Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,917 εγγεγραμμένα μέλη και 711,478 μηνύματα σε 22,268 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 227 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρό γατάκι: Φροντίδα και άλλες απορίες

EasyRiding

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EasyRiding
Ο EasyRiding αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O EasyRiding έγραψε στις 15:29, 18-10-19:

Ευχαριστώ!
Κάπως έτσι θα το κάνω αυτή τη φορά,αργά και με υπομονή.
Το προηγούμενο απλά το ''πέταξα'' μέσα στο σπίτι και δεν τους έδωσα την ευκαιρία να τα βρούνε.
Ευτυχώς πήγε σε καλούς γονείς μετά.
Θα μείνει στο γραφείο μια βδομάδα να παρακολουθήσω την υγεία του και μετά θα το βάλω σε δωμάτιο μόνο του.
Α,πήγε αμέσως στην άμμο που του έβαλα ,δεν είδα διάρροια ή κάτι ανησυχητικό παρόλα τα φάρμακα που έφαγε σήμερα.
Από όρεξη πάει καλά,ήπιε πολύ νερο την πρώτη φορά.
Αναφορά τέλος !
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:14, 18-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από EasyRiding
Ευχαριστώ!
Κάπως έτσι θα το κάνω αυτή τη φορά,αργά και με υπομονή.
Το προηγούμενο απλά το ''πέταξα'' μέσα στο σπίτι και δεν τους έδωσα την ευκαιρία να τα βρούνε.
Ευτυχώς πήγε σε καλούς γονείς μετά.
Θα μείνει στο γραφείο μια βδομάδα να παρακολουθήσω την υγεία του και μετά θα το βάλω σε δωμάτιο μόνο του.
Α,πήγε αμέσως στην άμμο που του έβαλα ,δεν είδα διάρροια ή κάτι ανησυχητικό παρόλα τα φάρμακα που έφαγε σήμερα.
Από όρεξη πάει καλά,ήπιε πολύ νερο την πρώτη φορά.
Αναφορά τέλος !
Γενικά τα πολύ μικρά γατάκια οι ενήλικες γάτες δεν τα συμπαθούν και τα αποφεύγουν όσο μπορούν... Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις.... Δε ξέρω πόσο το κράτησες το προηγούμενο γατάκι αλλά σίγουρα ένα χρονικό περιθώριο πρέπει να δίνουμε επειδή οι γάτες είναι πολύ περίεργα ζώα και μπορεί να κάνουν και πάνω από μήνα μέχρι να αποδεχτούν ένα νέο μέλος....

Στην ερώτηση που έκανες στο προηγούμενο ποστ αν μπορούν να κολλήσουν τίποτα οι γάτες σου από το μικρό θα σου πω ότι από την στιγμή που είναι εμβολιασμενες δεν κινδυνεύουν εκτός από ενδοπαρασιτα αν έχουν όλα κοινή αμμο.. Φυσικά τώρα που ακόμα είναι σε μια θεραπεία το μικρό για τα σκουλήκια και ψύλλους και μέχρι να εμβολιαστεί πλήρως ας είσαι λίγο προσεχτικος... Βγάζε το με τη γατοφορο όπως είπαμε και με αυτόν τον τρόπο και το μικρό θα καθαρίσει από σκουλήκια (σίγουρα θα έχει) και οι δικές σου θα το βλέπουν, θα το μυρίζουν, θα του γρυλίζουν στην αρχή αλλά και χωρίς φόβο - τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα με την μικρή τώρα.....

Ότι θελήσεις εδώ είμαστε - αν και είσαι έμπειρος γατογονιος με 2 ήδη γάτες
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 17:56, 18-10-19:

Καλησπέρα κι από μένα. Από τον Αύγουστο έχω κι εγώ τρίτο γατάκι. Το έφερα από το χωριό με την προοπτική να το δώσω τον Οκτώβριο σε μια φίλη μου στη Θεσσαλονίκη...Προς το παρόν ο Ράιαν είναι στο σαλόνι μου.Και το σαλόνι μου δε το λες και συμπρωτεύουσα. Σήμερα διάβασα μια πολύ δυσάρεστη είδηση. Μαθητές Δημοτικού κακοποίησαν μια τυφλή γατούλα στη Φολέγανδρο. Τέτοια περιστατικά με στεναχωρούν αφάνταστα...Μετά είδα τις γατούλες σου και ένιωσα καλύτερα. Εύχομαι να δεχτούν το μικρό χωρίς προβλήματα. Εμένα η Σκούμπα υιοθέτησε τον Ράιαν. Αυτή η γάτα με αγγίζει στα κατάβαθα της ψυχής μου...Του παραχωρεί το φαγητό της,τον παίζει,τον καθαρίζει,κοιμούνται αγκαλιά,δεν θυμώνει όταν της δαγκώνει την ουρά. Είναι ο λόγος,η' ένας λόγος,που δεν ξέρω αν θα δώσω τον μικρό. Η μεγάλη, η Τσαρίνα,ούτε να τον βλέπει. Αυτή, εκτός από μένα, δε θέλει κανέναν. Ούτε άνθρωπο,ούτε γάτα.Αλλά δεν έχουμε σοβαρά θέματα. Κατά τη γνώμη μου, σωστά το χειρίζεσαι. Αλλά όπως ξέρεις και από την πείρα σου είναι απρόβλεπτα όντα.Είσαι παλιός γατογονιός,οπότε μόνο ευχές μπορώ να σου δώσω. Και μακάρι όλοι να κοιτάξουμε μέσα μας. Βαθιά μέσα μας. Μικροί και μεγάλοι.Το κακό είναι πάντα πιο εύκολο από το καλό. Μπορεί και να εκτονώνει το κακό. Να σου δίνει την ψευδαίσθηση της παντοδυναμίας.Το καλό όμως γαληνεύει ,επουλώνει και γεμίζει. Και τι πιο καλό από δυο ματάκια που σε κοιτούν με αγνή αγάπη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EasyRiding

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EasyRiding
Ο EasyRiding αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O EasyRiding έγραψε στις 10:19, 20-10-19:

Να προσθέσω αφού αναφέρθηκε ότι η συγκεκριμένη γατούλα στην Φολέγανδρο είναι καλά και υιοθετήθηκε σύμφωνα με άρθρο που διάβασα σήμερα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanagiotisGp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PanagiotisGp
Ο PanagiotisGp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O PanagiotisGp έγραψε στις 23:46, 26-04-20:

Καλησπέρα

Θα ήθελα τη βοηθεία σας στην προσπάθεια μου να μεγαλώσω όσο πιο σωστά γίνεται 4 γατάκια 2,5 περίπου εβδομάδων. Η ιστορία είναι γνωστή , κάποιος τα πέταξε σε κάδο , τα άκουσα και τώρα κάνω ότι περνάει απ το χέρι μου μαζί με την κοπέλα μου να τα σώσουμε και να βρουν ένα σπιτάκι να ζήσουν γιατι εγώ έχω ήδη δύο μεγάλες.. Μίλησα με κτηνίατρο μου είπε τα βασικά για το τάισμα και την τουαλέτα τους , έχω αγοράσει τροφή ειδική για μωρά , μπιμπερό , χαμομήλι για τα μάτια κλπ. Ο γιατρός μας είπε τάισμα κάθε τρείς ώρες απο 10ml τη φορά. Απο την άλλη σε φιλοζωική που ρώτησα μου είπαν περίπου 50 ml την ημέρα. Εαν γίνουν οι πράξεις τα δυο νούμερα δε συμπίπτουν..ποιό είναι το σωστό? Τα ψιψίνια απο την άλλη , στην αρχή δεν έτρωγαν καλά(ελλείψει της μητέρας) ούτε έκαναν κακά και μας είχαν αγχώσει ... Οταν ξεκίνησαν να τρώνε(όλο αυτό είναι 3 ημέρες) , απο τη χαρά μας τα αφήσαμε να φάνε αρκετά παραπάνω, ως εκ τούτου τις τελευταίες δυο ημέρες έχουμε παρατηρήσει οτι κάνουν κακά σχεδόν σε κάθε γεύμα με σύσταση ελαφρώς πιο αραιή απ ότι θα έπρεπε. Σήμερα για να αποφύγουμε τη διάρροια , τους μειώσαμε την ποσότητα που τρώγανε (φάγανε περίπου τις τελευταίες δύο ημέρες 120ml το καθένα) σε 80ml την ημέρα με πιο αραιά γεύματα απόστασης 5 περίπου ωρών αντι τριών. Το βασικό μας πρόβλημα είναι οτι ενώ πλέον κανουν πιο σποραδικά κακά(παρόμοιας σύστασης ακόμα) , κλαίνε συνέχεια ζητώντας φαϊ. Πως θεωρείτε πως θα έπρεπε να κινηθούμε?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 13:11, 29-04-20:

Καλησπέρα! Αρχικά θα σας βοηθήσουν πολύ τα βιντεάκια της kitten lady, έχει δικό της κανάλι στο youtube. Για το φαγητό, νομίζω μπορείτε να τα αφήσετε να φάνε παραπάνω αφού το θέλουν, αφήνουν συνήθως μόνα τους το μπιμπερό όταν χορτάσουν. Για να είστε καλυμμένοι, μπορείτε απλά να δίνετε λίγο παραπάνω απ' ότι ταϊζετε τώρα!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanagiotisGp

Νεοφερμένος

O PanagiotisGp έγραψε στις 08:04, 05-05-20:

Καλημέρα! Μέχρι στιγμής τα γατάκια είναι καλά - αν εξαιρέσουμε ένα θεματάκι που έχε το ένα και δεν ξέρουμε τι θα γίνει. Σήμερα το πρωί μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα: η μια θυληκιά ενω γενικώς είναι πολύ δραστήρια και ορεξάτη δεν θέλει με τίποτα να φάει όσο κι αν την προσπάθησα(και με το ειδικό τους γάλα και με με λίγη κονσέρβα ). Είναι 4 εβδομάδων περίπου και απ ότι διαβάζω εαν δεν φάει για 7-8 ώρες θα πάθει υπογλυκαιμικό σόκ..! Τι να κάνω? Το μόνο περίεργο που παρατηρώ είναι οτι δεν έχει κάνει κακά της εδω και μια ημέρα κατα τα άλλα μέχρι χθες βράδυ έτρωγε κανονικότατα και πολύ λαίμαργα μάλιστα σε σημείο που πολές φορές της έβγαινε το γάλα απ τη μύτη! Θα έπαιρνα τον κτηνίατρο αλλα αυτός ο άνθρωπος μέχρι στιγμής δεν μου έχει δώσει κάποια σαφή απάντηση...
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 09:41, 05-05-20:

Καλημέρα!
Ρωτήστε τον κτηνίατρο οπωσδήποτε τι πρέπει να κάνετε για να ενεργηθεί. Αν δεν έχει ενεργηθεί και ζορίζεται το μικρό, λογικό να μην τρώει. Επικοινωνήστε με τον γιατρό του άμεσα ή καλέστε κάποιον άλλο κτηνίατρο και εξηγήστε του, ίσως σας πει να το πάτε και από το ιατρείο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanagiotisGp

Νεοφερμένος

O PanagiotisGp έγραψε στις 09:56, 05-05-20:

Ευχαριστώ πολύ , έκλεισα ήδη ραντεβού!
Παράθεση

Alikh T

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alikh T
H Alikh T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Alikh T έγραψε στις 15:37, 24-06-20:

Γεια σας . Πριν από 2 μέρες, βρήκαμε ένα γατάκι κοντά στην αποθηκουλα του σπιτιού της γιαγιάς μου. Η μητέρα του δυστυχώς ήταν νεκρή και δίπλα της ένα γατάκι. Είναι μικρό, πιθανότατα γεννήθηκε με ένα ματι και στην αρχή είχε πολύ όρεξη. Σήμερα το πρωί που πήγα για να το ταΐσω, είδα πως έχει παράσιτα στον πόπο. Μετά από λίγο, άκουσα κι άλλα νανουρίσματα που ερχόταν από το μικρό δωματιάκι που είναι το λεβητοστάσιο. Ηταν ένα ακόμα γατάκι, το οποίο είναι σαφώς καλύτερα στην υγεία του , και μέχρι τώρα δεν έχει παρασιτα. Επικοινώνησα με ένα pet shop-κτηνιατρείο, και μου είπαν πως δεν μπορώ να του δώσω αλοιφή ή κάτι τέτοιο, αλλά πήρα ειδικό γάλα. Τι μπορώ να κάνω; Επίσης θα ήθελα να τα καθαρίσω, αλλά φοβάμαι μην κρυώσουν ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;
Βέβαια διάβασα πως τα παράσιτα δεν εντοπίζονται εύκολα, αλλά υπάρχουν πολλά μικροσκοπικά μπεζ σκουλήκια στον πρωκτό και στην γύρω περιοχή. Υπάρχει περίπτωση να μην πρόκειται για παράσιτα και να είναι κάτι άλλο;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alikh T : 24-06-20 στις 16:23.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,124 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:39, 24-06-20:

Αρχική Δημοσίευση από Alikh T
Γεια σας . Πριν από 2 μέρες, βρήκαμε ένα γατάκι κοντά στην αποθηκουλα του σπιτιού της γιαγιάς μου. Η μητέρα του δυστυχώς ήταν νεκρή και δίπλα της ένα γατάκι. Είναι μικρό, πιθανότατα γεννήθηκε με ένα ματι και στην αρχή είχε πολύ όρεξη. Σήμερα το πρωί που πήγα για να το ταΐσω, είδα πως έχει παράσιτα στον πόπο. Μετά από λίγο, άκουσα κι άλλα νανουρίσματα που ερχόταν από το μικρό δωματιάκι που είναι το λεβητοστάσιο. Ηταν ένα ακόμα γατάκι, το οποίο είναι σαφώς καλύτερα στην υγεία του , και μέχρι τώρα δεν έχει παρασιτα. Επικοινώνησα με ένα pet shop-κτηνιατρείο, και μου είπαν πως δεν μπορώ να του δώσω αλοιφή ή κάτι τέτοιο, αλλά πήρα ειδικό γάλα. Τι μπορώ να κάνω; Επίσης θα ήθελα να τα καθαρίσω, αλλά φοβάμαι μην κρυώσουν ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;
Βέβαια διάβασα πως τα παράσιτα δεν εντοπίζονται εύκολα, αλλά υπάρχουν πολλά μικροσκοπικά μπεζ σκουλήκια στον πρωκτό και στην γύρω περιοχή. Υπάρχει περίπτωση να μην πρόκειται για παράσιτα και να είναι κάτι άλλο;
Καλησπερα φιλη μου .Ναι αυτα τα μπεζ μικρα σκουλικακια παρασιτα ειναι.

Ομως θα σε συμβουλευα να πας σε κανονικο κτηνιατρειο και οχι σε πετ σοπ που δεν ξερω αν οντως εχει κτηνιατρο.Με τα γατακια.Διοτι τα σκουλικια δεν πρεπει να μεινουν δεν ξερω ,δεν θυμαμαι ομως απο ποτε μπορεις να τους δωσεις παστα και αυτο μονο ο κτηνιατρος και ΟΧΙ ο πετσοπας μπορει να στο πει.Δες και σε αυτο το θεμα για την φροντιδα μωρων επισης δες και εδω.
Μπραβο σου που τα φροντιζεις μακαρι να πανε ολα καλα.
Παράθεση

Νικόλας Κεφαλάς

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νικόλας Κεφαλάς
Ο Νικόλας Κεφαλάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Νικόλας Κεφαλάς έγραψε στις 16:05, 03-07-20:

Γεια σε όλους. Έχω εδώ και 4 ημέρες ένα γατάκι 3 μηνών. Είναι πολύ παιχνιδιάρικο και καθόλου χαδιάρικο . Αυτό όμως κάνει κάτι όπου δεν έκανε κανένα άλλο γατί που είχα. Με γλείφει αφού με δαγκώσει και ίσως μου γρατζουνίσει το χέρι. Είμαι κάπως "Τι κουλό είναι αυτό." Μήπως ξέρει κανένας από εσάς τι παίζει ακριβώς, γιατί με μπέρδεψε αρκετά πολυ?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,124 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:05, 04-07-20:

Αρχική Δημοσίευση από Νικόλας Κεφαλάς
Γεια σε όλους. Έχω εδώ και 4 ημέρες ένα γατάκι 3 μηνών. Είναι πολύ παιχνιδιάρικο και καθόλου χαδιάρικο . Αυτό όμως κάνει κάτι όπου δεν έκανε κανένα άλλο γατί που είχα. Με γλείφει αφού με δαγκώσει και ίσως μου γρατζουνίσει το χέρι. Είμαι κάπως "Τι κουλό είναι αυτό." Μήπως ξέρει κανένας από εσάς τι παίζει ακριβώς, γιατί με μπέρδεψε αρκετά πολυ?
Καλημερα Νικο. Γιατι σε μπερδεψε; Καθολου κουλο δεν ειναι.Σε δαγκωνει και σε γρατζουναει επειδη παιζει,παιχνιδι κανει δηλαδη,δεν σε δαγκωνει επειδη θελει να σε πονεσει ή να σου κανει κακό.Ετσι ακριβως κανουν σε αυτη την ηλικια,διοτι με το παιχνιδι αυτο ασκουνται,μαθαινουν τις δυνατοτητες τους κλπ.Αν ειχε τα αδελφακια του μαζι θα δαγκωνε αυτα.Αφου λοιπον παιζει,μετα σε γλειφει κιολας διοτι σε αγαπα και θελει να σε περιποιηθει και να σε καθαρισει.Ωραιο δεν ειναι;
Να το χαιρεσαι.
Παράθεση

ToPortokalaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ToPortokalaki
H ToPortokalaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H ToPortokalaki έγραψε στις 18:57, 11-07-20:

Καλησπέρα θέλω την βοήθειά σας βρήκα τρία γατάκια αδέσποτα και τυφλά πήγαμε στον κτηνίατρο θα βοήθησα με τα ματάκια τους πάνε καλύτερα αλλά έκανα μία απότομη αλλαγή τροφής καθώς δεν ήξερα και ξεκίνησα να κάνουνε διάρροια Ο γιατρός μου είπε να τους δώσω μία συγκεκριμένη κονσέρβα για ένα εικοσιτετράωρο αλλά σήμερα από το μεσημεράκι δεν βγαίνουν από το σπιτάκι τους ούτε έχουνε φάει τι να κάνω έχω φοβηθεί !! Να αναφέρω ότι ειναο ενός μήνα !! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

cutter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cutter
Ο cutter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O cutter έγραψε στις 22:44, 19-09-20:

Πως τα φέρνει η ζωή, σκύλο έψαχνα, γάτα βρήκα!

Καλησπέρα σε όλους, το καλοκαίρι για κάποιες μέρες, φρόντιζα ένα αδέσποτο γατάκι που είχε μαζέψει φιλικό ζευγάρι και πήγαινα σπίτι τους για να το ταΐζω, να του αλλάζω την άμμο και να παίζω μαζί του. Για λόγους που στο κάτω κάτω δεν έχουν καμία σημασία, αποφάσισαν να βγάλουν το γατί έξω σε λίγες μέρες κι απλά να το ταΐζουν. Επειδή το είχαν μαζέψει από τον δρόμο από μωρό, πολύ φοβάμαι πως δεν θα αντέξει ούτε μέρα έξω κι έτσι αποφάσισα να το υιοθετήσω εγώ σπίτι μου.

Εδώ λοιπόν θέλω τα φώτα σας γιατί έχω μεν αρχίσει να εξοπλίζομαι με τα απαραίτητα, να διαβάζω κλπ, αλλά θέλω την γνώμη αυτών που ζουν χρόνια με γάτες και σίγουρα τα έχουν περάσει αυτά. Πάμε λοιπόν:

1. Το διαμέρισμα μου είναι μικρό. Του έχω παραγγείλει ονυχοδρόμιο με πολλά επίπεδα για να παίζει, να ξαπλώνει όπου θέλει κλπ το οποίο θα το έχω στο σαλόνι, που περνάω και τον περισσότερο χρόνο κι εγώ. Το μπολάκι με τα φαγητό και το νερό θα είναι δίπλα στο ονυχοδρόμιο. Το ερώτημα μου είναι η τουαλέτα της γάτας. Στο σαλόνι δεν υπάρχει άλλος χώρος (τουλάχιστον όχι σε απόμερο σημείο). Το υπνοδωμάτιο επίσης δεν θα το προτιμούσα για ευνόητους λόγους, αλλά κι επειδή εκεί έχω το χάμστερ μου!

Αυτό αφήνει την κουζίνα. Στην κουζίνα αντικειμενικά υπάρχει το πιο κατάλληλο σημείο μέσα στο σπίτι, αλλά κολλάω επειδή είναι το μέρος που προφανώς μαγειρεύω και τρώω και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα. Θέλω την γνώμη σας για το μπαλκόνι, το οποίο είναι σκεπαστό από πάνω με πέργκολα, άρα χειμώνα-καλοκαίρι δεν βρέχεται. Αν έχω μόνιμα την μπαλκονόπορτα σκασμένη για να πηγαίνει όποτε θέλει στην τουαλέτα της και να ξαναμπαίνει μετά μέσα, μπορεί να παίξει το σενάριο?

2. Διαβάζω πως γενικά οι γάτες κοινωνικοποιούνται πολύ καλύτερα, είναι πολύ ευτυχισμένες και ίσως κάνουν και λιγότερες αταξίες και ζημιές στο σπίτι αν έχουν παρέα. Σε περίπτωση που βρεθώ με δύο γατάκια στην πορεία, είναι μεγάλο φάουλ αν δεν πάρω δεύτερη τουαλέτα? Θα προτιμούσα να μείνω με μία λόγω χώρου, απ΄ότι έχω διαβάσει θεωρητικά πρέπει να έχω όσες και ο αριθμός των γατών συν μία, αλλά τουλάχιστον για αρχή, θα μπορούσα να 'χω την μία και αναλόγως με την συμπεριφορά τους να κρίνω στην πορεία αν θα πρέπει να πάω και σε δεύτερη? Όσοι έχετε πάνω από μια γάτες τι έχετε δει από την εμπειρία σας?

3. Γάτα και Υπνοδωμάτιο. Το βράδυ τι κάνετε? Έχετε τις γάτες να σουλατσάρουν στο σπίτι ελεύθερα και να κοιμόνται όπου θέλουν, ακόμα και στο κρεβάτι μαζί σας? Απ ότι διαβάζω κάποιοι κλείνουν την πόρτα για να μην μπει η γάτα στο υπνοδωμάτιο, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί. Φοβάστε μην κάνουν την ανάγκη τους πάνω στο κρεβάτι?

4. Γάτα και χάμστερ. Προφανώς και δεν είναι ιδεατό. Το κατοικίδιο μου ήταν το χαμστεράκι, η γατούλα μου έρχεται τελείως αναπάντεχα στην ζωή μου, το θέμα είναι πως θα διαχειριστώ τώρα αυτήν την δύσκολη κατάσταση. Δεν ανησυχώ αν θα το φάει. Το χάμστερ είναι σε γυάλινο κλουβί (βασικά μια γυάλινη βιτρίνα από το ικέα! με πλέγμα από ατσάλι από πάνω για να πέρνει αέρα, οπότε η γάτα είναι αδύνατο να μπει μέσα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα στρεσάρονται και τα δύο επειδή θα μυρίζονται και θα είναι μονίμως στα κάγκελα, η γάτα επειδή θα το βλέπει και δεν θα μπορεί να το φάει, και το χάμστερ επειδή θα πάθει καρδιακή προσβολή!!! Μήπως να είναι μονίμως το υπνοδωμάτιο μου απαγορευμένη ζώνη για την γάτα? Έχει μήπως κανείς εμπειρία ή κάποια γνώμη?

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά είμαι νέος γατομπαμπάς με πολλές-πολλές απορίες Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cutter : 20-09-20 στις 08:54.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,313 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:45, 20-09-20:

"Cutter" ή νέε γατομπαμπά, σε καλοσωρίζω στην παρέα μας!
Κατ'αρχάς να σου πω οτι αυτό που έκανες, να αποφασίσεις να βάλεις στη ζωή σου κι αυτή τη ζωούλα (που αν έμενε στο δρόμο η τύχη της θα ήταν προδιαγεγραμμένη), αξίζει πολλά μπράβο και δηλώνει πως είσαι "'Ανθρωπος" με όλη η σημασία της λέξης.
Το σίγουρο είναι πως γι αυτή σου την καλή πράξη, κάθε μέρα που περνάει θα νιώθεις ευγνώμων για τις στιγμές αγάπης και χαράς που θα ζεις γνωρίζοντας όλο και περισσότερο ένα από αυτά τα μαγικά πλάσματα που λέγονται "γάτες" (ή και δυο άμα λάχει).

Επειδή όμως το να αναλαμβάνει κανείς τη φροντίδα ενός κατοικιδίου δεν είναι μόνο χαρά και διασκέδαση, αλλά συμπεριλαμβάνει και διάφορα πρακτικά θέματα που πρέπει να λυθούν, θα σε βοηθήσω όσο μπορώ, απαντώντας στα ερωτήματά σου:
1. Το μπαλκόνι δεν είναι απαγορευτικό για την αμμολεκάνη με την αυστηρή προϋπόθεση όμως να είναι γερά περιφραγμένο. Κι αυτό, γιατί έχουμε δει άπειρες περιπτώσεις γατιών που είτε χάθηκαν, είτε τραυματίστηκαν θανάσιμα στην προσπάθειά τους να παίξουν πηδώντας στα κάγκελα. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα αυτό, σου συνιστώ να το προσέξεις αν τελικά επιλέξεις το μπαλκόνι για την τοποθέτηση της αμμοδόχου. Αν θες ιδέες για το πώς μπορείς να το οχυρώσει, δες λίγο κι εδώ ένα από τα θέματά μας το Περίφραξη μπαλκονιού που έχουμε.
Κατά τα άλλα και για την ιστορία, προσωπικά όταν είχα την πρώτη μου γατούλα είχα τοποθετήσει την αμμολεκάνη σε μια γωνιά του σαλονιού δίπλα στη συρόμενη πόρατ που οδηγούσε στο μπαλκόνι (και για ασφάλεια μα και για να αποφεύγω τυχόν οσμές). Την πόρτα την κρατούσα όλη μέρα μισάνοιχτη, ώστε να μπορεί να πηγαινοέρχεται, όμως αφού πρώτα είχα φροντίσει να τοποθετήσω στο μπαλκόνι δίχτυ ασφαλείας.
2. Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί έχω προς το παρόν μόνο μια γάτα, οπότε θα το αφήσω σε άλλα πιο έμπειρα μέλη.
3. Το πρώτο μου γατάκι, μέχρι που μεγάλωσε δεν το άφηνα να μπει στο υπνοδωμάτιο. Λίγο αργότερα όμως, αφού στειρώθηκε και είχε ηρεμήσει κάπως από τις τυχόν ορέξεις για νυχτερινά παιχνίδια, δεν υπήρχε περίπτωση να μην κοιμηθούμε στο ίδιο κρεββάτι. Και ναι ήταν ήσυχη, δεν έκανε τρέλες.

Ενώ η μικρή που έχω τώρα, ούτε 3 μηνών καλά καλά- πιο τυχερή η τσούπρα αυτή- έχει μπει αμέσως στην κρεβατοκάμαρα και στο κρεβάτι μου ήδη από τη δεύτερη μέρα.
Βέβαια εξαρτάται κι από το χαρακτήρα τους. Τα μικρά συνήθως είναι αεικίνητα και δεν γνωρίζουν πότε ο άλλος θέλει να ξεκουραστεί, οπότε βλέποντας και κάνοντας που λέμε.

4. Για το χαμστεράκι, πάλι δεν μπορώ να ξέρω. Στη θέση σου θα τα κρατούσα σε χωριστά δωμάτια, αφού μεν η γάτα δεν νομίζω να αγχωθεί, μάλλον θα..."ενθουσιαστεί" και θα την ιντριγκάρει να προσπαθεί να γραπώσει ένα ζωντανό "παιχνιδάκι", αλλά το χαμστεράκι όχι μόνο δεν θα μοιραστεί τον ενθουσιασμό της, αλλά θα στρεσάρεται αρκετά πιστεύω προσπαθώντας να γλυτώσει.

Αυτά για αρχή και καθόλου δεν μας κούρασες, ίσα ίσα χαρά μας να βοηθήσουμε σε ότι μπορούμε και βέβαια ότι περαιτέρω απορίες έχεις, μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Να το χαίρεσαι το γατάκι και όταν είσαι έτοιμος, θα χαρούμε να μας το γνωρίσεις με το όνομά του, στην ειδική κατηγορία θεμάτων Οι γάτες μου, όπου θα αποκτήσει ένα ολόδικό του θέμα, με στιγμιότυπα από την καθημερινότητά του που θα μπορείς να μας ενημερώνεις, φωτογραφίες, βιντεάκια και ότι άλλο σχετικό.
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Φυλλίτσα έγραψε στις 07:33, 20-09-20:

Καλημέρα και μπράβο σου που υιοθέτησες το μικράκι!
Σχετικά με τις αμμολεκάνες, έχω τρεις γάτες και τρεις λεκάνες. Με αυτά που βλέπω από τις δικές μου, νομίζω δεν θα γινόταν να την παλέψουν με δύο λεκάνες.
Πολύ βολική επιλογή είναι οι λεκάνες που μοιάζουν με κουτί αποθήκευσης και έχουν καπάκι με τρύπα από πάνω, για να μπαίνουν. Έτσι δεν γεμίζει και ο τόπος χαλικάκια και φαντάζομαι οι οσμές είναι πολύ λιγότερες.
Υπάρχουν διάφορες τέτοιες στο εμπόριο!
Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και παραπάνω...ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ περίφραξη με ειδικό πλέγμα το μπαλκόνι για να είναι ασφαλές το γατάκι, καθημερινά τραυματίζονται ή χάντονται πόσα γατιά από μπαλκόνια-όσο ψηλά και να είναι- επειδή δεν είχαν την κατάλληλη περίφραξη.
Παράθεση

cutter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cutter
Ο cutter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O cutter έγραψε στις 08:55, 20-09-20:

Καλημέρα, σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Το μπαλκόνι εκτός από σκεπασμένο από πάνω, έχει περιμετρικά κάθετες τέντες που όλο το καλοκαίρι είναι κατεβασμένες χωρίς κανένα κενό, οπότε δεν φοβόμαστε καθόλου. Τώρα, τον χειμώνα που θα τις ανεβάζω για να μην τις σκίσει ο αέρας, η αλήθεια είναι πως θα θέλει προσοχή...

Για το θέμα της τουαλέτας, ναι, τύπου κουτί με είσοδο από πάνω έχω παραγγείλει, και μπροστά θα βάλω κι ένα ειδικού τύπου χαλάκι που θεωρητικά πιάνει ότι χαλίκια ή περιττώματα έχουν κολλήσει στις πατούσες της για να μην τα φέρνει και μέσα. Κρίμα όμως, έλπιζα να μπορώ να βολευτώ με μια τουαλέτα αν έφερνα μέσα και δεύτερο γατάκι...

Θα ήθελα να ακούσω όσο περισσότερες γνώμες και συμβουλές γίνεται. Ότι ιδέες έχετε ή αν θέλετε να προτείνετε κάτι, είναι όλα κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Παράθεση

Mairiboo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mairiboo
H Mairiboo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mairiboo έγραψε στις 14:48, 26-09-20:

Καλησπερα σε ολους!!!

Πριν λιγες μερες βρηκα στο εστιατοριο που δουλευω ενα μικρο πιτσινελι περιπου 6 μηνων! Εμφανιστηκε ξαφνικα μπροστα μας , υπερβολικα εξοκοιωμένο και φιλικό με τους ανθρωπους ! Προφανως θα «ζούσε» σε καποιο σπιτι και οι ιδιοκτητες θα εφυγαν ( ζω σε νησι και αρκετοι ερχονται για καλοκαιρι και μετα φευγουν !)
Αποφάσισα να το παρω σπιτι - γιατι με κερδισε! Εχω κανονισει και την στειρωση του σε λιγες μερες! Ηταν πολυ ανετος μεσα στο σπιτι και με τον σκυλο μου τα πανε πολυ καλα προς το παρον
Εχω 2 ερωτησεις : 1) μολις ξαπλώνω στο κρεβατι για υπνο ανεβαινει μαζι και αρχιζει το παιχνιδι και να δαγκώνει τα ποδια μου, πως το σταματαω αυτο; Ή θα σταματησει καπως μονο του; Επισης 2) ποτε συνηθίζει το να μενει σπιτι; δεν εχω κηπο! Εχω μπαλκονι κ θα το φτιαξω καπως ωστε να μην πηδάει εξω .. αλλα γενικα μολις δει πορτα ανοιχτη μπορει να τρεξει ή παραθυρο ανοιχτο να θελησει να βγει εξω!
Ευχαριστω εκ τον προτερων !
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mairiboo : 26-09-20 στις 14:52.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,313 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:59, 27-09-20:

Καλή σου μέρα Mairiboo και καλωσήρθες στη συντροφιά μας!

Το οτι συνάντησες αναπάντεχα αυτό το πλασματάκι, το αγάπησες και σε αγάπησε, θεωρώ πως ήταν το τυχερό σας να συμβεί.
Κι είναι ιδιαίτερα ευχάριστο, το οτι αμέσως προσαρμόστηκε στο περιβάλλον του σπιτιού και με τον σκυλάκο σου να υπάρχει αλληλο-αποδοχή.
Τώρα σε ότι αφορά τις απορίες σου σχετικά με το κρεβάτι κι επειδή πρόσφατα απέκτησα κι εγώ μια μικρή πολύ ζωηρή και παιχνιδιάρα που της αρέσει να κάνει το ίδιο ακριβώς- πράγμα καθόλα φυσιολογικό για την ηλικία τους- προσωπικά την αφήνω να χοροπηδάει χωρίς να της πολυδίνω σημασία. Μέσα σε λίγα λεπτά και βλέποντας πως δεν συμμετέχω στον..." ενθουσιασμό" της, έρχεται και ξαπλώνει δίπλα μου και κάνει ότι κάνω, δηλαδή ησυχάζει και κοιμάται.
Σε ότι αφορά το θέμα του "έξω" λογικό κι αναμενόμενο να του λείψει, αφού ήταν συνηθισμένος σε διαφορετικό περιβάλλον. Εσύ μείνε σταθερή στο να παραμένει αυστηρά εντός σπιτιού, τουλάχιστον μέχρι να οχυρώσεις καλά το μπαλκόνι σου. Λίγο λίγο θα το δεχτεί και αν όχι πλήρως, πάντως ως ένα βαθμό θα προσαρμοστεί. Και αφού θα έχει, με το καλό, ο μεν γάτος στειρωθεί, το δε μπαλκόνι γίνει απολύτως ασφαλές, τότε θα μπορέσεις να του το επιτρέψεις, πάντα με επίβλεψη.
Παράθεση

χρηστος καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 20:01, Χθες:

παιδια εγω εχω ενα γατακι λιγο μικροτερο απο δυο μηνων και κοιμαται μαζι μου στην κλινη μεσημερι και νυχτα,, ενω η δικια του ειναι σιγουρα καλυτερη.
εσεις τι κανετε με τα γατακια σας; που κοιμουνται;
αντεχετε;
δεν μπορω να πω, ειναι πολυ καθαρο γατακι αλλα συνηθως κουραστικο.
και κατι αλλο, εχει για παιχνιδι να σκαρφαλωνει στην κουρτινα εως πανω πανω....αλλα δεν φτανει στο κουρτινοξυλο.
. δεν με νοιαζει για αυτην αλλα ψιλοφοβαμε μην πεσει απο εκει ψηλα το κανουν και τα υπολοιπα γατακια;
Παράθεση

ToPortokalaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ToPortokalaki
H ToPortokalaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H ToPortokalaki έγραψε στις 23:03, Χθες:

Καλησπέρα !! Έχεις εμα τρυφερό γατάκι που θέλει παρέα !! Ειναο πολύ γλυκό αλλ πρέπει να το μάθεις να κοιμάται κ έξω απ το δωμάτιο σ γιατί αργότερα θα Ζωηρεψει κι άλλο κ δν θα μπορείς να κοιμηθείς εσυ .. εγώ έχω 3 μωράκια που όταν τα βρηκα δν είχαν κλείσει ούτε μήνα με τον καιρό θα θέλουν ν αποκτήσουν ακόμα περισσότερο χώρο ( πάνω στον πάγκο της κουζίνας για παράδειγμα ) . Πρέπει να του μάθεις από τώρα να μένει σ ένα δωμάτιο φια όταν χρειαστεί να κανείς καμία δουλειά . Για την κουρτίνα μην φοβάσαι τα γατάκια έστω κ μικρά προσγειώνονται με τα πόδια .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους