Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,589 εγγεγραμμένα μέλη και 711,424 μηνύματα σε 22,261 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 250 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο βήχας δεν κρύβεται...!

sotiria12871

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotiria12871
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O sotiria12871 έγραψε στις 20:08, 30-09-07:

Το γατακι μου ειναι αδεσποτακι και το βρηκα οταν ηταν περιπου 2 μηνων. Τωρα ειναι 7 και κατα τα αλλα υγιεστατο μονον που εχει ενα μικρο προβληματακι...Ορισμενες φορες, περιπου 3 με 4 φορες την ημερα κανει κατι σαν βηχα. Μαζευεται και κατα καποιο τροπο εχει μικρες συσπασεις οπως οταν κανει εμετο αλλα αντι για εμετο βηχει (μη φανταστειτε οτι ειναι κατι πολυ εντονο). Πριν και μετα απ αυτο ειναι μια χαρα και δεν εχω παρατηρησει οτι προκαλειται απο κατι συγκεκριμενο (πχ αλλεργια στη σκονη). Η κτηνιατρος μου ειπε οτι ισως ειναι ενα καταλοιπο καποιας τραχειιτιδας που ειχε περασει μωρο. Του καναμε καποια θεραπεια (πηρε και ελαχιστη κορτιζονη). Για καποιο διαστημα σταματησε αλλα τωρα αρχισε παλι παρολο που ειναι εμφνως πιο ελαφρια και σπανια τα συμπτωματα. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω αλλα εγωω δε μπορω να μην ανησυχω.....Εχει αντιμετωπισει το γατακι σας ποτε κατι τετοιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 20:36, 30-09-07:

Μπορεί να είναι κατάλοιπο ρινοτραχίτιδας ή μπορεί να είναι κάτι πιο αθώο. Όπως τριχόμπαλα!!! Μήπως βγάζει κατά καιρούς τρίχες;;; Οι γάτες το παθαίνουν αυτό: λόγω του γλυψίματος καταπ΄νουν τις τρίχες τους, οι οποίες μαζεύονται στο φάρυγγα. Συνηθίζουν λοιπόν έτσι να βήχουν για να τις αποβάλλουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 21:27, 30-09-07:

Το δικό μου το μικρό, ο Πίπης, ο οποίος είναι 5,5 μηνών περίπου, μου έκανε το ίδιο τις τελευταίες ημέρες. Του έδωσα λίγο Defurr -Um, ελάχιστο όμως γιατί είναι μικρούλης και δεν κάνει, και ηρέμησε. Μάλλον τριχόμπαλα είναι! Δοκίμασε να του δώσεις λιγουλάκι και θα του περάσει!

Παράθεση

yodaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη yodaki
H yodaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H yodaki έγραψε στις 21:37, 30-09-07:

Αν δεν το είχε και από πολύ παλίοτερα μπορεί να είναι και πληγούλα στο λαιμό το είχε πάθει κι ο δικός μου όταν πνίγηκε με νο φαί του και μετα εβυχε για 20 μέρες περίπου

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cleopatra
H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 01:02, 01-10-07:

Ακριβώς αυτό έχει και το μικρό που βρήκα στο δρόμο. Είναι τώρα περίπου 3.5 μηνών και τον έχω στο σπίτι εδώ και 20 μέρες. Πάσχει από ρινοτραχειίτιδα που δεν έχει θεραπευτεί πλήρως ακόμα. Εκεί που είναι μια χαρά, αρχίζει και βήχει, τόσο έντονα καμιά φορά που φοβάμαι ότι κάτι έφαγε και πνίγηκε.. Αλλά δεν είναι λόγω φαγητού ,γιατί μπορεί να το κάνει κι εκεί που παίζει.. Σταματάει για 1 λεπτό, βήχει και μετά ξαναπαίζει.. Ο γιατρός είπε πως είναι από την ασθένεια του. Την Τρίτη που θα πάω, θα τον ξαναρωτήσω.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 03:57, 01-10-07:

Χμμ, μπορεί να προσπαθεί να βγάλει τριχόμπαλα, και μπορεί να έχει και άσθμα!! Η δικιά μου σπάνια βήχει,και βγάζει πάντα τριχόμπαλες,όποτε τύχει να βήξει!

Παράθεση

sotiria12871

Νεοφερμένος

O sotiria12871 έγραψε στις 10:52, 01-10-07:

Το δικο μου δε βγαζει τριχες, παρ ολα αυτα θα δοκιμασω να του δωσω λιγο απ το φαρμακο που μου συνεστησες μηπως φταιει το οτι καταπινει τριχες...

Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΝΟΝΗ
H ΝΟΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 10:53, 01-10-07:

μη ξεχνάτε να δίνετε φυλλαράκια σιτάρι ,που μπορείτε ν αφυτεύετε σε μικρές γλάστρες στη γάτα σας για να αποβάλει τις τριχόμπαλλες .Αν δεν είναι άπό τις τρίχες τότε σίγουρα θα είναι κάποια τραχείτιδα .Τό έχουν πολλές γάτες και κυρίως όσες έχουν ζήσει έξω μεσα σε κρύο περιβάλλον Τις περισσότερες φορές είναι ανενεργή και δεν προκαλεί προβλήματα

Παράθεση

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψιψίνος
Ο Ψιψίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Ψιψίνος έγραψε στις 16:10, 12-10-07:

Η δυσκοιλιότητα, ο βήχας, οι εμετοί και η "αναγούλα" είναι ένδείξεις της ύπαρξης τριχόμπαλας στο πεπτικό σύστημα της γάτας μας.
Αρα ειναι ολα οκ..........Defurr -Um, αφου ειναι καταληλο πανο απο 6 και θα δεις>οκ?

Παράθεση

ΠΟΥΠΟΥ (Γιώτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΠΟΥΠΟΥ
H Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (200...Και πάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ΠΟΥΠΟΥ έγραψε στις 09:05, 01-11-07:

Κατά πρώτον να εκφράσω τον χαιρετισμό μου, καθώς είναι το πρώτο ποστ μου εδώ
Τα συνχαρητήρια μου για το ΣΙΤΕ , ....

Λοιπόν αυτό είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτό το διάστημα από τον Γατούλη μου...
Εντονος βήχας σαν πνίξημο και βράσιμο στα πνευμόνια,
είναι να τόν λυπάσαι όταν ανχώνεται η κουράζεται...
Η γιατρός μου έχει πει ότι είναι από δύο λόγους πρώτον μετά την στείρωση έχει καρδιακά προβλήματα και του δίνω ΛΑΣΙΞ εφ όρου ζωής, και ο βήχας είναι από υπολείματα Ιωσεως
πού δημιουργούν μολύνσεις στό αναπνευστικό του γεμίζοντας τα Υγρό....
Αυτό του εμποδίζει την αναπνοή....
Γενικά υποθέτω ότι είναι κάποια λοίμωξη του αναπνευστικού
(ρινοτραχίτιδα ίσως ναι ισως οχι)
και ή σωτηρία είναι μόνο ο εμβολιασμός πρίν και η περιποίηση......

Τώρα του άρχισα θεραπεία με μπαιτρίλ, και βλέπουμε....
Πρίν μερικούς μήνες έχασα 18 Γατάκια και γάτες έξω απο το σπίτι μου απο αυτην
τήν λοίμωξη και δυστυχώς οι Γιατροί δεν φαινεται να γνωρίζουν έναν σίγουρο τρόπο αντιμετώπισης της......
Μακάρι να ήξερα καί εγώ ακριβώς την αιτία του προβλήματος για να σωθεί ο Γάτος μου και να μήν ξαναθρηνήσω άλλους θανάτους τών αδεσπότων μου....
Αρα για καλό και γιά κακό έχε τον νού σου, άλλο είδος ο βήχας των τριχών και αλλος αυτής της
ασθένειας....
Πάντως εύχομαι τό γατάκι σου να μήν έχει σοβαρά προβλήματα στο μέλλον

Τα σέβη μου σέ όλους
Πουπού

Παράθεση

sotiria12871

Νεοφερμένος

O sotiria12871 έγραψε στις 10:13, 01-11-07:

Καλα τωρα με τρομοκρατησες!!! Δεν ξερω πως ειναι ο βηχας των τριχων και πως ο βηχας αυτης της αρρωστιας που λες!!!!!!!!!!!!!Εχω φρικαρειιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!Αν ηταν τοσο σοβαρο δε θα μου το ειχε πει ο γιατρος? ο δικο μου δε φαινεται να εχει κατι σαν φλεματα οπως λεμε για τους ανθρωπους, η τουλαχιστον ετσι νομιζω.......Θα τον ξαναπαω στο γιατρο επειγοντως!!!!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:10, 01-11-07:

θα σου προτεινα να αλλαξεις κτηνιατρο,δεν μου ακουγονται καλα ολα αυτα.υπαρχει στο φλοισβο ενας πολυ καλος που ειναι ειδικος σε γατες ,με κλειστα ματια σου λεω να πας εκει,ολοι εχουν να λενε γι αυτον!ο αιλουρος ειναι.
www.ailouros.gr
πανε πολλοι απο εδω,εκει και ειναι φοβερος και πολυ καλος!
το τηλεφωνο ειναι 210 9854262

Παράθεση

ΠΟΥΠΟΥ (Γιώτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΠΟΥΠΟΥ
H Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (200...Και πάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ΠΟΥΠΟΥ έγραψε στις 16:19, 02-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από sotiria
Καλα τωρα με τρομοκρατησες!!! Δεν ξερω πως ειναι ο βηχας των τριχων και πως ο βηχας αυτης της αρρωστιας που λες!!!!!!!!!!!!!Εχω φρικαρειιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!Αν ηταν τοσο σοβαρο δε θα μου το ειχε πει ο γιατρος? ο δικο μου δε φαινεται να εχει κατι σαν φλεματα οπως λεμε για τους ανθρωπους, η τουλαχιστον ετσι νομιζω.......Θα τον ξαναπαω στο γιατρο επειγοντως!!!!
Kαλή μου συγνώμη αν σε τρόμαξα , δεν ήταν ο σκοπός μου,
Αλλά καλύτερα να το κοιτάξεις ξανά και με μιά δεύτερη γνώμη άλλου γιατρού, όπως πρότεινε και άλλη φίλη εδώ...Δεν χάνεις τίποτε.
Εύχομαι να μήν είναι τίποτε τελικά

Τα σέβη μου
Πουπού

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους