Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 110,044 εγγεγραμμένα μέλη και 712,707 μηνύματα σε 22,411 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 223 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια ανάγκη μας εξυπηρετούμε με το να θέλουμε ένα ζωάκι;

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 09:08, 05-10-11:

όλοι ή οι περισσότεροι από εμάς έχουμε οικογένεια, παιδιά, σύντροφο, ανθρώπους που μας αγαπάνε και τους αγαπάμε.
η ανάγκη μας να έχουμε ένα ζωάκι είναι ανεξήγητη;
τι είναι αυτό που μας ωθεί να το θέλουμε; τρυφερότητα, στοργή, φροντίδα και άλλες παρόμοιες έννοιες τις ΄΄ικανοποιούμε΄΄ μέσα στην οικογένειά μας. το ζωάκι μας τι ρόλο έχει στη ζωή μας, τι εκφράζει, τι εξηγεί η ανάγκη ύπαρξής του κοντά μας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Γάτα πηλού
H Γάτα πηλού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Γάτα πηλού έγραψε στις 09:13, 05-10-11:

Σαν θέμα εκθεσης γυμνασίου ακουγεται...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 10:14, 05-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γάτα πηλού
Σαν θέμα εκθεσης γυμνασίου ακουγεται...

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 12:29, 05-10-11:

περισευμα αγαπης!αυτο πιστευω αρκει,κι εφοσον απαντω για μενα,αν ειχα την οικονομικη ανεση,θα υιοθετουσα και παιδια,και πολλα ζωα,αλλα δε μπορω να το κανω,οποτε οποιο αδεσποτο η μωρο-γατακι βρω στο δρομο μου,το υιοθετω,πρωτα για να το γλυτωσω απο βεβαιο και βασανιστικο θανατο κι υστερα γιατι νιωθω καλα οταν εχω ζωακια σπιτι μου,περνω οση αγαπη δινω,κι αυτο δεν ισχυει με τους ανθρωπους δυστυχως!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:07, 05-10-11:

Την ανάγκη να παρέχω μια ζεστή ασφαλή αγκαλιά σ΄ένα άκακο πλάσμα που κινδυνεύει εκεί έξω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:49, 05-10-11:

συμφωνώ απόλυτα με τη ρένα και τη ριάνα! "η καρδιά μου ξεχειλίζει απο αγάπη" -όπως γράφω και στο προσωπικό μου μήνυμα- έτσι νιώθω όταν παίρνω τα γατάκια μου αγκαλίτσα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 18:45, 05-10-11:

Νομίζω πως τα είπατε όλα! Περίσσευμα αγάπης...και ίσως η ανάγκη να προστατεύσεις κάθε αδύναμο πλάσμα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:39, 05-10-11:

Δεν κινδυνεύουν όλα τα γάτια. Τον δικό μου πχ δεν τον πήρα από τον δρόμο. Πολλοί αποφασίζουν να πάρουν γατί για να το σώσουν από τον δρόμο, άλλοι για να καλύψουν συναισθηματικές ανάγκες (θάνατος κοντινού προσώπου, χωρισμός, κτλ), άλλοι τα βλέπουν ως παιχνίδι (μαμά θέλω γατάκι), άλλοι απλά θέλουν μια παρέα (μια γάτα σου προσφέρει παρέα χωρίς αντάλλαγμα) και άλλοι παίρνουν γάτα για να εξολοθρεύει ποντίκια και φίδια. Εγώ αποφάσισα να πάρω γάτα για παρέα και για χαλάρωση. Προτιμώ να αλληλεπιδρώ με μια γάτα, παρά να βλέπω τηλεόραση. Η γάτα μου προσφέρει ηρεμία και με απαλάσσει από το άγχος. Επίσης μου αρέσει να έχω ζωάκι στο σπίτι μου για να το παρατηρώ. Οι γάτες διαφέρουν πολύ από εμάς και τις περισσότερες φορές είναι απρόβλεπτες. Μου αρέσει συνεπώς να μελετώ την συμπεριφορά τους, την φυσιολογία τους και ότι άλλο σχετίζεται με αυτές. Κατά μία έννοια θα έλεγα ότι μαθαίνω από αυτές.

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 07:08, 06-10-11:

ανέκαθεν ένιωθα μια ηρεμία με τις γάτες. σαν να είχαμε κάτι κοινό. με εκφράζει ο χαρακτήρας τους. τι πιο ωραίο απο το να έρχεται να κουλουριάζεται στα πόδια σου, στην αγκαλιά σου, να χαϊδεύεις την απαλή γούνα της και να ακούς το χουρχουρητό της; δεν είναι χαλάρωση και ηρεμία αυτό;μακάρι να μπορούσα να την πάρω και στη δουλειά και να την έχω πάνω στο γραφείο μου. θα δούλευα με άλλη διάθεση.
την Τιτή μου την πήρα απο φιλοζωική. πιστεύω ότι έκανα καλό και στην ίδια γιατί βρήκε ένα σπιτικό και σε εμένα γιατί βρήκα μια πηγή τρυφερότητας και ηρεμίας.

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 07:58, 06-10-11:

Tο ζώο που έχουμε στο σπίτι μας ,μας δίδει τόσα που ίσως δεν μπορούν να μαςδώσουν οι άνθρωποι.Απειρη αγάπη,τόση που εμείς δεν μπορούμε να τηνδώσουμε στο ίδιο μέγεθος,μόνο κατά προσσέγγιση!Το ζώο μας,μας αγαπάει όπως είμαστε,χωρίς να μας κρίνει,έχουμε την πλήρη αποδοχή του!
Εχουμε μια ζωούλα συνεχώς στα πόδια μας που τρέφει τόσα θετικά συναισθήματα για μας κι αυτό από μόνο του μας κάνει ευτυχεις.Και μην ξεχνάμε ποση ομορφιά έχουν τα ζωάκια μας είτε γατες ,είτε σκύλοι ...ΚΙ 'ετσι δίνουμε αγάπη ,φροντίδα σε ένα πλάσμα που ποτέ δεν θα μας κρίνει,εγκαταλείψει ,προδώσει,απορρίψει.Ολα αυτά είναι απλά υπέροχα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους