Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,708 εγγεγραμμένα μέλη και 714,103 μηνύματα σε 22,569 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 445 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρώτο γατάκι!!!

θανασης4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη θανασης4
Ο θανασης4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O θανασης4 έγραψε στις 02:59, 08-12-11:

καλησπερα σας!

ειναι η πρωτη φορα που παιρνω γατακι (μαζι με την αδερφη μου).
θελαμε πολυ να παρουμε κατοικιδιο γιατι 1ον) τα αγαπαμε απο παιδια τα ζωα γενικως και 2ον) για κατι ακομα που δεν εχει πολυ σημασια να το αναφερω....δεν κρυβω οτι ειμαι λατρης των σκυλιων και κυνοφιλος μεχρι εκει που δεν παιρνει, ενω η σχεση με τις γατες ανεκαθεν ηταν απο αποσταση αλλα εννοειτε οτι δεν τις μισω/ουσα ουτε θελω/ηθελα να παθουν κακο κ.λ.π., γιατι δυστυχως πολλες φορες ακουμε,διαβαζουμε,μαθαινουμε για βια ανθρωπων σε γατακια και γενικα σε ζωα......απλα παντα εαν συγκρινα τον σκυλο με την γατα ειτε σε συζητηση ειτε στο μυαλο μου θεωρουσα και ακομα θεωρω ειναι η αληθεια την γατα κατωτερης του σκυλου σε θεματα συντροφιας,σχεσης εμπιστοσυνης,ακομα και χρησιμοτητας (π.χ. φυλακας-εννοειτε οχι να μου φερνει το κινητο μου ).
θα μου πειτε, γιατι δεν πηρατε σκυλο ?....ηταν η πρωτη επιλογη μας και η πιο πιθανη κατα 95 % αλλα δυστυχως για οικονομικους λογους,για θεματα χωρου στο σπιτι-οτι μενουμε σε διαμερισμα και σε περιοχη δυσκολη για σκυλο μας εκανε να παρουμε την αποφαση οτι δεν γινεται και για το καλο το δικο μας αλλα κυριως για του σκυλου.
στο ζουμι μετα απο σκεψη και η αληθεια ειναι με μικρη ανευθηνοτητα καθως δεν μελετηθηκε σωστα το ''τι ειναι η γατα'' αποφασησαμε να παρουμε μια γατουλα.....με χαρακτηριστικα αν γινεται αυτο, ''σκυλου''.
προκειτε για ενα περσικο γατακι 2,5 μηνων που εδω και πολυ λιγες μερες ειναι συγκατοικος μας με τα απαραιτητα του (σπιτακι,λεκανη με χωμα,μεταφορικο κλουβι,παιχνιδακια,χτενουλες κλπ) και η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα τα παμε καλα....ο λογος που πηρα την αποφαση να γραψω ειναι οτι βρηκα τυχαια το φορουμ σας και διαβασα καποια πραγματα που με ανησυχησαν κυριως σε θεματα συμπεριφορας....ελπιζω ειλικρινα να μην καναμε βεβιασμενη επιλογη.
ειναι ευχαριστο το οτι υαρχει το φορουμ σας γιατι εχω μαθει πραγματα π.χ. συνηθισμενος απο τα σκυλια της δινω να παιζει με το δαχτυλο μου ή τυχενει να κανω το χερι μου σαν ''ποντικι'' κατι που ....καταλαβα οτι ειναι λαθος που οι σθνεπειες θα φανουν στο μελλον.....τελος παντων ελπιζω ολα να πανε καλα, το μονο σιγουρο ειναι οτι το αγαπαμε.
--ειναι αρσενικος 2,5 μηνων οπως προειπα τον λενε σιμπα (απο βασιλια των λιονταριων το ονομα), εχει πολυ τριχα(σαν τριχωτη μπαλα ειναι),εχει σταχτη χρωμα, στα δικα μου ματια ειναι πολυ ομορφος , και κοιμαται υπερβολικα .

χαρηκα και θα τα λεμε συχνα !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:18, 08-12-11:

κατ αρχην καλως ηρθατε στο my cat!και να χαιρεστε το γατοσκυλακι σας!πιστευω οτι για ανθρωπους που ειχαν παντα σκυλο,το περσικο ειναι η καλλυτερη επιλογη,προσφατα ηρθε στη ζωη μου ενας περσικος και πραγματικα,μοιαζουν πολυ στη συμπεριφορα με σκυλακια,οσον αφορα την συμπεριφορα περισσοτερο,ειναι απ τις πιο εξαρτομενες γατες που εχω δει,εγω εχω 4 κεραμυδακια,τον περσικο τον εδωσα για υιοθεσια σε μια θεια μου μετα απο πολλες περιπετειες,απ το λιγο που τον εζησα καταλαβα οτι οσοι αγαπουν τα σκυλια ανετα θα μπορουσαν να ειχαν περσικη γατα.ειναι σκετα ζυμαρακια,πανεμορφα και μαθαινουν πολυ γρηγορα,θελουν την αγαπη μας πιο πολυ απο εναν κλασικο κεραμυδογατο που μπορει και να επιβιωσει σε πιο δυσκολες συνθηκες,απλα εμενα μου κανουν κλικ που λενε τα αδεσποτα κεραμυδακια και ταιριαζουν πιο πολυ με τον τροπο ζωης μου και με τον τοπο που ζω.ομως αυτες τις μερες λατρεψα τα περσικα ισως γιατι τα εμαθα περισσοτερο.υπαρχουν πολλες φιλες/οι στο φορουμ που εχουν περσικα και θα σε διαφωτισουν πιο πολυ για την διατροφη τους,τυχων ασθενειες,και περιποιηση.δε νομιζω να εχεις προβλημα με το παιχνιδι οπως γραφεις,μη φοβασαι δε θα εξελιχθει σε αιλουρο ο περσικος,δλδ να σε δαγκωνει,να κανει ζημιες κλπ.ειναι απ τη φυση τους πιο ηρεμα γατια,απ το λιγο που το εζησα αυτο καταλαβα.μπραβο για την επιλογη σου να διαλεξεις γατα,θα μου πεις σε γατοφορουμ εισαι τι περιμενες να πω?χαχα,αγαπω ολα τα πλασματα,κι ολα τα ζωακια,μα ολα,αλλα εχω με τις γατες μια αγαπη διαφορετικη,θα το καταλαβεις με τον καιρο τι θελω να πω,οσο ζεις με γατα,θα μαθαινεις απ αυτην,ειναι υπεροχα πλασματα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 07:36, 08-12-11:

Καλωσήρθατε στο Mycat!
Να σας ζήσει ο Σίμπα και να τον χαίρεστε.
Δεν ξέρω από συμπεριφορά Περσικών, αλλά πιστεύω ότι η αγάπη με την οποία έγραψες το πρώτο σου ποστ, θα φανεί και στην συνέχεια της σχέσης σας με τον Περσάκο.
Υπάρχουν πολλές γάτες με σκυλοσυμπεριφορά, δεν είναι θέμα εκπαίδευσης πιστεύω αλλά θέμα χαρακτήρα του ίδιου του ζώου.
Όπως και να έχει, μην πιέσετε τον Σίμπα να μάθει πράγματα όπως εκπαιδεύουμε ένα σκύλο πχ να κάνει γουφ όταν του το ζητάμε αλλά αφήστε τον να αναπτύξει τον δικό του χαρακτήρα.
Κάποια πολύ βασικά πχ να μην κάνει τις κουρτίνες κρόσια, μπορούν να τα σεβαστούν αρκεί να έχετε και εσείς πολύ υπομονή.
(γράφω τη λέξη σεβασμός διότι πιστεύω ότι οι γάτες "ανέχονται" κάποια πράγματα για χάρη μας, δεν τα "μαθαίνουν". Χάρη μας κάνουν δηλαδη )
Η βασική διαφορά μεταξύ σκύλου και γάτας είναι αυτή πιστεύω: οι γάτες γενιουνται με ολοκληρωμένη προσωπικότητα ενώ οι σκύλοι εξελίσσονται στην πορεία και με βάση όσα τους μάθει το "αφεντικό" τους.
Θα χαρούμε να μαθαίνουμε νέα σας!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Terifique
H Terifique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 439 μηνύματα.

H Terifique έγραψε στις 11:57, 08-12-11:

Καλώς ήρθατε και να χαίρεστε τον μικρό Σίμπα. Σου γράφω γιατί ξέρω από πρώτο χέρι πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος το λάθος να συγκρίνει γάτες με σκύλους.... είναι όμως σαν να συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα, και τα 2 είναι φρούτα αλλά μ' άλλα χαρακτηριστικά και άλλο σκοπό. Προσωπικά μεγάλωσα με σκυλιά από 0-14 και ο γάτος μου ήρθε στην ζωή μου πολύ αργότερα στα 29 μου. Πρόκειται για διαφορετικά ζώα και απλά πρέπει να μάθεις τις συνήθειες μιας γάτας για να βοηθήσεις την σωστή ανάπτυξη της. Διάβασε για την γλώσσα του σώματος και τις ανάγκες μιας γάτας, δεν είχα ποτέ Περσική αλλά υπάρχουν αρκετά μέλη εδώ να σε βοηθήσουν για πιο συγκεκριμένα. Όπως λές το να παίζεις με το χέρι είναι λάθος αλλά το γατάκι είναι ακόμα μικρό και μαθαίνει, δεν έκανες κάποιο οριστικό κακό έκανα κ εγώ ακριβώς το ίδιο λάθος. Η γάτα θέλει λίγο περισσότερο σεβασμό όταν θέλει να είναι μόνη ή να ηρεμίσει γενικά αν και έχω ακούσει ότι οι Περσικές είναι πάρα πολύ αγαπησιάρες και κοντά στους ανθρώπους.
Όσο και αν υπάρχει μύθος για το αντίθετο οι γάτες μαθαίνουν αρκετά πράγματα απλά από την συνήθεια συγκατοίκησης μαζί μας, μην τον πιέζεις να μάθει. Εμάς έχει μάθει το όνομα του, διάφορες λέξεις π.χ. παράθυρο, νάνι, ποντίκι, ωτοασπίδα, κροκέτες, κονσέρβα, μας ξέρει όλους με το όνομα μας, μας περιμένει πίσω από την πόρτα σαν σκυλάκι , μας κοιτάει στα μάτια και καταλαβαίνει τα συναισθήματα μας. Για να μην σε κουράζω άλλο το βασικό είναι να μην συγκρίνεις συνέχεια και να δώσεις χρόνο στο να μάθεις τους τρόπους του.
Θέλει υπομονή και επιμονή και όλα θα πάνε καλά. Θα βρείς πολλά άρθρα για την εκπαίδευση εδώ και ότι θες ρώτα. Να θυμάσαι όσο μεγαλώνουν ηρεμούν όπως όλα τα παιδιά και μετά είναι μια καταπληκτική παρέα. Άλλο το κούνημα της ουράς του σκύλου και άλλο το χουρχούρισμα της γάτας!!

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

Ο θανασης4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O θανασης4 έγραψε στις 16:23, 08-12-11:

ρενακι,kalliastar και terifique σας ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα στην παρεα σας και θα ακολουθησω εννοειτε τις συμβουλες σας !

σε λιγο θα ανεβασω και καποια φωτογραφια του για να τον δειτε και εσεις

υ.γ. στο καταλληλο thread θα αναφερω και μερικα πραγματα που με απασχολουν οσο αφορα την συμπεριφορα του και μερικες δικες μου φοβιες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 16:42, 08-12-11:

αυτη την στιγμη ειναι σε φαση υπνου ...ολιγον ατημελητος

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irenelizzy (Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irenelizzy
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H irenelizzy έγραψε στις 16:55, 08-12-11:

Πώπω !!!!!! Ζουλήξτε το γατίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!!!
Να σας ζήσει κιόλας

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 17:28, 08-12-11:

ευχαριστουμε πολυυυ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:36, 08-12-11:

Είναι πολύ όμορφος ο Σίμπα και να τον χαίρεστε!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 19:44, 08-12-11:

Oχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πλακα κανεις!!!!!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:27, 08-12-11:

Αν υπαρχει κάτι το οποίο να είναι καλύτερο από ένα γατί..αυτό είναι ένα ΓΚΡΙ ΓΑΤΙ!!!!!!!Είναι τόσο τέλειος..να τον χαίρεστε!!!

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 20:36, 08-12-11:

Απίστευτη γουνιδόμπαλα!!!
Είναι κουκλος!!!
Φιλί φιλί φιλί!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:23, 08-12-11:

Καταρχήν είναι πολύ όμορφος και όχι δεν έκανες καμία βεβιασμένη επιλογή! Απλά πρέπει να θυμάσαι πως η γάτα δεν είναι σκύλος.. αυτό που μετρά αυτή τη στιγμή είναι να αδειάσεις το μυαλό σου από όλα όσα ήξερες σχετικά με την ανατροφή των σκυλιών και ν' αρχίσεις να "γατομορφώνεσαι" μέσα από την επαφή σου με αυτό το συναρπαστικό πλάσμα αλλά και μέσα από το φόρουμ μας. Καλοσήρθατε

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 22:14, 08-12-11:

Καλέ τι φατσόνι είναι αυτό?????????
Σκέτη γατομπουκίτσα..Να του πιάσωτα μουστάκια του τα ωραία και να του ζουλήξω την κοιλίτσα του θέλω!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,877 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:42, 08-12-11:

Παναγια μου..ΘΕΟΣ ειναι...να τον χαιρεστε!!

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 16:32, 09-12-11:

η επιλογη που εκανες... θα δεις οτι ειναι πολυ ομορφη επιλογη!! θα σας κανει πολυ χαρουμενους!!! καλη συμβιωση... να περνατε καλα!!
καλως ηρθατε και απο μενα!!!! και να τον χαιρεσαι το σιμπα σου!!! ειναι κουκλος!!!!

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 04:15, 10-12-11:

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και ο ιδιος για τα κοπλιμεντα

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 04:21, 10-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Καταρχήν είναι πολύ όμορφος και όχι δεν έκανες καμία βεβιασμένη επιλογή! Απλά πρέπει να θυμάσαι πως η γάτα δεν είναι σκύλος.. αυτό που μετρά αυτή τη στιγμή είναι να αδειάσεις το μυαλό σου από όλα όσα ήξερες σχετικά με την ανατροφή των σκυλιών και ν' αρχίσεις να "γατομορφώνεσαι" μέσα από την επαφή σου με αυτό το συναρπαστικό πλάσμα αλλά και μέσα από το φόρουμ μας. Καλοσήρθατε
ηδη νομιζω οτι εχω αλλαξει αρκετα στον τροπο σκεψης και σιγα σιγα ολα μου φαινονται πολυ ωραια, η αληθεια ειναι οτι με βοηθαει και ο ιδιος γιατι εχει καλη συμπεριφορα....το μονο μικρο προβληματακι ειναι οτι με ξυπναει μερικες φορες γιατι θελει να κοιμηθουμε μαζι, κατι θα κανουμε και για αυτο

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 04:31, 10-12-11:

χαχαχα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να υποκιψεις και να κοιμηθητε μαζι!!!!!!αν ομως δε θες,παρτου ενα κρεβατακι να κοιμαται μεσα εκει!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 23:52, 10-12-11:

Κλασσικά... αρχίσαμε!!! Σε ξυπνάει τα βράδυα ε; Welcome στον γατόκοσμο..

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 00:32, 11-12-11:

ρενακι του εχω παρει κρεβατακι αλλα προτιμαει στο κρεβατι μου να κοιμαται, κυριως οταν τη πεφτω και εγω
Jejebel με ξυπναει ναι αλλα ενταξει δεν πειραζει , μια φορα που με ξυπνησε επαιζε 3-4 το πρωι με ενα καλαμακι .........πανω στην πλατη μου

σκεφτομαι να του αγορασω εκεινο το σπιτακι που ειναι σαν δεντρο(δεν θυμαμαι πως λεγονται) μπας και το βρει πιο ενδιαφερον.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:56, 11-12-11:

Γατόδεντρο μήπως;

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 11:10, 12-12-11:

ναι ακριβως

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:55, 12-12-11:

Αυτό το γατόδεντρο είναι μια χαρά και θα ήταν καλή λύση για να εκτονώνονται τα γατιά μας.
Έλα όμως που δεν ξέρω που θα βρω χώρο να το βάλουμε...

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 12:25, 12-12-11:

Θανάση καλωσόρισες και εσύ και ο Siba να τον χαίρεσαι είναι ένα κουκλί
Το γατόσπιτο που λες είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα με αυτό ίσως να γλυτώσουν και μερικά από τα έπιπλα σου
Όσο για τα περσικά τώρα που είναι μικρούλης κοίτα να επιμένεις με το βούρτσισμα του χωρίς όμως να τον πιέζεις μη του περάσει στο μυαλό σαν κάτι το αρνητικό κοίτα να το πάρει σαν μια δουλειά που πρέπει να γίνετε καθημερινά και μετά κάνε κάτι που θα του αρέσει, αν δυσκολευτείς να τον βουρτσίσεις με τη μία όλο κάνε το ανά διαστήματα μέσα στη μέρα και έχε υπ'όψιν σου ότι αν δεν τον μάθεις τώρα που είναι μικρούλης μετά θα είναι δύσκολο να το δεχτεί και το όμορφο αυτό μαλλάκι του θα γίνει ψιλοχάλια.
Όσο για το χαρακτήρα των Περσικών εγώ που έχω αλλάξει δύο ήταν τελείως διαφορετικά γατιά, ο Felix χαδίαρης μέχρι τελικής πτώσης και πολύ ήσυχος η Ροζαλία τώρα είναι άλλο πράμα ατίθαση δεν δέχεται και πολλά πολλά, σπάει όλο το σπίτι.... αλλά να σου πω κάτι? Και εγώ μεγάλωσα με σκύλο και τους σκύλους συμπαθούσα και ήξερα, και τώρα ακόμα έχω και σκύλο και γάτα στο σπίτι, η γάτα όμως είναι έρωτας, έχει δική της προσωπικότητα είναι το κάτι άλλο και σαν φιλόζωος είμαι σίγουρη πως και θα τον αγαπήσεις και θα τον καταλάβεις και όλα θα γίνου με τον καιρό τους έχε μόνο πίσω στο μυαλό σου ότι ο γατούλης σαν αρσενικός ίσως να δείξει μια αδυναμία στη αδερφή σου λίγο παραπάνω.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:06, 12-12-11:

Θανάση καλώς ήρθατε!!!!
Είναι πάάάρα πολύ όμορφο το νινί σου, για πολύ και ανελέητο ζούμπηγμα!!

...όσο για τ'άλλα, περί σκυλοφιλίας κτλ, με βρίσκεις σύμφωνη με όλες τις σκέψεις σου, καθότι και εγώ σκυλοκάψουρη για χρόνια!...
Αν ο σκύλος δεν είχε κάποιες πρακτικές απαιτήσεις, και εμένα σκυλομάνα με έκοβα , άσχετα αν τρέφω καψούρα και για τις γάτες...(Η καθεμία διαφορετική...)
Γ'αυτό και εγώ κατέφυγα στην επιλογή της συγκεκριμένης ράτσας , που την θεωρώ όχι τόσο ¨αιλουροειδένια¨ και ανεξάρτητη όσο η συνήθης γατίστικη ιδιοσυγκρασία... Η συμπεριφορά στα περσίας μου θυμίζει και μου παραπέμπει σε ¨σκυλίστικη¨ και ¨μωρουδίστικη¨ εξάρτηση και συμπεριφορά , τα θεωρώ σκυλόγατα, και μου αρέσει πολύ αυτό... είναι αιώνια μωρούλια!
Η επιλογή του αρσενικού, επίσης με βρίσκει σύμφωνη, καθότι πιστεύω ακράδαντα ότι τα αρσενικά είναι πιο soft n'sweety πλάσματα...

Να τον χαίρεσαι το μικρό και να μας βομβαρδίζεις φωτογραφίες του να λιώνουμε!!

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 13:21, 12-12-11:

Ροζαλια καλησπερα και σε ευχαριστω για το καλωσορησμα

αφου εχεις και εσυ περσικα να σου πω μερικα πραγματα....ο δικος μου ειναι 3 μηνων και βλεπω καποια πραγματα που δεν ξερω πως να τα ερμηνευσω
π.χ. οταν ειναι μονος δεν παιζει με τα παιχνιδια του(ισως να μην ειναι και τοσο ενδιαφεροντα), απλα με ψαχνει και νιαουριζει σαν να κλαιει....επισης εχω προσεξει οτι επανηλημενα θελει να ερθει στο προσωπο μου αλλα του ειναι εμμονη, συγκερκιμενα το κανει οταν ειμαστε στο ιδιο υψος(ξαπλωνω δλδ) αλλα και πολλες φορες οταν απλα καθομαι, με κοιταει εντονα μεσα στα ματια και τον βλεπω να προσπαθει να ανεβει αργα αλλα καπως περιεργα.
εγω να σου πω την αληθεια εχω μια φοβια με τα ματια....ακομα και με κομμενα νυχια γι'αυτο και δεν τον αφηνω να φτασει μεχρι πανω (αλλα βασικα δεν μπορω να καταλαβω τι θελει).Επισης δεν μπορω να μπω ακομα στην ψυχολογια της γατας δλδ δεν ξερω ποσο πρεπει να τον ''μαλωνω'' οταν δαγκωνει ή γρατζουναει και γενικα οταν περναει τα ορια,δεν ξερω αν ειναι σωστο που 2 φορες τον εκλεισα στο δωματιο του για να μαθει να κοιμαται στο κρεβατι του(δεν θελω να του φαινεται οτι γινομαι κακος).
αυτα προς το παρον

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 13:38, 12-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Θανάση καλώς ήρθατε!!!!
Είναι πάάάρα πολύ όμορφο το νινί σου, για πολύ και ανελέητο ζούμπηγμα!!

...όσο για τ'άλλα, περί σκυλοφιλίας κτλ, με βρίσκεις σύμφωνη με όλες τις σκέψεις σου, καθότι και εγώ σκυλοκάψουρη για χρόνια!...
Αν ο σκύλος δεν είχε κάποιες πρακτικές απαιτήσεις, και εμένα σκυλομάνα με έκοβα , άσχετα αν τρέφω καψούρα και για τις γάτες...(Η καθεμία διαφορετική...)
Γ'αυτό και εγώ κατέφυγα στην επιλογή της συγκεκριμένης ράτσας , που την θεωρώ όχι τόσο ¨αιλουροειδένια¨ και ανεξάρτητη όσο η συνήθης γατίστικη ιδιοσυγκρασία... Η συμπεριφορά στα περσίας μου θυμίζει και μου παραπέμπει σε ¨σκυλίστικη¨ και ¨μωρουδίστικη¨ εξάρτηση και συμπεριφορά , τα θεωρώ σκυλόγατα, και μου αρέσει πολύ αυτό... είναι αιώνια μωρούλια!
Η επιλογή του αρσενικού, επίσης με βρίσκει σύμφωνη, καθότι πιστεύω ακράδαντα ότι τα αρσενικά είναι πιο soft n'sweety πλάσματα...

Να τον χαίρεσαι το μικρό και να μας βομβαρδίζεις φωτογραφίες του να λιώνουμε!!

σε ευχαριστω πολυ Μαρινα
με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω κι'αλλες φωτογραφιες του.....
υ.γ. εννοειτε ειμαστε και σκυλοτρελαμενοι

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 14:01, 12-12-11:

Θανάση μου αυτό το κόλλημα με τα μάτια και το πρόσωπο γενικά το είχε και μένα ο πρώτος μου ο γάτος, εγώ να σου πω την αλήθεια δεν φοβόμουν για τα μάτια μου και σε αντίθεση με τη Ροζαλία ο Felix ποτέ δεν με είχε γρατζουνίσει του άρεσε να τρίβεται στο πρόσωπο μου και μάλιστα κοιμόταν στο κεφάλι μου μέσα τα βράδια, ξύπναγα και είχα τρίχες μέσα στα μάτια μου αλλά ποτέ δεν είχε στο νου του να μου κάνει κακό αυτό να έχεις και εσύ στο μυαλό σου ότι ποτέ δεν θέλει να σου κάνει κακό.

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 16:25, 12-12-11:

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, απο τεταρτη που θα τον παω να του κοψουν τα νυχια θα το εφαρμοσω το τελευταιο

συγνωμη για το Ροζαλια πανω....τωρα ειδα το Μαρια

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H ROZALIA78 έγραψε στις 16:30, 12-12-11:

Δεν πειράζει, όσο για το κόψιμο των νυχιών όταν τον πας τον κούκλο σου πες στο γιατρό να σου δείξει να του τα κόβεις μόνος σου να μη τρέχεις στο γιατρό κάθε τόσο είναι πολύ εύκολο και με ένα κοινό νυχοκόπτη θα τα καταφέρνεις μια χαρά.

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 11:43, 03-01-12:

καλησπερα σας και χρονια πολλα

θα ηθελα μερικες συμβουλες για τον σιμπα.Πρωτα απ'ολα τον αφησα να ερθει στο κεφαλι μου για να δω τι τον κανει να εχει αυτη την εμμονη με το κεφαλι που περιφραψα σε προηγουμενο ποστ μου....τελικα του αρεσει να γλυφει τα μαλλια στο κεφαλι και γενικα τριχες (τις δικες του και ολων των αλλων)

Δυστυχως εχω κανει λαθη π.χ. του αλλαξα τροφη και του αγορασα μια αγνοστη αλλα φθηνη .....η οποια μονο προβληματα του δημιουργει, οσο ειχα την hills τον εβλεπα οτι γενικα δεν ειχε θεματα....με αυτη που το πηρα ετρωγε λιγοτερο, εκανε 3 φορες εμμετο και τον εβλεπα οτι πειναει σαν τρελος...τελος παντων πλεον του εχω την royal canin και τον βλεπω μια χαρα.

Το πιο σημαντικο θεμα ομως που με απασχολει ειναι αλλο, δυστυχως τον βλεπω οτι δεν μπορει να μεινει μονος με τιποτα....ουτε παιζει ουτε τιποτα. Οποτε επιστεφω σπιτι και ειναι μονος τον βλεπω να κοιμαται ή απλα να καθεται και μια φορα εκανα οτι εφυγα για να τον παρακολουθησω καλυτερα και διαπιστωσα αυτο ακριβως, οτι σαν να μελαγχολει. Ειδικα τωρα στις γιορτες που επρεπε να ειναι μονος του αρκετα μου ραγιζε την καρδια γιατι πολλες φορες εκανε σαν να κλαιει και δεν θα μπορουσα να καθομαι ολη την ωρα μεσα στο δωματιο (ελευθερο δεν μπορουσα να τον εχω γιατι δεν ειμαι μονος στο σπιτι....), πλεον ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση να παρω δευτερη περσικη γατα (θηλυκια) --βεβαιως μετα θα εχουμε και αλλα θεματα για οταν μεγαλωσουν......εσεις εχετε καμια ιδεα ?

και τελος μερικες πιο λεπτομερειες : λουρακι να του βαλω ?, πλεον ακουει το ονομα του , η κτηνιατρος μου ειπε να μην του κοψω τα νυχια αλλα ειναι αρκετα μεγαλα πλεον και εξω δεν βγαινει καθολου και στη τελικη και εμεις κοβουμε τα νυχια μας
σε λιγο θα ανεβασω ακομη μια φωτο του σιμπα
παλι χρονια πολλα και χαρουμενο 2012

Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Terifique
H Terifique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 439 μηνύματα.

H Terifique έγραψε στις 12:27, 03-01-12:

Καλή χρονιά!! Κοίτα τα ζώα που περνάνε πολύ ώρα με τους ανθρώπους η αλήθεια είναι ότι στεναχωρούνται λιγάκι όταν μένουν μόνα. Άν μπορείς να πάρεις και να υποστηρίξεις ένα δεύτερο γατάκι θα ήταν πολύ καλά, ειδικά τώρα που είναι μικρός και θα τον δεχθεί πιο εύκολα. Όσο για τα άλλα προβλήματα αν πάρεις θηλυκό το λογικότερο είναι να τα στειρώσεις, μπορείς να διαβάσεις και το αντίστοιχο πόστ για να μάθεις τα θετικά των στειρώσεων τόσο για την ζωή των γατιών μέσα στο σπίτι όσο και για την υγεία τους. Αν δεν τα στειρώσεις τότε λογικά θα έχεις γεννητούρια, πάντα κάπου ξεφεύγουν και συναντιούνται για τα σχετικά .
Για τα νύχια τι να σου πώ η γνώμη μου είναι ότι ακούμε κυρίως τον γιατρό αλλά σου εξήγησε γιατί να μην τα κόψεις...? Απλά πρέπει να προσέξεις γιατί μέσα στο νύχι περνάει ένα αγγείο, οπότε πρέπει να κόψεις μόνο την άκρη αλλά συζήτα το με την γιατρό να σου εξηγήσει την άποψη της.
Λουράκι και εμείς δεν φοράμε μέσα στο σπίτι για να μην πιαστεί πουθενά και γιατί δεν το έμαθε από μικρός οπότε δεν του αρέσει. Το έχουμε για όταν πάμε κάπου για να μην γίνει τίποτα να υπάρχουν τα στοιχεία του. Υπάρχουν λόγοι υπέρ και κατά, εσύ θα το κρίνεις τελικά. Αν πάρεις όμως υπάρχουν λουράκια με εύκολο λύσιμο αν πιαστεί κάπου ή ελαστικά.
Με το φαγητό οι γάτες είναι αρκετά περίεργες και εμείς είχαμε θέμα όταν ήταν μικρός και αναγκαστήκαμε να του αλλάξουμε γιατί δεν βρήκαμε ότι πέρναμε. Είχαμε θέματα και τελικά καταλήξαμε στην royal canin αν και αρκετοί λένε ότι έχει αρκετές χρωστικές. Θα σου πρότεινα να μην κάνεις πολλές αλλαγές στην διατροφή του μαζεμένες και επίσης νομίζω ότι οι περσικές θέλουν ειδική τροφή για την ράτσα τους.

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 15:19, 03-01-12:

το βιντεοπαιχνιδι δεν το παιζει αυτος

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 15:24, 03-01-12:

και εδω αλλη μια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H ROZALIA78 έγραψε στις 15:36, 03-01-12:

Καλέ τι τριχομπαλίτσα είναι αυτή? Κουκλάκι είναι
Όσο για τις απορίες σου, το λουράκι θα το απέφευγα υπάρχει περίπτωση να του χαλάσει το τρίχωμα στο σβέρκο να ξέρεις και αφού είναι και μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει και λόγος να το φοράει, για το ότι κοιμάται όταν τον αφήνεις μόνο του, έχω διαβάσει κάπου ότι οι γάτες κοιμούνται 20 ώρες το 24ωρο οπότε δεν πιστεύω να τον στενοχωρεί που λείπεις πότε πότε και εμένα τα δικά μου το ίδιο κάνουν, για τα νυχάκια μάλλον ήταν όπως λες μικρά ακόμα γι'αυτό σου είπε να μην τα κόψετε την πρώτη φορά που θα του τα κόψεις πήγαινε οπωσδήποτε σε γιατρό και κοίτα να μάθεις είναι πολύ απλό. Ελπίζω να βοήθησα.

Παράθεση

STELIOS34

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη STELIOS34
Ο STELIOS34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O STELIOS34 έγραψε στις 03:36, 04-01-12:

καλησπερα
κουκλος ο μικρος σου..
νυχια καλο ειναι να κοψεις αλλα με πολυ προσοχη.
ειχα και εγω ενα περσακο ειναι καταπληκτικα ζωακια..
αν μπορεις να παρεις και ενα δευτερο γατακι θα ειναι πολυ καλυτερα γιατι θα εχει το ενα το αλλο για παρεα
και ξερεις κατι θα σε συμβουλευα να παρεις ενα αδεσποτακο.
και να επιμενεις στο βουρτσισμα σου μιλαω εκ πειρας

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

O θανασης4 έγραψε στις 03:31, 30-10-12:

καλησπερα μετα απο μηνες
ο σιμπα εχει γινει 1 ετους και 1 μηνα πλεον και αφου μεγαλωσε αυτος και εμεις μαζι του να αναφερω καποια πραγματα.

Πρωτα απ'ολα να πω οτι το κριτηριο που εχω ειναι υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο καθως νομιζω γατα απο γατα διαφερει οπως στους σκυλους.
Πλεον ολες οι φοβιες μου για γατα κατοικιδιο πως,που,γιατι,ποτε ερωτηματικα παντου το ενα το αλλο δεν υπαρχουν
ο σιμπα ειναι μια γατα που ζει σαν σκυλος, δεν κανει τιποτα απο αυτα που βλεπω να κανουν ολα τα αλλα γατια και ειμαι χαρουμενος χαχαχα .
κοιμαται υπερβολικα,νιαουριζει μονο οταν εχει ωρα να μας δει,ριχνει τρομερες ξαπλες οπου βρεθει ανασκελα και μπρουμιτα, δεν ειναι καθολου μα καθολου επιθετικος ακομα και να τον ζορισεις, το παιχνιδι που του αρεσει ειναι να βλεπει οτι κατι κρυβεται και κατι που μου αρεσει ειναι οτι ενω μικρος εκανε μικροεπιθεσεις για παιχνιδι στα χερια πλεον ουτε καν σαν να καταλαβαινει οτι αυτο δεν ειναι παιχνιδι.
η εμπειρια ειναι πολυ ομορφη, ο σιμπα ειναι αναποσπαστο κομματι ολης της οικογενειας και πραγματικα νιωθω τυχερος.
σε λιγες μερες θα εχει και συγκατοικο ενα 2 μηνων γκολντεν ρετριβερ -ελπιζω να τα πανε καλα.
θα τα ξαναπουμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 10:05, 30-10-12:

Καλημέρα Θανάση!
Χαίρομαι που τα πράγματα πάνε τόσο καλά με το Σίμπα κι έχετε δεθεί τόσο πολύ μεταξύ σας!
Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι είστε πολύ καλά μαζί!
Σχετικά με το σκυλάκι που θα πάρεις, χρειάζεται κάποιο διάστημα προσαρμογής και κάποια συγκεκριμένα βήματα για να τα φέρεις σε επαφή.
Εάν θες, διάβασε το θέμα Σκύλος και γάτα στο ίδιο σπίτι ώστε να πάρεις μια εικόνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Συμβουλές για το πρώτο μου γατάκι :) - Από gatotinaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-04-11 στις 19:21.
    • Το πρώτο μου γατάκι! - Από zoi-podilato
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-03-11 στις 07:35.
    • Το πρώτο γατάκι... - Από Dani
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-08 στις 16:33.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους