Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 125,465 εγγεγραμμένα μέλη και 713,668 μηνύματα σε 22,525 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 434 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο Μπόρχες υποδέχεται το μωρό μας!!!

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη StrangeEmily+anemos
H StrangeEmily+anemos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 08:17, 16-07-09:

Ε, λοιπόν ήρθε η ώρα η Δήμητρα να τη φέρει στον κλεφτοπαιχνιδά το Μπόρχες! Και ιδού το σχετικόν βίδεο:
(αγνοήστε τη φωνή της μαμάς - απλώς προσπαθεί να βοηθήσει τη Δήμητρα να μπουσουλήσει)
https://www.youtube.com/watch?v=U1icseq6K1M

https://www.youtube.com/watch?v=iHPi9i1kAFg

Και μια -παλιούτσικη- φωτογραφία του φιλόσοφού μας να ξεκουράζεται επάνω στο κουβάρι από το οποίο έπλεξε η γιαγιά ένα ζακτάκι για τη Δημητρούλα:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  BorgesKouvarismall.jpg
Εμφανίσεις:  161
Μέγεθος:  60,6 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,855 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 08:33, 16-07-09:

τι κουκλια και τα 2!!! Να σου ζησουν!!
Αλλα το γελιο ειναι οτι ο γατος ειναι πιο χοντρος απο το μωρο!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 23:03, 16-07-09:

Ευχαριστούμε avtwvia! Όντως ο γάτος μας είναι σχεδόν εξήμισι κιλά και η κόρη μας 5700! (Σύντομα βέβαια θα ανατραπούν οι ισορροπίες...)

Ο Μπόρχες μας είπε όμως να σου γράψουμε πως δεν είναι χοντρός, απλά είναι βαρυκόκκαλος και τον παχαίνει ο φακός

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 07:54, 17-07-09:

Παιδιά πολύ χάρηκα που είδα το βιντεάκι. Η Δήμητρα έχει μεγαλώσει αρκετά και είναι κούκλα.

Για το τετράποδο παιδί τι να πω, τα σχόλια είναι περιττ΄΄α.

Αντωνία, όλοι οι πορτοκαλόγατοι σαν τον Μπόρχες που σέβονται τον εαυτό του, είναι αυτού του όγκου. Παραπάνω μπορεί, παρακάτω με τίποτα

Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,855 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 09:04, 17-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από StrangeEmily+anemos
Ευχαριστούμε avtwvia! Όντως ο γάτος μας είναι σχεδόν εξήμισι κιλά και η κόρη μας 5700! (Σύντομα βέβαια θα ανατραπούν οι ισορροπίες...)

Ο Μπόρχες μας είπε όμως να σου γράψουμε πως δεν είναι χοντρός, απλά είναι βαρυκόκκαλος και τον παχαίνει ο φακός
Το χοντρος το ειπα με την καλη την εννοια!!!
Εγω εχω γατο που λεω χοντρο λες να το θεωρω βρισια??βεβαια εχω κ γατο κουραδο αλλα αυτο μπορει να θεωρηθει προσβλητικο..:cool:

Αρχική Δημοσίευση από Voula
Παιδιά πολύ χάρηκα που είδα το βιντεάκι. Η Δήμητρα έχει μεγαλώσει αρκετά και είναι κούκλα.

Για το τετράποδο παιδί τι να πω, τα σχόλια είναι περιττ΄΄α.

Αντωνία, όλοι οι πορτοκαλόγατοι σαν τον Μπόρχες που σέβονται τον εαυτό του, είναι αυτού του όγκου. Παραπάνω μπορεί, παρακάτω με τίποτα
Εμενα θα μου πεις Βουλα που μπορει να εχω πορτοκαλι- ασπρο αλλα ειναι της βαθμιδας των 7 κιλων ο πασακος μου!!!

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 09:22, 17-07-09:

Strange Emily όταν βρεις χρόνο πήγαινε στο θέμα μου να δεις το δικό μου χοντρό πορτοκαλόγατο να κοιμάται μέσα σε ταψί

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,045 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 17:27, 17-07-09:

Μα τι ωραια τα βιντεακια!!!!Τελεια να μαθαινει η Δημητρα να παιζει με το Μπορχες!!!!Σε λιγο που θα περπαταει κιολας να δεις γελια....!!!!

Παράθεση

bastet_13 (κατερινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη bastet_13
H κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (πανω απο 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,214 μηνύματα.

H bastet_13 έγραψε στις 17:38, 17-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από avtwvia
τι κουκλια και τα 2!!! Να σου ζησουν!!
Αλλα το γελιο ειναι οτι ο γατος ειναι πιο χοντρος απο το μωρο!!
το ιδιο προσεξα και εγω!!!
χαχαχαχαχαχα

μπραβο μπραβο πολυ ωραιες καταστασεις!! :up::up:
ομορφα μωρακια και ομορφα γατακια!!!τι καλυτερο?

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 18:55, 17-07-09:

Τα δυο μωράκια, το ένα πιο όμορφο από το άλλο

Ο Μπόρχες θα είναι ο καλύτερος Μεγάλος Αδερφός

Παράθεση

τακις (νινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη τακις
H νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.

H τακις έγραψε στις 20:57, 17-07-09:

τι γλυκες εικονες! ελιωσα.. s.emily, να σου ζησει η κουκλα σου, να'ναι παντα ετσι ομορφη κ υγιης, αλλα κ το γατοπαιδι σου, σκιζει! ειστε πολυ ομορφη οικογενεια οι τεσσερις σας! κ γω που νομιζα οτι το ρολοι μου ειναι χαλασμενο, μια χαρα χτυπησε βλεποντας σας μοιαζει κιολας ο μπορχες στον τακη μου..

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 15:01, 30-07-09:

:up:Πάρα πολύ ωραίο το βιντεάκι που η κορη σου παίζει με τον Μπόρχες. Μπράβο σου που μαθαίνεις στο μωρό σου να αγαπάει τα ζώα και το αφήνεις και δένεται μαζί τους.
Μπράβο και πάλι μπράβο πολύ μου άρεσε το Βιντεάκι :up::up:

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 15:57, 04-11-09:

Όσο πάνε τα μωρά -ανθρωπάκι και γατί- παίζουν περισσότερο, τώρα πια η Δήμνητρα είναι αυτή που προσπαθεί να προσεγγίσει το γάτο, όχι πάντα αποτελεσματικά. Πάντως τον βοηθάει λίγο στο αδυνάτισμα

Εδώ προσπαθεί να τον δελεάσει με τη μπάλα:
https://www.youtube.com/watch?v=u8J-D4xc9Gs
https://www.youtube.com/watch?v=7pExRi_NIYk
https://www.youtube.com/watch?v=lX8Zd16Vru8

Προσπαθεί να του πιάσει την ουρά!
https://www.youtube.com/watch?v=Sk4XWfr1-1w

και ο αιφνιδιασμός του Μπόρχες!:up:
https://www.youtube.com/watch?v=5JWAiCN5kAE

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 18:02, 04-11-09:

Μου φαίνεται θα αποθηκεύσω τα βίντεο σας να τα δείχνω σε υποφήψιους μωρογονείς. Είστε μια υπέροχη οικογένεια με μια υπέροχη κόρη:up::up:

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 18:11, 04-11-09:

παιδια εχω τρελαθει..ειναι τελεια τα βιντεακια να τους χαιρεστε και τους 2...μου φαινεται πρεπει να φτιαξουμε θεματακι συμβιωση γατας-μωρου και να βαλουμε αυτα τα βιντεακια..σιγουρα θα φυγει η αμφιβολια απο πολλους!!!!!!!και παλι να τους χαιρεστε!!!!!!!!!!!!!!!!!:up::up::up:

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 18:20, 04-11-09:

Ευχαριστούμε παιδιά!

Αρχική Δημοσίευση από ria23
παιδια εχω τρελαθει..ειναι τελεια τα βιντεακια να τους χαιρεστε και τους 2...μου φαινεται πρεπει να φτιαξουμε θεματακι συμβιωση γατας-μωρου και να βαλουμε αυτα τα βιντεακια..σιγουρα θα φυγει η αμφιβολια απο πολλους!!!!!!!και παλι να τους χαιρεστε!!!!!!!!!!!!!!!!!:up::up::up:
Γι΄αυτό τα βάζουμε κι εμείς, γιατί είχαμε κάποιες αμφιβολίες κι εμείς πριν. Αλλά τώρα δεν το συζητώ! Από τη συμβίωση βγαίνουν όλοι κερδισμένοι!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 18:35, 04-11-09:

Eίναι πολύ τρυφερά τα βιντεάκια σας. Ας χαλαρώσουμε όλοι και ας απολαύσουμε αυτή την ομορφιά της επικοινωνίας του παιδιού με το ζώο. Πως να μην βγει αυτό το παιδάκι ισορροπημένο και με τρυφερή ψυχούλα,

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 18:48, 04-11-09:

αγάπες μου και οι δύο.Τη υπέροχη εικόναΝα τα χαίρεστε!

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,045 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 20:26, 04-11-09:

Λιωνω λεμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Απλα υπεροχοι και οι δυο!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:13, 04-11-09:

τι υπεροχα βιντεακια ειναι αυτα???? υπεροχος ο γατος σας, αλλα η κορουλα σας ειναι πανεμορφη!!! απο τα πιο ομορφα μωρακια που ειδα!!! θα στειλω τα βιντεακια στον φιλο μου που εχει ενδιασμους για γατες και μωρακια!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 21:55, 04-11-09:

Υπέροχα τα βιντεάκια σας!! :up:
Κάνουν καταπληκτικό ντουέτο οι δυό τους, να τους χαίρεστε

Παράθεση

SofiaV

Guest

Το avatar του χρήστη SofiaV
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O SofiaV έγραψε στις 22:10, 04-11-09:

Πολύ όμορφα τα βιντεάκια!! Και ο Μπόρχες ήρωας!! Μεγάλη υπομονή αυτό το γατί, αλλά και η Δήμητρα κυρία να τους χαίρεστε και να τους καμαρώνετε :up:

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:09, 05-11-09:

Εγώ τρελάθηκα με 2 πραγματάκια: τα δήθεν κοτσιδάκια - "σιντριβάνια" της Δήμητρας, που το καθένα έχει 10 μακριές τρίχες και με το Μπόρχες που πάει και καλά να δαγκώσει τη μικρή στο χέρι, αλλά δεν είναι και σίγουρος... Η δε Δήμητρα συνεχίζει απτόητη!

Το έχω πει χίλιες φορές: είστε το καλύτερο παράδειγμα για όλους αυτούς που μπαίνουν και χαρίζουν τα γατιά τους λόγω εγκυμοσύνης Να τους χαίρεστε και τους δυο!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 10:07, 05-11-09:

Παιδιά, να χαίρεστε την υπέροχη κορούλα σας και τον επίσης υπέροχο γατούλη σας!!! Φανταστικά τα βιντεάκια και μου δίνετε μεγάλο κουράγιο γιατί σε λίγο θα μπούμε κι εμείς στο κλαμπ γάτες και μωρά!:up::up::up:

Θέλω να κάνω μερικές χαζές ερωτήσεις στους γονείς, έτσι για να μου φύγουν οι τελευταίες αμφιβολίες.
Παρένθεση: Εγώ έχω ένα μπέμπη 2 μηνών, αλλά λόγω προβλημάτων υγείας, 2 μήνες πριν τη γέννα πήγα στη μαμά μου με τη γάτα και η γάτα έχει ξεμείνει εκεί γιατί μετά δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου και είχαμε και τρεχάματα με νοσοκομεία με το μωρό, τώρα όμως όπου να'ναι επιστρέφει η Μπουμπού και έχω λίγο άγχος, γιατί όποτε της τον πάω το μικρό στη μαμά μου τον κοιτάει περίεργα, λες και είναι μικρό ποντίκι!).

Εγώ έχω τρία θέματα άγχους.
1. Να μη ζηλέψει η γάτα, γιατί είμαι συνέχεια με το μικρό αγκαλιά (με τα νοσοκομεία και την ταλαιπωρία που έφαγε μας έγινε αγκαλίτσας και δεν ξεκολλάει ούτε για ύπνο σχεδόν).
2. Μην τον γρατζουνίσει πάνω στο παιχνίδι, γιατί η Μπουμπού δεν ξέρει να απλώνει χέρι χωρίς νύχι, παίζει πολύ άγρια και δαγκώνει για πλάκα.
3. Και (έτσι, για να βουλώσουμε τα στόματα των κακών), να υποθέσω ότι η μικρή δεν έπαθε τίποτα μπουσουλώντας στον ίδιο χώρο που περπατάει ο Μπόρχες, έτσι? Η Μπουμπού μαδάει σαν τρελή όλο το χρόνο και ο μπέμπης μάλλον θα φάει πιο πολύ τρίχα παρά φρουτόκρεμα...

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, το ξέρω ότι έχετε και δουλειές!

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 10:13, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Εγώ τρελάθηκα με 2 πραγματάκια: τα δήθεν κοτσιδάκια - "σιντριβάνια" της Δήμητρας, που το καθένα έχει 10 μακριές τρίχες και με το Μπόρχες που πάει και καλά να δαγκώσει τη μικρή στο χέρι, αλλά δεν είναι και σίγουρος... Η δε Δήμητρα συνεχίζει απτόητη!

Το έχω πει χίλιες φορές: είστε το καλύτερο παράδειγμα για όλους αυτούς που μπαίνουν και χαρίζουν τα γατιά τους λόγω εγκυμοσύνης Να τους χαίρεστε και τους δυο!
Αυτοί που τα χαρίζουν λόγω "εγκυμοσύνης" !! στην πραγματικότητα δεν τα θέλουν, δεν τα αγαπάνε και απλά ψάχνουν μία δικαιολογία .
Πράγματι τα βιντεάκια σας είναι υπέροχα δείγματα συμβίωσης μωρού με ζώο και όλες πρέπει να τα προωθήσουμε σε γνωστούς να τα δούν και να τα δείξουν και σε άλλους για να γίνει μία αρχή να πάψουν πιά οι άσχετοι να λένε "θα κάνει κακό το ζώο στο μωρό ".

[quote=chryssa;452475 [/quote]

Εγώ έχω τρία θέματα άγχους.
1. Να μη ζηλέψει η γάτα, γιατί είμαι συνέχεια με το μικρό αγκαλιά (με τα νοσοκομεία και την ταλαιπωρία που έφαγε μας έγινε αγκαλίτσας και δεν ξεκολλάει ούτε για ύπνο σχεδόν).
Πριν να βάλεις τα ρούχα του μωρού για πλύσιμο δίνετα στην γάτα να τα μυρίζει για να μαθει την μυρωδιά του και να καταλάβει ότι είναι μέλος της οικογένειας.

2. Μην τον γρατζουνίσει πάνω στο παιχνίδι, γιατί η Μπουμπού δεν ξέρει να απλώνει χέρι χωρίς νύχι, παίζει πολύ άγρια και δαγκώνει για πλάκα.
Κόψε του τα νύχια .Είναι τα χέρια του γατιού και δεν γίνεται να το σταματήσει, το ζώο χρησιμοποιεί τα νύχια του λόγω ενστίκτου.

3. Και (έτσι, για να βουλώσουμε τα στόματα των κακών), να υποθέσω ότι η μικρή δεν έπαθε τίποτα μπουσουλώντας στον ίδιο χώρο που περπατάει ο Μπόρχες, έτσι? Η Μπουμπού μαδάει σαν τρελή όλο το χρόνο και ο μπέμπης μάλλον θα φάει πιο πολύ τρίχα παρά φρουτόκρεμα...
Πρώτον δεν παθαίνει τίποτα γιατί όποιος έχει γάτα γνωρίζει ότι έχει φάει τρίχα με το κιλό. Σαν εναλακτική όταν αρχίσει το παιδί να μπουσουλάει άμα φοβάσαι τόσο πολύ κούρεψε το ζώο και έτσι δεν θα υπάρχει καθόλου τρίχα εκείνο το χρονικό διάστημα.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 10:53, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Felice
Κόψε του τα νύχια .Είναι τα χέρια του γατιού και γίνεται να το σταματήσει, χρησιμοποιεί τα νύχια του λόγω ενστίκτου.

Πρώτον δεν παθαίνει τίποτα γιατί όποιος έχει γάτα γνωρίζει ότι έχει φάει τρίχα με το κιλό. Σαν εναλακτική όταν αρχίσει το παιδί να μπουσουλάει άμα φοβάσαι τόσο πολύ κούρεψε το ζώο και έτσι δεν θα υπάρχει καθόλου τρίχα εκείνο το χρονικό διάστημα.

Συγγνώμη που γελάω, αλλά φαντάστηκα τη Μπουμπού γουλί...
Βρε Felice μου, δεν κάθεται το παλιόγατο για τα νύχια, είναι πολύ ατίθαση. 2-3 φορές το χρόνο τα κόβουμε στον ύπνο της με τα χίλια ζόρια. Όσο για την τρίχα, εμείς έχουμε άλλα αντισώματα, τα μωρά είναι πιο ευαίσθητα συνήθως, γι'αυτό ρωτάω. Εμένα δε με νοιάζει να φάω τρίχα και στην εγκυμοσύνη με τη γάτα αγκαλιά την έβγαλα και καθάριζα και την άμμο. Τίποτα δεν έπαθα (από τη γάτα τουλάχιστον)!
Θα την πάω στο γιατρό την άλλη εβδομάδα και θα ρωτήσω κι εκεί λεπτομέρειες. Πάντως προβλέπω να πλουτίζω την εταιρεία που βγάζει τα swiffer!!!

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

H Voula έγραψε στις 11:35, 05-11-09:

Όσο για την τρίχα, εμείς έχουμε άλλα αντισώματα, τα μωρά είναι πιο ευαίσθητα συνήθως, γι'αυτό ρωτάω
Χρύσσα μη σε κάνουν υποχόνδρια Ως απάντηση σε αυτά που ρωτάς θα σου γνωρίσω την κόρη μου, η οποία όταν ήταν μωρό έφαγε άπειρες τρίχες μπουσουλώντας ,από τον τότε γάτο μας, τον Μπίλλη, ο οποίος σημειωτέον, ήταν γάτος και του μέσα και του έξω
Θεωρώ ότι η κόρη μου είναι ένα τυπικό παράδειγμα παιδιού που μεγάλωσε μαζί με γάτες

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 11:53, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Voula
Χρύσσα μη σε κάνουν υποχόνδρια Ως απάντηση σε αυτά που ρωτάς θα σου γνωρίσω την κόρη μου, η οποία όταν ήταν μωρό έφαγε άπειρες τρίχες μπουσουλώντας ,από τον τότε γάτο μας, τον Μπίλλη, ο οποίος σημειωτέον, ήταν γάτος και του μέσα και του έξω
Θεωρώ ότι η κόρη μου είναι ένα τυπικό παράδειγμα παιδιού που μεγάλωσε μαζί με γάτες
Αλήθεια? Πολύ χαίρομαι που το διαβάζω. Μωρέ, δεν είμαι υποχόνδρια, αλλά έτσι που κάνουν όλοι με την αποστείρωση των μωρών δεν θέλω να είμαι ανεύθυνη! Βέβαια, εμείς δεν αποστειρώνουμε πια σχεδόν τίποτα, λόγω θηλασμού! Και όταν μπουσουλάνε έχουν μεγαλώσει αρκετά, έχουν κάνει και μπόλικα εμβόλια... Άλλωστε δεν μπαίνει κόσμος στα σπίτια, με παπούτσια κλπ? Δίκιο έχεις!

Μπόρχες και Δήμητρα, συγγνώμη που σας έκανα μαντάρα το θέμα!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 11:59, 05-11-09:

Κορίτσια, θα συμπληρώσω την περίπτωση της ανηψιάς μου που, από τότε που πήγε σπίτι από το μαιευτήριο μέχρι φυσικά και σήμερα, 9 μηνών, έχει για προσωπική της νταντά τον Έκτορα, ένα Δαλματίας τεράστιο, που της φιλάει τις πατούσες, κοιμάται δίπλα στο πορτ - μπεμπέ της, αυτή του τραβολογάει τ'αυτάκια, τον χαϊδολογάει συνεχώς και είναι φυσικά υγιέστατη (να χτυπήσω ξύλο).

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 14:36, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa
Αλήθεια? Πολύ χαίρομαι που το διαβάζω. Μωρέ, δεν είμαι υποχόνδρια, αλλά έτσι που κάνουν όλοι με την αποστείρωση των μωρών δεν θέλω να είμαι ανεύθυνη! Βέβαια, εμείς δεν αποστειρώνουμε πια σχεδόν τίποτα, λόγω θηλασμού! Και όταν μπουσουλάνε έχουν μεγαλώσει αρκετά, έχουν κάνει και μπόλικα εμβόλια... Άλλωστε δεν μπαίνει κόσμος στα σπίτια, με παπούτσια κλπ? Δίκιο έχεις!

Μπόρχες και Δήμητρα, συγγνώμη που σας έκανα μαντάρα το θέμα!
  • Σχετικά με την αποστείρωση δεν ξέρω για ποιον λογο μας βάζουν στην ελλάδα και το κάνουμε, στην Γερμανία ούτε το μπιμπερό δεν αποστειρώνεται.
  • Σχετικά με το θέμα της τρίχας δεν είναι θέμα μόνο σχετικά με τα μωρά αλλά και εμείς κατα τους θερινούς μήνες υποφέρουμε. Γιαυτό τον λόγο εδώ και 4 χρόνια τον μήνα Μάιο μην κοροιδέυεται πάω την γάτα και της ρίχνουν μία ξουρα μούρλια . Αντί να κάθομαι να την χτενίζω και ξαναχτενίζω γίνεται η δουλειά μία και έξω. Και το ζώο χαίρεται και αισθάνεται δροσερό και εγώ γλιτώνω όλον τον κόπο.
  • Σχετικά με τα νύχια άλλο τρόπο δεν ξέρω μόνο εκείνα τα νύχια που κολάνε στην αμερική αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.
Αυτά δεν έχω άλλες ιδέες

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 19:49, 08-11-09:

Πω πω κόσμος! Χαίρομαι που σας άρεσαν τα βιντεάκια παιδιά, όσο για τις απορίες, να σας πούμε αμέσως:

Σχετικά με τη συμπεριφορά της γάτας, για όσο ήμουν με το μωρό στο μαιευτήριο, ο anemos μετέφερε τις λερωμένες πάνες στο Μπόρχες να τις μυρίζει, έτσι συνήθισε σιγά σιγά τη μυρωδιά της. Επίσης ον βάζαμε να ακούει κλάμα μωρού που βάζαμε στο youtube
Το πιο σημαντικό όμως ήταν ότι ακολουθήσαμε τη συμβουλή του Αίλουρου και ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν μαλώσαμε και δεν μαλώνουμε το γάτο μπροστά στο παιδί, Ο,ΤΙ και να κάνει! Ετσι δεν συνδύασε αρνητικά το μωρό με φωνές και δεν ένοιωσε παρείσακτος. Απλά τον απομακρύναμε όταν κρίναμε ότι μπορεί να έκανε κάτι που θα ενοχλούσε τη Δήμητρα.

Εδώ και δύο μήνες όμως που η κόρη μας μπουσουλάει και τον κυνηγάει αλύπητα γύρω-γυρω (δεν έχει που να σταθεί ο καημένος), άρχισε κι αυτός να παίζει λίγο μαζί της αλλά πολύ πιο ήπια από ό,τι μαζί μας, παρόλα αυτά ρίχνει από καμια σφαλιάρα, χωρίς νύχια (αν του τραβάγαμε εμείς τα αυτιά δεν θα είχαμε την ίδια αντιμετώπιση!) μερικές φορές όμως που τον εχει στριμώξει πολύ της έχει ρίξει κανα δυο πιο δυνατές και τις έκανε μικρές γραντζουνιές που τις βλέπουμε μετά από αρκετές ώρες...

Όταν πλησιάζει επικίνδυνα το Μπόρχες τη μαλώνουμε μαλακά και της λέμε "καλό, καλό" και τον χαϊδεύουμε, κατευθύνοντας και το χεράκι της να της δείχνουμε πώς πρέπει να τον χαϊδεύει. Κι αυτό πολλές φορές, κάθε μέρα. Μετά από λίγες εβδομάδες όντως άρχισε να τον αγγίζει με περισσότερη προσοχή και να καταλαβαίνει όταν της λέμε "καλό - καλό" ότι πρέπει να προσέχει . Χρειάζεται δηλαδή και από την πλευρά των ενηλίκων προσπάθεια και υπομονή και προς τις δύο πλευρές. Και βέβαια πάντα προσοχή και κάποια εποπτεία.

Όσο για τρίχες και αποστειρώσεις, απλά έχουμε το σπίτι όσο μπορούμε πο καθαρό και ο γάτος κανει κάθε μήνα αποπαρασίτωση για ενδο- και εξωπαράσιτα, εκτός από τα εμβόλιά του...

Πάντως μια φίλη που έχει μακρύτριχο γατί, το κούρεψε πριν φέρουν το μωρό στο σπίτι!

Και κανένα πρόβλημα! στην πραγματικότητα παίζουν οι δυο τους πολύ περισσότερο από ό,τι φαίνεται στο βίντεο, απλά αυτές τις στιγμές τις χάνω και μέχρι να πάρω την κάμερα το παίρνουν και οι δύο χαμπάρι και τους φεύγει ο αυθορμητισμός

Μετά από αυτό το κατεβατό, εύχομαι σε όσους βρίσκονται μπροστά στην προοπτική συμβίωσης μωρού με γάτα να μη διστάσουν, και δε νομίζω πως θα το κάνουν αν έχουν διαβάσει και τις εμπειρίες που έγραψαν και άλλοι "γατο-μωρο-γονείς στο thread!:up:

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 11:22, 09-11-09:

Ευχαριστώ πολύ για το κατεβατό, ήταν πολύ κατατοπιστικό! Τώρα είδα ότι είμαστε και γείτονες! Ευκαιρία να γνωριστούμε! Κι εμείς στον Αίλουρο πάμε, θα ρωτήσω και εκεί να μου πει συμβουλές, διότι, μην ξεχνάμε, άλλο ο Μπόρχες το πορτοκαλόγατο και άλλο η Μπουμπού ο καρχαρίας!

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 13:40, 09-11-09:

Ευχαριστώ πολύ για το κατεβατό, ήταν πολύ κατατοπιστικό! Τώρα είδα ότι είμαστε και γείτονες! Ευκαιρία να γνωριστούμε! Κι εμείς στον Αίλουρο πάμε, θα ρωτήσω και εκεί να μου πει συμβουλές, διότι, μην ξεχνάμε, άλλο ο Μπόρχες το πορτοκαλόγατο και άλλο η Μπουμπού ο καρχαρίας!
Καρχαρίας

Κι εμείς όταν παραλάβαμε το Μπόρχες από το κέντρο γάτας ενάμισυ χρόνο πριν νομίσαμε πως θα βάζαμε στο σπίτι μας ένα άγριο θηρίο που θα μας έσκιζε με τα νύχια του, γιατί αυτό είδαμε να κάνει στην καημένη την κτηνίατρο τη μέρα που πήγαμε να τον υιοθετήσουμε . ηρέμησε μετα από μια φάση προσαρμογής αλλά όχι και τελείως. Με το μωρό όμως είναι αλλιώς, πολύ πιο ανεκτικός, από ένστικτο. Θα σας τα πει καλύτερα όμως ο Αίλουρος, οι συμβουλές του είναι εγγύηση!:up:

Αφού είμαστε γείτονες να κανονίσουμε να πιούμε κανα καφέ! Εγώ μέχρι τα Χριστούγεννα δε δουλεύω φουλ ταιμ κι έχω χρόνο!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 14:45, 09-11-09:

Καρχαρίας και μάλιστα λευκός και αιμοβόρος!
Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σύντομα, κι εγώ δε δουλεύω αλλά το μικρό με έχει σήκω-κάτσε στην παρούσα φάση!

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 15:26, 09-11-09:

Καρχαρίας και μάλιστα λευκός και αιμοβόρος!
Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σύντομα, κι εγώ δε δουλεύω αλλά το μικρό με έχει σήκω-κάτσε στην παρούσα φάση!
Καταλαβαίνω απόλυτα, απλά αν και όταν βρεις χρόνο αργότερα στείλε αν θέλεις pm!

Κατάλαβα, πάντως καλό του κάνεις που τον έχεις πολύ αγκαλιά, ανάγκη το έχει, δεν θα κακομάθει ο μικρούλης
Όσο για τη ζήλεια του γάτου, ο Μπόρχες πρώτη φορά πριν από λίγο ανέβηκε πάνω μου την ώρα που είχα αγκαλιά και θήλαζα τη Δήμητρα, ως τώρα δεν είχε πάρει το θάρρος.

Περισσότερο περιέργεια δείχνει παρά ζήλεια, άσε που όταν μας πλησιάζει χουρχουρίζει κι όλας, κια ας μην είναι αυτός αγκαλιά
Παρόλα αυτά είχα τύψεις τους πρώτους μήνες που είχα συνέχεια αγκαλιά το μωρό, όλα καλά όμως τώρα έχει πάλι τα χάδια του!

Παράθεση

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη jasmine
H jasmine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές αδέσποτες-όλες όσες έβρισκα κατά διαστήματα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H jasmine έγραψε στις 15:07, 20-11-09:

Τι καλά τα βιντεάκια σας!!!!

Και η μικρή απίθανη. Να φάτε τα κοτσιδάκια σας

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 00:21, 23-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από jasmine
Τι καλά τα βιντεάκια σας!!!!

Και η μικρή απίθανη. Να φάτε τα κοτσιδάκια σας
Και τα μουστάκια μας !!!!

Ευχαριστούμε!

Παράθεση

bastet_13 (κατερινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη bastet_13
H κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (πανω απο 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,214 μηνύματα.

H bastet_13 έγραψε στις 16:24, 07-01-10:

Όσο πάνε τα μωρά -ανθρωπάκι και γατί- παίζουν περισσότερο, τώρα πια η Δήμνητρα είναι αυτή που προσπαθεί να προσεγγίσει το γάτο, όχι πάντα αποτελεσματικά. Πάντως τον βοηθάει λίγο στο αδυνάτισμα

Εδώ προσπαθεί να τον δελεάσει με τη μπάλα:
https://www.youtube.com/watch?v=u8J-D4xc9Gs
https://www.youtube.com/watch?v=7pExRi_NIYk
https://www.youtube.com/watch?v=lX8Zd16Vru8

Προσπαθεί να του πιάσει την ουρά!
https://www.youtube.com/watch?v=Sk4XWfr1-1w

και ο αιφνιδιασμός του Μπόρχες!:up:
https://www.youtube.com/watch?v=5JWAiCN5kAE
φοβερα βιντεακια...πανεμορφο μπεμπε πανεμορφο γατονι που συνδιαζονται υπεροχα!!το παιδι ατρομητο και το γατι...χαλλλααααααααααρο!!!χαχαχαχα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 13:31, 07-05-10:

Νέα Βιντεάκια και φωτογραφίες!

Είχαμε καιρό να μπούμε στο site, βλέπετε η StrangeEmily δουλεύει και εκείνη, αλλά τώρα που έχει λίγες μέρες άδεια, όο και κάτι θα γράψει. Έτσι είπαμε να σας στείλουμε ένα μικρό update για τη ζωή με το γάτο μας!

Με τον καλό καιρό βγαίνουμε όλοι στο μπαλκόνι και διαβάζουμε.
https://www.youtube.com/watch?v=s7Zv7vnDoFE

Ο Μπόρχες ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για κάποιες σελίδες αλλά η Δήμητρα δεν τον αφήνει.
https://www.youtube.com/watch?v=1LwrXGeJo1U

Και φυσικά τον καταδιώκει με το βιβλίο της ακόμα και την ώρα του φαγητού.
https://www.youtube.com/watch?v=ueEEVCpN24E

Και φυσικά φωτογραφίες αλλά και μια φωτο μπόνους με τον Μπόρχες ξαπλα στον καναπέ με σταυρόλεξα και tv, τις χρυσές μέρες που ήταν εδώ ο παπούς και η γιαγιά και όλη μέρα του δίνανε μεζεδάκια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  dim kai bo diavazoun.JPG
Εμφανίσεις:  123
Μέγεθος:  108,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dim kai bo me vivlio.mikro.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  112,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dim kai bo sto balkoni.JPG
Εμφανίσεις:  146
Μέγεθος:  105,8 KB  

Όνομα:  mporxes ksapla.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  508,9 KB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 13:35, 07-05-10:

Τι να γράψω, ότι και να πω θα είναι λίγο!
Μπράβο σας βρε παιδιά, πραγματικά είστε το καλύτερο παράδειγμα για όλους τους "περίεργους"

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 13:42, 07-05-10:

Ευχαριστούμε konstans!

Πήραμε χτες και κλειστή τουαλέτα γιατί ειλικρινά δεν ήταν τόσο ευκολο να βγαίνει η Δήμητρα στο μπαλκόνι, ήθελε συνέχεια να παίξει με την άμμο Με την κλειστή τουαλέτα σωθήκαμε.

Α, ξέχασα να σας πω πως η κυρία που την προσέχει τα πρωϊνά έχει ένα σκυλάκι, με το οποίο έχουν γίνει πολύ φίλοι (όχι ο Μπόρχες, η Δήμητρα). Οπότε η εξοικείωση με κατοικίδια είναι πλήρης .

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:33, 07-05-10:

Παιδια εχω λιωσει!Με ολα τα βιντεο και ολες τις φωτο!
Πολλα πολλα συγχαρητηρια!Ειστε μια υπεροχη οικογενεια! Μωρο και γατουνι ειναι μουρλια να τα πιασεις να τα ζουλας με τις ωρες!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:36, 07-05-10:

Απιθανοι ειναι Ευη και Μακη,τι ομορφα!Τα εδειξα στη μαμα μου που με εχει πρηξει σχετικα με τα μωρα και τις γατες.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:46, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Απιθανοι ειναι Ευη και Μακη,τι ομορφα!Τα εδειξα στη μαμα μου που με εχει πρηξει σχετικα με τα μωρα και τις γατες.
Χαχα κι εγω θα τα δειξω σιγουρα!Για την ακριβεια "Θα τους τα τριψω στη μουρη!"

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 15:02, 07-05-10:

Αχ, τι γλύκες είναι αυτές!!! Να σας ζήσουν και να τα χαίρεστε και τα δύο τα ζουζούνια σας!
Λέτε να παίζουν και τα δικά μου έτσι σε λίγο?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:10, 07-05-10:

Καλέ πώς μεγάλωσε η μικρή σας!!
Κάνουν φοβερό δίδυμο με τον Μπόρχες

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 15:20, 07-05-10:

Χίλια συγχαρητήρια.
Πραγματικά είστε το καλύτερο παράδειγμα για τους σπαστικούς που λένε οτι ζωα και παιδια δεν πρέπει μαζί.
Χίλια συγχαρητήρια και μπράβο.
Οι φωτος καταπληκτικες και τα βιντεάκια ακόμα καλύτερα

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 23:41, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Χαχα κι εγω θα τα δειξω σιγουρα!Για την ακριβεια "Θα τους τα τριψω στη μουρη!"
Έτσι, να τις δείχνετε! LOL kounelaki!

Αχ, τι γλύκες είναι αυτές!!! Να σας ζήσουν και να τα χαίρεστε και τα δύο τα ζουζούνια σας!
Λέτε να παίζουν και τα δικά μου έτσι σε λίγο?
Ευχαριστούμε chryssa! Έχεις κι εσύ μωρό; Δύο μωρά; Να τα χαίρεσαι! όπως και τις γατούλες σου!

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Καλέ πώς μεγάλωσε η μικρή σας!!
Κάνουν φοβερό δίδυμο με τον Μπόρχες
Αλίκη ούτε το καταλάβαμε...έχει ζωηρέψει πολύ τελευταία, πάντως η σχέση τους έχει περάσει από διάφορες φάσεις, όχι πάντα αξιοζήλευτες, οφείλω να ομολογήσω, όπως όταν η μικρή άρχισε να τρώει φαγάκια και να μπουσουλάει και ο μικρός τότε θυμήθηκε να αρχίσει τις ζηλιες ! Τώρα ηρεμήσαμε, ο Μπόρχες απλά μας ακολουθεί όταν η Δήμητρα τρώει και περιμένει να πέσει κανένας μεζές

Ευχαριστούμε Felice!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 07:52, 08-05-10:

Ευχαριστούμε chryssa! Έχεις κι εσύ μωρό; Δύο μωρά; Να τα χαίρεσαι! όπως και τις γατούλες σου!
Ένα μπέμπη 8 μηνών και μία γάτα που την είχα στη μαμά μου για ένα διάστημα! Θυμάσαι που σε ρωτούσα προ εξαμήνου αν είναι οκ η Δήμητρα που μπουσουλάει μαζί με το Μπόρχες? Τώρα αρχίζει και ο δικός μου τις προσπάθειες για να μπουσουλήσει και η Μπουμπού έχει φρικάρει, τόσο καιρό τον είχε για σταθερό αξεσουάρ και τώρα που τον βλέπει πιο ζωηρό τον έχει φοβηθεί το μάτι της! Δεν του αγριεύει, ούτε τον έχει πειράξει 2-3 φορές που τη βούτηξε από το μαλλί, αλλά καμιά φορά του αρχίζει τις φάπες στα χέρια του και φοβάμαι για γρατζουνιές, είναι λίγο άγαρμπη η χοντρή μου όταν παίζει, γι'αυτό δεν την πολυαφήνω!

Παράθεση

machno

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη machno
H machno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H machno έγραψε στις 11:16, 08-05-10:

Το 1981 άπεκτησα την πρώτη μου γάτα, το 1995 την κόρη μου. Γεννήθηκε 30 εβδομάδων , πρόωρη με αναπνευστικά προβλήματα. Εμεινε 52 ημέρες στην εντατική , η νεογνολόγος μου είπε να μην απομακρύνω την γάτα μου απο το σπίτι όταν θα την πάρω. Ετσι κι έγινε . Μεγάλωσε με την γατούλα από 1700gr μωράκι.Όταν χάσαμε απο γηρατειά το 1998 η γατούλα μου, αποκτήσαμε τον σκύλο μας(τον έχουμε ακόμα), και το 2000, μας διάλεξε άλλη μία ενηλικότατη γατούλα, την οποία τελικά υιοθετήσαμε επειδή η κόρη μας ήθελε πολύ και γατούλα εκτός απο σκυλάκι...Κι απο τότε είμαστε πάντα και με γατούλες. Η κόρη μου μέχρι τώρα δεν ενοχλήθηκε ποτέ απο κανενός είδους αλλεργία, η άσθμα ή οτιδήποτε πρόβλημα υγείας που να προήλθε απο την συμβίωση με τα ζώα μας. Φυσικά οι μέριμνες του σπιτιού και η ενασχόληση με την κόρη μου χρειάζονταν πάντα περισσότερη προσπάθεια εκ μέρους μου. Ανέλαβα πολύ περισσότερες ευθύνες -εντατική καθαριότητα καθημερινά-εντός σπιτιού, και ο σύντροφός μου -που πάντοτε έτρεχε και τρέχει στους κτηνιάτρους των ζώων-Υποσημειώνω ότι απο τότε που κάναμε οικογένεια, δουλεύουμε και οι δύο , χωρίς γονείς κι αδέλφια κοντά μας έστω για μία ώρα βοήθειας ή προσφοράς, εγώ στο Δημόσιο, και ο σύντροφός μου ελεύθερος επαγγελματίας με διευρυμένο ωράριο.Τα τελευταία χρόνια που η κόρη μου έχει μεγαλώσει (σήμερα 15 χρονών κοπελάρα) καθημερινά μοιραζόμαστε τις φροντίδες του σπιτιού , οπότε για μένα τα πράγματα έχουν γίνει πολύ καλύτερα.Η συμβίωση με τα ζώα και μωράκια δεν είναι άκοπη, η κούραση όμως είναι το μόνο επιχείρημα που μπορούν να σας αντιτάξουν όσοι θέλουν να σας πείσουν να μην τολμήσετε να αποκτήσετε ζωάκια για τα παιδιά σας ή παιδάκια για τα ζώα σας. Όλα τα άλλα που θα έρθουν είναι το καλύτερο κομμάτι της ζωής μας ..Και είναι ευπρόσδεκτο.

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

H tzoutzou έγραψε στις 22:03, 08-05-10:

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!Τωρα ειδα το διδυμο!!!!!!!Βρε πως μεγαλωσε η Δημητρουλα!!!!!!!!!Και λεει και λεξουλες!!!!!!Απιστευτη η σχεση που εχουν με τον Μπορχες!!!Μπουκροσσοπαιδα με το βιβλιο στο χερι!!!!!!!!!
Να τους χαιρεστε και του δυο!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ο Μπόρχες!!! - Από StrangeEmily+anemos
      Το θέμα έχει λάβει 87 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-12-19 στις 19:53.
    • Πώς υποδέχεται μια 12χρονη γάτα ένα νέο γατάκι; - Από deb0rahh
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-08-10 στις 12:49.
    • Μωρό... - Από moonshadow18804
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-12-09 στις 16:02.
    • O Μπόρχες και το fortune cookie του! - Από StrangeEmily+anemos
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-08 στις 09:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους