Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,629 εγγεγραμμένα μέλη και 714,084 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 445 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Τι να μην αφήσετε ποτέ τη γάτα σας να φάει

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:58, 11-08-06:

[readmore]Στο παρακάτω πινακάκι θα βρείτε, σε αλφαβητική σειρά, όσες τροφές δεν θα πρέπει να δίνετε στη γάτα σας, τουλάχιστον σε μεγάλες ποσότητες, και γιατί. Λάβετε το υπόψιν αν μαγειρεύετε εσείς για τη γάτα σας και δεν χρησιμοποιείτε έτοιμες τροφές, ή όταν η γάτα σας «ζητιανεύει» φαγητό από το τραπέζι. Επίσης, μην ξεχνάτε ότι τα παρακάτω ισχύουν και για τις περιπτώσεις όπου το...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By FLOWER on 05-06-09, 08:32
Ευχαριστώ πολύ. Δεν ήξερα ότι οι τποφές για τους ανθρώπους μπορούν να προκαλέσουν τόσα προβλήματα στις γατούλες μας. Από τωρα και στο εξής θα του παίρνω μόνο κοσέρβες γιατί αν πάθει κάτι εξ αιτίας μου θα τρελαθώ.
By euthalia on 13-07-09, 22:20
εχω ενα γατουλη πολυ δυσκολο στο φαι του.οι μονες κροκετες που τρωει ειναι γουισκας παντα με λιγη κονσερβα πατημενη μεσα κ τρωει πολυ λιγη ποσοτητα.οταν δει κινηση στη κουζινα παραταει το πιατο του κ ζηταει απ το δικο μας φαι.αν δε του ανακατεψω λιγο απ το δικο μας φαι γκρινιαζει ασταματητα.εχετε καμια ιδεα πως να τον κανω να τρωει λιγο παραπανωειναι τοσο αδυνατοσ ο καυμενος τωρα το καλοκαιρι δεν μπορω να τον μαζεψω κιαπ τους ερωτες κ εφεξε
By euthalia on 13-07-09, 22:31
για σας που θελετε να δινετε γαλατακι στις γατουλεσ σας εχει βγαλει η whiskas ενα ειδικο για γατες.στο μασουτη εχει λογικα θα εχει κ στα καρφουρ:greycat:
By bastet_13 on 22-07-09, 02:33
υπαρχει καποιος που δινει τετοιεσ τροφες στο γατακι του??????
By bastet_13 on 22-07-09, 02:39
το ειδα και εγω!catmilk ονομαζεται!!

--
Οι περισσότερες γάτες αγαπούν το γάλα. Γνωρίζετε, όμως, ότι η λακτόζη (το σάκχαρο του γάλακτος) που περιέχεται στο αγελαδινό γάλα μπορεί να είναι δύσπεπτη για τις γάτες; Το γάλα για γάτες Whiskas® έχει αναπτυχθεί ειδικά από κορυφαίους διαιτολόγους και κτηνιάτρους ώστε να παρέχει μία πιο υγιεινή συμπληρωματική διατροφή.
Το γάλα Whiskas® περιέχει πολύ λιγότερη λακτόζη από ό,τι το αγελαδινό γάλα. Επίσης, έχει την ίδια γεύση με το κανονικό γάλα και είναι φυσική πηγή ασβεστίου, το οποίο βοηθά τη γάτα σας να έχει δυνατά και υγιή κόκαλα(απο το site της whiskas)
By ruko on 22-07-09, 10:21
Αρχική Δημοσίευση από bastet_13
υπαρχει καποιος που δινει τετοιεσ τροφες στο γατακι του??????
Δυστυχώς, υπάρχουν πολλοί μη ενημερωμένοι που δίνουν μαγειρευτό φαγητό, π.χ. κοκκινιστό, μακαρόνια με κιμά και τέτοια.
Όσο για τα αδέσποτα, έχω δει τα πάντα, από σπανακόπιτα και φάβα μέχρι ιμάμ μπαϊλντί.
By yuuki21 on 21-10-09, 15:34
Θα ηθελα να ρωτησω κατι που το εχω απορια(ελπιζω να ειμαι στο σωστο τοπο) Εγω αγοραζω για τα γατακια μου τις κροκετες της rc για στειρωμενα. Τα 4 γατακια μου ειναι στειρωμενα, το 5ο μου ειναι μικρο 3 μηνων, πειραζει αν τρωει απο αυτη την τροφη? Ζηλευει απο τα αλλα και δεν τρωει την δικη του
By aretha on 21-10-09, 17:38
Δεν του κάνει κακό να τσιμπολογάει απ'αυτήν, αλλά αν χορταίνει με τροφή για στειρωμένα και αφήνει τη δική του, τότε θα έχει πρόβλημα. Η τροφή για στειρωμένα είναι λιγότερο θρεπτική και με πολύ χαμηλότερα λιπαρά από αυτήν για γατάκια στην ανάπτυξη. Καλύτερα να τα ταΐζεις χωριστά για λίγους μήνες ακόμα, μέχρι να στειρωθεί και το μικρό, αν επιμένει να τρώει μόνο από το φαγητό των άλλων.
By yuuki21 on 21-10-09, 18:59
Ευχαριστω παρα πολυ, βασικα δεν τρωει μονο απο αυτην αλλα τρωνε και τα αλλα μου απο την δικη του. πολλες φορες τους εβλεπα σαν τρωνε να αλλαζουν πιατα
By stiliani on 25-11-10, 19:01
Απάντηση: Τι να μην αφήσετε ποτέ τη γάτα σας να φάει

να ρωτησω κάτι γιατι υπάρχουν τόσα σκευάσματα λιχουδιες τονοτικές για δυναμη και μακροζωια και οτι αλλο θες σε στικς σκορδου για γατες εχω βρει αρκετα πάλι καλά δε του δωσα
By ρενακι 13 on 28-11-11, 22:21

πολυ ωραιο αρθρο,εχω μια απορια ομως,οταν βλεπεις γατες να τρωνε σκουπιδια,μεσα απ τον τενεκε,κι εχεις ηδη 4 γατες,και μερικες ακομα στον κηπο,και εισαι και ανεργος,αν δωσεις μια μεριδα παστιτσιο η μακαρονια με κιμα σ αυτες τις καημενες τις σκουπιδοφαγες αποκλειστικα γατες θα τους κανεις κακο?το εχω κανει,πολλες φορες κι αυτο γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα να θρεψω γυρω στις 20 γατες και βαλε που εχει η περιοχη αποκλειστικα με γατοτροφη.
οταν βλεπεις τα ζωακια να τρωνε ακομα και χαρτια,λετε να τα βλαψει η μακαροναδα?
By nikolll on 29-11-11, 17:20

Προσωπικα μιλωντας παντα Ρενα μου, οχι μονο κακο δε θα τους κανεις, ισα ισα το αντιθετο.
Μακαρι να υπηρχε καλυτερη οικονομικη ανεση να μπορουσες να προσφερεις στις γατουλες οτι θα ηθελες, ομως ας ειμαστε ρεαλιστες τα πραγματα δεν ειναι ετσι. Εχουν τραφει γενιες και γενιες γατιων με μαγειρευτη τροφη (οσο κι αν εχουμε συζητησει εκτενως σε αλλα τοπικ για αυτο το θεμα).
Επειδη κι εγω στη γειτονια που μετακομισα, δυστυχως βλεπω παρα πολλες γατες να τρεφονται μονο απο τους καδους, εχω αναθεωρησει καποιες αποψεις. Τις βλεπω να προσπαθουνε να βγαλουνε ενα κομματι ψωμι ή ενα κομματι κρεας μεσα απο τις σκουπιδοσακουλες και να πινουνε νερο απο τα λασπονερα που μαζευονται στους κακοχτισμενους μας δρομους και το μονο που σκεφτομαι πια ειναι αυτο, δε μας περισευει ουτε ενα μπωλακ με νερο, ουτε μερικα "αποφαγια"? Οτι μπορεις να δινεις και οσο Ρενακι (εισαι και εξπερ στις γατες, μπορεις να αποφευγεις τα πολυ επικδυνα), λιγο νερακι, αν μπορεσεις καποια στιγμη να δωσεις και κροκετα δωσε. Αν τα χρηματα ειναι περιορισμενα, εγω θα εβαζα προτεραιοτητα τη στειρωση αυτων των γατιων (εαν θα ειναι εφικτο καποια στιγμη) παρα εξοδα για την καλυτερη διατροφη τους.
By melina_roxy on 08-03-12, 04:52

Ειχα διαβασει καποτε για εναν διασημο που εδεινε κοκαινη στη γατα του!!!!!WTF δλδ....!!!
By Alma Libre on 07-08-12, 21:16

εγω τις εδινα αυγα
By cloemma on 28-08-12, 16:05

Σε νεογγένητα γατάκια δεν δίνουν συνήθως γάλα ; Αυτό τελικα ειναι λάθος ;
By MAYROULIS on 28-08-12, 16:08

κάποιοες γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη. υπάρχει ειδικό γάλα για γάτες
By cloemma on 28-08-12, 16:10

Και πού μπορείς να το βρείς ; Στον κτηνίατρο π.χ. ή στα σουπερμάρκετ ;
By MAYROULIS on 28-08-12, 16:18

σε σούπερ μάρκετ δεν ξέρω, αλλά σε πετ σοπ σίγουρα θα έχει
By Lord Kratos on 28-08-12, 16:26

Μπορείς να το βρεις σίγουρα σε pet shops κι ίσως και σε κάποιους κτηνίατρους.
Γενικά οι γάτες δεν πρέπει να πίνουν γάλα ανθρώπινης κατανάλωσης, όπως σωστά είπε κι η MAYROULIS.
Τα νεογέννητα γατάκια πρέπει να πίνουν το ειδικό γάλα, όταν δεν είναι κοντά τους η μητέρα τους να τα φροντίσει.
By bbk on 29-08-12, 12:11

όταν είναι αλεργική στις κροκέτες κ τις κονσερβες για γατες,τι την ταίζεις?????????
By Claire Rentfield on 29-08-12, 12:23

Οταν λες, ειναι αλλεργικη στις κροκετες και τις κονσερβες, εννοεις σε ολες τις μαρκες;
By bbk on 22-09-12, 13:46

δυστυχώς ναι,όταν ήταν μικρή 1έτους περίπου,έπαθε απόφραξη στο έντερο κ συνχρόνως δεν έτρωγε ούτε έπινε νερό..τελοσ πάντων έμεινε μια βδομάδα στην κτηνιατρική χειρουργειο,εξετάσεις...τελικά υπέθεσαν πως είναι σπάνια αλεργία στισ κροκέτες κ ξεκίνησα με φαγητό που δεν είχε φάει ποτε,έτσι κατέληξα εδώ κ 13 χρόνια να της μαγειρεύω κρέας! τώρα κ να μπορεί να φάει έτοιματζίδικα δεν τα έχει συνηθήσει κ τα σνομπάρει..!
By Claire Rentfield on 22-09-12, 15:12
Αρχική Δημοσίευση από bbk
δυστυχώς ναι,όταν ήταν μικρή 1έτους περίπου,έπαθε απόφραξη στο έντερο κ συνχρόνως δεν έτρωγε ούτε έπινε νερό..τελοσ πάντων έμεινε μια βδομάδα στην κτηνιατρική χειρουργειο,εξετάσεις...τελικά υπέθεσαν πως είναι σπάνια αλεργία στισ κροκέτες κ ξεκίνησα με φαγητό που δεν είχε φάει ποτε,έτσι κατέληξα εδώ κ 13 χρόνια να της μαγειρεύω κρέας! τώρα κ να μπορεί να φάει έτοιματζίδικα δεν τα έχει συνηθήσει κ τα σνομπάρει..!
bbk μου, αν ειναι μονο θεμα συνηθειας, υπαρχουν τροποι να μαθει και σε καποια αλλη τροφη εκτος απο την μαγειρευτη. Αν ομως ειναι θεμα υγειας, τοτε πρεπει να συνεχισεις να της δινεις μαγειρευτο. Εγω στη θεση σου, θα ρωτουσα εναν καλο κτηνιατρο την γνωμη του, για να ειμαι σιγουρη. Εαν πρεπει να εξακολουθησεις να της δινεις μαγειρευτο, εχω να σου δωσω μερικες ωραιες συνταγες, που τις φτιαχνω και γω για καποια αδεσποτακια μου που εχουν προβλημα με το εντερακι τους. Φιλακια στην τζουτζουκα σου.
By 3leni on 10-11-12, 12:04

παιδια φροντιζω αδεσποτα γατακια, καμια 10αρια, και ενας ανιδεος τα ταισε σημερα. πηγα να δω τι και ειδα παρατημενη μια συσκευασια, αυτες που περιεχουν πολλες σοκολατες μικρες.. δεν μπορω να ξερω αν εφαγαν σοκολατα γιατι εχουν εξαφανιστει τα φαγητα, αλλα τι να κανω; κινδυνεουν; ειμαι μονη μου, δεν οδηγω και δε μπορω να παω 10 γατες στον κτηνιατρο
By Πουπουλίνα on 10-11-12, 15:04

Ελπιζω να μην ειχε κανενα δηλητηριο μεσα ..Καταρχην ελπιζω να την πηρες την συσκευασια απο εκει.και παρακολουθα τα να δεις .Οντως τοσα γατια δεν μπορεις να τα πας στον γιατρο.Αν δεις εμετους και τετοια..θα ειναι ασχημα τα πραγματα.
By 3leni on 12-11-12, 12:04

ναι την πηρα την συσκευασια και την κρατησα.. νταξει, ολα τα γατια ειναι καλα, κανενα δεν εκανε εμετο!
απο δηλητηριο δε πιστευω να ειχανε γιατι ο κυριος που τα πεταξε ερχεται συχνα και τα παιζει.. εχω σκοτωθει βεβαια μαζι του γιατι ειναι ηλικιωμενος και πρεπει να εχει καποιο προβλημα και κανει χαζα.. αλλα ειμαστε ολοι υγιεις!
By 3leni on 12-11-12, 22:28

παιδια μολις γυρισα σπιτι και μου ειπανε οτι πεθανε το ενα μικρο γατακι μου.. πειτε μου οτι δεν ειναι απο τις σοκολατες που μπορει να εφαγε χθες. τα αλλα ειναι καλα. γενικα το εβλεπα οτι πρηζοταν καμια φορα η κοιλιτσα του αλλα ηταν μετα το φαγητο και πιστευα οτι εσκαγε γτ και σε αλλα πρηζοταν καπου καπου.. βοηθηστε
By Claire Rentfield on 12-11-12, 23:07
Αρχική Δημοσίευση από 3leni
παιδια μολις γυρισα σπιτι και μου ειπανε οτι πεθανε το ενα μικρο γατακι μου.. πειτε μου οτι δεν ειναι απο τις σοκολατες που μπορει να εφαγε χθες. τα αλλα ειναι καλα. γενικα το εβλεπα οτι πρηζοταν καμια φορα η κοιλιτσα του αλλα ηταν μετα το φαγητο και πιστευα οτι εσκαγε γτ και σε αλλα πρηζοταν καπου καπου.. βοηθηστε
Οταν εχεις καποιο μικρουλι και το βλεπεις να εχει τετοιο προβλημα, να του κανεις κατι σαν εντριβουλα με ενα βαμβακακι με λιγο χλιαρο νερο στην κοιλιτσα μετα απο καθε γευμα. Και αλλο ενα βαμβακακι με λιγο λαδακι στο κωλακι του, για να μπορεσει να ενεργηθει. Το εχω αντιμετωπισει πολλες φορες με μικρουλια που πετανε στη γειτονια μου και με αυτον τον τροπο τα βοηθαμε πολυ, γιατι αυτο συνηθως το κανει η μανα τους με τη γλωσσα της.
By 3leni on 12-11-12, 23:14

μολις μιλησα με εναν γνωστο που δουλευει εθελοντικα σε φιλοζωικες. μου ειπε οτι μαλλον ειναι σκουληκακια και να τους δωσω χαπακι. να ρωτησω κατι, επειδη εχω μπολικα γατια, ειναι κολλητικο αυτο αναμεσα στις γατες;
By Claire Rentfield on 12-11-12, 23:25

Ξερω οτι το παθαινουν ολα σχεδον τα γατακια, τουλαχιστον οσα εχω παρει εγω, ειτε απο σπιτι, ειτε απο το δρομο, χρειαστηκαν αποπαρασιτωση. Τωρα το αν κολλαει δεν το γνωριζω, δεν μου φαινεται ομως πιθανο. Αφηνω να σου απαντησει και κανενας αλλος που ισως γνωριζει καλυτερα.
By 3leni on 12-11-12, 23:29

ευχαριστω πολυ! γιατι ειπα να παρω το δυο χαπια, για το ενα μικρουλι που εχω και να εχω ενα για τα αλλα αν πρηστουν. απλα, διαβαζα εδω οτι τα σκουλικακια μπορει και να οδηγησουν σε θανατο. επεσα δλδ στην τετοια περιπτωση που πεθανε απο σκουλικακια ή τελικα εκει οδηγουν αυτα;
By Claire Rentfield on 12-11-12, 23:49

Καποια μικρουλια δυστυχως δεν τα καταφερνουν, ακομα και με τις καλυτερες προυποθεσεις, δηλαδη μεσα σε σπιτι με ολη τη φροντιδα. Τι να πω, μαλλον πρεπει να μενουν περισσοτερο με τη μανα τους, αλλα δεν τα αφηνουν, τα θεωρουν βλεπεις σκουπιδια, τα καθαρματα. Περισυ το Μαη, αφησανε απεναντι απο το σπιτι μου 4 μωρα ασπρομαυρα μεσα σε ενα κλουβι, τα φροντιζα απο μωρα και καταφεραν να μεγαλωσουν, δυστυχως υπαρχει μονο το ενα πια, τα αλλα δεν τα καταφεραν, η ζωη στο δρομο ειναι δυσκολη για αυτα τα πλασματακια. Αν μονο εκανε ο καθενας οτι μπορουσε, οσο μικρο κι αν ηταν αυτο, ισως τα πραγματα να ηταν διαφορετικα.
By 3leni on 12-11-12, 23:53

μενω σε μονοκατοικια και μεσα στην ατυχια τους που ειναι αδεσποτακια τα θεωρω τυχερα γιατι τα προσεχουμε οσο μπορουμε και εχουν πολυ χωρο να παιξουν.. η μαμα τους πιστευω καπου πηγε και πεθανε γιατι εξαφανιστηκε ξαφνικα ενω την ειχα κι αυτην απο μωρο.. ουφ, δυσκολο πραγμα να εισαι ζωοφιλος!
By Claire Rentfield on 12-11-12, 23:56

Εμενα θα μου πεις!!! Δεν υπαρχει δυσκολωτερο πραγμα, ειδικα στην εποχη μας!
By bulukitsa on 16-12-12, 20:18
Μανιτάρια

Σήμερα το μεσημέρι μαγείρεψαμε μανιτάρια πλευρώτους. Εκεί που έτρωγα μου έπεσε καταλάθος ενα μανιτάρι κάτω και για να μην πεταχτει το έδωσα στην γάτα μου τον Βρυσούλη που τρώει σχεδόν τα πάντα. Τώρα φοβάμαι μήπως το μανιτάρι είναι τοξικό για την γάτα. Υπάρχει κίνδυνος? Και αν ναι πείτε μου ένα τρόπο να προκαλέσω εμετό στην γάτα.
By Selina Kyle on 16-12-12, 20:23
Κάποια μανιτάρια είναι τοξικά για τη γάτα. Θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με κάποια 24ωρη κλινικήάμεσα
By bulukitsa on 19-12-12, 21:37

Μίλησα με τον κτηνίατρο μου και είπε οτι τα μανιτάρια αυτα δεν είναι τοξικά. Και πράγματι το γατάκι μου είναι μια χαρά.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BELLA ΜΙΑ, vilfer

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κάνει η γάτα μου να φάει....; - Από Αθανασία
      Το θέμα έχει λάβει 185 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-10-15 στις 19:26.
    • Η γάτα μου δεν μπορεί να φάει - Από kopsa74
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-11 στις 14:03.
    • Η γάτα μου φοβάται να φάει !!! - Από ΜΑΪΜΟΥ
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-03-09 στις 09:46.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους