Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 95,989 εγγεγραμμένα μέλη και 713,920 μηνύματα σε 22,526 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 222 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χαμηλός αιματοκρίτης

irinis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irinis
H irinis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H irinis έγραψε στις 04:04, 14-07-20:

Καλησπέρα. Σας παρακαλώ να μοθ πείτε την γνώμη σας η παρόμοια εμπειρία γιατί θα τρελαθω. Εχω έναν γατούλη 13 χρόνων. Έχει μερικές μέρες μειωμένη όρεξη, αρχίσα να παρατηρώ οτι χάνει ογκο κ τον πήγα στον γιατρό μογ ειπε οτι εχασε 700 γραμ.,ηταν 5,5 κιλα, έχει αφυδάτωση κ οι αιματολογικες του δείχνουν χαμηλό αιματοκρίτη αλλα δεν ξέρει απο τι. Τον εφερα σπίτι κ ενω εφαγε ικανοποιητικα κ ηπιε νερο μετά απο ώρες έκανε εναν μεγάλο εμετό κ εβγαλε σχεδόν τα παντα κ το νερό. Ο γιατρός μου είπε να τον ξαναπάω σε 4 μερες για επαναληπτικες αιματολογικες. Εγω μέχρι τοτε θα εχω πεθάνει απο την αγωνία μου κ επίσης φοβαμαι να περιμένω τοσες μερες γιατί μου είπε απο εσωτερικη αιμοραγια, δηλητηρίαση μεχρι καρκίνο κ δεν μπορω να καταλάβω πως αν είναι τοσο σοβαρα τα πράγματα δεν έκανε τπτ αλλο απο το να μου δώσει παυσίπονα γιατί νομίζει οτι καπου όταν τον πατάει στην κοιλια εχει ενα γρομπαλακι κ τον ενοχλεί. Θα τρελαθω αλήθεια κ είμαι στην αρχή εγκυμοσύνης κ φοβάμαι κ για μενα. Σας παρακαλώ βοηθήστε με
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,229 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:16, 14-07-20:

Καλημέρα irinis και καλωσόρισες στη συντροφιά μας.
Αν και γιατρός δεν είμαι, ειλικρινά κι εγώ αδυνατώ να καταλάβω ποιος ο λόγος της τετραήμερης αναμονής (ρώτησες τον γιατρό; ). Τι περιμένει να έχει ενδεχομένως αλλάξει σε 4 ημέρες; Και, επιπροσθέτως, τι νόημα έχουν τα αναλγητικά σ'ένα γρομπαλάκι που (νομίζει ότι) έχει, το οποίο πιθανότατα δεν είναι νέο και δεν φάνηκε να ενοχλεί τον γατούλη ως τα τώρα.

Νομίζω αυτά τα δεδομένα συν την αγωνία που έχεις, είναι αρκετά για να σε οδηγήσουν να αναζητήσεις και μια δεύτερη ιατρική γνώμη.
Ο γατούλης, που απ'ότι καταλαβαίνω υπεραγαπάς, χρειάζεται περαιτέρω εξετάσεις, απεικονιστικές και χωρίς χρονοτριβή. Αναζήτησε λοιπόν παράλληλα κάποιον άλλον γιατρό, που -ει δυνατόν- να έχει εξοπλισμένο με τα κατάλληλα μηχανήματα ιατρείο, ώστε να μη χρειαστεί να ταλαιπωρείς και το ζωάκι τρέχοντάς το στα ειδικά κτηνιατρικά κέντρα που μπορούν να του γίνουν οι εξειδικευμένες εξετάσεις που χρειάζεται.
Από την άλλη, μη ξεχνάς ότι 13 χρονών είναι ήδη ηλικιωμένος και κάποια προβλήματα υγείας, είναι αναμενόμενο να προκύπτουν. Λυπηρό μεν, αλλά όσο μπορείς προσπάθησε να συμβιβαστείς με αυτό το γεγονός και να μην αγχώνεσαι υπέρμετρα. Ναι, θα κάνεις ότι είναι δυνατόν για να κρατήσεις υγιές το πλασματάκι που αγαπάς τόσα χρόνια και που είστε δεμένοι, από την άλλη όμως, μη ξεχνάς και την ζωούλα που φέρεις στα σπλάχνα σου και που περιμένει να δει το φως.
Με ψυχραιμία λοιπόν θα κάνεις ότι καλύτερο γίνεται κι όσο πιο σύντομα.

Μένει να ευχηθώ να πάνε όλα καλά και το πρόβλημα υγείας που έχει ο μικρός σου, να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο.
Εν αναμονή νεοτέρων σας, καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irinis

Νεοφερμένος

H irinis έγραψε στις 13:35, 14-07-20:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Δεν γνωρίζω που οφελει αυτή η 4ημερη αναμονή. Σήμερα περασα να ρωτήσω ξανα μπας κ διευκρινίσω κάτι παραπάνω κ η απάντηση που πήρα είναι να δούμε αν έπεσε κ αλλο ο αιματοκριτης. Σήμερα μου είπε ότι μπορεί να είναι κ λευχαιμία. Θα χρειαστεί περαιτέρω διερευνητικες εξετάσεις μου ειπε αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τις καναμε κατευθείαν. Θα παω σε άλλο κτηνίατρο, γιατί εχω ανάγκη περα απο εναν καλο γιατρό κ εναν άνθρωπο την δεδομένη στιγμή. Κ αυτός δεν είναι κ εχω κ μια καχυποψία απέναντι του απο προηγούμενες επίσκεψεις οτι προσπαθει να χρεώσει εξετάσεις που δεν χρειάζονται αλλα δεν ηθελα να τον αλλάξω μέχρι τωρα με το σκεπτικό οτι ειναι κοντα κ προσβάσιμος ανα πασα στιγμή γιατί ο γατούλης μου δεν θελει την μεταφορά μς αυτοκίνητο κ ότι ξέρει το ιστορικό του. Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να τον παω αμεσα γιατί ακομα δεν εχει συνέλθει απο την ηρεμήση κ με έχει φάει το άγχος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,061 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:17, 14-07-20:

Καλησπερα φιλη μου.
Σήμερα μου είπε ότι μπορεί να είναι κ λευχαιμία.
Αν ο γατουλης σου ζει αποκλεισικα μεσα πολλα χρονια τωρα και δεν εχει ερθει σε επαφη με αλλη γατα που να εχει λευχαιμια,ειναι εξαιρετικα απιθανο ο γατος σου να εχει λευχαιμια , αφου ειναι 13 χρονων και δνε φτανουν σε τετοια ηλικια αυτα τα γατια.Εκτος αν προσφατα τον εβαλες μεσα, η αν κυκλοφορει και εξω,δεν τα διευκρινιζεις αυτα.Αλλα αν πχ,εχεις το γατο απο μικρο, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ και δεν εχει ερθει σε επαφη με αλλη γατα οπως καταλαβαινες για να εχει λευχαιμια θα επρεπε να την ειχε απο μωρο και αποκλειεται να εφτανε 13 χρονων για να την εμφανισει.Τουλαχιστον αυτο ξερω εγω απο τους γιατρους που εχω ρωτησει.
Πηγαινε οπωσδηποτε σε δευτερο γιατρο καια ν θες ενημερωσε μας.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι περαστικα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irinis

Νεοφερμένος

H irinis έγραψε στις 16:22, 14-07-20:

Ο γατούλης μου βγαίνει κ στο μπαλκόνι το οποίο επειδή είναι χαμηλά ανεβαίνουν μια στο τοσο αλλα γατάκια αλλα δεν έχουν κοντινή επαφη περα της μυρωδιάς κ ειναι στειρωμενος οπότε αδιάφορος προς αλλες γάτες γενικότερα. Αύριο πρωί θα πάρω τις εξετάσεις του κ θα παω σε αλλον κτηνίατρο να τις δει κ να τον ρωτήσω πότε είναι ασφαλές να τον παω γιατί ακομα συνέρχεται απο την ναρκωση σήμερα. Αν δεν τον ειχα κανει ναρκωση χθες θα τον ειχα αρπάξει κ θα τον ειχα παει για επαναληπτικες σημερα κιόλας. Σας ευχαριστώ πολύ κ παλι για τον χρόνο σας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,061 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:22, 14-07-20:

Τιποτα φιλη μου,μακαρι να πανε ολα καλα.Γραψε μας , αν θες, τα νεα σας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irinis

Νεοφερμένος

H irinis έγραψε στις 20:01, 14-07-20:

Πηγα με τις εξετάσεις σε αλλο κτηνίατρο. Τον γατούλη δεν τον πηρα γιατί ακομα δεν εχει συνέλθει απο την ναρκωση. Μου ειπε να τον αφήσω κ αύριο να συνέλθει να τον παρακολουθώ κ την Πέμπτη το επόμενο λογικο βήμα να τον παω για υπέρηχο. Κ αυτο θα κάνω. Δεν θα τον βάλω σε διαδικασία να κάνει επαναληπτικες αιματολογικες κ ναρκωση αμα δεν εχει κάνει κ εναν υπέρηχο πρώτα. Επίσης ο προηγούμενος κτηνίατρος τον έκανε ακτινογραφία κ ο καινούργιος ευγενικά μου είπε ότι η ακτινογραφία είναι άχρηστη στην προκειμένη κ επιβεβαίωσε τις υποψίες μου οτι ο άλλος με έβαζε να κάνω περιττές εξετάσεις κ δεν είναι τα λεφτά που σκέφτομαι αλλα η ταλαιπωρία του ζώου μου κ γίνομαι έξαλλη.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:19, 14-07-20:

Αρχική Δημοσίευση από irinis
Πηγα με τις εξετάσεις σε αλλο κτηνίατρο. Τον γατούλη δεν τον πηρα γιατί ακομα δεν εχει συνέλθει απο την ναρκωση. Μου ειπε να τον αφήσω κ αύριο να συνέλθει να τον παρακολουθώ κ την Πέμπτη το επόμενο λογικο βήμα να τον παω για υπέρηχο. Κ αυτο θα κάνω. Δεν θα τον βάλω σε διαδικασία να κάνει επαναληπτικες αιματολογικες κ ναρκωση αμα δεν εχει κάνει κ εναν υπέρηχο πρώτα. Επίσης ο προηγούμενος κτηνίατρος τον έκανε ακτινογραφία κ ο καινούργιος ευγενικά μου είπε ότι η ακτινογραφία είναι άχρηστη στην προκειμένη κ επιβεβαίωσε τις υποψίες μου οτι ο άλλος με έβαζε να κάνω περιττές εξετάσεις κ δεν είναι τα λεφτά που σκέφτομαι αλλα η ταλαιπωρία του ζώου μου κ γίνομαι έξαλλη.
Πω ρε γμτ,πως συγχιζομαι με κατι τετοιους γιατρους μου ειναι εμποροι τελικα και οχι γιατροι.
Μπραβο εκανες πολυ καλα που πηγες τις εξετασεις σε αλλο κτηνιατρο,ρε συ τι σκατα ναρκωση του εκανε και ακομα να συνελθει ο γατουλης ημαρτον!
Την ταλαιπωρια σκεφτομαι και γω το ξερω καλη μυ οτι δεν ειναι ταλεφτα το θεμα,να ξερεις σε νιωθουμε πολυ.Αντε να δουμε, μακαρι να πανε ολα καλα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,229 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:46, 14-07-20:

Και πολύ καλά έκανες που πήγες και λογικά μου φαίνονται όσα σου είπε ο κτηνίατρος ο τωρινός.
Ας περιμένεις λοιπόν λίγο να συνέλθει ο γατούλης από τη νάρκωση που του έκανε ο προηγούμενος και επόμενο βήμα ο υπέρηχος.
Εύχομαι και πάλι όλα καλά να πάνε και το μόνο που να θυμάσαι να είναι η άδικη ταλαιπωρία. Μη στεναχωριέσαι όμως, πάλι καλά που το ανακάλυψες σχετικά έγκαιρα χωρίς να χάσεις πολύ χρόνο.
Η σκέψη μας μαζί σας και περιμένουμε νέα σας.
Παράθεση

irinis

Νεοφερμένος

H irinis έγραψε στις 22:01, 14-07-20:

Έχουν περάσει πάνω 24 ώρες κ ακομα είναι στην τσιτα ο γατούλης μου, δεν έχει καταφέρει να κοιμηθεί. Καθε φορά αντιμετώπιζω το ίδιο πρόβλημα με την ναρκωση. Το περίεργο σε όλα αυτά είναι οτι εχει ορεξη αλλα δεν τρωει. Δεν είναι οτι δεν το πλησιάζει όπως έχει κάνει αλλες φορές που πονούσε. Δηλαδή παει στο φαγητό του, το μυρίζει, το γυροφερνει, σήμερα γκρινιάξε κιόλας για φαγητό αλλα τρωει ελάχιστα. Εγω αρχικά τον πήγα στον γιατρό γιατί θεώρησα ότι ειχε κάποιο πρόβλημα στα δόντια η στο στόμα αλλα τον κοίταξε ειπε κ δεν είναι αυτό. Ειπα μήπως κάποια τριχομπαλα αλλα μου είπε οτι δεν φαίνεται στην ακτινογραφία κάτι τέτοιο. Ο σημερινός βέβαια μου είπε ότι ετσι κ αλλιώς δεν φαίνεται η τριχομπαλα στην ακτινογραφία. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πια.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:10, 15-07-20:

Καποια γατια εχουν θεμα με την ναρκωση και μαλιστα μπορει να παρουσιασουν νευρικη υπερενταση μετα. Αυτο που περιγραφεις με το φαγητο μοιαζει με αυτο που ειχε ο δικος μου πρωτος γατος ο μπουκακος που μια παρενεργεια απο μια πιπετα για τα παρασιτα, τον πειραξε στο νευρικο συστημα και εκανε ετσι ακριβως και μια βδομαδα να φαει.Σε καποια φαση ειχε σταματησει και το νερο! Οπως και να εχει παρακολουθα τον και να εισαστε συνεχη επαφη με τον δευτερο γιατρο.Και να κανει και τον υπερηχο.
Παράθεση

irinis

Νεοφερμένος

H irinis έγραψε στις 15:48, 15-07-20:

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλα για την ψυχούλα μου. Σημερα ηταν πεσμένος κ απο διάθεση κ τον πηγα κατευθείαν στον καινούργιο κτηνίατρο ο οποίος με έστειλε κατευθείαν για εξετάσεις. Ο υπέρηχος έδειξε πρησμένους λεμφαδένες στο έντερο κ στην σπληνα κ εκ πρώτης οψεως η διάγνωση είναι εκτεταμένο λέμφωμα. Με πόνο ψυχής κυριολεκτικά τον αφησα στην κλινική για νοσηλεία με ορο για να πάρει τα πανω του ωστε σε 2 μέρες να γινει παρακέντηση για να επιβεβαιώσει τον υπέρηχο. Αύριο πρωί θα τον επισκεφτώ
Πρώτη φορά αναγκάζομαι να τον αφήσω κάπου κ σκέφτομαι πόσο φοβισμένος θα είναι. Με χημιοθεραπειες μου δωσαν προσδόκιμο ζωης το πολύ εναν χρόνο. Ποτέ δεν είσαι έτοιμος οταν εχεις ενα ζώο σαν οικογένεια να δεχθείς κάτι τέτοιο απλα για μενα η συγκεκριμένη συγκυρία με μια επαπειλουμενη εγκυμοσύνη ειναι η χειρότερη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:03, 15-07-20:

Οχι ρε γμτ....ναι,αυτα τα ευρήματα μοιάζουν με λεμφωμα δυστυχως.
Μακαρι να μην επιβεβαιωθει ο γιατρος αλλα πολυ δυσκολο αυτο..Το λεω για να εισαι προετοιμασμενη.

Το σημαντικο ειναι να μην υποφερει ο γατουλης.

Πεθαναν και τα 2 μου γατια απο κακρινο και μαλιστα σε μικροτερη ηλικια απο τον δικο σου,ο μπουκακος μου 11 χρονων η πουπυ μου μονο 8.
Εκανα ευθανασια και στα δυο.Ειδικα για την χημειοθεραπεια, δεν ειναι και οτι καλυτερο,νιωθουν πολυ χαλια,υποφερουν βασικα.Για 1 χρονο ζωης εγω δεν θα το επελεγα,αλλα απο κει και περα θα δεις ΑΝ επιβεβαιωθει ο γιατρος ξαναλεω, τι θα σου πει αυτος και η αποφαση θα ειναι δικια σου.
Συγχωραμε που στα ΄λεω τωρα αυτα,αλλα επειδη θα τα σκεφτεσαι και συ νιωθω οτι πρεπει να στα πω.

Καλη μου, κουραγιο και να ξερεις σε νιωθουμε απολυτα.
Παράθεση

irinis

Νεοφερμένος

H irinis έγραψε στις 17:51, 15-07-20:

Αυτό που δεν θέλω φυσικά είναι να τον ταλαιπωρησω παραπάνω, αυτο δεν θα το αντέξω γιατί ο μαρτσελακος μου είναι, ηταν μεχρι την Κυριακή ενας γατούλης φουλ δραστήριος ζωηρός κ ζημιάρης. Ο γιατρός μου είπε ότι ανταποκρίνονται καλα στις χημιοθεραπειες κ συνήθως δεν έχουν ιδιαίτερες παρενέργειες. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ τώρα. Είμαι στα χαμένα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:31, 15-07-20:

Αυτό που δεν θέλω φυσικά είναι να τον ταλαιπωρησω παραπάνω, αυτο δεν θα το αντέξω γιατί ο μαρτσελακος μου είναι, ηταν μεχρι την Κυριακή ενας γατούλης φουλ δραστήριος ζωηρός κ ζημιάρης. Ο γιατρός μου είπε ότι ανταποκρίνονται καλα στις χημιοθεραπειες κ συνήθως δεν έχουν ιδιαίτερες παρενέργειες. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ τώρα. Είμαι στα χαμένα.
Αν σου ειπε ετσι ο γιατρος αυτον θα ακουσεις εννοειται.!
Τι να σου πω καρδια μου,οτι καλυτερο ευχομαι, και αν θες κρατα μας ενημερους.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:03, 15-07-20:

Αυτό που δεν θέλω φυσικά είναι να τον ταλαιπωρησω παραπάνω, αυτο δεν θα το αντέξω γιατί ο μαρτσελακος μου είναι, ηταν μεχρι την Κυριακή ενας γατούλης φουλ δραστήριος ζωηρός κ ζημιάρης. Ο γιατρός μου είπε ότι ανταποκρίνονται καλα στις χημιοθεραπειες κ συνήθως δεν έχουν ιδιαίτερες παρενέργειες. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ τώρα. Είμαι στα χαμένα

Καταλαβαίνω πολύ καλά πώς αισθάνεσαι... Είναι φυσικό κι αναμενόμενο ακόμα να νιώθεις σαν χαμένη, μη συνειδητοποιώντας καλά καλά πώς ξαφνικά προέκυψε αυτή η άσχημη κατάσταση.

Όσα σου είπε η φίλη Πουπουλίνα πιο πάνω, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη. Έχε μια αμυδρή ελπίδα πως μπορεί να είναι κάτι άλλο (μια φλεγμονή για παράδειγμα), όμως ας είσαι προετοιμασμένη και για την άσχημη διάγνωση. Δυστυχώς ο καρκίνος τελευταία θερίζει και τα ζωάκια μας.
Κι εμένα το αγγελάκι μου, το μονάκριβο το έχασα μόλις πριν 4 μήνες, πριν προλάβει να συμπληρώσει 8 χρόνια ζωής. Κι ήταν ζωηρό μέχρι τις τελευταίες μέρες, αλλά ήρθε ξαφνικά η ύπουλη αυτή ασθένεια και το καταδίκασε να μη ζήσει άλλο. Έψαξα παντού, 3 διαγνώσεις πήρα από ισάριθμους γιατρούς, μήπως και μπορούσε να γίνει κάτι, όλοι συμφωνούσαν οτι δεν μπορούσε να γίνει τίποτα. Ένας από αυτούς μου είχε προτείνει μια επέμβαση πολύ δραστική που δεν είχε ξαναγίνει ποτέ όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο, με ελάχιστες όμως ελπίδες επιβίωσης και ποιότητα ζωής (όσο μπορούσε να παραταθεί αυτή) χείριστη, με μια λέξη: πειραματόζωο. Οπότε κι η οδυνηρή απόφαση της ευθανασίας που πήρα, ήταν μονόδρομος. Πόνεσα, έκλαψα κι ακόμα πονάω, μα δεν έχω μετανιώσει γιατί το θεώρησα σαν μια ύστατη πράξη αγάπης που μπορούσα να προσφέρω στη μικρούλα μου, προκειμένου να μη βασανίζεται.
Πάρε λοιπόν όση δύναμη έχεις, κι αφού συμβουλευτείς τον γιατρό, σκέψου και ζύγισε ψύχραιμα τα δεδομένα και αποφάσισε ότι είναι καλύτερο για τον Μαρτσελάκο σου που σε συντρόφεψε 13 ολόκληρα χρόνια.
Μα ας περιμένουμε την οριστική διάγνωση πρώτα, που εύχομαι να διαψεύσει τη δυσοίωνη πρόγνωση, κι από κει κι έπειτα να ξέρεις είμαστε εδώ για ότι θελήσεις να μοιραστείς μαζί μας.
Κουράγιο και δύναμη.
Παράθεση

irinis

Νεοφερμένος

H irinis έγραψε στις 20:15, 15-07-20:

Ο γιατρός μου είπε οτι δεν έχουν σοβαρές παρενέργειες οι χημιοθεραπειες συνήθως. Εννοείς οτι δεν συνέρχονται; εξακολουθούν κ είναι ταλαιπωρημενα;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:27, 15-07-20:

Δεν ξέρω για χημειοθεραπείες. Στη δική μου είχε προχωρήσει ραγδαία κι αρκετά και δεν μου πρότεινε κανένας γιατρός, υποθέτω δεν είχε νόημα πλέον.
Όμως η δική σας περίπτωση διαφέρει. Εσύ θα ακούσεις τι θα σου πει ο γιατρός, κι ότι απορίες/ερωτήσεις έχεις, μη διστάσεις να πεις για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης, ώστε να πάρεις την καλύτερη απόφαση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους