Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,417 εγγεγραμμένα μέλη και 715,447 μηνύματα σε 22,608 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και μπάνιο

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,168 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:54, 22-03-13:

Η δική μου όταν ήταν μωρό και λέρωνε το ποπαραρίνι της και τα πατίδια της με κακάκια, τη σκούπιζα επί καθημερινής βάσης με μωρομάντηλα (όχι τα ειδικά για γάτες,αλλά τα κοινά, για τα ανθρώπινα μωρά ) και δεν είδα να της είχαν φέρει το παραμικρό πρόβλημα.
Για τις τσίμπλες όμως και γενικά για το πρόσωπο, η κτηνίατρός μας συνιστά με μια γαζούλα, είτε φυσιολογικό ορό, είτε χαμομήλι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiannisKL (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GiannisKL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O GiannisKL έγραψε στις 10:26, 04-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Παιδες ερωτηση, το σκασμενο πηγε και τριφτηκε στο ποδηλατο και τωρα τα μουτρα του εχουν μια μαυρη γραμμη, το επλυνα λιγο τοπικα αλλα τιποτα, αν το αφησω θα βγει ή πρεπει να κανω κατι ???

Σωτήρη τα ίδια κάνει και ο δικός μου... Με ειδικά μωρομάντιλα για ζώα δε φεύγει (το προσπάθησα επισταμένα) και το άφησα και εγώ με τον καιρό να εξαφανιστεί..... Το ελαιόλαδα πάντως δουλεύει στους ανθρώπους για τέτοιες μουτζούρες, γιατί όχι και στα ζώα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marios 24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marios 24
Ο Marios 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Marios 24 έγραψε στις 20:38, 29-04-13:

Καλησπέρα σας,

Επειδή οι απόψεις διαφέρουν θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνουμε μπανάκι τις γάτες και αν ναι από ποιά ηλικία και με τη συχνότητα και προιόν

Σας επισημαίνω ότι οι γάτες που θα αποκτήσω θα μένουν στο μαγαζί μου όπου τα γραφεία είναι πολύ καθαρά αλλά στον χώρο παραγωγής όπου και θα πηγαίνουν, υπάρχει πολύ σκόνη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 775 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:20, 25-10-14:

καλησπέρα σε όλους!
δεν έχω κάνει ποτέ μπάνιο τη γάτα μου κι ούτε νομίζω θα της άρεσε. σε κάθε επαφή της με νερό τρέχει πανικόβλητη.

σήμερα όμως είχε ένα ατύχημα και δεν ξέρω τί να κάνω. συγκεκριμένα βούτηξε το πόδι της σε ένα ποτήρι με λάδι που είχα σε μια γωνιά στον πάγκο της κουζίνας πριν προλάβω να την κατεβάσω έγκαιρα. προσπάθησα να την καθαρίσω με ένα νωπό πανί, παρότι την εκνευρίζει και μου γρύλιζε, αλλά νομίζω την περισσότερη λαδίλα την έβγαλα.
υπάρχει κάτι άλλο να κάνω, δεδομένου πως δεν έχω κάποιο ειδικό σαμπουάν αυτή τη στιγμή και δεν νομίζω να της άρεσε έτσι κι αλλιώς να την κάνω μπάνιο?!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 15:47, 25-10-14:

Σκούπισμα με χαρτί κουζίνας για να απορροφήσει το λαδι και μετά άφησε την να το καθαρίσει μονη της! Μπορείς να βάλεις και λίγο ταλκ που απορροφά τη λιπαρότητα και να το βουρτσίσεις, αλλα αυτό προϋποθέτει συνεργασία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 775 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 17:07, 25-10-14:

αχ το σκέφτηκα κι εγώ το ταλκ αλλά δεν έχω δυστυχώς , πάντως έχεις δίκιο πως όλη την ώρα από εκείνη τη στιγμή γλείφεται για να το καθαρίσει και μόνη της!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 19:52, 26-10-14:

Αχ αυτά τα μουρλό γατα!τα ίδια κάνουν κ τα δικά μου..μην δουν πιάτο με λάδι μέσα τα πατούσια τους!
Νομίζω κ εγώ πως αρκεί το χαρτί και τα υπόλοιπα θα τα κάνει μόνη της.Είμαι σίγουρη πως δεν εκτιμά όσο εμείς τις ευεργετικές ιδιότητες του ελαιολάδου στο δέρμα της!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 20:22, 26-10-14:

χαχα
όντως είναι πολύ καλύτερα από χθες το τρίχωμά της, γιατί κι από το πολύ γλείψιμο το είχε κάνει σα κατσιασμένο και δε βλέπω λαδίλα.

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 16:33, 16-06-15:

Το Ηβουνι εχτες κυλιστηκε στο χωμα και απο πορτοκαλια εγινε...καφε!
Θελω να την κανω μπανιο(μπορω;), για να μπορω μα την βαλω στο σπιτι τωρα το καλοκαιρι αμα ανεβει η θερμοκρασια πολυ, μιας και οι γατες δεν αντεχουν την ζεστη, και για να....επανελθει στο κανονικο της χρωμα!
Μπορω να χρησιμοποιησω σαμπουαν για κουταβακια, γιατι δεν μπορω να βρω για γατες στο σουπερ μαρκετ, και δεν νομιζω η μαμα να με παει στο πετ σοπ για ενα σαμπουαν;

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 17:56, 16-06-15:

Άμα είναι για μια φορά και επείγει κάντο.

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 12:19, 18-06-15:

Ευχαριστω!

Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 12:36, 18-06-15:

Είχα σκυλάκι παλιά και του 'χα πάρει σαμπουάν, αλλά δεν είχα προσέξει αν ήταν κοινό για γάτες και σκύλους, στα πρώτα μηνύματα όμως σε αυτό το θέμα διάβασα ότι είναι κοινό! Αυτό που δεν πρέπει με τίποτα να χρησιμοποιήσεις είναι σαμπουάν για ανθρώπους, γιατί μπορεί να πεθάνει από αλλεργικό σοκ, έτσι μου είπε κάποιος ότι διάβασε στο ίντερνετ. Και η κτηνίατρος του δικού μου μου είπε ότι μπορεί να πάθει αλλεργίες γενικότερα. Γενικά καλό είναι κάθε εξάμηνο μου είπε να τα μπανιαρίζουμε, πόσο μάλλον αν συντρέχει λόγος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katja2010

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katja2010
H katja2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H katja2010 έγραψε στις 08:24, 24-06-15:

Γεια σας, θελω να σας πω την ιστορια μου. Βρηκα πριν απο καποιες μερες 2 γατακια και αφου η διαχειριστρια πηγε να τα πεταξει δεν αντεξα και τα μετεφερα στην βεραντα της πολυκατοικιας μου. ειναι βρωμικα και επειδη ειναι μικρα δεν τα βλεπω να καθαριζονται απο μονα τους. πως μπορω να τα καθαρισω?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:25, 24-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από katja2010
Γεια σας, θελω να σας πω την ιστορια μου. Βρηκα πριν απο καποιες μερες 2 γατακια και αφου η διαχειριστρια πηγε να τα πεταξει δεν αντεξα και τα μετεφερα στην βεραντα της πολυκατοικιας μου. ειναι βρωμικα και επειδη ειναι μικρα δεν τα βλεπω να καθαριζονται απο μονα τους. πως μπορω να τα καθαρισω?
Καλημέρα φίλη katja επειδή τα γατάκια είναι μικρά ακόμα, δεν θα ήταν καλό να τα κάνατε μπάνιο κανονικό. Υπάρχει ο κίνδυνος να κρυώσουν και να αρρωστήσουν άσχημα...
Το καλύτερο θα ήταν να τα καθαρίζατε με ένα πανάκι που θα έχετε βουτήξει σε χλιαρό νεράκι. Πιστεύω πως όταν συνέλθουν και μεγαλώνοντας κιόλας, θα αρχίσουν να καθαρίζονται και μόνα τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 12:37, 29-06-15:

Γεια σας και απο μενα εγω εχω εναν γατουλη σχεδον 3 μηνων το πηρα απο πολυ μικρο και δεν το εχω κανει μπανιο κανονικο ακομα... την πρωτη φορα που επιχειρησα μου γρατσουνισε ολο το χερι... γενικα καθαριζεται μονο του και τωρα που ειναι καλοκαιρι τον βλεπω που τον ενοχλει η ζεστη και παιρνω μια πετσετα την βρεχω με χλυαρο νερο και τον σκουπιζω και του αρεσει αρκετα αλλα δεν εχω ξαναπροσπαθησει σε νερο κανονικα πιστευω οτι δεν θα συμβιβαστει ποτε του...

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,848 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 13:33, 29-06-15:

Δεν μπορω να καταλάβω τον κόσμο!!
Εαν αποφάσισες να εχεις ενα γατί να διαβάσεις γιαυτό να μαθεις πως πρέπει να το φροντίζεις.
Τα γατιά πλένονται!!!!!!! Ναι ξερω οτι σας σοκαρα αλλα τα γατια κάνει να τα πλένουμε!!
Αρχίστε να τα πλένετε απο μικρή ηλικία.
Τελεία....... και Παυλα ------------

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:45, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu
Γεια σας και απο μενα εγω εχω εναν γατουλη σχεδον 3 μηνων το πηρα απο πολυ μικρο και δεν το εχω κανει μπανιο κανονικο ακομα... την πρωτη φορα που επιχειρησα μου γρατσουνισε ολο το χερι... γενικα καθαριζεται μονο του και τωρα που ειναι καλοκαιρι τον βλεπω που τον ενοχλει η ζεστη και παιρνω μια πετσετα την βρεχω με χλυαρο νερο και τον σκουπιζω και του αρεσει αρκετα αλλα δεν εχω ξαναπροσπαθησει σε νερο κανονικα πιστευω οτι δεν θα συμβιβαστει ποτε του...
Φίλη Antzela σε γενικές γραμμές οι γάτες δεν συμπαθούν το μπάνιο. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις όπως και ράτσες γατών στις οποίες ίσως και να είναι απαραίτητο λόγω τριχώματος. Δεν το γνωρίζω καλά το θέμα μια και δεν είχα ποτέ μου τέτοια γάτα, πάντως από την μακρυά εμπειρία μου με γάτες μπορώ να σου πω το εξής. Τώρα που είναι μικρούλι μπορεί να τύχει να λερωθεί με τέτοιο τρόπο που να αναγκαστείς να το πλύνεις κανά - δυό φορές, όταν όμως μεγαλώσει δεν πιστεύω πως θα χρειαστεί να το ξανακάνεις.
Γενικά στα 20 χρόνια και κάτι που έχω γάτες μόνο 3 φορές χρειάστηκε να κάνω κάποιο μπάνιο κι αυτό γιατί είχαν λερωθεί άσχημα και ήταν ακόμα μικρούλια. Οι γάτες είναι από τα πιο καθαρά ζώα και συνήθως φροντίζουν με μεγάλη επιμέλεια το τρίχωμά τους, μάλιστα αυτό είναι και κάτι το οποίο θα μας κάνει να καταλάβουμε αν τυχόν είναι άρρωστες γιατί μια άρρωστη γάτα αμελεί την καθαριότητά της.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 19:14, 29-06-15:

Σε ευχαριστω πολυ ναι το εχω καταλαβει καθετε και πλενεται μονος του με τις ωρες που λεει ο λογος αλλα το πηρα απο γνωστο μου που εκανε ζευγαρωμα και δεν ηταν καθολου βρωμικο. ετυχε να λερωσει τα ποδαρακια του επιχειρησα να τον βουτηξω στο νερο με γρατσουνισε και του τα σκουπισα μετα με μια πετσετα και ολα καλα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,168 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:44, 29-06-15:

Όπως και να'ναι το πλύσιμο στις γάτες καλό είναι να αποφεύγεται διότι, αντίθετα με τους σκύλους (στους οποίους το μπάνιο είναι απαραίτητο),
η φύση έχει δώσει στη γάτα όλα τα απαραίτητα εφόδια κουβαλώντας τα "καθαριστικά της" στη γλώσσα της
και μάλιστα με πολύ αποτελεσματικό τρόπο.
Με εξαίρεση τις περιπτώσεις , όπως πολύ σωστά ανέφερε η φίλη Βάσω πιο πριν, που το λέρωμα είναι από υλικό που δεν μπορεί να καθαρίσει μόνη της και οι μακρύτριχες γάτες.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:46, 29-06-15:

ευχαριστω πολυ κ εσενα... ναι γενικα ειναι καθαρα ζωακια γιατι και την αναγκη τους την καλυπτουν κτλ σε αντιθεση με τον σκυλο που αμα δεν εκπαιδευτει τα αφηνει κ παντου...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1376[1].jpg
Εμφανίσεις:  123
Μέγεθος:  1,87 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σδφσ.jpg
Εμφανίσεις:  98
Μέγεθος:  1,79 MB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:21, 30-06-15:

Αυτό το κουκλί είναι ?

Παράθεση

efini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efini
H efini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H efini έγραψε στις 06:51, 30-06-15:

Καλημερα! Εγω τον κανω μπανιο τον Αρη μου. Περιπου 2 φορες τον χρονο .....παθαινει ενα ψιλοσοκ αλλα μετα αρχιζει το γλυψιμο και ξαναγινεται λουτρινος!!!!!

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 15:55, 30-06-15:

ναιιι αυτος ειναι ο γλυκουλης μας εμενα ομως μονο που ακουει την βρυση τρεχει σαν τρελο στην αλλη ακρη του σπιτιου δεν νομιζω να τα καταφερω ποτε με το μπανιο η αληθεια ειναι... σκεφτομαι βεβαια να γεμισω την μπανιερα με νερο και να δω αν θα βουτηξει μονος του η να τον βαλω σιγα σιγα...

Παράθεση

AnastasiaT.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AnastasiaT.
H AnastasiaT. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H AnastasiaT. love tereza ***.*** έγραψε στις 08:28, 13-11-15:

Καλήμερα σαςς
Έχω μια γάτα 1ος χρονού
Δεν την αγόρασα ή μου την έδωσαν
Είναι πολύ ήμερη αλλά μισά το νερό
Μερικοί μου λένε να την κάνω μπάνιο και άλλοι μου λένε ότι δεν χριάζεται
Τελικά δεν χριάζεται ή να την κάνω και πώς???

η Τερέζα μουυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:26, 13-11-15:

Τι όμορφη γατούλα η Τερέζα σου!
'Οχι, οι κοντότριχες γατούλες δεν χρειάζονται μπάνιο, καθώς η φύση τις έχει εφοδιάσει με τα κατάλληλα "αξεσουάρ", ώστε να καθαρίζονται επαρκώς από μόνες τους. Μόνο όταν κάπου λερωθεί και η γλωσσίτσα της δεν αρκεί για να καθαρίσει, τότε επεμβαίνεις τοπικά στο σημείο που έχει λερωρεί.
Μόνο οι μακρύτιχες γάτες χρειάζονται αραιά και πού ένα μπανάκι για να δείχνει καλύτερο το πλούσιο τρίχωμά τους, κι αυτό με το απαραίτητο και άμεσο στέγνωμα και με πολλή προσοχή, ιδιαίτερα το χειμώνα (επειδή οι γάτες είναι πολύ ευαίσθητες στο κρύο και με το βρέξιμο μειώνεται η προστασία που τους παρέχει το τρίχωμα που δρα ως μονωτικό και τις προστατεύει).
Την Τέρψη μου (που μοιάζει λίγο με την Τερέζα), από μπεμπούλα που την έχω υιοθετήσει, δεν χρειάστηκε ποτέ να την κάνω μπάνιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 00:47, 14-11-15:

δεν χρειαζεται να την κανεις μπανιο την Τερεζα σου πιστευω ειδικα οι κοντοτρυχες δεν εχουν προβλημα πλενονται ευκολα μονες τους... εγω τον δικο μου μια φορα που εβαλε το ποδι του στα κακακια του επιχειρησα να τον βαλω στο νερο και μου σακατεψε τα χερια και ηταν 1,5 μηνων... ποσο μαλλον να συμβιβαστει η δικια σου που ειναι μεγαλη. εγω αναγκαζομουν με βρεγμενη πετσετα να τον σκουπιζω αμα λερωνοταν πολυ... γενικα τους αρεσει η καθαριοτητα το φροντιζουν αυτο το θεμα αρκετα καλα.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 02:24, 14-11-15:

Κουκλιτσα η Τερεζα σου! Μοιαζει πολυ με την Τερψη της Αλεξανδρας μας( Alcyone),να σου ζησει!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους