Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,905 εγγεγραμμένα μέλη και 719,966 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 396 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 23:01, 23-02-13:

Γεια σας είμαι Νεο μέλος και θα ήθελα την βοήθειας σας
Εγώ πάντα είχα σκυλια και ποτέ γατα
Τώρα σκεφτείτε οτι έχω 5 σκυλια
Μετακόμισα τώρα σε καινουργια περιοχή και κάτω απο το Σπιτι μου υπάρχουν πολλές γατες .υπηρχε όμως μια παρα πολυ καλή και φιλική και όποιον έβλεπε ήθελε αγκαλιά κάθε μέρα τις έβαζα φαγητο κάποια στιγμή είδα οτι ήταν έγκυος και μετα απο μερικές μέρες δεν ήταν καλα την πήρα και την πήγα στο γιατρό και μου είπε οτι τα γάντια έχουν πεθάνει έχει επιπλοκη και πρεπει να κανει επέμβαση και στειρωση .τις τα έκανα και τώρα την κρατάει η γιατρός για την ανάρρωση .τι είπα να κανει εξετασεις αιματος εμβόλια αμπουλα χάπι για παράσιτα . Αλλα μου λένε όλοι για το τοξοπλασμα και επειδή βρίσκομαι σε φάση να μείνω έγκυος τι κάνω; Εάν έχει η γατα περνάει; Με εξετασεις αιματος στην γατα φαίνεται; Εάν δεν έχει μπορει να το κολλήσει ; Εγώ εάν ειναι θα την έχω μέσα στο Σπιτι και καθόλου έξω πια ; Και εκτός απο όλα αυτα πρεπει να την περιόρισω στην αρχή ; Και τι χρειαζεται να κάνω για να νοιώθει καλα;
Σας τρελανα με τις ερωτήσεις ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:23, 23-02-13:

Ειναι φυσικο μια και δεν ειχες ποτε σου γατουλα να εισαι τοσο μπερδεμενη και δεν μας τρελλανες καθολου, χαρα μας να βοηθησουμε οσο μπορουμε.
Θα ελεγα πως ο κινδυνος να κολλησεις τοξοπλασμα απο γατα ειναι υπερτιμημενος, περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να το κολλησεις απο κρεας που δεν ειναι καλα ψημενο λογω καποιας κουζινας (το σενιαν που λενε) και απο λαχανικα που δεν εχουν πλυθει καλα. Εχω εναν ξαδελφο που απεχθανεται τις γατες, δεν ειχε ποτε του και μαλιστα μικρος ο ηλιθιος τις πυροβολουσε με αεροβολο για σπορ. Σε πληροφορω πως επαθε τοξοπλασμωση και κοντεψε να χασει την οραση του. Εγω απο την αλλη που ολη μου την ζωη ειμαι με γατες, δεν επαθα ποτε τιποτα, κυριως γιατι ειμαι υποχονδρια οσον αφορα το πλυσιμο των τροφιμων.
Θα σε συμβουλευα λοιπον να παρεις την γατουλα κανονικα και οταν ασχολεισαι με την αμμο της να φορας γαντια μιας χρησεως για ενα μικρο διαστημα, μια και η γατουλα ζουσε εξω και δεν ξερουμε τι ετρωγε. Ετσι το κολλανε οι γατες, απο κρεας μολυσμενο και κυριως ωμο.
Οσο θα την εχεις εσυ, εφ' οσον θα την ταιζεις με βιομηχανοποιημενες τροφουλες καταλληλες για γατουλες, δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα.
Οσο για τα υπολοιπα ερωτηματα σου, το μονο που εχω να σε συμβουλεψω ειναι να εισαι οσο πιο ανετη γινεται και να ακολουθησεις τους δικους της ρυθμους, εκεινη ξερει καλυτερα τον χρονο που χρειαζεται για να προσαρμοστει στο σπιτι σου. Κυριως μην την πιεσεις για τιποτα και αστην να τα κανει ολα με τον ρυθμο που εκεινη θελει.
Θα χρειαστεις μπωλακια για την τροφη και το νερακι της, ενα κρεββατακι που μπορει να ειναι και αυτοσχεδιο, αν και συνηθως λατρευουν να κοιμουνται μαζι μας αν τους το επιτρεπουμε, ή σε καναπεδες και καρεκλες. Επισης θα χρειαστεις ενα ονυχοδρομιο για να ακονιζει τα νυχακια της και να μην σου γρατζουναει τα επιπλα, παντως τα δικα μου παρ' ολο το ονυχοδρομιο, τα επιπλα γρατζουνανε, αλλα τα αγαπαω τοσο που δεν με πειραζει καθολου. Ειμαι της αποψης πως ολα τα υλικα αντικειμενα ξαναγινονται ευκολα ή δυσκολα, τα ζωντανα πλασματα ομως ποτε και προτιμω να δινω εμφαση σε αυτα.
Το τελευταιο που θα ηθελα να σου πω, επειδη δεν ξερω πως ειναι το σπιτι σου ειναι οτι αν εχεις μπαλκονι, βεραντα ή κατι αναλογο θα ηταν καλο να το περιφραξεις αν σκοπευεις να την αφηνεις να βγαινει εκει, εκτος και αν βγαινει εξω μονο με την δικη σου επιβλεψη. Μια και εχει ζησει στον δρομο, ειναι πιθανον να θελει να βγει εξω, σε καμμια περιπτωση μην την αφησεις γιατι μπορει να την χασεις.
Για ολα τα υπολοιπα πιστευω πως θα σε καθοδηγησει το ενστικτο σου και η αγαπη σου για την γατουλα σου, εαν οχι παλι εδω ειμαστε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:44, 23-02-13:

Φιλη μου καλησπερα.
Οσον αφορα την τοξοπλασμωση,υπαρχει μια τεραστια παραφιλολογια γυρω απο αυτο το θεμα
Σου παραθετω ενα αρθρο απο ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ σαιτ,και τα σμπερασματα δικα σου
ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Η τοξοπλάσμωση είναι μία από τις σπουδαιότερες πρωτοζωϊκές νόσους με παγκόσμια εξάπλωση και ιδιαίτερη σημασία για τη δημόσια υγεία. Η τοξοπλάσμωση οφείλεται στο πρωτόζωο toxoplasma gondii.
Η συγγενής τοξοπλάσμωση εξακολουθεί να αποτελεί σοβαρό επακόλουθο μόλυνσης της μητέρας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, η οποία πρακτικά μπορεί σχεδόν πάντα να προληφθεί. Για τον λόγο αυτό, η γενική οδηγία είναι να γίνεται ορολογικός έλεγχος όλων των εγκύων κατά την πρώτη επίσκεψη στον μαιευτήρα. Εάν μια γυναίκα μολυνθεί από το τοξόπλασμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολλές φορές οδηγείται σε μόλυνση και το έμβρυο. Προσβολή του εμβρύου, σε συνδυασμό με ελλιπή θεραπευτική αντιμετώπιση μπορεί να είναι μοιραία , ή να οδηγήσει στη γέννηση βρέφους με σοβαρές ανωμαλίες. Η θεραπεία της οξείας πρωτοπαθούς τοξοπλάσμωσης της εγκυμοσύνης ελαττώνει σημαντικά τον κίνδυνο προσβολής του νεογνού. Η ευαισθητοποίηση των ιατρών και η από μέρους τους ενημέρωση της μητέρας, που δεν έχει έρθει σε επαφή με το τοξόπλασμα πριν μείνει έγκυος, αλλά και η συστηματική και αυστηρή τήρηση των μέτρων υγιεινής είναι σημαντικά για την αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων. Πρέπει όμως να αναφέρουμε ότι το ποσοστό των εγκύων, οι οποίες προσβάλλονται από τοξοπλάσμωση δεν ξεπερνά, σύμφωνα με τις στατιστικές το 5%.
Στον άνθρωπο τα συμπτώματα της ασθένειας εμφανίζονται μετά την πρώτη μόλυνση του ατόμου. Επίσης εμφανίζονται σε άτομα με ανοσοκαταστολή, λευχαιμία, Hodgkin και AIDS. Η μόλυνση ή η αναζωπύρωση του νοσήματος έχουν σοβαρές επιπτώσεις, όταν συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Στο 50-80% των περιπτώσεων μόλυνσης της εγκύου, τα παράσιτα διέρχονται τον πλακούντα και μολύνουν το έμβρυο, συνήθως τις πρώτες 1-2 εβδομάδες μετά τη μόλυνση. H μόλυνση του εμβρύου κατά το πρώτο τρίτο της εγκυμοσύνης προκαλεί την αποβολή του, ενώ η μόλυνση του εμβρύου κατά το δεύτερο ή το τρίτο στάδιο της εγκυμοσύνης είναι πιθανόν να προκαλέσει χοριοαμφιβληστροειδίτιδα, επασβεστώσεις στον εγκέφαλο, υδροκέφαλο, ατροφία εγκεφάλου, κολόβωμα, πνευμονία κ.ά
Βασικοί κανόνες πρόληψης της τοξοπλάσμοσης.
1.- Ο άνθρωπος πρέπει πάντα να καταναλώνει βρασμένο κρέας και ποτέ να μην καταναλώνει ωμά κρέατα ή μισοψημένα και αυτό γιατί πολύ συχνά το κρέας των παραγωγικών ζώων είναι μολυσμένο με τοξόπλασμα. Με το σωστό μαγείρεμα όμως, αλλά και με τη σωστή κατάψυξη του, το παράσιτο εξουδετερώνεται εύκολα.
2.- Να πλένει πολύ καλά τα χόρτα, τα φρούτα και τα λαχανικά τα οποία τρώγονται ωμά..
3.- Να καταναλώνει πάντα παστεριωμένο ή καλά βρασμένο γάλα. Όλα τα γαλακτοκομικά παρασκευάσματα να είναι από παστεριωμένο γάλα .
4.- Να καθαρίζει τακτικά την άμμο υγιεινής της γάτας. Ο καθαρισμός πρέπει να γίνεται καθημερινά και αυτό διότι οι ωοκύστεις που αποβάλλονται στην άμμο υγιεινής της γάτας, καθίστανται μολύνουσες μετά από 1 ως 3 ημέρες ανάλογα τις συνθήκες περιβάλλοντος.
5.- Σωστή και προσεγμένη διατροφή για τις οικόσιτες γάτες. και αποφυγή περιπλάνησης της γάτας εκτός σπιτιού.
6.- Κάθε γυναίκα που βρίσκεται σε περίοδο εγκυμοσύνης να αποφεύγει να ασχολείται με τον καθαρισμό της άμμου υγιεινής της γάτας του σπιτιού, επίσης να αποφεύγει να ασχολείται με αδέσποτες γάτες. Απαραίτητη η χρήση γαντιών για εργασίες με τα χώματα του κήπου. Τέλος, προσεκτικό και συχνό πλύσιμο των χεριών και ειδικά στη κουζίνα κατά την προετοιμασία του φαγητού, όταν υπάρχει ωμό κρέας.
7.- Προφύλαξη των μικρών παιδιών στα πάρκα και στις παιδικές χαρές από την επαφή με άμμο πιθανώς μολυσμένης με κύστεις τοξοπλάσματος.
Η σωστή ενημέρωση και η αποφυγή του πανικού, είναι ο καλύτερος συνδιασμός, σε τέτοιες ασθένειες. Η τοξοπλάσμωση είναι όντως μια σοβαρή ασθένεια για όλους μας. Είναι το ίδιο σοβαρή ακόμη και για ανθρώπους που δεν θα έχουν ή δεν είχαν ποτέ τους κατοικίδιο. Ο σωστά ενημερωμένος άνθρωπος πρέπει να γνωρίζει,ότι η μόλυνσή του με το παράσιτο γίνεται με τους κάτωθι τρόπους. 1) Κυρίως με “κύστεις” του παρασίτου, όταν καταναλώνει ωμό ή μη καλά ψημένο κρέας και αυτό γιατί στη χώρα μας είναι μολυσμένα σε μεγάλο ποσοστό τα παραγωγικά ζώα. 2) Μόνο συμπτωματικά, με ώριμες ωοκύστεις του παρασίτου,όταν καταναλώνονται άπλυτα ή μη καλά πλυμένα τα ωμά λαχανικά ή τα φρούτα.
Τέλος πρέπει να τονιστεί ότι στη χώρα μας η συχνότητα μόλυνσης της γάτας είναι ασήμαντη, σε ποσοστό μικρότερο του 1%. Η γάτα είναι υπεύθυνη μόνο για τη διασπορά του παράσιτου στη φύση και όχι για τη μόλυνση του ανθρώπου.
ΠΗΓΕΣ: Σ.Θ. Χαραλαμπίδης Καθηγητής Α.Π.Θ.
Σ. Κανέλλη- Παπαϊωάννου Βιολόγος Ι. ΠΑΣΤΕΡ.
Πηγη
Αν διαβασεις προσεκτικα αυτα που γραφουν ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ,και οχι η θεια μας,ο μπαρμπας μας..η γιαγιουλα στο χωριο,θα δεις οτι απο την γατα ειναι σχεδον αδυνατον να κολλησεις τοξοπλασμωση.
Ολα τα αλλα ει ναι απλα παραφιλολογια.
Ενημερωτικα να σου Πω οτι το 80 με 90% του γαλλικου πληθυσμου,εχει ¨περασει"τοξοπλασμωση,οχι επειδη ολοι οι γαλλοι εχουν γατες,αλλα επειδη οι Γαλλοι τρωνε ΜΙΣΟΨΗΜΕΝΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΤΟΥΣ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:06, 24-02-13:

να προσθεσω οτι απ ο,τι εχω διαβασει υπαρχει εξεταση για να δεις αν η γατα εχει τοξοπλασμα. σε περιπτωση ομως που εχει μην πανικοβληθεις καθολου. το τοξοπλασμα μεταδιδεται πολυ δυσκολα απο τη γατα στον ανθρωπο (με καταποση κοπρανων μολυσμενων που εχουν μεινει και τουλαχιστον 24 ωρες στην αμμο) αλλα και παλι μονο για μια μικρη χρονικη περιοδο αφου μολυνθει η γατα.

αν παλι δεν εχει και την παρεις μεσα στο σπιτι αποκλειστικα, ειναι αδυνατο να κολλησει αφου θα τρωει ο,τι εσυ της δινεις.

μην αφησεις κανενα γυναικολογο να σε τρομαξει. προσφατα νομιζω οτι καταλαβα γιατι δημιουργουν πολλοι γιατροι πανικο στις εγκυους με τις γατες και το τοξοπλασμα. γνωριζουν πολυ καλα τι επιπτωσεις εχει το να κολλησει μια εγκυος τοξοπλασμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης στο εμβρυο, αλλα συνηθως δεν γνωριζουν πως μεταδιδεται απο τη γατα στον ανθρωπο- αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι και δικο τους επιστημονικο αντικειμενο, δεν ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν. αρμοδιοι για αυτο το θεμα να μας πουν ειναι οι κτηνιατροι (και οι βιολογοι) και κυριως αυτοι που ειδικευονται στις ζωονοσους. και αυτοι λενε ολα αυτα που λενε και τα κοριτσια παραπανω.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:28, 24-02-13:

μην αφησεις κανενα γυναικολογο να σε τρομαξει. προσφατα νομιζω οτι καταλαβα γιατι δημιουργουν πολλοι γιατροι πανικο στις εγκυους με τις γατες και το τοξοπλασμα. γνωριζουν πολυ καλα τι επιπτωσεις εχει το να κολλησει μια εγκυος τοξοπλασμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης στο εμβρυο, αλλα συνηθως δεν γνωριζουν πως μεταδιδεται απο τη γατα στον ανθρωπο- αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι και δικο τους επιστημονικο αντικειμενο, δεν ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν. αρμοδιοι για αυτο το θεμα να μας πουν ειναι οι κτηνιατροι (και οι βιολογοι) και κυριως αυτοι που ειδικευονται στις ζωονοσους. και αυτοι λενε ολα αυτα που λενε και τα κοριτσια παραπανω.
Ποσο,μα ποσο απιστευτα σωστο ειναι αυτο!!Ακριβως αυτο Αννα μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

H Jesika έγραψε στις 14:13, 24-02-13:

Σας ευχαριστω παρα πολυ τώρα για μια εβδομάδα θα την έχει η γιατρός μεχρι να κανει την αντιβιωση και να τις κόψει τα ράμματα και απο χτες τις βάλαμε αμπουλα και τις δώσαμε χάπι για τα σκουλήκια .να τις πάρω το κλειστό κουτί για να λερώνει; Και τα ονυχοδρομιο ειναι ακριβώς ξέρετε κανένα με λογικές τιμες ; Μπάνιο κανουν οι γατες; Η γιατρός μου είπε οτι θα τις δώσει λίγο ηρεμιστικο και μετα μπάνιο αλλα για αργότερα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:55, 24-02-13:

Να προσθέσω κι εγώ μια πληροφορία - μόνο για στατιστικούς λόγους - αναφορικά με την ενημέρωση των γυναικολόγων πάνω στην τοξοπλάσμωση.

Τώρα για τα υπόλοιπα:

• κλειστή ή ανοιχτή γατο-τουαλέτα; Αυτό είναι στην κρίση σου. Εγώ είχα για μήνες ανοιχτό κουτί και δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε με μυρωδιές ούτε με τίποτα. Τώρα πήραμε μια κλειστή τουαλέτα, κι αυτό για να περιοριστεί όσο γίνεται η άμμος που πετιέται έξω κατά το σκάψιμο, επειδή το σπίτι είναι πολύ μικρό και διασκορπίζεται παντού. Από τις λίγες μέρες χρήσης της κλειστής τουαλέτας, είμαι ευχαριστημένη, όντως κάνει τη δουλειά της.
  • ονυχοδρόμιο -τιμή: Αυτό δυστυχώς είναι μια πονεμένη ιστορία. Στα πετ σοπ οι τιμές βαράνε, στα μεγάλα ονυχοδρόμια όμως. Ένα μικρό ονυχοδρομιάκι για να ξύνει τα νυχάκια της η γατούλα τουλάχιστον για αρχή, μπορείς να βρεις και με 20 ευρώ ή και παρακάτω. Εμείς έχουμε αυτό

που το πήραμε γύρω στα 20 ευρώ. Είναι γύρω στος 60 πόντους ψηλό. Αργότερα ίσως να θες να της πάρεις κανένα πιο μεγάλο, ψηλότερο, να ανεβοκατεβαίνει και να το χαίρεται, αλλά αυτά είναι πιο ακριβά. Νομίζω με ένα μικρούλι και φθηνούλι κάνεις τη δουλειά σου και το γατόνι ξύνει τα νύχια του. Επίσης, εμείς έχουμε πάρει και ένα ακόμα πιο φθηνό πράμα, είναι ένα παιχνίδι-ποντικός που έχει πάνω του αυτήν την τριχιά στην οποία ξύνουν τα νύχια τους οι γάτες, είναι κάπως έτσι

αυτό κόστιζε γύρω στα 8 ευρώ και μπορεί κι εκεί να ξύσει τα νύχια της, αλλά ομολογουμένως όχι τόσο καλά όσο στο ονυχοδρόμιο. Όσο ήταν μωρό όμως, το τίμησε δεόντως και της ταίριαζε καλύτερα και στο μέγεθος, τη βόλευε περισσότερο.
  • πρέπει να κάνουν μπάνιο οι γάτες; Εγώ θα έλεγα όχι. Δε θα ήθελα να τη βάλω σε τέτοια ταλαιπωρία. Απ' την άλλη, εμείς όταν τη βρήκαμε ήταν πεντακάθαρη. Μετά και την αποπαρασίτωση λοιπόν, δε χρειαζόταν να κάνουμε τίποτα, άλλωστε οι γάτες πλένονται όλη μέρα από μόνες τους. Αν τυχόν όμως το γατάκι σας είναι βρώμικο, τότε νομίζω ότι μπορείτε να το κάνετε ένα μπανάκι μόλις το φέρετε στο σπίτι. Βέβαια αυτό θα πρέπει να γίνει προσεχτικά και ήρεμα, για να μην τρομάξει και κοψοχολιαστεί το γατάκι. Ξέρω ότι κάποιοι χρήστες του φόρουμ μπανιαρίζουν τα γατάκια τους, αυτοί μπορούν να σου περιγράψουν πώς το κάνουν. Βέβαια πριν την μπανιάρεις καλά θα είναι να μιλήσεις με τον γιατρό έτσι ώστε να μην κινδυνεύεις να ξεπλύνεις την αποπαρασίτωση που έγινε εξωτερικά. Εγώ μπάνιο θα έκανα τη γατούλα μόνο την πρώτη μέρα που θα την έφερνα σπίτι, αν ήταν βρώμικη. Μετά δε θα την ξαναέπλενα, δεν υπάρχει λόγος. Οι γάτες όπως ξέρεις καθαρίζονται μόνες τους. Θα φοβόμουν μήπως δημιουργήσω κανένα δερματικό πρόβλημα με το σαπούνι, ακόμα κι αν αγόραζα ειδικό για γατούλες.

Αχ μωρέ τώρα είδα ότι η καημενούλα ήταν έγκυος, με πεθαμένα γατάκια στην κοιλίτσα της. Μην το μπανιάρεις μωρέ το καημένο μετά από τέτοια ταλαιπωρία. Άσε που δε θα πρέπει να βραχούν και να σαπουνιστούν τα ράμματα σε καμία περίπτωση. Άσε να περάσει κάνας μήνας και μετά, αν θες, κάντην ένα μπανάκι.

Σκέφτομαι τη δικιά μας μετά τη στείρωση τι χάλια είχε και πόσο αξιολύπητη φαινότανε και μου σπαράζει την καρδιά η ιδέα να τη χώναμε και στην μπανιέρα μετά από τέτοιο Γολγοθά Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό ή και "αστείο", αλλά πραγματικά ήταν αξιολύπητη η κακόμοιρη, πονούσε, την τραβούσαν τα ράμματα, ήταν χάλια απ' τη νάρκωση, απαπα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 24-02-13 στις 15:06.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 17:19, 24-02-13:

να συμπληρωσω απλως για αποφυγη παρεξηγησεων οτι δεν ειπα οτι ολοι οι γιατροι ειναι ασχετοι με το θεμα εγκυμοσυνη-τοξοπλασμα-γατα. δλδ και ο δικος μου γιατρος μια χαρα ενημερωμενος ειναι και ολοι θα πρεπε να ειναι φυσικα για να μη αναπαραγεται αυτος ο μυθος οτι πρεπει να διωξεις τη γατα αν εισαι εγκυος. απλα προσπαθω να αποδωσω καπου το φαινομενο αυτο που μονο στην ελλαδα νομιζω εχει τετοιες διαστασεις. δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι γενικα πιστευεται οτι "θα καταπιεις τριχες και θα παθεις διαφορα" ή στην ελλειψη φιλοζωικης κουλτουρας.

προσφατα ημουν με 2 φιλους μου τελειοφοιτοι και οι 2 ιατρικης και αν και ανοιχτα μυαλα και διαβασμενοι γενικα επεμεναν και αυτοι οτι αν εισαι εγκυος πρεπει να διωξεις τη γατα σου!! εφριξα τους τα ειπα ενα χερακι- οχι τιποτα αλλο αλλα επειδη αυτοι ειναι ανενημερωτοι, αυριο θα βρεθουν στο δρομο ζωα εξαιτιας τους (ενταξει και οι ιδιοκτητες θα ευθυνονται φυσικα αλλα καταλαβαινετε τι εννοω, ο απλος κοσμος εχει μια ταση να θεωρει τους γιατρους παντογνωστες και να ακουει ακριτα ο,τι λενε). αυτα απλα προς προβληματισμο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 17:46, 24-02-13:

Προφανώς υπάρχουν πολλοί γιατροί οι οποίοι είναι ενημερωμένοι (βάζω ένα αστεράκι εδώ για να πω κάτι παρακάτω) αλλά είναι και κάποιοι οι οποίοι είναι ό,τι να 'ναι. Ας πούμε ένας παθολόγος στον οποίο πάω επί χρόνια, θεωρείται πάρα πολύ καλός κλπ, κάθε φορά που πάω αρχίζει ξανά συζήτηση περί γάτας, τριχών, εγκυμοσύνης, τοξοπλάσμωσης, κλπ. Ε τι να πεις. Πείσμα; Έλλειψη φιλοζωικής κουλτούρας; Δεν ξέρω.

Αστεράκι: επειδή λέμε συνέχεια περί "ενημέρωσης", θέλω να πω ότι δεν είναι δα και τρομερό να ξέρεις πώς μεταδίδεται η τοξοπλάσμωση. Και τι εννοώ: ότι αν θεωρείς -σαν γιατρός- ότι είσαι αρκετά "ενημερωμένος" ώστε να ανακινείς θέματα περί αποβολών και επικινδυνότητας κλπ, τότε φρόντισε να είσαι κανονικά ενημερωμένος ώστε να τα πεις όλα, σωστά και τεκμηριωμένα.

Δηλαδή άμα θες να λες συνέχεια για το πόσο τζιζ είναι να έχει κάποια έγκυος γυναίκα μια γάτα στο σπίτι της, άνοιξε το ιντερνετ και ψάξε, ρώτα έναν φίλο σου, ρώτα έναν συνάδελφο, πάρε ένα βιβλίο και διάβασε για το πώς κολλάει αυτό το πράμα. Δε συζητάμε για απόκτηση καμιας βαθιάς εξειδίκευσης, συζητάμε για στοιχειώδη γνώση, η απόκτηση της οποίας επέρχεται σε λιγότερο από 15 λεπτά.

Μία φίλη πρόσφατα είχε ένα αντίστοιχο περιστατικό, με γυναικολόγο ο οποίος της έλεγε τα γνωστά. Η φίλη έκατσε και τον άκουσε και ευγενικά στο τέλος του είπε οτι αυτά που της λέει δεν ισχύουν και ότι αν θέλει μπορεί να του στείλει στο mail του σελίδες από ιατρικά σάιτ, μελέτες, paper, κάτι, ώστε να τα δει και εκείνος. Λοιπόν, ο γιατρός πιθανότατα θεώρησε ότι ήθελε να τον προσβάλλει, διότι σχεδόν της το ξέκοψε λέγοντάς της ότι εκείνος άλλα ξέρει, ότι το ιντερνετ δεν είναι αξιόπιστο (λες και του είπε η κοπέλα ότι θα του πάει πληροφορίες από το σαιτ του κοσμοπολιταν) και ότι στο κάτω κάτω αυτός γυναικολόγος είναι και όχι κτηνίατρος.

Λοιπόν μου τα μετέφερε αυτά η φίλη μου, λέγοντάς μου ότι επειδή δεν ήθελε να γίνει κόντρα και να ψυχρανθούν, επειδή τον εκτιμάει σαν άνθρωπο και επιστήμονα, απλά το άφησε έτσι το θέμα και έφυγε. Ωστόσο ήθελε να του πει ότι "αν δεν είναι ειδικότητά σας, τότε ΜΗ ΜΙΛΑΤΕ και στείλτε την ασθενή στον αρμόδιο ειδικό. Ή αυτό θα κάνετε, ή θα ενημερωθείτε, σ' αυτά τα πράματα μεσοβέζικες λύσεις δε χωράνε". Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα ντρεπόμουν να τα πω αυτά, θα κόμπλαρα.

Πάλι βγήκαμε οφφ τοπικ. Μια με τις βαλεριάνες, μια με τα τοξοπλάσματα, έχουμε μακελέψει όλα τα θέματα Μήπως να μεταφερθούν στο θέμα με την τοξοπλάσμωση;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 17:57, 24-02-13:

ε μα ναι πραγματικα. το θεμα δεν ειναι οτι δεν εχουν 15 λεπτα να ενημερωθουν σωστα για το θεμα και να μην σπερνουν τον πανικο. πολλοι ειναι απλως "κολλημενοι" και βαζουν την κασετα να παιζει. και οταν εισαι "κολλημενος" (πχ με το ποσο ανθυγιεινο ειναι να εχεις γατα) δε σε ενδιαφερει ουτε να τεκμηριωσεις ουτε να επιχειρηματολογησεις.

Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

H Jesika έγραψε στις 20:15, 24-02-13:

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις εγω την γάτα δεν πρόκειται να την δίωξω έχω βέβαια 5 σκυλια και μένω σε διαμέρισμα στην αρχή είχα πει να την βάλω στην πυλωτη της πολυκατοικίας και να την προσέχω μετά το ξέχασα δεν άφωνη το ζωακι με τέτοια ταλαιπωρία εαν βρω Σπιτι να την αγαπά και να τη. Εχει μέσα αλλιώς τι 5 σκυλια και μια γάτα και αργοτερα και ενα μωρο απλά θα την έχω σε Αλλο μέρος . Η Γιατρος μου είπε οτι όταν θα είναι εντάξει θα την κάνει Μπανιο εκείνη αυτή την εβδομάδα θα αγοράσω την προίκα της

Παράθεση

tomas1050

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tomas1050
Ο tomas1050 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O tomas1050 έγραψε στις 00:56, 05-03-13:

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις σήμερα απόκτησα την κυρία της φώτο. Με μερικά από τα απαραίτητα. Την χαρίζανε σε ένα μαγαζί και έψαχνα εδώ και καιρό οπότε δεν αντιστάθηκα...ώρα με την ώρα προσαρμόζεται όλο κι πιο πολύ και ήδη χρησιμοποίησε την άμμο!!! Μια απορία που έχω είναι ότι δεν ακούει απο ότι μου φένεται εμένα καλά... αύριο θα πάω στον κτηνίατρο για να μου δώσει κάποιες απαραίτητες συμβουλές... να την πάρω μαζί μου; Και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή μιας και είναι η πρώτη φορά που αποκτώ γάτα, είναι φυσικά ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ, πολύ καλό το φόρουμ. Μπράβο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 05-03-13 στις 07:41. Αιτία: Κεφαλαία/Greeklish
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:04, 05-03-13:

Θα ελεγα να την παρεις οπωσδηποτε μαζι σου, μονο ετσι μπορει να κανει σωστη διαγνωση ο κτηνιατρος. Ασε που μπορει να χρειαστει αποπαρασιτωση.
Η μονη συμβουλη που εχω να σου δωσω για την ωρα, ειναι να την αφησεις να προσαρμοστει με τους δικους της ρυθμους, μην την πιεσεις για τιποτα. Αφου εμαθε την αμμο της δεν εχεις κανενα προβλημα και το μονο που μενει ειναι να μαθει τον χωρο σου και να τον κανει δικο της, μαζι με εσενα φυσικα.
Να την χαιρεσαι,ειναι πανεμορφο πλασματακι και να ζησετε απειρες υπεροχες στιγμες μαζι.

Παράθεση

tomas1050

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tomas1050
Ο tomas1050 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O tomas1050 έγραψε στις 01:15, 05-03-13:

Να σαι καλά. Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω 1 ερώτηση ακόμα. Στο μαγαζί μου είπαν να έχω την τροφή συνεχώς γεμάτη. Έχει φάει αρκετά και έχει αφοδεύσει ήδη 3 φορές!!! Τι πρέπει να κάνω ακριβώς; Σ' ευχαριστώ και πάλι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 05-03-13 στις 07:42. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία/greeklish
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 10:37, 05-03-13:

Καλημερα σε ολους, λοιπον απο χθες το πρωι ειναι μαζι μας το καινουργιο μελος της οικογενειας (θα την παρουσιασω τις επομενες μερες), ειναι θυληκο 8 μηνων, οποτε και πιο δυσκολο στο να συνηθισει το νεο της σπιτι, την εχω αφησει και προσπαθω να μην την ενοχλω καθολου, εχει γυρισει ολο το σπιτι και εχει ανεβει παντου.
Εννοειται οτι ειχα ετοιμα τα παντα και την κροκετα που ετρωγε, χρησιμοποιει την αμμο κανονικα και παιζει επισης αρκετα, αλλα δεν μπορω να πω οτι εχει φαει και πολυ.....

Οταν καθομαι στο σαλονι προτιμα να καθεται μακρια μου και ενω πολλες τις περισσοτερες φορες με ακολουθει οπου παω δεν τρελενεται και για χαδια, δηλαδη σκυβει και τα αποφευγει εκτος απο 1-2 φορες που ηθελε εκεινη και εκατσε για 10 δευτερολεπτα.
Το καλο ειναι οτι χθες το βραδυ ηρθε στο κρεβατι μονη της και κοιμηθηκε μαζι μου και γουργουριζε, βεβαια οταν ηρθε εκανε να βολευτει 10 λεπτα κοντα μου και ολο σηκωνοταν και ξαναφτιαχνοταν

Πως να το χειριστω ?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 10:50, 05-03-13:

Καλώς την δέχτηκες τη κοπέλα. Πάλι κορίτσι ε ? Να το χειριστείς χα - λα -ρά και θα σου παραδοθεί πολύ σύντομα !

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:07, 05-03-13:

Σωτήρη καλώς τη δέχτηκες την πριγκιπισσούλα σου! Όλα θα κυλήσουν όμορφα, είναι ακόμη νωρίς! Ήδη όμως έχει δείξει σημάδια πως αναζητά την παρουσία σου! Σιγά σιγά θα νιώσει άνετα και θα φάει και θα πιει και θα πηγαίνει και τουαλετίτσα... Κι εμένα ο Ορφέας ακόμη δεν είναι και εντελώς εξοικειωμένος μαζί μας να φανταστείς, που τον έχω ήδη έναν μήνα και μια βδομάδα περίπου! Keep calm! Να τη χαίρεσαι για πολλά πολλά υπέροχα και υγιή χρόνια!

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 11:20, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Καλώς την δέχτηκες τη κοπέλα. Πάλι κορίτσι ε ? Να το χειριστείς χα - λα -ρά και θα σου παραδοθεί πολύ σύντομα !
Hλια να σαι καλα, ναι κοριτσι παλι, μαλλον δεν ειναι τυχαιο, εννοειται το παω χαλαρα

Αρχική Δημοσίευση από aba
Σωτήρη καλώς τη δέχτηκες την πριγκιπισσούλα σου! Όλα θα κυλήσουν όμορφα, είναι ακόμη νωρίς! Ήδη όμως έχει δείξει σημάδια πως αναζητά την παρουσία σου! Σιγά σιγά θα νιώσει άνετα και θα φάει και θα πιει και θα πηγαίνει και τουαλετίτσα... Κι εμένα ο Ορφέας ακόμη δεν είναι και εντελώς εξοικειωμένος μαζί μας να φανταστείς, που τον έχω ήδη έναν μήνα και μια βδομάδα περίπου! Keep calm! Να τη χαίρεσαι για πολλά πολλά υπέροχα και υγιή χρόνια!
Σ'ευχαριστω Φωτεινη, ναι το ξερω οτι ειναι νωρις, τουαλετα πηγε 3-4 φορες κανονικα μεσα.
Τωρα πχ περνουσε συνεχεια μπροστα μου και γκρινιαζε μεχρι που τελικα ηρθε και κοιμηθηκε ακριβως μπροστα στο πληκτρολογιο, πρεπει και εγω να μαθω τις συνηθειες του σιγα σιγα.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 11:35, 05-03-13:

Αχ το γλυκούλι μου!! Καλώς τη δέχτηκες Σωτήρη...
Υπομονή και αγάπη! Μόνο.
Όπως λέει κι η Φωτεινή η μικρή έχει από πολύ νωρίς αρχίσει να έρχεται σε επαφή μαζί σου.
Να τη χαίρεσαι, περιμένουμε φωτό!!!

Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 18:43, 05-03-13:

Xaxaxa αυτά είναι τα καλύτερα θα γνωριστήτε σιγά σιγά μωρέ, τι σιγά σιγά δηλαδή, από την επόμενη εβδομάδα θα είναι πολύ καλύτερα. Ανυπομονούμε να τη δούμε, καλώς τη δέχτηκες!
Χρειάζεται να νοιώσει το ζώο ότι είσαι ήρεμος και μόλις εξερευνήσει και όοοοοολο το σπίτι θα χαλαρώσει και αυτό. Αλήθεια, μήπως το πήρες από κάπου που είχε και άλλα γατάκια παρέα; Μήπως εν μέρη είναι και ο χαρακτήρας της τέτοιος;
Πάντως όταν ήρθε ο δικός μου, μεγαλούτσικος και αυτός, έκλαιγε όλο το βράδυ σε σημείο που αναγκαστηκαμε να ζητήσουμε συγγνώμη από το δίπλα σπίτι (προσοχή σπίτι, όχι διαμέρισμα). Τελικά του φουκαρά του έφταιγε η ζέστη

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 19:06, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από BlueCat
Xaxaxa αυτά είναι τα καλύτερα θα γνωριστήτε σιγά σιγά μωρέ, τι σιγά σιγά δηλαδή, από την επόμενη εβδομάδα θα είναι πολύ καλύτερα. Ανυπομονούμε να τη δούμε, καλώς τη δέχτηκες!
Χρειάζεται να νοιώσει το ζώο ότι είσαι ήρεμος και μόλις εξερευνήσει και όοοοοολο το σπίτι θα χαλαρώσει και αυτό. Αλήθεια, μήπως το πήρες από κάπου που είχε και άλλα γατάκια παρέα; Μήπως εν μέρη είναι και ο χαρακτήρας της τέτοιος;
Πάντως όταν ήρθε ο δικός μου, μεγαλούτσικος και αυτός, έκλαιγε όλο το βράδυ σε σημείο που αναγκαστηκαμε να ζητήσουμε συγγνώμη από το δίπλα σπίτι (προσοχή σπίτι, όχι διαμέρισμα). Τελικά του φουκαρά του έφταιγε η ζέστη
Nαι σιγουρα θελει τον χρονο του, τις περισσοτερες φορες με αποφευγει, δεν κρυβεται αλλα δεν ερχεται και πανω μου, τωρα το μεσημερι παλι ηρθε κατω απο τα σκεπασματα και κοιμηθηκε στα ποδια μου, αλλα μεχρι εκει.
Αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν τρωει πολυ και νω τις βαζω τις ιδιες κροκετες που ετρωγε, σημερα εβαλα τροφη και νερο σε δυο σημεια στο σπιτι, αντε να δουμε...

Συν οτι την επιασα να πινει νερο απο την ντουζιερα

Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 19:18, 05-03-13:

Έχω την εντύπωση πως όλες οι γάετες λατρεύουν να πίνουν από το ντους και ας τους έχεις μόλις βάλει φρέσκο νερό από το ψυγείο στο καθαροπλυμένο πιατάκι τους. Να σου πω από προσωπική εμπειρία δε θυμάμαι αν έτρωγε ή όχι. Πάντως ακόμα δε θα ανησυχούσα, μου φαίνεται φυσιολογική συμπεριφορά. Μήπως να δοκίμαζες να της δώσεις μια μικρή λιχουδιά; Να την καλοπιάσεις κιόλας;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:07, 05-03-13:

Καλως την δεχτηκες Σωτηρη μου την καινουργια σου γατουλα.
Δεν εχω κατι να προσθεσω σε οσα ειπαν τα παιδια, το ιδιο ακριβως, χαλαρα. Απο οτι διαβαζω σε γνωριζει σιγα-σιγα, θα γνωρισει και το σπιτι και θα προσαρμοστει στους ρυθμους σας και εσεις στους δικους της. Παιρνει καποιο χρονο η προσαρμογη ειναι η αληθεια, το καθε γατακι εχει τον δικο του ρυθμο.
Για το οτι ακομα δεν τρωει αρκετα, δεν θα ανησυχουσα στην θεση σου, ακομα ειναι σε φαση εξερευνησης και διερευνησης, οταν τα μαθει ολα θα φαει κανονικα.
Και για το νερο απο την ντουζιερα μην ανησυχεις, το κανουν πολλα γατια, ο δικος μου πινει μονιμα απο τον νιπτηρα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:12, 05-03-13:

Σωτηρη μου,να χαιρεσαι την καινουργια σου ζουζουνα!!
Απο οτι βλεπω,καλα πανε τα πραγματα,.Και μονο που ηρθε να κοιμηθει κοντα σου,ειναι φοβερο αυτο!!
Εσυ απλα,μην την πιεσεις για χαδθια και αγκαλιες,αυτη θα σου ερθει.Να εισαι σιγουρος..
Οσον αφορα το φαγητο.Ξερεις μηπως τι ετρωγε πριν την παρεις;Ποια τροφη;
Επισης,δοκιμασε αυριο,αν συνεχισει να μην τρωει πολυ,και καμια λιχουδια,καμια υγρη τροφουλα δηλαδη.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 21:50, 05-03-13:

Να την χαίρεστε Σωτήρη μου την νέα σας ψιψίνα. Ήδη έχει δείξει χαρακτήρα η κυρία..μη μου άπτου και νερό από το ντους...θα καλοπεράσετε.

Τomas, αφού η γατούλα σου είναι μικρή σε ηλικία ακόμη, είναι όντως καλό να της έχεις ένα μπολ πάντα γεμάτο με φαγητό, για να τρώει, όποτε θέλει. Είναι μικρούλι και πρέπει να αναπτυχθεί!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη le chat noir : 05-03-13 στις 21:51. Αιτία: προσθήκη
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 00:16, 06-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Καλως την δεχτηκες Σωτηρη μου την καινουργια σου γατουλα.
Δεν εχω κατι να προσθεσω σε οσα ειπαν τα παιδια, το ιδιο ακριβως, χαλαρα. Απο οτι διαβαζω σε γνωριζει σιγα-σιγα, θα γνωρισει και το σπιτι και θα προσαρμοστει στους ρυθμους σας και εσεις στους δικους της. Παιρνει καποιο χρονο η προσαρμογη ειναι η αληθεια, το καθε γατακι εχει τον δικο του ρυθμο.
Για το οτι ακομα δεν τρωει αρκετα, δεν θα ανησυχουσα στην θεση σου, ακομα ειναι σε φαση εξερευνησης και διερευνησης, οταν τα μαθει ολα θα φαει κανονικα.
Και για το νερο απο την ντουζιερα μην ανησυχεις, το κανουν πολλα γατια, ο δικος μου πινει μονιμα απο τον νιπτηρα.
Να σαι καλα Βασω, αυτο κανω προσπαθω χαλαρα αλλα μου ειναι δυσκολο να αντισταθω, ειναι και μπαμπατσικη και θελω να την τρελανω στο χουφτωμα αλλα κρατιεμαι, αν την δεις θα καταλαβεις

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Σωτηρη μου,να χαιρεσαι την καινουργια σου ζουζουνα!!
Απο οτι βλεπω,καλα πανε τα πραγματα,.Και μονο που ηρθε να κοιμηθει κοντα σου,ειναι φοβερο αυτο!!
Εσυ απλα,μην την πιεσεις για χαδθια και αγκαλιες,αυτη θα σου ερθει.Να εισαι σιγουρος..
Οσον αφορα το φαγητο.Ξερεις μηπως τι ετρωγε πριν την παρεις;Ποια τροφη;
Επισης,δοκιμασε αυριο,αν συνεχισει να μην τρωει πολυ,και καμια λιχουδια,καμια υγρη τροφουλα δηλαδη.
Εφη μου σ'ευχαριστω, ηδη τσιμποληγησε παραπανω σημερα, την ιδια τροφη που της εδιναν της δινω, θα της δωσω αυριο και υγρη τροφη να δω πως θα παει, επισης μου ειπαν οτι τρελενεται για μοσχαρι και φιλετο κοτοπουλο απο μαγειρευτα, οποτε εχω και μια εναλλακτικη.

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Να την χαίρεστε Σωτήρη μου την νέα σας ψιψίνα. Ήδη έχει δείξει χαρακτήρα η κυρία..μη μου άπτου και νερό από το ντους...θα καλοπεράσετε.
Αντε ντε αυτο βλεπω κι'εγω μια χαρα βολεμενος ημουν πριν με την Ναιρα, οποτε τωρα μαλλον ηρθε το αντιθετο
Ασε που μολις γυρισα σπιτι την ειδα αραχτη στον νιπτηρα της κουζινας................

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 11:05, 06-03-13:

Χθες το βραδυ κοιμηθηκε παλι μαζι μου, εμεινε στο σαλονι οταν πηγα για υπνο και σε λιγο αρχισε να γκρινιαζει, μολις το φωναξα ηρθε αμεσως και ανεβηκε στο κρεβατι.
Χθες παρατηρησα και ενα χουι που εχει και το εκανε αρκετες φορες δεν ξερω γιατι, κοιμοταν διπλα μου και αν γυρνουσα το προσωπο απο την αλλη και ξυπνουσε και το καταλαβαινε γκρινιαζε, αν γυρνουσα σταματουσε και ξανακοιμοταν, αν οχι περνουσε πανω απο το κεφαλι μου και ερχοταν απο την αλλη πλευρα να κοιμηθει
Αβυσσος η ψυχη του γατιου.

Εντωμεταξυ το πρωι εχει σεληνιαστει, τρεχει και πηδαει σε καναπεδες, πολυθρονες και τα χει βαλει με το χαλι

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:10, 06-03-13:

Μια χαρά σας βρίσκω!!! Αφού παίζει και τόσο άνετα σήμερα! Μπορεί Σωτήρη να θέλει να έχει το πρόσωπό σου στραμμένο κατά πάνω της, τι νομίζεις, μπορείς να της γυρνάς την πλάτη; Εμένα πάντως όταν γυρνάω κλπ και το καταλαβαίνει η Μίσι βγάζει κραυγούλες, αλλά πιο πολύ για ναζάκια μου κάνουν! Αχ, πολύ σας χαίρομαι!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:41, 06-03-13:

Μια χαρα σας βρισκω, ανετους και χαριτωμενους. Καλα πατε, συνεχιστε την καλη δουλεια.

Υ.Γ. Αλλα βρε Σωτηρη με πεθανες με αυτο το "μπαμπατσικη", θελω σαν τρελλη να την δω.

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 13:39, 06-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μια χαρα σας βρισκω, ανετους και χαριτωμενους. Καλα πατε, συνεχιστε την καλη δουλεια.

Υ.Γ. Αλλα βρε Σωτηρη με πεθανες με αυτο το "μπαμπατσικη", θελω σαν τρελλη να την δω.
Προσπαθουμε προσπαθουμε, λοιπον εχω μια απορια η μικρη ανεβαινει ανετα στον παγκο της κουζινας, η αληθεια ειναι οτι δεν με ενοχλει αλλα δεν το θελω μιας και δεν ξερω τι να κανω οταν θα μαγειρευω πχ. μπορω με καποιο τροπο να την αποτρεψω ή να περιμενω λιγο διαστημα μιας και δεν θελω να την φορτισω με φωνες

Αντε θα σου δωσω ενα στοιχειο, ενα μικρο δειγμα του τι τραβαω και δεν κρατιεμαι !!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1036.jpg
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  86,0 KB  
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 13:49, 06-03-13:

Τί μπουλουκάκι !! Χαχαχαχα, έχει πολλή πλάκα!

Κοίτα, για τον πάγκο της κουζίνας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον οξύ και δυνατό ήχο που θα φοβάται, χωρίς τη δική σου φωνή. Π.χ. κουτάλα σε κατσαρόλα κλπ. Εγώ του κάνω κάτι που τον ενοχλεί πολύ, δεν μπορώ να το περιγράψω εύκολα, είναι σαν να του πειράζω τις τρίχες στην άκρη του αυτιού του. Το έκανα μία-δύο, μετά βλέπει το χέρι μου και κατεβαίνει μόνος του (αυτό πιάνει μόνο στον πάγκοτης κουζίνας ομως...).
Συνήθως μπορεί να πιάσει και το "Ιιιιιιιιιι, τί κάνεις εκεί;;;;" με φωνή όχι τόσο δυνατή, όσο αυτόν τον τόνο που έχουμε όταν "ήρθε το τέλος του κόσμου". Ελπίζω να καταλαβαίνεις καθόλου τι εννοώ και να μην τα λέω αλαμπουρνέζικα...

Για τον ύπνο, μάλλον είναι αυτό που σου είπαν, προσπαθεί να έχει την προσοχή σου όλη την ώρα.. δεν ξέρω αν θέλεις να αντισταθείς και πολύ σε αυτό...

Πολύ χαίρομαι που έρχεστε κοντά τόσο γρήγορα, τα φιλιά μας και τις ευχές μας!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:32, 06-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Προσπαθουμε προσπαθουμε, λοιπον εχω μια απορια η μικρη ανεβαινει ανετα στον παγκο της κουζινας, η αληθεια ειναι οτι δεν με ενοχλει αλλα δεν το θελω μιας και δεν ξερω τι να κανω οταν θα μαγειρευω πχ. μπορω με καποιο τροπο να την αποτρεψω ή να περιμενω λιγο διαστημα μιας και δεν θελω να την φορτισω με φωνες

Αντε θα σου δωσω ενα στοιχειο, ενα μικρο δειγμα του τι τραβαω και δεν κρατιεμαι !!!
Πωπω, πραγματι μπαμπατσικη ειναι, πολυ θα ηθελα να την πασπατεψω.
Για τον παγκο τωρα, εγω απλα δεν αφηνω πραγματα φαγωσιμα επανω για να μην εχουν ενδιαφερον να ανεβαινουν επανω. Στο τραπεζι βεβαια τα αφηνω, μονο ο Κοναν ανεβαινει πια, η Τασουλιτσα μου δεν ανεβαινει πλεον στα πολυ ψηλα σημεια. Ειναι και το κολπο που εχουν πει καποια παιδια με το κουτακι αναψυκτικου που εχει μεσα κερματα, ο ηχος του συνηθως τα αποτρεπει, αλλα νομιζω πως θα ειναι το ιδιο με την φωνη, θα τρομαξει και δεν ξερω αν ειναι σωστο απο τις πρωτες μερες.
Θα ελεγα απλα καθε φορα που ανεβαινει να την κατεβαζεις λεγοντας της οχι εκει, κακο κουνωντας το δαχτυλο. Στα δικα μου πιανει με το καγκελο και βεβαια κοιτα να μην αφηνεις φαγωσιμα επανω εκτεθειμενα.

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελινα94
H ελινα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ελινα94 έγραψε στις 19:20, 05-04-13:

βρηκα ενα γατακι εναμισι μηνων και το πηρα σπιτι.. το πηγα προχθες στον κτηνιατρο και το εκανε 4 εμβολια ..στο μεταξυ μου ειπε οτι ειχε δεκατα..δεν ξερω τι εμβολια του εκανε γιατι το πηγε η μαμα μου ..σημερα εκανε διαροια και παρατηρησα πως βγαζει ενα διαφανεσ υγρο απο τον πρωκτο και ειναι κολλημενο πανω στην ουρα του κοντα στο πρωκτο,..πρωτη φορα εχω κατοικιδιο και δεν ξερω ...σας παρακαλω απαντηστε μου !!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:31, 05-04-13:

Το βιβλιάριό του θα λέει τι εμβόλια έκανε. Καλύτερα να απευθυνθείς πάλι στον γιατρό, έστω τηλεφωνικά.

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ελινα94 έγραψε στις 19:51, 05-04-13:

δεν του εφτιαξε βιβλιαριο.. ο κτηνιατροσ του φτιαχνει?

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:09, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ελινα94
δεν του εφτιαξε βιβλιαριο.. ο κτηνιατροσ του φτιαχνει?
Δεν γινεται να του εχει κανει εμβολια και να μην ειναι καπου σημειωμενα! Μηπως του εκανε ενεσεις αντί για εμβολια?
Απο οτι ξερω γενικοτερα οταν ειναι αρρωστο ενα ζωο δεν κανουμε εμβολια... Μηπως η μαμα σου μπερδευτηκε και εκανε καπου λαθος?
Ο κτηνιατρος στο δινει το βιβλιάριο, ναι!

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 έγραψε στις 20:35, 05-04-13:

ααα μπορει ...δηλαδη τι εναισεις μπορει να του εκανε? για να πεσει ο πυρετος?..αλλα τεσσερισ? πολλεσ δεν ειναι?

ααα και ξερετε γιατι βγαζει ενα διαφανες υγρο απο τον πρωκτο ? γεμιζει ολη η ουρα της... μυριζει καπως ασχημαα...μηπως εχει σχεση με την διαρροια που εκανε το πρωι ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 06-04-13 στις 01:06. Αιτία: merge
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 01:07, 06-04-13:

ααα και ξερετε γιατι βγαζει ενα διαφανες υγρο απο τον πρωκτο ? γεμιζει ολη η ουρα της... μυριζει καπως ασχημαα...μηπως εχει σχεση με την διαρροια που εκανε το πρωι ?
Πιστεύω πως πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείτε τον κτηνίατρο....

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 02:01, 06-04-13:

ααα μπορει ...δηλαδη τι εναισεις μπορει να του εκανε? για να πεσει ο πυρετος?..αλλα τεσσερισ? πολλεσ δεν ειναι?

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα!!!
Και οι ενέσεις είναι πολλες, και αυτό που μου κάνει ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση εάν όντως είπε ο κτηνίατρος ότι έκανε εμβόλιο, και δεν έκανε λάθος η μαμά σου, είναι πως τα εμβόλια τα κάνουμε ένα τη φορά, μια ένεση τη φορά και όταν το κατοικίδιο είναι πλήρως υγιές, και δεν ταλαιπωρείται από ιώσεις, διάρροιες κλπ!

Να σου πω, για καλό της γατούλας πάρε και μια γνώμη από άλλο κτηνίατρο!!
Και εάν μπορέσεις την επόμενη φορά καλό θα είναι να πας και εσυ μαζί με τη μαμά σου! Και όπωσδήποτε οτιδήποτε κάνει να το συμπληρώνςι στο βιβλιάριο, από χάπια σκουλικιών, έως εμβόλια(που εννοείται αυτό) και ενέσεις, μιας και ακόμη είσαι άπειρη και δεν ξέρεις καλά τα φάρμακα και τι είναι το καθένα!
Και άμα δεν στα γράφει να επιμένεις!

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 έγραψε στις 08:20, 06-04-13:

σας ευχαριστω πολυυ κοριτσια..ναι θα τον παρω τηλεφωνο να ρωτησω τι ακριβως της εκανε και αν ειναι θα παω και σε κανεναν αλλο κτηνιατρο γιατι αυτος καπως περιεργοσ μου φανηκε..ειπε στην μαμα μου οτι μπορει οταν μεγαλωσει να τρωει οτι τρωμε και μεις ..ισχυει αυτο?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:54, 06-04-13:

Πιθανόν να της έκανε το τετραπλό εμβόλιο, ούτε 4 ενέσεις αλλά ούτε και τέσσερα εμβόλια. Σαφέστατα και δεν μπορεί να τρώει ό,τι τρώτε κι εσείς, είναι καταστροφικό για την υγεία της. Ίσως πρέπει να συμβουλευτείς και κάποιον δεύτερο γιατρό, πράγματι....

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 έγραψε στις 14:27, 06-04-13:

τελικα τον πηρα τηλ. και μου ειπε οτι τις εκανε εναισεις τονοτικες και για το κρυωμα και οχι εμβολιο ...μαλλον η μαμα μου μπερδευτηκε/...

τελος παντων κατι αλλο που παρατηρησα ειναι πως τρωει την αμμο ..στην αρχη τισ ειχα παρει πανες και τωρα της πηρα αμμο... τι να κανωω ???

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 06-04-13 στις 20:47. Αιτία: Merge
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Devina έγραψε στις 00:08, 15-05-13:

Γεια σας γεια σας!

Έχω κάποιες ερωτήσεις για ένα μικρό γατάκι στο σπίτι.. Διάβασα αυτό & αυτό .

Το αγόρι μου έχει βρει κάποια γατάκια στη πόλη που σπουδάζει και σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα. Είναι 3-4 μαζί χωρίς η μαμά να είναι κοντά, ή τουλάχιστον δεν έχει δει.

Το θέμα είναι ότι θέλουμε να το ''μοιράζουμε''.. Δηλαδή τις μέρες που εκείνος θα είναι στο πατρικό του να το έχω εδώ Αθήνα και μετά πάλι πίσω. Αυτό, λοιπόν κατά πόσο εύκολο είναι; Όσον αφορά στη προσαρμογή του γατιού στους χώρους του σπιτιού, στο να μάθει την τουαλέτα του κτλ κτλ.

Επίσης, το σπίτι μου είναι διαμέρισμα με μπαλκόνι, επικίνδυνο αρκετά γιατί τα κάγκελα έχουν τρύπες, να μη το βγάζω καθόλου έξω; Γιατί φοβάμαι η αλήθεια είναι, αν και είμαι 1ο όροφο.

Για εμβόλια και κατάλληλη ηλικία θα πρέπει να απευθυνθούμε σε κτηνίατρο, αλλά έχει κάποιος από εσάς προσωπική εμπειρία με ένα καινούριο γατάκι σε διαμέρισμα;

Το φαγητό του σε κάθε ηλικία, το τι πίνει, όπως και το πως μαθαίνει την τουαλέτα του, θα ήταν πολύ χρήσιμα.. Γενικά, πείτε μου ό,τι μπορείτε ώστε να έχουμε έναν καλό οδηγό μέσα από εμπειρίες για το μικρούλι μας.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:58, 15-05-13:

Καλησπέρα Devina!
Σχετικά με την προσαρμογή του μικρού νομίζω ότι δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα εάν το μοιράζετε όταν κάποιος από εσάς λείπει μακριά και φροντίζει ο άλλος το γατάκι.
Ειδικά εάν μάθει και τους 2 σας από μικρή ηλικία νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά.
Εκτός εάν εννοείς να μένει σε μόνιμη βάση και στους 2 σας, πχ 5 μέρες στον άλλον και 5 στον άλλον.
Αυτό δεν ξέρω εάν θα λειτουργούσε δεδομένου ότι οι γάτες είναι ζώα που αγαπούν τη ρουτίνα και "βολεύονται" στο να συνηθίζουν καταστάσεις, χώρους, πρόσωπα κ.λπ.
Είναι διαφορετικό πχ να μένει μόνιμα σε ένα σπίτι κι απλά να φιλοξενείται σε κάποιο άλλο σπίτι για λίγες μέρες κι άλλο να έχει 2 μόνιμα σπίτια.

Σχετικά με το μπαλκόνι, μια καλή ιδέα θα ήταν να περιφραχτεί το μπαλκόνι.
Εάν θες, ρίξε μια ματιά και στο θέμα Περίφραξη μπαλκονιού; για μερικές ιδέες.
Για να είστε ήσυχοι 100% ότι δεν θα γίνει κάποιο ατύχημα (δυστυχώς, είναι πολύ συχνό φαινόμενο ο τραυματισμός ή ο θάνατος μιας οικόσιτης γάτας εξαιτίας κάποιας πτώσης από μπαλκόνι) θα πρέπει να γίνει μια πολύ καλή περίφραξη και να είστε κοντά της όταν βγαίνει έξω.
Εάν δεν μπορεί να γίνει η περίφραξη, εγώ δεν θα την άφηνα να βγαίνει καθόλου στο μπαλκόνι...

Σχετικά με τη διατροφή του, ανάλογα με την ηλικία του υπάρχουν και κάποιες μάρκες ξηράς τροφής που είναι και πιο ενδεδειγμένες.
Υπάρχουν ξηρές τροφές για γατάκια 1 - 2 μηνών, άλλες για γατάκια ως 4 μηνών, άλλες για μεγαλύτερα κι άλλες για στειρωμένα.
Καλό θα ήταν να έτρωγε κι υγρή τροφή (κονσέρβα) κάθε 1 - 2 μέρες συμπληρωματικά.
Όσον αφορά την τουαλέτα, τη μαθαίνουν αρκετά εύκολη την αμμολεκάνη.
Η εκπαίδευση που χρειάζονται είναι όταν είναι μικρά, τα πιάνουμε απαλά και τους βάζουμε τα μπροστινά πόδια στην άμμο, κινώντας τα με τέτοιον τρόπο που να είναι σα να σκάβουν.
Μετά από 1 - 2 φορές θα το πιάσουν ενστικτωδώς το νόημα!

Παράθεση

cenerentola (κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cenerentola
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (ειμαι σε αναμονη να αποκτησω ενα μωρακι! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H cenerentola καινουρια γατομαμα! (σε αναμονη) έγραψε στις 15:23, 18-05-13:

Ενας φιλος μου απεκτησε 3 γατακια, και θελω να παρω μια απο αυτες!
Αυτην την στιγμη ειναι μιας εβδομαδας, και περιμενω να κλεισει τις τρεις εβδομαδες ωστε να μπορει να αποχωριστει την μητερα χωρις κινδυνο! ετσι δεν ειν? ή θελει παραπανω?
Επισης, εχω διαβασει ΟΛΑ τα σχετικα αρθρα για "πρωτη φορα, γατα στο σπιτι" και διαφορες οδηγιες οπυ εχετε αναρτησει.
Όμως εχω καποιες αποριες...οπως ποσο θα μου κοστισει το μηνα ή το χρονο μια καλη περιποιηση της γατας μου!
στο περιπου (γιατι ξερετε ειναι και περιεργες οι εποχες που ζουμε, και υπαρχει οικονομικη κριση, δυσκολη αποφαση)!
Επισης, επειδη τωρα θα παω 3η λυκειου και οι γονεις μου δουλευουν σχεδον ολη μερα, μπορω να την αφηνω για καποιες ωρες μονη της? επειδη ειν ακομα μωρακι..αν μαθει απο τωρα ετσι, θα συνηθησει?
επισης ταξιδευουμε αρκετα, και μεγαλες διαδρομες...αν καθε μηνα εστω μια φορα, την περνω στο καλαθακι μεταφορας και την πηγαινω καποιες αποστασεις θα συνηθησει στις μεγαλυτερες (με αμαξι)?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που μου αφιερωσατε και την προσπαθεια σας να μου απαντησετε!
ελπιζω να μαθω συντομα νεα σας!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:49, 19-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από cenerentola
Ενας φιλος μου απεκτησε 3 γατακια, και θελω να παρω μια απο αυτες!
Αυτην την στιγμη ειναι μιας εβδομαδας, και περιμενω να κλεισει τις τρεις εβδομαδες ωστε να μπορει να αποχωριστει την μητερα χωρις κινδυνο! ετσι δεν ειν? ή θελει παραπανω?
Επισης, εχω διαβασει ΟΛΑ τα σχετικα αρθρα για "πρωτη φορα, γατα στο σπιτι" και διαφορες οδηγιες οπυ εχετε αναρτησει.
Όμως εχω καποιες αποριες...οπως ποσο θα μου κοστισει το μηνα ή το χρονο μια καλη περιποιηση της γατας μου!
στο περιπου (γιατι ξερετε ειναι και περιεργες οι εποχες που ζουμε, και υπαρχει οικονομικη κριση, δυσκολη αποφαση)!
Επισης, επειδη τωρα θα παω 3η λυκειου και οι γονεις μου δουλευουν σχεδον ολη μερα, μπορω να την αφηνω για καποιες ωρες μονη της? επειδη ειν ακομα μωρακι..αν μαθει απο τωρα ετσι, θα συνηθησει?
επισης ταξιδευουμε αρκετα, και μεγαλες διαδρομες...αν καθε μηνα εστω μια φορα, την περνω στο καλαθακι μεταφορας και την πηγαινω καποιες αποστασεις θα συνηθησει στις μεγαλυτερες (με αμαξι)?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που μου αφιερωσατε και την προσπαθεια σας να μου απαντησετε!
ελπιζω να μαθω συντομα νεα σας!
Τα γατακια ΠΡΕΠΕΙ να αποχωριζονται την μητερα τους μετα τους 2-3 μηνες και ΟΧΙ νωριτερα. Και για κοινωνικοποιηθουν σωστα αλλα και για να αποκτησουν αντισωματα.Ουτε το ενα ουτε το αλλο μπορουμε να τους το δωσουμε εμεις.
Το κοστος για την συντηρηση μιας γατας ειναι σχετικο.Εξαρταται απο την ποιοτητα τροφης και αμμου που θα επιλεξεις τα παιχνιδακια,το ονυχοδρομιο,την αμμολεκανη οπως και τον κτηνιατρο αλλα ΠΑΝΤΑ πρεπει να υπολογιζεις και τα εκτακτα εξοδα.Θα ελεγα οτι το κοστος συντηρησης ειναι μηδαμινο.Μονο στην αρχη ειναι τα ζορια.
Η μετακινηση της γατας για ανουσιο λογο καλο ειναι να αποφευγεται.Ειναι ζωο της ρουτινας και οτιδηποτε του την χαλασει το στρεσαρει παρα πολυ.
Αν οι γονεις σου ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ την αποφαση σου να αναλαβεις ενα γατακι,οχι δεν υπαρχει προβλημα να μενει αρκετες ωρες μονο στο σπιτι αλλα τις ωρες που θα εισαστε εκει θα πρεπει να του δινετε την απαιτουμενη προσοχη.
Ελπιζω να βοηθησα.
Καλη τυχη!

Παράθεση

Νεοφερμένος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (ειμαι σε αναμονη να αποκτησω ενα μωρακι! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H cenerentola καινουρια γατομαμα! (σε αναμονη) έγραψε στις 23:02, 19-05-13:

Βοηθησες μπορω να πω!
αρα θα πρεπει να περιμενω πολυ περισσοτερο να την αποκτησω απο οτι νομιζα.. :/
Δεν πειραζει ομως, αν ειναι να ειναι καλα, θα περιμενω!
Θελω αν δεν μπορω να επιλεξω την καλυτερη ποιοτητα θα ηθελα εστω την καλη!
Ρωταω γιατι μια γιαγιουλα που εχει κατι γατακια ειπε στους γονεισ μου οτι για συντηρηση θελει 50-70 ευρω το μηνα (περιπου) αναλογως την ποιοτητα απο ειπες και εσυ! και εβαζε μεσα και τα ετησια εμβολια και τις επισκεψεις στον κτηνιατρο!
Στην αρχη φανταζομαι και πλεον (εχοντας διαβασει αρκετα αρθρα,) γνωριζω πως θελει αρκετα!
Οι γονεις μου θελουν πολυ να μου κανουν αυτο το 'δωρο' γιατι ξερουν ποσο πολυ το θελω! η συζητηση γινεται για το οικονομικο και για τις διακοπες (οπως και χωριο και ττ..)
Σιγουρα θα του δινω οση προσεχω μπορωωω! απο μικρη ηθελα! ειμαι και μοναχοπαιδι και εχω πολυ στοργη να δωσω! :')

Σε ευχαριστω πολυ και παλι! ^_^

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:27, 19-05-13:

Συμφωνω σε ολα οσα σου εγραψε η CatLover09, για αρχη να σου πω κι εγω πως τα μωρα γατακια ειναι καλο να αποχωριζονται την μαμα τους οταν γινουν 12 εβδομαδων για να κοινωνικοποιηθουν σωστα και να μην γινουν φοβικα γατακια, αλλα και για να αποκτησουν τα καταλληλα αντισωματα απο το γαλα της.
Τα εξοδα τωρα ειναι καπως αρκετα τον πρωτο χρονο της ζωης τους, που θα κανουν τα πρωτα εμβολια που γινονται σε δυο ή τρεις δοσεις, αναλογα την ηλικια που θα ξεκινησεις να τους τα κανεις. Μετα ειναι η αποπαρασιτωση αν και αυτη κοστιζει τα λιγωτερα. Και βεβαια οταν φτασει στην καταλληλη ηλικια, που ειναι για τα αγορακια περιπου 8 μηνων και για τα κοριτσακια 6 μηνων, η στειρωση. Μετα απο αυτα καθε χρονο εχεις μονο τα αναμνηστικα εμβολια που κοστιζουν λιγωτερο και ειναι μονο μια φορα τον χρονο. Η τροφη τους εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα και τα οικονομικα σου, υπαρχουν στο εμποριο αρκετα καλες και σχετικα οικονομικες τροφες, κατα την γνωμη μου και το λεω αυτο γιατι δεν συμφωνουν ολοι, το καλυτερο ειναι ενας συνδυασμος ξηρης και υγρης τροφης, ειδικα αν ειναι αγορακι που εχουν ευαισθητο ουροποιητικο συστημα. Αμμους στην περιοχη μας μπορεις να βρεις πολυ οικονομικες, μπορω να σου συστησω μαγαζι στην Νικαια που ψωνιζω κι εγω και εχει μια χαρα ποικιλια σε τετοια πραγματα.
Οσον αφορα τις διακοπες, αν δεν λειψετε πανω απο 15 μερες και εχετε καποιον να πηγαινει να καθαριζει την αμμο του και να του βαζει φρεσκο νερακι και τροφουλα, δεν νομιζω να εχει προβλημα. Αν παλι πηγαινετε διακοπες για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα και η αποσταση δεν ειναι παρα πολυ μεγαλη, το καλυτερο θα ηταν να το παιρνατε μαζι σας με ιδιαιτερη προσοχη ομως εκει αν προκειται να βγαινει και εξω, γιατι οι κινδυνοι ειναι πολλοι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

H cenerentola καινουρια γατομαμα! (σε αναμονη) έγραψε στις 00:12, 20-05-13:

Αχα..σε ευχαριστω πολυυυυ!
εφοσον ειναι ετσι, λεω να την παρω αφου γυρισω απο τις διακοπες τον αυγουστο που θα χει κλεισει 2μισι μηνες...
για τα εξοδα στην αρχη εχω καταλαβει οτι ειναι δυσκολα, θα προσπαθησουμε να τα καληψουμε γιατι αυτο ειναι το μονο θεμα!
Ευχαριστω για τις συμβουλες πανω σε διαφορα θεματα, που μου ειπες!
σε τι ηλικια μπορω να καταλαβω το φυλο? γιατι δεν εχω ιδεα! χΔ
μαλιστα, καταλαβα...μαλλον θα μενω αθηνα με το γατακι και οι δικοι μου θα φευγουν!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:18, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από cenerentola
σε τι ηλικια μπορω να καταλαβω το φυλο? γιατι δεν εχω ιδεα! χΔ
Το φυλο μπορεις να το καταλαβεις και τωρα, αν ξερεις να τα ξεχωριζεις, λογικα η φιλη σου ακομα και αν δεν εχει προηγουμενη εμπειρια, την στιγμη που εχει στα χερια της ολοκληρη γεννα που θα περιλαμβανει και αγορακια και κοριτσακια, θα καταλαβει καποια στιγμη τι ειναι το καθενα. Τελικα ομως δεν εχει καμμια σημασια, γερο και τυχερο να ειναι κι ας ειναι οτι ναναι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους