Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 131,548 εγγεγραμμένα μέλη και 713,772 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 458 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συμπεριφορά στο ταξίδι

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 13:46, 14-07-10:

Καλησπέρα!

Πρόκειται να ταξιδέψουμε για την Μυτιλήνη απο Θεσσαλονίκη. Για να μην ταλαιπωρήσω το γατί μου, εγω και ο άντρας μου θα φύγουμε με πλοίο και θα βάλω την μαμά μου με την γάτα στο αεροπλάνο. Στην μικρή ούτως ή άλλος δεν αρέσει το κλουβάκι της. Η πτήση είναι μικρή βέβαια αλλά δεν ξέρω εαν θα είναι καλά για 1μιση ωρίτσα εκεί μέσα... Σκέφτηκα το ηρεμιστικο αλλα θελω πολύ να το αποφύγω. Έχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορεί να την κρατήσει ήρεμη μέχρι να φτάσουν?? Μην ξεσηκώσει και το αεροπλάνο στο πόδι...!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 13:47, 14-07-10:

μπορεις να δοκιμασεις το feliway spray, να ψεκασεις λιγο στην γατοφορο(κανενα 20λεπτο πριν την βαλεις μεσα). επισης καποιο ρουχαλακι με την μυρωδια σου ή κανενα παιχνιδακι της..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 14:00, 14-07-10:

Ενδιαφέρον....το συγκεκριμένο σπρέι λειτουργεί σαν ηρεμιστικό??

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 14:03, 14-07-10:

ναι, αλλα ειναι ακινδυνο..βεβαια υπαρχει περιπτωση να μην κανει δουλεια αλλα δεν χανεις τπτ να δοκιμασεις

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 14:11, 14-07-10:

Ευχαριστω!! Θα το δοκιμάσω!

Παράθεση

sardelazz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sardelazz
H sardelazz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sardelazz έγραψε στις 14:15, 22-07-10:

παιδια,ισως το εχει η δικια μου γατουλα,αλλα εχω ανακαλυψει οτι δε την ενοχλουν τα μακρυνα ταξιδια...ετυχε 2 φορες να κανω με αυτοκινητο την αποσταση ελλαδα-λιβανος(10 ωρες τη μια μερα και 8 την αλλη) και ολα μια χαρα...στην γατοφορο,ειτε κοιμοταν,ειτε ξυπνια να βλεπει ή να παιζει με τα παιχνιδακια της....και καθολου ζαλισμενη,με το που εβγαινε στο σπιτι ετρεχε περα δωθε

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:48, 22-07-10:

και ο δικος μου ετσι ειναι, δεν ενοχλειται στα ταξιδια. Υπαρχουν ομως γατες που στρεσσαρονται παρα πολυ, οποτε ειναι στον χαρακτηρα του γατιου η αντιδραση κατα την διαρκεια του ταξιδιου

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Naiva
H Naiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Naiva έγραψε στις 20:14, 06-09-10:

hionati το δοκίμασες το σπρευ τελικά? ρωταω γτ θελω να ταξιδεψω κ εγω κ η δικια μου δεν τα μπορει τα ταξιδια. Κλαιει διαρκως.

Παράθεση

zef

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zef
H zef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H zef έγραψε στις 20:47, 06-09-10:

ρε παιδια μιας που λετε για ταξιδια.. να ρωτησω και εγω κατι που το χω απορία?
Σε ταξίδι με καράβι 8 ωρες περιπου ξερετε τι γινετε αν η γατα θελει πιπι..? τα κανει μεσα στο κλουβακι της ? γτ εγω πηρα προσφατα ενα απο αυτα τα μαλακα που ειναι σαν τσαντα μεγαλη ..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,813 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:08, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από zef
ρε παιδια μιας που λετε για ταξιδια.. να ρωτησω και εγω κατι που το χω απορία?
Σε ταξίδι με καράβι 8 ωρες περιπου ξερετε τι γινετε αν η γατα θελει πιπι..? τα κανει μεσα στο κλουβακι της ? γτ εγω πηρα προσφατα ενα απο αυτα τα μαλακα που ειναι σαν τσαντα μεγαλη ..
Καλησπέρα. Καλύτερα για ταξίδια να έχεις την κλασσική γατοφόρο,ή κλουβάκι με καγκελάκια,που αερίζεται και πιο πολύ.
Όσον αφορά τις ανάγκες της,μπορείς να πάρεις πάνες ,που θα τις έχεις στρώσει στον πάτο του κλουβιού.Μπορείς να έχεις κανα-δυο,την μια πάνω απο την άλλη,οπότε όταν κάνει την ανάγκη της,απλα πετάς την επάνω και μένει η άλλη.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 21:30, 06-09-10:

Γεια χαρά σε όλους!!! Εμείς ταξιδέψαμε με πλοίο Ρόδο-Πειραιάς και πάλι Ρόδος. Κλείσαμε καμπίνα όπου επιτρέπονται τα κατοικίδια. Είναι σαν τις άλλες με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχει κάτω μοκέτα. Τα γατάκια δεν ταλαιπωρήθηκαν καθόλου. Είχαμε μαζί και μια μικρή αμμολεκάνη, φαγητό και νεράκι και ταξιδέψαμε super και εμείς και οι γατούλες. Όλα ήταν άψογα. Με Blue Star ταξιδέψαμε.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 12:37, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Naiva
hionati το δοκίμασες το σπρευ τελικά? ρωταω γτ θελω να ταξιδεψω κ εγω κ η δικια μου δεν τα μπορει τα ταξιδια. Κλαιει διαρκως.

Ναι το δοκιμασα. Ολα καλα....Βοηθαει πολυ...Την ηρεμησε μου ειπε η μαμα μου, μεχρι που κοιμηθηκε μεσα στο αεροπλανο!

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Naiva
H Naiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Naiva έγραψε στις 14:35, 08-09-10:

Φιλοι μου αυτο το σπρευ το εχουν κ τα πετ σοπς στην ελλαδα? να το παραγγειλω δλδ. Μου φανηκε πολυ καλο! Ειδικα με τις μετακομίσεις που θα κανω θα ναι οτι πρεπει!

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 11:34, 09-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Naiva
Φιλοι μου αυτο το σπρευ το εχουν κ τα πετ σοπς στην ελλαδα? να το παραγγειλω δλδ. Μου φανηκε πολυ καλο! Ειδικα με τις μετακομίσεις που θα κανω θα ναι οτι πρεπει!

Ναι βεβαια και υπαρχει....! Εγω το χρισημοποιησα και στο κλουβακι της στο αεροπλανο...αλλα και μεσα στο καινουργιο σπιτι (οπως γραφει στις οδηγιες μεσα) ωστε να προσαρμοστει πιο ευκολα η μικρη μου και να μην ειναι τοσο νευρικη λογω αλλαγης χωρου...

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη michalistolmi
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O michalistolmi έγραψε στις 18:05, 29-11-10:

Αχ παιδια μου αρεσει παρα πολύ το mycat. Με συγκινείτε ωρες ωρες με οσα διαβαζω.
Εχω εναν γατο. Είναι 6 μηνων. Τον εφερα από Δραμα στην Καστορια. Ταξίδι 5 ωρων με το ΚΤΕΛ. Τωρα για τα Χριστούγεννα θελω να τον παρω δραμα και μετα να τον ξανα φερω Καστοριά. Καστορια Θεσσαλονίκη είναι 2:45 και από Θεσσαλονίκη Δράμα είναι 2 ωρες. Συνολο με μια καθυστέρηση στο κτελ Θεσσαλονίκης είναι 5,5 ωρες. Την προηγούμενη φορα και χωρις να ξερω γιατι τον είχα μια μερα μονο. Τον τάισα πριν φυγουμε με αποτελεσμα μολις φτασαμε στα κτελ Δράμας πριν καν ξεκινήσουμε να κανει πιπι μεσα στο κλουβάκι του και μολις φτασαμε Θεσσαλονίκη να κανει κακακια… είχα μαζι μου μαντιλάκια το καθαρισα και όλα οκ. Αλλα αυτην την φορα θελω να το κανω σωστα. Τον ακουγα πανω από το λεωφορείο γιατι ταξίδευε κατω με τις αποσκευες να κανει λιγο νιαου νιαου και πραγματικα έλιωνα στο κλαμα επάνω. Τι να κανω αυτην την φορα; Ηρεμιστικό; Το αγοραζω από πού; Και τι τιμες εχουν; Πρεπει να τον ταΐσω η όχι; Να του δωσω νερακι η όχι; και αν όχι πριν ποση ωρα να τον ταισω και να του δωσω νερακι; Δεν θελω να τον ταλαιπωρήσω αλλα πρεπει να τον παρω μαζι μου γιαυτον τον μηνα.

εδω ειναι ο μπέμπης μου....
https://www.youtube.com/watch?v=OMnp0...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=akzfiCTu7xs

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 18:19, 29-11-10:

Έχε υπόψη σου ότι πάρα πολλά ζώα έχουν σκάσει μέσα στα κτελ στο χώρο των αποσκευών. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ταξιδέψεις;

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O michalistolmi έγραψε στις 18:22, 29-11-10:

Το θεωρω υπερβολικό. Γιατι αν γινοταν αυτό θα το σταματουσαν. Και ναι αν προσπαθείς να με τρομαξεις τα καταφερες.
Μα δεν τα αφήνουν επανω. Και δεν υπαρχει άλλος τροπος να φυγω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michalistolmi : 29-11-10 στις 18:56.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 18:47, 29-11-10:

Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολικό...σκέψου σε μια απότομη στροφή να πλακώσουν πανω του αποσκευές....είναι σαν να τον έχεις στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινήτου...Πραγματικά δε θέλω να σε τρομάξω κι εγώ, αλλά δεν νομίζω πως ειναι ότι καλύτερο. Αν μπορείς κλείσε θέση απο τώρα, στις μπροστά μπροστα, αν μπορει να τον έχεις μαζί με τον οδηγο. Αν σου δίνουν και την πρωτη πρωτη θέση δίπλα στον οδηγό που είναι μονή ακόμα καλυτερα να το έχεις δίπλα σου. Πες τους και στην έκδοση εισιτηρίων πως θες να έχεις το γατάκι μαζί σου στο κλουβάκι του, νιαούρισε και λίγο στον οδηγο και ελπιζω να σε αφήσουν!! Καμιά φίλη σου δεν ταξιδεύει μαζι?? (να κλείσετε μαζί διπλανές θέσεις και να τον έχεις πάνω)
Τη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Δράμα μπορεις να την κανεις με τρένο, αν βρεις και κάποιον που πηγαινει με αυτοκίνητο Καστορια-Θεσσαλονίκη θα ειναι ακόμα καλύτερα!!
Καλή τύχη

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,813 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:05, 29-11-10:

Δεν ειναι καθολου υπερβολικο...μαλιστα το καλοκαιρι ειχε γινει χαμος με τις διαμαρτυριες,και το θεμα εφτασε μεχρι τον αρμοδιο υπουργο,ο οποιος βασικα ειπε οτι εχουμε δικιο,διοτι ειναι απαραδεχτο να μεταφερονται στις μπαγκαζιερες τα κατοικιδια..και θα το εξετασει το θεμα..και πολυ πιθανιο να βγαλει εγκυκλιο..λυπαμαι που την αληθεια την εκλαμβανεις ως τρομοκρατηση.Οσο απαραδεχτο και αν ειναι αυτο που κανουν τα ΚΤΕΛ..υπευθυνοι για τα ζωακια μας ειμαστε ΕΜΕΙΣ.Εμεις αποφασιζουμε για αυτα..
Αν ληψεις για λιγες μερες..ειναι απειρως καλυτερο να το αφησεις σπιτι σου..με μποιλικη ξηρη τροφη,νερο σε ποτιστρα..και καθαρη αμμο.Εγω ετσι κανω,και τα αφηνω μεχρι 8 μερες.

ΥΓ.υπαρχει σχετικο θεμα εδω..

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O michalistolmi έγραψε στις 19:10, 29-11-10:

Δεν εχω τρομαξει απλα εχω τρομοκρατηθεί. Μα την προηγουμενη φορα μεχρι και τον κτηνίατρο μου ρωτησα. Δεν μπορω να φανταστω να ανοιξω το καπακι και να μην με κοιταξει με τα ματια του. Θα μενω καστορια. Δεν θελω να παθει τιποτα το γλυκο μου.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:13, 29-11-10:

Eδώ τρελλαίνομαι όταν έχει χρειαστεί σπάνια να τα κλείσω για συγκεκριμένους λόγους στο δωμάτιό τους ... Πόσο μάλλον να τα ένιωθα στην ασφυκτική μπαγκαζιέρα .... Δεν παίζει!!!
Αλήθεια;;;Πότε θα τροποποιηθεί η εγκύκλιος;;; Γιατί κάποια άάάάλλα μέτρα παίρνονται εν μια νυκτί!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:14, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από michalistolmi
Δεν εχω τρομαξει απλα εχω τρομοκρατηθεί. Μα την προηγουμενη φορα μεχρι και τον κτηνίατρο μου ρωτησα. Δεν μπορω να φανταστω να ανοιξω το καπακι και να μην με κοιταξει με τα ματια του. Θα μενω καστορια. Δεν θελω να παθει τιποτα το γλυκο μου.
Και εγω τι ιδιο τρομοκρατημενη θα ημουν....και πιστεψε με..θα προτιμουσα να παω με 100 μεσα..παρα να τα βαλω στην μπαγκαζιερα...ομως την αληθεια θα πρεπει να την μαθαινουμε,και να μην κλεινουμε τα ματια..
Εσυ εχεις και την επιλογη του τρενου..που ειναι πολυ σημαντικο.Και παλι σου λεω οτι ειναι πολυ καλυτερο να μεινει σπιτι μονη της(εκτος αν ειναι μωρο βεβαια) παρα να ταξιδεψει ετσι...και αυτο,μου το εχει πει ο δικος μου γιατρος..για τις γατες ειναι πολυ καλυτεριο να μενουν στο χωρο που εχουν συνηθισει..σε αντιθεση με τα σκυλια που δεν εχουν τετοιο προβλημα.
ΥΓ..μα τι θες να σου πει ο γιατρος;;και ουτε ολοι οι γιατροι εχουν αλανθαστη κριση..εδω μιλαμε για ΓΕΓΟΝΟΤΑ,απιστευτες διαμαρτυριες..εναν υπουργο που καυαλαβε το δικιο μας...και την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ...που λεει οτι ειναι απαραδεχτο να μεταφερονται ετσι τα κατοικιδια μας
Επισης να σημειωσω οτι τα ηρεμιστικα δεν ειναι καραμελες...ενας φιλος μου κτηνιατρος μου ειπε οτι βασικα δεν θα εδινε ποτε στη γατα του...μονο σε εξαιρετικη περιπτωση..

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O michalistolmi έγραψε στις 19:28, 29-11-10:

Παιδια συγγνώμη για την αντιδραση μου αλλα ηξερα ότι ετσι τα μεταφέρουν παρα πολλοί ανθρωποι που δεν εχουν άλλη επιλογη. Και οσο σκέφτομαι ότι το εκανα και εγω τρελαίνομαι. Το μονο σίγουρο πως το ηρεμιστικό το θελω εγω τωρα. Θα πω στους γονεις μου να ερθουν να με πάρουν. Δεν βλεπω κατι καλύτερο για το μικρο μου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:34, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από michalistolmi
Παιδια συγγνώμη για την αντιδραση μου αλλα ηξερα ότι ετσι τα μεταφέρουν παρα πολλοί ανθρωποι που δεν εχουν άλλη επιλογη. Και οσο σκέφτομαι ότι το εκανα και εγω τρελαίνομαι. Το μονο σίγουρο πως το ηρεμιστικό το θελω εγω τωρα. Θα πω στους γονεις μου να ερθουν να με πάρουν. Δεν βλεπω κατι καλύτερο για το μικρο μου.
Αυτη ειναι και η παγιδα...οτι εχουμε συνηθισει να το βλεπουμε αυτο..και οταν μας ερθει η κεραμιδα..θα εινμαι πολυ αργα... οπως ακριβως εγινε και με τους ιδιοκτητες αυτων που πεθαναν τα ζωα τους στις μπαγκαζιερες..και ειμαι σιγουρη οτι τα αγαπαγαν,Απλα..οταν βλεπεις οτι αυτο γινεται...πιστευεις οτι σημαινει πως δεν ειναι επικινδυνο..και ομως...ρισκαρεις..

Να πω και κατι αλλο...οσο ΕΜΕΙΣ το δεχομαστε..και δεν διαμαρτυρομαστε..τοσο δεν θα ιδρωνει το αυτακι κανενος..και το προβλημα θα παραμενει...για σκεψου ολοι οσοι εχουν γατες και σκυλακια..να αρνιοντουσαν να τα βαλουν κατω..και να εκαναν καταγγελιες και διαμαρτυριες;;; η ισχυ εν τη ενωση...και οσο το δεχομαστε..τοσο θα υπαρχει ..
ΥΓ...Αφου υπαρχουν και οι γονεις...ειναι οτι καλυτερο...

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O michalistolmi έγραψε στις 19:39, 29-11-10:

Φυσικα και θα τα ακούσουν τα κτελ, ειδικά της Καστοριάς, και από τον σύλλογο της Καστοριάς αλλα και από τα φοιτητικά blog που γνωριζω εδώ.
Καλοί οι γονεις αρκει να ερθουν. Αλλιως θα κανουμε Χριστούγεννα εγω και ο Φοίβος μονοι μας. χαχαχα
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 19:41, 29-11-10:

Ό,τι έγινε έγινε...μην τρελένεσαι τώρα. Το καλό ειναι πως δεν έπαθε τίποτα το γατούλι σου. Προφανώς απο ότι καταλαβαίνω είσαι φοιτητής, οποτε θα λείψεις για 15 μέρες που ειναι νομίζω πολλές να μείνει μόνο του.
Δες την εναλλακτική με αυτοκίνητο μέχρι Θεσ/νίκη και μετά τρένο για να μην κουβαλάς τους γονείς σου (γιατί θα πρέπει να τους χώσεις και για την επιτροφή...). Ή αν πάει και κάποιος φίλος σου Θεσ/νίκη αν βολέυει να παρετε ταξί. Καμιά άλλη ιδέα δε μου έρχεται...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zouzounela : 29-11-10 στις 19:58.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:42, 29-11-10:

Μαλλον φοιτητης..συγνωμη..απλα μας μπερδευει το νικ σου..

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O michalistolmi έγραψε στις 19:45, 29-11-10:

Ναι φοιτητής ειμαι εδώ. Θα σας ενημερώσω όταν τελειώσουν όλα.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 20:27, 29-11-10:

Μιχάλη δε θέλουμε να σε τρομοκρατήσουμε, αλλά να προλάβουμε τα χειρότερα! Μην αγχώνεσαι! Θα υπάρχει σίγουρα κάποια λύση. Το παν είναι να ταξιδέψει ασφαλής ο γατούλης σου ο οποίος είναι γλυκύτατος και μου θυμίζει πολύ έναν γατούλη που είχα κάποτε τον Μπιριμπούκο. Ήταν στο πατρικό μου, έβγαινε και έξω και μια νύχτα δεν ξαναγύρισε...

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O michalistolmi έγραψε στις 20:29, 29-11-10:

αχουυυυυ μωρε.....ο δικος μου ειναι μονημα σπιτι.....

Παράθεση

Ilias83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ilias83
Ο Ilias83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Ilias83 έγραψε στις 10:34, 03-12-10:

Επειδή κάποιος/α έγραψε για μεταφορά της γάτας με αεροπλάνο θα ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς γίνεται αυτό;
Υπάρχουν πτήσεις που επιτρέπουν σε ζώα να ταξιδέψουν στο χώρο των επιβατών ή απλά μπαίνουν στον χώρο αποσκευών;

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 13:10, 03-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ilias83
Επειδή κάποιος/α έγραψε για μεταφορά της γάτας με αεροπλάνο θα ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς γίνεται αυτό;
Υπάρχουν πτήσεις που επιτρέπουν σε ζώα να ταξιδέψουν στο χώρο των επιβατών ή απλά μπαίνουν στον χώρο αποσκευών;

Καλημερα φιλε μου.....εγω που αναρτησα και το θεμα αρχικα εχω να σου πω οτι οταν ηταν να ερθω απο Θεσσαλονικη Μυτιληνη...Δεν σκεφτηκα καν να μεταφερω την γατα μου με το πλοιο παρολο που ειχα καμπινα, γιατι κανεις δεν μου ελεγε 100% οτι θα μου επιτρεψουν την γατα μεσα. Οποτε εβαλα τη μαμα μου στο αεροπλανο και πεταξανε μαζι...
Ναι επιτρεπουν καποιες αεροπορικες εταιριες την γατα στην καμπινα του αεροσκαφους αρκει να παρεις τηλ εγκαιρος με την κρατηση σου...και να ενημερωθεις σωστα για τον τροπο μεταφορας της που θα σου πει η εταιρια.
Για την ακριβεια εμενα μου ζητησαν το κλουβακι να ειναι συγκεκριμενου μικους και πλατους και τα κιλα να μην ξεπερνανε καποιο οριο...το βιβλιαριο την μαζι σου οπωσδηποτε.
Μονο μια απο τις δυο εταιριες μου το επετρεψε αλλα δεν θυμαμαι ποια...οποτε παρε και τις δυο. Οσο για το κοστος....δεν ειναι καθολου μεγαλο.
Μην ξεχασεις να ψεκασεις το κλουβακι με catnip...εμενα που δεν θελει καθολου το κλουβι....μεχρι που κοιμηθηκε κιολας στην πτηση... Ειναι ακινδυνο και κανει δουλεια!!

Για οτι χρειαστεις πες μου

Φιλια
Μαγδα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 13:27, 03-12-10:

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic αλλά σκοπεύω και εγώ να κάνω μέσα στα χριστούγεννα 3 μετακινήσεις σε διάρκεια 7 ημερών και με τόσα που έχω ακούσει ίσως είναι καλύτερα να την αφήσω στο σπίτι, γιατί είναι πολλές οι μετκινήσεις και θα ταλαιπωρηθεί.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 13:35, 03-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic αλλά σκοπεύω και εγώ να κάνω μέσα στα χριστούγεννα 3 μετακινήσεις σε διάρκεια 7 ημερών και με τόσα που έχω ακούσει ίσως είναι καλύτερα να την αφήσω στο σπίτι, γιατί είναι πολλές οι μετκινήσεις και θα ταλαιπωρηθεί.

Σωστα εισαι εδω ! Εφοσον ειναι για τοσο λιγες μερες....αφησε την σπιτι....και εαν εχεις καποιον δικο σου....ας πηγαινει να την ελεγχει και να της καθαριζει λιγο την αμμο....Οντως θα την ταλαιπωρησεις για τοσο λιγες μερες....!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 23:01, 04-12-10:

Εδώ είναι η επιστολή των φιλοζωικών συλλόγων για τη μετακίνηση των ζώων με τα μέσα μεταφοράς.

https://www.enet.gr/?i=animals-farm.el.home&id=229053

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O michalistolmi έγραψε στις 10:37, 17-12-10:

Λοιπον το ταξιδι από Καστοριά προς την Δραμα εγινε πριν 3 μερες…. Ξεκινήσαμε από καστορια με τους γονεις ου τελικα. Το αυτοκίνητο χαλαει 20 χιλιομετρα εξω από την Θεσσαλονίκη. Η γερμανική ασφάλεια του αυτοκινήτου καλύπτει τα παντα ξενοδοχείο ταξι φαγητό τα παντα. Παμε ολοι μαζι με τον γατο μενουμε 5 ωρες εκει. Το νινι μου ξεπιάστηκε μια χαρα. Και μετα ξεκινήσαμε για δραμα. 8 ωρες ταξίδι δεν εκανε τιποτα ουτε τσισακια ουτε κακακια στον δρομο ουτε εφαγε ουτε ήπιε κατι αν και του τα είχα όλα μπροστα του. Μολις φτασαμε σπιτι όλα καλα… νομιζω ότι προσαρμόστηκε καλα. Το μονο που κανει είναι να βλεπει από το παραθυρο εξω και να νυχιάζει το τζαμι. Είναι κακο?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:04, 17-12-10:

Καθολου κακο δεν ειναι καλε.Οπως σου ειπε και η μαρινα στο αλλο θεμα σου,απλα ειναι η διασκεδαση τους.Λογικο δεν ειναι;;

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O michalistolmi έγραψε στις 11:24, 17-12-10:

χαιρομαι.....σε ευχαριστώ

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 11:37, 17-12-10:

Θα πάρω και εγώ τον Παρη μαζί μου τα Χριστουγεννα. Δεν θέλω να τον παω στη μαμα μου γιατι θα έχει κόσμο στο σπίτι και με ψιλοχαλάει που δεν θα είμαι εκεί να τον προσέχω, ούτε θέλω να τον αφήσω μόνο του.
Πρόκειται να πάω Τριπολη - Αθήνα και μετα Αγια Άννα Ευβοίας. Ταξίδι στο σύνολο 4-5 ώρες. Μάλλον θα σπασω στα 2 το ταξίδι δηλαδή θα μείνω Αθήνα για μια μέρα, οπότε το μικρό μου θα ξεκουραστεί λίγο. Έχει λογική αυτό που σκέφτηκα ή να κάνω όλο το ταξίδι μια και έξω την ίδια μέρα? Με δικό μου αυτοκίνητο θα ταξιδέψω, μόνοι μας, τα δυό μας!

Παράθεση

nikoletakaza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikoletakaza
H nikoletakaza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nikoletakaza έγραψε στις 20:43, 01-03-11:

Καλησπέρα, ο δικός μου ο τσαρλατάνος κλαίει ασταμάτητα με το που ξεκινήσει το αυτοκίνητο!! σε ένα μας ταξίδι απο αθήνα για Κέρκυρα έκλαιγε για 7 ώρες ,εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά και κάθε φορά που τον είναι να ταξιδέψω φρικάρω πιο πολύ απο το ζουζούνι μου...μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι.Του έδωσα και ηρεμιστικό που μου έδωσε ο κτηνίατρος και έκλαιγε πιο έντονα.όσο για τα κακά συνέχεια καθάριζα το κλουβί,αν και νομίζω το έκανε απο το τρομερό άγχος που είχε.Τώρα έχουμε ένα ταξίδι μπροστά μας με καράβι και αυτοκίνητο που θα γίνει τον απρίλιο και το σκέφτομαι απο τώρα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,108 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 21:03, 01-03-11:

Εμείς έχουμε γυρίσει όλη την Ελλάδα με κάθε μέσο και ο Μαρκ είναι ατάραχος. Ακούγεται όταν το αυτοκίνητο σταματήσει και ανοίξουν οι πόρτες, διαφορετικά ξεχνάω ότι έχω συνοδηγό! Στο δε αεροπλάνο, ούτε ιδέα. Μια άλλη φορά στο ΚΤΕΛ η κοπέλα που καθόταν δίπλα μου δεν κατάλαβε καν ότι είχα γάτα στα πόδια μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:57, 01-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Εμείς έχουμε γυρίσει όλη την Ελλάδα με κάθε μέσο και ο Μαρκ είναι ατάραχος. Ακούγεται όταν το αυτοκίνητο σταματήσει και ανοίξουν οι πόρτες, διαφορετικά ξεχνάω ότι έχω συνοδηγό! Στο δε αεροπλάνο, ούτε ιδέα. Μια άλλη φορά στο ΚΤΕΛ η κοπέλα που καθόταν δίπλα μου δεν κατάλαβε καν ότι είχα γάτα στα πόδια μου.
Αυτη ειναι γατα για ταξιδι!!!!!

Παράθεση

marina-kr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marina-kr
H marina-kr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H marina-kr η Σιση μου κ εγω........ έγραψε στις 17:12, 03-03-11:

δικια μου παλι νιουριζει λιγο στην αρχη οταν την βαζω στο αυτοκινητο για ταξιδι και μετα ηρεμη και τησ αρεσει να ταξιδευει αν και στην αρχη καθονταν ολη την ωρα δεν καταλαβαιναν οτι ειχα γατα στο λεωφορειο.......

Παράθεση

kate416

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kate416
H kate416 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kate416 έγραψε στις 20:19, 07-04-11:

Μια χαρά οι ιστοριούλες σας για τα ταξίδια, αλλά ταξίδι Μυτιλήνη-Θεσσαλονίκη, 16 ώρες με πλοίο και 2 με αυτοκίνητο και κάτι ψιλά για αναμονές, πώς παλεύεται?????

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:23, 07-04-11:

Eγω κανω δωδεκα ωρες με καραβι και πεντε με αυτοκινητο και δεν εχουν προβλημα.Απλα παρε λιγη αμμο μαζι να τους τη βαλεις στον πατο της γατοφορου οταν μπειτε στην καμπινα,ωστε να την εχουν σαν αμμολεκανη.Οταν φτανετε,την πλενεις,και τη συναρμολογεις παλι.

Παράθεση

kate416

Νεοφερμένος

H kate416 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kate416 έγραψε στις 20:26, 07-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Eγω κανω δωδεκα ωρες με καραβι και πεντε με αυτοκινητο και δεν εχουν προβλημα.Απλα παρε λιγη αμμο μαζι να τους τη βαλεις στον πατο της γατοφορου οταν μπειτε στην καμπινα,ωστε να την εχουν σαν αμμολεκανη.Οταν φτανετε,την πλενεις,και τη συναρμολογεις παλι.
αυτό είναι που με ανησυχεί.....Επειδή το χειμώνα χρειαζόταν να κρατάω τα βράδια τη μικρή μου μέσα στη γατοφόρο για να μπορώ να της δίνω ένα φάρμακο, σηκωνόμουν το πρωί στις 5 για να την κάνω μπάνιο γιατί ήταν σύσκ...τη....
Επειδή ξέρω ότι στις γάτες δεν αρέσει το νερό, φοβάμαι μήπως έχουμε πρόβλημα....
αααα.....και μια μικρή λεπτομέρεια.....δε μιλάμε για μία γάτα, αλλά για 8....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:30, 07-04-11:

Μα την καμπινα δε θα την κλεισεις με αλλον,ωστε να μπορεσεις να τις αφησεις ελευθερες,και απλα να εχουν τον πατο της γατοφορου ως αμμολεκανη.Δε γινεται να τις παρεις μισες μισες;

Παράθεση

kate416

Νεοφερμένος

H kate416 έγραψε στις 20:35, 07-04-11:

Μα την καμπινα δε θα την κλεισεις με αλλον,ωστε να μπορεσεις να τις αφησεις ελευθερες,και απλα να εχουν τον πατο της γατοφορου ως αμμολεκανη.Δε γινεται να τις παρεις μισες μισες;
δυστυχως οχι, αλλα το προβλημα ειναι οτι εχω κλειστοφοβια και δε μπορω καν να ειμαι σε καμπινα....Παντα καταστρωμα ταξιδευω..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:16, 07-04-11:

Δυστυχως δε γινεται αλλιως,καποια υποχωρηση πρεπει να κανεις.

Παράθεση

kate416

Νεοφερμένος

H kate416 έγραψε στις 23:36, 07-04-11:

Δυστυχως δε γινεται αλλιως,καποια υποχωρηση πρεπει να κανεις.
Εσυ τις εχεις ολες μαζι σε διαμερισμα????? ενοικιο, ιδιόκτητο?????
δεν ξέρω πόσο εφικτή θα είναι η διαμονή τους σε πόλη....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ταξίδι - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-01-10 στις 19:59.
    • Ταξίδι - Από crazycat
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-12-09 στις 02:17.
    • Ταξίδι - Από kitcat
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-04-09 στις 10:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους