Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 125,470 εγγεγραμμένα μέλη και 713,668 μηνύματα σε 22,525 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Pellets, η εναλλακτική της άμμου

lelos87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lelos87
H lelos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lelos87 έγραψε στις 14:02, 23-03-12:

Ανακάλυψα στο Amazon, καθώς έψαχνα για μια αρκετά οικονομική λύση( για το γνωστό θέμα αμμολεκάνης...) pellets αντί για άμμο. Αυτό που βρήκα ήταν πακέτο 30 κιλών που μαζί με τη μεταφορά κόστιζαν 15€. Μου φάνηκε πολύ καλή η τιμή, τα reviews ήταν πάρα πολύ καλά και έτσι άρχισα να το ψάχνω πιο πολύ στο διαδίκτυο. Βρήκα πάρα πολλά ενθαρρυντικά βίντεο στο youtube και τελικά αποφάσισα να το αγοράσω. Όμως δεν μπόρεσα να το πάρω από το εξωτερικό λόγω απουσίας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 04-04-12 στις 16:38.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
By Mitsos15258 on 13-09-13, 22:01
Παιδια, αν εντυπωσιασετε με τα πελλετς UNIVERSAL της Cats Best ... αν βρειτε δοκιμαστε τα ÖkoPlus της - ειναι καταπληκτικα. Κανει clumping, τα πελλετς ειναι πιο μικρα απο αυτα του Universal. Εμεις βαρεθηκαμε το κανονικο αμμο, και τα μυροδατα ποδια που ειχαν οι γατες μας με το αμμο το απλο (ακομη και το Sanicat, που τα τελευταια ειχε ολο σκονη). Το ÖkoPlus ειναι παρα μα παρα πολυ καλυτερα.Το Universal δεν εμποδιζει τη μυρωδια ιδιατερα. To ÖkoPlus δεν αφηνει να μυρισει η τσισα καθολου. Φοβερο εινα, παρα μονο ενα πραγμα ... δεν το βρισκω πουθενα ... μου ειπανε στο Pet City οτι εχουν θεμα με τον προμηθευτη. Και ... ειναι και κοντα στα 10€ τα 10 λιτρα! Αλλα πετας ελαχιστο σε σχεση με το Universal, επειδη κανει clumps δεν θρυμματιζεται, οποτε δεν χρειαζεται και κοσκινισμα.

Αυτα που λετε απο το Amazon ποιο ειναι ακριβως;

Σημερα πηρα αλλης μαρκας με πελλετς αλλα το ιδιο ειναι με το Universal
δυστηχως.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos15258 : 13-09-13 στις 22:12.
Παράθεση
By zeo_andr on 11-11-13, 18:09
Καλησπέρα,
μια πολυ καλή λυση για τις οσμές είναι ο ζεόλιθος.
Μπορείς να τον αναμίξεις με οποιαδήποτε άμμο ή να τον χρησιμοποιήσεις αυτούσιο.
Επίσης, εξαιρετικά ωφέλιμο είναι ένα ζώο να τρέφεται με τροφές που περιέχουν ζεόλιθο.
Παράθεση
By dina88 on 19-11-13, 14:24
Απάντηση: Pellets, η εναλλακτική της άμμου

Πρίν 1 βδομάδα αποφασίσαμε να αλλάξουμε την αμμο με πέλλετς (τα ειχαμε δοκιμάσει και πιο παλια και τα είχαν δεχθεί στο τέλος).
Όμως έχουμε τις παλιές αμμολεκάνες και εψαχνα να αγοράσω τις τρυπητές μεσω ιντερνετ, αλλά παντου ειναι ακριβα τα μεταφορικά. Κυρίως amazon και ebay εψαξα και τα μεταφορικά δεν αξίζουν καθόλου σα να περνω 4 αμμολεκάνες αντι για 2!
Αλλά και εδώ δε βρίσκω φθηνές, βρήκα μια σε ενα καταστημα μεσω ιντερνετ και την εχει 35€ αλλά και πάλι σκέφτομαι 70€ για 2 αμμολεκάνες.. πολλά μου είναι!
Έχει πάρει κανεις κατι φθηνότερο?¨
Επίσης δεν είμαι Αθήνα οπότε δε μπορώ να εχω ποικιλία, το ίδιο και στα πελλετ που τα πήραμε 6,5€ το 15κιλο. Θα κοιταξω και σε ενα αλλο μαγαζι ως τη τελευταια λυση μηπως ειναι καλυτερα.
Είχε φέρει και το καρφουρ 9λιτρα 2,5€ αλλά τις εφερε για μια βδομαδα και μετα γιοκ !
Αν εχετε καμια προταση φθηνη για τρυπητή αμμολεκάνη tell me please,ίσως να μη το εψαξα καλα τι να πω.
Παράθεση
By Ξενοφών on 11-04-14, 08:40

έχει 4 μίνες που χρησιμοποιώ μόνο πέλετ (για θέρμανση), ψάχνω να βρω άσπρο πέλετ που δεν μυρίζει και πολύ κοντό(σε ελαττωματικές παρτίδες μονο θα τα βρείτε, το μόνο που σας λέω είναι ότι σώθηκα....
Παράθεση
By CatLover09 on 23-07-14, 19:55

Βρε παιδια επειδή μπαινω από κινητό κ δεν μου ειναι εύκολο να ψάξω,μπορεί κάποιος να βαλει λινκ για πελλετ απο αμαζον; πριν μετακομισουμε σε νησί χρησιμοποιουσαμε πελλετ από φυσικό ξύλο. Στο νησί όμως δεν βρήκα καλή ποιότητά κ έτσι ξαναγυρίσαμε στην άμμο την οποία ούτε να την βλέπω δε θέλω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση
By katsekala6 on 27-03-21, 19:05
Εγώ χρησιμοποιούσα μπεντονίτη για το γατάκι μου και πάντα όλο και κάτι διαλυόταν από τις μπάλες με τα ούρα του. Αγόρασα πέλλετ από petshop και βρήκα την υγειά μου!!! Ούτε μυρωδιές ούτε έξω πεταμένα πετραδάκια και υπό γατάκι τα συνήθισε σχεδόν αμέσως. Όταν ρώτησα 2 κτηνιάτρους ποια είναι η γνώμη τους τότε αυτοί μου είπαν ότι εννοείται και όχι. Εστί και γω έκανα την καρδιά μου πέτρα και επανήλθαν στον μπεντονίτη με τα γνωστά προβλήματα. Έχει κάποιος από σας κτηνίατρο που να τον ρώτησε και να συμφώνησε με τη χρήση του πέλλετ?
Παράθεση
By χρηστος καιτη on 28-03-21, 02:35
Αρχική Δημοσίευση από katsekala6
Εγώ χρησιμοποιούσα μπεντονίτη για το γατάκι μου και πάντα όλο και κάτι διαλυόταν από τις μπάλες με τα ούρα του. Αγόρασα πέλλετ από petshop και βρήκα την υγειά μου!!! Ούτε μυρωδιές ούτε έξω πεταμένα πετραδάκια και υπό γατάκι τα συνήθισε σχεδόν αμέσως. Όταν ρώτησα 2 κτηνιάτρους ποια είναι η γνώμη τους τότε αυτοί μου είπαν ότι εννοείται και όχι. Εστί και γω έκανα την καρδιά μου πέτρα και επανήλθαν στον μπεντονίτη με τα γνωστά προβλήματα. Έχει κάποιος από σας κτηνίατρο που να τον ρώτησε και να συμφώνησε με τη χρήση του πέλλετ?
γιατι οχι; σου ειπε;
Παράθεση
By katsekala6 on 29-03-21, 11:26
Γιατί λέει, ότι επειδή είναι αρσενικό θα έχει πρόβλημα με το ουροποιητικό του σύστημα, που έτσι κι αλλιώς είναι επιρρεπή τα αγόρια, όπως μου έχει πει πάλι ο ίδιος. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ δε του έχω και πολύ εμπιστοσύνη και μάλλον θα τον αλλάξω. Ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει επί του θέματος;
Παράθεση
By χρηστος καιτη on 29-03-21, 15:15
Γιατί λέει, ότι επειδή είναι αρσενικό θα έχει πρόβλημα με το ουροποιητικό του σύστημα, που έτσι κι αλλιώς είναι επιρρεπή τα αγόρια, όπως μου έχει πει πάλι ο ίδιος. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ δε του έχω και πολύ εμπιστοσύνη και μάλλον θα τον αλλάξω. Ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει επί του θέματος;
καλησπερα, δεν ξερω περιμενε να σε διαφωτισει καποιο αλλο μελος
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 29-03-21, 17:44
Καλησπερα φιλε μου.Μαλλον ξερω γιατι ο γιατρος σου ειπε αυτο και εχει δικιο,ειναι ο λογος που και εγω τελικα δεν προτημισα πελετ για την λεκανη και παρεμεινα στον μπετονιτη.Διοτι με τον μπετονιτη βλεπουμε τους σβωλους απο κατουρα,αν ειναι οπως πρεπει,μεγαλοι ή μικροι και ειναι πολυ σημαντικο αυτο για να καταλαβαινουμε αν κατουραει κανονικα ο γατος ή βγαζει πολυ λιγα ουρα την φορα κατι που ειναι ενδεικτικο για ουρλιθιαση.Αντιθετα με τα πελετς ,δεν σχηματιζονται σβωλοι οποιογενοποιουνται καποια στιγμη οποτε και δεν φαινονται ξεκαθαρα ποσος ογκος ουρων τη φορα κανει.
Ομως ρε συ γιατι δεν τον ρωταγες αφου ειχες απορια; Δεν ειναι κακο,ισα ισα επιβαλλεται να τους ρωταμε.
Παντως πολυ καλα σου ειπε ο γιατρος και μαλιστα λιγοι το λενε αυτο,μπραβο του!
Παράθεση
By katsekala6 on 02-04-21, 00:38

Λες ε; Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου .Εσένα σου θρυμματίζονται οι σβώλοι να γεμίζει με μικρά μικρά σβολαράκια και να τα βγάζεις ένα ένα και πάλι να μένουν; Ή μόνο εγώ το παθαίνω;
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 02-04-21, 13:04
Λες ε; Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου .Εσένα σου θρυμματίζονται οι σβώλοι να γεμίζει με μικρά μικρά σβολαράκια και να τα βγάζεις ένα ένα και πάλι να μένουν; Ή μόνο εγώ το παθαίνω;
Nαι ετσι κανει η πελετ δυστυχως,για αυτο και οι γιατροι λενε καλυτερα τον μπετονιτη για να βλεπουμε αν ουρει κανονικες ποσοτητες την φορα ο γατουλης.Αλλα ειναι και αβολο,επισης δεν απορροφα καθλου μυρουδιες.Η αληθεια ειναι σαν τον μπετονιτη δεν εχει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους