Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,709 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 55 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιτρέπεται η σίτιση αδέσποτων ζώων;

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chatte_blanche
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H chatte_blanche έγραψε στις 21:31, 15-03-12:

Καλησπέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζουμε εδώ κ αρκετό καιρό, πρόβλημα με 3 από τους 11 ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας μας. Δεν συμφωνούν στο ότι όλοι εμείς οι υπόλοιποι, ταϊζουμε αδέσποτες γατούλες που συχνά μας επισκέπτονται. Σαν τραμπούκοι που είναι, σπάνε τα μπολάκια με το νερό, πετάνε τη ξηρά τροφή που τους βάζουμε, γενικότερα, παίζεται ένα θέατρο του παραλόγου!
Θέλοντας να μάθω τα δικαιώματα μας κ τα δικαιώματα τους, ρωτώντας κτηνιάτρους, διαβάζοντας ανάλογα άρθρα, ψάχνοντας στο ίντερνετ , σκάει σα βόμβα ο νέος νόμος!
Απαγορεύεται η σίτιση κ η συντήρηση αδέσποτων σε πυλωτές πολυκατοικιών κ κοινόχρηστους χώρους, έτσι τουλάχιστον μου είπε μια κτηνίατρος.
Έχει ακούσει κανείς από εσάς γι' αυτόν το νέο νόμο? Ξέρετε αν ισχύει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δημήτρης98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημήτρης98
Ο Δημήτρης98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Δημήτρης98 έγραψε στις 21:37, 15-03-12:

Εγώ ήξερα για έναν νέο νόμο σχετικά με αγγελίες. Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 21:46, 15-03-12:

Γι' αυτόν το νόμο, σχετικά με τις αγγελίες, το ξέρω κ εγώ! Με τον παραπάνω όμως τι γίνεται? Εύχομαι να μην ισχύει..

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 21:50, 15-03-12:

Ούτε εγώ γνωρίζω αν είναι αλήθεια αυτό αλλά αυτό που μπορώ να σου πω στα σίγουρα είναι οτι δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ να μου υποδείξει το πώς και πού θα διαθέσω το φαγητό που μου περισσεύει. Και όλα αυτά εγώ τα ακούω βερεσέ.
Σπασμένα μπολάκια αυτοί; Σπασμένα κεφάλια εγώ (τρόπος του λέγειν, δεν θα καταφύγω στη βία).
Με τίποτα όμως δεν πρόκειται να στερήσω απο τα ζωάκια το φαγητό που μπορώ να τους παρέχω. Έλεος με τη ράτσα μας πια!!!
Νευριάζω γιατί τα ίδια προβλάματα αντιμετώπιζα με τον σπιτονοικοκύρη μου. Μέχρι που του έκανα σαφές πως διαλέγει. Το ενοίκιο που του δίνω ή ένα διαμέρισμα ανοίκιαστο ποιός ξέρει πόσο καιρό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 22:04, 15-03-12:

Μωρέ καλά τα λες , μαζί σου κ εγώ! Πρέπει να έχεις γερό στομάχι όμως , όρεξη να 'χεις να τσακώνεσαι!
Γι΄αυτό θέλω να δω αν ισχύει αυτός ο νόμος, γιατί αν ισχύει.. άντε να βγάλεις άκρη αν έχουν κ το νόμο με το μέρος τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 22:46, 15-03-12:

Να σου πω κάτι Ραφαέλα μου; Με τέτοιες καταστάσεις θυμώνω πάρα πολύ! Και το νόμο με το μέρος τους να έχουν, εμένα προσωπικά δεν με σταματάει τίποτα. Τί θα μου κάνουν; Αν έβλεπα οποιαδήποτε ύποπτη κίνηση ενάντια στα ζωάκια μια ωραία καταγγελία στη φιλοζωική και θα έβλεπαν γλέντια μετά!! Μέχρι να πεθάνω θα τους κυνηγούσα. Άντε γιατί είμαστε που είμαστε σκατά σαν χώρα με την ''παδεία'' μας και πόσο μάλλον με τα φιλοζωικά μας ένστικτα, έρχονται και τέτοιοι νόμοι και οι υπάνθρωποι το εκμεταλλεύονται και βγάζουν όλες τις άρρωστες εμμονές τους πάνω στις αθώες ψυχούλες.
Αι σιχτίρ κωλοκράτος!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:48, 15-03-12:

Είναι σίγουρο όμως ότι η σίτιση βοηθάει τα αδέσποτα; Ξέρω ότι όσοι ταΐζουν τις πάπιες στα πάρκα (κυρίως με ψωμί) κάνουν πολύ μεγάλο κακό και στις πάπιες αλλά και στο οικοσύστημα. Μήπως τελικά αυτοί που έβγαλαν τον νέο νόμο γνωρίζουν περισσότερα από εμάς; Δεν λέω ότι δεν πρέπει να τα ταΐζουμε και να τα αφήσουμε να λιμοκτονήσουν, απλά ρωτάω αν αυτός ο νόμος έχει κάποια βάση. Άντε οι γάτες θα επιβιώσουν κουτσά στραβά γιατί μπορούν να κυνηγησουν την τροφή τους, οι σκύλοι όμως τι θα απογίνουν αν δεν τους ταΐζει κανεις; Διότι αμφιβάλλω ότι θα φιλοτιμηθεί το κράτος να τα μαζέψει σε καταφύγεια και να τα ταΐζει εκεί

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 22:57, 15-03-12:

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τί γίνεται με τις πάπιες και το οικοσύστημα που λες αλλά αν με ρωτάς αν έχει βάση όλο αυτό με τα αδέσποτα σου λέω πως ΟΧΙ. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν ισχύει πραγματικά αυτό είναι πως απλώς θέλουν και καλά να προστατεύσουν και την άλλη πλευρά που δεν θέλει αδέσποτα ζώα στο σπίτι του (ψυλλιάρικα, άρρωστα, άλλες φορές λένε οτι μυρίζουν και άλλα πολλά).
Τί κακό μπορώ να κάνω ταϊζοντας γάτες ή σκύλους; Το μόνο ''κακό'' ίσως που μπορώ να κάνω (όπως το έχω ήδη κάνει στο κήπο μου) είναι να μαζέψω ολόκληρη ζωοπαρέα έξω απο την πόρτα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:14, 15-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από nifadoulis
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τί γίνεται με τις πάπιες και το οικοσύστημα που λες αλλά αν με ρωτάς αν έχει βάση όλο αυτό με τα αδέσποτα σου λέω πως ΟΧΙ. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν ισχύει πραγματικά αυτό είναι πως απλώς θέλουν και καλά να προστατεύσουν και την άλλη πλευρά που δεν θέλει αδέσποτα ζώα στο σπίτι του (ψυλλιάρικα, άρρωστα, άλλες φορές λένε οτι μυρίζουν και άλλα πολλά).
Τί κακό μπορώ να κάνω ταϊζοντας γάτες ή σκύλους; Το μόνο ''κακό'' ίσως που μπορώ να κάνω (όπως το έχω ήδη κάνει στο κήπο μου) είναι να μαζέψω ολόκληρη ζωοπαρέα έξω απο την πόρτα.
Αν το κάνουν για να ικανοποιήσουν την άλλη πλευρά το θεωρώ απαράδεκτο . Αν όμως έχει κάποια βάση, ότι βοηθάει δηλαδή αυτή η κίνηση ενεργά τα αδέσποτα, θα ήθελα να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για να κρίνω και από μόνη μου. Δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά, ρωτάω γενικά αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα πάνω σε αυτό

Δεν ξέρω αν η σύτισση μπορεί να προκαλέσει κάποιο κακό. Θα πω όμως ότι ξέρω για τις πάπιες Όταν κάποιος ταΐζει τις πάπιες με ψωμί, είναι σαν να τρώνε ζαχαρωτά. Τρώνε μόνο το ψωμί και όχι την τροφή που θα έβρισκαν στην φύση με αποτέλεσμα να μη παίρνουν αρκετές βιταμίνες και άλλα μέταλλα κοκ, να γίνονται υπέρβαρες, να αποκτούν ασθένειες και να γίνονται πιο ευάλωτες με αποτέλεσμα να καταλήγουν πιο εύκολα σε κάποιο στομάχι (άγριου ζώου συνήθως). Επίσης προσελκύουν άλλα ζώα-πτηνά, αυξάνεται ο πληθυσμός τους, μεταδίδονται πιο εύκολα θανατηφόρες ασθένειες και βρίσκουν τραγικό θάνατο.

Θα ήθελα πολύ να μάθω με βάση τι, αποφάσισαν να απαγορέψουν το τάισμα των αδέσποτων. Αν ισχύει κάτι ανάλογο με τις πάπιες (το κάνουν δηλαδή για το καλό τους), πάω πάσο, αν όμως η νομοθεσία αυτή δεν βασίζεται πουθενά και την υιοθέτησαν για να μη "λερώνονται" διάφορες επιχειρήσεις και καφετέριες με αδέσποτα, το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο. Δεν φτάνει που εξαθλίωσαν την χώρα και τους κατοίκους της, τώρα τα έβαλαν και με τα αδέσποτα;

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 23:21, 15-03-12:

Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα αλλά δυστυχώς δεν έχω.
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι .....και που είσαι ακόμα..... όλους μας εξοντώνουν σιγά σιγά στα ζώα θα κολλήσουν που είναι και ανυπεράσπιστα;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:37, 15-03-12:

Ο νομος στο αρθρο 8 παραγραφος 3 γραφει: Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συ-
ντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.
Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον α-
κάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµό-
φωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.
Παραβιαση του νομου συνεπαγεται προστιμο 300 ευρω.
Αρα μπορεις ελευθερα να ταιζεις στο πεζοδρομιο που ειναι δημοσιος χωρος αλλα πιστευω οτι ο νομος ειναι διατρητος και αφηνει ''παραθυρο'' για τη σιτιση στους κοινοχρηστους χωρους αφου απαγορευει τη διατηρηση και παραμονη και δεν αναφερει πουθενα τη σιτιση.
Ελλαδαρα ολε!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 01:01, 16-03-12:

Θέλει ομόφωνη απόφαση γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.
Δηλαδή αν δεν υπάρξει ομοφωνία δεν μπορείς να τα ταίζεις κι έχει και πρόστιμο.
Ο νέος νόμος είναι καρμανιόλα για όλα τα ημι-αδέσποτα και τα ζώα αυλής που είναι χιλιάδες γάτες κυρίως, που ζούνε στους δρόμους και σιτίζονται με αυτόν τον τρόπο.
Δυστυχώς, θα οδηγήσει στην εξαθλίωση από τη μία και στην διόγκωση από την άλλη τεράστιους πληθυσμούς γατιών.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:06, 16-03-12:

Το χειρότερο δε είναι ότι λόγω κρίσης θα επιβάλλονται τα πρόστιμα Παλαιότερα θα έλεγες "σιγά, με εμένα θα ασχοληθούν τώρα;", τώρα όμως όσο να 'ναι το σκέφτεσαι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 02:03, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από kiss bill
Ο νομος στο αρθρο 8 παραγραφος 3 γραφει: Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συ-
ντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.
Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον α-
κάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµό-
φωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.
Παραβιαση του νομου συνεπαγεται προστιμο 300 ευρω.
Αρα μπορεις ελευθερα να ταιζεις στο πεζοδρομιο που ειναι δημοσιος χωρος αλλα πιστευω οτι ο νομος ειναι διατρητος και αφηνει ''παραθυρο'' για τη σιτιση στους κοινοχρηστους χωρους αφου απαγορευει τη διατηρηση και παραμονη και δεν αναφερει πουθενα τη σιτιση.
Ελλαδαρα ολε!

Επιτρέπεται λες στην πυλωτή, στον κήπο κ στον ακάλυπτο χώρο, αλλά με ΟΜΟΦΩΝΗ απόφαση των ιδιοκτητών?
Ομόφωνη δε θα είναι σίγουρα, όποτε μιλάμε για παραβίαση του νόμου αυτού, από μέρους μας.
Στο πεζοδρόμιο δε θέλω να τα ταϊζω, γιατί περνούν αυτοκίνητα.
Η κτηνίατρος πάντως, μίλησε για ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΣΙΤΙΣΗΣ σε αδέσποτα, στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας, αλλά κ για απαγόρευση στη διατήρηση κ παραμονή τους στους κοινόχρηστους χώρους. Να μου πεις, εφόσον τα συντηρείς κ παραμένουν στην πολυκατοικία, δεν είναι λογικό κ να τα ταϊζεις? Άντε βγάλε άκρη! Στην περίπτωση μας, συμβαίνουν κ τα δύο όπως κ να ΄χει..
Θα μιλήσω μαζί της σε λίγες μέρες , να μου πει λεπτομέρειες, γιατί κ αυτή δεν ήταν καλά ενημερωμένη, μιας κ είναι καινούργιος αυτός ο νόμος απ'ότι μου είπε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chatte_blanche : 16-03-12 στις 02:25.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:10, 16-03-12:

Η παπια δεν εχει καμια σχεση με την γατα Σερες μου.Και στα ζωα του ζωολογικου κηπου δεν επιτρεπεται να τα ταιζουμε εμεις,διοτι τους δινουν διαφορες αηδιες,αλλα ειναι εντελως ασχετο με το θεμα των αδεσποτων.Τα αδεσποτα ΠΡΕΠΕΙ να επιβιωσουν,,και αν δεν υπαρχουν και αυτοι που τα ταιζουν,ειναι απανθρωπο και εγκληματικο και ακρως αντιφιλοζωικο.Καναμε τσιμεντουπολοις,δεν στειρωνουν καποιοι τα ζωα τους,αλλοι τα εγκαταλειπουν,και θα μας απαγορευσουν κιολας να τα ταιζουμε;Εξαλλου το ταισμα στο μεγαλυτερο ποσοστο γινεται με ξηρα τροφη.Που ειναι το προβλημα λοιπον;

Το ταισμα αδεσποτων ΔΕΝ απαγορευεται.Η ΜΟΝΙΜΗ διαμονη στους κοινοχρηστους χωρους απαγορευεται.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:29, 16-03-12:

Καλημέρα, αυτό που σου είπε η κτηνίατρος σου ισχυε με τον παλιό νόμο τον 3170 , ο νέος νόμος που κυκλοφόρησε τον Φλεβαρη δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, ωστόσο οι υγειονομικές αρχές επισημαίνουν το ταισμα των αδεσποτων να γινεται κυρίως με ξηρα τροφη ειδικα σχεδιασμενη για κατοικίδια ώστε να αποφευγονται οι εστιες πολυνσης, μυγες, οσμες και λοιπά,

μπορείς να κατεβάσεις τον νέο νόμο απο εδώ
και να βρεις πολυ χρησιμες συμβουλές για να μην προκαλεις γειτονες και θετεις σε κινδυνο και τη δική σου εικόνα αλλά και τα ίδια τα ζωάκια που φροντίζεις εδώ επέλεξε το φυλλάδιο cat colonies.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Havana : 16-03-12 στις 13:01.
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 17:42, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Είναι σίγουρο όμως ότι η σίτιση βοηθάει τα αδέσποτα; Ξέρω ότι όσοι ταΐζουν τις πάπιες στα πάρκα (κυρίως με ψωμί) κάνουν πολύ μεγάλο κακό και στις πάπιες αλλά και στο οικοσύστημα. Μήπως τελικά αυτοί που έβγαλαν τον νέο νόμο γνωρίζουν περισσότερα από εμάς; Δεν λέω ότι δεν πρέπει να τα ταΐζουμε και να τα αφήσουμε να λιμοκτονήσουν, απλά ρωτάω αν αυτός ο νόμος έχει κάποια βάση. Άντε οι γάτες θα επιβιώσουν κουτσά στραβά γιατί μπορούν να κυνηγησουν την τροφή τους, οι σκύλοι όμως τι θα απογίνουν αν δεν τους ταΐζει κανεις; Διότι αμφιβάλλω ότι θα φιλοτιμηθεί το κράτος να τα μαζέψει σε καταφύγεια και να τα ταΐζει εκεί
Κανεις δεν θα επιβιώσει, γιατί ποιά τροφή να κυνηγήσεις στις τσιμεντουπόλεις???
Ποντίκια στους υπόνομους και να γίνεσαι χαλκομανία στους δρόμους κάτω απο τις ρόδες αυτοκινήτων, ταξί, λεωφορείων κλπ?
Κύρια πηγή θα είναι είναι τα σκουπίδια που οι γάτες μπορούν να αφομοιώσουν ελάχιστες τροφές και οι σκύλοι ευτυχώς γι αυτούς πολλές παραπάνω.
Καταφύγια δημοτικά υπάρχουν ελάχιστα για σκύλους και κανένα για γάτες.
Οι γάτες δεν είναι πάπιες πάντως κι ο νόμος βγήκε για συνθήκες Ελβετίας κλπ. και για εισπρακτικούς λόγους.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 18:14, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα

Το ταισμα αδεσποτων ΔΕΝ απαγορευεται.Η ΜΟΝΙΜΗ διαμονη στους κοινοχρηστους χωρους απαγορευεται.
Ετσι ακριβως. Ο νομος μιλαει για διατηρηση και παραμονη ζωων και πουθενα δεν αναφερει τη σιτιση. Το να ταιζεις λοιπον γατες δεν ειναι παραπτωμα και κανεις δε μπορει να σου κανει τιποτα.
Πιστευω οτι ο νομοθετης, στη συγκεκριμενη περιπτωση, εστιαζει περισσοτερο στους σκυλους.
Ξερετε, τις περιπτωσεις που δενουν ενα σκυλο στην πυλωτη ή στην ταρατσα και θελει να περιορισει αυτα τα φαινομενα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 18:26, 16-03-12:

Μίλησα με την κτηνίατρο ξανά κ μου είπε ότι ισχύουν όσα μου είχε πει. Επέμεινε κ στην απαγόρευση σίτισης.
Χωρίς σχόλια...

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 18:37, 16-03-12:

Ετσι ακριβως. Ο νομος μιλαει για διατηρηση και παραμονη ζωων και πουθενα δεν αναφερει τη σιτιση. Το να ταιζεις λοιπον γατες δεν ειναι παραπτωμα και κανεις δε μπορει να σου κανει τιποτα.
Πιστευω οτι ο νομοθετης, στη συγκεκριμενη περιπτωση, εστιαζει περισσοτερο στους σκυλους.
Ξερετε, τις περιπτωσεις που δενουν ενα σκυλο στην πυλωτη ή στην ταρατσα και θελει να περιορισει αυτα τα φαινομενα.
Τυπικά είναι παράπτωμα ακόμα κι αν οι γάτες που λιάζονται στην αυλή, ταιστούνε από σένα, είναι τάισμα αδέσποτων σε κοινόχρηστο χώρο και πολύ περισσότερο αν τους έχεις και πιατάκια, αφού μπορεί να θεωρηθεί διατήρηση αδέσποτου.
Ο νομοθέτης δεν κάνει καμία διάκριση σ΄αυτό το σημείο για το τι θεωρεί αδέσποτο.
Ο σκύλος που φέρει λουρί κι είναι δεμένος, δεν θεωρείται αδέσποτο, αλλά δεσποζόμενο, άντε να γίνει κάτι για έκθεση , κακομεταχείρηση δεσποζόμενου.
Τελος πάντων, τα πράγματα μέχρι να αρχίσουν να γίνονται δικαστήρια, για να δούμε πως θα εφαρμόσουν αυτό το νόμο, είναι πάρα πολύ μπερδεμένα, αφού χωράνε πολλές επεξηγήσεις.
χαχαχαχαχα τι να λέμε τώρα ρε παιδιά??

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 18:39, 16-03-12:

Φυσικά απαγόρευση σίτισης, αφού είναι σίτιση αδέσποτου σε κοινόχρηστο χώρο. Είναι ντροπή τελικά η όλη κατάσταση που δημιουργείται.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 18:43, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από chatte_blanche
Μίλησα με την κτηνίατρο ξανά κ μου είπε ότι ισχύουν όσα μου είχε πει. Επέμεινε κ στην απαγόρευση σίτισης.
Χωρίς σχόλια...
Τρια ποστ πιο πανω η Havana (Katrin! εχει βαλει λινκ με το νεο νομο.
Κανε τον κοπο να τον ανοιξεις και αφου τον διαβασεις θα δεις πως π ο υ θ ε ν α δε γραφει για σιτιση, ταισμα κλπ.
Κανενας δε μπορει να σου κοψει προστιμο, γιατι το ταισμα δε συνεπαγεται και τη διατηρηση ή παραμονη των γατων στους κοινοχρηστους. Περαστικες ειναι και φευγουν.
Επισης κανε και μια εκτυπωση του νομου και οταν ξαναπας στην κτηνιατρο δωσ' της τον.

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 18:47, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Havana
Καλημέρα, αυτό που σου είπε η κτηνίατρος σου ισχυε με τον παλιό νόμο τον 3170 , ο νέος νόμος που κυκλοφόρησε τον Φλεβαρη δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, ωστόσο οι υγειονομικές αρχές επισημαίνουν το ταισμα των αδεσποτων να γινεται κυρίως με ξηρα τροφη ειδικα σχεδιασμενη για κατοικίδια ώστε να αποφευγονται οι εστιες πολυνσης, μυγες, οσμες και λοιπά,

μπορείς να κατεβάσεις τον νέο νόμο απο εδώ
και να βρεις πολυ χρησιμες συμβουλές για να μην προκαλεις γειτονες και θετεις σε κινδυνο και τη δική σου εικόνα αλλά και τα ίδια τα ζωάκια που φροντίζεις εδώ επέλεξε το φυλλάδιο cat colonies.
Μου έστειλε η κτηνίατρος, το νέο νόμο με mail κ έγραφε ότι ακριβώς έγραψε κ παραπάνω ο kiss bill. Επειδή η λέξη σίτιση δεν αναφέρεται, ίσως ο νομοθέτης να θεωρεί, ότι με τους όρους παραμονή κ συντήρηση, είναι αυτονόητη κ η σίτιση.
Μόνο έτσι βγαίνει κάποιο νόημα. Ίσως γι' αυτό κ η κτηνίατρος επιμένει για την απαγόρευση σίτισης.

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 19:03, 16-03-12:

Τρια ποστ πιο πανω η Havana (Katrin! εχει βαλει λινκ με το νεο νομο.
Κανε τον κοπο να τον ανοιξεις και αφου τον διαβασεις θα δεις πως π ο υ θ ε ν α δε γραφει για σιτιση, ταισμα κλπ.
Κανενας δε μπορει να σου κοψει προστιμο, γιατι το ταισμα δε συνεπαγεται και τη διατηρηση ή παραμονη των γατων στους κοινοχρηστους. Περαστικες ειναι και φευγουν.
Επισης κανε και μια εκτυπωση του νομου και οταν ξαναπας στην κτηνιατρο δωσ' της τον.

Το έχω διαβάσει αυτό που μου έστειλε η Havana κ ενημέρωσα κ την κτηνίατρο. Επιμένει ότι ο καινούργιος νόμος είναι αυτός που μου έστειλε εκείνη κ ότι απαγορεύεται η σίτιση!! Μήπως αυτός ο νόμος, που αναφέρει η Havana, είναι παλιός?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:04, 16-03-12:

Μαλλον η κτηνιατρος δεν τα ξερει καλα.Σαφεστατα και ειναι ο νεος νομος αυτος.Κοπυ δεν μπορω να κανω απο το αρχειο,ομως θα τα γραψω χειροκινητα,ειναιν απο τον νεο νομο,αρθρο 9,παραγραφος 10
10 .Για την επαναφορα των αδεσποτων ζωων συντροφιας,λαμβανεται υποψην η πυκνοτητα του πληθυσμου.............
Την ευθυνη για την επιβλεψη και την φροντιδα των επανεντασσομενων αδεσποτων ζωων,εχουν απο κοινου οι δημοι,οι οποιοι μαλιστα δυνανται να δημιουργησουν και σημεια παροχης τροφης και νερου για τα ζωα αυτα.Δεν επιτρεπεται η επαναφορα σε περιοχες κοντα σε νοσοκομεια,σχολεια,αθλητικα κεντρα,αεροδρομια κλπ.
Βλεπουμε λοιπον οτι οχι μονο δεν απαγορευεται η σιτιση των αδεσποτων,αλλα προβλεπεται κιολας απο τον νομο.

Παράθεση

iakinthi_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iakinthi_
H iakinthi_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H iakinthi_ έγραψε στις 19:07, 16-03-12:

Πουππουλινα , η ceres δεν ισχυριστηκε οτι η παπια σαν οργανισμος κ σαν ιδιοσυγκρασια εχει σχεση με τη γατα / Ειναι τελειως διαστρεβλωμενο ετσι οπως το παρουσιαζεις /
Εφερε ως παραδειγμα οτι καποιες λαθος τροφες μπορει να λειτουργησουν βλαπτικα στην παπια, οπως κ σε καθε ζωο του ζωικου βασιλειου/
Κ εστιασε στο γεγονος ότι αφου γινεται το ταισμα των αδεσποτων, κ πολυ καλως γινεται κ επιβάλλεται να γίνεται,
ας γινεται με τον σωστο τροπο, ετσι ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι βοηθαμε πραγματικα τα ζωα κ δεν τα επιβαρυνουμε επιπροσθετα. Κ συμφωνω με τους προβληματισμους που θετει η ceres.

Κ για να μην διαστρεβλωθει κ αυτο, επειδη ο <σωστος> τροπος φροντιδας στις μερες μας κοστιζει, (ξερουμε ολοι μας οτι πρεπει να καταθετεις σεβαστα ποσα,
κ δεν υπάρχουν τετοιες πολυτελειες, για πολλους ουτε καν για τα δικα μας ζωακια) τουλαχιστον ας μην είναι τελειως βλαπτικος αυτος ο τροπος που επιλεγουμε να βοηθησουμε / Κ φερνω παραδειγμα - μια γειτονισσα μου (που εχει το ψιλικατζιδικο της γειτονιας), κ εχει καλα αισθηματα κ προθεσεις για τα αδεσποτα, βγαζει στις γατουλες.... κρουασαν παπαριασμενο σε γαλα, συχνα ζαχαρουχο <για να τις κραταει κ να τους δινει ενεργεια > λεει / Ξερουμε, ή θα επρεπε να ξερουμε, τι ειναι βλαπτικο κ τι οχι , τι ειναι η σοκολατα, το κρουσαν και τα γλυκα για μια γατα.

[quote πουππουλινα] Που είναι το πρόβλημα λοιπόν; [quote]
Το πρoβλημα που ειναι πουππουλινα; / Οτι ενας νομος δεν μπορει να γινεται σαν διαγγελμα ,πρεπει να ειναι σαφης ως προς το περιεχομενο του,
να εξηγει το σκεπτικο της απόφασης, να συγκεκριμενοποιει κ να επισημαινει πού-ποιο ειναι το προβλημα,
να καταθετει τον βραχυπροθεσμο κ μακροπροθεσμο προσανατολισμο του, το στοχο του, κ να συνοδευεται απο συγκεκριμενο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ στηριξης του /
Ετσι ωστε να μην αφήνει κανενα κενο, να ειναι συμπαγης κ σαφης, ωστε οι πολιτες να μην αναρωτιουνται κ να μην κανουν υποθεσεις οπως κανουμε εμεις αυτη τη στιγμη / Μονο αν ενας νομος πειθει για την αναγκαιοτητα του κ την βραχυπροθεσμη κ μακροπροθεσμη λειτουργικοτητα κ χρησιμοτητα του , εφαρμοζεται προθυμα κ επιφερει αποτελεσματα.

Επισης, η καθε νομοθετικη ρυθμιση, την στιγμη που απαγορευει κατι , (στην συγκεκριμένη περιπτωση την παραμονη των αδεσποτων στους κοινοχρηστους χωρους κ συμφωνω)
στον αντιποδα οφειλει να καταθετει αντιπροταση κ motivations.
Τί εναλλακτικη μου δινεις αντ'αυτου;
Ενισχυεις με καποιο τροπο τη δραση κ το εργο των φιλοζωικων;
Με ποιο τροπο εμπλεκεις κ αξιοποιεις την μονιμως απουσα Τοπικη Αυτοδιοικηση στη φροντιδα των αδεσποτων;
Τί κινητρα δινεις , τι μηχανισμο χτιζεις και πώς ενισχυεις την υλοποιηση ενος τετοιου νομου;
Κ εκτος αυτου , μου θεσπιζεις κ απο πανω ενα νομο για το τσιπαρισμα, κ αντι να βοηθησεις, βραχυκυκλωνεις κ'αλλο την οποια προσπαθεια γινεται (εστω κ με ερασιτεχνικο τροπο).
Ενας κουτσος, ελλιπης νομος λειτουργει σαν σαπιο δεκανικι.
Ο Αναχαρσις ελεγε οτι οι ελλιπεις νομοι οτι ειναι σαν τον ιστο της αραχνης.Οι μικρες μυγες πιανονται,ενω οι μεγαλες σκιζουν το διχτυ και φευγουν....

Ειναι σαν να βγαινει ενας αντιστοιχος νομος για τους αστεγους,κ να τους απαγορευει πχ την εγκατασταση τους σε εμπορικους δρομους (και συμφωνω) χωρις ομως να ενισχυει στον αντιποδα Ξενωνες φιλοξενιας αστεγων, ΜΚΟ, δρασεις της Τοπικης Αυτοδιοικησης , προγραμματα στηριξης αστέγων κτλ / Προκειται για κουφιους νομους, ετσι οπως περατώνονται οι περισσότεροι στη χωρα μας, που αντι να βοηθησουν ουσιαστικα στην επιλυση προβληματων, κοιτανε να τα χωσουν κατω απο το χαλακι κ να τα κουκουλωσουν.

Οι τσιμεντουπολεις που αναφερεις δεν θα αποτελουσαν σοβαρη τροχοπεδη Πουππουλινα, αν κατα τα αλλα υπηρχε αλυσιδα κ ουσιαστικος μηχανισμος υποστηριξης των αδεσποτων / Το διαμερισμα σου ειναι η μικρογραφια της τσιμεντουπολης / Οπως εχεις τις γατες σου αποκλειστικά μεσα στο σπιτι σου κ αυτο δεν αποτελει προβλημα γιατι τους παρεχεις ενα σωρο ουσιαστικες παροχες, κατι αναλογο με το διαμερισμα σου ειναι και η τσιμεντουπολη / Απλως στην τσιμεντουπολη, απουσιαζει ΚΑΙ η φυση , ΚΑΙ οι παροχες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:17, 16-03-12:

[QUOTE=iakinthi_;3017452]
Πουππουλινα , η ceres δεν ισχυριστηκε οτι η παπια σαν οργανισμος κ σαν ιδιοσυγκρασια εχει σχεση με τη γατα / Ειναι τελειως διαστρεβλωμενο ετσι οπως το παρουσιαζεις /
Εφερε ως παραδειγμα οτι καποιες λαθος τροφες μπορει να λειτουργησουν βλαπτικα στην παπια, οπως κ σε καθε ζωο του ζωικου βασιλειου/
Κ εστιασε στο γεγονος ότι αφου γινεται το ταισμα των αδεσποτων, κ πολυ καλως γινεται κ επιβάλλεται να γίνεται,
ας γινεται με τον σωστο τροπο, ετσι ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι βοηθαμε πραγματικα τα ζωα κ δεν τα επιβαρυνουμε επιπροσθετα. Κ συμφωνω με τους προβληματισμους που θετει η ceres.

Κ για να μην διαστρεβλωθει κ αυτο, επειδη ο <σωστος> τροπος φροντιδας στις μερες μας κοστιζει, (ξερουμε ολοι μας οτι πρεπει να καταθετεις σεβαστα ποσα,
κ δεν υπάρχουν τετοιες πολυτελειες, για πολλους ουτε καν για τα δικα μας ζωακια) τουλαχιστον ας μην είναι τελειως βλαπτικος αυτος ο τροπος που επιλεγουμε να βοηθησουμε / Κ φερνω παραδειγμα - μια γειτονισσα μου (που εχει το ψιλικατζιδικο της γειτονιας), κ εχει καλα αισθηματα κ προθεσεις για τα αδεσποτα, βγαζει στις γατουλες.... κρουασαν παπαριασμενο σε γαλα, συχνα ζαχαρουχο <για να τις κραταει κ να τους δινει ενεργεια > λεει / Ξερουμε, ή θα επρεπε να ξερουμε, τι ειναι βλαπτικο κ τι οχι , τι ειναι η σοκολατα, το κρουσαν και τα γλυκα για μια γατα.

[quote πουππουλινα] Που είναι το πρόβλημα λοιπόν;
Το πρoβλημα που ειναι πουππουλινα; / Οτι ενας νομος δεν μπορει να γινεται σαν διαγγελμα ,πρεπει να ειναι σαφης ως προς το περιεχομενο του,
να εξηγει το σκεπτικο της απόφασης, να συγκεκριμενοποιει κ να επισημαινει πού-ποιο ειναι το προβλημα,
να καταθετει τον βραχυπροθεσμο κ μακροπροθεσμο προσανατολισμο του, το στοχο του, κ να συνοδευεται απο συγκεκριμενο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ στηριξης του /
Ετσι ωστε να μην αφήνει κανενα κενο, να ειναι συμπαγης κ σαφης, ωστε οι πολιτες να μην αναρωτιουνται κ να μην κανουν υποθεσεις οπως κανουμε εμεις αυτη τη στιγμη / Μονο αν ενας νομος πειθει για την αναγκαιοτητα του κ την βραχυπροθεσμη κ μακροπροθεσμη λειτουργικοτητα κ χρησιμοτητα του , εφαρμοζεται προθυμα κ επιφερει αποτελεσματα.

Επισης, η καθε νομοθετικη ρυθμιση, την στιγμη που απαγορευει κατι , (στην συγκεκριμένη περιπτωση την παραμονη των αδεσποτων στους κοινοχρηστους χωρους κ συμφωνω)
στον αντιποδα οφειλει να καταθετει αντιπροταση κ motivations.
Τί εναλλακτικη μου δινεις αντ'αυτου;
Ενισχυεις με καποιο τροπο τη δραση κ το εργο των φιλοζωικων;
Με ποιο τροπο εμπλεκεις κ αξιοποιεις την μονιμως απουσα Τοπικη Αυτοδιοικηση στη φροντιδα των αδεσποτων;
Τί κινητρα δινεις , τι μηχανισμο χτιζεις και πώς ενισχυεις την υλοποιηση ενος τετοιου νομου;
Κ εκτος αυτου , μου θεσπιζεις κ απο πανω ενα νομο για το τσιπαρισμα, κ αντι να βοηθησεις, βραχυκυκλωνεις κ'αλλο την οποια προσπαθεια γινεται (εστω κ με ερασιτεχνικο τροπο).
Ενας κουτσος, ελλιπης νομος λειτουργει σαν σαπιο δεκανικι.
Ο Αναχαρσις ελεγε οτι οι ελλιπεις νομοι οτι ειναι σαν τον ιστο της αραχνης.Οι μικρες μυγες πιανονται,ενω οι μεγαλες σκιζουν το διχτυ και φευγουν....

Ειναι σαν να βγαινει ενας αντιστοιχος νομος για τους αστεγους,κ να τους απαγορευει πχ την εγκατασταση τους σε εμπορικους δρομους (και συμφωνω) χωρις ομως να ενισχυει στον αντιποδα Ξενωνες φιλοξενιας αστεγων, ΜΚΟ, δρασεις της Τοπικης Αυτοδιοικησης , προγραμματα στηριξης αστέγων κτλ / Προκειται για κουφιους νομους, ετσι οπως περατώνονται οι περισσότεροι στη χωρα μας, που αντι να βοηθησουν ουσιαστικα στην επιλυση προβληματων, κοιτανε να τα χωσουν κατω απο το χαλακι κ να τα κουκουλωσουν.

Οι τσιμεντουπολεις που αναφερεις δεν θα αποτελουσαν σοβαρη τροχοπεδη Πουππουλινα, αν κατα τα αλλα υπηρχε αλυσιδα κ ουσιαστικος μηχανισμος υποστηριξης των αδεσποτων / Το διαμερισμα σου ειναι η μικρογραφια της τσιμεντουπολης / Οπως εχεις τις γατες σου αποκλειστικά μεσα στο σπιτι σου κ αυτο δεν αποτελει προβλημα γιατι τους παρεχεις ενα σωρο ουσιαστικες παροχες, κατι αναλογο με το διαμερισμα σου ειναι και η τσιμεντουπολη / Απλως στην τσιμεντουπολη, απουσιαζει ΚΑΙ η φυση , ΚΑΙ οι παροχες.
Ειπα εγω οτι ειπε η ceres,πως οι παπιες ειναι ιδιες με τις γατες;;Η σερες εφερε ενα παραδειγμα και ΕΓΩ ειπα οτι δεν ειναι ιδιος οργανισμος,οπως το ανεφερε και παρακατω ο φιλος μας ο Νικος.
Κατα τα αλλα...διαφωνουμε καπου και δεν το περνω ειδηση;

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 19:17, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από chatte_blanche
Μου έστειλε η κτηνίατρος, το νέο νόμο με mail κ έγραφε ότι ακριβώς έγραψε κ παραπάνω ο kiss bill. Επειδή η λέξη σίτιση δεν αναφέρεται, ίσως ο νομοθέτης να θεωρεί, ότι με τους όρους παραμονή κ συντήρηση, είναι αυτονόητη κ η σίτιση.
Μόνο έτσι βγαίνει κάποιο νόημα. Ίσως γι' αυτό κ η κτηνίατρος επιμένει για την απαγόρευση σίτισης.
Eφαρμοζεται το γραμμα του νομου και οχι πιθανη ερμηνεια. Αυτο θα το κανουν οι δικαστες αν φτασει καποια υποθεση ως εκει. Αλλα σου λεω και παλι, πως το οργανο του νομου δε μπορει να σου κοψει κληση για ταισμα ζωου γιατι πολυ απλα δε θα εχει να γραψει πιο αρθρο του νομου παραβιαζεις.
Επισης ο νομος κανει διαχωρισμο σε

γ) Ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο, που συντηρείται
ή προορίζεται να συντηρηθεί από τον άνθρωπο, κυρί−
ως μέσα στην κατοικία του, για λόγους ζωοφιλίας ή
συντροφιάς.
δ) Δεσποζόμενο ζώο συντροφιάς είναι κάθε μη άγριο
ζώο, που συντηρείται ή προορίζεται να συντηρηθεί από
τον άνθρωπο, κυρίως μέσα στην κατοικία του, για λό−
γους ζωοφιλίας ή συντροφιάς και τελεί........
ε) Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντρο−
φιάς, το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω

Αν προσεξεις λοιπον ο νομος αναφερεται σε διατηρηση και παραμονη σε κοινοχρηστους χωρους, ζωων συντροφιας(παραγραφος γ).
Πουθενα δε λεει για αδεσποτα ζωα συντροφιας (παραγραφος ε) που αυτα ειναι που ταιζουμε και μας ενδιαφερουν.
Γι'αυτο σου λεω ο νομος εδω ειναι οπως ολοι σχεδον οι νομοι στην Ελλαδα. Με πολλα παραθυρα...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:03, 17-03-12:

Ρε παιδιά εγώ ρώτησα αν ο νόμος είναι βασισμένος πάνω σε κάτι, σε κάποια μελέτη σχετική με τα αδέσποτα ή κάτι τέτοιο, δεν ρώτησα αν οι πάπιες είναι ίδιες με τις γάτες, ούτε έθεσα κάτι τέτοιο ως προβληματισμό Jeez.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:24, 17-03-12:

Ceres Victoria μου άρχισα να πιστεύω ότι αυτοί που θεσπίζουν τους νόμους δεν το κάνουν με γνώμωνα τι είναι καλύτερο για τα άμοιρα ζωάκια που κυκλοφορούν εκεί έξω αλλά προς υπεράσπιση των τσιμεντένιων πόλεών τους..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:51, 17-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Ceres Victoria μου άρχισα να πιστεύω ότι αυτοί που θεσπίζουν τους νόμους δεν το κάνουν με γνώμωνα τι είναι καλύτερο για τα άμοιρα ζωάκια που κυκλοφορούν εκεί έξω αλλά προς υπεράσπιση των τσιμεντένιων πόλεών τους..
Για αυτό είμαι σίγουρος!
Τώρα ποιο είναι το συμφέρον τους, θα σε γελάσω.
Το συμφέρον των τσιμεντουπόλενω;
Τα οικονομικά συμφέροντα που θα εξυπηρετηθούν εις βάρος των ζώων;
Πάντως ο γνώμονας δεν είναι τα ίδια τα ζώα....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 00:12, 18-03-12:

Φοβάμαι ότι προσπαθούν να εξαλείψουν τα αδέσποτα.. δεν μπορώ να εξακριβώσω ακριβώς γιατί/πως, σίγουρα όμως υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:39, 18-03-12:

σ αυτη τη χωρα οι ανθρωποι πεθαινουν και τα ζωα απλως ''ψοφανε''.νομοι και προφητες εχουν γραφτει κι εχουν υπαρξει χρονια τωρα,δεν τηρηθηκαν ολοι,δεν στεκουν ολοι.οποτε ψυχραιμια,κανεις οσο ζω,εδω και 41 χρονια περιπου δεν ηρθε να ελενξει,πως μεγαλωνω τα παιδια μου,πως κλεβω την εφορια οταν δεν περνω αποδειξη,πως βαζω μεσον στο γιοκα μου για να γινει δημοσιος υπαλληλος,πως καπνιζω οπου γουσταρω,πως οδηγω απαισια και το διπλωμα το πηρα αγοραζοντας το,πως περναω με κοκκινο γιατι ειμαι μπατσος,πως παταω την κορνα του ασθενοφορου γιατι βιαζομαι να παω για καφε,πως περνω φακελακι για να θεραπευσω ασθενη,πως λαδωνω δικαστες για να αθωοθω.
λετε να ρθουν να δουν τα ζωα μου??????????
ηρθαν ολλανδοι αποψε,λαος που εχει χρονια παιδεια με τα ζωα και φορολογηται γιαυτο,αλλα δεν θα το πουν πουθενα πιστεψτε με οτι εχω τοσα αδεσποτα,ουτε οτι δεν εχω τσιπαρει κανενα.
κατι ελληνες ρουφιανοι μπορει να το πουν!

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 03:22, 18-03-12:

Ισχύει δεν ισχύει ο νόμος, φάω δε φάω πρόστιμο.. εγώ θα συνεχίζω να τα ταϊζω - φροντίζω - συντηρώ .
Το πολύ-πολύ, να πληρώσω το πρόστιμο..''λεφτά υπάρχουν''...για να δανειστώ κ μια προ διετίας πολιτική διαπίστωση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:26, 18-03-12:

Βρε παιδια μου,ο νομος ΔΕΝ απαγορευει να ταιζουμε αδεσποτα.Μην τρελαινεστε.
Βεβαια,οπως λεει και η Ραφαελα,ακομα και αν το απαγορευαν,θα τον εγραφα στα παλια μου τα παπουτσια τον νομο,ειναι δεδομενο αυτο,αλλα δεν απαγορευεται.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 11:46, 18-03-12:

Καλησπέρα, Νομιζα οτι είχα γράψει μια απάντηση αλλά μάλλον δεν πάτησα το enter.
Η κτηνίατρος αναφέρεται σε μια παλιά υγειονομική διάταξη που είχε προστεθεί στο νόμο 3170 και απαγορευευε τη σιτηση των αδέσποτων προκειμένου να αποφευχθούν οι αποικίες.Ο νέος νόμος που κυκλοφόρησε τον Φλεβάρη δεν αναφέρει τίποτε τέτιοι , μετά απο πάρα πολλές επίστολες φιλόζωων προς τον κτηνιατρικό αλλά και την υγειονομική υπηρεσία η διάταξη αυτή αναπροσαρμοστικε και πλέον επιτρέπεται η σίτηση αδέσποτων ΜΕ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ , αρκεί να τηρούνται κανόνες υγειηνής και ευζωίας για ζώα και ανθρώπους και να μην δημειοούργουνται εστίες μόλυνσης, πχ χθες είδα πεταμένα μια σακούλα γεμιστά για τις γάτες... είχαμε γεμίσει μύγες παρόλο τον καιρό.. και είχε ξεσηκωθεί η γειτωνιά απο γκρίνια και τα λοιπά....
Νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να ταίζουμε τα ζωάκια χωρίς να προκαλούμε τους" καλούς ανθρώπους" που δεν έχουν με τι άλλο να ασχοληθουν και τρόγωνται με το τι κάνουμε...

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 03:54, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Havana
Καλησπέρα, Νομιζα οτι είχα γράψει μια απάντηση αλλά μάλλον δεν πάτησα το enter.
Η κτηνίατρος αναφέρεται σε μια παλιά υγειονομική διάταξη που είχε προστεθεί στο νόμο 3170 και απαγορευευε τη σιτηση των αδέσποτων προκειμένου να αποφευχθούν οι αποικίες.Ο νέος νόμος που κυκλοφόρησε τον Φλεβάρη δεν αναφέρει τίποτε τέτιοι , μετά απο πάρα πολλές επίστολες φιλόζωων προς τον κτηνιατρικό αλλά και την υγειονομική υπηρεσία η διάταξη αυτή αναπροσαρμοστικε και πλέον επιτρέπεται η σίτηση αδέσποτων ΜΕ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ , αρκεί να τηρούνται κανόνες υγειηνής και ευζωίας για ζώα και ανθρώπους και να μην δημειοούργουνται εστίες μόλυνσης, πχ χθες είδα πεταμένα μια σακούλα γεμιστά για τις γάτες... είχαμε γεμίσει μύγες παρόλο τον καιρό.. και είχε ξεσηκωθεί η γειτωνιά απο γκρίνια και τα λοιπά....
Νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να ταίζουμε τα ζωάκια χωρίς να προκαλούμε τους" καλούς ανθρώπους" που δεν έχουν με τι άλλο να ασχοληθουν και τρόγωνται με το τι κάνουμε...

Havana μου, πόσο εμψυχωτικά είναι αυτά που λες! Μου δίνεις κουράγιο, γιατί έχω απελπιστεί πραγματικά.
Σήμερα μου τα ''έχωσε'' κ άλλος από την πολυκατοικία, με πρόφαση ότι δε μπορεί να κατεβάζει κάτω τα παιδιά του, επειδή είναι οι γάτες κ βρωμίζουν την πιλοτή. Κουράστηκα..
Μπορεί κάποιος να μου πει μια καλή φιλοζωική, πρόθυμη να βοηθήσει, γιατί είχα πάρει μια τις προάλλες κ ήταν τελείως κουκουρούκου?

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 13:32, 23-03-12:

Eλπίζω να άλλαξε κάτι γιατί είχαμε πριν λίγο καιρό καταδίκη στη Χαλκιδική για το θέμα.
Κυρία σε ισόγειο τάιζε 4 μη οικόσιτες γάτες που κοιμόντουσαν και στο μπαλκόνι της κάποιες φορές.
Από κάποιο καλό γείτονα προφανώς, ήρθε η αστυνομία είδε τις γάτες στο μπαλκόνι και την προσκομίσανε σε δίκη.
Παρόλο που πήγε με δικηγόρο και φιλοζωικούς συλλόγους τις περιοχής προς υπεράσπισή της, το δικαστήριο την καταδίκασε. Η κυρία επέμενε πως οι γάτες είναι αδέσποτες και το καταφύγιο αδέσποτων ζώων τις Χαλκιδικής δεν ασχολείται με γάτες, οπότε ούτε περίθαλψη, ούτε ιατρικό βιβλιάριο, ούτε σήμανση έχει κάνει στις γάτες, γιατί παρόλο που ήταν αδέσποτες, θα μεριμνούσε γι αυτό, αν υπήρχε δυνατότητα.
Το δικαστήριο παρ΄όλη την υπεράσπιση που είχε από τους φιλόζωους της περιοχής την καταδίκασε (σε 4 χ ποσόν) για κάθε παράβαση.
Αν δεν αλλάξει ο νόμος και οι μη οικόσιτες κατοικίδιες δεν περάσουν στα αδέσποτα, θα δούμε πολλά τραγελαφικά με όσους ταίζουν γάτες στις αυλές τους κλπ. Φυσικά και στα αδέσποτα να περάσουν δεν θα έχουν καμία παροχή απο τις υπεύθυνες υπηρεσίες, μιάς και δεν περιλαμβάνεται φροντίδα και σήμανση αδέσποτων γατιών απο αυτές.
Τουλάχιστον θα γλυτώσουν κάποιοι ευαίσθητοι άνθρωποι που ταίζουν ζώα, απο το να πληρώσουν τα υπέρογκα νέα πρόστιμα συν πρόστιμο για το τσιπάκι. Αλλος ένας λόγος που το τσιπάκι δεν πρέπει να ισχύσει για τις γάτες, εκτός άν κάποιος θέλει.
Τα τσοπανόσκυλα που είναι στην επαρχία μετά από εισήγηση στη Βουλή, εξαιρέθηκαν από το τσιπάρισμα , αν κι όλοι ξέρουμε ότι ειδικά αυτά θα έπρεπε να έχουν, αφού έχουν υπάρξει πολλά περίεργα φαινόμενα από τους ιδιοκτήτες τους.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 16:14, 23-03-12:

δηλαδη νικο,συμφωνα με οσα λες,ενας ''καλος''γειτονας αν θελει μπορει να με παει και μεσα ετσι?γιατι στη δικη μου περιπτωση θα ηταν αγνωστος αριθμος χ ποσον,4 τα δικα μου,καμια 10αρια εξω,χαχαχα πλακα θα χε της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους λεβεντες,πριν με βαλουν μεσα ομως θα καθαριζα και κανα δυο απο κει πανω να μπω μεσα,αλλα να υπαρχει και καποιος λογος ε?
περα απ την πλακα ειναι σοβαρα τα πραγματα,κι αποψη μου,οσο τα γραφουμε τα διαιωνιζουμε,δε νομιζω οτι διαβαζουν ενα φορουμ μονο φιλοζωοι,σιγουρα ενας μακακας που πληκτρολογει πχ φολα σε γατα,μπορει να τα διαβασει και οχι τιποτα να παρει και τα πανω του μετα,θα λεει εχω και το νομο με το μερος μου.κανω λαθος?εγω το my cat τυχαια το βρηκα 7 ιουλιου,αφου πληκτρολογησα 5 γατακια στο δρομο.
οποτε αν θεωρουμαστε φιλοζωοι κι οχι ζωο φιλοι,εχει διαφορα αμα το ψαξουμε λιγο,δλδ ν αγαπαμε τα ζωα κι οχι μονο τη ζωη μας,συνεπως την παρτυ μας,πρεπει να κανουμε και λιγο το κοροιδο οσων αφορα τον νομο,ναι οκ υπαρχουν κανονες,αλλα με το να το επισημαινουμε συνεχως δε βγαινει κατι,ασε που τρομοκρατηται ο κοσμος και δεν περνει πλεον αδεποτα,η και οικοσιτα ζωακια.
ΥΓ.να γιατι και για πολλα αλλα δε συμφωνω με το τσιπακι,μη σωσω και τα δωσω για υιοθεσια,τα καταφερνω με αγαπη κι υπομονη μια χαρα.

Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 00:33, 24-03-12:

Παιδιά, διαβάζω όσα γράφετε αλλά δε μας είπε κανείς, τελικά τι ΑΚΡΙΒΩΣ ισχύει?
Απαγορεύεται ή όχι?

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 01:21, 26-03-12:

Μίλησα με ένα φίλο μου αστυνομικό, ο όποιος με πληροφόρησε ότι ισχύουν τα εξής:
Όταν δε ρυπαίνεις τον κοινόχρηστο χώρο, σιτίζοντας αδέσποτα, τότε είσαι καθόλα νόμιμος. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος, που διαφωνεί με όλο αυτό, είναι να ισχυριστεί, ότι ο χώρος είναι βρόμικος (πράγμα που δεν ισχύει) κ να καλέσει το υγειονομικό. Αν εκείνο διαπιστώσει, ότι όντως υπάρχει πρόβλημα, τότε γίνεται καταγγελία ... μπλα μπλα μπλα! Ε ρε τι έχει να γίνει από δω κ πέρα!!
Η πλάκα είναι, ότι προσφάτως, μου διαμαρτυρήθηκε εντόνως, όχι κάποιος κάτοικος της πολυκατοικίας, αλλά μια babysitter (η οποία δεν είναι καν μόνιμος κάτοικος της πολυκατοικίας) , λέγοντας ότι η πιλοτή είναι μες τα μικρόβια κ αν το κοριτσάκι που φροντίζει καταπιεί μια τρίχα γάτας, θα μείνει στείρο!!!!!! Έλεοςςςςςς!!!!!! Βγήκα εκτός εαυτού με το θράσος κ την υπεροψία με την οποία μου μίλησε, δίχως καν να της πέφτει λόγος, αλλά κ με το γελοίο των επιχειρημάτων της !! Τι άλλες μαλθακίες θα ακούσω Θεέεε μου!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chatte_blanche : 26-03-12 στις 06:42.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:34, 26-03-12:

Η δικαιολογία ότι όταν ένα κορίτσι καταπιεί μια τρίχα γάτας δεν ξέρω από ποιον αιώνα είναι κατάλοιπο...
Θα πρέπει να μάθουν όλοι εκείνοι που την προβάλλουν ότι είναι αστικός μύθος...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:49, 26-03-12:

πα πα πα.....και εγώ έχω κορίτσι αλλά όταν ρώτησα τον παιδίατρο με ρώτησε απλά τι τρώει και αν βγαίνει εκτός σπιτιού! αφού τον ενημέρωσα για τη διατροφή και το ότι δεν βγαίνει εκτός η Τζίντζερ μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! δεν μπορώ άλλο με το ανθρώπινο είδος...με κουράζει!!! :-(

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 10:25, 26-03-12:

Πω πω, τι θα ακούσουμε ακόμα, τι άγνοια και προκατάληψη υπάρχει τελικά.
Απ΄αυτήν μπορεί να κολλήσει πες της κι όχι από τη γάτα, η οποία από τα εξημερωμένα ζώα έχει τις λιγότερες ανθρωπονόσους.
Αμάν πιά με τις προκαταλήψεις του κάθε άσχετου.
Οσο για τη σίτιση, κανείς μας να μην είναι σίγουρος μέχρι να δει, πως θα εφαρμόσουν τα δικαστήρια το νόμο.
Θα γίνει μπάχαλο!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 12:55, 26-03-12:

Καλημερα παιδιά,

πραγματικά και εμένα η γνώμη μου είναι ότι όντως θα υπάρξει μια κατάσταση ''μπάχαλο'' όπως την χαρακτηρίζει το μέλος Νίκκος.
εγώ χρόνια τώρα ταίζω αδέσποτα, και πριν το νόμο το τι είχα ακούσει δεν μπορώ και δεν αξίζει και να σας περιγράψω!
ότι μαζεύονται μικρόβια, ότι είναι κακή τύχη, ότι τρομάζουν τα παιδιά της γειτονιάς που τότε έμενα, ότι μια ηλικιωμένη που τελικά είχε θρόμβωση στο πόδι έπαθε μόλυνση άπό αυτα!! Χαμός!
Ποτέ δεν έδινα σημασία αλλά τώρα πια νομίζω ότι και οι νόμοι του κράτους συμβάλλουν στην εξασθένηση των αδεσπότων!

Παράθεση

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 13:22, 16-07-14:

Καλησπέρα σε όλες και όλους! Θα ήθελα να ενημερωθώ από όσους γνώριζουν κατά πόσο μπορώ να φροντίζω αδέσποτες γάτες; Μένω σε χωριό της επαρχίας και όλοι λίγο πολύ εδώ στη γειτονιά έχουμε δεσποζόμενα και αδέσποτα ζώα που τα φροντίζουμε. Λίγο νερό, λίγο φαγάκι και μάλιστα με δικά μας έξοδα έχουμε στειρώσει αρκετές γάτες. Τώρα όμως το καλοκαίρι έχει έρθει μια οικογένεια από Αθήνα που δεν θέλει ούτε πουλί να πετάει πάνω από το σπίτι τους. Σήμερα μάλιστα, μας έφεραν την αστυνομία γιατί τα γατιά πηγαίνουν σε έναν κήπο ακαλλιέργητο και δημιουργούν βρωμιές. Προσωπικά δεν μπορώ να ελέγξω που πηγαίνουν και τι κάνουν τα αδέσποτα της γειτονιάς. Εγώ δεν έχω καμιά γάτα δικιά μου. Είχα παλαιότερα, τα έχασα, έκλαψα, στενοχωρήθηκα και είπα καλύτερα να ταίζω κανένα αδέσποτο. Στην αστυνομία δήλωσα ότι δεν δέχομαι τα καταγγελλούμενα, ότι δηλαδή οι γάτες είναι δικές μου και δημιουργούν πρόβλημα δημοσίας υγιεινής. Τι να κάνω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:30, 16-07-14:

Φυσικά και επιτρέπεται. Μάλλον πρέπει να τους τρίψεις στη μούρη τη νομοθεσία. Ότι είναι δικά σου επίσης δεν μπορούν να το αποδείξουν, εφόσον δε φέρουν microchip.

Ο νόμος 4235/2014 άρθρο 46 παράγραφος ε συγκεκριμένα αναφέρει: «10. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις. Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής».

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:42, 16-07-14:

Πόσο απαράδεκτοι "άνθρωποι" μπορεί να υπάρχουν..έλεος που σας δημιούργησαν τέτοιο θέμα...Και μπορεί να μη δέχονται ούτε πουλί να πετάει πάνω από το σπίτι τους αλλά τα φίδια, τα ποντίκια και τις ακρίδες θα τα δεχόντουσαν θέλοντας και μη αν δεν υπήρχαν αυτές οι γάτες...που όπως και να χει είναι από μόνες τους από τα πλέον καθαρά ζώα...

Παράθεση

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 14:02, 16-07-14:

Το θέμα είναι ότι ήρθε η αστυνομία με χαρτί από το εισαγγελέα για να μας κάνει συστάσεις. Τους είπαμε να κάνουν μια βόλτα στη γειτονιά να δουν αν υφίσταται κάποιο πρόβλημα λόγω των ζώων. Ήθελα να ξέρω τι ρόλο βαράνε η αστυνομία και οι εισαγγελείς σε κάτι τέτοιες καταγγελίες. Μάλιστα μας είπαν ότι εφόσον δεν δεχόμαστε τα καταγγελλούμενα το θέμα θα έχει συνέχεια από την πλευρά του εισαγγελέα. Τους απάντησα ότι το "πρόβλημα" των αδέσποτων είναι του δήμου και αν θέλουν να απευθυνθούν εκεί. Πριν από χρόνια οι ίδιοι γείτονες είχαν κάνει παράπονα σε άλλο γείτονα γιατι κακαριζαν συνέχεια οι κότες. Αν θέλουν ήσυχες διακοπές να κάθονται στην Αθήνα και να μας αφήνουν ήσυχους!!!!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:07, 16-07-14:

Εφόσον δεν μπορεί να αποδείξει πως οι γάτες είναι δικές σου, δε βλέπω πώς θα μπορούσες να έχεις κάποιο νομικό πρόβλημα πάντως. Από την άλλη μπορείς να ενημερώσεις την αστυνομία και για τη νέα νομοθεσία, πολλές φορές δεν είναι ενήμερη. Πάντως για να ήρθαν με εισαγγελική σύσταση, ποιος ξέρει τι "δόντι" έχουν οι γείτονες... Υπάρχουν και κάποια μέλη-νομικοί στο forum, ελπίζω σύντομα να καταθέσουν την άποψή τους και να σε ξεαγχώσουν... Αλλά ειλικρινά, πόσα κουβά σκατά μπορεί να κουβαλάει ένα ανθρώπινο μυαλό πια; Έλεος κάπου....

(Με συγχωρείτε βρε παιδιά αν γίνομαι απότομη, έχω φορτώσει και με κάτι δικά μου τώρα και εντάξει, δε χωράει να συλλάβει κι άλλη ανθρώπινη βλακεία ο εγκέφαλός μου αυτή τη στιγμή!)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους