Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 109,967 εγγεγραμμένα μέλη και 712,695 μηνύματα σε 22,407 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 195 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα άφησε τα 5 νεογέννητα της

sakis.kom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sakis.kom
Ο sakis.kom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sakis.kom έγραψε στις 23:48, 14-03-21:

Γεια σας παιδιά, 12/03 γάτα της γειτονιάς γέννησε 6 γατάκια. Την είδα πήρε το ένα και έφυγε, άγνωστο που το πήγε και τα άλλα τα άφησε. 12/03 έκατσα όλο το βράδυ έξω (μπαινόβγαινα) έως και τις 6.00 το πρωί. Τους έριξε μια ματιά 2 φορές που τα άκουγε και έκλαιγαν και έφευγε.

Τα πήρα σπίτι, έφτιαξα χειροποίητο μπιμπερό και τα τάισα 3 φορές το ίδιο βράδυ με γάλα φρέσκο ανακατεμένο με κρόκους αυγού και γιαούρτι. Ξέρω, όχι ότι καλύτερο αλλά δεν είχα άλλα υλικά.

Χθες 13/03 πήρα γάλα σε σκόνη και μπιμπερό και τους δίνω κάθε 2-3 ώρες. Άλλα πίνουν πιο εύκολα, άλλα δυσκολότερα. Δοκίμασα για ώρες να τα έχω έξω μπας και αλλάξει γνώμη και τα πάρει, αλλά τίποτα, οπότε τα πήρα και εγώ σπίτι μου.

Σήμερα 14/04 έβλεπα το ένα να έχει πρόβλημα με την αναπνοή. Είναι από τα πιο αδύνατα. Του έκανα μασάζ για αρκετή ώρα για να βλέπω πως ανταποκρίνεται. Νωρίτερα ήπιε με δυσκολία γαλατάκι και τώρα το έχω σε κουβερτούλα ανάσκελα δίπλα μου, ξεχωριστά από τα άλλα.

Όμως το "κακό" έτυχε με άλλο... το ένα από τα άλλα 4 έφυγε από την ζωή ενώ ήμουν με το άλλο...
Και αυτό που το έχω στην κουβερτούλα, δεν βλέπω να μπορέσει να τα καταφέρει. Είναι πολύ αδύναμο...

ΥΓ. Δεν ξέρω αν το θέμα μου είναι στην σωστή κατηγορία. Αν όχι, παρακαλώ να το μεταφέρετε όπου γνωρίζετε καλύτερα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis.kom : 15-03-21 στις 00:00.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 00:47, 15-03-21:

κριμα,
εσεις ομως κανατε οσα περισσοτερα μπορεσατε και αυτο ειναι πολυ σπουδαιο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sakis.kom

Νεοφερμένος

Ο sakis.kom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sakis.kom έγραψε στις 03:21, 15-03-21:

Δεν άντεξε και "έφυγε" και το δεύτερο γατάκι...

Καλό ταξίδι μικρούλι μου... ήσουν μαχητής... το πάλεψες όσο μπορούσες... αλλά 2.5 ημερών γατάκι, τι δύναμη να έχεις μικρό μου? Σαν ασπρούλι που ήσουν, σαν συννεφάκι, βρίσκεσαι τώρα στην γειτονιά των γατοαγγέλων μαζί με το καφετούλι αδελφάκι σου...

Μην στεναχωριέσαι καθόλου... θα τα προσέχω εγώ τα 3 αδερφάκια σου!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis.kom : 15-03-21 στις 03:25.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 11:49, 15-03-21:

καλημερα, στο διαδικτυο εχει αρκετες πληροφοριες για την περιθαλψη τα νεογεννητων γατιων,
μου ειχε κανει εντυπωση οτι πρεπει να πινουν γαλα τα βραδια και μετα θελουν ειδικη διαδικασια με μαλαξεις στην κοιλια τους και καποια διεγερση της πρωκτικης περιοχης με μια μπατονετα ωστε να μπορουν να ενεργηθουν
Παράθεση

sakis.kom

Νεοφερμένος

O sakis.kom έγραψε στις 15:53, 15-03-21:

Τα έκανα αυτά και κάποια από τα γατάκια έκαναν την ανάγκη τους. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα. Όσα όμως και να έκανα, και να τα έχω ζεστά, με το γαλατάκι κάθε 2-3 ώρες (ανάλογα το κλάμα και νωρίτερα), και μασαζάκι κάποιες φορές, και να τα παίρνω στην χούφτα μου που τα ηρεμούσε... τελικά δεν άντεξε κανένα...........

Τα λόγια είναι περιττά... δεν μπόρεσα να κρατήσω κάποιο σε ζωή... όλα μας βλέπουν τώρα από ψηλά. Ένα ένα τα έβλεπα να ξεψυχούν και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα! Είναι πολύ δύσκολο να κρατηθούν στην ζωή 5 μικρά που μόλις έχουν γεννηθεί, χωρίς να υπάρχει μαζί η μητέρα τους.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:06, 15-03-21:

Λυπάμαι πολύ Σάκη για τα άτυχα μωράκια.
Παρότι εσύ έκανες ότι ήταν δυνατόν για να τα διατηρήσεις στη ζωή, γεγονός παραμένει πως νεογέννητα χωρίς τη μητέρα τους, είναι πολύ σπάνιο να επιβιώσουν.
Μακάρι να βρεθεί η ευκαιρία σ'ένα άλλο πλασματάκι που θα βρεθεί στο δρόμο σου να χαρεί όση αγάπη δεν πρόλαβαν να χαρούν τα πέντε αγγελουδάκια.
Παράθεση

sakis.kom

Νεοφερμένος

O sakis.kom έγραψε στις 01:06, 16-03-21:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Μακάρι να βρεθεί η ευκαιρία σ'ένα άλλο πλασματάκι που θα βρεθεί στο δρόμο σου να χαρεί όση αγάπη δεν πρόλαβαν να χαρούν τα πέντε αγγελουδάκια.
Έχει βρεθεί. Πριν 1.5 χρόνο, γατούλα που κρυβόταν κάτω από αυτοκίνητα έξω από το σπίτι μου έκλαιγε από το πρωί. Δεν είχα ποτέ γάτα και δεν είχα σκεφτεί να πάρω κάποια. Είχε πάει απόγευμα και βλέποντας πως είναι ακόμη εκεί, κατάλαβα πως χρειάζεται βοήθεια. Προσπαθούσα για ώρα να την πιάσω και τελικά τα κατάφερα. Κοίταξα τριγύρω στην περιοχή να σιγουρευτώ πως δεν το έσκασε από καμία γατομαμά και όταν σιγουρεύτηκα έκανα προσπάθεια να την αφήσω σε ένα "τύπου" παρκάκι εκεί κοντά. Ο καιρός δεν ήταν καλός και είχε αρχίσει να βρέχει. Η μικρή καθόταν όπως την άφησα και "έτρωγε" την βροχή επάνω της χωρίς να κάνει τίποτα! Την πήρα σπίτι, την καθάρισα και δεν το μετάνιωσα ούτε μία φορά, που την ιοθέτησα! Με τα εμβόλια της, τις αμπουλίτσες κάθε μήνα, τα παιχνίδια της, κλπ κλπ... Η γιατρός που την πήγα τότε, μου είπε πως ήταν 2 μηνών, οπότε σε λίγο καιρό σβήνει 2 κεράκια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis.kom : 16-03-21 στις 01:14.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:34, 16-03-21:

Πόσο όμορφη ιστορία, που έμελλε όχι μόνο να αλλάξει τη ζωή της γατούλας σώζοντάς την, αλλά τη δική σου, αφού ήταν η αφορμή να γνωρίσεις τον κόσμο των μαγικών αυτών πλασμάτων.
Να είσαι καλα να χαίρεσαι τη συντροφιά της και με το καλό να γιορτάσετε και τα.. 22 κεράκια!

Παράθεση

sakis.kom

Νεοφερμένος

O sakis.kom έγραψε στις 18:17, 16-03-21:

Ευχαριστώ Aleksa και "χρηστος καιτη" για την στήριξη και τις ευχές. Και εγώ με την σειρά μου εύχομαι οι δικές σας γατούλες να είναι πάντα καλά και να σας "ζαλίζουν" με τις σκανδαλιές τους, όπως κάνει και η δική μου.

Δεν ξεχνώ φυσικά τα πλασματάκια που δεν μπόρεσα να σώσω, αλλά θέλω να πιστεύω πως έκανα ότι καλύτερο και ότι ήταν δυνατόν από μεριάς μου, αλλά είναι τόσο ευαίσθητα τα νεογέννητα που ήταν πολύ δύσκολο να κρατηθούν στην ζωή.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους