Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 123,474 εγγεγραμμένα μέλη και 713,645 μηνύματα σε 22,523 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 463 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θα ηρεμήσει άραγε;

giorgos3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorgos3
Ο giorgos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O giorgos3 έγραψε στις 19:56, 25-05-11:

καλησπερα παιδια!!ειμαι καινουριος εδω...πριν 2 μηνες βρηκα 5 γατακια νεογεννητα απο τα οποια μονο τα 2 τα καταφεραν....5 εβδομαδων τα χωρησαμε!μετα τις αναγνωρηστικες βολτες λοιπον μονη της( η Λιλα)στο χωρο ξεθαρεψε αμεσως!εντονη ζωρη και συννεχης κινητηκοτητα ολο το 24ωρο!!το βραδυ τον υπνο τον εχω ξεχασει!!! δεν ειχα ποτε ξανα τοσο μικρο γατακι!!ειναι απλα λογω ηλικιας??προσπαθω να ειμαι οσο γινεται πιο πολυ μαζι της...λογω δουλειας λειπω περιπου 9 ωρες απο το σπιτι αλλα παλι δεν μενει ποτε μονη της!!της εχω αρκετα παιχνιδια μηπως κουραστει και κοιμαται περισσοτερο αλλα τιποτα!!!κοιμαται κανενα 2 περιπου μαζι μου και μετα με ξυπναει για παιχνιδια!! η αλλη γατα που ειχα την ειχα παρει 3,5 μηνων περιπου και ηταν αρνακι!!!λετε να ηρεμησει??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,787 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:04, 25-05-11:

Καλησπέρα και καλωσήρθες.
Η συμπεριφορά της είναι η τυπική συμπεριφορά νεαρού γατιού.Αν δεν ήταν έτσι ζωηρό και νευρικό..εκεί θα έπρεπε να ανησυχείς.
Καταρχήν οι γάτες είναι νυχτόβια ζωα,οπότε και είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά.Αυτό που μπορείς να κάνεις στο θέμα του ύπνου,είναι απλα..κάποια στιγμη να κλείνεις την πόρτα της κρεβατοκάμαρας.Είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα αρχίσει να κλαίει..ή να διαμαρτύρεται..αλλα αν δεν υποχωρήσεις,κάποια στιγμή θα το πάρει απόφαση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgos3

Νεοφερμένος

O giorgos3 έγραψε στις 20:28, 25-05-11:

Σε ευχαριστω και καλως σας βρηκα!
τις τελευταιες 2 μερες εχω αλλαξει εγω κρεββατι.να σου πηδαει στο κεφαλι 3 τα ξημερωματα δεν ειναι και οτι καλυτερο!!!το σπιτι εχει αυλη οποτε σημερα λεω να την αφησω εξω για να μαθαινει.απλα φοβαμαι λιγο γιατι κυκλοφορουν και αλλες γατες στην περιοχη!!!μεσημερι που την εχω αφησει εξω στην αρχη εκλαιγε λιγο και χτυπουσε το παραθυρο αλλα μετα ησυχασε!!!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:02, 25-05-11:

ειναι επικινδυνο να ειναι εξω!! κ η δικια μου η γατουλα ειναι 7 εβδομαδων και δεν μπορεις να φανταστεις τι κανει μες στο σπιτι, ουτε να κοιμηθω με αφηνει, ουτε να διαβασω..αλλα ειναι λογω ηλικιας, σε 2-3 μηνες θα αρχισει να ηρεμει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,787 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 25-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
ειναι επικινδυνο να ειναι εξω!!
Καλέ..που είδες ότι η γάτα βγαίνει έξω;;Εγώ κατάλαβα ότι όταν λεει βόλτες στον χώρο..εννοεί στον χώρο του σπιτιού.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:50, 25-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos3
το σπιτι εχει αυλη οποτε σημερα λεω να την αφησω εξω για να μαθαινει.απλα φοβαμαι λιγο γιατι κυκλοφορουν και αλλες γατες στην περιοχη!!!μεσημερι που την εχω αφησει εξω στην αρχη εκλαιγε λιγο και χτυπουσε το παραθυρο αλλα μετα ησυχασε!!!
εδω το λεει..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:53, 25-05-11:

Εμ....σε άλλο θέμα..
edit:συγνωμη..μου διέφυγε το προηγούμενο ποστ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:20, 26-05-11:

Το δικό μου γατί δεν ηρέμισε μεγαλώνοντας Κοντεύει να κατεδαφίσει το σπίτι τώρα που μεγάλωσε Άλλωστε, όταν το γατί είναι γεμάτο ζωντάνια και ενέργεια, σε κάνει να νιώθεις ό,τι έχεις ζωντανό πλάσμα στο σπίτι σου και όχι λούτρινο

Παράθεση

giorgos3

Νεοφερμένος

O giorgos3 έγραψε στις 15:46, 30-05-11:

εννοω οτι την εχω στο μπαλκονι που επικοινωνει με την αυλη!το σκ που περασε δεν ειχαμε κανενα προβλημα...εμαθε τον χωρο παιζει με τα λουλουδια μια χαρα!!οσο για τις γατες εχω βαλει τροφη μακρια απο εκει που βρισκεται η μικρη και μαζευονται εκει χωρις να δινουν σημασια!!εχει ηρεμησει καπως γιατι παιζει ολη την ωρα με διαφορα πραγματα και μετα κοιμαται εξαντλημενη στο κουτι της!!!!

Παράθεση

Βασουλακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βασουλακι
H Βασουλακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Βασουλακι έγραψε στις 15:54, 30-05-11:

ελπιζω ο κηποσ να ειναι προστατευμενοσ!!!!! μπραβο!!!! τα καταφερεσ να το ηραμισεισ λιγο...............

Παράθεση

giorgos3

Νεοφερμένος

O giorgos3 έγραψε στις 17:49, 31-05-11:

ναι ο κηπος ειναι φραγμενος και η γειτονια ειναι σε στενο χωρις κινηση!!!

Παράθεση

anna di

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna di
H anna di αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H anna di έγραψε στις 01:07, 19-11-14:

Καλησπέρα σε ολους,

ηθελα να σας ρωτησω κατι σχετικα με τον γατο μου! ειναι 6 μηνων και πριν ενα μηνα τον στείρωσα, Παρολα αυτα παραμενει πολυ ζωηρός!

Σπανια καθεται ηρεμος συνεχεια τρεχει παιζει και με δαγκωνει και γενικα δαγκωνει οτι βρει μπροστα του, ανεβαινει παντου , κανει συνεχεια κολοτουμπεσ και δεν κοιμαται και πολυ απο οτι νομιζω! υπαρχει περίπτωση να ηρεμήσει μεγαλώνοντας?
τι να κανω? τα εχω παιξει λιγο! ευχαρισστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 02:10, 19-11-14:

Καλησπερα,να χαιρεσαι τον γατουλη σου!
Ειναι μωρακι ακομα για αυτο κανει σαν τρελο
Ναι κααααααποια στιγμη οταν μεγαλωσει θα ηρεμησει
Περιμενουμε να μας βαλεις και φωτο να θαυμασουμε το ζουζουνι σου

Ενα κολπακι αφου τα εχεις παιξει ειναι να παρεις ακομα ενα να κανουνε παρεα......:-)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:01, 19-11-14:

Το φυσιολογικο ειναι ακριβως αυτο.Να ανησυχουσες αν δεν ηταν ετσι και ηταν απο τωρα ηρεμο.Ετσι ειναι τα μικρα και νεαρα γατονια.Εξευρευνουν και μαθαινουν τον κοσμο,ειναι ακριβως οπως τα παιδια.Σαφως και θα ηρεμησει μεγαλωνοντας,τωρα αυτο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ετσι.
Να το χαιρεσαι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna di

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna di
H anna di αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H anna di έγραψε στις 19:50, 19-11-14:

Α ευχαριστώ πολύ! Η αληθεια είναι οτι η μαμα μου εχει το πιο μεγαλο προβλημα! δε θελει να ανεβαινει σε τραπεζια, κρεβατια και παγκους κουζινας! αλλα απ οτι φαινεται δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο! !!

Στελνω μια φωτο λιγο πιο παλια!! τωρα εχει μεγαλωσει κι αλλο! ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

[/COLOR]

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ???

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 20:46, 19-11-14:

ειναι κουκλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:46, 19-11-14:

Ειναι κατι παραπανω απο πανεμορφος..ειναι θεεικος!!!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:58, 19-11-14:

Ωωωωχ! Τι γατούνι είναι αυτό , κουκλάκι πραγματικό !!! Να τον χαίρεσαι φίλη μου και λίγη υπομονή μέχρι να μεγαλώσει λιγάκι ακόμα και θα δεις που θα ηρεμήσει και μη σου πω ότι μπορεί να σου λείπει κιόλας τότε αυτή η τρέλα του

Παράθεση

Lia33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lia33
H Lia33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Lia33 έγραψε στις 22:24, 19-05-15:

Καλησπέρα σε όλους! Έχω απορία σχετικά με τη συμπεριφορά του γατούλη μου... Ο Μαντού σε μία εβδομάδα κλείνει τους 2 μήνες. Είναι πολύ ζωηρούλης και παιχνιδιάρης, και αναρωτιέμαι πότε περίπου θα ηρεμήσει. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι τρελαίνεται να παίζει με το δεξί μου χέρι (σχεδόν αποκλειστικά, δεν ξέρω γιατί) και παρόλο που δεν δαγκώνει δυνατά, με έχει γεμίσει γρατζουνιές. Το αστείο είναι ότι όταν κουράζεται ξαπλώνει κατευθείαν πάνω μου και ξεραίνεται.... Δεν ξέρω πώς να ξεκόψω αυτό το παιχνίδι, αλλά εάν βλέπω ότι το παρατραβάει, τον κλείνω για λίγο στην κουζίνα μέχρι να ηρεμήσει. Επίσης, τον βάζω για ύπνο κάτα τις 10 και μισή, πάλι στην κουζίνα, ώστε να έχει τον χώρο του να παίξει και να κοιμηθεί χωρίς να τον ενοχλώ, και γενικά όταν λείπω από το σπίτι (αναγκαστικά αρκετές ώρες λόγω υποχρεώσεων) τον κλείνω στην κουζίνα. Έχει παιχνίδια, φαγητό άμμο κλπ, αλλά του κάνω κακό; Αν μπορείτε βοηθήστε με, γιατί φοβάμαι μην κάνω το γατάκι μου δυστυχισμένο...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,854 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:46, 19-05-15:

Τη συμπεριφορά του γατούλη σου τη βρίσκω φυσιολογικότατη. Είναι "παιδάκι" ακόμα και... τι πιο νορμάλ από το να μη σταματάει να παίζει!
Μόνο φρόντισε να μην συνηθίσει το χέρι σου ως παιχνίδι, αν δεν θέλεις να γίνεται αυτό ως μόνιμος στόχος . Για τούτο το λόγο θα σου συνιστούσα να αποφεύγεις την επαφή με το χέρι κατά τη διάρκεια του παιχνιδού. Κάθε φορά που θα είναι ζωηρός και έτοιμος για δράση, ας του προτείνεις κουνώντας το ένα ραβδάκι που να έχει στην άκρη του ένα παιχνιδάκι (π.χ. λούτρινο ποντικάκι) δεμένο με κορδονάκι, ώστε να ξεθυμαίνει όλη αυτή η ενέργεια που έχουν τα μικρά γατο-διαβολάκια
Μπορείς να δεις κι αυτό το θέμα εδώ ή και αυτό για να βοηθηθείς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lia33

Νεοφερμένος

H Lia33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Lia33 έγραψε στις 22:55, 19-05-15:

Ευχαριστώ πολύ! Απλώς ανησυχώ ότι προσπαθεί να μου πει κάτι... Δεν είναι εύκολος στο φαγητό και μόλις σήμερα ανακάλυψα ότι τρώει τις κροκέτες του μόνο όταν τις μουλιάζω. Επίσης φοβάμαι ότι το επίμονο παιχνίδι είναι λόγω άγχους αποχωρισμού.... Ανησυχώ υπερβολικά;

Επίσης, συγνώμη για το άσχετο θέμα, αλλά πώς μπορώ να αξιολογήσω θετικά τα μηνύματά σας; Νιώθω αχάριστη που δεν το κάνω....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 19-05-15 στις 22:59. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:00, 19-05-15:

Επίσης, συγνώμη για το άσχετο θέμα, αλλά πώς μπορώ να αξιολογήσω θετικά τα μηνύματά σας; Νιώθω αχάριστη που δεν το κάνω....
Θα πρέπει να συμπληρώσετε πρώτα 20 ποστ και μετά θα μπορείτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,854 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:03, 19-05-15:

Δεν ξέρω, δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν είναι υπερβολικό το άγχος σου, γιατί με τα γατούλια μας όλες λίγο-πολύ αγχωνόμαστε αφού...
τα αγαπάμε κι υπερβολικά!
Όσο για το "άγχος αποχωρισμού", θα μπορούσε...
Αν και πιθανότερο βρίσκω να θέλει να του διαθέσεις περισσότερες ώρες ασχολούμενη παίζοντας μαζί του.
Και κοίτα, μη σε πιάσουν οι τύψεις αν δουλεύεις και δεν έχεις τη δυνατότητα.. Αρκεί οι ώρες που περνάτε μαζί να είναι "ποιοτικές"

Παράθεση

Lia33

Νεοφερμένος

H Lia33 έγραψε στις 23:12, 19-05-15:

Προσπαθώ όσες ώρες είμαι στο σπίτι να περνάμε τον χρόνο μας μαζί, απλώς τώρα λόγω εξεταστικής δεν μπορώ να του δίνω την προσοχή που θέλει, φροντίζω όμως να είμαστε στον ίδιο χώρο όσο διαβάζω. Καμιά φορά όταν δεν μπορώ να συγκεντρωθώ τον κλείνω στην κουζίνα να φάει λίγο και να επιστρέψει πιο ήρεμος, με διάθεση για ύπνο. Όπως είπα και πιο πριν, τον βάζω για ύπνο κατά τις 10 και μισή, γιατί εκείνη την ώρα αρχίζει και γλαρώνει... τι μπορώ να κάνω για να διαπιστώσω αν έχει άγχος αποχωρισμού; να βάλω κάμερα ; πάντως δεν κλαίει πριν φύγω, ούτε κάνει ζημιές, αντίθετα συνεχίζει το παιχνίδι... Συγνώμη που μακρηγορώ αλλά όπως είπα προσπαθώ να είμαι σωστή απέναντί του....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:20, 19-05-15:

Και είσαι σωστή απέναντί του, αλλά κι εκείνος σα μωρό που είναι ακόμα ,κάνει τη δουλειά του. Όμως μην ανησυχείς, σιγά σιγά μεγαλώνοντας κι όσο περνάει ο καιρός θα προσαρμόζεται όλο και περισσότερο΄στις συνήθειες σου (μα κι εσύ στις δικές του)

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 09:01, 20-05-15:

Ααα αν είχαμε ένα ευρώ για κάθε γρατσουνιά.... Είναι πάρα πολύ μωρό ακόμα. Κάπως έτσι θα έπαιζε και με τα αδερφάκια του, μόνο που εκείνα θα τον δάγκωναν και θα τον γρατσουνούσαν πίσω. Έτσι θα μάθαινε τα "όρια" του. Γενικά δεν έχουν πλήρη συναίσθηση νομίζω, σε αυτή την ηλικία. Θυμάμαι που ο δικός μου τότε δεν μπορούσε να πηδήξει στο κρεβάτι, πηδούσε μέχρι εκεί που έφτανε και γαντζωνόταν και σκαρφάλωνε. Μόνο που δεν τον ένοιαζε αν γαντζωνόταν στο στρώμα ή σε πόδι...

Οπότε υπομονή, σε λίγους μήνες θα ηρεμήσει.

Παράθεση

efini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efini
H efini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H efini έγραψε στις 13:44, 20-05-15:

Εχω και γω εναν γατουλη 9 μηνων και οπως προειπα σε προηγουμενο θεμσ πρεπει να πινει red bull κρυφα χαχαχα διαολι σκετο, δεν κουραζεται ηθελα να ξερα; δαγκωνει (ελαφρα) τρεχει, κυνηγαει ασταματητα την ερμη την σκυλιτσα μου εχει γεμισει τρυπες τα σεντονια στο κρεβατι (τζαμπα το ονειχοδρομειο) μου εχει σκισει 2 κουρτινες γιατι χοροπηδαγε κ τις διελυσε ο ταλιμπαν! Χαχαχα παρ ολη την τρελλα του τον αγαπω τον κουκλο! Κ την σκυλιτσα μου βεβαια! Ειναι κ τα δυο φερμενα κ κακοποιημενα απο τους δρομους κι αυτο με κανει τα τα υπεραγαπω διπλα! Να τα χαιρομαστε τα διαολακια μας χαχαχαχα !!!! Καλη μας υπομονη!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:28, 20-05-15:

Efini καλωσήρθες και να τα χαίρεσαι και τα δυο τα ζουζουνάκια, σκυλίτσα και γατούλη-ντούρασελ!

Παράθεση

efini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efini
H efini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H efini έγραψε στις 06:40, 21-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Efini καλωσήρθες και να τα χαίρεσαι και τα δυο τα ζουζουνάκια, σκυλίτσα και γατούλη-ντούρασελ!
Σ ευχαριστω πολυ να εισαι καλα!!!! να χαιρεσαι και συ το ζουζουνι σου!!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:55, 21-05-15:

Να'σαι καλά και καλή σου μέρα! Αν θέλεις μπορείς να μας γνωρίσεις τον μικρό σου αεικίνητο γατο-ζουζούνο, ανοίγοντας ένα δικό του θέμα εδώ απ' όπου, μαζί με φωτο του, θα μπορούμε να θαυμάζουμε συνεχώς και..απεριορίστως!

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 07:38, 10-05-16:

Καλημερα !!

Εχουμε πλεον και 3η γατα! Την εσωσα μαζι με τα αδερφακια της και ειπα να την κρατησω ενω τα υπολοιπα δωθηκαν σε καινουργιες οικογενειες!!

Εχω 2 χωρους στο σπιτι..! Την Σαλονοκουζινα και το υπνοδωματιο!! Την μικρη την εχουμε σχεδον μηνα...και την φερνουμε σε επαφη με τις μεγαλες μας..! Σε γενικες γραμμες τα πανε καλα...εκτος απο κατι μπατσακια που πεφτουν που και που! Τα βραδια ομως την εχουμε μαζι μας και κοιμαται, με κρεβατακι, ξεχωριστη αμμο, νερο και φαι !

Το προβλημα ειναι οτι δεν μας αφηνει να κοιμηθουμε ΚΑΘΟΛΟΥ!! Ναι ειναι μωρο...ναι θελει ολο να παιζει...αλλα ολο το βραδυ σχεδον μας πεθενει..! Ανεβαινει και αρχιζει να δαγκωνει..να γρατζουναει (εννοειται πανω στο παιξιμο...αλλα δεν παυει να μας ξυπναει) ! Δεν θελω να την βγαλω με τις μεγαλες...γιατι ειναι πολυ ρευστα ακομη τα πραγματα!! Εχει κανεις καμια ιδεα ;; Πολιτιμο πραγμα ο υπνος....ειδικα οταν ξυπνας χαραματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:09, 10-05-16:

Καλημέρα και μπράβο για την υιοθεσία της μικρής!!
Το γατάκι είναι μωρό και θα τα έχετε αυτά!! η Κίρα μου με είχε ξάγρυπνη μέχρι τα 3 της χρόνια.... Θέλει μεγάλη υπομονή, ίσως να το παίζατε λίγο πριν κοιμηθείτε ώστε να κουράζεται και να ελπίζετε σιγά σιγα να ηρεμήσει.
Επίσης τα ΣΚ που θα έχετε καλύτερη εποπτεία μπορείτε να τα προσπαθήσετε κι όλα μαζί για να δείτε πως θα αντιδράσουν. Ισως τελικά βοηθήσει και η εκτόνωση με τα μεγάλα και σας αφήνει να κοιμάστε!! Αφού οι σχέσεις είναι καλούτσικες μεταξύ τους, τότε δοκιμάστε το. Τις μεγάλες τις έχετε απομονώσει στο λοιπό σπίτι εκτός κρεβατοκάμαρας;
Ξέρω πως όλα αυτά καλά είναι και ότι ο ύπνος είανι πολύτιμος - το έχω περάσει για αρκετό καιρό - αλλά θέλει υπομονή και όλα θα πάνε καλύτερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 10:29, 10-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Τις μεγάλες τις έχετε απομονώσει στο λοιπό σπίτι εκτός κρεβατοκάμαρας;

Ναι...ειναι στον υπολοιπο χωρο οι αλλες..! Μονες τους! Το κακο δεν ειναι οτι ανεβαινει επανω στο κρεβατι μαζι μας! Ειναι οτι το παιχνιδι της ειναι αρκετα βιαιο και επωδυνο και για τους δυο μας.. ! Επειδη την πηρα πολυ μωρο και δεν εμαθε να χειριζεται το παιχνιδι της αρκετα οπως μαθαν οι αλλες με τα αδερφια και την μαμα τους....γρατζουναει και δαγκωνει δυνατα! Διαβασα τι πρεπει να κανω...αλλα μες τη νυχτα...χανομαστε ολιγον...

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:31, 10-05-16:

Γέμισε το δωμάτιο με παιχνιδάκια για να παίζει εκεί. Εγώ είχα κρεμάσει από το πολύφωτο ένα κορδόνι και ασχολιόταν με αυτό. Υπομονή κανένα μήνα κρατάει αυτό. Επίσης αν το πάρεις στα χέρια και το χαϊδέψεις λίγο αποκοιμιέται ξανά!

Παράθεση

moongirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη moongirl
H moongirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H moongirl έγραψε στις 15:31, 30-04-20:

Καλησπέρα σε όλους!
Αποφάσισα να ζητήσω την γνώμη και τις συμβουλές της ομάδας, διότι αλήθεια δεν ξέρω τι άλλο να κανω!
Μετά από αρκετή αναζήτηση σε σελίδες, συζητήσεις με κτηνιάτρους και όχι μόνο, έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, δεν εχω καταφέρει να βρω λυση.

Εχω 2 θηλυκές γατούλες. Η μια εκ των 2 έχει καταστροφική συμπεριφορά. Είναι 3,5 χρόνων και το πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που ήταν γατάκι.. Στην αρχή σκέφτηκα, μωρό ειναι παίζει. Αργότερα σκεφτηκα, πως μετα τη στείρωση θα ηρεμήσει κάπως. Αλλα τίποτα. Δυστυχώς.

Μασάει καλώδια- ακουστικά - συσκευές, οτιδήποτε πλαστικό μπορει να δαγκώσει, θα το μασήσει μέχρι να το κόψει. Μετράω πάνω απο 10 σετ ακουστικά και φορτιστές που εχω πετάξει, καλώδια υπολογιστή και αλλων συσκευών, το καλώδιο του ποτίσματος στο μπαλκόνι, ακόμα και το σκληρό καλωδιο παροχής νερου το μασησε και είχαμε διαρροη στην κουζίνα!!! Φυσικά κάνει κιαλες ζημιες ξυνει επιπλα υφασματα κλπ αλλά αυτό κάπως καταφερα να το περιορίσω.
Εκτός απ την τεράστια υλική ζημία, φοβάμαι μην την χτυπήσει το ρεύμα!! Αλλά να ηταν μονο αυτο? έχω ξοδεψει μια περιουσία να αποκαταστώ τις ζημιες και πλέον δυσκολεύομαι πολυ να ανταπεξελθω.
Είμαι φοιτήτρια και ζω μόνη σε ενα μικρό διαμέρισμα με μεγάλο ομως μπαλκόνι με μεγάλη τέντα και σκια.
Δυστυχώς λείπω πολλές ώρες απ το σπίτι. Επισης είμαι μουσικός και το σπίτι είναι γεμάτο απο μουσικό εξοπλισμό και καλώδια που προσπαθώ όσο μπορω να την κρατάω μακριά αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσει να τα δαγκωσει. Δεν μπορω να την επιβλεπω ανελειπως..

Προσπάθησα να την περιορίσω στο μπαλκόνι (εκτός από τους κρύους μήνες) που έχει πολυ χώρο και σκια, πολλα φυτά να μυρισει και να παιξει αλλα και εκει ειχαμε προβλημα. Αρέσκεται να σκαβει το χωμα και να κυλιεται σ αυτο. Πολλα φυτά καταστράφηκαν.
Δοκίμασα πολλά πραγματα, πηρα παιχνίδια ονυχοδρομια της έφτιαξα σπιτάκι- ονυχοδρόμιο, μίλησα με κτηνιάτρους, φιλους που έχουν ζώα, όλοι μου ειπαν να την κρατάω πολυ απασχολημένη. τιποτα παραπανω.
Πολλές φορές τη μαλωσα της φωναξα, πολλές φορές την πήρα με το καλό προσπαθωντας να την ηρεμησω οταν το κάνει αλλά τίποτα.
Σε αντίθεση, η άλλη μου γατα ειναι το αλλο ακρο. δραστηρια και αυτη αλλα οχι καταστροφικη. κι εκεινη σαν γατα κανει ζαβολιες, αλλα τουλαχιστον οταν λεω "ΜΗ" το καταλαβαινει και σταματαει αμεσως. Η αλλη, με το που γυρισω την πλατη μου θα κανει τα δικα της.

Κατα τ άλλα με τους ανθρώπους είναι πολύ κοινωνική και πολύ χαδιάρα. Ακόμα και με τους ξένους. Με την αδερφή της τις περισσότερες φορες σκέφτομαι οτι τα παιχνίδια τους παραείναι αγρια.. Όντως ειναι πολύ καλή αλλα ευερέθιστη..
Ο κτηνίατρος την είχε βρεί καλά στην υγεία της γενικά, όμως μας ειχε βρεί μια δυσπλασία στο έντερο το οποίο οπως είπε δεν ειναι κάτι παθολογικό, ομως καμια φορά της δημιουργεί ενοχλήσεις και νευρικότητα. Μας είχε γράψει καποιες βιταμίνες να παρει τον πρώτο καιρο κ μετα να το παρακολουθούμε.

Δεν θα ήθελα να την δώσω. την αγαπω πολυ. Που και να τα καταφέρω, που ειναι ήδη δυσκολο για ενήληκη γατα, σε καινουργιο περιβαλλον η νευρικοτητα της θα αυξηθει, και σιγουρα ο καινουργιος ιδιοκτητης θα φρικάρει και θα μου την γυρισει.
Ομως, πραγματικα νιωθω οτι βρισκομαι σε αδιεξοδο!
Η τελευταία λυση που σκεφτηκα πριν βαλω αγγελια ειναι να την βγαλω εξω απο το διαμερισμα, στον κηπο, με σπιτάκι στο κλιμακοστασιο να μπαινει και να βγαινει οταν θελει. Τους κινδυνους, τους γνωριζω ολους. Μαλιστα εχουμε κι αλλον εναν γατουλη στην πολυκατοικια, ο οποιος ολη του τη ζωη την εζησε ετσι και ειναι πλεον 16 χρονων. Και αυτος ειχε αντιμετωπισει δυσκολιες αλλα τα καταφεραμε.
Ισως... να μην θελει να ζει σε διαμερισμα και να ειναι πιο ευτυχισμενη εξω, να εκτονωνει την ενεργητικοτητα της. Και σιγουρα θα ειμαι παντα κοντα.. Απλα νιωθω οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω αλλο σ αυτη την κατασταση, οικονομικα και ψυχολογικα.

Ευχαριστω, θα χαρω ιδιαιτερα να διαβασω τις συμβουλες σας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:51, 30-04-20:

Καλησπερα.
Επειδη δεν εχω χρονο αυτη τη στιγμη να σκεφτω για τα υπολοιπα θα σου πω μονο αυτο.
Η τελευταία λυση που σκεφτηκα πριν βαλω αγγελια ειναι να την βγαλω εξω απο το διαμερισμα, στον κηπο, με σπιτάκι στο κλιμακοστασιο να μπαινει και να βγαινει οταν θελει. Τους κινδυνους, τους γνωριζω ολους. Μαλιστα εχουμε κι αλλον εναν γατουλη στην πολυκατοικια, ο οποιος ολη του τη ζωη την εζησε ετσι και ειναι πλεον 16 χρονων. Και αυτος ειχε αντιμετωπισει δυσκολιες αλλα τα καταφεραμε.
Απο το να την βγαλεις εξω 1000 φορες να την δωσεις για υιοθεσια,αλλα βεβαια για εσωτερικο χωρο.Και με οσα προβλεπει ο νομος βεβαια,ΣΩΣΤΑ.Εξω δεν εχουν πολυ χρονο ζωης.
Αν και εγω αδυνατω να καταλαβω πως γινεται να εχεις γατα για 3χρονια και να μπορεις να την δωσεις ή να την βγαλεις εξω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θα γυρίσει άραγε; - Από anna80
      Το θέμα έχει λάβει 92 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-21 στις 17:29.
    • Άραγε θα λειτουργήσει;;;; - Από μαρουκο
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-10-09 στις 18:20.
    • Ενηλικιωθήκαμε άραγε; - Από nena
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-09-07 στις 11:36.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους