Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,629 εγγεγραμμένα μέλη και 714,082 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 442 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Τι να μην αφήσετε ποτέ τη γάτα σας να φάει

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:58, 11-08-06:

[readmore]Στο παρακάτω πινακάκι θα βρείτε, σε αλφαβητική σειρά, όσες τροφές δεν θα πρέπει να δίνετε στη γάτα σας, τουλάχιστον σε μεγάλες ποσότητες, και γιατί. Λάβετε το υπόψιν αν μαγειρεύετε εσείς για τη γάτα σας και δεν χρησιμοποιείτε έτοιμες τροφές, ή όταν η γάτα σας «ζητιανεύει» φαγητό από το τραπέζι. Επίσης, μην ξεχνάτε ότι τα παρακάτω ισχύουν και για τις περιπτώσεις όπου το...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By Tara on 26-11-07, 12:24
Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Rosalia το ελαιόλαδο δεν ειναι καλο και δεν ενδείκνυται ουτε για τα σκυλιά. Υπάρχουν ειδικά συμπληρώματα διατροφής για γάτες.
Ενας κτηνίατρος μπορει να στο επιβεβαιωσει αυτο.
Ένας κτηνίατρος μου είχε πει να ανακατεύω με την τροφή της μερικές σταγόνες ελαιόλαδι, γιατί κανουν καλό στο τρίχωμα (είχε πρόβλημα με το τρίχωμά της)........
By ruko on 24-03-08, 22:49
Κουλή απορία

Οι γάτες κάνει να φάνε χοιρινό;

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι καμιά γατοτροφή (αλλά ούτε και σκυλοτροφή) δεν περιέχει χοιρινό. Ξέρεις κανείς γιατί;
By Μυρτω4038 on 24-03-08, 23:40
Αρχική Δημοσίευση από ruko
Οι γάτες κάνει να φάνε χοιρινό;

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι καμιά γατοτροφή (αλλά ούτε και σκυλοτροφή) δεν περιέχει χοιρινό. Ξέρεις κανείς γιατί;
Δεν εχω διαβασει κατι τετοιο πουθενα.Μια λογικη απαντηση θα ηταν οτι το χοιρινο κρεας εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε λιπαρα απο αλλα κρεατα(κοτοπουλο,γαλοπουλα,μοσχαρακι και σιγουρα το ψαρι)για αυτο πιθανος να μη χρησιμοποιειται για κονσερβες κατοικιδιων.Παντος στα ντοκιμαντερ που βλεπω (ημερολογιο αιλουροειδων)δειχνει να κυνηγανε και να τρεφονται με φακοχοιρους.
By @ggeliki on 28-03-08, 10:28
Δεν ήξερα οτι το γάλα κάνει κακό!!
Είναι σύγουρο αυτό?Δεν μπορει όλες οι γατούλες το λατρεύουν το γάλα
By ruko on 28-03-08, 10:35
Μερικές το ανέχονται, απλώς προκαλεί διάρροια σε αρκετές γατούλες. Τώρα, αν η δική σου δεν έχει πρόβλημα, δεν είναι κακό να της δίνεις πού και πού. Επίσης υπάρχει και ειδικό γάλα για γάτες, το Catmilk της whiskas, με χαμηλή περιεκτικότητα σε λακτόζη.

Μερικοί δίνουν πολύ αραιωμένο εβαπορέ, αλλά θα ήθελα ν' ακούσω κι άλλες γνώμες επ' αυτού.
By zeta on 28-03-08, 15:14
Τα γατάκια μου (που τα βρήκα με τα ματάκια μισόκλειστα) μεγάλωσαν με γάλα ΔΕΛΤΑ. Και το Τιγράκι (στα 17 του ζωή να έχει) τρελαίνεται για μπείκον, ωμοπλάτη & γαλοπούλα...
By PAKHET on 12-05-08, 21:08
Η Pakhet μου δηλαδή που έχει αδυναμία στο λευκό κρασί, τί να την κάνω;
Δε ξέρω τι λένε οι γιατροί, απ'τη στιγμή όμως που δεν έχει παρενέργειες εγώ δε της λέω κουβέντα.
By @ggeliki on 13-05-08, 09:30
Εγώ εντόπισα οτι τρελένεται για ελιές ο δικός μου!
Χωρίς κουκούτσι εννοείται!!!!!
By aretha on 13-05-08, 09:33
Αρχική Δημοσίευση από PAKHET
απ'τη στιγμή όμως που δεν έχει παρενέργειες εγώ δε της λέω κουβέντα.
Πώς το ξέρεις ότι δεν έχει παρενέργειες; Επειδή δεν κάνει "οχτάρια";
Αν της κάνεις μια εξέταση αίματος για να δεις τρανσαμινάσες και λοιπούς δείκτες συκωτιού, θα καταλάβεις αν και ποιες παρενέργειες έχει.
By PAKHET on 15-05-08, 02:03
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Πώς το ξέρεις ότι δεν έχει παρενέργειες; Επειδή δεν κάνει "οχτάρια";

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αν της κάνεις μια εξέταση αίματος για να δεις τρανσαμινάσες και λοιπούς δείκτες συκωτιού, θα καταλάβεις αν και ποιες παρενέργειες έχει.
Ευτυχώς που θα τη προλάβει ο καρκίνος απ' το παθητικό κάπνισμα...:greycat:
Χωρίς πλάκα, 3-4 φορες να 'χει πιει στα 4 της χρόνια. Δεν μ'αρέσει το λευκό και μόνο εκτός σπιτιού αν πιει. Αν πάλι της άρεσε το κόκκινο ή η μπύρα, τότε θα είχαμε πρόβλημα.

Άντζελα, μακάρι κι η δικιά μου να τσιμπούσε καμιά ελίτσα, αλλά ξεροσφύρι το κατεβάζει. Κάθε φορά που της δίνω κάτι σε λαχανικό με κοιτάζει με το βλέμμα "πρόσεχε, γιατί θα σε στείλω πίσω..." και φεύγει.
By @ggeliki on 15-05-08, 08:39

Ευτυχώς που θα τη προλάβει ο καρκίνος απ' το παθητικό κάπνισμα...:greycat:
Χωρίς πλάκα, 3-4 φορες να 'χει πιει στα 4 της χρόνια. Δεν μ'αρέσει το λευκό και μόνο εκτός σπιτιού αν πιει. Αν πάλι της άρεσε το κόκκινο ή η μπύρα, τότε θα είχαμε πρόβλημα.

Άντζελα, μακάρι κι η δικιά μου να τσιμπούσε καμιά ελίτσα, αλλά ξεροσφύρι το κατεβάζει. Κάθε φορά που της δίνω κάτι σε λαχανικό με κοιτάζει με το βλέμμα "πρόσεχε, γιατί θα σε στείλω πίσω..." και φεύγει.
Α!!!!Όλα και όλα εμένα τα πάει καλά με την υγειηνή διατροφή!!!Δεν έχω παράπονο τρώει τα πάντα!
By PAKHET on 15-05-08, 12:25
Πρόσεχε μη φάει κι εσένα!!
By @ggeliki on 15-05-08, 12:32
Πρόσεχε μη φάει κι εσένα!!
Αν δεν με ξαναδείτε στο forum θα με έχει φάει!Δεν κάνει και τίποτε άλλο.Συνέχεια νιαου νιαου(μτφρ. πενάω πεινάω)
By soad-girl on 19-05-08, 13:28
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο!Όσο για το γάλα το γατάκι μου το πίνει αλλά έχω παρατηρήσει οτι μερικές φορές έχει πράγματι διάρροια.Θα της το κόψω τελείως.Ευχαριστώ.
By silvi on 23-05-08, 12:00
Ενα βράδυ παρέα βοσκών απο ψηλό χωριό του Ρεθύμνου βγήκε εξω να διασκεδάσει μαζί με ένα κουνελάκι , ήταν τρία άτομα αλλα ζητούσαν 4 σφηνάκια . Δυστυχώς το τέταρτο το έδιναν στο κουνέλι το οποίο έμοιαζε να έχει χάσει την επαφή με το περιβάλλον ,αυτοί απλα το διασκεδάζαν ... Μερικοί άνθρωποι είναι φρικτοί!
By silvi on 23-05-08, 12:04
Η Σιλβή δεν τρώει ποτέ το φαγητό μας , μόνο οι φακές της αρέσουν σε μικρή ποσότητα . Ακόμα τρελαίνεται για κονσέρβες τόνου αλλα μια φορά που της έδωσα τόνο για ανθρώπους ούτε τον άγγιξε.
By liaka on 25-05-08, 00:19
η δικιά μου ιστορία:ο γάτος μου έτρωγε πάντα πολλές κροκέτες και κάποιες φορές ότι τρώγαμε εμείς (γάλα,ελιές,αλλαντικά,ψίχα ψωμιού).πριν 2 μήνες αποφάσισε να κόψει την ξηρά τροφή και να το γυρίσει στις κονσέρβες!ρώτησα στον κτηνίατρο γιατί ανησύχησα και μου είπε ότι απλώς κακόμαθε από μένα και γι'αυτό το γύρισε.πηγαίνοντας όμως στο pet shop χτες για να του διαλέξω κονσέρβες μου είπαν ότι 1.οι κονσέρβες δεν κάνουν καλό,2.δεν κάνει να τρέφεται με αυτές και 3.να τις τρώει,όπως και όσα τρώω έγω και του δίνω,όχι συχνά.έτσι,έχοντας μια μούρη σαν και αυτή επιστρέψαμε στην ξηρά τροφή για το καλό της υγείας μας!
By ελβίρα on 19-06-08, 15:58
ΣΕ ευχαριστουμε πολυ!!!Επισεις ηθελα να ρωτησω αν πειραζει τη η κοτα.....αυτα!
By ελβίρα on 19-06-08, 16:01
Εγω τη μου της ειχα δωσει λιγο γαλα,καΙ μετα εκανε περιπου 2 εβδομαδες να....ΠΑΕΙ τουαλετα...Οφειλετε σε αυτο που ειχες πει για το γαλα???...........
By floricienta on 02-07-08, 16:19
εγω ξερω οτι τα γλυκα προκαλουν τισ περισσοτερες φορες θανατο
By Giannis The Great on 11-08-08, 19:24
Δεν κάνει το ωμό ψάρι;;;.Όχι ρε γ@μοτο!.Όταν πάω για ψάρεμα με τον πατέρα μου όποτε πάμε ο γάτος μου για βραδυνό τρώει 2-3 ωμά ψάρια.!!Γ@μοτο δεν το ήξερα!
By Χούτου on 16-08-08, 14:00
Καλησπερα σε ολους τους γατογονεις!ειναι η πρωτη φορα που μπαινω στο site σας και το βρισκω πολυ ομορφο αλλα και ενδιαφερον!:up:.πολυ χρησιμες οι πληροφοριες,γιατι αν κρινω αποτον δικο μου γατουλη τρωει ολα τα περιεργα που βρισκει μπροστα του!!π.χ.μαυρο ψωμι του τοστ,καστανα(!)και αλλα παλαβα..τον κυνηγαω αλλα δεν τα καταφερνω παντα..μεχρι και χνουδια εχει καταπιει!ανθεκτικος παντως ο Χουτου!
By moukelis on 16-08-08, 14:35
Καλησπέρα και καλωσήρθες!Να σου ζήσει ο γατούλης!
By Giannis The Great on 16-08-08, 16:29
Αρχική Δημοσίευση από Lady
Σήμερα έμαθα πως η πικροδάφνη προκαλεί θάνατο στη γάτα.Γι αυτό προσοχή στους κήπους σας!
Γιατί;Αρέσει στις γάτες η πικροδάφνη;
By Alniyat on 20-08-08, 09:30
Να πω την αμαρτία μου αλλαντικά και τόνο της έχω δώσει

Πολύ ωραίο άρθρο!
By efterpi on 27-09-08, 20:40
εμπειρια μου με το σκυλακι μου!
ειχαμε βαλει ενα ποτακι με τον πατερα μου στη βεραντα του σπιτιου ενα ωραιο καλοκαιρινο βραδυ....καταλαθος ο πατερας μου εριξε ενα ποτηρι,μεχρι να συνηδειτοποιησουμε τι εγινε το σκυλακι μας αρχισε να γλυφει απο το πατωμα με αποτελεσμα να...μεθησει!
By Athanassia on 16-11-08, 21:38
Δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό των γατιών γενικότερα, αλλά το Σωτήρη μας από μικρή ηλικία τον ξετρέλαινε η μυρωδιά από τις ελιές! Τις μικρές απλά τις έπαιζε, των καλαμών όμως...όχι μόνο κάνει πανικό και παίζει λες και είδε ποντίκι (μη σας πω καλύτερα κι από ποντίκι) αλλά κάποιες τις τρώει κιόλας!
Δεν του δίνουμε συχνά, αλλά μια φορά στο τόσο έχει τόση πλάκα! Δεν παρατήρησα καμία παρενέργεια
By Day_Dreaming on 16-11-08, 22:00
Eμενα ο γατος μου τρελαινετε για αλευρι ελιες και βιταμ
By ELENIP on 17-11-08, 14:28
Γαριδες κατεψυγμένες βραστες κανει να δίνω στις γάτες μου?? Τις μικρες τις αποφλοιωμένες, ξερετε!! Ειχα παρει χθες πιτσα με γαρίδες τετοιες πάνω και τους εδωσα 2 μικρούλες.Αν κανει να τους αγοράζω καθε τόσο να τρώνε
.Η λογική λεει οτι κανει, αφου υπαρχουν και κονσερβες γατιών με γαρίδες μέσα.Πειτε, πείτε
By ruko on 17-11-08, 18:39
Φυσικά και κάνει. Τυχερές γάτες!
By issallos on 19-11-08, 18:25
πολυ κατατοπιστικος...ευχάριστο και πρακτικο για μας τους ανιδεους....
..καποτε ειχα εναν γατο που τρελλενονταν για φακές....οποτε πετεγαμε φακες γιατι περισεψαν....αυτος εσκιζε την σακουλα για να τις φαει.....απο τοτε οποτε ειχαμε φακες ...ειχε την μεριδα του !!!
....τωρα για τα ψαρια τα ωμα να μην τα τρωνε οι γατες... γιατι θα παθουν αποπληξια ....μου ηρθε καπως...δηλαδη εκεινες οι γατες διπλα στο λιμανακι με τα ψαροκαϊκα, που καθε πρωϊ που βγαινουν οι ψαραδες ρωνε τον αμπακο....εκεινες παθαινουν αποπληξια;....και ενα μικρο παιδακι να ρωτησεις θα σου πει οτι η γατες τρωνε ψαρια..και κυνηγανε ποντικια.!!! Ειναι δηλαδη, ακομα ενας "αστικος μυθος"......!!!!
By mercy on 08-01-09, 10:21
Tο καθε γατι εχει τις αδυναμιες του!Μια γατουλα που ειχα ετρωγε μανιωδως φραουλες και αλλος παλι βουτουσε απο το πιατο φλουδες απο πατατες που καθαριζε η μητερα μου.
By Ceres Victoria on 06-02-09, 09:21
μερικες ακομα τροφες που δεν πρεπει να τρωνε οι γατες:
σταφυλια, σταφιδες
κομματακια λιπους
μεγαλες ποσοτητες συκωτιου
τσαι
μπροκολα
τσιγαρα

υπαρχουν και πολλα παυσιπονα που δεν πρεπει να δινονται στις γατες.
By Ceres Victoria on 06-02-09, 09:22
Αρχική Δημοσίευση από mercy
Tο καθε γατι εχει τις αδυναμιες του!Μια γατουλα που ειχα ετρωγε μανιωδως φραουλες και αλλος παλι βουτουσε απο το πιατο φλουδες απο πατατες που καθαριζε η μητερα μου.
οι φλουδες απο πατατες ειναι τοξικες!!!!!
By drf on 06-02-09, 09:50
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
μερικες ακομα τροφες που δεν πρεπει να τρωνε οι γατες:
σταφυλια, σταφιδες
κομματακια λιπους
μεγαλες ποσοτητες συκωτιου
τσαι
μπροκολα
τσιγαρα

υπαρχουν και πολλα παυσιπονα που δεν πρεπει να δινονται στις γατες.
πειράζει να σκάνε κάνα τσιγαράκι που και πού;

σοβαρά τώρα.. υπάρχει περίπτωση να φάνε γόπες;
By mercy on 06-02-09, 11:03
οι φλουδες απο πατατες ειναι τοξικες!!!!!
Το εμαθα τωρα απο το site. Μονος του τις αρπαζε, δεν το εκανε με αλλα πραγματα, μονο με πατατοφλουδες. Καλα που δεν επαθε τιποτα! Βεβαια τωρα δεν ζει, απο αλλο λογο.
By marzep on 06-02-09, 13:58
Καλημερα παιδακια και γατακια!Να κανω κι εγω μια ερωτηση?Τα μικρα μου ηλικιας 3 μηνων κλαιγονταν εχθες και ζητουσαν λιγο ψητο ψαρι απο το δικο μας.Κανει να τους δωσω ενω ειναι ακομα τοσο πιτσιρικια?
By PATSOUKAKI on 13-02-09, 15:17
''τόνος για ανθρώπινη κατανάλωση''...Για να έχουν πρόβλημα οι γάτες
με τον υδράργυρο που περιέχει,φανταστείτε τι τρώμε!!!!!
By Ceres Victoria on 14-02-09, 01:21
Αρχική Δημοσίευση από PATSOUKAKI
''τόνος για ανθρώπινη κατανάλωση''...Για να έχουν πρόβλημα οι γάτες
με τον υδράργυρο που περιέχει,φανταστείτε τι τρώμε!!!!!
εχμ, με το αλατι εχουν προβλημα, οχι με τον υδραργυρο
By PATSOUKAKI on 14-02-09, 14:07
εχμ, με το αλατι εχουν προβλημα, οχι με τον υδραργυρο
Το ξέρω αλλά,όπως λέει το άρθρο υπήρξαν δηλητιριάσεις άπο τον υδράργυρο.
ευχαριστώ για τη διόρθωση.
By Ceres Victoria on 18-02-09, 11:30
υπαρχει και τονος για γατες, αν ειχαν προβλημα με τον υδραργυρο, θα ειχαν προβλημα και με τον συγκεκριμενο τονο (που προφανως ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας απο αυτον που τρωμε εμεις)
By Subject to change on 18-02-09, 11:33
υπαρχει και τονος για γατες, αν ειχαν προβλημα με τον υδραργυρο, θα ειχαν προβλημα και με τον συγκεκριμενο τονο (που προφανως ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας απο αυτον που τρωμε εμεις)
Πάντως εγώ να πω την αμαρτία μου, όποτε τρώω τόνο του δίνω λίγο. Δεν μπορώ να αντισταθώ στα παρακάλια του
By Ceres Victoria on 18-02-09, 19:42
και εγω του δινω καμμια φορα λιγο απο κονσερβα σολωμου ή τονου, θα φαει κανενα κομματακι σε μεγεθος ζαριου και το υπολοιπο το παραταει. Αν του παρω ομως τονο για γατες τον τρωει. Αντε να βρεις ακρη με το γατι μου.
By ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ on 02-05-09, 11:55
Χρήσιμο άρθρο.

Και μια ερώτηση: μια φορά η μαμά μου είχε βγάλει τις γλώσσες ομές στο τραπέζι για να τις μαγειρέψει και η Σίμπα ανέβηκε και έφαγε μία(πριν 2 μήνες). Μπορεί να πάθει κάτι και τώρα;
By vasileia on 02-05-09, 12:21
πολύ χρήσιμο,ευχαρηστούμε:up:
By myrto93 on 14-05-09, 22:38
Αυτό για το γάλα δεν το ήξερα. Και για την σοκολάτα ξέρω ότι τυφλώνει... Πάντως να πω και κάτι άλλο, ακόμα και οι κονσέρβες θα έπρεπε να απαγορευτούν. Απορώ τι έχουν μέσα και μυρίζουν έτσι...
By PATSOUKAKI on 16-05-09, 07:14
Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Χρήσιμο άρθρο.

Και μια ερώτηση: μια φορά η μαμά μου είχε βγάλει τις γλώσσες ομές στο τραπέζι για να τις μαγειρέψει και η Σίμπα ανέβηκε και έφαγε μία(πριν 2 μήνες). Μπορεί να πάθει κάτι και τώρα;
Αμφιβάλω...Εσείς τι λέτε;
By myrto93 on 16-05-09, 10:04
έχουν περάσει 2 μήνες... αν ήταν να πάθει κάτι θα το πάθαινε τότε
By toufakos on 03-06-09, 17:33
Κονσέρβα τόνου

Καπου διαβασα οτι οι γατες δεν κανει να τρωνε κονσερβες τονου. ξερει κανεις γιατι? η δικια μου τρελλενεται για sheba τονου.
By elvenstar on 03-06-09, 17:36
Αρχική Δημοσίευση από toufakos
Καπου διαβασα οτι οι γατες δεν κανει να τρωνε κονσερβες τονου. ξερει κανεις γιατι? η δικια μου τρελλενεται για sheba τονου.
μάλλον εννοούν την ανθρώπινη κονσέρβα τόνου κ μάλλον γιατί είναι αρκετά αλμυρή αλλά δεν ειμαι κ σίγουρη

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BELLA ΜΙΑ, vilfer

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κάνει η γάτα μου να φάει....; - Από Αθανασία
      Το θέμα έχει λάβει 185 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-10-15 στις 19:26.
    • Η γάτα μου δεν μπορεί να φάει - Από kopsa74
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-11 στις 14:03.
    • Η γάτα μου φοβάται να φάει !!! - Από ΜΑΪΜΟΥ
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-03-09 στις 09:46.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους