασίσω. Δεν ξέρω όμως ποσο θα μου κοστιζει το φαγητό της και η άμμος κάθε μήνα, ιδίως αν είναι γάτα ράτσας που πιθανόν να χρειάζεται ειδικό φαγητό και διαφορετική περιποίηση. Εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο όμως είναι οι αρρώστιες και εννοώ κάτι σοβαρό, καθώς φοβάμαι πολύ πως δε θα ξερω πως ν'αντιδράσω γιατί με τρομάζουν Βέβαια ξέρω πως αυτό δεν είναι κάτι που μπορώ πάντα να το αποφύγω γιατί αναλαμβάνοντας το γατάκι έχω την πλήρη ευθύνη του και εννοείται παίρνω κι'αυτό το ρίσκο,αλλά όσο είναι δυνατόν θα έκανα ότι χρειάζεται για να παραμείνει υγιες. 'Ετσι η πρώτη μου σκέψη ήταν να επισκεφθώ 1 εκτροφείο που υποθέτω οι γάτες που εκτρέφονται εκέι είναι υγιείς με όλα τους τα εμβόλια.
Οι βασικοί λόγοι λοιπόν που το σκέφτομαι ακόμη είναι κυρίως οι πιθανές αρρώστιες και το μηνιαίο κόστος και σχετικά με τις αρρώστιες θα ήθελα να γνωρίζω ποιες είναι οι συνηθέστερες στις γάτες,τι τις προκάλει και πως μπορούν να αποφευχθούν (π.χ μέσα απο διατροφή). Συγγνώμη αν σας ζάλισα

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 12:20, 06-03-12:

Καλώς ήλθες στη παρέα μας
Καθόλου μα καθόλου δεν μας ζάλισες. Μάλλον μας εντυπωσιάζει η ωριμότητα σου στο θέμα αυτό. Τα ζύγισες όλα βλέπω.

Αφού καταστάλαξες προχώρησέ το. Τα έξοδα του πρώτου χρόνου ( εξαρτάται κι από τον γιατρό που θα επιλέξεις γιατί δεν πιάνονται με τις τιμές που χρεώνει ο κάθε ένας) είναι τα πρώτα εμβόλια, αποπαρασίτωση, και φυσικά η στείρωση αν δεν το πάρεις στειρωμένο. Για το φαγητό εγώ δίνω στην Χιονάτη μου το YoungFemale της RoyalCanin που παίρνω από κλινική της Νίκαιας 16 ευρώ και διαρκεί περίπου 1 μήνα ( ίσως επειδή είναι μίζερη στο φαγητό της + 2 κονσερβάκια gourmet τη βδομάδα των 80gr( από 1.02 ευρώ το καθένα)σαν λιχουδιά.

Η άμμος που χρησιμοποιεί είναι της Catsan 10 κιλά περίπου 10 ευρώ το μήνα.
Για τις αρρώστιες δεν μπορεί κανένας να σου δώσει καμία συμβουλή αφού όλα αυτά είναι κισμέτ. Πάντως ότι και να παθαίνουν τα φιλαράκια μας κάτι θα στερηθούμε εμείς για να τα βοηθήσουμε.
Όσο για το φόβο με τις αρρώστιες όλοι οι γατογονεις ζούμε με την ίδια ανησυχία. Δεν θα είσαι η μόνη
Αν το πάρεις από εκτροφείο, στο θέμα του φαγητού αυτοί θα σε συμβουλέψουν τι πρέπει να του δίνεις και τι να προσέχεις στη διατροφή τους για την αποφυγή προβλημάτων .
Η γάτα όταν ζει μόνιμα στο σπίτι δεν κινδυνεύει καθόλου από τις γνωστές ασθένειες.

Όταν με το καλό το πάρεις άνοιξε ένα πόστ στο «Οι γάτες μου» να το γνωρίσουμε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 14:51, 06-03-12:

Κατ'αρχάς έχεις μια πανέμορφη γάτα και επίσης ευχαριστώ για τις πληροφορίες! 'Οντως προσπαθώ να τα ζυγίσω όλα γιατί θέλω να είμαι πλήρως συνειδητοποιημένη με την απόφαση μου,γι'αυτό ρωτάω κ αυτά με τις αρρώστιες. Έχω ακούσει πως συγκεκριμένα είδη τροφής π.χ ξηρή τροφή ενδεχομένως να προκαλέσει προβλήματα υγείας αλλά φαντάζομαι σ'αυτα θα με συμβουλέψει ο εκτροφέας ή ο κτηνίατρος. Παρ'ολα αυτά θα ήθελα πολύ μια γάτα για συντροφιά γιατί από μικρή μεγάλωσα με γάτες και τις αγαπάω πολύ! Τέτοια εποχή ίσως είναι αργά για να βρω γατάκια σε εκτροφείο,πιθανόν να έχουν υιοθετηθεί τα περισσότερα, αλλά όπως και να'χει θα επισκεφθώ ένα για να δω πως ζουν οι γάτες εκεί και πιστεύω θα με βοηθήσει κιόλας να πάρω την τελική μου απόφαση.
Αλήθεια αν υπάρχουν κ άλλοι φοιτητές εδώ στην παρέα που έχουν γάτες θα ήθελα ν'ακούσω εμπειρίες και πως είναι το να ζούνε μαζί.

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H ROZALIA78 έγραψε στις 14:59, 06-03-12:

Εγώ δεν είμαι ακόμα φοιτήτρια είχα πάρει όμως τον πρώτο μου γατούλη όταν ήμουν, και ήταν η παρέα μου, γύριζα σπίτι και δεν το έβρισκα άδειο και αφιλόξενο αντί αυτού είχα τον Felix και με περίμενε... Είναι πολύ όμορφη εμπειρία να έχεις ένα γατί την περίοδο των φοιτητικών σου χρόνων αλλά να έχεις υπ'όψιν σου οτι θα το έχεις και μετά μαζί σου, και όταν θα τελειώσουν τα φοιτητικά τα χρόνια, θα είναι πάντα κάτι σαν σύντροφος...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 15:08, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
' Έχω ακούσει πως συγκεκριμένα είδη τροφής π.χ ξηρή τροφή ενδεχομένως να προκαλέσει προβλήματα υγείας αλλά φαντάζομαι σ'αυτα θα με συμβουλέψει ο εκτροφέας ή ο κτηνίατρος.
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Πράγματι οι εκτροφείς θα σου πουν με λεπτομέρειες και θα σου τα αιτιολογήσουν. Οι περισσότεροι στο φόρουμ απ ότι έχω παρατηρήσει δίνουν ξηρή τροφή στα φιλαράκια τους γιατί πολλοί ισχυρίζονται ότι η μαλακή τροφή με τον χρόνο δημιουργεί προβλήματα στα δόντια και στο στόμα από τα υπολείμματα. Κι ο γιατρός της Χιονάτης επιμένει πως είναι καλύτερη η ξηρά τροφή, δίχως να αποκλείει το βραστό κοτόπουλο και το ρύζι μια φορά την βδομάδα.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 15:29, 06-03-12:

Συμφωνώ γιατί όσο να'ναι το φοιτητικό σπίτι δεν μπορεί να είναι συνεχώς γεμάτο με φίλους και είναι στιγμές που νιώθω κ εγώ λίγη μοναξιά (ιδίως σε περιόδους εξεταστικής!). Οπότε το να με υποδέχεται και να μου κρατάει συντροφιά ένας χνουδωτός φίλος υποθέτω πως θα είναι ένα όμορφο συναίσθημα 'Οσο για το όταν τελειώσω τις σπουδές εννοείται πως θέλω να το έχω και τότε μαζί μου, ετσι κ αλλιώς θα έχω συνδεθεί πολυ μαζί του για να το αφήσω. Επίσης ν'αναφέρω πως το πατρικό μου είναι εκτός Αθηνών και αναγκαστικά κάποιες φορές το χρόνο θα ταξιδεύω με αεροπλάνο (περίπου 1.30 ώρα πτήση) και θα πρέπει να παίρνω μαζί και τη γάτα γιατί δεν έχω κάποιον στην Αθήνα ώστε να τη φροντίζει όσο θα λείπω. Ελπίζω πως αυτό δε θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο εφόσον έχω μαζί τα απαραίτητα χαρτιά για να ταξιδέψει..

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 15:44, 06-03-12:

Για τα ταξίδια που λες τώρα έχουμε εκπολιτιστεί στο θέμα αυτό. Το βιβλιάριο της στο χέρι και να ειδοποιείς την αεροπορική εταιρεία πως θα έχεις μαζί σου ζωάκι συντροφιάς (μόνο που τώρα τελευταία διάβασα κι άκουσα πως για το αεροπλάνο πρέπει να έχουν και το τσιπάκι τους) και κανένα πρόβλημα. Το ίδιο και με τα λεωφορεία.

Δεν ξέρω αν διάβασες την ιστορία αυτή

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=93677

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 15:45, 06-03-12:

Γιάννη σ'ευχαριστώ κ πάλι για τις πληροφορίες! Αντιλαμβάνομαι πως η διατροφή είναι θέμα του κτηνίατρου ή του εκτροφέα. Τη διάβασα την ιστορία γιατί ψάχνω πολύ τα θέματα του φόρουμ και θα ενημερωθώ όσο πρέπει για το θέμα του ταξιδιού, αν και όπως το βλέπω σήμερα είναι θέμα ρουτίνας πια.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 16:12, 06-03-12:

Καλησπέρα vregmeni_gata! Υπάρχουν φοιτητές που ζουν σε άλλη πόλη από τη δική τους μάλιστα και είναι στο τρίτο έτος των σπουδών τους αισίως! (βλ. υποφαινόμενη )

Να σου πω πως κι εγώ ξεκίνησα τις σκέψεις μου όπως κι εσύ ξεκινώντας από το πιο βασικό: έξοδα. Κάθε μήνα λοιπόν σημείωνα τα έξοδά μου και κοιτούσα πόσα θα περίσσευαν για το γατάκι μου. Αφού έλυσα αυτό, ύστερα πήγα στο δεύτερο πιο σημαντικό: μετακινήσεις. Έψαξα τις εναλλακτικές ώστε να μπορώ να τον παίρνω πάντα μαζί μου. Τρίτο: κτηνίατρος και κάποιες οικονομίες για έκτακτη ανάγκη.

Ύστερα ήρθε το εκτροφείο και κατά την αναζήτηση το MyCat. Ήρθα σε επαφή με εκτροφέα, βρήκα το γατάκι μου και από την πρώτη Μαΐου του 2010 ζούμε μαζί. Είναι η καλύτερη παρέα που θα μπορούσα να έχω. Εντάξει, με ζορίζει λιγάκι με το καθάρισμα γιατί χρειάζεται να είμαι πολύ πιο σχολαστική, αλλά χαλάλι του, δε με νοιάζει καθόλου. Μου αρκεί να τον κοιτάζω να κοιμάται και ηρεμώ.

Το πόσα θα είναι τα μηνιαία έξοδα της γάτας σου εξαρτάται κατά πολύ από εσένα και τι επιλογές θα κάνεις. Εγώ βγάζω ένα μέσο όρο 50€ άντε 60€ μηνιαίως. 27.5€ η τροφή μας, 15€ η άμμος (παίρνουμε την ακριβή ) και μετά ό,τι κονσερβάκι του πάρω και καμιά λιχουδιά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 06-03-12 στις 16:38. Αιτία: Λαθάκι =$
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 16:37, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Αλήθεια αν υπάρχουν κ άλλοι φοιτητές εδώ στην παρέα που έχουν γάτες θα ήθελα ν'ακούσω εμπειρίες και πως είναι το να ζούνε μαζί.
Και εμένα ο γατούλης μου με υιοθέτησε όταν ήμουν φοιτήτρια...
Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο πράγμα που μου συνέβει στην φοιτητική μου ζωή!
Τα έξοδα δεν είναι πολλά, χρειάζονται ελάχιστες αλλαγές στον προϋπολογισμό σου και δεν θα το καταλαβαίνεις καν.. Ειδικά αν φροντίζεις τις ανάγκες του όσο έχεις φρέσκα τα χρήματα στα χέρια σου (μόλις τα λάβεις δλδ) δεν θα σε απασχολεί καθόλου.. Εγώ έτσι έκανα για να είμαι πάντα σιγουρη ότι δεν θα του λείψει κάτι.
Θεωρώ ότι αν υπάρχει ένα μείον (και μοναδικό) είναι ότι δεν θα μπορείς να λείπεις μέρες από το σπίτι γιατί δεν θα μπορείς να τον αφήνεις μονάχο του. Εγώ μόνο αυτό θυμάμαι σαν πρόβλημα αν και ευτυχώς, εχω μια φίλη που όταν σπουδάζαμε και ήθελα να κάνω κάποια εκδρομή - στην οποία τυχαινε να μην έρχεται εκείνη - πήγαινε και έμενε στο δικό μου σπίτι όσο έλειπα και έκανε και παρέα στο αγόρι μου...
Όλα τα άλλα στην ζωή (αρρώστιες και άλλα τέτοια κακά πράγματα που σκέφτεσαι) δεν μπορούμε να τα προβλέψουμε ή ακόμη και να τα προλάβουμε ακόμη και για τους εαυτούς μας... Κάποια πράγματα παραμένουν τυχερά...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 18:03, 06-03-12:

Καλησπέρα MissKit και houlieta! Ευχαριστώ που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας και όντως είναι πολύ ενθαρρυντικά αυτά που μου λέτε για τα μηνιαία έξοδα, οφείλω να παραδεχτώ πως καθησυχάστηκα αρκετά Εγώ βρίσκομαι στο 2ο έτος των σπουδών μου κ αυτό με τις εκδρομές είναι όντως 1 μικρό προβληματάκι γιατί ως φοιτητές πηγαίνουμε αρκετές αλλά πιστεύω ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα να το αφήσω σε μια φιλόζωη φίλη μου για μερικές μερούλες. Επίσης ως φοιτητές αναγκαστικά λείπουμε κάποιες ώρες από το σπίτι γιατί πηγαίνουμε σχολή, επηρεάζει αυτή η έλλειψη αρνητικά τη ψυχολογία της γάτας? Εννοείται φυσικά ότι όταν θα γυρίζω σπίτι θα της αφιερώνω αρκετό χρόνο αλλά δε θέλω να μην περνάει καλά λόγω του δικού μου προγράμματος.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:09, 06-03-12:

Καλησπέρα.
Όχι φυσικά, οι γάτες είναι πολύ ανεξάρτητες και δεν τις ενοχλεί να μένουν μόνες τους κάποιες ώρες της μέρας. Όλοι μας λείπουμε από το σπίτι, είτε για φοίτηση είτε για δουλειά. Αν όμως πάρεις ράτσα ψάξε το λιγάκι παραπάνω γιατί κάποιες ράτσες νομίζω πως δεν αντέχουν πολύ τη μοναξιά.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 18:53, 06-03-12:

Ναι μάλλον γάτα ράτσας θα πάρω, σκέφτομαι περσική τσιντσίλα ή βρετανική κοντότριχη. Δεν έχω αποφασίσει ποια από τις 2 ράτσες ακόμη, αλλά θα ψάξω περισσότερο τον χαρακτήρα τους για να καταλήξω. Η δεύτερη μου έχουν πει πως είναι πολύ ανεξάρτητη και δεν την ενοχλεί τόσο η μοναξιά. Για τις περσικές δε γνωρίζω,αλλά αν έχει κάποιος ας μας περιγράψει το χαρακτήρα της.Πάντως και οι δυο ράτσες γάτας έχω ακούσει πως είναι πολύ ήσυχες.

Παράθεση

sotago

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotago
Ο sotago αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sotago Νιαου (Γειά σας από τον Mike)! έγραψε στις 13:20, 28-05-12:

γεια σας. θέλω την βοήθεια μου σχετικά με την madonna, την γατούλα μου. είναι 5 εβδομάδων περίπου και ενώ είναι πολύ καλο γατάκι, είναι αρκετά επιθετικό. όλο πάει να δαγκώσει για παιχνίδι και μάλιστα δυνατά. επίσης πάει να σκαρφαλώσει πάνω σου συνεχεια και επειδή εκτος αυτού με ξεσκίζει με τα νυχάκια του γιατί είναι καλοκαίρι και φοράω κοντό παντελονάκι. υποθέτω χρειάζεται παρέα αλλα γατάκια, αλλα δυστυχώς δεν έχω κανένα γνωστό να το παο να παίξει. (ευχαρίστως αν είναι κανεις από θεσσαλονίκη, ειδικά δυτική, να αλλάξουμε τηλεφωνα να τα βάλουμε να παίξουν. τελευταίο πρόβλημα που έχω είναι το βραδυ. από τότε που έμαθε να πηδάει στα κρεβάτια, όταν ξαπλώνω έρχεται κι αυτό πάνω μου. το θέμα είναι κοιμάμαι πολύ άτσαλα και θα το πλακώσω.a ναι και κάτι τελευταίο. όταν το περνώ αγκαλιά πάει να με θηλάσει όλη την ώρα και μου σαλιώνει το μπλουζάκι! πως μπορώ να του το κόψω? βοηθήστε παιδιά είμαι νέα "γατομανα"!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 28-05-12 στις 13:35. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:47, 28-05-12:

Καλησπερα και να χαιρεσαι το γατακι σου.
Η συμπεριφορα που περιγραφεις ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικη για αυτην την ηλικια.Σκεψου οτι ειναι μωρο ακομα,τωρα εξερευναει και μαθαινει τον κοσμο,τις δυνατοτητες του για αυτο και δαγκωνει,σκαρφαλωνει κλπ.Οντως αν ειχε τη μανουλα και τα αδφελφακια του,θα επαιζε μαζι τους,τωρα πρεπει να παιξεις εσυ αυτον τον ρολο,και ειναι πολυ ομορφος κιολας.
Απλα οταν δαγκωνει,κανε εναν ξαφνικο θορυβο για να σου αφησει το χερι(μην το τραβας εσυ).Αν φοβασαι για το κρεβατι,κλεινε την πορτα του δωματιου σου,αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα βεβαια.
Κατα τα αλλα,μεγαλωνοντας σιγα σιγα θα ηρεμισει,αλλα τωρα δεν γινεται να εχει διαφορετικη συμπεριφορα..αφου ειναι μικρο.

Παράθεση

CatCat21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CatCat21
Ο CatCat21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O CatCat21 έγραψε στις 15:07, 29-05-12:

Καλησπερα..ειμαι νεος στο φορουμ..θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις για την αποκτηση γατας.. Πρωτον θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το κοστος των εμβολιων,τροφης (απλης-μετριας), παιχνιδιων αμμολεκανης και στειρωσης κ.α ...Επισης θελω να μου πειτε τι φυλλο γατας να παρω αρσενικο η θυληκο (πλεονεκτηματα,μειωνεκτηματα) Ελπιζω να απαντησετε οσο το δυνατον γρηγοροτερα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:53, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από CatCat21
Καλησπερα..ειμαι νεος στο φορουμ..θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις για την αποκτηση γατας.. Πρωτον θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το κοστος των εμβολιων,τροφης (απλης-μετριας), παιχνιδιων αμμολεκανης και στειρωσης κ.α ...Επισης θελω να μου πειτε τι φυλλο γατας να παρω αρσενικο η θυληκο (πλεονεκτηματα,μειωνεκτηματα) Ελπιζω να απαντησετε οσο το δυνατον γρηγοροτερα..
Καλησπερα CatCat.
Το κοστος των εμβολιων δεν νομιζω να υπερβαινουν τα 60 ευρω το χρονο,ισως να λέω και πολλα.
Τροφη τωρα...μια μετρια τροφη περιπου 17 με 20 ευρω το 3κιλο ας πουμε.Ποσο κραταει;Αναλογα με την ποιοτητα της τροφης.
Εγω για παραδειγμα παιρνω την Ακανα,που ειναι απο τις πιο καλες και ακριβες τροφες,και για ΔΥΟ γατια μου κραταει σιγουρα 15με 20 μερες.Μιλαμε για δυο γατια βεβαια,απο τα οποια το ενα ειναι πολυ φαγανο..,και κοστιζει περιπου 24 ευρω τα 3 κιλα.
Αμμολεκανη αναλογα αν ειναι κλειστη ή ανοιχτη.Οι κλειστες που ειναι και πιο ακριβες,αν θυμαμαι καλα περιπου 20 ευρω.
Η αμμος παλι εξαρταται..εγω παιρνω μια οικολογικη που κοστιζει 7 ευρω,και μου κραταει περιοπιυ 15 μερρες,αλλα για ΔΥΟ γατια παλι το τονιζω.Αλλες συμφερουν περισσοτερο.
Η στειρωση στα αρσενικα κυμαινεται περιπου στα 70 ευρωα(και με 60 βρισκεις αλλα και με 90),και στα θηλυκα απο 80 εως 120(το ακριβοτερο που εχω δει)
Ε..για παιχνιδακια τωρα οκ,φτηνα ειναι ως επι το πλειστον.
Να σου πω την αληθεια δεν εχω κατσει να υπολογισω ποσο μου κοστιζει τον μηνα ή τον χρονο για 2 γατια.

Παράθεση

maraki.m (Μαρια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki.m
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maraki.m έγραψε στις 15:19, 30-05-12:

Γεια σε όλους .Έχω να πω πως τα άρθρα που βρήκα με βοήθησαν πάρα πολύ και βρήκα πολλές πληροφορίες. Έκανα προσπάθεια δύο φόρες ακόμα να δημοσιεύσω άρθρο άλλα με κάποιον εκνευριστικό τρόπο κατάφερνα πάντα λίγο πριν τελειώσω να βγω από την σελίδα..
Λοιπόν ας μπω τώρα στο θέμα μου. Σε λίγο καιρό θα πάρω ένα γατάκι αφού κατάφερα και έπεισα τους γονείς μου μιας και είμαι ακόμα 14.Έχω αποφασίσει να το πάρω σοβαρά το θέμα γιατί από πάντα είχα μια αγάπη στα ζώα και προσπαθώ σε κάποιους ‘’ανθρώπους’’ να εξηγήσω πως δεν είναι παιχνίδια. Γιάυτο λοιπόν επειδή θα τα μεγαλώσω μονή μου θέλω κάποιες συμβουλές ώστε να έχει μια όμορφη ζωή το χρυσούλι μου
Και ας αρχίσω τις ερωτήσεις:

1.Ποιά είναι τα απολύτως απαραίτητα εμβόλια που πρέπει να κάνει;

2.Το βράδυ να κοιμάται στο δωμάτιό μου;Φοβάμε μήπως έρθει και μου γρατσουνίσει το πρόσωπο ενώ θα κοιμάμαι.

3. Χρειάζεται βόλτες ; Σκευτόμουν για λουρί αλλά ζω σε μία μικρή πόλη και δεν έχει εμφανιστεί ξανά αυτό. Σε όσους το είπα γέλασαν με την ψυχή τους. Να την αφήνω έξω δεν θέλω γιατί κυκλοφορούν πολλές φόλες. τι να κάνω;

4.Μπορώ να φτιάξω μόνη μου ονυχοδρόμιο; Η να προτιμήσω για κάτι καλύμματα για τα νύχια που διάβασα;

5.Αν πάρω και άλλο ένα γατάκι θα είναι κάλο; Ή μήπως πολύ ακριβό; Θα περιοριστούν οι ζημιές ή θα γίνεται μία κόλαση στο σπίτι;

Δεν με ενδιαφέρει αν θα δυσκολευτώ θα κάνω ότι μπορώ καλύτερο για το/τα γατουνι/α μου! Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.Απλά θέλω να γίνω μία καλή γατομάνα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, vagsfyr, viktoriacatlove, ΑγγελίναΕ

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους