Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,273 εγγεγραμμένα μέλη και 713,241 μηνύματα σε 22,455 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 434 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό στο σπίτι και γάτα

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 19:16, 24-10-08:

Συμφωνώ απόλυτα με την Ελένη Π καί θα προσθέσω καί εγώ την προσωπική μου εμπειρία.Οταν γεννήθηκε η κόρη μου καί την έφερα σπίτι σε πρώτη φάση η γάτες χαρήκανε που επέστρεψα καί δεν ασχοληθήκανε αρχικά καθόλου με το μωρό, λίγο αργότερα που την πηρα να την ταίσω ήρθανε μοιρήσανε τα ποδαράκια της, τρίψανε τα κεφαλακια τους στα ποδαράκια της καί με αυτον τον τρόπο νομίζω την υποδεχτήκανε στο σπίτι μας.Ο κτηνίατρος που είχα τότε ο οποίος ήτανε καί υγειεονολόγος μου έλεγα να μην φοβήθώ την επαφή του μωρού με της γάτες καί να αφήσω το παιδί να πάρει αντισώματα.Ακολούθησα την συμβουλή του καί το μωρό από τη στιγμή που μπουσούλησε έπαιζε με τις γάτες.Οταν ήτανε 5μήνών περίπου την έιχα στο ριλάξ στο πάτωμα της κουζίνας περνάει λοιπόν ο αμέριμνος γατόυλης καί πάει κοντά της εκείνη παίρνει μιά τρελλή χαρά καί τον βουτάει αγκαλιά και τον δαγκώνει,καθότι μακρότριχος ο γατούλης έφτυνε μια ώρα τρίχες οι οποίες δεν πρέπει να της άρεσαν καθόλου διότι απο κει και πέρα φρόντιζε να μην έχει τη μούρη της πάνω τους.Λοιπόν το παιδί μου είναι υγιέστατό δεν έχει καμία αλλέργία και δεν κολλάει και τίποτα από το σχολείο.Είναι ένας φοβερά ανθεχτικός οργανισμός και σε σχέσει με τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας της είναι πολύ υπέυθυνη και πρόστατευτηκή απέναντι σε ζώα και σε οτιδήποτε της φανεί ανυπεράσπηστο.Δεν έχεις λοίπον τίποτα να φοβηθείς παρά μόνο να κερδίσεις καί εσύ και το μωράκι σου από αυτή τη συνύπαρξη.Με το καλό να δέχτεις το μωρούλη σου και να μας πεις της δικές σου πλεον εμπειρίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 09:35, 27-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κείρα
Θα σου πω μόνο την προσωπική μου εμπειρία που μεγάλωσα με ένα ημίαιμο μπόξερ που γεννήθηκε ένα μήνα πριν από μένα. Ήταν φρουρός στην κούνια μου για μήνες, μου έριχνε γλυψιές χωρίς ποτέ να πάθω τίποτα και του τράβαγα (και ενότε δάγκωνα) την ουρά χωρίς καμία επιπλοκή πέρα του ότι αυτοοχυρώθηκα κατά κάθε πιθανού μικροβίου

Αργότερα ο σκυλάκος μου αποτέλεσε την πρώτη και μοναδική μου στράτα, και σε λίγα χρόνια μας πήγαινε και μας έφερνε με τον αδελφό μου απο το σχολείο. Μονο που για μενα η απώλεια του στα 15 μου, με τάραξε σαν να έχανα τον καλυτερό μου φίλο.
θα πρέπει να ήταν φοβερή εμπειρία

αξίζει τον κόπο και τον πόνο της απώλειας έστω και για να ζήσεις μια στιγμή με έναν τέτοιο φίλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 17:01, 30-10-08:

Αχ, παιδια σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας! Ελένη Π και Πηνελόπη σας ευχαριστώ ιδιαιτερα μια και εσεις εχετε παιδακια και γατάκια στο σπιτι!! Σε λίγες μέρες θα πάω και στην παιδίατρο να δούμε τι θα μου πει και αυτη και θα ενημερώσω..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 20:25, 30-10-08:

Κι εγώ όταν γεννήθηκα είχαμε γάτα και μου λέει η μαμά μου ότι δεν την απασχολούσε ιδιαίτερα τη γατουλίνα μας η ύπαρξη μου!

Παράθεση

barbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη barbara
. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O barbara έγραψε στις 13:06, 03-11-08:

και εγω οταν γεννησα τον γιο μου ειχα εναν γατουλη περση ο οποιος ηταν 5 χρονων. για τον πρωτο καιρο τον γιο μου τον ειχα στην κρεβατοκαμαρα και δεν αφηνα τον γατουλη να μπαινει μεσα( ο μικρος ηταν προωρος και δεν με αφηνε ο νεογνολογος να εχει επαφη ουτε με τον γατουλη αλλα ουτε και με κοσμο, εκτος απο μενα και τον μπαμπα του). ο γατουλης συνεχισε να ειναι μια χαρουλα!!!! οταν λοιπον ο γιος μου ο οποιος ηταν ενος μηνα αρχισε να βγαινει απο το δωματιο ( με την καλαθουνα του) του γατουλη δεν του αρεσε καθολου πηγαινε κοντα στην καλαθουνα τον επαιρνα αγκαλια να δει τον μικρο και μετα τον αφηνα και εφευγε. Επι τοπου πηγαινε στην κουνια του μωρου εμπαινε μεσα και την κατουρουσε. οπου ακουμπουσα το ρηλαξ πηγαινε μετα και κατουρουσε. ΣΙγα σιγα αρχισε να κανει κομπους το τριχωμα του και να πεφτει. ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι ψυχολογικο!! και οτι ζηλευει!! Ωσπου μια μερα εφυγε απο το σπιτι!!! ο γιος μου ηταν 2 χρονων περιπου. :cry::cry::cry: Επισης να σου πω οτι απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος δεν με ηθελε καθολου...μου αγριευε...με γρατζουνουσε..... προφανως κατι τον ενοχλουσε!!!!! δεν ξερω τι να πω!!!!!
ενω πριν ημασταν τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κοιμομασταν μαζι και συνεχεια αγκαλια
ελπιζω να μη σας κουρασα

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 10:26, 10-11-08:

Καλημέρα!! Κοιτάξτε μια τελεια φωτό που βρήκα χιχι!!

Πάντως πήγα την Silvy μου στον κτηνίατρο και μου είπε ότι να μην ακούει βλακείες για το παιδι και την γάτα και το πιο σημαντικό που μου είπε να κάνουμε είναι να μην κρύψουμε τον μπεμπη απο το γατί. Απλά μου είπε να χρησιμοποιήσω κουνουπιέρα στην κούνια του και όλα οκ!!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 10:28, 10-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Psistiri
Καλημέρα!! Κοιτάξτε μια τελεια φωτό που βρήκα χιχι!!

Πάντως πήγα την Silvy μου στον κτηνίατρο και μου είπε ότι να μην ακούει βλακείες για το παιδι και την γάτα και το πιο σημαντικό που μου είπε να κάνουμε είναι να μην κρύψουμε τον μπεμπη απο το γατί. Απλά μου είπε να χρησιμοποιήσω κουνουπιέρα στην κούνια του και όλα οκ!!
τι θεικη φωτο!!!!ολα θα παν καλα με τα μωρακια!!!(μπεμπη-γατουλι)

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whity
H whity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 κι ο τελευταιος πεθανε πριν 3 χρονια 11 ετων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H whity έγραψε στις 14:44, 04-12-08:

Γατογονείς γειά σας,
έχω κανονίσει να πάρω ένα γατάκι (τον Λιμόν). Έχω λοιπόν μία απορία. Εγω έχω 2 κοριτσάκια ππυ αγαπού πολυ τα ζωάκια. Το πρόβλημα είναι το εξής: η αδερφή μου γέννησε πριν 20 μέρες και ενώ είχα πολλά χρόνια γάτες δεν ξέρω πως και πότε να τα γνωρίσω μεταξύ τους!Περιμένω συμβουλές!!!
Υ.Γ.Η αδερφή μου δεν μένει σπίτι μου αλλά πότε να της πω να έρχεται με ασφάλεια?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:48, 04-12-08:

whity, μετέφερα το thread που άνοιξες σε παλιότερο για το ίδιο θέμα. Δες τις προηγούμενες σελίδες.

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 κι ο τελευταιος πεθανε πριν 3 χρονια 11 ετων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H whity έγραψε στις 15:14, 04-12-08:

Ευχαριστω!:up::up::up::up::up::up:

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,004 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 15:54, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από whity
Γατογονείς γειά σας,
έχω κανονίσει να πάρω ένα γατάκι (τον Λιμόν). Έχω λοιπόν μία απορία. Εγω έχω 2 κοριτσάκια ππυ αγαπού πολυ τα ζωάκια. Το πρόβλημα είναι το εξής: η αδερφή μου γέννησε πριν 20 μέρες και ενώ είχα πολλά χρόνια γάτες δεν ξέρω πως και πότε να τα γνωρίσω μεταξύ τους!Περιμένω συμβουλές!!!
Υ.Γ.Η αδερφή μου δεν μένει σπίτι μου αλλά πότε να της πω να έρχεται με ασφάλεια?
Σιγά ,μην ασχοληθεί το γατί με το μωρό της αδελφής σου. Αν είναι δειλό ,θα κρυφτεί κάπου και δεν θα πλησιάζει, αν είναι κοινωνικό, θα πλησιάσει, θα μυρίσει και...τίποτα άλλο.Όσο νωρίτερα γνωριστούν, τόσο καλύτερα. Εννοείται, την ώρα που θα πλησιάσει το μωρό, να είστε κοντά, γιατί, καμιά φορά, οι γάτες θέλουν να δουν, τί είναι αυτό που ανοιγοκλείνει (το μάτι), και....απλώνουν χέρι

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 16:07, 04-12-08:

καλα διαβαζω εδω και 1 ωρα ολα τα σχετκα θεματα και επαθα πλακα!παντα αγαπούσα τις γατες και εγω κοιμομουν μαζι με τον γατουλη μου αλλα φωτο με μωρακι δεν ειχα ξαναδει! ειναι κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο!!!!!!!! ετσι που λεω να κανω κι εγω κι αλλο μωρακι!

Παράθεση

Νεκταρια (Φουντου Νεκταρια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νεκταρια
H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 16:34, 04-12-08:

Να τα δουν αυτα μερικοι (οι πιο πολλοι) γυναικολογοι που αμεσως ρωτανε αν εχουν καποιο ζωακι και ειδικα γατα και τους λενε να το διωξουν.Τι στενοκεφαλια χριστε μου.

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 17:11, 04-12-08:

μπραβο νεκταρια :up:Πεστα! απ οτι βλεπω ειμαστε και γειτονισσες. ασε οταν πηγε ο παιδιατρος να δει το ανηψουδι μου της ειπε: (η αδερφη μου εχει 3 σκυλακια ημιαιμα)Ποπο τι τα χεις αυτα εδω περα?(τα χει στον κηπο της) να τα δωσεις! κι οταν η αδερφη μου ειπε δεν εχω κανεναν τοτε της απαντησε να τ αφησει α κ ο υ σ ο ν - α κ ο υ σ ο ν στο δρομοΚαλα εφριξε η αδερφη μου!

Παράθεση

Νεκταρια (Φουντου Νεκταρια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νεκταρια
H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 17:41, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από whity
μπραβο νεκταρια :up:Πεστα! απ οτι βλεπω ειμαστε και γειτονισσες. ασε οταν πηγε ο παιδιατρος να δει το ανηψουδι μου της ειπε: (η αδερφη μου εχει 3 σκυλακια ημιαιμα)Ποπο τι τα χεις αυτα εδω περα?(τα χει στον κηπο της) να τα δωσεις! κι οταν η αδερφη μου ειπε δεν εχω κανεναν τοτε της απαντησε να τ αφησει α κ ο υ σ ο ν - α κ ο υ σ ο ν στο δρομοΚαλα εφριξε η αδερφη μου!
καλε εε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! Εμ πως να παμε μπροστα?Δεν τοξερα οτι στη λιστα ειναι και οι παιδιατροιΑπο εδω ειναι μαλλον εε?
Πατριωτακια αληθεια που μενεις?Εγω Σεληνια

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 19:18, 04-12-08:

ασε κι οι παιδιατροι! εγω Αιαντειο προς Κακη βιγλα

Παράθεση

mariaber

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariaber
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O mariaber έγραψε στις 19:04, 15-04-09:

χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!κάθε μέρα που παιρνάει γίνομαι όλο και πιο χειρότερα...
προσπαθούσα να μείνω έγκυος 6 ολόκληρα χρόνια...μεσα σε αυτα τα χρόνια έχω κάνει ένα ανοιχτό χειρουργείο,χιλιάδες εξετάσεις, 3 εξωσωματικές, πολλα παρα πολλα αρνητικα τεστ εγκυμοσυνης...ο θεος ομως με λυπηθηκε ή αισθάνθηκε ότι ήρθε η ώρα να μου χαρίσει ένα παιδί!!!στις 11 του Μάη πρόκειται να φέρω στον κόσμο πρώτα ο θεός ένα αγοράκι μετά από πολύ κόπο και καθηλωμένη στο κρεβάτι απο την αρχή μέχρι και τώρα που σας γράφω!!!
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω μια γατούλα 8 χρόνια τώρα, ειναι σπιτίσια, δεν εχει βγει ποτέ της έξω,δεν έχει επαφή με άλλα ζώα, δεν ειναι τοσο κοινωνικη με τους αλλους, αν καποιος χτυπησει το κουδουνι εκεινη παει και κρυβεται ή τους αγριεύει...δεν της έχω κάνει ούτε ένα εμβόλιο () της έχω κάνει στείρωση όμως γιατί πήγε να πεθάνει από μόλυνση της μήτρας!!το θέμα που με απασχολεί είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου με μια γάτα και με ένα μωρό μεσα στο σπίτι...ότι θα ακουμπάω το μωρό στον καναπέ και αυτό θα γεμίζει τρίχες, ότι τα μπουκάλια, τα ρούχα του, η κούνια..οτιδηποτε δικο του θα ειναι με τριχες...πειτε με παραλογη, αλλα για να μεινω εγκυος μονο ο θεος ξερει τι περασα!!
όμως δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς εκείνη...χωρίς να ακούω το νιαούρισμα της...ειμαι πολυ δυστυχισμενη, πικραμενη...δεν μπορουσα να το φανταστω οτι θα ειναι τοσο δυσκολο!!Δεν ξερω τι να κανω...
Με τον αντρα μου αποφασισαμε οτι πρεπει να φυγει για το καλο του μωρου γιατι δεν ξερουμε αν βγει αλλεργικο στις τριχες και για ολα τα παραπανω...ομως οσο πλησιαζει ο καιρος γινομαστε χειροτερα!!
Δεν υπαρχει κανενας που να θελει να την κρατησει και να μας την προσεχει για τους πρωτους μηνες...ομως δεν την εμπιστευομαι με το μωρο, γιατι δεν ειναι η χαδιαρα αλλα η ατακτη και η παιχνιδιαρα!!και αν ορμηξει στο μωρο; πρεπει παντα να εχω αυτο τον φοβο; και αν κανει αυτο; και αν κανει εκεινο; και αν; και αν;;
Δεν ξερω τι να κανω...την βλεπω και κλαιω...δεν θελω να φυγει, αλλα δεν θελω και τις τριχες μεσα στο σπιτι μην με βρισετε αλλα μονο η καρδια μου ξερει πως νιωθω!!!
Βοηθειστε με σας παρακαλω...τι να κανω;
Ξεχασα να σας πω οτι εχω τα αντισωματα για τοξοπλασμα και γι'αυτο δεν ειχε απομακρυνθει απο μενα τοσους μηνες!!Δεν ξερω αλλα αν δεν το ειχα ισως να ηταν ποιο ευκολο αν την πηγαινα αλλου....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:02, 15-04-09:

Καλωσήρθες καταρχήν.

Δεν έχω παιδί ανθρώπινο.. αλλά είμαι ήμουν ένα παιδί που μεγάλωσε με γάτες...
Θα σου απαντήσουν και άλλες μανάδες με γατιά, και θα διαβάσεις και μόνη σου ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα, και αν θές δεν υπάρχει λόγος να την αποχωριστής. Μιάς και ο πρωταρχικός συνηθισμένος φόβος ξεπεράστηκε...(τοξόπλασμα).
Σίγουρα είναι κατανοητοί οι φόβοι σου, ειδικά αφού πέρασες τόσα, αλλά τώρα, αφού τα πράγματα πήγαν κατ ευχήν, είναι διαφορετικά νομίζω.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω θέματα αν θές.
Ο Μπόρχες υποδέχεται το μωρό μας!!! (ειδικά για τον Μπόρχες, ο οποίος δεν είναι ή μάλλον δεν ΉΤΑΝ καθόλου απο τα ¨καλά" γατάκια, νομίζω ότι είναι ένα φωτεινό παράδειγμα συνύπαρξης, και ότι αν θέλουμε, μπορούμε τα πάντα)!

Μωρό στο σπίτι και γάτα

Παράθεση

mariaber

Νεοφερμένος

O mariaber έγραψε στις 10:32, 23-04-09:

εγω γενναω σε 20 μερες το πολυ...και ενω δεν θελουμε να την διωξουμε την γατουλα μας θα αναγκαστουμε να το κανουμε γιατι δεν ειναι η φιλικη γατα αλλα η αγρια...εχουν ερθει παρα πολλα παιδια σπιτι και αυτη ειναι ετοιμη να τους ορμηξει...αγριευει, φουντωνει την ουρα της και εχει παρει την σταση "τωρα την πατησες"...ερχεται κοσμος σπιτι και αυτη παει και κρυβεται στην κρεβατοκαμαρα μεχρι να φυγουν....
πως μπορω εγω να την εμπιστευτω με το δικο μου μωρο;εδω δεν ηταν φιλικη με τα μωρα που ερχοντουσαν μια φορα στο τοσο θα ειναι με το δικο μου;;;δεν μπορω να την εμπιστευτω με τιποτα...την εχω 8 χρονια...αλλα η αποχωρηση ειναι πολυ δυσκολη γιατι δεν εχω πουθενα να την δωσω....

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:51, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από mariaber
εγω γενναω σε 20 μερες το πολυ...και ενω δεν θελουμε να την διωξουμε την γατουλα μας θα αναγκαστουμε να το κανουμε γιατι δεν ειναι η φιλικη γατα αλλα η αγρια...εχουν ερθει παρα πολλα παιδια σπιτι και αυτη ειναι ετοιμη να τους ορμηξει...αγριευει, φουντωνει την ουρα της και εχει παρει την σταση "τωρα την πατησες"...ερχεται κοσμος σπιτι και αυτη παει και κρυβεται στην κρεβατοκαμαρα μεχρι να φυγουν....
πως μπορω εγω να την εμπιστευτω με το δικο μου μωρο;εδω δεν ηταν φιλικη με τα μωρα που ερχοντουσαν μια φορα στο τοσο θα ειναι με το δικο μου;;;δεν μπορω να την εμπιστευτω με τιποτα...την εχω 8 χρονια...αλλα η αποχωρηση ειναι πολυ δυσκολη γιατι δεν εχω πουθενα να την δωσω....
Mπορείς να την αφήσεις και στο δρόμο είναι η πιο εύκολη λύση. Που να ψάχνεις να βρεις σπίτι να την δώσεις...........

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:29, 23-04-09:

Μήπως η γάτα σου φοβάται τους ξένους; (παιδιά και μεγάλους). Αυτό δε σημαίνει ότι θα φερθεί εχθρικά και στο μωρό σου, γιατί το μωρό θα είναι μέλος του σπιτιού. Κι αν επιλέγει να κρύβεται, αύτό θα είναι καλύτερο από το να την έχεις μέσα στα πόδια σου με ένα νεογέννητο. Εγώ νομίζω ότι θα το δεχτεί το παιδί και θα γίνει και ο προστάτης του... δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις!!! Και αν τελικά δεις ότι δεν τα βρίσκει, εννοείται ότι θα της βρεις ένα άλλο σπίτι (μπορείς να βάλεις αγγελία εδώ) το να τη διώξεις δεν είναι σωστή επιλογή, και αν έχεις δεθεί μαζί της δε θα έπρεπε να το ακέφτεσαι

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:16, 23-04-09:

Γεια και από μένα! Έχω κι εγώ μια απορία και για να μην ανοίγω άλλο παρόμοιο θέμα, τη γράφω εδώ. Θεού θέλοντος, εγώ θα γεννήσω αρχές Σεπτεμβρίου. Το πρόβλημά μου είναι ότι η γάτα μου η Μπουμπού εδώ και 1 χρόνο που την έχουμε κοιμάται και έχει όλα της τα πράγματα στο δεύτερο (και τελευταίο) υπνοδωμάτιο του σπιτιού. Πιατάκια, τουαλέτα, γατόδεντρο, κρεβατάκι! Ακόμα και όταν μας κρατάει μούτρα, εκεί πάει! Και το βράδυ της κλείνω και την πόρτα και γενικά είναι το γατοδωμάτιο-αποθήκη!
Δυστυχώς θα πρέπει να την μετακομίσω στην κουζίνα γιατί το δωμάτιο χρειάζεται ανακαίνιση (τρίψιμο παρκέ, βάψιμο κλπ) και μετά θα πρέπει να μείνει στην κουζίνα μόνιμα για να βάλουμε το μωρό στο άλλο. Αν την μετακομίσω περίπου Ιούνιο-Ιούλιο, είναι αρκετό το διάστημα προσαρμογής μέχρι το Σεπτέμβρη για να μην συνδυάσει το μωρό με "κλέψιμο" του προσωπικού της χώρου? Και πώς πρέπει να γίνει η μετακόμισή της? Μια κι έξω ή σταδιακά?

Υ.Σ. Να προσθέσω ότι σκέφτομαι τον πρώτο καιρό το μωρό να είναι στο δωμάτιό μας και το άλλο δωμάτιο κενό, ώστε να έχει και αυτή περισσότερο χρόνο για να το συνηθίσει.

Παράθεση

mariaber

Νεοφερμένος

O mariaber έγραψε στις 13:44, 23-04-09:

δεν φοβάστε τις τρίχες;εννοώ που θα βρίσκονται παντού; σε μπιμπερο, ρούχα, σεντόνια...παντού;;

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:56, 23-04-09:

δεν φοβάστε τις τρίχες;εννοώ που θα βρίσκονται παντού; σε μπιμπερο, ρούχα, σεντόνια...παντού;;
χωρις παρεξηγηση, η γατα σας ξερει 8 χρονια κ ξαφνικα θα τη διωξεις λογω τριχας? παντα ειχε τριχες, δεν τις εβγαλε στην πορεια νομιζω..και κατι αλλο. εισαι κοπελα, ηξερες οτι θα κανεις παιδι καποια στιγμη. αφου δε μπορεις την ιδεα της γατας με ενα παιδι, γιατι την πηρες αληθεια?

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:59, 23-04-09:

Όχι!!! Τρίχες είναι, δεν είναι τέρατα που θα μας φάνε ζωντανούς!
Τα ρούχα και τα σεντόνια τα καθαρά βρίσκονται στη ντουλάπα, κλεισμένα, δεν τα έχω για ριχτάρι στον καναπέ και τη γάτα από πάνω! Και η γάτα δεν ανεβαίνει στα κρεβάτια και δεν κοιμάται στο υπνοδωμάτιο, έχει δικό της κρεβάτι και σεντόνια που πλένονται χωριστά. Επίσης, τα μπιμπερό και τα λοιπά αποστειρωμένα των μωρών πρέπει να βρίσκονται έτσι κι αλλιώς προφυλαγμένα από τη σκόνη που υπάρχει παντού άφθονη, δεν είναι ανάγκη να έχεις γάτα για να τα προφυλάξεις. Όλες οι μαμάδες που ξέρω τα κρατούσαν στο ψυγείο, σε ένα μεγάλο τάπερ, μετά την αποστείρωση. Δε νομίζω η γάτα μου να ανοίξει το ψυγείο, το τάπερ και να μπει μέσα στα μπιμπερό και τις πιπίλες! Τη λένε Μπουμπού και όχι Μαγκάιβερ!
Όσο για τις λοιπές τρίχες που βρίσκονται παντού, υπάρχουν τα αυτοκόλλητα ρολλά. Τα μωρά δεν σέρνονται στο πάτωμα από την αρχή και η αποστείρωση σταματά στους 6 μήνες. Μετά που αρχίζουν και μπουσουλάνε, όλοι οι γονείς που ξέρω πάλι δεν τα αφήνουν στο πάτωμα (που πατάμε με τα παπούτσια μας) αλλά τους στρώνουν το δικό τους καθαρό κουβερτάκι ή τα έχουν στο πάρκο τους. Οι μύκητες και τα μικρόβια που κουβαλάμε στα σπίτια μας είναι πιο καλά από τις τρίχες της γάτας που είναι όλη μέρα σπίτι και δεν πατάει ακαθαρσίες? Αν έχεις γάτα, ακολουθείς την ίδια τακτική, απλά καθαρίζεις λίγο παραπάνω.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:42, 23-04-09:

Σταδιακά chryssa, σιγά σιγά, θα την κάνετε να νοιώσει την κουζίνα νέο της σπίτι, με το χαλάκι της τους χώρους τους κλπ... Η ζέστη και το καλοκαίρι θα βοηθήσει, πιστεύω στην αλλαγή. Και μπορείτε να το συνδυάσετε και νωρίτερα απο την αναμπουμπούλα της ανακαίνισης νομίζω.

Και φυσικά πάντα θα έχει την θέση της στην οικογένειά σας, την προσοχή σας, και όλα θα πάνε καλά είμαι σίγουρη!

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 13:55, 24-04-09:

το γατακι επρεπε εδω και μηνες να το πρετοιμασεις για τον ερχομο του μωρου ! μεχρι και τα ρουχα και το καροτσι να τ αφησεις να μυρισει! κι εμενα ο ψιψινος μου οταν ερχονται ξενα παιδια κανει χχχχχχχχ και φευγει γιατι τρεχουν και τον τρομαζουν. ομως με το μωρο της αδερφης μου.. κανενα προβλημα! την μυριζει και φευγει!εχεις δει κανενα μωρο να παιζει μπαλα?????????? μΕ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ ολα γινονται!

Παράθεση

zoekopa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoekopa
H zoekopa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Καλλικράτεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H zoekopa έγραψε στις 12:40, 31-03-10:

Γεια κι απο μένα. και η δική μου εμπειρία με την γατούλα μου είναι φοβερή. Η γατούλα μου είναι 5 χρονών και την μεγάλωσε ο άντρας μου. Εγώ την γνώρισα πριν περιπου 1.5 χρόνο, λίγο πριν παντρευτώ τον άντρα μου. Απο την αρχή ήταν πολύ φιλική μαζί μου αν και με τους αγνώστους δεν τα παει πολύ καλα, τους αποφεύγει.... Αποκτήσαμε σχέση αγάπης πολύ γρήγορα. Μάλλον με βλέπει σαν μαμά της....
Τώρα που είμαι έγκυος στο πρώτο μας παιδάκι και η γάτα μας έχει γίνει πάρα πολύ προστατεύτική απέναντί μου. Όταν ξαπλώνω κάθεται πάνω στην κοιλιά μου, όταν κλαίω ή στεναχωριέμαι, έρχεται δίπλα μου ήσυχα-ήσυχα και τρίβεται πάνω μου σαν να με παρηγορεί και το πιο αστείο είναι ότι μιά μέρα που με πείραζε ο άντρας μου για πλάκα, τον δάγκωσε ελαφρά, σαν να του έλεγε: "ασ'την ήσυχη!!" Είμαστε πολύ χαρούμενοι που το παιδί μας θα μεγαλώσει με την γατούλα μας και τα δύο σκυλάκια μας (τα οποια βρίσκονται στην αυλή μας).
Όσον αφορά για όσα λένε οι κακοπροαίρετοι, αυτά που λένε είναι ΤΡΙΧΕΣ!!!!!!! Έχω ακούσει και εγώ διάφορα, αλλά από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει.... Ακούω μόνο τον γιατρό μου που και αυτός λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο που δε σκέφτομαι είναι να διώξω τη γάτα μου, γιατί είναι και αυτή μέλος της οικογενείας μας...!!!!
Αυτά είχα να πω,χαίρομαι που βρήκα ένα φόρουμ για γατόφιλους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 12:57, 31-03-10:

Κι εγώ χαίρομαι που είμαστε αρκετές τελικά και πιστεύω με τον καιρό θα γίνουμε περισσότερες!
Με το καλό το μωράκι σου, να είναι γερό και τυχερό και θα γίνει και καλύτερος άνθρωπος μεγαλώνοντας με ζωάκια!

Να προσθέσω στο παραπάνω μήνυμά μου περί αποστείρωσης, ότι αν θηλάσεις, γλιτώνεις και τα μπιμπερό και τους αποστειρωτές και όλα τα συμπράγκαλα και δεν έχεις να ανησυχείς αν θα τα πειράξει η γάτα! Μεγάλη υπόθεση!

Και τελικά (με το μπέμπη 7 μηνών τώρα πια) έχω να πω ότι η Μπουμπού τα πάει μια χαρά με το μωρό, δεν του δίνει και πολλή σημασία βέβαια, μάλλον την ενοχλούν οι τσιρίδες, αλλά μας ανέχεται! Το μόνο θέμα είναι ότι γουστάρει να τρυπώνει στην κούνια του, αλλά τη βγάζω και για 2-3 μέρες δεν ξαναμπαίνει... Μετά κάνει ότι δήθεν ξέχασε και ξαναμπαίνει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 06:07, 21-04-10:

να πω και γω την ιστορια μου για μωρο με γατα?? μαλλον μεσα απ τη κοιλια της μαμας μου... ακομα δεν με ειχε συλλαβει οταν ηρθε στο σπιτι ο μαυρουκος...οταν γεννηθηκα ηταν ενος ετους!! οταν ζηταω να δω φωτογραφιες του μου λενε ψαξε στα αλμπουμ με τη μαμα που'ναι εγκυος σε σενα...ακομα και με τη στρατα μου διπλα ηταν ο μαυρουκος...μετα γεννηθηκε και η αδερφη μου και παλι διπλα ο μαυρουκος...δυστυχως τον χασαμε νωρις, ηταν αστειρωτος..και ξερετε πως ειναι αυτα.. λιγα χρονια μετα πηραμε τη σουα (μαυρουλα κι αυτη)...δεν ηταν παντα μεσα σε μια αγκαλια, και καποιες φορες ειχε παρουσιασει μια επιθετικη συμπεριφορα...δεν ειναι φιλικη με τους ξενους, ουτε με τις αλλες γατες (μονο με μια μαυρη ενος γειτονα...ταιριαξανε!) ...ομως ποτε δε πιστευω οτι θελημενα αυτο το γατακι θα μπορουσε να βλαψει καποιο μωρο/παιδι/ενηλικα....και φυσικα τα γατια πιστευω ειναι αναλογα με την ορεξη τους...αν δεν ειναι ιδιαιτερα φιλικα (που σε αυτο παιζει ρολο το περιβαλλον που μεγαλωνει) μπορουν να εξημερωθουνε...κι αλλωστε αν δεν ειναι κοινωνικα,τρυφερα,χαδιαρικα με τους ξενους δε σημαινει οτι εχουν προθεσει να βλαψουν καποιον..... αυτα ειχα να πω.... και μακαρι το σουαδινι μου να γνωρισει το μωρο μου, οταν καποια στιγμη......

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 17:25, 19-10-10:

Καλησπέρα σε όλους!

Τώρα τελευταία άρχισα να ανησυχώ για το τι θα κάνω σε 2, 3 χρόνια που θα έρθει πρώτα με το καλό ένα μωρό στο σπίτι μας....! Θα ήθελα την εμπειρία σας πάνω στο θέμα γιατί με προβληματίζει πολύ. Όταν με το καλό θα γεννήσω και θα μπεί το βρέφος στο σπίτι, πόσο προφυλαγμένο θα μπόρει να είναι απο τις τρίχες της γάτας μου?? Σίγουρα εμένα και τον άντρα μου δεν μας επιρεάζει...αλλά στο βρέφος δεν πρόκειται να ακουμπήσει κάμια τρίχα...και σας ρωτάω.. : Πως ακριβώς θα γίνει αυτό?? Και να απομονώσω το μωρό απο την γάτα, εγώ που θα μπαινω-βγαίνω δεν θα κουβαλάω τρίχες?? Δεν ξέρω εαν είμαι υπερβολική, αλλά σίγουρα θεωρώ οτι θα είναι πρόβλημα και αρχίζω να αγχώνομαι. Ξέρω πολλά σπίτια μεγάλωσαν παιδιά με κατοικίδια...αλλά η αρχή με φοβίζει. Και αν η καλή μου Λίζα δεν σταματήσει να μαδάει τόσο πολύ....δεν ξέρω τι θα κανώ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,620 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:27, 19-10-10:

Καλησπέρα.Καταρχην να διευκρινήσουμε ότι και το μωρό να έρθει σε επαφή με τις τρίχες δεν υπάρχει κανένας φόβος αν η γάτα αποπαρασιτώνεται τακτικά.Είναι ένας απο τους πολλούς μύθους που δυστυχώς έχουν επικρατήσει για τη γάτα. Σου παραθέτω ένα άρθρο απο το site και άλλο ένα απο το ιντερνετ..και εσυ αν το ψάξεις θα βρείς πάρα πολλά,που όλα το ίδιο λένε...κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει με τις τρίχες μιας οικόσιτης γάτας,όταν ειναι αποπαρασιτωμένη και εμβολιασμένη.. https://forum.mycat.gr/showthread.p...post_29.html20
https://blog.eimaimama.gr/2010/03/blog-post_29.html
....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 20:50, 19-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλησπέρα.Καταρχην να διευκρινήσουμε ότι και το μωρό να έρθει σε επαφή με τις τρίχες δεν υπάρχει κανένας φόβος αν η γάτα αποπαρασιτώνεται τακτικά.Είναι ένας απο τους πολλούς μύθους που δυστυχώς έχουν επικρατήσει για τη γάτα. Σου παραθέτω ένα άρθρο απο το site και άλλο ένα απο το ιντερνετ..και εσυ αν το ψάξεις θα βρείς πάρα πολλά,που όλα το ίδιο λένε...κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει με τις τρίχες μιας οικόσιτης γάτας,όταν ειναι αποπαρασιτωμένη και εμβολιασμένη.. https://forum.mycat.gr/showthread.p...post_29.html20
....

Σε ευχαριστώ πολυ

Μέσα μου πίστευα οτι τα πράγματα θα ήταν όντως τόσο απλά....!! Και πάλι ευχαριστώ!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:37, 19-10-10:

χθες ειδα μια μανα με το μωρο με ενα νεογεννητο μωρακι που το εβγαλε βολτα με το καροτσι και μεσα στο καροτσι ειχε βαλει και το σκυλακι της και ηταν μωρο και σκυλος μαζι (ο σκυλος ηταν στα ποδια του μωρου). Δεν υπαρχει απολυτως κανενας κινδυνος. Φαντασου, η αλλη εβαλε το σκυλακι το οποιο περπατουσε στον δρομο, μεσα στο καροτσι. Καλο θα κανεις στο μωρο να το φερεις σε επαφη με γατες, "βρωμιες", κτλ. Το αποστειρωμενο περιβαλλον ειναι οτι χειροτερο για ενα μωρο.

Παράθεση

ΛΕΝΑ Κ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΛΕΝΑ Κ
H ΛΕΝΑ Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H ΛΕΝΑ Κ έγραψε στις 13:17, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
....
Καλησπέρα!! Με ενδιαφέρει το θέμα μιας και τέλος Φεβρουαρίου θα έρθει το νέο μέλος της οικογενείας μας!
Την Evelyn την έχουμε ήδη 1 χρόνο και μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει σημάδια ζήλιας αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου πάντως με βοήθησαν πολύ με κάποιες απορίες που είχα! Ευχαριστώ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,620 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:22, 25-10-10:

Eύχομαι με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σας!!!!!..Όλα καλά θα πανε..

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:09, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΝΑ Κ
Καλησπέρα!! Με ενδιαφέρει το θέμα μιας και τέλος Φεβρουαρίου θα έρθει το νέο μέλος της οικογενείας μας!
Την Evelyn την έχουμε ήδη 1 χρόνο και μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει σημάδια ζήλιας αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου πάντως με βοήθησαν πολύ με κάποιες απορίες που είχα! Ευχαριστώ....
Με το καλο το νεο μελος!!!
Και εγω πιστευω οτι θα πανε ολα καλα!!!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 19:12, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Καλο θα κανεις στο μωρο να το φερεις σε επαφη με γατες, "βρωμιες", κτλ. Το αποστειρωμενο περιβαλλον ειναι οτι χειροτερο για ενα μωρο.
Αυτό δεν πιστεύω ότι είναι ακριβώς έτσι. Ναι μεν η υπερβολική αποστείρωση δεν κάνει καλό, αλλά ούτε και το άλλο άκρο. Δηλαδή, δεν φέρνουμε σκόπιμα σε επαφή ένα νεογέννητο με πηγές μικροβίων, διότι δεν έχει ανεπτυγμένο ανοσοποιητικό και δεν μπορεί να διαχειριστεί τα μικρόβια όπως ένας ενήλικος οργανισμος.
Παν μέτρον άριστον.

Η τρίχα είναι πιθανό αλλεργιογόνο, αλλά το ίδιο είναι και η οικιακή σκόνη. Πέρα από αυτό μια οικόσιτη φροντισμένη γάτα (που δε βγαίνει έξω και δεν τρώει ωμό κρέας) δεν είναι φορέας ασθενειών και μάλλον είναι πολύ πιο αθώα από όλους αυτούς τους ενοχλητικούς συγγενείς που θέλουν σώνει και ντε να έρθουν να δουν το μωρό και να το πασπατέψουν με τα όχι τόσο καθαρά χέρια τους! (ο μπέμπης μου κόλλησε τον Η1Ν1 σε ηλικία 3 μηνών από τέτοια επίσκεψη, σαφώς δεν το έκαναν επίτηδες, αλλά εγώ έφαγα το 10ήμερο στο νοσοκομείο μετά και ο μικρούλης ήπιε ένα μπουκάλι ταμιφλού στα καλά καθούμενα!)

Είχα γάτα ένα χρόνο πριν μείνω έγκυος, της έκανα εξετάσεις αίματος για τοξόπλασμα και από τότε που έμεινα έγκυος άλλαζα την άμμο με γάντια μιας χρήσης. Έχοντας μια δύσκολη εγκυμοσύνη που συνέπεσε με εποχή αλλαγής τριχώματος, για ένα διάστημα ζούσαμε παρέα με πολλές τρίχες, αλλά δεν έπαθε κανείς τίποτα. Η γάτα ήταν μάλιστα η καλύτερη παρέα (και θερμοφόρα για την κοιλίτσα) γιατί έπρεπε να είμαι περιορισμένη στο σπίτι για μεγάλο διάστημα και δεν είχα βοήθεια.
Όταν ήρθε το μωρό, η γάτα μάλλον ξενέρωσε, αλλά δεν έκανε ποτέ καμία κίνηση εναντίον του (γενικά ήταν πολύ ζωηρή και λίγο επιθετική στο παιχνίδι). Δυστυχώς χάθηκε όταν ο μπέμπης ήταν 9,5 μηνών, πάνω που άρχιζε να καταλαβαίνει και να την αποζητά για παρέα...

Με το καλό τα μωράκια σας και σας εύχομαι να τα δείτε να μεγαλώνουν παρέα με τις γατούλες και να αναπτύσσουν την καλύτερη δυνατή σχέση, να γίνουν σωστοί άνθρωποι, με σεβασμό και αγάπη για τα ζώα. Ενδεχομένως να χαλάσετε μερικά αυτοκόλλητα ρολλά παραπάνω στην πορεία, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Avra's mom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avra's mom
H Avra's mom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αγριά (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Avra's mom έγραψε στις 23:38, 15-07-12:

Πριν απο τρεις μήνες ήρθε στον κόσμο η μικρή μου πριγκίπισσα... Διακαής πόθος ετών... Ίσως και από τότε που ήμουν κι εγώ παιδί ήθελα το δικό μου το παιδί!!! Τα τελευταία χρόνια είμαι και μαμά τριών υπέροχων γατών.. Της Αύρας, του Φούκου και του Τιτικίου... (είχαμε ακόμη μια, το Ζοζετινάκι αλλά ... έφυγε .... κανείς δεν ξέρει για που .... Ελπίζω για κάπου όμορφα ....)
Όταν ήρθε το μωράκι στο σπίτι, οι γάτες έμπαιναν πολύ περιορισμένα στο σπίτι (έχουμε την τύχη να ζούμε στην εξοχή και μέχρι έναν μήνα πριν γεννήσω οι γάτες μπαινοέβγαιναν στο σπίτι όποτε ήθελαν και για όσο ήθελαν) και αυτό για πολύ λίγο χρόνο... Στον δεύτερο μήνα της μικρής μας, και μετά από σχετική ερώτηση στην παιδίατρο, συμφωνήσαμε σιγά σιγά να βάλουμε και τις γάτες μας στο παιχνίδι της ανατροφής της ... Ο κτηνίατρος μας συνέστησε να περιμένουμε να περάσει και ο τρίτος μήνας όμως... Φέρναμε λοιπόν σιγά σιγά το μωράκι σε επαφή με τις γάτες μας και οι συμπεριφορές ήταν διάφορες...
Η μεγάλη μας, η Αύρα (ένα αναρχοαυτόνομο πανέμορφο κατάλευκο γατί που πιστεύει ότι της ανήκει ο κόσμος όλος) απλά πέρασε από δίπλα από το ριλάξ έριξε ενα βλέφαρο και ένα ρουθούνισμα και προσπέρασε... Αν ήταν άνθρωπος η γάτα μου πολύ πιθανό να έφτυνε κιόλας περνώντας...
Ο Φούκος (ένας φοβιτσιάρης πανέμορφος φλώρος) πέρασε δίπλα της, σταμάτησε για μισό δευτερόλεπτο, έσκουξε το μωρό και άρχισε να τρέχει από την αντίθετη πλευρά ο μικρός ....
Πάμε τώρα και στο Τιτίκι που γίνεται και το όλα θέμα... Το Τιτίκι το βρήκαμε χτυπημένο όταν ήμουν στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου... Μωρό κι αυτό, το κάναμε καλά και το υιοθετήσαμε... Μάλλον αυτό μας υιοθέτησε γιατί μας σκλάβωσε από θέμα συμπεριφοράς... Το Τιτίκι λοιπόν μεγάλωσε πάνω στην κοιλιά μου... Με τις ώρες κοιμόταν εκεί πάνω... Την πρώτη κλοτσιά του μωρού την νοιώσαμε μαζί και μάλλον τρομάξαμε το ίδιο...
ΤΟ Τιτίκι το έφερα σε επαφή με το μωράκι πολύ νωρίτερα από ότι μας συνέστησε ο παιδίατρος, απλά όταν φτάσαμε στον τρίτο μήνα, το άφησα τα "ρουθουνίσει" λίγο παραπάνω μαζί της... Είχα λοιπόν κανονίσει να στειρώσω το Τιτίκι, όταν το μωρό γίνει 3 μηνών ώστε να την έχω μέσα στο σπίτι μέχρι να αναρρώσει και να μπορεί ξανά να βγει έξω... Σε αυτές τις ημέρες που την έχω μέσα το μωρό έχει τύχει να μου κάνει κολικούς (άσχετο φυσικά με το γατάκι) και να κλαίει ασταμάτητα... Το Τιτίκι εκείνες τις στιγμές κάνει σαν παλαβό... Τρέχει, πηδάει και ψάχνει απεγνωσμένα τρόπο να φτάσει στο μωρό.. Έχει τύχει να προσπαθώ να θηλάσω το μωρό όταν κλαίει για να ηρεμήσει και μαζί με το κεφαλάκι του μωρού να έχω και το Τιτίκι να ρουθουνίζει αγχωμένο πάνω από το μωρό... Κάποια άλλη στιγμή που το μωρό έκλαιγε στον επάνω όροφο, το Τιτίκι έτρεχε πανικόβλητο από κάτω επάνω και έψαχνε τρόπο να μπει στην κούνια της μπέμπας... Στη συνέχεια, το βράδυ όταν κοιμήθηκε το μωράκι, άφησα το Τιτίκι (φυσικά με επίβλεψη δική μου) να δω τι θα έκανε... Πήγε λοιπόν επάνω στο μωρό, το μύρισε πίσω στο σβερκάκι, κάθισε πίσω της και άρχισε να θηλάζει στο σβέρκο της τραγουδώντας και ζυμώνοντας χωρίς νύχια, καθώς το μωρό δεν δυσανασχέτησε καθόλου!!! Αφού λοιπόν θήλασε, σηκώθηκε και πήγε από μπροστά, κάθησε μπροστά στο φατσάκι του μωρού και έβαλε την μύτη της πάνω στην μύτη του μωρού (στο πλάι και οι δυο τους) και άρχισε πάλι να χουρχουρίζει.... Δεν ξέρω γιατί αλλά φοβήθηκα και απομάκρυνα το γατάκι από το μωρό...
Στο ίντερνετ βρήκα κάτι χαζές ιστορίες που έλεγαν διάφορα περί "cat stealing baby's breath" Κλπ αλλά απέφυγα να μπω στο τριπάκι να το ψάξω παραπάνω γιατί επηρεάζομαι κιόλας, έστω κι αν τα αφήνω στην άκρη του μυαλού μου...
και η ερώτησή μου είναι η εξής.... Να φοβάμαι??? Υπάρχει περίπτωση το Τιτίκι να κάνει κακό στο μωρό? Υπάρχει φόβος για την ανάσα του μωρού? Γιατί αυτό με την μουσούδα δεν το έχει κάνει ΠΟΤΕ σε εμένα που έχουμε κοιμηθεί πολλές φορές μαζί και το έκανε στο μωρό??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:39, 16-07-12:

Αγαπητή Avra's mom, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να ανησυχείτε όσον αφορά τη συμπεριφορά μιας από τις γάτες απέναντι στο μωρό.
Δεδομένου ότι οι γάτες "γνωρίζουν" τον κόσμο και τα πλάσματα γύρω τους μέσω της όσφρησης, θεωρώ ότι η γάτα σας έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Μύρισε το μωρό, δηλαδή, με σκοπό να το γνωρίσει και να "λάβει" τη μυρωδιά του.
Οπότε δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Όσον αφορά το ότι μια γάτα μπορεί να κλέψει την ανάσα ενός μωρού, νομίζω πως είναι ένας αστικός μύθος που ήταν διαδεδομένος σε παλαιότερες εποχές, οπότε εγώ δεν θα έδινα καμία απολύτως βάση σε κάτι τέτοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pavlik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlik
Ο Pavlik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Pavlik έγραψε στις 21:50, 25-04-15:

Γεια σας.... Είμαι ιδιοκτήτης μιας γατούλας σιαμ και μολις την Κυριακή το βράδυ ήρθε στον κόσμο το καινούριο μέλος μας.... Εννοείται ότι η γάτα είναι οικόσιτη ,δεν βγαίνει καθόλου έξω....και έχει κάνει όλους τους απαραίτητους εμβολιασμούς...όπως είναι φυσικό τρίχες της γάτα υπάρχουν παντού και παρόλα αυτά ο κτηνίατρος μας ήταν καθησυχαστικός λέγοντας μας ότι δεν υπάρχει κίνδυνος απο τις τρίχες της.(εννοείται ότι δεν κοιμούνται αγκαλιά).Η παιδιατρος όμως στην πρώτη επίσκεψη ήταν κάθετη ότι πρέπει η γάτα να απομακρυνθεί κιαι ότι το παίζουμε κορόνα γράμματα....Μπορειται να με βοηθήσετέ;;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:11, 25-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Pavlik
Γεια σας.... Είμαι ιδιοκτήτης μιας γατούλας σιαμ και μολις την Κυριακή το βράδυ ήρθε στον κόσμο το καινούριο μέλος μας...������. Εννοείται ότι η γάτα είναι οικόσιτη ,δεν βγαίνει καθόλου έξω....και έχει κάνει όλους τους απαραίτητους εμβολιασμούς...όπως είναι φυσικό τρίχες της γάτα υπάρχουν παντού και παρόλα αυτά ο κτηνίατρος μας ήταν καθησυχαστικός λέγοντας μας ότι δεν υπάρχει κίνδυνος απο τις τρίχες της.(εννοείται ότι δεν κοιμούνται αγκαλιά).Η παιδιατρος όμως στην πρώτη επίσκεψη ήταν κάθετη ότι πρέπει η γάτα να απομακρυνθεί κιαι ότι το παίζουμε κορόνα γράμματα....Μπορειται να με βοηθήσετέ;;;;;������
Μπορούμε.
Αυτό που μπορώ να σας πω είναι να αλλάξετε παιδίατρο γιατί είναι προκατειλημμένη απέναντι στα ζώα προφανώς...
Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα με μωράκια που μεγάλωσαν με ζώα, σκυλάκια και γατούλες και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα. Αντίθετα μελέτες δείχνουν πως τα παιδιά έτσι αποκτούν αντισώματα και ανθεκτικότητα στις αλλεργίες. Για να μην αναφερθώ στο πόσο καλό κάνει αυτό στην κοινωνικότητά τους και στο πόσο υπεύθυνα γίνονται από μικρά.
΄Εχω φίλες που μεγάλωσαν τα παιδιά τους με ζώα και με την σειρά τους αυτά τα παιδιά κάνουν το ίδιο με τα δικά τους παιδιά και δεν έχει υπάρξει ποτέ κανένα πρόβλημα.
Το ίδιο έκανα κι εγώ με την κόρη μου και είναι μια χαρά και τώρα σαν ενήλικη πια, έχει 4 δικά της ζωάκια, 2 γατούλες και 2 σκυλάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 23:02, 25-04-15:

Συμφωνώ απόλυτα με την claire και θέλω να προσθέσω πως οι παιδίατροι δεν γνωρίζουν την παθοφυσιολογία των ζώων. Από προσωπική εμπειρία κατάλαβα πως γνωρίζουν γενικά το τι θα μπορούσες να κολλήσεις από το ζώο, στην δικιά μου περίπτωση π.χ. με πρήξανε για τον εχινόκοκκο (!) και το τοξόπλασμα (!). Οι κτηνίατροι, που γνωρίζουν κιόλας το ζώο σου, ξέρουν και θα σου πουν αν κινδυνεύεις και από τι. Η παιδίατρος σας ανέφερε τους λόγους που πρέπει να απομακρυνθεί?
Να σας ζήσει το μωράκι!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 08:54, 26-04-15:

Καλημέρα φίλε μου και να σας ζήσει το μωράκι σας!!! Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα όσα ειπώθηκαν πιο πάνω και πράγματι καλό θα ήταν να αλλάζατε παιδίατρο, αφού προφανώς για να σας συστήνει να απομακρυνθεί η γάτα από το σπίτι δείχνει ότι δεν είναι ενημερωμένη καθόλου σε σχέση με το θέμα...και μένει απλώς σε παλιές προκαταλήψεις σε σχέση με τα ζώα...Λυπάμαι πολύ πάντως όταν διαπιστώνω ότι ακόμη και σήμερα υπάρχουν γιατροί που επιμένουν σ΄αυτές (και είναι αρκετοί και από προσωπική εμπειρία...). Θα σου λεγα κι εγώ να της ζητήσετε να σας πει συγκεκριμένα από τί κινδυνεύει το μωρό σε σχέση με τη γάτα...;;;; Γιατί από τη στιγμή που τηρούνται οι κανόνες υγιεινής και η γατούλα αποπαρασιτώνεται, πιστεψέ με δεν κινδυνεύει από τίποτα...ίσα ίσα η συμβίωση μ΄ένα ζώο μόνο καλό μπορεί να κάνει στο ανοσοποιητικό του! Ούτως ή άλλως το μωρό δεν πρόκειται να έρθει σε επαφή με τα κόπρανα της γάτας (μόνο από κει θα μπορούσε να κολλήσει κπ παράσιτο, κι όχι σοβαρό εννοείται). Εντωμεταξύ περισσότερες είναι οι πιθανότητες να κολλήσει ένα οποιοδήποτε παράσιτο ερχόμενο σε επαφή απλά με το χώμα στην παιδική χαρά αργότερα ή τρώγοντας ωμά λαχανικά που δεν έχουν πλυθεί καλά! Θα σου λεγα λοιπόν να το ψάξετε καλύτερα το θέμα και να μη μείνετε σε μια παλιομοδίτικη και αβάσιμη εντελώς επιστημονικά άποψη μίας παιδιάτρου...είναι κρίμα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 26-04-15 στις 10:45.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pavlik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlik
Ο Pavlik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Pavlik έγραψε στις 13:05, 30-04-15:

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας... Η αλήθεια είναι ότι ανακουφίστηκα αρκετά.
Αφού πήγαμε με την γυναίκα μου στον γυναικολόγο για να της κόψει τα ράμματα (καισαρική) τον ρώτησα για το θέμα της γάτας.
Μου είπε ότι αφού δεν υπήρχε πρόβλημα για την έγκυο (δεν είχε κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα κατά την διάρκεια της κύησης ), δεν υπάρχει και για το μωρό....
Και ότι πολύ απλά εκείνος δεν θα απομάκρυνε το κατοικίδιο ούτε θα λάμβανε κάποιο προστατευτικό μέτρο.....

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,764 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:12, 30-04-15:

Να σας ζήσει το νεογέννητο, γερό και τυχερό να είναι!
Και, αν μου επιτρέπετε, μια συμβουλή: Μην αλλάξετε γυναικολόγο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lefmania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lefmania
Ο lefmania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O lefmania έγραψε στις 19:50, 21-08-15:

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Το όνομά μου είναι ελευθέριος και έχω κάποιες απορίες στο θέμα συμβίωσης γάτας και παιδιού.Στο διαμέρισμα που είμαστε
εγώ και η γυναίκα μου έχουμε μια αρσενική γάτα ,την οποία την βρήκαμε αδέσποτη όταν ήταν μωρό και την μεγαλώνουμε
εμείς.Επειδή όμως θέλω να κάνουμε παιδί φοβάμαι πως θα είναι η συμβίωση παιδιού και του γάτου.Θα ήθελα κάποιες συμβουλές
πάνω σε αυτό το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:57, 22-08-15:

Καλως ηλθες!

Μπορεις να παρεις μια ιδεα για τις αποριες σου στις απαντησεις που εχουν δωθει πιο πανω απο τα μελη του site.Αφου ομως εχετε μεγαλωσει τη γατουλα απο μωρο θα σας ειναι δυσκολο να την αποχωριστειτε ακομη και αν κανετε δικο σας μωρο!Η συμβιωση του παιδιου και του γατου δεν πρεπει να σε ανησυχει ,μια χαρα θα τα πανε μαζι,γιατι οπως λενε οι ψυχολογοι τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν παρεα με ενα ζωακι για τη καλυτερη διαμορφωση του χαρακτηρα τους! Οποτε μην αγχωνεσαι απο τωρα,κανε πρωτα το παιδακι και μετα οτι εχεις απορια σχετικα με το γατουλη μας ρωτας! Μιας και εισαι γατοπατερας,βαλε μας και καμμια φωτογραφια να θαυμασουμε το γατουλη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 09:15, 16-06-16:

ναι λοιπόν έχουμε μπεμπέ στο σπίτι!
καθόλη τη διάεκεια της εγκυμοσύνης αναρωτιόμασταν πώς θα τα πάει ο μπεμπάκος με την παμαμπού. είχαμε δει εκατοντάδες βίντεο με γάτες και μωρά...γάτες να κοιμούνται με τα μωράκια...γάτες να προστατεύουν μωράκια..γάτες να βασανίζονται δείχνοντας φοβερή στωικότητα από υπερενθουσιώδη νήπια. και ήρθε λοιπόν η ώρα και για τη συνάντηση του δικού μας μπέμπη με την παμαμπού...σχεδόν ενός μηνός ο μπέμπης...κ η παμαμπού δεν έχει δώσει ακόμα καμιά σημασία....έχει μυρίσει τα πάντα βέβαια.σεντονάκια...πορτ μπεμπέ..τσάντες..καλτσάκια κι ό,τι άλλο υπάρχει..αλλά το μπεμπέ ούτε που το πλησιάζει.
γιατί?!!!κάποια δική σας εμπειρία?να κάνουμε λίγη υπομονή?αχ αχ αχ....τι ακοινώνητο γατί έχω κάνει!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:52, 16-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
ναι λοιπόν έχουμε μπεμπέ στο σπίτι!
καθόλη τη διάεκεια της εγκυμοσύνης αναρωτιόμασταν πώς θα τα πάει ο μπεμπάκος με την παμαμπού. είχαμε δει εκατοντάδες βίντεο με γάτες και μωρά...γάτες να κοιμούνται με τα μωράκια...γάτες να προστατεύουν μωράκια..γάτες να βασανίζονται δείχνοντας φοβερή στωικότητα από υπερενθουσιώδη νήπια. και ήρθε λοιπόν η ώρα και για τη συνάντηση του δικού μας μπέμπη με την παμαμπού...σχεδόν ενός μηνός ο μπέμπης...κ η παμαμπού δεν έχει δώσει ακόμα καμιά σημασία....έχει μυρίσει τα πάντα βέβαια.σεντονάκια...πορτ μπεμπέ..τσάντες..καλτσάκια κι ό,τι άλλο υπάρχει..αλλά το μπεμπέ ούτε που το πλησιάζει.
γιατί?!!!κάποια δική σας εμπειρία?να κάνουμε λίγη υπομονή?αχ αχ αχ....τι ακοινώνητο γατί έχω κάνει!
Καλωσόρισε το μωράκι στης ζωή σας και εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας!! Δεν έχω σχετική εμπειρία αλλά νομίζω πως δεν εμπνέει καμια ανησυχία το θέμα....οι γάτες έχουν ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία...ίσως να προσπαθεί να συνηθίσει ότι υπάρχει νέο μέλος - "εισβολέας" στο σπίτι.... είστε τυχερή που δεν βγάζει ζήλιες, να το χτυπάει κλπ. έχω διαβάσει ότι πολλές φορές κοιμούνται μαζί με τα μωρά αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι κανόνας!
Εγώ πιστεύω πως αν κάνετε υπομονή και αδιαφορήσετε γενικά όλα θα βρουν το δρόμο τους και θα ξεκινήσει μια όμορφη σχέση με το μωρό σας!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους