Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 96,208 εγγεγραμμένα μέλη και 713,940 μηνύματα σε 22,527 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 367 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετά τη στείρωση: Φροντίδα/Απορίες

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,072 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:05, 06-04-20:

Αρχική Δημοσίευση από Sissy lor
Αργησα λιγάκι γιατί εχω να κοιμηθώ πόσες μέρες!Γιατί όπως είπε και ο Σταρόβας η γάτα μου είναι η Αντζελα Δημητρίου, κοιμάται όλη μέρα και κάνει εμφάνιση μετά τις 12:00 ! Και σου μιλάω για επική εμφάνιση τώρα μάθαμε να σκαρφαλώνουμε στο πόμολο για να ανοίξουμε τη πόρτα!Αλλά όλα αυτά θα τα διαχειριστούμε μόλις αναρρώσουμε τελείως!Ελπίζω να ανέβηκαν οι φώτο
Ενταξει θεαρα ετσι;
Να μου την φιλησεις ομως πληζ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

καλλιοπη πατρικ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη καλλιοπη πατρικ
H καλλιοπη πατρικ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H καλλιοπη πατρικ έγραψε στις 16:28, 08-07-20:

Καλησπερα σας. Μολις στειρωσα την 8 μηνων γατουλα μου , ολα πηγαν καλα ομως κολαρο δεν φορεσε αλλα τωρα που την εχω το γλυφει συχνα. Προσπαθω να την αποτρεψω ωστοσο με δαγκωνει. Για να βαλω κολαρω ουτε πιστευω θα το δεχτει γιατι δεν της αρεσει να φοραει τιποτα στο λαιμο της ποσο μαλλον κατι που θα την περιοριζει. Εχετε καποια αλλη ιδεα ;; Επισης εχω επιλεξει να την εχω στη γατοφορο γιατι μολις την εφερα στο σπιτι και την εβγαλα απο το κλουβι της αρχισε να ανεβαινει σε κρεβατια γραφεια και με τρομαξε πολυ!! Εσεις εχετε παρομοια εμπειρια;; Ποτε μπορω να την αφησω να κυκλοφορησει με ασφαλεια ;; Και τα ραμματα ειναι εσωτερικα και απορροφησημα , ποτε μπορω να την αφησω να γλυφει εκεινη την περιοχη ;; μετα απο ποσες μερες ;;; Ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω δικα σας τιπς απο τις στειρωσεις!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,233 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:49, 09-07-20:

Καλλιόπη καλωσήρθες στην παρέα μας, καλωσορίζουμε και τη μικρή σου στο κλαμπ των... στειρωμένων.
Απ'ότι διαβάζω, μια χαρά είναι η μετεγχειριτική της πορεία, με τάχιστη ανάνηψη - τόση ώστε να αρχίσει να κάνει τις τσαχπινιές της πάλι.
Κολάρο, δεν είναι ανάγκη να της φορέσεις, με την προϋπόθεση πως θα την παρακολουθείς διαρκώς (τις 3-4 πρώτες μέρες τουλάχιστον). Για εσωτερική μόλυνση κίνδυνος δεν υπάρχει, δεδομένου οτι ο κτηνίατρος έχει δώσει ήδη αντιβίωση, είτε σε μορφή χαπιών, είτε άπαξ ενέσιμη με διάρκεια 10 ημερών.
Άρα θα προσέχεις μόνο την εξωτερική πληγή σε περίπτωση που αρχίσει και τρέχει υγρό με, ή και χωρίς αίμα, κάποιο πρήξιμο που τυχόν παρουσιαστεί στην τραυματισμένη περιοχή. Προσπάθησε τις πρώτες μέρες να μην την αφήνεις να την πειράζει/καθαρίζει με τη γλώσσα της.
Αν παραταύτα δεις να παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις με τον γιατρό που την εγχείρησε.
Εύχομαι να μη χρειαστεί κάτι περισσότερο και η ζουζούνα σου να έχει καλή περαιτέρω και σύντομη ανάρρωση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους