Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 123,467 εγγεγραμμένα μέλη και 713,645 μηνύματα σε 22,523 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 463 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς αγάπησα τις γάτες

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 12:08, 25-06-13:

Καλησπέρα όμορφο φόρουμ!!! Που τόσο πολύ με έχετε βοηθήσει με τις απορίες μου!!! Σκεφτομουν λοιπόν : τι έγινε κ αγάπησα τις γάτες?? Κ γενικά τα ζωάκια.
Κάπου λοιπόν στα 15 μου συνειδητοποίησα ότι δε τρελαίνομαι για τα ζώα, δε θα τα πείραζα, δε θα τους έκανα κακό αλλά δε καιγόμουν να έχω κιόλας. Κ συνέχισα έτσι μέχρι τα 21 μου.
Ένα απόγευμα λοιπόν καθόμουν στην αυλή κ ακούω ένα αδύναμο αλλά επίμονο νιάου… ψάχνω κ βρίσκω ένα γατάκι που αν κρίνω από τα μικρούλια που έχω τώρα πρέπει να ηταν 2,5 μηνών περίπου, κανελί με άσπρο. Η καρδιά μου άρχισε να χτυπάει δυνατά μόλις το είδα. Βγαίνει κ η μάνα μου έξω (είναι γενικά υστερική όσον αφορά τις γάτες, κλασικά αρρώστιες κ δε ξέρω τι) κ μου είπε να το διώξω κ ότι είχε έρθει κ το πρωί κ της έκλαιγε κ το έδιωξε. Δε ξέρω τι ακριβώς συνέβη μέσα μου εκείνη τη στιγμή, όλα ήρθαν τούμπα. Ένιωσα ότι αν δεν μπορούσε να έχει έμενα έτσι αδύναμο που ηταν κ μικρό ότι δε θα είχε κανέναν. Ότι με χρειαζόταν κ ότι εγώ έπρεπε να είμαι η μαμά του.
Ορμάω μέσα στο σπίτι κ βρίσκω ένα μπολ κ βάζω γάλα μέσα (κ για ότι πω στην συνεχεια μη με κατακρίνετε, δεν γνώριζα τίποτα για την σωστή διατροφή της γάτας τότε) μόλις του το έδωσα (ηταν αγοράκι) το εξαφάνισε. Ήπιε το γάλα του κ κρύφτηκε. Τι άκουσα θεέ μου!! Τώρα θα μαζεύονται γάτες, θα βρούμε τον μπελά μας κ οτιδήποτε άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Παρόλα αυτά με την επιμονή μου ο μικρούλης έμεινε.
Σιγά σιγά άρχισε να με εμπιστεύεται κ είχε αγαπημένα μέρη μια γαρδένια κ την σφουγγαρίστρα!! Του έπλυνα την σφουγγαρίστρα κ την έβαλα σε ένα ψάθινο καλαθάκι κ είχε ξετρελαθεί!!! Ηταν το κρεβατι του. Παίζαμε κρυφτό, κυνηγητό, άπειρα χάδια κ κάθε πρωί που ξυπνούσα ερχόταν για το πρωινό χάδι. Ηταν ο Γάτος
Άρχισε κ η μάνα μου να τον συνηθίζει. Αν κ τον χαιδευε μόνο με γάντια πφφφφφ τι να πω. του έφερνε φαγητο από την δουλειά της γτ κ οικονομικά δε βγαίναμε. Τι φιλέτα, τι μπιφτέκια, τι ρύζια, τι ψάρια είχε φάει ο όμορφος πρίγκιπας μου! Ηταν ο πιο όμορφος κ περιποιημένος γάτος της γειτονιάς με το πιο λαμπερό κ μαλακό τρίχωμα! Τον αγάπησε κ εκείνη με τον καιρό (δυστυχώς δεν ηταν πολύς) κ τα αδέρφια μου δεν τα ένοιαζε κ πολύ.
Εκτός από εμένα είχε αγαπήσει κ ένα κοριτσάκι στο δίπλα σπίτι που πηγαινε κ της έκανε παρέα όταν διάβαζε!! Α να μη πω ότι μιλάμε για τον πιο χέστη(!) γάτο που υπήρχε! Πόσες φορές είχε φάει ξύλο από άλλα γατάκια το καημένο…
Έρχεται η στιγμή που εγώ έφυγα από το σπίτι για να μείνω με τον σύντροφο μου κ δε μπορούσα να τον πάρω μαζι μου. Είχα στενοχωρηθεί αλλά δε μπορούσα να κάνω αλλιώς.
Μέχρι που χτύπησε το τηλέφωνο εκείνο το βράδυ του Δεκέμβρη κ μου είπαν ότι ο γλυκός μου πρίγκιπας δε ζούσε πια. Τον είχε χτυπήσει αυτοκίνητο. Ξέρω τι μπορεί να σκεφτείτε. Ότι τον είχα έξω. Με μια υστερική μάνα που με το ζόρι τον είχε στην αυλή φανταστείτε να της έλεγα για μέσα. Το χειρότερο είναι ότι έγινε μπροστά σε μια γειτόνισσα κ μας είπε ότι ο τύπος τον είδε. Απλά δεν ενοχλήθηκε να πατήσει το φρένο, ήθελε να τον πατήσει. Δεν έμαθα ποτέ ποιος ηταν βέβαια.
Έχασα τον κόσμο μου κ ακόμα κ τώρα που έχει περάσει 1,5 χρόνος κ έχω άλλα γατάκια (μέσα αυτήν την φορά, δεν ριψοκινδυνεύω να χάσω τις βασίλισσες μου) ακόμα με ποναει.
Το θέμα βέβαια είναι ότι είχε ως αποτέλεσμα με αυτήν την ιστορία να αγαπήσω όλα τα ζωάκια, όχι μόνο τις γατούλες(αν εξαιρέσουμε τα πτηνά). Κ πάντα προσπαθώ να τα βοηθήσω, λιγο νερό, λιγο φαγάκι. Ότι μπορώ. Ένιωσα το δέσιμο κ την όμορφη επικοινωνία που μπορείς να έχεις μαζι τους. Τουλάχιστον τώρα ξέρω.
Είναι μεγάλο το ποστ αλλά ένιωσα ότι εδώ ηταν το καταλληλότερο μέρος να πω την ιστορία μου κ να με καταλάβουν!! Ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Despina_78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Despina_78
H Despina_78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Despina_78 ΔΩΣΑΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ... έγραψε στις 12:43, 25-06-13:

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα περιγράφεις. Βιώνεις πρωτόγνωρα συναισθήματα και κανείς ποτέ δεν μετανοιώνει που φροντίζει ζωάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 22:19, 25-06-13:

Μπραβο για οτι κανεις κ να χαιρεσαι τις κουκλες σου ..Θελουμε ονοματα φωτο χαρακτηριστικα αναλυση χαρακτηρα κ συμπεριφορων κτλπ..Ξερεις αυτα τα γνωστα ΛΙΓΑ κ καλα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 09:37, 29-06-13:

Άργησα λιγάκι!!!! αλλά εδώ είμαστε!!!
Η Λίλη μου, η μαμά:
[IMG][/IMG]
κ η γκρι είναι η Άρτεμις, η τρίχρωμη η Ριρή!!
[IMG][/IMG]

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 11:00, 29-06-13:

Πωπω ειναι κουκλιααα ειδικα η Λιλη τι αγαπουλααα να τις χαιρεσαι..Κ αν δεν τους εχεις.θεματακι ανοιξε τους να τις θαυμαζουμε απκλειστικα..

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 11:05, 29-06-13:

να 'σαι καλά!! εκτός από πανέμορφα είναι κ πανέξυπνα!!! το έχω σκεφτεί!! θα το κάνω κάποια στιγμή!!!!!εάν καταλήξω ανάμεσα στις 1.000.000 φώτος που τους έχω :p

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:46, 29-06-13:

Είναι υπέροχα αγαπούλια! Θέλω να τα δαγκώσω λιγάκι....

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 08:58, 30-06-13:

αχ θα κανω μια εξομολογηση....! την Ριρη μου,ετσι αδυνατο που ειναι οταν τεντωνεται μου θυμιζει μπαγκετα!!!!!! κ θελω να το κρατσανισω..! αλλα για να μου περασει την πιανω κ την ζουλαω κ κανει φωνες ο καλος μου απο πισω: βοηθεια με επιασε παλι η τρελη!!!! η Αρτεμις ερχεται μονη της

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Waterlily : 30-06-13 στις 09:16.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 10:24, 30-06-13:

Τι κουκλάκια είναι αυτά!!
Και η μαμά πολύ όμορφη φατσούλα και τα μικρά δεν έπεσαν καθόλου μακριά από τη μηλιά!
Να τα χαίρεσαι και να τα ζουλάς συνέχεια !!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους