Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,274 εγγεγραμμένα μέλη και 713,242 μηνύματα σε 22,454 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 548 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό στο σπίτι και γάτα

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 12:58, 16-06-16:

Κατερίνα σευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..

Δεν νομίζω να υπήρχε θέμα με την παμαμπού ειδικά να ενοχλούσε ή να πείραζε το μωράκι...δε λέω πάντα τα ζώα είναι απρόβλεπτα..αλλά η παμαμπού είναι ένα πολύ ήρεμο κ καθόλου επιθετικό γατάκι..περισσότερο αδιαφορεί αν καταλάβει πως υπάρχει πλάσμα στο σπίτι (γιατι κατα καιρούς έχω κουβαλήσει για φιλοξενία διάφορα μπεμπε/γατάκια/σκυλάκια σπίτι) το οποίο χαίρει της συμπάθειας μας κι όχι εισβολέας.
κι εγώ πιστεύω πως χρειάζεται χρόνος και 2πλή αγάπη στην παμαμπού...γιατί μπορεί να μην είναι επιθετική αλλά ζηλιαρόγατα είναι σίγουρα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:02, 16-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
Κατερίνα σευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..

Δεν νομίζω να υπήρχε θέμα με την παμαμπού ειδικά να ενοχλούσε ή να πείραζε το μωράκι...δε λέω πάντα τα ζώα είναι απρόβλεπτα..αλλά η παμαμπού είναι ένα πολύ ήρεμο κ καθόλου επιθετικό γατάκι..περισσότερο αδιαφορεί αν καταλάβει πως υπάρχει πλάσμα στο σπίτι (γιατι κατα καιρούς έχω κουβαλήσει για φιλοξενία διάφορα μπεμπε/γατάκια/σκυλάκια σπίτι) το οποίο χαίρει της συμπάθειας μας κι όχι εισβολέας.
κι εγώ πιστεύω πως χρειάζεται χρόνος και 2πλή αγάπη στην παμαμπού...γιατί μπορεί να μην είναι επιθετική αλλά ζηλιαρόγατα είναι σίγουρα!
Κατ' αρχήν χαίρομαι πολύ που δεν την πετάξατε τώρα που ήρθε το μπεμπέ!!! είμαι χαρούμενη διπλά και για εσάς και για το μπεμπέ σας!!!

Επίσης το όνομά της, υπέροχο, δεν το σχολίασα πριν αλλά πραγματικά πολύ ξεχωριστό!!! όταν μπορέσεις θα μας βάλεις και φωτο να σας θαυμάσουμε!!

Ο χρόνος είναι γιατρός για όλους!!! το γατουδάκι σας δείχνει πολύ καλό, η ζήλεια της δεν είναι κακία, είναι μες τα φυσιολογικά πλαίσια και είμαι βέβαιη επειδή νοιώθω την αγάπη σας για τη γατούλα σας ότι όλα θα πάνε τέλεια και θα περνάνε υπέροχα με το μπεμπάκι σας!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,765 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:18, 16-06-16:

Συγχαρητήρια Δήμητρα, έγινες περήφανη μανούλα!
Να σας ζήσει το νέο μέλος της οικογένειας, πάντα γερός και τυχερός!
Μην ανησυχείς για την Παμαμπού, είναι απλά μια γατούλα..διακριτική.
Είμαι σίγουρη οτι όσο κι αν ο μπέμπης μονοπωλεί όλο το 24ωρό σου, όλο και κάποιο χρόνο θα ξεκλέβεις να την κανακεύεις κι εκείνη, ώστε να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να νιώθει παραγκωνισμένη. Κι όσο το μωράκι σας μεγαλώνει, τίποτα δεν αποκλείει να βιώσεις κι εσύ την εμπειρία των ειδυλλιακών βίντεο με γάτες και μπεμπέ που παρακολουθούσες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου.
Εύχομαι υγεία και αρμονία σε όλη την οικογένεια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 02:59, 18-06-16:

Να σας ζησει το μπεμπεκι
Σας ευχομαι τα καλυτερα!!
Μανα διποδου ΔΕΝ ειμαι ,οποτε γνωμη γιοκΜοναχα μια μικρη συμβουλη-που υποθετω πως θα τα ξερετε ηδη-αλλα ''ειδα φως και μπηκα''
Η τσαπερδονα σου μπορει να μην δινει σημασια στο μινιον ανθρωπακι,αλλα γενικα ,λενε τουλαχιστον, οτι οι γατες λατρευουν τα μωρα και κυριως τη μυρωδια τους.Ειναι θεμιτο η γατουλα να κοιμαται ΜΑΖΙ με το μπεμπε,αλλά ΟΧΙ επανω του,εννοω οχι πανω στο ευθραστο στηθακι του.
Και ευχομαι συντομα -που ηδη λιωνετε σιγουρα με το μινιον ανθρωπακι-να λιωσετε διπλα οταν ξεδιπλωθει το δεσιμο και στα δυο παιδακια σας,διποδο κ τετραποδο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:21, 19-06-16:

αγαπημένοι συνγατόφιλοι...ευχαριστούμε θερμά οικογενειακώς για τις ευχές σας...
καταρχην να διευκρινήσω πως δεν είμαι εγώ η περήφανη μαμα του δίποδου τέρατος, που τρελαίνεται για αγκαλίτσες και βόλτες αλλά όλοι στην οικογένεια έχουμε την ίδια χαρά αλλά κ αγωνία πως θα τα πάνε μπεμπέ και παμαμπού..
λοιπόν σας στέλνω τα τελευταία νέα...
η παμαμπού ζηλεύει το καλό μου...είναι πάντα διακριτική κ στωική αλλά το βλέπεις πως έχει αναστατωθεί.
θέλει συνέχεια παρέα και νιαουρίζει γκρινιάζοντας όταν δεν της δίνουμε για μόλις δυο λεπτά σημασία.
Το μπεμπέ δεν το έχει αγγίξει ακόμα...μένει εκστασιασμένη μυρίζοντας το κ χαζεύοντας το.
Το ότι δε φεύγει όταν πλησιαζει το μπεμπέ πιστεύω είναι δείγμα θετικής μελλοντικής εξέλιξης..
προς το παρόν επειδή είναι πολύ μπεμπέ δεν έχει πρόσβαση εύκολη κοντά του.είναι ή σε καροτσάκι, που αποκλείω παντελώς να μπει μέσα η παμαμπού..
ή σε αγκαλιά..
όμως πραγματικά τα βλέμματα που του ρίχνει...κ δη στα μικιά ποδαράκια του που κινούνται διαρκώς είναι δείγμα πως σύντομα θα ορμήξει!
απλά η παμαμπου είναι σοφή...πολύ..κ μάλλον ξέρει..πως δεν είναι ακόμα η ώρα.προς το παρόν έχουμε έναν έρωτα που μένει στα βλέμματα!
εις αναμονή...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,765 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:15, 19-06-16:

Πραγματικά, κανείς δεν ξέρει.
Η παμαμπού,είναι σε αναμονή, μη αμελώντας πάντα να διεκδικήσει τα κεκτημένα της, ενώ ο μπεμπούλης πολύ μωρούλι ακόμα για να ασχοληθεί μαζί της.
Παρολ'αυτά τα μηνύματα αφήνουν περιθώρια αισιοδοξίας οτι κάποια στιγμή οι δυο τους θα... επανασυστηθούν και θ'αρχίσουν τα παιχνίδια. Κι όταν αυτό συμβεί, εμείς απαιτούμε φωτο, ή (ακόμα καλύτερα) βίντεο

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:14, 21-06-16:

Πραγματικά κανείς δεν ξέρει αλλά πιστεύω πως όλα θα πάνε πολύ καλά!! Λογική και αναμενόμενη η αντίδρασή της και χαίρομαι που το αντιμετωπίζετε ήρεμα και με υπομονή! Εξάλλου μόνο αυτό χρειάζεται στην παρούσα φάση και η εξέλιξη είμαι βέβαιη πως θα είναι πολύ καλή! σύντομα θα κοιμούνται μαζί απλά πάντα θα θέλει κάτι παραπάνω, εξάλλου ήρθε πρώτη, το δικαιούται!! Το ίδιο έχουμε και εμείς με τον Ιντεφίξ....ζηλεύει αλλά δεν κάνει κακό σε κανέναν....απλά θέλει αγάπη, χάδια και έρχεται με παράπονο και τα ζητάει....δεν μας πειράζει καθόλου να τον χαιδεύουμε πολύ όλοι μας...εξάλλου τι να πειράξει....μεγαλώνοντας και το παιδί μου κατάλαβε πως τα ζωάκια μας είναι αγάπη για όλους μας και όταν υπάρχει αγάπη όλα είναι υπέροχα!!!
Θα περιμένουμε φωτο, πολλές.....

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 13:18, 02-08-16:

αγαπημένοι συνγατοφιλοι καλό μας μήνα...
σας γράφω από τον..τόπο του εγκλήματος. βρίσκομαι αυτόπτης μάρτυρας στη συνύπαρξη μπεμπέ και παμαμπού.δυστυχώς τα νέα δεν είναι κ τόσο καλά...η παμαμπού δεν πλησιάζει το μπεμπέ ουτε για πλάκα. το μπεμπέ μας είναι 2 μηνών..δε ζει στο σπίτι με την παμαμπού αλλά έρχεται πολύ συχνά.έχει κι αυτό τα θεματάκια του με κολικούς κτλ..έκλαιγε συχνά κτλ..όλοι πάνω του..καταλαβαίνετε.η παμαμπού παρόλες τις προσπάθειες όλων μας δεν το πλησιάζει.μάλιστα κάποια στιγμή που τους έφερα σε επαφή..με το που τον μύρισε έφυγε σαν ηλεκτρισμένη.φυσικά δεν το συζητώ καν..πως δεν υπάρχει περίπτωση να το βλάψει..δεν έχει δείξει τέτοια δείγματα..χώρια που μια μέρα που έγινε μια αλλαγή κρεββατιών..μπερδεύτηκε η χαζή κ κοιμήθηε κατα λάθος στο κρεβάτι με το μπεμπε κ τη μαμα του!!αυτό όντως είχε πλάκα...είναι αναστατωμένη το βλέπω..προφανώς ζηλεύει..ή ενοχλείται..απλά να μωρέ...στενοχωριόμαστε όλοι...τι γατί κι αυτή η παμαμπού!
αραγε θα υπάρξει κάποια στιγμή προσέγγιση ή αδίκως ελπίζουμε?τι λέει η πολύτιμη εμπειρία σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 15:29, 02-08-16:

Καλώς τους! νομίζω πως δεν πρέπει να αγχώνεσαι τόσο....απ' όσο έχω καταλάβει οι γάτες είναι πολύ ιδιαίτερες στον τρόπο που "αισθάνονται" το περιβάλλον τους....γιατί ντε και με ντε θα πρέπει να σας δείχνει ότι είναι "ευτυχισμένη" με την παρουσία του μωρού....για εκείνη είναι κάτι νέο, εισβολέας, όπως θα ήταν και ένα οποιοδήποτε άλλο ζώο της φέρνατε...πολύ περισσότερο τώρα που βλέπει πόσο "ενδιαφέρεστε" για το μωρό.... Σας το είπα και σας το λέω και πάλι ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ και αφήστε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του....η Παμπαμπού ενδεχομένως να ζηλεύει, ενδεχομένως να νοιώθει άβολα γιατί δεν ξέρει τι είναι αυτό το "πράμα" που κινείται, τσιρίζει και παίρνει το χρόνο σας....αφού δεν συμπεριφέρεται άσχημα αφήστε τη να φεύγει....όταν θα νοιώσει ήρεμη, ασφαλής και θα χει γνωρίσει το μπεμπέ σας θα "βγει" και θα ασχοληθεί μαζί του....Αυτό πιστεύω εγώ και γι αυτό σας το λέω.
Το έζησα με τις δύο μου γάτες...περάσαμε πολλά - 6 μήνες - για να μπορέσει να δεχθεί η μία ότι ήρθε κάτι άλλο στο σπίτι - όταν όμως ένοιωσε ότι δεν διατρέχει κίνδυνο όλα βρήκαν το δρόμο τους.

Ετσι θα γίνει και με σας, αλλά χαλαρώστε για να απολαύσετε αυτή τη σχέση που είμαι βέβαιη ότι με την πάροδο του χρόνου θα αλλάξει και θα δώσει μια άλλη πνοή στο σπιτικό σας!

Υ.Γ. Εχει αλλάξει περιβάλλον η Παμαμπού...;; γιατί αυτό είναι κάτι που δεν διευκρινίζεις....γιατί κι αυτό είναι παράγοντας άγχους....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 17:45, 02-08-16:

οχι...η παμαμπου παραμενει στο σπιτι..το μπεμπε ερχεται πολυ συχνα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:03, 03-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
οχι...η παμαμπου παραμενει στο σπιτι..το μπεμπε ερχεται πολυ συχνα...
Λίγο με μπερδεύεις....εννοείς ότι το μωράκι ζει αλλού από εσάς;;; γιατί αυτό από μόνο του είναι σίγουρα παράγοντας που δημιουργεί επιπλοκές....η Παμαμπού δεν το δέχεται γιατί έρχεται σαν επισκέπτης ουσιαστικά....είναι το σπίτι της, ο χώρος της, οι μυρωδιές της οπότε όλα αυτά της φαίνονται κάπως και οι γάτες όπως έχουμε δει είναι ζώα της ρουτίνας δεν δέχονται εύκολα τις αλλαγές....και η "επίσκεψη" του μωρού είναι μια αλλαγή...δεν είναι κάτι μόνιμο το οποίο πρέπει να αποδεχθεί, οπότε βλέπω πολύ πιο δύσκολο να το δεχθεί, θα χρειαστεί δηλαδή περισσότερο χρόνο!

Δεν ξέρω τις συνθήκες που έχετε διαμορφώσει για όλους σας και δεν υπάρχει και λόγος. Αυτό που μπορώ να πω με σαφήνεια έχοντας δύο γάτες, ένα σκύλο και ασχολούμενη αρκετά μαζί τους ότι τα ζώα για να αποδεχθούν καταστάσεις θα πρέπει πρώτα απ' όλα ΕΜΕΙΣ να έχουμε αποδεχθεί ότι θέλουμε να ζήσουμε όλοι μαζί. Εμείς αποφασίζουμε ποιος θα μπει σπίτι μας και με ποιον θα ζήσουμε, όχι τα ζώα μας. Αυτό πρέπει να είναι σαφές. Τώρα εάν διευκολύνουμε την όλη κατάσταση για να είμαστε και νοιώθουμε καλύτερα ή για να κυλήσει πιο ομαλά η προσαρμογή όλων είναι άλλο θέμα.

Ηρεμήστε, χαλαρώστε και πιστεύω πως όλα θα βρουν το δρόμο τους. Κι αν ακόμα η Παμπαμπού δεν πεθαίνει από αγάπη για το μωρό μην τρελαίνεστε....κι αυτό μπορεί να συμβεί αρχικά και να αλλάξει όσο μεγαλώνει το μωρό και επικοινωνούν καλύτερα Επιπλέον να σου πω ότι όταν πήρα τις γατούλες επειδή είχα την κόρη μου μικρή, όχι μωρό βεβαίως, μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να μην τρώει εντόσθια κλπ. Οπότε ηρέμησα, ξεαγχώθηκα και άφησα το χρόνο να δουλέψει. Ολα βρίσκουν το δρόμο τους και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι ανάγκη να αγαπιούμαστε τρελά όλοι αρκεί να μπορούμε να ζήσουμε ομαλά σε ένα σπίτι και όλα είναι μια χαρά!!

την καλημέρα μας σε όλους σας!!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 11:19, 03-08-16:

να εισαι καλα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 11:12, 16-10-16:

γεια σας παιδια...

αντιμετωπιζω καποια προβληματα με τις γατες μου και για αυτο αποφασισα να γραψω εδω μηπως με βοηθησετε....

γεννησα προσφατα ενα μωρακι και απο τοτε δεν βρισκω την ηρεμια μου απο γονεις και πεθερικα που δε χανουν ευκαιρια σε καθε συζητηση να μου λενε οτι πρεπει να διωξω τις γατες αν οχι μονιμα τουλαχιστον τους πρωτους μηνες μεχρι ν μεγαλωσει το μωρο καθως οπως λενε κινδυνευει να κολλησει αρρωστιες απο τις τριχες τους και γενικα απο βρωμιες καθως λερωνονται στην αμμο. (Νασημειωσω οτι οι γατες ειναι εμβολιασμενες και αποπαρασιτομενες). Εχω κουραστει πραγματικα σε καθε συζητηση να μαώνω μαζι τους και να τους λεω οτι δεν τις διωχνω και οτι δεν αποτελουν κινδυνο για το μωρο. Ομως... πλεον αυτη η κουβεντα γινεται σε καθημερινη βαση και εχουν καταφερει να με επηρεασουν αρνητικα και να μου χαλασουν την ψυχολογια. Μου εχουν διαταραξει την ηρεμια και εχω αρχισει πλεον να φοβαμαι μηπως τελικα οντως μπορει να μολυνθει το μωρακι μου αν ερθει σε επαφη με τις τριχες γενικα αν ακομπησει οπου εχουν ακουμπησει και οι γατες.... Ρωτησα και τον παιδιατρο αν κανει να ερθουν οι γατες σε επαφη μτ το μωρο και ενω περιμενα μια θετικη απαντηση , αυτος μου το απαγορευσε για τουλαχιστον 6-7 μηνες καθως κινδυνευει με τοξοπλασμα, μου ειπε...παρολο που τις εχω εμβολιασει. Προς το παρον κραταω κλειδωμενη την πορτα του δωματιου του μωρου ωστε να μημπαινουν οι γατες και λερωσουν... δεν αντεχω ομως να τις εχω απομονωμενες...τις λυπαμαι...τις εχω παραμελησει πολυ....

Απο τοτε που πηγα να γεννησω και ελειψα λιγες μερες απο το σπιτι...οι γατες εχουν γινει πολυ πιο ζωηρες απο οτι ηταν...
Αποτελεσμα...να μπαινεις στο σπιτι και να βλεπεις ενα χαος... ακαταστασιες και ακαθαρσιες παντου... ανεβαινουν ακομα και στο νεροχυτη και αμα βρουν απλυτα πιατα η τροφες τα σκορπανε σε ολο το σπιτι...ο παγκος της κουζινας ειναι ολο πατημασιες... δε τολμω να αφησω τιποτα καθαρο και πλυμενο εκει πανω... ουτε τα πιατα που πλενω δε μπορω να αφησω να στεγνωσουν.... γιατι ανεβαινουν και τα ακουμπανε... Και τι δεν εχω δοκιμασει να τις σταματησω....
Τι ξυδι εχω βαλει! τι νερο τις ψεκαζω!! τι τις φωναζω και τις μαλωνω να κατεβουν!! τι ζελοτέιπ εχω βαλει για να κολλανε τα ποδια και να μη τις αρεσουν... Δε τις σταματα τιποτα...ειναι περιπτωσαρα! Τετοια ζωηρα γατια δεν εχωξαναδει.... και αυτο κανει τα πραγματα πιο δυσκολα με ενα μωρο στο σπιτι....

Θα ηθελα να μου πειτε

1) οσοι/οσες ειχατε αναλογη εμπειρια... δηλαδη μωρο νεογεννητο και γατα....τι κανατε? πως το αντιμετωπισατε? ο γιατρος σας τι ειπε? κανει τελικα να ερθουν σε επαφη η οχι?? εχω στεναχωρηθει πολυ με ολο αυτο.. πειτε μου τη δικη σας εμπειρια σχετικα με αυτο...

2) για να μην ανεβαινουν στο νεροχυτη της κουζινας τι μου εχει μεινει ακομα να κανω? κατι που να πιασει?? οτι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα δεν εκανε τιποτα... μηπως καποιο απωθητικο σπρει βοηθησει?? εχετε δοκιμασει?? ( το να κλεισω την πορτα της κουζινας παντως δεν γινεται ... μη μου το προτεινετε καθως εχω ενιαια σαλονοκουζινα)...

3) συντομα, σκοπευω να τις στειρωσω..... εχω ακουσει οτι οι στειρωμενες γατες πρεπει να τρωνε ειδικη τροφη αλλιως κινδυνευουν απο πετρες στην ουροδοχο κυστη( αν δε κανω λαθος)... στη δικια μας περιπτωση.. οι γατες μου προτιμανε το σπιτικο φαγητο...δε τους αρεσει η ξηρη τροφη... Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση? Υπαρχει κατι συγκεκριμενο που μπορουν να φανε μαγειρευτο? Η θα τους κανει κακο?

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥΑΠΑΝΤΗΣΕΙ...

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:49, 16-10-16:

Δεν εχω καποια ανάλογη εμπειρια για να βοηθήσω αλλα διαβάζοντας αυτα που γράφεις έφτασα μεχρι το τελος για να σκεφτώ καποια πιθανή αιτία της συμπεριφοράς των γατων. Εννοειται οτι αν στειρωθουν θα ηρεμήσουν κατα πολυ. Επισης το οτι οπως λες τα παραμελησες ειναι και γι αυτο που ισως να αντιδρούν ετσι. Το τελευταίο που ειπες για τις στειρωμενες γατες που πρεπει να τρωνε μονο ειδική τροφη εγω δεν το εχω ξανακούσει. Νομιζω οτι την ειδική τροφη για στειρωμενα γατια την τρωνε γιατι οταν στειρωθουν τείνουν να βάζουν βαρος. Εμενα τα δικα μου γατια που ειναι στειρωμενα δεν τρωνε μονο ξηρη τροφη αλλα και σπιτικά φαγητά φτανει να μην εχουν λάδια ή να ειναι τηγανητα. Ισως κανω και λαθος σε αυτα που λεω..απλα αυτα ξερω εγω. Θα σου απαντήσουν και αλλα μέλη που ισως εχουν καποια σχετική εμπειρια με νεογεννητα

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:52, 16-10-16:

Για αρχή να ηρεμήσεις. Από το μήνυμα σου φαίνεσαι πολύ αναστατωμένη και πελαγωμένη, και είναι λογικό μετά τον ερχομό ενός μωρού. Αλλά να θυμάσαι όλα ρυθμίζονται και όλα είναι διαχειρίσιμα.
Όσον αφορά την πρώτη σου παράγραφο. Το τοξόπλασμα οι γάτες το αποβάλουν στα κόπρανα και για να φτάσει να κολλήσει άνθρωπος πρέπει με κάποιο μοναδικό φανταστικό τρόπο να έρθουν τα κόπρανα στο στόμα του. Θα βρω λίγο αργότερα ένα εμπεριστατωμένο άρθρο να σου δείξω. Να έχεις στον νου σου ότι οι γιατροί μας γνωρίζουν την παθοφυσιολογία του ανθρώπου αλλά όχι της γάτας. Ο παιδίατρος θα σου πει ότι υπάρχει πιθανότητα να κολλήσεις τοξόπλασμα από την γάτα, ο κτηνίατρος θα σου πει πόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα αυτή και τι μπορείς να κολλήσεις από την γάτα εν τέλει. ΒΕΒΑΙΑ το θέμα με το τοξόπλασμα είναι πλέον παρωχημένο και θα έπρεπε να το γνωρίζει ο παιδίατρος σου αυτό, γι αυτό η γνώμη μου είναι να τον αλλάξεις. Ποιος ξέρει τι άλλες λάθος ή ξεπερασμένες πληροφορίες θα σου δώσει.
Να θυμάσαι ότι γονιός του παιδιού σου είσαι εσύ και παίρνεις τεκμηριωμένες αποφάσεις εσύ γι αυτό. Οπότε θα εξηγήσεις στους γονείς σου ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τις γάτες και ότι θα μείνουν, ότι η συνεχής πίεση τους σου κάνει μόνο κακό και ότι το θέμα τελειώνει εδώ. Ξέρω ότι αυτός ο τρόπος είναι απότομος, αλλά ειλικρινά είναι ο μόνος που ξέρω , ίσως κάποιος άλλος σε βοηθήσει περισσότερο σε αυτό.

Για τις γατούλες τώρα είναι κι αυτές αναστατωμένες με τον ερχομό του μωρού, έχασαν την προτεραιότητα. Ναι καλό θα είναι να τις στειρώσεις και να αλλάξεις την τροφή σταδιακά σε ξηρή τροφή για γάτες. Θα ηρεμήσουν αρκετά. Δεν χρειάζεται να επωμιστείς εσύ όλα αυτά, θα το κάνεις σε συνεργασία με τον σύντροφο σου. Εφόσον είναι γάτες που μένουν μέσα στο σπίτι δεν μεταφέρουν παραπάνω μικρόβια από αυτά που μεταφέρεις κι εσύ. Οπίτε μην πανικοβάλεσαι με την καθαριότητα. Τα φαγητά ωστόσο αν μπορείτε μην τα αφήνετε εκτεθειμένα στον πάγκο.
Τώρα σου φαίνονται βουνό, αλλά έτσι φαίνονται. Είναι πρώτος καιρός με το μωρό και όλα είναι φορτισμένα.

Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 14:43, 17-10-16:

σας ευχαριστω για τηναμεση ανταποκριση σας!!
νιωθω καλυτερα... ειχα αναγκη να ακουσω απο καποιον κατι θετικο για τις γατες...καθως ολοι ειναι εναντιων τους....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,620 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:58, 17-10-16:

Καλη μου φιλη,εφοσον οι γατες σου,ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και δεν τις ταιζεις με ωμα εντοσθια χοιρινου κλπ,γενικα με ωμο κρεας,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεταδωσουν στο μωρακι σου τοξοπλασμα,χώρια οτι το τοξοπλασμα ειναι επικινδυνο για τις εγκυους,ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ,Αλλα ουτως η αλλως δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα,εφοσον τηρουνται αυτες οι 2 προυποθεσεις που σου ειπα.
Δες εδω σε παρακαλω πολυ.Παρατιθονται λινκς απο ιατρικες σελιδες και ειναι απολυτα εμπεριστατωμενο.
Και ΝΑΙ...οι γιατροι ειναι σχετικοι με τις αρρωστιες για ανθρωπους,συμπτγματα,θεραπεια κλπ..ομως δενε χουν καμια σχεση με το πως κολλαει καποιος τοξοπλασμα,για αυτο ειναι ειδικος ο κτηνιατρος,ρωτα οποιον θελεις,αν και κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεχτοι καποιοι γιατροι να μην το γνωριζουν οτι γατες αποκλειστικα στο σπιτι και που δεν τρεφονται με ωμο κρεας ,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεταδωσουν τοξοπλασμα,εκτος ισως ..και παλι με πολλες προυποθεσις,οταν τις πρωτοβαλουμε σπιτι και για πολυ μικρο χρονικο διαστημα,δηλαδη αν ηδη το ειχαν οταν τις βαλαμε σπιτι,αλλα μετα απο καποιες μερες πλεον δεν μεταδιδεται,.
Και ναι,εχουμε παρα πολλα μελη που γιναν και μανουλες και σαφως ειχαν και τις γατουλες τους,χωρις κανενα προβλημα βεβαια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-10-16 στις 21:34.
Παράθεση

popcorn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popcorn
H popcorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H popcorn έγραψε στις 18:41, 11-12-16:

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα να με βοηθήσετε σε κατι...με τον αντρα μου σκεφτόμαστε να κανουμε ενα παιδακι, με τη γατουλα μας κοιμομαστε μαζι τον τελευταιο ενα χρονο...οταν θα ερθει το μωρο τους πρωτους μηνες που θα το εχουμε μαζι μας ειναι υπερβολη να ειναι κ η γατουλα μας στο ιδιο δωμάτιο?πρεπει να μπουμε στη διαδικασία να της μαθουμε να κοιμάται αλλου το βραδυ?φοβαμαι μην εχουμε προβληματα συμπεριφορας

Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Warrior4
Ο Warrior4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Warrior4 έγραψε στις 15:19, 15-08-18:

Καλησπέρα σας,

Έχω προβληματισμό με τον γάτο μου και αν μπορώ να τον έχω ακόμα στο σπίτι.

Η γυναίκα μου είναι έγκυος και φοβάμαι με όλα όσα έχω ακούσει. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι αφού είναι εμβολιασμένος, δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα και δεν βγαίνει εκτός σπιτιού δεν υπάρχει φόβος για να μεταδώσει κάποια ασθένεια. Η άμμος του είναι στο μπαλκόνι και μόνο εγώ την καθαρίζω.

Αλλά και πάλι το σπίτι κάθε 3 ημέρες είναι γεμάτο τρίχες, όσο κι'αν έχω προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσω, ανεβαίνει παντού σε πάγκους, νεροχύτες, καναπέδες (επειδή δεν του αρέσει το ονυχοδρόμειο, οι καναπέδες έχουν γίνει χάλια). Σκέφτομαι ότι αργότερα θα μπαίνει και στο δωμάτιο του μωρού και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα.

Ο καημενούλης μου έχει ηπατική εγκεφαλοπάθεια και μια φορά το μήνα έχει κρίση σαν επιληψίας (παλιά ήταν πιο συχνά αλλά του δίνω ειδική τροφή και έχει μειωθεί).
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον κοντινό μου που να μπορεί να τον κρατήσει για κάποιο διάστημα

Αν έχει κάποια εμπειρία με γάτα στην εγκυμοσύνη ή με μωρό στο σπίτι, θα ήθελα τις συμβουλές σας και γνώμη αν θα πρέπει να τον απομακρύνω από το σπίτι ή όχι.

Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:31, 15-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Warrior4
Καλησπέρα σας,

Έχω προβληματισμό με τον γάτο μου και αν μπορώ να τον έχω ακόμα στο σπίτι.

Η γυναίκα μου είναι έγκυος και φοβάμαι με όλα όσα έχω ακούσει. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι αφού είναι εμβολιασμένος, δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα και δεν βγαίνει εκτός σπιτιού δεν υπάρχει φόβος για να μεταδώσει κάποια ασθένεια. Η άμμος του είναι στο μπαλκόνι και μόνο εγώ την καθαρίζω.

Αλλά και πάλι το σπίτι κάθε 3 ημέρες είναι γεμάτο τρίχες, όσο κι'αν έχω προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσω, ανεβαίνει παντού σε πάγκους, νεροχύτες, καναπέδες (επειδή δεν του αρέσει το ονυχοδρόμειο, οι καναπέδες έχουν γίνει χάλια). Σκέφτομαι ότι αργότερα θα μπαίνει και στο δωμάτιο του μωρού και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα.

Ο καημενούλης μου έχει ηπατική εγκεφαλοπάθεια και μια φορά το μήνα έχει κρίση σαν επιληψίας (παλιά ήταν πιο συχνά αλλά του δίνω ειδική τροφή και έχει μειωθεί).
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον κοντινό μου που να μπορεί να τον κρατήσει για κάποιο διάστημα

Αν έχει κάποια εμπειρία με γάτα στην εγκυμοσύνη ή με μωρό στο σπίτι, θα ήθελα τις συμβουλές σας και γνώμη αν θα πρέπει να τον απομακρύνω από το σπίτι ή όχι.

Ευχαριστώ
Καλησπέρα και χρόνια πολλά για σήμερα... Καταρχήν εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σας και να είναι πάντα υγιές γερό και τυχερό στη ζωή του...

Μωρό στο σπίτι δεν έχω ούτε προσωπική εμπειρία από εγκυμοσύνη έχοντας ταυτόχρονα γάτα.... Θεωρώ όμως ότι μια εγκυμοσύνη δεν είναι λόγος μια γάτα να διωχθεί... Και αυτό γιατί ότι σου είπε ο κτηνίατρος είναι σωστό... Όταν το ζώο είναι εμβολιασμενο, δε βγαίνει εκτός σπιτιού και δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα τότε δεν υπάρχει κίνδυνος να μεταδώσει κάποια αρρώστια στην εγκυμονούσα και στο μωρό....η μόνη - ίσως ασθένεια - που θα μπορούσε να μεταδώσει είναι το τοξοπλασμα και αυτό ΜΌΝΟ εάν η έγκυος πιάσει με τα γυμνά της χέρια τα κόπρανα της γάτας - εάν αυτή είναι μολυσμένη - και ύστερα τα βάλει στο στόμα της.. . Καθαρίζοντας απλά την άμμο φορώντας γάντια μιας χρήσης και ύστερα πλυθεί δεν διατρέχει απολύτως κανέναν κίνδυνο...

Θα στο πω ξεκάθαρα... Η σύζυγος σου έχει περισσότερες πιθανότητες να κολλήσει κάτι από τις σαλάτες και τα κρέατα τρωγοντας έξω σε μια ταβέρνα πάρα από το γάτο σας... Και αυτό γιατί δε γνωρίζεις πόσο και αν τα έχουν πλύνει... Ή από κάποιον συγγενή που μπορεί να σας επισκεφτεί χωρίς να σας ενημερώσει πως είναι κρυωμενος, με πυρετό κλπ κλπ... (σύνηθες φαινόμενο να λένε "μια χαρά είμαι καλέ" και ο βήχας πάει και έρχεται και οι μύξες σύννεφο).... Και αυτό αφορά και για όταν θα φέρετε το μωράκι από το μαιευτήριο... Πόσοι θα σας επισκεφτούν για να σας συγχαρούν και θα αγγίξουν το νεογέννητο με χέρια τα οποία δε θα ξέρετε τι έχουν πιάσει πριν και αν τα έχουν πλύνει ύστερα? Και σε αυτήν την περίπτωση θα ντραπειτε να τους πείτε οτιδήποτε μη τυχόν και προσβληθούν... (δεν έχω δίκιο άραγε?)

Οι τρίχες που αναφέρεις πως έχει το σπίτι, λογικό αφού και τα ζώα αλλάζουν τρίχωμα όπως εμάς που πέφτουν οι νεκρές τρίχες από το κεφάλι, είναι σαφώς ενοχλητικές αλλά για σκέψου.. Πόσο πιο επικίνδυνες είναι από την σκόνη που αιωρείται στην ατμόσφαιρα, την οποία δε βλέπουμε, και την εισπνεουμε καθημερινά 24 ώρες το 24ωρο?..Γιαυτό άλλωστε όλο και περισσότεροι άνθρωποι αποκτούν αλλεργίες.. Λόγω της μόλυνσης της ατμόσφαιρας... Από αυτήν κινδυνεύουμε πιο πολύ...

Τέλος, το γάτο όταν με το καλό έρθει το μωράκι μπορείτε να μην τον αφήνετε στην αρχή να μπαίνει στο δωμάτιο του μωρού... Θεωρώ όμως πως αφού σαραντησει σιγά σιγά μπορείτε να τα φέρνετε σε επαφή... Λίγο λίγο στην αρχή, αν έχετε τον οποιοδήποτε φόβο... Όμως σκέψου πόσο καλό θα κάνει και στο μωράκι σας... Θα μάθει από μικρούλη ακόμη να αγαπά τα ζώα και να τα σέβεται μεγαλώνοντας και πάνω από όλα θα μειωθούν οι πιθανότητες κάποια στιγμή στη ζωή του να παρουσιάσει αλλεργίες που θα τον ταλαιπωρούν...

Όπως και να το δεις λοιπόν κρατώντας το γάτο μόνο καλό θα είναι... Από κει και πέρα φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου και της συζύγου σου... Εμείς μόνο τη γνώμη μας μπορούμε να σας πούμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

Ο Warrior4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Warrior4 έγραψε στις 22:27, 15-08-18:

Καλησπέρα Δήμητρα, χρόνια πολλά. Ευχαριστώ για τις ευχές και την απάντησή σου.

Τον κούκλο μου τον έχω 6 χρόνια και δεν θέλω να τον δώσω, μόνο αν είναι ανάγκη. Αν και με αυτά που διαβάζω, τελικά πιο πολύ μας έχουν γεμίσει με φοβίες και στην πράξη αν προσέχεις με την άμμο τότε όλα οκ.
Η γυναίκα μου δεν έρχεται σε επαφή με την άμμο για να είμαστε 100% σίγουροι. Αλλά ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή η έγκυος με τις τρίχες της γάτας. Κάπως μου το είχε δικαιολογήσει αλλά το ξέχασα.. όντως ισχύει αυτό?

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η ηπατική εγκεφαλοπάθεια που έχει και κάθε μήνα έχει κρίσεις. Μου είχαν πει ότι δεν γιατρεύεται και αφού κάνει μόνο μια κρίση το μήνα δεν είναι τόσο άσχημα και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του δίνω την ειδική τροφή. Το κακό είναι ότι είχε μάθει να ανεβαίνει στους καναπέδες και όταν παθαίνει κρίση τα κάνει πάνω του και γίνονται όλα χάλια.

Έχω προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσω να μην ανεβαίνει βάζοντας αλουμινόχαρτο παντού αλλά τώρα το έμαθε και περπατάει πάνω χωρίς να τον ενοχλεί. Επίσης ξέρει να ανοίγει πόρτες ( θα τον βάλω στο τσίρκο)
Έχετε καμιά συμβουλή για την εκπαίδευση? 1. Να μην χαλάει τους καναπέδες με τα νύχια (το ονυχοδρόμιο δεν το έμαθε ποτέ) 2. να μην ανεβαίνει στους καναπέδες.

Πάντως είναι πολύ καλός με τα παιδάκια. Ως τώρα όσα παιδάκια φίλων έχουν παίξει μαζί του, δεν τα έχει πειράξει καθόλου. Όσο κι'αν τον ταλαιπωρούσαν

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:56, 16-08-18:

Πάντως είναι πολύ καλός με τα παιδάκια. Ως τώρα όσα παιδάκια φίλων έχουν παίξει μαζί του, δεν τα έχει πειράξει καθόλου. Όσο κι'αν τον ταλαιπωρούσαν
Είναι πολύ ήρεμος και υπομονετικός ο γλυκούλης!
Όταν με το καλό έρθει και το δικό σας μωράκι και μεγαλώσει λίγο, να δείτε πόσο θα αγαπηθούνε και πόσο θα χαίρονται να παίζουν μαζί.
Για ότι αφορά τους καναπέδες και την ταλαιπωρία τους, μπορεί να σε βοηθήσει το θέμα μας Καναπές ζητάει...βοήθεια!

Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 21:28, 16-08-18:

Με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας!
Όσο αφορά στο ότι ο γάτος ανεβαίνει στους καναπέδες και μπορεί να λερώσει, θα μπορούσες να τους σκεπάζεις με ένα σεντόνι, ή να βάζεις ένα πανάκι/ κουβερτάκι εκεί που του αρέσει να ανεβαίνει ή εκεί που θα τον ενθαρρύνεις να ξαπλώνει.
Όσο αφορά το ότι ξύνεται σε αυτούς, αυτό σε προβληματίζει σε κάτι ως προς το μωρό? Αν όχι, θα σου έλεγα να επικεντρωθείς πρώτα σε αυτά που θα σε κάνουν να νοιώθεις καλύτερα ως προς το μωρό, γιατί ήδη θα είναι σημαντική η αλλαγή και για το γάτο. Πάντως και η δικιά μου ξύνεται και στους καναπέδες εκτός από το ονυχοδρόμιο, και το έχει μειώσει με κάτι λουρίδες σκρατσ που έχω βάλει στις γωνίες στις οποίες είχε προτίμηση.
Επίσης, δε ξέρω τι διαβάζεις και σε γεμίζουν φοβίες, θα σου πρότεινα και ξένες ιστοσελίδες, πχ

https://thecatsite.com/ams/cats-and-...nswered.33653/
Εύχομαι και, με δεδομένο κ αυτό που γράφεις για το χαρακτήρα του γάτου, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!!

Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

O Warrior4 έγραψε στις 20:23, 02-10-18:

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να τον κρατήσω γιατί δεν τον αγαπάνε όλα τα μέλη του σπιτιού και έχω δυσκολίες καθημερινά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 02-10-18 στις 21:36. Αιτία: Προσαρμογη σε ορο χρησης
Παράθεση

Kastoras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kastoras
H Kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Kastoras έγραψε στις 17:13, 29-11-19:

Καλησπέρα σας...σαν καινουριο μέλος θα ήθελα τα φώτα σας και τις προσωπικές σας γνώσεις-εμπειρίες...σε λίγο καιρό περιμένουμε μωράκι στο σπίτι..επιπλέον είμαστε γατογονείς του κάστορα...αρσενικός,στειρωμένος,2μιση χρονών,αρκετά καλομαθημένος,αποκλειστικά στο διαμέρισμα και έχει μια τάση να δαγκώνει και να γρατσουνάει για παιχνίδι...
Το ερώτημα μας-άγχος μας είναι πως διαχειρίζεσαι έναν αρσενικό γατο με νεογέννητο και ποιοι είναι οι πιθανοί κίνδυνοι...φοβόμαστε μήπως αυτά που κάνει με μας άθελα του τα κάνει και με το μωρό...καθλως επίσης αν υπάρχει διαφορά αντιδράσεων αρσενικού γάτου από μιας θηλυκής...ευχαριστώ...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:35, 29-11-19:

Καλησπέρα φίλη μου και καλωσόρισες στην παρέα μας
Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ αρσενικού και θηλυκής, σε οτι αφορά την εν γένει συμπεριφορά σε συγκατοίκηση με μωρό.
Ούτε βέβαια χρειάζεται να απομακρύνεις τον γάτο, φοβούμενη την πιθανότητα να βλάψει το μωρό. Απλώς θα φροντίσεις η επαφή του Κάστορα με το νεοφερμένο μέλος, να γίνει σταδιακά. Πριν το δει θα του δώσεις να μυρίσει κάποιο μωρουδιακό (ένα καλτσάκι που έχει φορέσει λ.χ.), έτσι ώστε να αποφύγεις την όποια πιθανότητα να ζηλέψει (γιατί τα γατιά είναι σαν νήπια που δεν μεγαλώνουν ποτέ και χρειάζονται κάποια προσαρμογή στα νέα δεδομένα), φροντίζοντας παράλληλα να μη του στερήσετε τα χάδια που απολαμβάνει μέχρι τώρα.
Εννοείται πως, σε κάθε περίπτωση όταν ο γάτος είναι με το μωρό, θα είναι υπό τη διαρκή παρουσία και επιτήρησή σας.
Με αυτό τον τρόπο και με την πάροδο του χρόνου θα αναπτυχθεί ένας δεσμός αγάπης μεταξύ τους και μη παραξενευτείτε αν ο Κάστορας γίνει και ο "φύλακάς" του, που θα το προστατεύει. Και όχι μόνο: το παιδάκι σας θα αποκτήσει αντισώματα και οργανισμός του θα οχυρωθεί αποτελεσματικά απέναντι σε κάθε αλλεργία, όπως έχουν αποδείξει επιστημονικές έρευνες για παιδιά που μεγαλώνουν με κατοικίδια.
Μένει μόνο να σου ευχηθώ με το καλό και "μ'ένα πόνο" που λένε, να αποκτήσεις ένα υγιέστατο παιδάκι.
Παράθεση

Kastoras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kastoras
H Kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Kastoras έγραψε στις 20:42, 29-11-19:

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για την απάντηση...η απορία μου ανάμεσα στο φύλο της γάτας είναι όσον αφορά τα ένστικτα τους(τα αρσενικά πέρα απο το ότι δεν εχουν μητρικό φίλτρο,σκοτώνουν και τα μικρά τους.δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτο σε ένα ανθρώπινο μωρό)..
Και πέρα απ αυτό σε ανύποπτο χρόνο μας κάνει επιθέσεις με δαγκωματιές για να παίξει...σε σημείο που το παρακάνει ενίοτε...πιο πολύ με αγχώνουν αυτά παρά το θέμα μικροβίων...τον τσεκάρουμε συνέχεια,εμβόλια,αμπουλες...κλπ...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:59, 29-11-19:

Άλλη περίπτωση όταν πρόκειται για μωρά του γατίσιου γένους, κι άλλη για ανθρώπινα.
Μα αν δεις τα προηγούμενα μηνύματα σ'αυτό το θέμα, ανάμεσά τους υπάρχουν περιπτώσεις με αρσενικούς γάτους και που δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 15:17, 09-10-20:

Καλησπέρα στην παρέα..
Εγώ και ο γάτος μου ο Μαξ,που έγινε εχθές 6 χρόνων, περιμένουμε με ανυπομονησία το νέο μέλος της οικογένειας μας..
Σε δέκα μέρες θα γίνω μαμα!
Και θέλω να ρωτήσω κάποια κοπέλα που είχε παρόμοιο θέμα πως το χειρίστηκε...
Ο μαξ είναι ένα γάτος λίγο επιθετικός, κακομαθημένος, κάποιες φορές χωρίς λόγο με δαγκώνει, (κατά προτίμηση στα αστραγαλακια)που θέλει πάντα εμένα.. Κάθε βράδυ κοιμόμαστε μαζί.. Είναι όμως το μωρό μου και δεν μπορώ χωρίς αυτόν... Κάποιοι ‘’φιλοί’’ μου λένε τώρα που θα έρθει το μωρό, θα ζηλέψει, να τον διώξω.. η να τον κλείνω σε δωματιο , να μην τον εχω μαζί μου, όσο είναι πολύ μικρό το μωρό είναι επικίνδυνο... μπορεί να πνίξει το μωρό και άλλες τέτοιες μπουρδες.. κτλ...
Τι λετε να κάνω, χωρίς όμως να τον απομακρύνω, απλά δεν ξέρω και πως θα αντιδρασει με ένα νεογέννητο στο σπιτι..που θα το εχω δίπλα μου για κάποιο καιρό.. πως θα από χωριστώ τον μαξουλη μου? Πως θα τον βγάλω από το δωματιο.. ενώ εκεί έχει μάθει να κοιμάται 6 χρόνια?...
Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους