Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 125,088 εγγεγραμμένα μέλη και 713,661 μηνύματα σε 22,526 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 578 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Διακοπές: Το γνωστό πρόβλημα

fdion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fdion
Ο fdion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O fdion έγραψε στις 18:56, 28-08-09:

Προκειται να απουσιασω 1.5 μήνα και δυστυχως ο γατος μου πρεπει να μεινει μονος του. Η απορια μου ειναι η εξης: τι ειναι καλυτερο, να ερχεται καποιος να τον ταιζει καθε τοσο η να τον φιλοξενησει καποιος σε αλλο σπιτι ? Προσφατα που χρειαστηκε να τον αφησω στο σπιτι της μητερας μου για 10 μερες , παρεμεινε κρυμμενος καθολο το διαστημα και ......επεσε - πηδηξε και απο το μπαλκονι του 3 ου το πρωτο βραδυ . Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω και εχω στενοχωρηθει πολυ που θα μεινει μονος του. Σας παρακαλω πειτε μου καμμια αποψη μπας και βγαλω ακρη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini1
H tsitsini1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H tsitsini1 έγραψε στις 19:13, 28-08-09:

Απ ότι έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ από μέλη πολύ πιο έμπειρα από εμένα, οι γατούλες καλό είναι να μην αλλάζουν περιβάλλον. Από την άλλη 1,5 μήνας μου φαίνεται αρκετός για να μείνει εντελώς μόνος του χωρίς παρεούλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

meows

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη meows
H meows αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές, από τα αδεσποτάκια που ζούσαν στην αυλή μας μέχρι το τυφλό λατρεμένο γατί που έζησε μαζί μας 15 χρόνια. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H meows έγραψε στις 19:17, 28-08-09:

Ενάμισυς μήνας είναι πραγματικά πολύς...εκτός αν υπάρχει κάποιος να περνάει δυο φορές την εβδομάδα να τον βλέπει...

Όταν χρειάστηκε να λείψω εγώ για μήνες, αυτό έκανα, αφήνοντάς της πάντα ραδιόφωνο ανοικτό...της άρεσε η παρέα, κοιμόταν κοντά του!

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 19:18, 28-08-09:

1.5 μήνας είναι αρκετός καιρός για να μείνει μόνος του ο γατούλης σε ένα σπίτι. Οποιος και να πηγαίνει δε θα μπορεί να κάθεται πάνω άπο μια ώρα.Από την άλλη είναι και αρκετός καιρός για να τον φιλοξενήσει κάποιος.Θα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι και να σε εμπιστεύεται.Δε μπορείς να τον πάρεις μαζί σου?

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 20:03, 28-08-09:

Εγω θα φυγω τον Οκτωβρη για ερασμους, και θα λειψω 4 μηνες. Ειχα πολλες επιλογες, σε ποιον να αφησω τον γατουλη μου.
Ειτε στο σπιτι με την αδερφη μου, η οποια ομως λειπει διαρκως, και ουσιαστικα το μονο που 8α εκανε 8α ηταν να του βαζει νερο, φαι και καθαρη αμμο,
ειτε να τον αφησω στο πατρικο μου με την μαμα μου που τον λατρευει και τον πατερα μου που δεν τον θελει καθολου,οπου και 8α ειναι περιορισμενος σε ενα δωματιο,
ειτε να τον παρει το αγορι μου στην Ολλανδια. Προτιμησα να τον παρει το αγορι μου, που τον αγαπαει πολυ, και ειναι σπιτογατος και αυτος και θα περναει πολυ χρονο μαζι του, γιατι δεν αρκει να τον ταιζει καποιος, ουτε να τον εχεις περιορισμενο σε ενα μπαλκονι.
Το ιδανικο 8α ηταν να υπηρχε καποιος να τον φιλοξενησει, που τον νοιαζεται και 8α ασχολειται μαζι του. Για μενα το πιο ευκολο θα ηταν να τον αφησω εδω, και να γλιτωσω εξοδα οπως εμβολια, τσιπ, διαβατηρια και εισητηρια, αλλα σκεψου τι ειναι καλυτερο για το γατουλι σου. Ελπιζω να βοηθησα λιγο λιγο

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 20:49, 28-08-09:

Ειναι οντως παρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα 1,5 μηνας για να μεινει μονο του και να περναει καποιος να το ταιζει.Μεχρι και καταθλιψη μπορει να παθει.Κριμα ειναι το καημενο τοσο καιρο μονο του
Σκεψου το ενδεχομενο να το παρεις μαζι σου(σιγουρα ειναι προτιμοτερο να παθει ενα μικρο σοκ 1-2 μερες μεχρι να προσαρμοστει σε καινουριο περιβαλλον,παρα να μεινει σε ενα σπιτι 40 μερες με ενα ραδιο ανοιχτο)Η αλλη λυση ειναι να το δωσεις σε καποιον που εμπιστευεσαι,γι αυτο το διαστημα.Αρκει να εισαι σιγουρη για την φιλοξενεια και για το οτι δεν προκειται να την κοπανησει και απο κει.

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Υακίνθη
H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 20:59, 28-08-09:

η αποψη να φιλοξενησεις εσυ μια γατουλα ενδεχομενως μικρη σε ηλικια ωστε να εχει παρεα και να περνανε και ολοι οι διαθεσιμοι απο το σπιτι επισκεψη για φαι και χαδια πως το βλεπεις ?? εγω δεν θα τον μετακινουσα παρα μονο αν ηταν να τον παρω μαζι μου , και βεβαιως θα τον επαιρνα κανοντας μου μεγαλη χαρη γιατι δεν θα μπορουσα ουτε να με σκεφτω χωρις την αγαπη μου ..

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νικος βυρωνας
Ο νικος βυρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O νικος βυρωνας έγραψε στις 21:51, 09-09-09:

Εγω την αφησα σχεδον μια μερα μονη της γιατι κλειδωθηκαμε εξω απο το αυτοκινητο και δεν εφαγε!!με περιμενε ΠΙΣΩ απο την πορτα!!αν ειχε δευτερη γατα θα μπορουσε να μεινει 1,5 μηνα μονο του αλλα και παλι ισως να υπαρξει προβλημα...καλο θα ηταν να ερθει μαζι σου η να μεινει σε καπιο αλλο σπιτι[σε 1 περιπου βδομμαδα θα ηρεμησει αλλα μεχρι τοτε αστα τι θα γινεται!!]....ισως να χρειαστεις και ταιστρα....

demian29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη demian29
Ο demian29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O demian29 έγραψε στις 12:33, 19-10-09:

η μικρη μου ειναι 5 μηνων. θα φυγω εκτος ελλαδας για μια βδομαδα περιπου. εχω 2 επιλογες. να την αφησω στο σπιτι μου μονη και να πηγαινει η μητερα μου 2-3 ωρες καθε μερα, ή να την παω στο σπιτι της μητερας μου οσο λειπω. δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι καλυτερο γιατι απο τη μια τη λυπαμαι να μεινει μονη της τοσες ωρες αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μη φρικαρει σε ενα νεο περιβαλλον κ νομιζει οτι την εγκατελειψα. τι προτεινουν οι ειδικοι?

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:45, 19-10-09:

Επειδή η ψιψίνα είναι ακόμα μικρή, και οι δύο επιλογές παίζουν. Τα μικρά δεν φρικάρουν όταν αλλάζουν περιβάλλον. Καλύτερο θα ήταν να την πας στο σπίτι της μαμάς σου, για να μην αναγκάζεται η μαμά σου να κάνει διαδρομές. Να της αφήσεις και κάτι γνώριμο από το δικό σου σπίτι (ένα φορεμένο ρούχο, κάποιο γατοστρωσίδι, το καλαθάκι όπου κοιμάται), για να αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια!

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:00, 19-10-09:

Εξαρτάται κι απ'τον χαρακτήρα της. Μπορείς να την πας δοκιμαστικά μια επίσκεψη στης μαμάς σου, για να δεις αντιδράσεις. Αν είναι όντως άνετη (έχε και καμιά λιχουδιά μαζί για να την καλοπιάσεις ), τότε μπορείς να την αφήσεις εκεί, να γλιτώσει κι η μαμά σου τα πήγαινε-έλα. Αν τρομάξει πολύ όμως, ίσως θα ήταν καλύτερο να μείνει στο σπίτι, που το γνωρίζει και αισθάνεται ασφαλής. Οι γάτες είναι γενικά μοναχικά ζώα, όπως και τα περισσότερα αιλουροειδή, δεν θα της κακοφανεί και τόσο πολύ για μια βδομάδα.

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φένια '72
H Φένια '72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

H Φένια '72 έγραψε στις 13:08, 19-10-09:

Να την πας στη μαμά σου!
Την επόμενη βδομάδα θα έχω ακριβώς το ίδιο. Θα λειψω μια βδομάδα κι ενω μπορεί να έρχεται η αδερφή μου ομοιως, να την παιζει και να την ταιζει οσο λειπω, αυτή τη φορά όμως αποφάσισα να το κάνουμε αντίστροφα. Ηδη κάναμε μια αναγνωριστική βόλτα και η μικρή αντέδρασε εκπληκτικά! Οταν σου λέω εκπλητικά...εκπληκτικά !!!
Λες και πήγαμε στο Λούνα Πάρκ...

demian29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη demian29
Ο demian29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O demian29 έγραψε στις 13:16, 19-10-09:

χμ ναι μαλλον θα δοκιμασω πρωτα μια αναγνωριστικη επισκεψη κ βλεποντας και κανοντας. ευχαριστω για τις απαντησεις

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:22, 20-10-09:

Άφησέ τη με τη μητέρα σου. Με αυστηρές οδηγίες να μη χαθεί το γατί.. Γιατί είναι επικύνδινο να περιπλανηθεί για εξερεύνηση και να χαθεί.
Σίγουρα όμως θα έχει φροντίδα 24 ώρες το 24ωρο και θα προσαρμοστεί μια χαρά..

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:55, 21-10-09:

Εξαρταται απο τη μητερα σου καταρχας εαν ειναι σε θεση να φροντισει γατακι. Εαν ειναι απο τις μητερες που αφηνουν ανοιχτες μπαλκονοπορτες οταν καθαριζουν και κατα βαθος τις ενοχλει, καλυτερα αστην σπιτι, εαν ειναι απο τις στοργικες μητερες που χαιρονται με τις γατες και τα δυο θα ειναι καλα.
Το πιο πρακτικο ισως ειναι να τη φιλοξενησει σε δωματιο της, αν μενει μακρυα και της ειναι δυσκολο. Σε αυτη τη περιπτωση αφηνεις δικα σου αντικειμενα.
Εαν επιλεξεις τη λυση σπιτι δεν ειναι τραγικο αν μενει κοντα και μπορει να τη φροντισει συχνα και ναπαιζει μερικες μητερες προτιμουν αυτο. Θα τα αποφασισετε μεταξυ σας.
Σημαντικο ρολο παιζει και ο χαρακτηρας της μικρης αν ειναι φοβισμενη καλυτερα να μεινει σπιτι με ανοιχτο ραδιόφωνο και συχνη επισκεψη αν ειναι χαλαρη και κοινωνικη καλυτερα σε μια γατοφιλη μητερα.

heaven

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη heaven
H heaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H heaven έγραψε στις 22:07, 06-11-09:

υπαρχουν και ξενοδοχεια που δεχονται ζωα

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 22:38, 06-11-09:

Αν ειστε θεσσαλονικη υπαρχει και γατονταντα να εχετε υποψην παει σπιτι και τα παιζει κι ολα οσοι τη χρησιμοποιησαν εμειναν ευχαριστημενοι προσπαθησα να κανουμε ενα ατομο το ιδιο στην αθηνα αλλα δεν πολυπετυχε αν υπαρχει καποιος κι εκει η σε αλλο μερος καλο θα ηταν να ανοιξουμε κανενα ποστ.

NikolasG7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NikolasG7
Ο NikolasG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O NikolasG7 έγραψε στις 19:48, 25-03-10:

Γειά χαρά.
Το πάσχα φεύγω για 5 μέρες και δεν ξέρω να πάρω τη γάτα μου μαζί ή όχι.
Θα είναι δύσκολο για αυτή να ταξιδέψει 3.5 ώρες με το αμάξι μέσα στο κλουβί(με το ζόρι την πάω και στο γιατρό) και υπάρχει και ο κύνδινος να την κοπανίσει και να χαθεί στο εξοχικό αλλά απο την άλλη μου φαίνεται άσχημο να την παρατήσω στο σπίτι μόνη της και ακόμα δεν έχω βρεί και κάποιον που θα κάτσει Αθήνα τις γιορτές.
Εσείς τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,790 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:58, 25-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από NikolasG7
Γειά χαρά.
Το πάσχα φεύγω για 5 μέρες και δεν ξέρω να πάρω τη γάτα μου μαζί ή όχι.
Θα είναι δύσκολο για αυτή να ταξιδέψει 3.5 ώρες με το αμάξι μέσα στο κλουβί(με το ζόρι την πάω και στο γιατρό) και υπάρχει και ο κύνδινος να την κοπανίσει και να χαθεί στο εξοχικό αλλά απο την άλλη μου φαίνεται άσχημο να την παρατήσω στο σπίτι μόνη της και ακόμα δεν έχω βρεί και κάποιον που θα κάτσει Αθήνα τις γιορτές.
Εσείς τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση??
γεια σου Νικολα....καταρχην να σου πω,οτι εγω τα αφηνω μονα τους 8 μερες( ...το ανωτερο βεβαια..)διοτι μενω μονη μου..και δεν εμπιστευομαι και κανεναν πολυ για να ερθει να τα δει..και να μην του βγουν εξω οταν θα ανοιξει την πορτα...λοιπον...εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να μεινει σπιτι...θα ειναι στον δικο της χωρο...και επισης υπαρχει παντα ο κινδυνος να ταλαιπωρηθει..και κυριως να τρομαξει και να σου φυγει και μετα να τρεχεις και να μην φτανεις...

αν το αποφασισεις,,τι θα κανεις..:θα παρεις μια μεγαλη ποτιστρα για σκυλους και θα τη γεμισεις εννοειται...ομως θα βαλεις και κανα δυο αλλαμπωλακια νερου,σε διαφορετικα σημεια..γιατι βρωμιζει το νερο....θα της αφησεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ σακουλα ξηρη τροφη....εδω δεν μπορουμε να βαλουμε μεζουρα..πριν φυγεις θα εχεις βαλει καθαρη αμμο,καλο θα ειναι να κλεισεις τον γενικο,έκτος του ψυγειου..ιδιαιτερα αν ειναι ζουζουνι και ανακατευεται με καλωδια....να απομακρυνεις οτι βαρυ αντικειμενο μπορει να πεσει πανω της και να την χτυπησει...αυτα...δεν μου ερχεται κατι αλλο τωρα στο μυαλο....παντως να ξερεις οτι εγω 7 χρονια αφηνω ετσι τον δικο μου....μια χαρα ηταν παντα..βεβαια τωρα που του εχω και την πουπιτσα για παρεα..σιγουρα ειναι καλυτερα..αλλα δεν νομιζω οτι για 5 μερες θα εχεις προβλημα....α..και κατι αλλο...πριν φυγεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι ανταξει στην υγεια της...δηλαδη να μην εχει καποιο συμπτωμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:59, 25-03-10:

Τόσο έκανα και εγώ ταξίδι.
Φώναζε στην αρχή μέσα στο κλουβί, αλλά μετα ηρεμούσε. Μια φορά έδωσα ηρεμιστικό χαπάκι και το μετάνιωσα....
Φυσικά στο εξοχικό τον είχα ΜΟΝΟ μέσα.
Γα τους κινδύνους που είπες και εσύ....
Δεν είχε κανένα θέμα να είναι όλη μέρα μέσα, και να είχε δηλ δεν υπήρχε περίπτωση, και ας έχουμε και άλλες γάτες...

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 20:05, 25-03-10:

Εγω τα παιρνω μαζι μου και μαλιστα με καραβι που εχουμε ταξιδεψει 4 ωρες,και με αυτοκινητο στην Αθηνα ...δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.
Με λιγα λογια θα το επαιρνα μαζι μου και αν χρειαζοταν στη διαδρομη θα εκανα και καμμια σταση και θα το εβγαζα απο το κλουβακι ,μεσα στο αυτοκινητο εννοειται με κλειστες πορτες και παραθυρα .Αλλωστε 3,5 ωρες δεν ειναι τοσο μεγαλο ταξιδι.

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,790 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:10, 25-03-10:

το θεμα ομως..δεν ειναι μονο το ταξιδι...αλλα και ο χωρος εκει...ο μπουκακος δηλαδη...θα παθαινε ενα σοκ αν πηγαινε σε μερος που δεν εχει ξαναπαει..εκτος του οτι θα τον εψαχνα κατω απο κρεββατια και καναπεδες,πανω στον φοβο του δεν ξερω τι αντιδραση θα ειχε...και με τον γιατρο που το ειχα συζητησει μου ειχε πει οτι οι γατες δεν νιωθουν καθολου ωραια να τους αλλαζεις περιββαλλον..και οτι σιγιυρα θα νιωθει πολυ καλυτερα στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΡΟΣ..παρα οπουδηποτε αλλου...και ας ειναι και μονος(πριν βαλω την πουπυ)..και το εχω διαπιστωσει και εγω..7 χρονια τωρα...γιατι να τα υποβαλω σε ενα στρες και σε μια ταλαιπωρια χωρις λογο;..η αποφαση βεβαια δικη σου...

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:15, 25-03-10:

Εξαρτάται αν έχει κάποιον να πηγαίνει να καθαρίζει την άμμο, να του αλλάζει το νερό και να βάζει φαγητό να παίζει ίσως μαζί του λίγο...
Αν υπάρχει ναι, ας μείνει στο διαμέρισμα...

Το να αφήσω μια σακούλα τροφή.. και νερό και να τον αφήσω μόνο για 5 μέρες δεν θα το έκανα...
Θα έτρωγε πάρα πολύ.. θα έκανε εμετό.. και θα έβγαινε τελείως εκτός προγράμματος 5 μέρες τελείως μόνος...

Εγώ με τον Κίκη δεν είχα κανένα πρόβλημα προσαρμογής, ήταν μόνος στο δωμάτιό μου στο εξοχικό. Και μιλάμε για ΠΟΛΥ περίεργο, και βλαμμένο γατί...

3,5 ώρες δεν είναι τίποτα. Εάν υπάρχει και δωμάτιο που να κλείνει η πόρτα στο εξοχικό... δεν βλέπω κανένα θέμα.

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:20, 25-03-10:

βρε συ..ολα ειναι αναλογα με το γατι.....εμενα ο μπουκακος και πριν την πουπυ...τιποτα απο ολα αυτα δεν εκανε...ισα-ισα που ηταν παντα μια χαρα οταν γυριζα...αντιθετα ξερω πολυ καλα οτι αν τον επαιρνα μαζι μου..θα ειχαμε ΣΙΓΟΥΡΑ δραματα....οποιος λοιπον το εχει δοκιμασει..και ξερει οτι δεν υπαρχει προβλημα..πολυ καλα κανει και τα παιρνει μαζι του...οταν ομως ξερει οτι το γατι του ειναι λιγο απροσαρμοστο και πολυ φοβιτσιαρικο οπως ειναι ο δικος μου...ιουτε λογος για να φυγει εκτος του χωρου του....για αυτο λεω οτι ειναι καλυτερο να ζυγισει το ιδιο το παιδι τα πραγματα,που ξερει τη γατα του...αλλα το οτι θα παθει ψυχικο τραλαλα η γατ αγια 5 μερες..ε..αυτο ειναι λιγουλακι υπερβολη

υγ..το μονο προβλημα που δεν υπαρχει δε..ειναι με την αμμο...οταν ειναι καθαρη...απλα θα εχει παραπανω σκατουλακια..ε..και;

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 20:21, 25-03-10:

Συμφωνω με τη Τζουλια ...Και μαλιστα ο δικος μου προβληματισμος δεν ειναι ουτε το φαι ,ουτε το νερο τοσο,οσο τι αλλο μπορει να συμβει και βρεθουν αβοηθητα. προτιμω δηλ.να κανουν μια μερα αναγνωριση του νεου περιβαλλοντος και μετα να προσαρμοστουν ,παρα να μεινουν 5 μερες μονα τους.

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:28, 25-03-10:

εγω και παλι θα πω..οτι στην πραγματικοτητα το γατι ειναι αυτο που αποφασιζει....εννοω δηλαδη οτι αυτο θα εξαρτηθει απο την προσωπικοτητα του...πιστεψτε με...ο μπουκακος ειδικα θα ηταν πολυ πιο δυστυχισμενος σε αλλο χωρο..και κυριως θα κινδυνευε απο τις βλακειες που θα εκανε για να βρει ενα μερος να κρυφτει..και δεν ξερω και εγω τι αλλο...και μην ξεχναμε βρε παιδια ποσοι απο εμας εδω τα αφηνουμε μονα τους..και ο ντριφτ ακομα,τρωρα που εφυγε μονα τους τα αφησε και ας μην ειναι πολυς καιρος που πηρε τον ζορο...απλα..ζυγιζεις τα υπερ και τα κατα ΑΝΑΛΟΓΑ παντα με την προσωπικοτητα του γατιου..και αποφασιζεις....αλλα το τονιζω οτι απο το γατι εξαρταται τι θα κανεις...δεν υπαρχουν κανονες εδω..εγω ειμαι ΚΑΘΕΤΗ στο οτι ο μπουκακος θα κυνδινεψει αλλου,πολυ περισσοτερο απο οτι μονος σπιτι

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:29, 25-03-10:

Έχουν δίκιο ότι οι μετακινήσεις δεν κάνουν καλό... αλλά εννοούμε να γίνει το γατί μπαλάκι...
Το να πάει σε ένα εξοχικό 2 ή 3 φορές το χρόνο.. δεν είναι κακό για το γατί... απο το να έχουμε το μυαλό μας ήσυχο.. και το γατάκι μας κοντά.

Όσο καινούργιο και να είναι ο χώρος εφόσον θα είσαι και εσύ μαζί του, δεν έχει μεγάλη διαφορά, πάρε και το κρεβατάκι της ή κανα παιχνιδάκι... και ούτε θα το καταλάβει.

Και εγώ είχα μεγάλους ενδιασμούς για το ταξίδι και για όλα... αλλά επειδή τα πρώτα του Χριστούγεννα, όντας και με άτομο στο σπίτι.. έπαθε δηλητηρίαση.. το ερχόμενο Πάσχα ήρθε μαζί μου πακέτο.

ririka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ririka
H ririka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H ririka έγραψε στις 21:06, 25-03-10:

Καλησπέρα Νικόλα,θα πω και εγώ οτι εξαρτάται από την γατούλα,εγώ εχω μάθει την Ριρίκα απο μικρή και την παίρνω μαζί,δεν την ενοχλεί το αμάξι και στα ξενοδοχεία προσαρμόζεται εύκολα και με πλοίο έχει ταξιδέψει ,τώρα ετοιμάζεται για Τζιά που είναι και το αγαπημένο της ,κάνε μία δοκιμή και πάρτην μαζί.Εγώ βλέπω οτι αρέσει στο Ριρικάκι μου να πηγαίνει εκδρομούλες.Εύχομαι να περάσεις καλά!

truzoni (Xριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη truzoni
H Xριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H truzoni έγραψε στις 01:40, 26-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Τόσο έκανα και εγώ ταξίδι.
Φώναζε στην αρχή μέσα στο κλουβί, αλλά μετα ηρεμούσε. Μια φορά έδωσα ηρεμιστικό χαπάκι και το μετάνιωσα....
Φυσικά στο εξοχικό τον είχα ΜΟΝΟ μέσα.
Γα τους κινδύνους που είπες και εσύ....
Δεν είχε κανένα θέμα να είναι όλη μέρα μέσα, και να είχε δηλ δεν υπήρχε περίπτωση, και ας έχουμε και άλλες γάτες...

Καλησπερα julia! Να σε ρωτησω...γιατι λες οτι μετανιωσες για το ηρεμιστικο χαπακι???
Σκεφτομαι να δωσω εγω στο γατουνι μου στο ταξιδακι που θα κανουμε μεθαυριο και προβληματιστηκα...
Ειχες καμμια ανεπιθυμητη παρενεργεια???

vasilisaggelos (βασιλης-αγγελοσ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilisaggelos
Ο βασιλης-αγγελοσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (πανω απο 30 με πολλες απωλειες! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O vasilisaggelos έγραψε στις 01:54, 26-03-10:

Μου έχει τύχει να φύγω για 10 μέρες και επειδή δεν μπορούσα να την πάρω μαζί μου, την άφησα σπίτι με ποτίστρα και ξηρά τροφή και φυσικά την άμμο της και ήταν μια χαρά όταν γύρισα, άλλη φορά την πήρα μαζί μου και ήμουν συνέχεια μαζί της για να μη τη χάσω, επίσης αν συνεργάζεται μπορείς να της πάρεις και ένα λουράκι όπως στα σκυλάκια, κι έτσι δεν θα έχεις το αγχος μη χαθεί στο εξοχικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 26-03-10 στις 04:25. Αιτία: greeklish

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 13:44, 26-03-10:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Τον γάτο τον έχω μόλις 4 μήνες και δεν τον έχω πάει ποτέ ταξίδι οπότε δεν ξέρω αν θα θέλει ή οχι.
Μέσα στο σπίτι δεν μπορεί να κάτσει για πολύ και κάνει τα πάντα να βγεί στην ταράτσα οπότε να τον κλείσω μέσα 5 μέρες θα είναι δράμα για αυτόν,σε περίπτωση που μείνει εδώ θα είναι στην ταράτσα που είναι και το αγαπημένο του μέρος.
Είμαι ποιο πολύ στο να τον πάρω μαζί μου...δε θα νοιόθω καλά αν τον αφήσω πίσω.Ευτιχώς το σπίτι στο εξωχικό είναι αρκετά μεγάλο οπότε σε 5 μέρες μέχρι να προσαρμοστεί κιολας δε θα προλάβει να βαρεθεί.
Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω απλά ήθελα να δώ οι περισσότεροι απο εσάς τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση.

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 18:04, 26-03-10:

Τι ηλικία έχει ο γατουλης? Αν είναι νεαρός θα προσαρμοστεί πιο εύκολα σε καινούργιο περιβάλλον. Πάντως από το να είναι στην ταράτσα (αλήθεια, δεν φοβάσαι μήπως πέσει από την ταράτσα και φύγει?) μόνος του 5 μέρες, είναι καλύτερα πιστεύω να τον πάρεις μαζί σου. Αν και τον δικό μου για τόσες μέρες τον αφήνω μόνο του στο σπίτι.

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:48, 26-03-10:

αααααα..τωρα..αλλαζει το πραγμα....αν ειναι να τον εχεις στην ταρατσα...εννοειται να τον παρεις μαζι σου...5 μερες στην ταρατσα ;;;ουτε κατα διαννοια....

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H brigite έγραψε στις 18:49, 26-03-10:

Παρτο μαζι σου το γατουλι....Θα εισαι ησυχος και σιγουρος οτι ειναι καλα και θα του αρεσει κιολας η εξοχη.

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:51, 26-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από CoffeeBlack
Τι ηλικία έχει ο γατουλης? Αν είναι νεαρός θα προσαρμοστεί πιο εύκολα σε καινούργιο περιβάλλον. Πάντως από το να είναι στην ταράτσα (αλήθεια, δεν φοβάσαι μήπως πέσει από την ταράτσα και φύγει?) μόνος του 5 μέρες, είναι καλύτερα πιστεύω να τον πάρεις μαζί σου. Αν και τον δικό μου για τόσες μέρες τον αφήνω μόνο του στο σπίτι.
εμ και εγω για αυτιο του το προτεινα..αλλα νομιζα οτι εννοει ΜΕΣΑ στο σπιτι...καλε...5 μερες σε μια ταρατσα...οπως κατι σκυλους που βλεπουμε να τους αφηνουν στο μπαλκονι...κακοποιηση ειναι αυτο...συγνωμη..αλλα ετσι το βλεπω εγω..και ουτε για μισο δευτερολεπτο δεν θα μου παιρναγε απο το μυαλο..

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:18, 26-03-10:

Ύστερα απο συζήτηση με γιατρό για την δοσολογία.. μου είπε ότι δεν το συνιστά.
Αλλά αφού επιμένω.. να δώσω 1 χαπάκι μισή ώρα πριν το ταξίδι.
Του έδωσα λοιπόν ΜΙΣΟ μισή ώρα πρίν για να δώ τί θα γίνει...ΔΕΝ έγινε τίποτα.. και έτσι του έδωσα και το άλλο μισό.
Φύγαμε... και στο δρόμο τον έπιασε πλέον καλά. Έγινε σαν φυτό... φτάσαμε.. και όλο το βράδυ μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι ήταν σαν φυτό ο κακομοίρης.
Αποφάσισα να μην το ξαναδώσω, και πράγματι απο το άλλο ταξίδι, φώναξε λίγο.. αλλά του μίλαγα, και τον χάιδευα απο τα κάγκελα.. και όλα πήγαν καλά.

Το κακό με το χάπι είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις ΠΟΣΟ θέλει.. ΠΟΣΟ θα τον πιάσει.. και για πόσο.
Κάθε γάτα αντιδρά διαφορετικά, έχει άλλο οργανισμό και αντίδραση.

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 20:20, 26-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από CoffeeBlack

Είναι περίπου 9 μηνών.
Επειδή με παρεξηγήσατε λιγάκι με το θέμα της ταράτσας θέλω να πώ οτι το δωμάτιο μου είναι ανεξάρτητο απο το σπίτι και είναι και αυτό στην ταράτσα,οπότε εγώ και ο γάτος μένουμε πάνω μαζί.Δεν του αρέσει να μένει μέσα και μπαινοβγαίνει οποτε θέλει αλλά την περισσότερη διάρκεια της ημέρας είναι έξω αφού και να τον κλείσω μέσα χαλάει τον κόσμο για να βγεί.
Οσες φορές τον έχω κατεβάσει κάτω κάθεται για λίγο και μετά κλαίγεται και οταν ανοίξω την πορτα τρέχει κατευθείαν πάνω,οπότε θα είναι πολύ σκληρό για αυτον να τον κλείσω στο σπίτι για μέρες.
Η μόνη λύση είναι να τον κλείσω στο δωματιο μου(αφου αποκλείσουμε την ταράτσα) μιας και είναι και το δικό του σπίτι αυτό και το έχει συνιθίσει αλλά δεν ξέρω αν θα την παλέψει κλεισμένος σε ενα δωμάτιο 20 τ.μ μόνος του.

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 26-03-10:

ναι..ειναι δυσκολο ετσι οπως εχει συνηθισει...στην ταρατσα οταν ειναι εξω,δεν φοβασαι μην φυγει και παει σε κανα αλλο μπαλκονι...ή στην χειροτερη πεσει κατω;..πιστεψε με...εχουμε δει παρα πολλες τετοιες περιπτωσεις...εκτος και αν εχεις κανει καποια πολυ καλη περιφραξη,που δεν μπορειν να την παραβιασει...

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 20:35, 26-03-10:

Εδώ και 4 μήνες που τον έχω την μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας και της νύχτας έξω είναι αν και η πόρτα είναι ανοιχτή να μπεί όποτε θέλει.Στην αρχή το φοβόμουν αλλά πλέον δε με ανυσηχεί ιδιαίτερα αν και ακόμα προσπαθώ να τον κρατήσω μέσα με το ζόρι τη νύχτα τουλάχιστον.
Μόνο απο ενα σημείο πηδάει δίπλα αλλά έχω είδη πάρει κάγκελα και αύριο τα τοποθετώ.

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 21:21, 26-03-10:

Λοιπόν... Επειδή τον γατούλη τον έχεις λίγο καιρό, και δεν ξέρεις τις αντιδράσεις του, και επειδή 5 μέρες είναι πολύ για να τον αφήσεις μόνο του για πρώτη φορά, προτείνω να τον πάρεις μαζί σου. Απλά φρόντισε να μην φάει αμέσως πριν το ταξίδι γιατί θα σου κάνει εμετό. Και καλύτερα να μην του δώσεις ηρεμιστικό χαπάκι, δεν είναι και ότι καλύτερο, ειδικά σε νεαρά ζώα. Καλό ταξίδι σας εύχομαι!

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 22:02, 26-03-10:

Ναι σχεδόν αποφασισμένος να τον πάρω μαζί είμαι. Ηθελα να δώ και εσείς οι ποιό έμπειροι τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση.
Ευχαριστώ coffeeblack

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 22:19, 26-03-10:

Κοιταξε στο παραρτημα για τις Κατ σιττερ εχει γατοντανταδες που ερχονται και το φροντιζουν, αν γινεται σωστα δηλαδη ερχονται να τον γνωρισουν απο πριν μια φορα κα δεν ειναι υπερφοβισμενος καλυτερα να μην αλλαζει περιβαλλον, αν εχεις καλο μερος εκει που θα πας παλι κα ειναι χαλαρος ο γατουλης κα μπορεις να του αφιερωσεις ενα δωματιο θα ελεγα να τον παρεις αν προβλεψεις λκαλατη μεταφορα. Εγω τα αφηνω εδω αλλα το μπεμπε αλερα θα το παρω μαζι μου γιατι ειναι κα ααπηρο κα πολυ κοινωνικο και θα του αρεσει το ταξιδακι

truzoni (Xριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη truzoni
H Xριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H truzoni έγραψε στις 23:29, 26-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ύστερα απο συζήτηση με γιατρό για την δοσολογία.. μου είπε ότι δεν το συνιστά.
Αλλά αφού επιμένω.. να δώσω 1 χαπάκι μισή ώρα πριν το ταξίδι.
Του έδωσα λοιπόν ΜΙΣΟ μισή ώρα πρίν για να δώ τί θα γίνει...ΔΕΝ έγινε τίποτα.. και έτσι του έδωσα και το άλλο μισό.
Φύγαμε... και στο δρόμο τον έπιασε πλέον καλά. Έγινε σαν φυτό... φτάσαμε.. και όλο το βράδυ μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι ήταν σαν φυτό ο κακομοίρης.
Αποφάσισα να μην το ξαναδώσω, και πράγματι απο το άλλο ταξίδι, φώναξε λίγο.. αλλά του μίλαγα, και τον χάιδευα απο τα κάγκελα.. και όλα πήγαν καλά.

Το κακό με το χάπι είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις ΠΟΣΟ θέλει.. ΠΟΣΟ θα τον πιάσει.. και για πόσο.
Κάθε γάτα αντιδρά διαφορετικά, έχει άλλο οργανισμό και αντίδραση.

Μμμμ...καταλαβα...
Εγω την πρωτη φορα που ταξιδεψαμε ηταν πολυ ησυχος...τσιμουδια δεν εβγαλε το καλο μου.
Αλλα την δευτερη φορα λυσσαξε το σκασμενο! Απ την ωρα που μπηκε στο κλουβι και για 6 ωρες που κρατησε το ταξιδι δε σταματησε να νιαουριζει! Ευτυχως οι συνεπιβατες μου ειχαν κατανοηση και δε μας πεταξαν απ το τρενο!
Και μεθαυριο εχουμε παλι ταξιδι και δε μπορω να το περασω παλι με κλαματα!
Θα ρωτησω κι εγω κτηνιατρο για μια δευτερη γνωμη!
Thanx για την ανταποκριση και sorry για το off topic!

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 16:12, 28-03-10:

Καθόλου of topic! Σκεφτομαι και εγώ να του δώσω αν είναι να μειωθεί το στρές.Θα μιλίσω με το γιατρό πάλι και θα δούμε.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:16, 28-03-10:

Εγω θα ελεγα να μην του δωσεις...εχω ταξιδεψει με τις γατες μου με ολα τα μεσα,και μικρα (μια ωριτσα) και πολυ μεγαλα ταξιδια (εικοσι ωρες),ποτε δεν τους εδωσα χαπι.Μπορεις να βγαλεις τη γατοφορο μερικες μερες πριν να την περιεργαστει για να μην τον στρεσσαρρει οταν τον βαλεις μεσα για το ταξιδι.Παρε μαζι σου μια κουβερτουλα του για να εχει τη μυρωδια του,και αν θες δοκιμασε λιγο feliway,συνηθως τα ηρεμει.

dimitrafish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrafish
H dimitrafish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H dimitrafish έγραψε στις 12:45, 10-04-10:

αχ και εγω εχω το ιδιο προβλημα εχω 2 αν τα αφησω 7-8 μερεσ μονα τους με πολυ αμμο φαι νερο θα παθουν κατι?ειμαι μονη εδω και δεν εχω καποιν να τα επιβλεπει το καλοκαιρι δεν θα ζεστενονται μεσα στο σπιτι???

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:00, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrafish
αχ και εγω εχω το ιδιο προβλημα εχω 2 αν τα αφησω 7-8 μερεσ μονα τους με πολυ αμμο φαι νερο θα παθουν κατι?ειμαι μονη εδω και δεν εχω καποιν να τα επιβλεπει το καλοκαιρι δεν θα ζεστενονται μεσα στο σπιτι???
το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζω και εγω...τα αφηνω 8 μερες το ανωτερο...με ποτιστρα μεγαλη για σκυλους,φαγητο σε σακουλα,και τους βαζω και μια λεκανη με νερο...με το σκεπτικο οτι αν σκασουν απο την ζεστη να μπουν να δροσιστουν..λεμε τωρα..
τι να σου πω...οσες φορες εχω λειψει καλοκαιρι,με καυσωνα κιολας..γυρισα...και ο μπουκακος μου ητανε κατω απο τα σκεπασματα κιολας.....δεν εδειξαν οτι ειχαν προβλημα με την ζεστη...ομως αφηνω το μεσα παραθυρο ανοιχτο και κλεινω τα παντζουρια...εσενα το σπιτι σου το καλοκαιρι,ειναι παρα πολυ ζεστο;

clouseau

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη clouseau
Ο clouseau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O clouseau έγραψε στις 14:23, 10-04-10:

εγω το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι εξαρταται και απο την γατα και το πως εχει συνηθισει. εμας οι δικες μας με το ζορι αντεχουν μια βδομαδα μεσα και με την προυποθεση οτι καθημερινα πηγαινει η κυρια που μας καθαριζει το σπιτι (και την εχουν μαθει καπως) και τους αλλαζει την αμμο και τους βαζει φαγητο...
εμας εχουν μαθει και το εξω και ειναι μεγαλη αλλαγη να τα μαντρωσεις μεσα στο σπιτι τοσες πολλες μερες. ποσο μαλλον σε ενα δωματιο... δεν θα τους το εκανα ποτε

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:26, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από clouseau
εγω το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι εξαρταται και απο την γατα και το πως εχει συνηθισει. εμας οι δικες μας με το ζορι αντεχουν μια βδομαδα μεσα και με την προυποθεση οτι καθημερινα πηγαινει η κυρια που μας καθαριζει το σπιτι (και την εχουν μαθει καπως) και τους αλλαζει την αμμο και τους βαζει φαγητο...
εμας εχουν μαθει και το εξω και ειναι μεγαλη αλλαγη να τα μαντρωσεις μεσα στο σπιτι τοσες πολλες μερες. ποσο μαλλον σε ενα δωματιο... δεν θα τους το εκανα ποτε

σιγουρα εξαρταται απο την γατα...αλλα εμεις τωρα δεν μιλαμε για γατες που μπαινοβγαινουν...αυτο οντως δεν γινεται....εγω τουλαχιστον μιλαω για γατες που μενουν αποκλειστικα και μονο ΜΕΣΑ..

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 15:34, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
και τους βαζω και μια λεκανη με νερο...με το σκεπτικο οτι αν σκασουν απο την ζεστη να μπουν να δροσιστουν..λεμε τωρα..
τι να σου πω...οσες φορες εχω λειψει καλοκαιρι,με καυσωνα κιολας..γυρισα...και ο μπουκακος μου ητανε κατω απο τα σκεπασματα κιολας.....δεν εδειξαν οτι ειχαν προβλημα με την ζεστη...ομως αφηνω το μεσα παραθυρο ανοιχτο και κλεινω τα παντζουρια...εσενα το σπιτι σου το καλοκαιρι,ειναι παρα πολυ ζεστο;
Ένα άλλο κόλπο για τη ζέστη είναι να βάλεις έναν μικρό ανεμιστήρα στο πάτωμα στο χαμηλό.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους