Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,182 εγγεγραμμένα μέλη και 713,371 μηνύματα σε 22,479 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 271 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ασφαλές το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας;

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 10:38, 29-03-09:

Ο γυναικολογος μου μου συστησε να κανω το εμβολιο κατα του καρκινου του τραχιλου της μητρας και μαλιστα υποστηριζει θερμα οτι σωζει ζωες.... Εχω ακουσει για σοβαρες παρενεργειες και ψαχνοντας στο internet βρηκα τα παρακατω:

https://www.homeopathy.gr/homeopathy/...e_effects.html

https://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=15994

https://nonews-news.blogspot.com/2009...post_8453.html

https://esperida.wordpress.com/2008/1...-%CF%84%CE%BF/

https://www.sakopetra.com/forum/viewt...p?f=36&t=15838

https://www.acrobase.gr/showthread.php?p=251498

Πειτε μου τη γνωμη σας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 11:43, 29-03-09:

Εγώ έσπευσα να το κάνω στο γυναικολόγο μου μόλις έμαθα ότι μια φίλη μου η οποία είχε πολύ μικρό σεξουαλικό "παρελθόν" και μάλιστα πρόσεχε και έπαιρνε προφυλάξεις, βρέθηκε μέσα σε 3 χρόνια στο τελευταίο στάδιο πριν τον καρκίνο της μήτρας, έχοντας προσβληθεί από τον ιό των κονδυλωμάτων.... Γιατί, δεν ξέρω αν το ξέρετε, ούτε κι εγώ το ήξερα: ακόμη και προφυλακτικό να χρησιμοποιείς πάντα, τον ιό αυτό μπορείς να τον κολλήσεις και από πχ. πόμολο σε τουαλέτες!
Κάντε το οπωσδήποτε... και προσοχή: να ζητάτε πάντα από το γυναικολόγο σας -αν δεν το κάνει ήδη- στην κολπική εξέταση να ρίχνει λίγο ξύδι. Είναι το μόνο υλικό που δείχνει τα κονδυλώματα.... ο δικός μου το χρησιμοποιεί και είναι από τους λίγους γυναικολόγους που το κάνει.

Έχοντας ένα χρόνο περίπου που εμβολιάστηκα, και μάλιστα με θερμή ενθάρρυνση σε σχέση με τις παρενέργειες, από το γυναικολόγο μου...έχω να διαβεβαιώσω ότι δεν έπαθα απολύτως τίποτα! Ούτε καν κρύωμα που παθαίνουμε συχνά μετά από εμβολιασμό.
Κάντε το όλες ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ και όσο το δυνατόν συντομότερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:58, 29-03-09:

Νομίζω έχει όριο ηλικίας.... Δηλ δεν το κάνουν όλες... απο μία ηλικία και κάτω, αν δεν κάνω λάθος.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:01, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Νομίζω έχει όριο ηλικίας.... Δηλ δεν το κάνουν όλες... απο μία ηλικία και κάτω, αν δεν κάνω λάθος.
Ειναι απο 9 εως 26...

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,363 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:05, 29-03-09:

Πάει κι αυτό λοιπόοοον... ου γαρ έρχεται μόνον...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:14, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Πάει κι αυτό λοιπόοοον... ου γαρ έρχεται μόνον...
Ναι, σωστά θυμόμουν... το αλτσχαίμερ ακόμα δεν με έχει νικήσει τελείως!!
Ας φάω το γιαουρτάκι μου.. και να πιάσω το πλέξιμο...

Παράθεση

marzep

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marzep
H marzep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H marzep goodbye and tanks for all the fish... έγραψε στις 12:36, 29-03-09:

[Γιατί, δεν ξέρω αν το ξέρετε, ούτε κι εγώ το ήξερα: ακόμη και προφυλακτικό να χρησιμοποιείς πάντα, τον ιό αυτό μπορείς να τον κολλήσεις και από πχ. πόμολο σε τουαλέτες! ]
Ελεος με καποια που ακουγονται!
Ο ιος των κονδυλωματων (HPV) εχει πολλες μορφες δηλ. τυπους(περιπου 60).Με αλλα λογια,αλλος τυπος ειναι υπευθυνος για τα κονδυλωματα των γεννητικων οργανων και αλλος για τις μυρμηγκιες στα χερια ( ναι κι αυτες κονδυλωματα ειναι).Δεν κολλας απο τις πορτες!!!Τα κονδυλωματα των γεννητικων οργανων ειναι ΣΜΝ (σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα).Αρα και εμβολιο να εχεις κανει το προφυλακτικο ειναι απαραιτητο.Α!Και ο μονος τροπος απολυτης προληψης κατι κακου ειναι παντα οι πολυ τακτικες γυναικολογικες εξετασεις και το test PAP/κολποσκοπηση.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 12:37, 29-03-09:

υπαρχουν διφορουμενες αποψεις..αλλοι λενε οτι ειναι αβλαβες και απαραιτητο, αλλοι λενε οτι εχει παρενεργειες..ο θεος και η ψυχη του αν ειναι καλο. παντως ειχα ακουσει καποια στιγμη οτι θελανε να το αποσυρουνε. αν ειναι τελειως ακινδυνο, γιατι ?

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 13:03, 29-03-09:

για ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως αυτο, ο χωρος του mycat μου φαινεται εντελως ακαταλληλος για συμβουλες. επειδη εχω δει να γραφονται εδω οι μεγαλυτερες βλακιες κατα τη γνωμη μου, αλλα επισης και σωστες αποψεις κατα τη γνωμη μου, θα φοβομουν λιγο να διαμορφωσω γνωμη.
βεβαια στα πλαισια μιας οποιασδηποτε κουβεντας θα εκανες και με τις φιλες σου, μπορουν κι εδω να ειπωθουν οι αποψεις μας.

γι αυτο προσεχε. αυτο το θεμα δεν ειναι τοσο απλο οσο το τι κανω με τον οιστρο της γατας.
ευχουμε δικαιωμα να πουμε τη γνωμη μας, αλλα εσυ kounelaki προσεχε.

εγω ας πουμε ακουσα και καλα, ακουσα και παρενεργειες, τι να σου πω, θεωρω τη γνωμη μου ακαταλληλη.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:39, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
για ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως αυτο, ο χωρος του mycat μου φαινεται εντελως ακαταλληλος για συμβουλες. επειδη εχω δει να γραφονται εδω οι μεγαλυτερες βλακιες κατα τη γνωμη μου, αλλα επισης και σωστες αποψεις κατα τη γνωμη μου, θα φοβομουν λιγο να διαμορφωσω γνωμη.
βεβαια στα πλαισια μιας οποιασδηποτε κουβεντας θα εκανες και με τις φιλες σου, μπορουν κι εδω να ειπωθουν οι αποψεις μας.

γι αυτο προσεχε. αυτο το θεμα δεν ειναι τοσο απλο οσο το τι κανω με τον οιστρο της γατας.

εγω ας πουμε ακουσα και καλα, ακουσα και παρενεργειες, τι να σου πω, θεωρω τη γνωμη μου ακαταλληλη.
Σκεφτηκα μηπως καμια απο εδω το εχει κανει και να μου πει την εμπειρια της,αν ειχε η οχι σοβαρες παρενεργειες...Γιατι παρενεργειες εχουν ολα τα φαρμακα αλλα εχω διαβασει πολλα για αυτο το εμβολιο οπως τα links που εβαλα...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:41, 29-03-09:

Φυσικα και δε θα παρω την αποφαση μου απο τις συμβουλες ενος forum...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:45, 29-03-09:

Διαβαστε ομως αυτα που εβαλα...Η ιδια εταιρια ειχε βγαλει κ αλλο φαρμακο ακαταλληλο και στο τελος το αποσειρανε....Λετε να ειναι ψεματα αυτα η παιχνιδια των φαρμακοβιομηχανιων? Λεω να περιμενω καποια χρονια,να δοκιμαστει σε περισσοτερο πληθυσμο μεχρι να το κανω...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:47, 29-03-09:

Οι σοβαρές παρενέργειες, και όχι ένας πυρετός ή μια αδιαθεσία θα έρθουν ΑΝ έρθουν μετά απο 30-40 χρόνια.. τις οποίες κάνεις ακόμα δεν μπορεί να ξέρει.

Εγώ δεν το έχω κάνει, γιατί έτσι και αλλιώς δεν με έπιανε το όριο.. αλλά και να με έπιανε δεν ξέρω τί θα έκανα...

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 14:54, 29-03-09:

Συμφωνώ με την προλαλήσασα. Δεν έχω διαμορφώσει άποψη για το εμβόλιο, γιατί είναι πολύ νωρίς να ξέρουμε τις τυχόν παρενέργειές τους και δυστυχώς θα τις μάθουν τα παιδιά μας.
Πάντως, ο δικός μου γυναικολόγος πέρισυ (που ήμουν 29,5) μου είπε ότι, αν δεν έχω σχέδιο για παιδί τον επόμενο χρόνο, να το κάνω για παν ενδεχόμενο, γιατί οι ηλικίες 9-26 είναι ενδεικτικές και αυτός πιστεύει ότι μπορεί να προστατεύσει και γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας.
Επίσης, επειδή το είχα σκεφτεί τότε σοβαρά, είχα διαβάσει αρκετά στο διαδίκτυο για τους ιούς HPV και αυτό που μου έμεινε ήταν ότι το προφυλακτικό δεν προστατεύει 100%. (και όχι γιατί θα κολλήσεις από το πόμολο, αλλά γιατί μεταδίδεται με τη δερματική επαφή. Όταν εφευρεθεί το ολόσωμο προφυλακτικό, θα είμαστε ίσως πιο ασφαλείς ). Για το λόγο αυτό, το ετήσιο παπ τεστ είναι απαραίτητο, ακόμα και στις μικρές ηλικίες.
Η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να κάνουμε όλες συχνό έλεγχο και να μην αμελούμε το το ετήσιο τεστ παπ και τον υπέρηχο.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 15:33, 29-03-09:

Αγαπητή marzep το ξέρω σου ακούγεται κάπως υπερβολικό, αλλά τη συγκεκριμένη πληροφορία μου την έδωσε γιατρός από το Νοσοκομείο Αφροδίσιων Νοσημάτων στην Αθήνα.
Και όταν μίλησα για πόμολο τουαλέτας, το "τουαλέτας" δεν ήταν τυχαία έκφραση.... αν εσύ πας να χρησιμοποιήσεις κάποια δημόσια τουαλέτα και ο προηγούμενος που έχει ακουμπήσει το χέρι του στο επίμαχο σημείο, μεταφέρει τον ιό στο πόμολο, και πας εσύ μετά αφού το πιάσεις και μεταφέρεις τον ιό... τότε μπορείς να κολλήσεις κι έτσι! Σίγουρα δεν είναι ότι πιο συνηθισμένο, αλλά οι γιατροί στο Νοσοκομείο που ειδικεύεται σε αυτά τα νοσήματα κάτι παραπάνω από σένα θα ξέρουν...δεν νομίζεις..;;
Σταματήστε πια εδώ μέσα όλοι να κάνετε τους έξυπνους, λες και έχετε όλων των ειδών τις ειδικότητες! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
Ό,τι μεταφέρω ακόμη και σε ένα forum το κάνω υπεύθυνα και ειδικά σε ένα τέτοιο θέμα υγείας, πάντοτε αφού έχω διασταυρώσει κάτι και μαλιστα από πηγές ειδικών.

Παράθεση

marzep

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marzep
H marzep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H marzep goodbye and tanks for all the fish... έγραψε στις 17:26, 29-03-09:

Δυστυχως η ευτυχως ισως και λογω επαγγελματος (μαια),συζηταμε συνεχεια με καποιους καπως πιο ενημερους γιατρους και λαμβανουμε αποψεις.Οι αποψεις του καθενος ειναι σεβαστες,αλλα καθαρα προσωπικες,οποτε αγαπητη julian εχοντας ασχοληθει με το θεμα μπορω απλα να εκφρασω τη δικη μου.Οπως σωστα ειπωθηκε παραπανω,ουτε καποιος θα κανει κατι συμβουλευομενος το φορουμ αυτο (η οποιοδηποτε φορουμ κατα την ταπεινη μου γνωμη),ουτε θα κανει κατι για την υγεια του ακριτα και χωρις μια δευτερη (πιθανως) συμβουλη απο καποιον υπευθυνο.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 18:15, 29-03-09:

γραφωντας οτι εχω δει τρελες βλακιες να γραφονται, δεν εννοουσα αυτο το θεμα μονο αλλα ολα τα θεματα στο Mycat.
παιζει ραδιο αρβηλα συννεφο, οποτε για ενα τετοιο θεμα μαλλον θα σε μπλεξουμε παρα θα σε βοηθησουμε.
γι αυτο προσοχη, σε θεματα υγειας, σοβαρα θεματα ή οτιδηποτε αλλο χρειαζεται εμπειρια απο ειδικους το οποιοδηποτε φορουμ, ζημια θα κανει κατα τη γνωμη μου παρα καλο.
οταν εχεις κατι, πας σε δευτερο γιατρο και πελαγωνεις, ποσο μαλλον εδω.
καμια φορα και οι αχρηστες πληροφοριες οταν εισαι σε διλλημα δεν βοηθανε να ξεκαθαρισει η σκεψη.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 19:22, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Αγαπητή marzep το ξέρω σου ακούγεται κάπως υπερβολικό, αλλά τη συγκεκριμένη πληροφορία μου την έδωσε γιατρός από το Νοσοκομείο Αφροδίσιων Νοσημάτων στην Αθήνα.
Και όταν μίλησα για πόμολο τουαλέτας, το "τουαλέτας" δεν ήταν τυχαία έκφραση.... αν εσύ πας να χρησιμοποιήσεις κάποια δημόσια τουαλέτα και ο προηγούμενος που έχει ακουμπήσει το χέρι του στο επίμαχο σημείο, μεταφέρει τον ιό στο πόμολο, και πας εσύ μετά αφού το πιάσεις και μεταφέρεις τον ιό... τότε μπορείς να κολλήσεις κι έτσι! Σίγουρα δεν είναι ότι πιο συνηθισμένο, αλλά οι γιατροί στο Νοσοκομείο που ειδικεύεται σε αυτά τα νοσήματα κάτι παραπάνω από σένα θα ξέρουν...δεν νομίζεις..;;
Σταματήστε πια εδώ μέσα όλοι να κάνετε τους έξυπνους, λες και έχετε όλων των ειδών τις ειδικότητες! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
Ό,τι μεταφέρω ακόμη και σε ένα forum το κάνω υπεύθυνα και ειδικά σε ένα τέτοιο θέμα υγείας, πάντοτε αφού έχω διασταυρώσει κάτι και μαλιστα από πηγές ειδικών.
Βρε Julian, ηρέμησε λίγο. Πρώτα απ' όλα, ποια γυναίκα στα σωστά της πιάνει το πόμολο δημόσιας τουαλέτας κι έπειτα βάζει το χέρι ούτε καν επάνω αλλά ΜΕΣΑ στο ταμ-τιριρί της; Για όνομα του Αλλάχ, του Θεού και του Βούδα!
Δεύτερον, για τέτοια πράγματα καλό είναι να ρωτάει η κάθε μία τον γυναικολόγο της. Κι αν θέλει να διασταυρώσει απόψεις, να ρωτάει και δεύτερο και τρίτο γυναικολόγο. Ευτυχώς που βρέθηκε εδώ μέσα και μια μαία να μας προσγειώσει λίγο!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 23:33, 31-03-09:

Παιδια μην αγχεστε απλες ερωτησεις εκανα...Βρηκα αυτα τα λινκς στο ιντερνετ και προβληματιστικα....Δεν ειπα οτι αν μου πειτε να το κανω,θα παω την επομενη μερα να το κανω,ουτε το αντιθετο!Απλα να πειτε τη γνωμη σας αν αυτα που ακουγονται στο διαδικτυο πιστευεται οτι αληθευουν και γιατι οχι αν καμια απο εδω εχει κανει το εμβολιο και μπορει να πει την εμπειρια της!

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 23:57, 31-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Παιδια μην αγχεστε απλες ερωτησεις εκανα...Βρηκα αυτα τα λινκς στο ιντερνετ και προβληματιστικα....Δεν ειπα οτι αν μου πειτε να το κανω,θα παω την επομενη μερα να το κανω,ουτε το αντιθετο!Απλα να πειτε τη γνωμη σας αν αυτα που ακουγονται στο διαδικτυο πιστευεται οτι αληθευουν και γιατι οχι αν καμια απο εδω εχει κανει το εμβολιο και μπορει να πει την εμπειρια της!
σωστη...αυτον που πρεπει να ρωτησεις ειναι σιγουρα ο γυναικολογος σου, αλλα δεν ειναι κακο να ρωτας και να παιρνεις γνωμες...καλα κανεις

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Catia
H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 00:21, 01-04-09:

Όλα έχουν παρενέργειες. Η μαστογραφία συνίσταται κάθε χρόνο μετά τα 40 αλλά η ακτινοβολία που παίρνεις επί π.χ. 35 χρόνια αθροίζεται και είναι πάρα πολύ. Η χλωρίωση του πόσιμου νερού μας έχει σώσει από τη χολέρα, τη δυσεντερία και τα λοιπά λοιμώδη αλλά κάποια παραπροΐόντα της που ευτυχώς βρίσκονται σε ίχνη είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνα. Εκείνο που σταθμίζεις είναι το ποσοστό του συνολικού πληθυσμού που θα προστατευτεί ως προς το ποσοστό που θα πάθει κάποια σοβαρή παρενέργεια.
Το εμβόλιο της ευλογιάς, όταν είχε πρωτοβγεί λέτε να μην είχε παρενέργειες? Τώρα όμως η ευλογιά έχει εκλείψει...
Δέχομαι ότι κάποιος θα ήθελε να περιμένει λίγο ακόμη, λογικό.
Εγώ πάντως, αν με έπαιρνε ηλικιακά,θα το έκανα, και στην κόρη μου θα το έκανα.
Ρώτα ειδικούς και μην εμπιστεύεσαι το διαδίκτυο, κυκλοφορούν πολλές κρυάδες...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους