Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,436 εγγεγραμμένα μέλη και 715,461 μηνύματα σε 22,611 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 471 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω τη γάτα μου μαζί μου;

miko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miko
H miko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H miko έγραψε στις 10:02, 11-01-10:

παιδια εχω μια γατουλα 6 χρονων στο πατρικο μου με την οποια εχω απιστευτη σχεση την εχω σαν παιδι μου....ομως ειμαι φοιτητρια και μου λειπει πολυ οταν φευγω...σκεφτομαι να την παρω μαζι μου γιατι εχω αμαξι αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσει να προσαρμοστει σε νεο χωρο και να μη την πειραζουν οι μεταφορες καποιες φορες που θα πρεπει να φευγω για αρκετες μερες οποτε αναγκαστικα θα την παιρνω μαζι μου.τι γνωμη εχετε?????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 10:21, 11-01-10:

αν θα την παρεις μαζι σου, ποσο συχνα θα μετακινεισαι? και για ποσες μερες? γιατι αν πχ φευγεις χριστουγεννα πασχα, ε δεν ειναι τραγικο να την μετακινεις......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,363 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:22, 11-01-10:

Καλημερα και καλωσηρθες!
Εγω ειχα γατακι μαζι μου ως φοιτητρια και το επαιρνα μαζι μου Χριστουγεννα και Πασχα χωρις κανενα προβλημα.Τα Σαββατοκυριακα αν εχεις καποιον να της βαζει φαγακι και νερακι δεν υπαρχει προβλημα να μενει στο σπιτι.Η γατουλα ειναι περισσοτερο δεμενη με εσενα ή τους γονεις σου;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,994 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:30, 11-01-10:

εγω στην θεση σου θα την επαιρνα. Το μετανιωσα πολυ που κατεβηκα το καλοκαιρι ελλαδα για 3 μηνες και δεν πηρα μαζι μου τον γατο μου. Δεν ηταν δραστηριος οπως παλια και επιπλεον κοιμοταν παντα κατω απο το κρεββατι οταν ελειπε ο αδερφος μου απο το σπιτι και δεν ενιωθε ασφαλεια. Οταν επεστρεψα βρηκε τον παλιο καλο του εαυτο. Αν πιστευεις οτι δεν θα μετακινεισαι παρα πολυ συχνα, παρτην.

Παράθεση

miko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miko
H miko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H miko έγραψε στις 13:48, 11-01-10:

δε θα μετακινουμαι πολυ συχνα και ειναι πααααααααρα πολυ δεμενη μαζι μου σαν παιδι μου την εχω μαζι κοιμομαστε απλως δε ξερω αν θα μπορεσει να προσαρμοστει στο νεο χωρο η αν θα βρει δυσκολιες...και επισης σκεφτομαι να υιοθετησω αλλη μια θηλυκια για να εχει και παρεουλα το αντζουλινι μου...πειτε γνωμες πλζζζ

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:51, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από miko
δε θα μετακινουμαι πολυ συχνα και ειναι πααααααααρα πολυ δεμενη μαζι μου σαν παιδι μου την εχω μαζι κοιμομαστε απλως δε ξερω αν θα μπορεσει να προσαρμοστει στο νεο χωρο η αν θα βρει δυσκολιες...και επισης σκεφτομαι να υιοθετησω αλλη μια θηλυκια για να εχει και παρεουλα το αντζουλινι μου...πειτε γνωμες πλζζζ

ε αμα μετακινεισα σπανια και της παρεις κ αλλο γατακι θα ειναι μια χαρα η ζωγραφια σου, και αφου σου εχει αδυναμια...παρτην παρτην ! :up:

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,040 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:55, 11-01-10:

Κάποια περίοδο προσαρμογής στο νέο χώρο την χρειάζονται οι περισσότερες γάτες.
Καλύτερα θα ήταν να μην πάρεις αμέσως δεύτερη γατούλα, για να μην της πέσουν όλα μαζεμένα. Άστην πρώτα να προσαρμοστεί και να συνηθίσει και μετά παίρνεις κι άλλο γατάκι.
Τις πρώτες μέρες στο καινούργιο σπίτι θα χρειάζεται λίγη προσοχή για να μη φύγει. Μην την πιέσεις πολύ, μπορεί να θέλει να κρυφτεί στην αρχή και να εξερευνήσει σιγά σιγά το νέο χώρο. Δίνε της λίγη περισσότερη προσοχή, δώσε της και καμιά λιχουδιά και όλα θα πάνε καλά

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,766 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 14:14, 11-01-10:

Δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα προσαρμογής η γατούλα σου. Θα χρειαστεί βέβαια λίγο χρόνο να συνηθίσει τον νέο χώρο αλλά είναι καθαρά θέμα χρόνου.Η δική μου η Μυρτούλα ήταν 4,5 χρονών όταν αλλάξαμε σπίτι και χρειάστηκε ούτε μιά βδομάδα για να προσαρμοστεί στο νέο της χώρο.
Πάρε μαζί σου τα αγαπημένα για αυτήν αντικείμενα οπως κραβατάκι, μαξιλαράκια και φυσικά τα παιχνιδάκια της.Αν κατάλαβα καλά η γατούλα σου είναι έξι χρονών οπότε λογικά δεν θα είναι πιά και τόσο ζωηρή.
Εκεί που είναι τώρα η γατούλα σου, βγαίνει και έξω ή ζεί αποκλειτικά μέσα;
Τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο, στις περισσότερς περιπτώσεις, οι γάτες τις συνηθίζουν γρήγορα.Έχει ξαναταξιδέψει με αυτοκίνητο; και ποιά ήταν η αντίδρασή της; Και για ποιά απόσταση μιλάμε; δηλαδή θα έχει μεγάλη διάρκεια το ταξίδι;
Πάντος για να σου μεταφέρω την δική μου εμπειρία, την άνοιξη και το καλοκαίρι φεύγω σχεδόν κάθε Σ/Κ με αυτοκίνητο μαζί με τις δύο μου γάτες.
Μιά χαρά ανέχονται και τα δύο το ταξίδι, για 1,5 περίπου ώρα.
Αν και νομίζω ότι κάθονται τόσο ήσυχα στο αυτοκίνητο γιατί ξέρουν ότι εκεί που θα πάμε θα τους αφήσω να παίξουν στο οικόπεδο.
Τώρα για την σκέψη σου να πάρεις και δεύτερη γατούλα, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, μετά από λίγο καιρό τα πάνε πάρα πολύ καλά μεταξύ τους.
Και φυσικά θα είναι πολύ καλύτερα για την γατούλα σου αν πρόκειται να μένει αρκετές ώρες μόνη της.
Είναι αρκετά κοινωνική η γατούλα σου; έχει συνηθίσει να κάνει παρέα με άλλες γάτες;

Παράθεση

Ninja

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ninja
H Ninja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (mpolikes:P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Ninja έγραψε στις 21:55, 16-01-10:

δεν νομιζω να εχει προβλημα! αφου θα σε βλεπει πιο πολυ ισα ισα! ο γατονης μου που πηγαμε στο πατρικο μου τα χριστουγεννα ηταν σα να μη τρεχει τπτ, αμεσως πηρε αερα κ εκανε τα συνηθισμενα, ανεβαινε στο τραπεζι(ουρλιαζε η μανα μου) εκανε επιθεσεις στο χριστουγεννιατικο δεντρο(ξαναουρλιαζε η μανα μου) κλπ.. στη διαδρομη παντως να τον εχεις στον μεταφορεα κι ας σου νιαουριζει μη μπλεχτουν τα ποδια σου ενω οδηγας!!

Παράθεση

koutali

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koutali
H koutali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H koutali έγραψε στις 10:52, 17-01-10:

Γεια χαρα σε ολους, ειμαι καινουρια στο site & μεχρι τωρα οι συμβουλες σας ειναι πολυτημες.
Οσον αφορα στο θεμα σου miko η γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι πολυ ευχαριστο για τις γατες να αλλαζουν περιβαλλον αλλα απ'οτι καταλαβαινω ειστε αρκετα δεμενες. Αν εισαι σιγουρη πως δεν θα λειψει στους γονεις σου, παρτην & σε λιγο καιρο, με λιγη υπομονη θα συνιθησει. Βεβαια πρεπει να σκεφτεις που θα περναει καλυτερα η γατουλα. Εχω ειναι θεμα που θα ηθελα τη συμβουλη σας, δεν ειμαι σιγουρη αν κανω καλα που το γραφω εδω, δν εχω καταλαβει ακριβως πως λειτουργει το site, συγχωρεστε με γι'αυτο.
Ταξιδεψα με τα 2 γατακια μου αεροπορικως στις διακοπες των χριστουγεννων, δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα αν & η μικρουλα εκλεγε λιγακι. Στο πατρικο μου ομως διαπιστωσα πως η μητερα μου εχει αλλεργια στο τριχωμα τους & ετσι αναγκαστηκα να τα εχω περιορισμενα σε ενα δωματιο.. Αυτο φυσικα δεν ηταν πολυ ευχαριστο για κανεναν & με εχει βαλει σε σκεψεις για την επομενη φορα που θα ταξιδεψω.
Σκεφτομαι λοιπον να αφησω τα γατακια, 6 μηνων, αδερφακια, στο σπιτι μας μονα με ταιστρα & ποτηστρα. Τα προβλημα μου ομως ειναι πως δν εχω καποιον που να εμπειστευομαι τοσο ωστε να του ζητησω να τα φροντισει η εστω να δει αν ειναι καλα. Η διαχιριστρια της πολυκατοικιας βεβαια τα συμπαθει & μαλιστα μια φορα που ο μικρος το σκασε, τον μαζεψε στο σπιτι της & τον περιποιηθηκε. Αυτη ειναι η μονο λυση που μπορω να σκεφτω αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα δεχτει να το κανει. Υπολογιζω 10 μερες, ειναι πολλες & δν ξερω τι να κανω.
(Επισης το ταξιδι δεν φανηκε να ειναι & πολυ ευχαριστο για τις γατες)
Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,404 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 19:42, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από koutali
Γεια χαρα σε ολους, ειμαι καινουρια στο site & μεχρι τωρα οι συμβουλες σας ειναι πολυτημες.
Οσον αφορα στο θεμα σου miko η γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι πολυ ευχαριστο για τις γατες να αλλαζουν περιβαλλον αλλα απ'οτι καταλαβαινω ειστε αρκετα δεμενες. Αν εισαι σιγουρη πως δεν θα λειψει στους γονεις σου, παρτην & σε λιγο καιρο, με λιγη υπομονη θα συνιθησει. Βεβαια πρεπει να σκεφτεις που θα περναει καλυτερα η γατουλα. Εχω ειναι θεμα που θα ηθελα τη συμβουλη σας, δεν ειμαι σιγουρη αν κανω καλα που το γραφω εδω, δν εχω καταλαβει ακριβως πως λειτουργει το site, συγχωρεστε με γι'αυτο.
Ταξιδεψα με τα 2 γατακια μου αεροπορικως στις διακοπες των χριστουγεννων, δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα αν & η μικρουλα εκλεγε λιγακι. Στο πατρικο μου ομως διαπιστωσα πως η μητερα μου εχει αλλεργια στο τριχωμα τους & ετσι αναγκαστηκα να τα εχω περιορισμενα σε ενα δωματιο.. Αυτο φυσικα δεν ηταν πολυ ευχαριστο για κανεναν & με εχει βαλει σε σκεψεις για την επομενη φορα που θα ταξιδεψω.
Σκεφτομαι λοιπον να αφησω τα γατακια, 6 μηνων, αδερφακια, στο σπιτι μας μονα με ταιστρα & ποτηστρα. Τα προβλημα μου ομως ειναι πως δν εχω καποιον που να εμπειστευομαι τοσο ωστε να του ζητησω να τα φροντισει η εστω να δει αν ειναι καλα. Η διαχιριστρια της πολυκατοικιας βεβαια τα συμπαθει & μαλιστα μια φορα που ο μικρος το σκασε, τον μαζεψε στο σπιτι της & τον περιποιηθηκε. Αυτη ειναι η μονο λυση που μπορω να σκεφτω αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα δεχτει να το κανει. Υπολογιζω 10 μερες, ειναι πολλες & δν ξερω τι να κανω.
(Επισης το ταξιδι δεν φανηκε να ειναι & πολυ ευχαριστο για τις γατες)
Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια
καταρχην καλωσορισες , και να χαιρεσαι τα γατουλακια σου πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα μονα τους για 10 μερες, καλυτερα βεβαια θα ηταν καθε 3-4 μερες να τα κοιταζει καποιος, ομως θα εχουν παρεα το ενα το αλλο και δεν θα βαριουνται..οντως τα ταξιδια δεν ειναι και τα πιο ευχαριστα για τα γατουλακια, ειδικα αν ειναι για λιγες μερες.
αποτι καταλαβα εχεις ενα αρσενικο και ενα θηλυκο, και καλο θα ηταν να τα στειρωσεις τωρα γιατι ειναι σε ηλικια που θα της ερθει οιστρος της μικρης σου, και πιθανον να υπαρξουν "ατυχηματα".

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,766 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:53, 17-01-10:

Η Έβελυν έχει δίκιο.Αν είναι να λείψεις 10 μέρες θα μπορούσες να ζητήσεις από την διαχειρίστρια να περνάει κάθε 2-3 μέρες να τα ταίζει και να τα φροντίσει λίγο. Το ότι είναι δύο αδερφάκια νομίζω ότι βοηθάει πολύ, να παίζουν μεταξύ τους όσο είναι μόνα τους.
Και φυσικά καλώς ήρθες στην μεγάλη γατοπαρέα μας.
Μπορείς αν θέλεις να πάς στην ενότητα "οι γάτες σας" και να ανοίξεις ένα θεματάκι για τα γατάκια σου , να τα γνωρίσουμε και εμείς.

Παράθεση

matrix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matrix
H matrix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H matrix έγραψε στις 01:11, 01-02-10:

Στις γάτες δεν αρέσουν οι μετακινήσεις και πόσο μάλιστα οι συχνές!Οσο είναι μικρά δεν καταλαβαίνουν και πολύ τη μετακίνηση όσο μεγαλώνουν όμως η κατάσταση δυσκολεύει!Ειχα και εγώ κάποια στιγμή αυτό το πρόβλημα και ηταν μεγάλη ταλαιπωρία για τον Ματριξούλη μου!Του έδινα ειδικά χάπια που μου είχε συστήσει ο κτηνίατρος για να είναι ήρεμος και να κοιμάται και να μη καταλαβαίνει και πολύ τη διαδρομή!Το θέαμα δεν ηταν ότι καλύτερο....Ο καιμενούλης μου ηταν σαν μαστουρωμένος δεν έβλεπε μπροστά του και εμένα η καρδιά μου σφιγγότανε που τον έβλεπα έτσι!Αν δεν έχεις να κάνεις διαδρομή πάνω από 3-4 ώρες δε σου το συνιστώ,δε κάνει καλό και στο μικρό να μπαίνει για λίγες ώρες σε τέτοια διαδικασία καταλαβαίνεις....Η γάτα αναγνωρίζει ένα αφεντικό και σ'αυτό βγάζει την αδυναμία και την αγάπη της και η δικιά σου απ'ότι κατάλαβα έχει διαλέξει εσένα οι υπόλοιποι γύρω της απλά υπάρχουν για να την υπηρετούν!ΧΧΧΧ!!!!!Μη φοβάσαι λοιπόν να τη πάρεις μαζί σου ίσα,ίσα που θα το χαρεί κι'εκείνη πολύ!Στην αρχή μπορεί να πάει να κρυφτεί ή να περπατάει στο χώρο δειλά,δειλά με κατεβασμένη την ουρίτσα της αυτό θα το κάνει μέχρι να εξερευνήσει το χώρο,να τον κάνει δικό της και να αισθανθεί ασφάλεια!Ο δικός μου μέχρι το βράδυ είχε ξεθαρρέψει έτρεχε και πηδούσε χαρούμενος και δεν μπορούσα να τον μαζέψω!Οσο για να τις πάρεις παρεούλα αν δεν έχει επαφή με άλλες γάτες η γνώμη μου είναι να το αποφύγεις καλύτερα....

Παράθεση

z1na

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη z1na
H z1na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (27 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H z1na έγραψε στις 23:32, 24-02-10:

Είχα ακριβως το ιδιο διλημμα περσι το καλοκαίρι. Την γατουλα μου φλικ την εχω απο πολυ μικρη και μου ηταν δυσκολο να την αποχωριστω... Παρολα αυτα την άφησα στον Βόλο... Αυτό για τι είχε συνηθισει να κανει βολτουλες στην αυλη του πατρικου μου και θα ταν πολυ στεναχωριμενη στο διαμερισμα.... Δεν ειμαι και σιγουρη επίσης αν θα θελε η μητερα μου να την αποχωριστει...
Συνεπως, εαν αντιμετωπιζεις μια παρομια κατασταση σε συμβουλευω να μην την παρεις...
Αν ομως ειναι μαθημενη μονο σε σπιτι, τοτε ενοειται και να μην την αποχωριστεις!!!!

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,130 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 19:13, 03-03-10:

Κι εγώ βρέθηκα στο ίδιο δίλημμα, μόνο που για 'μένα ήταν λίγο πιο εύκολο, καθώς εκτός του ότι η γατούλα περνούσε τη μισή μέρα στον κήπο, η γιαγιά μου της είχε μεγάλη αδυναμία και την ήθελε για παρέα,οπότε την άφησα σ' εκείνη που την είχε πιο πολύ ανάγκη από εμένα.. Το ξέρει ότι την αγαπάω όμως και δε φάνηκε να μου κρατάει μούτρα ίσα ίσα έκανε νάζια όταν με ξαναείδε μετά από λίγο καιρό! Κι αφού σιγουρεύτηκα πως είναι καλά κι ευτυχισμένη αποφάσισα να υιοθετήσω ένα γατάκι που θα μάθει από μικρό να ζει μόνο μέσα στο σπίτι και θα μου κρατάει συντροφιά εδώ στα βουνά

Παράθεση

pati!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pati!!
H pati!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H pati!! έγραψε στις 19:37, 05-02-14:

Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τη γνωμη σας για ενα θέμα που μαπασχολεί!Φέτος γνωρισα μια ενήλικη γάτα(3 χρονών περίπου) με την οποία εχουμε αγαπηθεί πολύ!Συγκατοικούμε και είμαστε πολυ χαρούμενες γιαυτο Ηταν στην αυλή του σπιτιού μου ΄οταν ήρθα σένα άγονο νησάκι σαν δασκάλα!Το μεγάλο μου δίλημμα ειναι αν μπορώ να την πάρω μαζι μου φεύγοντας!Και αυτό γιατί είμαι αναπληρώτρια και κάθε χρόνο δεν γνωρίζω που θα βρισκομαι.Μπορεί η γάτα να με ακολουθεί καθε χρονο σε αλλο σπιτι?να ταξιδευει τουλαχιστον 2 φορες το χρονο και μαλιστα μακρινα ταξιδια?Την αγαπάω πολύ για να την τυραννισω,αλλα και για να τη αφήσω εδώ!Φαινεται βέβαια ευπροσαρμοστη και καθόλου φοβική αλλα στον χωρο της...δεν ξερω αλλου!Ευχαριστω εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:57, 05-02-14:

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας! Η γατούλα τώρα μένει μαζί σου, εντός σπιτιού; Κι αν ναι, μένει αποκλειστικά μέσα; Αν ναι, αυτό είναι ένα θετικό σημάδι πως είναι γατούλα σπιτιού και δεν της λείπει το έξω, γιατί όπως καταλαβαίνω 3 χρόνια υπήρξε αδέσποτη. Πιστεύω πως θα καταφέρει να συμβιβαστεί με τις αλλαγές. Μια φίλη μου που έχει γάτα έχει κάνει πολλές μετακομίσεις. Δε λέω πως είναι ό,τι καλύτερο για τη μικρή της ή πως είναι η πιο εύκολη γάτα του κόσμου (ίσως και οι συνεχείς αλλαγές να τη στρεσάρουν κι αυτήν) αλλά το σημαντικό είναι πως είναι μαζί. Έπειτα, όσο κι αν σου ακούγεται δύσκολο, μια γάτα μπορεί να αντέξει για 10 μέρες πχ μόνη, αν της αφήσεις αρκετό νερό και φαγητό. Αυτό σημαίνει πως ίσως δε χρειαστεί να την παίρνεις μαζί σου σε κάθε σου ταξίδι. Είναι πάντως μια μεγάλη μα συνάμα όμορφη απόφαση, κι εύχομαι στο τέλος η ιστορία να σας βρει μαζί! Να χαίρεστε η μία την άλλη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,174 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:33, 05-02-14:

Και γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή? Αν κατάλαβα καλά, δεν μένεις σ'ένα μέρος μόνιμα παραπάνω από 6-12 μήνες. Υποθέτω οτι κάπου θα είναι το πατρικό σου, το μόνιμό σου σπίτι. Βρες λοιπόν κάποιο διάστημα αργίας των σχολείων, δοκίμασε να μεταφέρεις μαζί σου τη γατούλα, δες πώς θα συμπεριφερθεί και κατά πόσο θα προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον (στην προκειμένη του τόπου που είναι οι δικοί σου) και πράττεις ανάλογα

Το ιδανικό βέβαια και για τη γατούλα και για σένα θα ήταν να επέλθη ο διορισμός σου κάποια στιγμή και να σταματήσεις τα σούρτα-φέρτα, πράγμα που σου εύχομαι να γίνει το συντομώτερο δυνατό

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 06-02-14 στις 00:50.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 00:24, 06-02-14:

Σιγουρα ισως ειναι λιγακι ταλαιπωρια για τη γατα ισως ομως και οχι αν συνηθισει. Αναλογως παντα και του χαρακτηρα της. Αλλα και να την αφησεις παρατημενη μονη πιο πολυ πιστευω θα της στοιχισει αξιζει να προσπαθησεις και να δεις πως θα αντιδρασει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elina_Noa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elina_Noa
H Elina_Noa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Elina_Noa έγραψε στις 14:06, 23-04-14:

Καλησπέρα παιδιά, ένα δίλλημα μου προέκυψε και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Εχω τον ολόδικο μου γατούλη το Νόα ο οποίος τώρα είναι αισίως 8 μηνών και στειρωμένος.
Είμαι φοιτήτρια στο τελευταίο έτος, και για κακή μου μάλλον τύχη, στην άλλη άκρη της Ελλάδας, στη Πελοπόννησο..
Το Νόα τον βρήκα στο σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη και έδειχνε να θέλει απεγνωσμένα να υιοθετηθεί και να ζει σ' ένα ζεστό σπιτικό. Κι έτσι χωρίς πολλά πολλά τον υιοθέτησα.
Του έκανα τ απαραίτητα και ταξίδεψε μαζί μου στη Σπάρτη με αεροπλάνο και κτελ (φυσικά πάντα στην καμπίνα μαζί μου) έκλαιγε αρκετά στο αεροπλάνο αλλά μετά σε αστικό και κτέλ ήταν αρνάκι. κοιμόταν σε όλο το ταξίδι.
Όταν όμως χρειάστηκε να ανέβω ξανά Θεσσαλονίκη για το Πάσχα αντιμετώπισα τα χίλια μύρια...
Αρχικά όταν πήγα να κλείσω εισιτήριο στο κτελ μου είπαν με περίσσεια ξινίλα στη μούρη ότι δεν επιτρέπονται τα κατοικίδια. Και μετά από προσπάθεια η μητέρα μου τους έπεισε να ταξιδέψω με το γατούλη μου κανονικά στο κλουβάκι του στην καμπίνα μαζί μου.
Όμως όταν έφτασε η μέρα να ταξιδέψω όλοι με κοιτούσαν με μισό μάτι και αναρωτιόντουσαν με τις παρέες τους αν το γατί θα μπει στην καμπίνα και οτι θα νιαουρίζει συνέχεια. Το ίδιο με ρώτησαν και ο οδηγός και ο κύριος που καθόταν δίπλα μου με αποτέλεσμα να αγχωθώ και να αισθανθώ ήδη ότι ενοχλώ.
Ο νόα έκατσε μόνο για κανένα τέταρτο ήσυχος και μετά άρχισε να διαμαρτύρεται έντονα ώσπου κάποια στιγμή ο κύριος δίπλα μου διαμαρτυρήθηκε ότι ''αμάν αυτό χέστηκε κιόλας και μυρίζει!!'' Και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα συνειδητοποιώ κι εγώ ότι όντως κάτι μυρίζει και κοιτάζοντας προσεκτικά μέσα στο κλουβάκι ο Νόα όντως τα είχε κάνει...
Επικράτησε πανικός. οι επιβάτες που καθόντουσαν κοντά άρχισαν να διαμαρτύρονται έντονα και να απαιτούν το γατί να μπει στις αποσκευές. Πανικοβλήθηκα φυσικά και δεν ήξερα τι να κάνω. Πήρα τηλέφωνο τη μαμά μου και ούτε αυτή ήξερε τι να κάνει για να με βοηθήσει.
Ο οδηγός σταμάτησε σ' ένα σημείο και με ρωτούσε τι θα γίνει. Με τα πολλά μου εξήγησε ότι ή το γατί θα μπει σε ''ειδικό χώρο΄΄ ή θα με κατεβάσει στην Τρίπολη και θα καλέσει την αστυνομία. Δεν ήξερα τι άλλο έπρεπε να κάνω.. Με βαριά καρδιά και έτοιμη να πεθάνω στη θέση μου συμφώνησα να βάλω το κλουβάκι στο ''ειδικό σημείο'' που μου έδειξε ο οδηγός και να πεθάνω στο άγχος μου κατά το υπόλοιπο ταξίδι, άφου πρώτα τον καθάρισα όπως όπως απο τις ακαθαρσίες.
Το υπόλοιπο ταξίδι συνεχίστηκε μέσα στο άγχος και τον πανικό και το τρέξιμο καθώς είχαμε ήδη καθυστερήσει στη στάση που έκανε ο οδηγός μέχρι να βρεθεί λύση.
Έφτασα σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη κομμάτια και κυρίως απογοητευμένη και καταστεναχωρημένη για την ταλαιπωρία στην οποία έβαλα το Νόα... Τον έκανα μπάνιο διότι είχε σκατωθεί πολύ και δεν μπορούσε να καθαριστεί μόνος του. Φυσικά εκείνος δεν μου κράτησε καμία κακία και άρχισε να τρίβεται και να κουτουλάει και το βράδυ κοιμήθηκε όπως πάντα μαζί μου.
Τώρα το πρόβλημα είναι το εξής: Τον αγαπώ πολύ και είναι κι εκείνος πολύ δεμένος μαζί μου, αλλά μετά απ' αυτό το ταξίδι σκέφτηκα πολύ σοβαρά να τον αφήσω εδώ στο σπίτι των γονιών μου για τους δύο μήνες που απομένουν μέχρι να γυρίσω. Να σημειώσω ότι όταν γυρίσω θα γυρίσω με το αυτοκίνητο του πατέρα μου και τον πατέρα μου φυσικά όποτε θα είμαστε πιο άνετα και γι αυτό δεν είναι αυτό το ταξίδι που με ανησυχεί, αλλά το ταξίδι του γυρισμού στη Σπάρτη. Δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί ξανά έτσι αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και τη ζωή μου αυτούς τους δύο μήνες χωρίς να κοιμάμαι μαζί του το βράδυ και νομίζω κι εκείνος το ίδιο. Τα βράδια αν δε γυρίσω από έξω πχ δεν πάει στο δωμάτιο να κοιμηθεί κάθεται και με περιμένει..
Ο κτηνίατρος μου είπε ότι μπορώ να δοκιμάσω το ηρεμιστικό. Για μία φορά είπε δεν είναι κακό και θα κάνει το ταξίδι πιο εύκολο για κείνον και για μένα.
Αλλά η δράση του ηρεμιστικού δεν κρατάει όσο το ταξίδι και φοβάμαι και μην έχω καμία αντίδραση που δε θα περιμένω ή παρενέργειες απο το ηρεμιστικό.
Έχω ακούσει ότι οι γατούλες κατουριόνται πάνω τους ή ότι μόλις τελειώσει η δράση του ηρεμιστικού μπορεί ν αρχίσει να τρελαίνεται, ή ότι το ηρεμιστικό μπορεί να λειτουργήσει ανάποδα και η γάτα να γίνει νευρική ή επιθετική και άλλα τέτοια...
Βοήθεια όσο ποιο πολλές γνώμες και εμπειρίες θα βοηθήσουν
Έχω γράψει λίγο πολύ το ίδιο κείμενο και σε άλλο αντίστοιχο φόρουμ και προσπαθώ να μαζέψω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες ανθρώπων με αντίστοιχες εμπειρίες για να καταλήξω σε μια καλή απόφαση

Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 15:10, 23-04-14:

Καταρχήν
α/https://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5101:metafora-zooy-me-treno-kai-ktel-ti-isxyei&catid=97:symboules-gia-ta-katikoidia&Itemid=70
και β/https://forum.mycat.gr/showpost.php?p=2926076&postcount=66

Κατά δεύτερον, αν και εσύ και το γατούλης καταλήξετε πίσω στη θεσσαλονίκη σε 2 μήνες, καλύτερα να τον αφήσεις εκεί που είναι. Δεν αξίζει να τον ταλαιπώρησεις για τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Σε δυο μήνες θα είστε πάλι στο ίδιο σπίτι και θα σε αγαπάει το ίδιο. Και μια χαρά θα κοιμάσαι εσύ χωρίς αυτόν κι αυτός χωρίς εσένα. Αν θες τη γνώμη μου, κακώς τον πήρες μαζί σου τώρα για τις διακοπές in the first place. Στη θέση σου, θα έκανα την παραμονή μου στη θεσσαλονίκη όσο γίνεται πιο σύντομη και θα έβρισκα κάποιον να τον προσέχει στη Σπάρτη όσο θα έλειπα. Έτσι η μόνη μετακίνηση που θα έκανε θα ήταν άπαξ και με το δικό σας αυτοκίνητο, όσο γίνεται πιο ανώδυνα δηλαδή.

Ο κύριος που είπε ότι χέστηκε και βρωμάει το γατί -που μόνο κύριο δεν τον λες-, τι έκανε όταν το παιδί του ήταν μωρό και χεζόταν σε λεωφορείο; Κατέβαινε στο δρόμο και δεχόταν ψυχολογική βία από οδηγό και επιβάτες; Ή μήπως τα δικά του δε βρωμάνε;

Επίσης -και μην το πάρεις στραβά- δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις τηλ τη μαμά σου για να διευθετήσεις τα του γάτου. Πάρε τις ευθύνες σου και δείχνε αποφασιστικότητα. Η υιοθεσία ζώου είναι είναι πολύ σημαντική απόφαση, περισσότερο σημαντική ακόμα κι από την απόκτηση παιδιού, καθώς το παιδί κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και θα σε έχει γραμμένη, ενώ το ζωάκι θα εξαρτάται αποκλειστικά απο σένα για όλη του τη ζωή. Πρέπει να μπορείς να είσαι από πάνω του ανά πάσα στιγμή και να υπολογίζεις/προβλέπεις τα πάντα γιατί αυτό το καημένο δε μιλάει την ίδια γλώσσα με σένα για να σου πει πού ακριβώς πονάει, πότε δυσφορεί, τι έχει, τι νιώθει, αν το ενοχλεί κάτι κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eddard Stark : 23-04-14 στις 15:20.
Παράθεση

Elina_Noa

Νεοφερμένος

H Elina_Noa έγραψε στις 12:55, 24-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Eddard Stark
Καταρχήν
α/https://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5101:metafora-zooy-me-treno-kai-ktel-ti-isxyei&catid=97:symboules-gia-ta-katikoidia&Itemid=70
και β/https://forum.mycat.gr/showpost.php?p=2926076&postcount=66

Κατά δεύτερον, αν και εσύ και το γατούλης καταλήξετε πίσω στη θεσσαλονίκη σε 2 μήνες, καλύτερα να τον αφήσεις εκεί που είναι. Δεν αξίζει να τον ταλαιπώρησεις για τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Σε δυο μήνες θα είστε πάλι στο ίδιο σπίτι και θα σε αγαπάει το ίδιο. Και μια χαρά θα κοιμάσαι εσύ χωρίς αυτόν κι αυτός χωρίς εσένα. Αν θες τη γνώμη μου, κακώς τον πήρες μαζί σου τώρα για τις διακοπές in the first place. Στη θέση σου, θα έκανα την παραμονή μου στη θεσσαλονίκη όσο γίνεται πιο σύντομη και θα έβρισκα κάποιον να τον προσέχει στη Σπάρτη όσο θα έλειπα. Έτσι η μόνη μετακίνηση που θα έκανε θα ήταν άπαξ και με το δικό σας αυτοκίνητο, όσο γίνεται πιο ανώδυνα δηλαδή.

Ο κύριος που είπε ότι χέστηκε και βρωμάει το γατί -που μόνο κύριο δεν τον λες-, τι έκανε όταν το παιδί του ήταν μωρό και χεζόταν σε λεωφορείο; Κατέβαινε στο δρόμο και δεχόταν ψυχολογική βία από οδηγό και επιβάτες; Ή μήπως τα δικά του δε βρωμάνε;

Επίσης -και μην το πάρεις στραβά- δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις τηλ τη μαμά σου για να διευθετήσεις τα του γάτου. Πάρε τις ευθύνες σου και δείχνε αποφασιστικότητα. Η υιοθεσία ζώου είναι είναι πολύ σημαντική απόφαση, περισσότερο σημαντική ακόμα κι από την απόκτηση παιδιού, καθώς το παιδί κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και θα σε έχει γραμμένη, ενώ το ζωάκι θα εξαρτάται αποκλειστικά απο σένα για όλη του τη ζωή. Πρέπει να μπορείς να είσαι από πάνω του ανά πάσα στιγμή και να υπολογίζεις/προβλέπεις τα πάντα γιατί αυτό το καημένο δε μιλάει την ίδια γλώσσα με σένα για να σου πει πού ακριβώς πονάει, πότε δυσφορεί, τι έχει, τι νιώθει, αν το ενοχλεί κάτι κτλ.
Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν Το δεύτερο λινκ που μου έβαλες δε μπορώ να το ανοίξω
Πάντως για τη νομοθεσία είμαι πλήρως ενημερωμένη, απλά στο ΚΤΕΛ Λακωνίας έχουν τα δικά τους... Μίλησα με τον πρόεδρο των κτελ και επέμενε οτι το 30% του 10 είναι το 1 οπότε καταλαβαίνεις τι συζήτηση μπορεί να γίνει με τον εν λόγω κύριο..
Τέλος πάντων. Δυστυχώς στη Σπάρτη δεν έχω κανέναν που να μένει εκεί στις γιορτές (καθώς όλοι οι γνωστοί μου είναι φοιτητές) ή που να εμπιστεύομαι ας πούμε να του ''φορτώσω'' το Νόα ο οποίος είναι και αρκετά φοβικός και επιφυλακτικός με τους ξένους και απεριόριστα δεμένος μαζί μου καθώς είμαι ο πρώτος άνθρωπος που εμπιστεύτηκε μετά απο (υποθέτουμε) κακοποίηση που υπέστει απο προηγούμενο ιδιοκτήτη που τον παράτησε ή απο απλούς ανθρώπους που συνάντησε. Έτσι λοιπόν η επιλογή του να τον αφήσω πίσω ήταν μάλλον απαγορευτική δεδομένου και ότι είχα και κλεισμένα αεροπορικά απο πριν τον υιοθετήσω
Όπως και να έχει φαίνεται πως ο Νόα πρέπει να μείνει πίσω στη Θεσσαλονίκη για τους δύο αυτούς μήνες όσο ψυχοφθόρο κι αν είναι αυτό και για τους δυό μας
σημ. Τη μητέρα μου την πήρα διότι συστυχώς αν δείχνεις 16 όπως έχω (είμαι 21) κανένας δε λέει να σε πάρει στα σοβαρά και σου φαίρονται σα να σαι παιδάκι. Εν ολίγης σε κάνουν ότι θέλουν..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:03, 24-04-14:

Καλησπέρα!
Εγώ στη θέση σου θα τον έπαιρνα πίσω μαζί μου τον γατούλη, νομίζω θα ναι καλύτερα και για κεινον, αν εξαιρέσεις βέβαια την ταλαιπωρία του ταξιδιού... Θα σου λεγα να του δώσεις ένα ηρεμηστικό και να τον βάλεις παράλληλα και στον "ειδικό χώρο", ώστε να μην έχει κανείς να πει τπτ, δεν είναι και τόσο τραγικό! Νομίζω είναι προτιμότερο γιατί αν τον αφήσεις πίσω θα είναι μεγαλύτερο το σοκ αφού θα αλλάξει και περιβάλλον αλλά και αφεντικό..Βέβαια αυτό θα έκανα εγώ! Από την άλλη αν τον αφήσεις στη Θεσ/νικη γι΄αυτό το διάστημα δε νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλο θέμα, μια χαρά θα τα καταφέρει από τη στιγμή που θα χει την κατάλληλη φροντίδα!

Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 14:11, 24-04-14:

Το δεύτερο λινκ είναι το ποστ της user vasopent από εδώ. Στο κάνω quote.

Λοιπόν εγώ τελικά ταξίδεψα με το κτέλ από Ηράκλειο στα Χάνια. Πρώτα πήρα ώμος και ρώτησα ποιες ώρες επιτρέπονται κατοικίδια στο λεωφορείο. Μου τα μάσαγαν αλλά τελικά πήρα όλες τις πληροφορίες που ήθελα. Πήγα με τον νόμο στην τσάντα μ και χωρίς να ρωτήσω κανέναν μπήκα στο λεωφορείο. Ο οδηγός με βλέπει και μου κάνει με επιτακτικό ύφος αυτό μπαίνει αποσκευές. Με το ίδιο ύφος απάντησα ότι αυτό έρχεται μαζί μου. Πριν προλάβει να πει τίποτα του ανέφερα τον νόμο που είχα στα χέρια μου και προχώρησα με θράσος χωρίς να ακούσω τίποτα. Πήρα το αίμα μου πίσω για όλα εκείνα τα βασανιστικά ταξίδια που έχω κάνει με τα λεωφορεία μινωικών και ανέκ που έπρεπε να τσακώνομαι και να παρακαλάω αυτούς τους &*^*%#@ για να πάρω την Μόλυ μαζί μου!!
Αυτή είναι η ενδεδειγμένη στάση. Τυπωμένος νόμος στο χέρι, άκαμπτη στάση, αποφασιστικότητα, επιμονή και στην ανάγκη τσακωμός και απειλή για νομικές κυρώσεις. Δεν έχει σημασία αν φαίνεσαι 16 ή 12 ή 10! Η δικιά σου στάση θα καθορίσει πως θα σε αντιμετωπίσει ο άλλος. Θα εκπλαγείς με τη στάση του κάθε νταή καράβλαχου, όταν επιχειρήσεις να τον βάλεις στη θέση του με θάρρος και καλώς εννοούμενο θράσος, όπως της φίλης στο quote. Έχεις την ταυτότητά σου, το βιβλιάριο του ζώου και το νόμο στο χέρι και τους γράφεις όλους εκεί που πρέπει με πρώτο και καλύτερο τον το-1-ειναι-το-ενα-τριτο-του-δεκα. Πίστεψέ με, δεν είναι μόνο στο ΚΤΕΛ Λακωνίας το πρόβλημα, τα περισσότερα είναι έτσι και χειρότερα. Στα ΚΤΕΛ της Κρήτης, ξέρω περιπτώσεις που το γατί δεν ταξίδεψε ή μπήκε όντως στις αποσκευές, επειδή ο κάτοχος δεν επέμενε αρκετά και κράτησε παθητική στάση. Κράτα αυτά, σε περίπτωση που μελλοντικά ξαναχρειαστεί!

Επίσης ακόμα κι αν δεν έχεις γνωστούς που εμπιστεύεσαι, μπορείς μέσω κτηνιάτρου εμπιστοσύνης να βρεις κάποιον που προσέχει ζώα με κάποια μικρή αμοιβή σε μόνιμη βάση, σαν "επάγγελμα". Τώρα οκ, δεν το χρειάζεσαι πια αυτό στο άμεσο μέλλον, αλλά αργότερα μπορεί να μένεις ξανά πάλι μόνη σου με τον γατούλη και να χρειαστεί να λείψεις για κάποιες μέρες. Και η δικιά μου γάτα είναι απίστευτα φοβική και ιδιότροπη και όταν μπαίνει ξένος στο σπίτι απλά κρύβεται μέχρι να φύγει, αλλά δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις. Ειδικά αν το άτομο που έρχεται να φροντίσει το ζώο έχει μια σχετική εμπειρία. Πολύ περισσότερο στρεσσάρομαι και αγχώνομαι εγώ ο ίδιος που τη σκέφτομαι μόνη της, παρά η ίδια.

Μην ανησυχείς για το γατούλη τώρα. Θα στεναχωρηθεί λίγο μόλις φύγεις, μετά θα του περάσει και θα χαρεί διπλά μόλις κάνετε reunion. Εσύ θα στεναχωρηθείς πολύ περισσότερο, αλλά σκέψου πόσο τυχερός είναι που θα σε έχει σε όλη του τη ζωή να τον φροντίζεις και να τον αγαπάς. Δυο μήνες δεν είναι τίποτα.

Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Eddard Stark έγραψε στις 14:38, 24-04-14:

Εδώ βλέπεις τώρα 2 αντικρουόμενες απόψεις. Παρεμπιπτόντως, εγώ δε σου είπα τι θα έκανα στη θέση σου (είπα κάτι τέτοιο μόνο στο πρώτο μου ποστ, αναφορικά με κάτι παρελθνοντικό, οπότε δεν έχει καμία βαρύτητα και σημασία), απλά λέω τι πιστεύω ότι είναι καλύτερο για τον γατούλη. Στη θέση σου, δεν ξέρω τι θα έκανα, θα το σκεφτόμουν αρκετά πρώτα. Εννοείται ότι η τελική απόφαση είναι αποκλειστικά δικιά σου, αφού ζυγίσεις πρώτα τα δεδομένα. Εσύ ξέρεις το γάτο σου (και τον εαυτό σου φυσικά) καλύτερα από τον οποιοδήποτε και είσαι και η πλέον αρμόδια αλλά και η αποκλειστική υπεύθυνη για ό,τι τον αφορά. Πάντως αφού ο γάτος φαντάζομαι έχει ήδη προσαρμοστεί στο περιβάλλον της θεσσαλονίκης και έχει άτομα να τον φροντίζουν σωστά, δε θα είναι τίποτα τρομερό να περάσει αυτό το διάστημα χωρίς εσένα. Επίσης έχε υπ'όψη ότι η πιθανότητα να αντιμετωπίσει επικείμενο ταξίδι με τον ίδιο τρόπο που αντιμετώπισε το δεύτερο είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη του πρώτου, καθώς πλέον ο χαρακτήρας του έχει ψιλοδιαμορφωθεί (αρκετά μεγάλος και ήδη στειρωμένος) και μάλλον είναι τέτοιος που δεν τον καθιστά ψύχραιμο ταξιδιώτη.

Γενικά το θέμα γάτα και μετακίνηση είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και, όπως και σε άλλα θέματα, δεν υπάρχει σωστό και λάθος ούτε κάποια στάνταρ συνταγή.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:11, 24-04-14:

Απλά να πω συμπληρωματικά ότι ναι μεν τώρα την άνοιξη δε χάθηκε ο κόσμος (σχετικό είναι αυτό αλλά οκ) να ταξιδέψει το γατί στις αποσκευές, αλλά το καλοκαίρι οι θερμοκρασίες έξω πιάνουν 40 βαθμούς, δίπλα στην άσφαλτο πιάνουν 42 και μέσα στη μπαγκαζιέρα του ΚΤΕΛ δε θέλω να μάθω αν θα μπορούσαν να φτάσουν κανένα 45άρι. Όπως και να 'χει καλοκαίρι που βράζει ο τόπος, σε κλειστό λαμαρινένιο χώρο δίπλα εκεί που καίγεται το καύσιμο του λεωφορείου, δε θα έβαζα ζωντανό με καμία παναγία. Άλλωστε έχουν ήδη σημειωθεί θάνατοι ζώων λόγω καύσωνα μετά από μεταφορά τους σε μπαγκαζιέρα.

Φαντάζομαι αντιστρόφως δε θα ήθελα να ταξιδέψει στην μπαγκαζιέρα το χειμώνα, που θα παγώσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 24-04-14 στις 15:51.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:59, 25-04-14:

Το καλυτερο θα ηταν πιστευω να το παρεις μαζι σου και να του δωσεις ηρεμιστικό. Για μια φορα δεν χάθηκε ο κοσμος. Μια φορα θα ειναι οσο άσχημα και να χρειαστεί να νιωσεις λογω όλων αυτών που ειναι πιο ´ζωα ´ στην τελική. Ειναι κριμα να μεινει πισω έστω και στους γονείς σου που ισως να μην ειναι εξοικειωμένο μαζι τους. Αποψη μου βέβαια.

Παράθεση

Elina_Noa

Νεοφερμένος

H Elina_Noa έγραψε στις 12:39, 25-04-14:

Παιδιά καλά νέα!! Βρήκα μεταφορικό μέσο από Αθήνα για Σπάρτη με αυτοκίνητο ενός φίλου και συμφοιτητή μου χαίρομαι πολύ που βρέθηκε μια λύση ώστε να μη μείνει πίσω ο Νόα μ και να μην ταλαιπωρηθεί κιόλας ) ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις και εμπειρίες σας

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους