Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 109,967 εγγεγραμμένα μέλη και 712,695 μηνύματα σε 22,407 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 204 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συγκατοίκηση ζευγαριού που ο καθένας έχει τη δική του γάτα...

Ri-Ri-Ka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ri-Ri-Ka
Ο Ri-Ri-Ka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Ri-Ri-Ka έγραψε στις 21:54, 16-07-13:

Καλησπέρα!
Πήραμε την απόφαση επιτέλους να συγκατοικήσουμε αλλά έχουμε ένα σοβαρό θέμα να λύσουμε, η συγκατοίκηση και των γατών μας... Θεωρητικά θεωρείται εύκολο αλλά αν αναλογιστούμε πως η δική μου γάτα είναι πολύ αντικοινωνική γιατί μεγάλωσε από ημερών με μπιμπερό μέσα στο σπίτι και δεν κοινωνικοποιήθηκε σωστά μαζί με άλλα γατάκια με αποτέλεσμα να είναι πολύ επιθετική. Ειδικά ξένους ανθρώπους δεν μπορώ να φέρω στο σπίτι...γίνεται άλλο ζώο σε σημείο που επιτίθεται και σε εμένα. λείπω και συχνά και πολλές ώρες από το σπίτι και ίσως αυτό την έκανε ακόμα πιο αντικοινωνική. Καναδυό φορές που επιχειρήσαμε να τα φέρουμε κοντά, να συνηθίσει το ένα το άλλο, αποτρέψαμε τελευταία στιγμή μεγάλη μάχη. Φοβάμαι πως όταν συγκατοικήσουμε, μόνο ένα θα βγει ζωντανό..! Ο γάτος της φίλης μου φαίνεται πιο ήρεμος αλλά όταν βρίσκεται με τη δική μου, γίνεται κι αυτός θηρίο.
Παρακαλώ δώστε μου τις συμβουλές βάση των δικών σας παρόμοιων εμπειριών. Τι πρέπει να προσέξω ή τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να λύσω όσο πιο γρήγορα και εύκολα γίνεται αυτό το πρόβλημα.
Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,476 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:07, 17-07-13:

Kαλημερα φιλε μου.
Και ο δικος μου γατος ειναι απιστευτα αντικοινωνικος,τελικα ομως καταφερε να δεχτει την δευτερη γατα που του εφερα σπιτι.
Η επαφη τους θα πρεπει να γινει σταδιακα.Οχι σε οπτικη επαφη απο την αρχη.Δεν ξερω ποιος θα παει σε ποιον,αν δηλαδη στον δικο του χωρο ερθει η αλλη γατα η το αντιστροφο.Παντως αρχικα πρεπει να μπουν σε διαφορετικα δωματια.Εκει,πισω απο την κλειστη πορτα θα μυριζονται,θα ακουει το ενα το αλλο κλπ.Θα ειναι η πρωτη επαφη τους.Δυο,τρεις μερες πρεπει να περασουν ετσι.Μετα μπορει να εχουν οπτικη επαφη,μεσα απο τζαμαρια ΑΝ αυτο ειναι εφικτο.
Στη συνεχεια μια ελεγχομενη επαφη,λιγων λεπτων που βεβαια θα ειστε μπροστα.Μετα θα τα αφηνετε περισσοτερο μαζι,παντα οταν εσεις θα ειστε μπροστα και οταν φευγετε θα τα χωριζετε μην εχουμε κανενα δραμα.Ε..σιγα σιγα θα συνηθισει το ενα το αλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ri-Ri-Ka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ri-Ri-Ka
Ο Ri-Ri-Ka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Ri-Ri-Ka έγραψε στις 14:42, 17-07-13:

Σ´ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις συμβουλές σου. Θα μου φανούν πολύ χρήσιμες. Ευτυχώς θα πάμε σε ¨ουδέτερο¨ σπίτι, σε κανενός από τους δύο, οπότε ίσως αυτό κάνει λίγο ευκολότερη την κατάσταση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 05:20, 21-07-13:

Στο νέο σπίτι που θα πάτε εύχομαι να κάνετε μια καλή αρχή. Για να βοηθήσετε λίγο τα γατιά σας να τα βρουν πρέπει πρώτ' απ' όλα να τους παρέχετε αρκετό ιδιωτικό χώρο. Κι αυτός θα έρθει με μορφή πολλών κρυψώνων, κρεβατιών, μπωλ νερού καθώς και αμμολεκάνων. Επίσης πρέπει να τους παρέχετε αρκετά μέρη όπου θα μπορούν να ανέβουν ψηλά απ' όπου θα εποπτεύουν την περιοχή τους ή θα δραπετεύουν από εντάσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady_Marmalade

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lady_Marmalade
H Lady_Marmalade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Lady_Marmalade έγραψε στις 23:45, 11-01-15:

Καλησπέρα μόλις έγινα μέλος του σάιτ για να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα μου και να με συμβουλέψετε όσοι γνωρίζετε κάτι παραπάνω πάνω στο θέμα μου.Αλλά ας τα πάρω απο την αρχή.
Εδώ και σχεδόν τρια χρόνια είμαι γατομάνα.Έχω μια κόρη μάυρούλα και πολύ πολύ κακομαθημένη.Η μαρμελάδα (η τριων χρονων γατουλα μου) που από τη φύση της είναι λίγο επιθετική είναι πολύ απρόβλεπτη εκεί που τη χαιδέυω μπορει να βγάλει νύχια και να μου γδάρει το χέρι η να επιτεθεί χωρίς λόγο στο αγορι μου. Απο μικρή σπανίως τη μάλωνα και έχει συνηθίσει να περνάει το δικό της. Είναι περισσότερο επιφυλακτική από άλλες γάτες,γενικά μόνο από εμένα δέχεται χάδια και αυτά όταν τα θέλει.
Ενώ την έχω εκπαιδεύσει και ξέρει τα βασικά οπως να ερχεται να κάθεται η να μην τρώει μεχρι να της πω εγώ το οκ το τελευταίο διάστημα δεν ακούει τίποτα απο τα παραπανω.Επίσης έχει γίνει πιο επιθετική ακόμη και σε εμένα ίσως γιατι πλέον κοιμάμαι πολλά βράδυα εκτός σπιτιου.Η σχέση της μαρμελάδας με άλλα ζώα ποτε δεν ήταν ιδιαίτερα καλή και με αυτά όπως και με τους ανθρώπους δεν ηθελε πολλά πολλά αλλα συνηπάρχει στον ιδιο χώρο που και που με το σκυλο που έχω στο πατρικό μου χώρις καυγάδες.
Με το αγόρι μου μαζέψαμε πριν τρεις μήνες ενα αδέσποτο γατάκι που πλεόν ειναι 4-5 μηνών.Μαυρογατα αρσενική σωστό βούτυρο.Μας έχει μάθει και δε ξεκολλά απο πάνω μας. Με το αγόρι μου σκεφτόμαστε να συγκατοικησουμε και το πρόβλημα είναι πως γίνεται να προσαρμοστεί η μαρμελάδα σε νέο σπίτι με το αγόρι μου(που κάθε φορά που ερχεται σπίτι μου η μαρμελάδα χώνεται κάτω απο το καναπέ και δε βγαίνει μέχρι αυτος να φυγει) και πως θα δεχτεί τον μικρό χωρις να έχουμε απώλειες. Πριν λίγες μέρες πηγα τη αρμελάδα σπίτι του αγοριου μου οπου θα μετακομίσω εφόσον συγκατοικήσουμε εβαλα την γατοφόρο της στο σαλονι την ανοιξα και περιμενα να δω ποτε θα βγει.Βγηκε τελικα μονη της μετα απο καποια ωρα αλλα μολις είδε τον μικρο αρχισε να γρυλίζει και να κανει σα τρελή.Πηγε στο υπνοδωμάτιο κρυφτηκε κατω απο το κρεβάτι και οταν πηγα να την βγαλω γρυλισε και σε εμενα και με μάδησε γενικα έκανε σαν να μπηκε ο σατανας μέσα της και την έβαλα ξανα στη γατοφόρο και μετα απο λίγο αφου δεν ηρεμούσε παρα μόνο γρύλιζε τη πήγα πάλι σπίτι μου για να την αφήσω ελέθερη να ηρεμίσει γιατι δεν αντεχα να την βλέπω ετσι.
Να προσπαθήσω ξάνα? Να τη πάω πάλι σπιτι του αγορού μου ή μηπως να του πω να φέρε τον μικρό σπίτι μου να γνωριστούν για να νοιώθει μαρμελάδα εστω οικείο το περιβάλλον? Υπαρχει περίπτωση να του βγάλει του μικρού καννένα μάτι?Σκεφτηκα για αρχή να έχω τη μαρμελάδα περιορισμένη στο υπνοδωμάτιο στο σπιτι του αγοριού μου και να της φτίαξω για το βράδυ ενα πάρκο αρκέτα ευρυχωρο για να τη κλείνω τα βραδια.Τι λέτε πάνω σ'αυτα?Εχω ελπιδα να της τιαξω το χαρακτηρα της λίγο πιο μαλακό με εκπαιδευση και προσπάθεια ωστε να συνηθισει τα δυο νεα μέλη της οικογένειας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:53, 12-01-15:

Σε καλοσωρίζω στη γατο-παρέα μας!

Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω οτι η Μαρμελαδίτσα, ούσα ιδιόρρυθμη στη συμπεριφορά γατούλα που ούτως ή άλλως χρειάζεται περισσότερη προσοχή στη συμπεριφορά απέναντί της, ξαφνικά έρχεται αντιμέτωπη, όχι μόνο με αλλαγή περιβάλλοντος, αλλά και με έναν καινούργιο "ουρανοκατέβατο εισβολέα", που και άγιος να είναι (που δεν αμφιβάλλω οτι είναι) δεν θα δεχτεί τόσο εύκολα.
Με λίγα λόγια, πολλές αλλαγές σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα και η αντίδρασή της αναμενόμενη

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να δοκίμαζα, στο ίδιο περιβάλλον, εννοώ αντί να πας εσύ στο σπίτι του αγοριού σου, στο δικό σου σπίτι (δηλαδή στο οικείο της περιβάλλον) να φέρεις το γατούλη και στην αρχή να τα έχεις σε ξεχωριστά δωμάτια που θα τα χωρίζει η πόρτα.Εκεί θα αφήσεις τη Μαρμελάδα να πλησιάζει την -πάντα κλειστή -πόρτα και να αρχίσει να οσμίζεται τον νεοφερμένο.
Μετά από λίγες μέρες αφού αυτό θα δείξει οτι το έχει συνηθίσει, θα δοκιμάσεις να αφήσεις την πόρτα μισάνοιχτη να έχουν λίγη οπτική επαφή.
Όταν θα τελειώσει κι αυτό το στάδιο με επιτυχία, τότε θα έχει φτάσει η ώρα για το μεγάλο βήμα: Την πρώτη επαφή χωρίς εμπόδια ανάμεσά τους. Εκεί θα πρέπει να είσαστε μαζί με το αγόρι σου σε επιφυλακή, σε περίπτωση που υπάρξει ανάγκη να τα χωρίσετε άμεσα, ενώ παράλληλα θα έχεις φροντίσει να υπάρχει κάποια εύκολη πρόσβαση σε κρυψώνα για να κρυφτεί κάποιο από τα δυο άμα χρειαστεί. Δεν εννοώ βέβαια να πανικοβληθείς σε περίπτωση "χιχιρίσματος" του ενός προς το άλλο, αυτό είναι πάνω-κάτω το σύνηθες. Επίσης καλό θα είναι, καθ'όλη τη διαδικασία της προσέγγισης να χαϊδεύεις τη Μαρμελαδίτσα, έτσι ώστε να ελασχιστοποιήσεις τις πιθανότητες εκδήλωσης ζήλειας, ενώ παράλληλα θα τους αποσπάτε την προσοχή με παιχνιδάκια, ώστε να αρχίσουν να συνηθίζουν το ένα στην παρουσία του άλλου.
Συμπέρασμα: Χρειάζεται προσοχή, παρατηρητικότητα και άπειρη υπομονή, αλλά πιστεύω κι εύχομαι αργά ή γρήγορα τα αποτελέσματα θα σε δικαιώσουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:56, 13-01-15:

Συμφωνώ σε όλα όσα είπε η alcyone και επίσης να πω ότι όσο κρατάει αυτή η γνωριμία να φροντίζεις να ταίζεις τη Μαρμελαδίτσα με διάφορες κονσερβούλες που ξέρεις πως την αρέσουν πολύ. Ετσι ώστε όταν τρώει να "μυρίζει" και το νέο γατούλη και να τον συνδέσει με κάτι πολύ θετικό!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady_Marmalade

Νεοφερμένος

H Lady_Marmalade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Lady_Marmalade έγραψε στις 17:13, 13-01-15:

Alcyone και Kat-cats σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. :-) Ισως είναι πιο εύκλο σπίτι μου καθώς η μία πόρτα που ενώνει τα δωμάτια έχει γυάλινο παράθυρο στο οπόιο θα έχει πρόσβασει η μάρμι και θα βλέπει τον μικρούλη.Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι γα το αν επιβαρύνει τη κατάσταση οτι ο μικρος είναι αρσενικός ,τη μαρμελαδίτσα την έχω στειρωμένη βέβαια αλλά θα παίξει κάποιο ρόλο αυτό?
O μικρουλης ο Zero

Και η μαρμελάδα!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lady_Marmalade : 13-01-15 στις 17:40.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:32, 13-01-15:

Καλέ τι βλέμμα έχει ο μικρός; Η Μαρμελάδα τόσο αρχοντική... Θα θεωρούσα πιθανό να την επηρεάσει το ότι ο μικρός είναι αρσενικός, αν είχε ορμές. Αλλά δεν παραείναι μικρός για τέτοια; Πιο πιθανό θεωρώ η ζωηράδα λόγω του νεαρού της ηλικίας του να την τσιτώνει... Αλλά πιστεύω θα βρείτε την άκρη! Καλή επιτυχία!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:39, 13-01-15:

Κούκλος ο μικρούλης Zero, ιδιαίτερα η πρώτη εικόνα του, με ματάκια έκπληκτα, ολοστρόγγυλα!
Αλλά κι η Μάρμι δεν πάει πίσω σε ομορφιά και χάρη... Να τα χαίρεσθε και τα δυο πανθηράκια σας!

Όσο γι αυτό που ρωτάς, πιστεύω οτι όχι μόνο δεν επιβαρύνει, αλλά τουναντίον διευκολύνει την προσέγγιση το οτι δεν είναι του ίδιου φύλου με τον Zero είναι μικρότερο στην ηλικία.
Επίσης, αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις και ολόδικό τους θεματάκι εδώ που θα μαθαίνουμε τα νέα τους και θα τα θαυμάζουμε στις φωτο που θα ανεβάζεις

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady_Marmalade

Νεοφερμένος

H Lady_Marmalade έγραψε στις 16:58, 14-01-15:

Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια aba και alcyone!!Λογω τεχνικου προβληματος στο σπιτι μου αναγκαστηκα η γνωριμια θα γινει σπιτι του αγοριου μου.Σε λιγες μερες που θα την παω θα σας ενημερωσω!

Παράθεση

ΣταύροςΧ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΣταύροςΧ
Ο ΣταύροςΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΣταύροςΧ έγραψε στις 11:48, 19-03-21:

Καλημέρα σας,

Έχω εδώ και 5-6 χρόνια μία γατούλα θυλική και στειρωμένη, η οποία βρέθηκε εγκαταλελημένη σε ηλικία περίπου 7-8 μηνών (πιθανόν από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της). Την γάτα αυτήν την περιέθαλψα από τότε και ζεί με άνεση στο σπίτι μου αν και φοβάται πάρα πολύ τα πάντα και είναι λίγο moody που απότι κατάλαβα είναι φυσιολογικό για θυλικές γάτες. Επίσης δεν έχει γνωρίσει ποτέ άλλη γάτα και δεν έχει κοινονικοποιηθεί.

Εδώ και δύο βδομάδες που αρχίσαμε συγκατοίκηση με την κοπέλα μου, φέραμε σπίτι τον γάτο της ο οποίος είναι ένα φανταστικό πλάσμα 11 ετών, στειρωμένος, παιχνιδιάρης, πολυ κοινωνικοποιημένος με άλλα γατιά και ήρεμος σε βαθμό που μπορούμε και να τον παίρνουμε βόλτα έξω. Αρχικά όταν τον φέραμε στο σπίτι τον βάλαμε σε δικό του δωμάτιο, με δική του τουαλέτα και μπόλ για φαί. Μέσα σε 3-4 μέρες συνήθισε στο νέο του δωμάτιο και μπορεί και κοιμάται ήσυχος χωρίς να γκρινιάζει και χωρίς ιδιαίτερο στρες.
Φροντίζουμε να τις ανταλλάζουμε δωμάτια μία φορά τη μέρα για να συνηθίσουν μυρωδιές. Ενώ η δικιά μου στην αρχή ήταν πολυ επιθετική στην μυρωδιά του άλλου γάτου έχει αρχίσει να την συνηθίζει όταν αυτός απουσιάζει από τον χώρο, μάλιστα έχει συμβεί να πάει και στην άμμο του ή να παει να φάει απο το μπολάκι του πριν προλάβουμε να το μαζέψουμε.

Τώρα όμως αρχίζουν τα προβλήματα... η δικιά μου γάτα θέλει συνέχεια να είναι μαζί με έναν απο εμάς (εμένα ή την κοπέλα μου) για παρέα αλλιώς νιαουρίζει έντονα και ακατάπαυστα. Επίσης μέσα σε αυτές τις 2 βδομάδες δεν έχουμε ακόμα προσπαθήσει να γνωρίσουμε τα 2 γατιά και τα κρατάμε ακόμα χωριστά, ταίζοντάς τα διαχωρισμένα από μία πόρτα για να συνηθίσουν. Δύο φορές που έχει τύχει να ξεφύγει η δικιά μου και να δει τον γάτο γίνεται απίστευτα επιθετική με έντονο νιαούρισμα και μαζεμένη χαμηλά κάτω και με τα αυτιά προς τα πίσω, κάνοντας επιθέσεις με τα νύχια. Ο γάτος από την άλλη την προσεγγίζει φιλικά και προσεκτικά και οταν του επιτεθεί φεύγει αμέσως γιατί την φοβάται Προφανώς τα νύχια τα έχουμε κόψει και όποτε γίνεται τέτοιος καυγάς φροντίζουμε να τον διακόψουμε με έντονα παλαμάκια κλπ.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει πιθανότητα να μην τα βρούν ποτέ, καθώς η δικιά μου μετά από ένα τέτοιο σκηνικό, όπως αυτό που περιέγραψα παραπάνω, παραμένει αναστατωμένη και επιθετική για μισή ώρα και βάλε. Ο γάτος δείχνει να έχει ενκλιματιστεί γρήγορα στο νέο του σπίτι αλλά η δικιά μου γάτα δείχνει να μην μπορεί να προσαρμοστεί.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:41, 19-03-21:

Καλησπέρα Σταύρο και καλωσόρισες στην παρέα μας!
Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, πόσο μάλλον αφού η δική σου γάτα περάν του οτι δεν είναι κοινωνικοποιημένη, είναι και φοβική, οπότε είναι λογικό και αναμενόμενο να αντιμετωπίζει τον νεοφερμένο γάτο ως "εισβολέα" και να αντιδρά ανάλογα.
Από την άλλη, 2 εβδομάδες συγκατοίκησης είναι αρκετά νωρίς για να κρίνουμε σχετικά με το κατά πόσο θα τα βρουν κάποτε μεταξύ τους, ή όχι.
Προς το παρόν θα έλεγα να δοκιμάσετε το επόμενο στάδιο της κλειστής πόρτας, που είναι η ανοιχτή χαραμάδα της πόρτας, ίσα για να βλέπονται χωρίς να μπορεί η γάτα να αγγίξει τον γάτο για να τον τραυματίσει. Αφήστε το έτσι για μια εβδομάδα ή και περισσότερο (όσο χρειαστεί), για να συνηθίσει η δική σου να μη γρυλίζει και ο γάτος να μη τρομάζει. Τότε και μόνο τότε, θα τα φέρετε σε πιο κοντινή επαφή. Το καλύτερο θα είναι, ένα από τα δυο γατιά να το κρατάει κάποιος αγκαλιά και ανάλογα τις αντιδράσεις, προχωρείτε σε επόμενο στάδιο όπου θα έχετε κάποιο παιχνιδάκι να απασχολήσετε και τα δυο ταυτόχρονα και από κοινού, ώστε να βρουν ένα κοινό στόχο κι όχι να αποτελεί στόχο το ένα του άλλου.
Σίγουρα χρειάζεται αρκετή υπομονή μέχρι να εξοικειωθούν μεταξύ τους, όμως με συστηματική προσπάθεια και επιμονή, πιστεύω θα επιτύχετε τουλάχιστον να βρίσκονται στον ίδιο χώρο δίχως... αψιμαχίες.
Εύχομαι καλή επιτυχία!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους