Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,636 εγγεγραμμένα μέλη και 714,091 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 414 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φουσκωμένη κοιλίτσα

mezouraki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mezouraki
H mezouraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mezouraki έγραψε στις 12:35, 03-01-22:

Καλημέρα και καλή Χρονιά σε όλους!
Έχω ένα γατάκι θηλυκό οχτώ μηνών, στειρωμένο πριν δυο μήνες περίπου.
Πριν δυο εβδομάδες ξαφνικά μέσα σε μια μέρα παρατήρησα ότι φούσκωσε η κοιλιτσα του, οποτε την επόμενη το πήγα στον κτηνίατρο ο οποίος το βρήκε παχύ κ μου σύστησε να του κάνω δίαιτα κ του έδωσε κ χαπάκι αποπαρασιτωσης. Σημείωση εδώ, το γατί επειδή ξέρω, έτρωγε σωστά. Τέλος πάντων. Περνάνε τρεις μέρες κ η γάτα ενώ ήταν ακόμα πρισμενη αρχισε να κρεμάει κιόλας η κοιλιά της σαν λιπακι από κατω το οποίο καθώς πέρναγαν οι μερες κατάλαβα οτι ήταν το στήθος της που πριστηκε. Μην τα πολυλογώ, αυτό κράτησε δυο εβδομάδες και ξαφνικά μέσα σε μια μέρα η κοιλιά της ξεπριστηκε τελείως και σε τρεις μερες και το στήθος, κ σήμερα η γάτα δεν έχει απολύτως τίποτα!!! Σημείωση όλο αυτό το καιρό δεν είχε αλλάξει καθόλου συμπεριφορά, έτρεχε έπαιζε έτρωγε όλα κανονικά. Θέλω απλώς μια δικια σας γνώμη πριν την ξαναπάω στον κτηνιατρο, υπάρχει περίπτωση να μην έγινε σωστά η στείρωση; Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο ανησυχώ για το μικρουλι μου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,969 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:00, 03-01-22:

Καλωσήρθες mezouraki και καλή χρονιά!

Παρότι γιατρός δεν είμαι, δεν το βρίσκω τόσο πιθανό να μην έγινε σωστά η στείρωση, εννοώ να είναι ατελής. Περισσότερο πιθανό βρίσκω το φούσκωμα που λες να οφείλεται σε ορμονική διαταραχή (λόγω της στείρωσης) ή να προέρχεται κι από άλλες αιτίες (π.χ. έντερο).
Το καλό είναι οτι η γατούλα έχει ανανήψει εντελώς. Για να είσαι όμως σίγουρη και βέβαια θα ρωτήσεις τη γνώμη του κτηνιάτρου που έκανε την επέμβαση. Κι αν δεν σε ικανοποιήσει η εξήγησή του, μη διστάσεις να πάρεις και δεύτερη γνώμη από άλλον (στην ανάγκη ζήτα κι έναν υπέρηχο, όπου θα δώσει τέλος στις, όποιες, αμφιβολίες).
"Σιδερένια" η φρεσκοστειρωμένη γατούλα σου και να τη χαίρεσαι!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mezouraki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mezouraki
H mezouraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mezouraki έγραψε στις 14:51, 03-01-22:

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση απάντηση! Ναι η αλήθεια είναι ότι μόνο με υπέρηχο θα ησυχάσω! Απλώς δεν εχω ξανακάνει σε κανένα απο τα γατιά μου! Δηλαδή ο υπέρηχος τα δείχνει όλα εάν έχει κάτι ακόμη και τώρα που είναι εντελώς ξεπρισμένη; Αχ ρωτάω πολλά αλλα δε θέλω να την υποβάλω σε κατι τέτοιο και να μην εχω αποτέλεσμα
Παράθεση

vilfer (Χάρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vilfer
Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O vilfer έγραψε στις 15:36, 03-01-22:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Δεν είναι κάτι το υπέρηχο, θα της ξυρίσουν λιγάκι τη γούνα, θα της βάλουν ένα υγρό και σε 2 λεπτά θα έχετε ξεμπερδέψει!
Better safe than sorry, που λένε και στο χωριό μου.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,969 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 03-01-22:

Αρχική Δημοσίευση από mezouraki
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση απάντηση! Ναι η αλήθεια είναι ότι μόνο με υπέρηχο θα ησυχάσω! Απλώς δεν εχω ξανακάνει σε κανένα απο τα γατιά μου! Δηλαδή ο υπέρηχος τα δείχνει όλα εάν έχει κάτι ακόμη και τώρα που είναι εντελώς ξεπρισμένη; Αχ ρωτάω πολλά αλλα δε θέλω να την υποβάλω σε κατι τέτοιο και να μην εχω αποτέλεσμα

Ενδεχομένως να μη δείξει την αιτία του πρηξίματος -εφόσον τώρα η γατούλα δείχνει υγιής- αλλά θα δείξει αν όντως έπαψε το πρόβλημα να υφίσταται, απεικονίζοντας την παρούσα κατάσταση των οργάνων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φουσκωμένη κοιλίτσα σε γατάκι - Από AnnaC
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-05-21 στις 07:00.
    • Φουσκωμένη κοιλιά - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-05-11 στις 10:33.
    • Φουσκωμένη κοιλιά - Από stormbringer
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους