Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,934 εγγεγραμμένα μέλη και 713,952 μηνύματα σε 22,558 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 408 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η ζωοφιλία είναι θέμα παιδείας και περιοχής που μεγάλωσες;

bobo (Αντα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bobo
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμπάκα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H bobo έγραψε στις 17:37, 14-11-10:

Γατοφιλοι μου γεια σας,
Ειμαι στενοχωρημενη και προβληματισμενη παραλληλα.Θα ηθελα να μοιραστω τον πονο μου.
Μενω επαρχια και πριν 2-3 χρονια εμενα σε μονοκατοικια.Εκει διαφορες γατουλες περασαν απ τα χερια μου αλλες τις μαζευα απ τη γειτονια αλλες μου τις εδιναν απο σπιτια που δεν τις ηθελαν πια.Τις ειχαμε παντα ελευθερες να μπαινοβγαινουν και κοιμοντουσαν ποτε εξω ποτε μεσα.
Τωρα μενω σε διαμερισμα και τωρα προσφατα αγορασα τη Ζενια μου.Ειναι εσωκλειστη και δεν βγαινει εξω.
Μου συνεβει το εξης:Καμια φιλη μου εκτος απο μια γατοφιλη δεν προκειται να ξαναρθει σπιτι μου...!!Η μια ηρθε χωρις να ξερει την υπαρξη της Ζενιας και μολις την ειδε εκανε σαν να ειδε κροκοδειλο...Η αλλη ηρθε με το πιτσιρικι και το πιτσιρικι εβαλε τα κλαματα, εκανε λες και ειδε φιδι και εφυγαν αρον αρον αλλα και η ιδια δεν χαρηκε για τη γνωριμια.Και μια αλλη δεν μου το λεει αλλα εχει να ρθει σπιτι μου δυο μηνες και ξερω οτι πιστευει οτι θα κολλησει αρρωστιες και αυτη και το μωρο της.
Αρχιζω και αποξενωνομαι και οταν εχω να κανω με στενοκεφαλια μου γυριζει το ματι,θολωνω....
Θυμηθηκα τα λογια ενος φιλου μου που ειχε ερθει για πασχα απο Αθηνα με τον 2χρονο γιο του και το σκυλακι του τη Νορμα,και περπατουσε στο δρομο και με τους δυο και μου ειπε οτι ο κοσμος τους κοιτουσε πολυ αρνητικα.Εγω του ειπα οτι του φανηκε.Τωρα τον καταλαβαινω...
Δωστε μου λιγο κουραγιο γατοφιλοι μου..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 399 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 17:58, 14-11-10:

δεν υπάρχει καλύτερο από το να μεγαλώνουμε από μωρά με ζώα
πάντα με επίβλεψη των γονιών.

δε μου χει τύχει κάτι τέτοιο
αλλά έχω δει μαμάδες με μωρά να διώχνουν τις αδέσποτες γατούλες που τυχαίνει να περνάν από
δίπλα τους.εκνευρίζομαι αφάνταστα.
ή στο δρόμο να χαιδεύω αδέσποτα και να μου λένε οι περαστικοί έχει αρρώστιες.έχω αγκαλιάσει φιλήσει χαιδέχει τόσα αδέσποτα
και δεν έχω πάθει τίποτα.όλο αηδίες ξέρουν να λένε.

από όταν ήμουν μωρό έτρεχα πίσω από τα αδέσποτα να τα χαιδέψω
και η μάνα μου δε μου έλεγε μη έχει αρρώστιες μη θα σε δαγκώσει
σε αντίθεση με μια γνωστή μου που η μητέρα της της έμαθε να φοβάται τα ζώα
και μόλις δει σκύλο ή γάτα αλλάζει δρόμο φοβάται κυριολεκτικά.

προσπάθησε να εξηγήσεις στους φίλους σου ότι δεν έχουν κάτι κακό
οι γάτες και γενικά τα ζώα και ούτε είναι άρρωστα
αν εξακολουθούν να πιστεύουν τα ίδια άστους να λένε
προφανώς δεν αγάπησαν και δεν αγαπήθηκαν ποτέ από κάποιο ζώο
και δε ξέρουν τι ευλογία είναι να σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 18:33, 14-11-10:

Αντα μου το καλοκαιρι που μας πέρασε πάνω σε μια εντονη συζήτηση αναμεσα σε μένα και την εξίσου φιλοζωη κόρη μου και τη θεία της η οποία δεν τρεφει ιδιαίτερα φιλοζωικά αισθήματα η θεια μας ρώτησε το εξής: Αν το αγόρι σου σε δεδομένη στιγμή σου έλεγε "η ο σκύλος ή εγώ" , τί θα έκανες?
Κι οι δύο απαντήσαμε με μια φωνή, "ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ένας τέτοιος άνθρωπος"
Αν διαβάσεις και στο θέμα μου εδώ θα δεις οτι ΟΛΟΙ περναμε τα ίδια με σενα, απλά έχουμε πάρει απόφαση οτι φίλοι μας είναι μόνο αυτοί που νοιώθουν όπως νοιώθουμε κι εμεις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,933 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 18:37, 14-11-10:

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι πραγματικοι φιλοι σε δεχοντα οπως εισαι με τα προτερηματα και τα ελλατωματα ...με τη γατα η χωρις!
Και οπως λεει και η μικυ οι φιλοι μας ειναι αυτοι που αγαπανε και εμας και τα ζωακια μας!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,852 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:52, 14-11-10:

Καλη μου φιλη..ενα θα σου πω..εγω τετοιους φιλους ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ..και οχι μονο γιατι οντως δεν ειναι αληθινοι σου φιλοι..αλλα επειδη δεν αντεχω 1ον την ανθρωπινη βλακεια,και 2ον τους ανθρωπους που σκεφτονται ετσι για τα ζωα..δεν αξιζει να ειναι φιλοι σου.Ποτε δεν θα μπορουσα να ειμαι φιλη με καποιον που δεν ερχεται σπιτι μου επειδη εχω γατα.Εγω δεν θα συμφωνησω με την διατυπωση οτι οι φιλοι σε δεχονται με τα ελαττωματα σου(ξερω σταυρουλα πως το ειπες..απλα το παιρνω αφορμη για να γραψω τη σκεψη μου..)απο ποτε θεωρειται ελαττωμα να αγαπας τα ζωα και να εχεις κατοικιδιο;; το ελαττωμα βρισκεται στην ψυχη αυτων των ανθρωπων..και σιγουρα δεν αξιζει να δινεις ουτε δεκαρα για το τι σκεφτονται και για τον αν θα ξαναρθουν σπιτι σου.Τους φιλους ευτυχως μπορουμε να τους διαλλεξουμε..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 19:33, 14-11-10:

Eίναι θέμα παιδείας και χαρακτήρα. Μια φίλη της μάνας μου δεν είναι καθολου μα καθολου φιλόζωη κι ας ειχε χρονια στο σπιτι της σκύλο. Προσπαθει να μας πεισει να μην ταιζουμε τα αδεσποτα (γατες σκύλους) και σιγά μην την ακούσουμε. Οχι μονο τα ταιζουμε αλλα κουβαλάμε τωρα 20κιλα σακιά ξηράς τροφής για χάρη τους. και αυτοσχέδια σπιτάκια στην αυλη προσπαθουμε να φτιαξουμε για να μην κρυώνουν τα γατακα ειδικά τωρα που ερχεται χειμώνας. Τα γατακια ειναι 3 μηνων τωρα... πριν ενα μήνα που ηταν μικρότερα τους ριξαμε ψάρι να φανε (ψημένο)... κι επειδή δυσκολευοταν να το φαει το μικρακι πηγα και το εκοβα κομματάκια σε μπουκίτσες για να μπορεσει να το φαει. Με το που με είδε η κυράτσο εκανε σαν τρελή....
"καλε κοιτα τι κανει;Αν είναι δυνατόν τι κανεις εκει; Ελεος τους το κοβεις κομματακια; σε λιγο θα τα ταιζεις και στο στόμα;" Και λοιπές μαλακιες...
Γυρισα και της είπα το γατί ειναι ακομα μικρουλι, αν ήταν παιδάκι εσυ δεν θα του έκοβες το κρεατακι σε μπουκιτσες για να μπορέσει να το φάει; Ποια ειναι η διαφορα; οτι ειναι ζώο; Οτι ειναι αδέσποτο; Τι; Στα ζωα δεν αξιζει η βοηθεια;

Αν καποιος δεν ειναι φιλοζωος δε θα γινει ποτε φιλόωος... και μη περιμενεις ποτέ να γίνει. Δεν ειναι στον χαρακτήρα του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panosb

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panosb
Ο panosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O panosb έγραψε στις 19:53, 14-11-10:

η ζωοφιλία είναι όντως θέμα παιδείας αλλά δεν είναι θέσφατο ότι ένας ζωόφιλος είναι καλός άνθρωπος και το αντίθετο βέβαια.
η γάτα σου είναι ενα μέτρο του πόσο σε αγαπούν οι φίλοι σου και σαν παράδειγμα θα σου πω ότι ένας φίλος έχει έναν σκύλο ο οποίος βρωμάει απίστευτα και όμως εγώ πάω στο σπίτι του ενώ δεν θέλω, γιατί δεν θέλω να απομακρυνθώ από αυτόν και το ίδιο ξέρω ότι το κάνουν πολλοί γνωστοί μου στο σπίτι μου,απλώς προσπαθώ να κάνω όσο μπορώ την ζωή τους πιο άνετη κλείνοντας τα ζώα σε ένα δωμάτιο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,852 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:59, 14-11-10:

Σιγουρα το οτι δηλωνει καποιος φιλοζωος..δεν σημαινει οτι και απαραιτητα ειναι καλος ανθρωπος.Υπαρχουν πολλοι"φιλοζωοι" που ειναι μισανθρωποι.Εδω ομως πρεπει να εξετασουμε το γιατι εγιναν φιλοζωοι..και το αν ειναι πραγματικα,δηλαδη απο αληθινη και αδολη αγαπη για τα ζωα..και οχι επειδη μισουν τους ανθρωπους,εχουν μεινει μονοι τους..και επειδη ως γνωστον..κανενα πλασμα στη γη δεν αντεχει τη μοναξια,στραφηκαν στα ζωα.
ΥΓ..και παλι αυτο δεν σημαινει,,οτι ανθρωποι που ειναι μονοι τους και εχουν ζωακια..ειναι μισανθρωποι,ή δεν λατρευουν πραγματικα τα ζωα...Μιλαμε για καποιες περιπτωσεις..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 20:14, 14-11-10:

Παιδειας και οικογενειας καθαρα (κατα την αποψη μου)...εμας μας εχει γινει σκηνικο με συγγενεις...Αστα μην τα θυμαμαι και συγχυζομαι κιολας!!! Μου εφεραν καφε απο εξω για να μην φτιαξουν στο σπιτι μου...(που ειμαι υποδειγμα καθαριοτητας και τακτικης , δεν περιαυτολογω απλα τα λεω), και τα εχω πει και σε αλλο θεμα. Επειδη εχω μια γατουλα καθαροτατη, πιτσιρικα , με τα εμβολια της , με την καθαρη της αμμο.
Αλλα αμα το μυαλο ειναι κολλημενο το αλλαζεις??? Οχι δυστυχως.
Μην στεναχωριεσαι , ειμαστε στην Ελλαδα μην το ξεχνας. Πουθενα δεν υπαρχει και δε λειτουργει τιποτα. Αγαπη δεν υπαρχει παραμονο για τον εαυτο μας , τα αλλα ειναι περιττα. Ο Θεος τα εκανε απλα για να υπαρχουν καπου, οχι διπλα μας - οπως μαλλον καποιοι πιστευουν- και λυπαμαι αφανταστα για αυτο.
Εμεις το ειπαμε σε οποιον αρεσουμε...Αμα καποιος δεν θελει να ερθει σπιτι μου επειδη εχω γατα , σκυλο ή οποιοδηποτε αλλο ζωακι δεν πειραζει αυτος να ειναι καλα.
Στο ξαναλεω μην στεναχωριεσαι κανε υπομονη καπου υπαρχουν ανθρωποι και για εμας τους φιλοζωους.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 20:30, 14-11-10:

Έχω εδώ και πάνω από ένα χρόνο δυο γάτες. Είναι πάντα μέσα στο σπίτι και δε βγαίνουν καθόλου έξω. Το σπίτι καθαρίζεται τακτικά με ηλεκτρική σκούπα, η άμμος καθαρίζεται καθημερινά και αλλάζεται κάθε εβδομάδα και τα γατάκια είναι εμβολιασμένα και στειρωμένα. Επειδή έχω ακούσει κι εγώ κάποιες βλακείες σχετικά με ασθένειες και την τρίχα της γάτας και άλλες παρόμοιες αηδίες, έχω πάψει δίνω σημασία και τις αγνοώ. Καθόλου δεν με ενδιαφέρει ποιοι θα με επισκεφτούν. Ας με επισκεφτούν όσοι θέλουν και αγαπούν τα ζώα. Για όλους τους άλλους δεν υπάρχει χώρος ούτε στο σπίτι μας ούτε και στην καρδιά μας. Πιστεύω πως οι άνθρωποι είναι πιο βρώμικοι και κουβαλάνε πιο πολλά απ' ότι τα ζωάκια τα προστατευμένα μέσα σε σπίτι.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 20:35, 14-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Για όλους τους άλλους δεν υπάρχει χώρος ούτε στο σπίτι μας ούτε και στην καρδιά μας.

Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις κι ένα σκύλο για να κρατάει μακριά τους ηλίθιους ζωοφοβικούς

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 20:39, 14-11-10:

Εγώ πάλι από την πείρα μου θεωρώ ότι είναι και θέμα επαρχίας. Σε κάποια μέρη τα ζώα τα θεωρούν σκουπίδια. Το είδα φέτος στην Κω που δούλευα.
Από εκεί και πέρα σέβομαι τους ανθρώπους που δεν τα θέλουν στο σπίτι και κλείνω τα ζωάκια μου όταν έρχονται (ένα άτομο να είναι αυτό)αλλά σε καμμία περίπτωση και με καμμία φίλη δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Δεν με νοιάζει όμως κι όλας. Όποιος θέλει έρχεται όποιος θέλει ας κάτσει σπίτι του. Εγώ με τα ζωάκια μου έχω ισορροπία και με χαλαρώνουν . Για κανένα δεν το θυσιάζω αυτό. Για αυτό μην μασάς. Εγώ θα τις δούλευα κιόλας άμα κάναν σαν υστερικές. Εγώ να πω την μαύρη αλήθεια πιο πολύ φοβάμαι μην μου μεταδώσει αρρώστια άνθρωπος παρά ζωάκι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 20:42, 14-11-10:

Και εγω αναγκαζομαι και κλεινω τη μικρη στο δωματιο της με ολα τα απαραιτητα φυσικα...Αλλα πραγματικα δεν φευγει το μυαλο μου απο αυτη ουτε λεπτο...Τι κανει, κοιμαται? Τρωει? Θελει χαδια? Λιωνω...

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,933 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 20:57, 14-11-10:

Εγω παλι δεν τον κλεινω πουθενα τον μικρο οποιος ερθει σπιτι ας ανεχτει και το μωρο μου! Αν και μεχρι και μια απο τις κολλητες μου που δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με τα ζωακια και κυριως με τις γατες Δεν επαψε να ερχεται (οσο της επιτρεπεται βεβαια καθως δευτερη χρονια πανελληνιες ειναι παλουκι και την καταλαβαινω που εχει αραιωσει λιγο τις επισκεψεις λογω διαβασματος) και οποτε ερχεται ο μικρος της τριβεται και καθεται πανω της και κανενα απολυτως προβλημα δεν εχει ναι ναι αυτη ειναι κολλητη μου! δεχεται και την γατα μου και εμενα Οποτε οι φιλοι η μαλλον οι πραγματικοι φιλοι φαινονται

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 21:00, 14-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Pennylane
Εγω παλι δεν τον κλεινω πουθενα τον μικρο οποιος ερθει σπιτι ας ανεχτει και το μωρο μου! Αν και μεχρι και μια απο τις κολλητες μου που δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με τα ζωακια και κυριως με τις γατες Δεν επαψε να ερχεται (οσο της επιτρεπεται βεβαια καθως δευτερη χρονια πανελληνιες ειναι παλουκι και την καταλαβαινω που εχει αραιωσει λιγο τις επισκεψεις λογω διαβασματος) και οποτε ερχεται ο μικρος της τριβεται και καθεται πανω της και κανενα απολυτως προβλημα δεν εχει ναι ναι αυτη ειναι κολλητη μου! δεχεται και την γατα μου και εμενα Οποτε οι φιλοι η μαλλον οι πραγματικοι φιλοι φαινονται
Συμφωνω!!!!!! Και πραγματικα ετσι πρεπει να ειναι... Αλλα εμας η μικρη ανεβαινει παντου και φοβαμαι μην τη δουν σε κανενα παγκο κουζινας (τον οποιο καθαριζω καθε φορα πριν μαγειρεψω) αλλα επαναλαμβανω
Μπορεις να αλλαξεις κολλημενα μυαλα??

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

H Pennylane έγραψε στις 21:05, 14-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από speri
Συμφωνω!!!!!! Και πραγματικα ετσι πρεπει να ειναι... Αλλα εμας η μικρη ανεβαινει παντου και φοβαμαι μην τη δουν σε κανενα παγκο κουζινας (τον οποιο καθαριζω καθε φορα πριν μαγειρεψω) αλλα επαναλαμβανω
χαχαχαχα και εμενα ουτε ο ταρζαν να ηταν!!
Μπα ορισμενα μυαλα δεν αλλαζουν...Καλα λες...απλα εμεις ματαια προσπαθουμε να τα αλλαξουμε!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:12, 14-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από speri

ΟΧΙ..οντως δεν μπορεις να τα αλλαξεις αυτα τα μυαλα..οποτε απλα....ΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙΣ..

Παράθεση

bobo (Αντα)

Νεοφερμένος

H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμπάκα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H bobo έγραψε στις 21:26, 14-11-10:

Παιδια πηρα μια καλη τζουρα κουραγιο με ολα αυτα που μου ειπατε.Μου μεταφερατε τη θετικη σας ενεργεια,που την αντλησατε απ τις γατουλες σας φανταζομαι... Θα ηθελα να προσθεσω σ ολα αυτα που ειπατε οτι τα παιδακια που μεγαλωνουν με ζωακια ειναι αδυνατον καποια στιγμη να αλαξουν αποψη μεγαλωνοντας.Να τα μαθουν βεβαια οι γονεις τους να τα αγαπουν

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 22:11, 14-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
ΟΧΙ..οντως δεν μπορεις να τα αλλαξεις αυτα τα μυαλα..οποτε απλα....ΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙΣ..
Ναι βρε Εφη μου...Αλλα στο συγγενη τι θα πεις??? Αστα σου λεω , η καρδια μου με πιανει...

Αρχική Δημοσίευση από bobo
Παιδια πηρα μια καλη τζουρα κουραγιο με ολα αυτα που μου ειπατε.Μου μεταφερατε τη θετικη σας ενεργεια,που την αντλησατε απ τις γατουλες σας φανταζομαι... Θα ηθελα να προσθεσω σ ολα αυτα που ειπατε οτι τα παιδακια που μεγαλωνουν με ζωακια ειναι αδυνατον καποια στιγμη να αλαξουν αποψη μεγαλωνοντας.Να τα μαθουν βεβαια οι γονεις τους να τα αγαπουν
Μη στεναχωριεσαι στο λεω και θα στο ξαναλεω!!! Παρε κουραγιο απο το γατουνακι σου και περιμενουμε και το δικο σου θεμα με το γατουλινακι σου και με πολλες φωτο!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:18, 14-11-10:

[quote=speri;2473814]

Ναι βρε Εφη μου...Αλλα στο συγγενη τι θα πεις??? Αστα σου λεω , η καρδια μου με πιανει...
Δεν καταλαβα..γιατι..τι ειναι ο συγγενης που δεν θα του πω αυτα που σκεφτομαι;;; ααααα...εγω δεν εχω τετοια προβληματα...ειδικα στους συγγενεις που δεν τους επιλεγουμε..δεν ειμαι καθολου υποχρεωμενη να ακουω την καθε μακακια του αλλου,επειδη ειναι απλα συγγενεης..βρε ουστ απο δω ...μαλιστα εκει,τα λεω ακομα πιο χοντρα...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 22:21, 14-11-10:

Αφου μπορεις μπραβο σου πραγματικα!!! Μακαρι να ημουν και εγω ετσι ρε γμτ...Να τα ελεγα χυμα να ηρεμουσα!!!!!

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 399 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 23:58, 14-11-10:

εγώ πιστεύω πως μπορεί ένας μη φιλόζωος να γίνει φιλόζωος

ο πατέρας μου δεν συμπαθούσε τις γάτες τις κλοτσούσε
όταν ήταν μικρός. με τους φίλους του είχε κρεμάσει μια γάτα ανάποδα
σε ένα δέντρο και της βουτούσαν λίγο το κεφάλι μέσα σε μια λίμνη
όχι όλο το κεφάλι δεν θέλαν να την πνίξουν
μετά την αφήσαν ελεύθερη.ήταν 7 χρονών λέει.

όταν πρωτοερχόταν η γκριζούλα σπίτι ήθελε να τη βγάζουμε στο μπαλκόνι
την έδιωχνε κλπ
πλέον είναι όλο αγάπες και χάδια
το ίδιο και με ένα γατάκι που βρήκα στο δρόμο
μου είπε σε 2 βδομάδες θα το αφήσεις στο δρόμο
και έχουν περάσει 2 μήνες.

πιστεύω πως μπορεί κάποιος μη φιλόζωος να αλλάξει.

Παράθεση

Nasia16655

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nasia16655
H Nasia16655 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 στο σπίτι αμέτρητες στον κήπο του εξοχικού έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Nasia16655 Gatomama x 2 έγραψε στις 15:23, 16-11-10:

Έχω μεγαλώσει με ζώα και αισθάνομαι πραγματικά τυχερή για την αγάπη που μου έχουν δώσει, ανιδιοτελώς.
Κάθε φορά που μπαίνω στο σπίτι και έρχονται οι γάτες μου να με καλωσορίσουν,
κάθε φορά που κάθονται πάνω μου για να τις χαϊδέψω νιώθω μια ανείπωτη γαλήνη και χαρά.

Λυπάμαι αφάνταστα τους ανθρώπους που δεν έχουν πάρει τρυφερότητα από ένα ζώο ποτέ στην ζωή τους,
γιατί είναι κολλημένοι.. γιατί είναι υπερβολικοί… γιατί έτσι τους έμαθαν…
Πολλοί γονείς δυστυχώς αντί να μαθαίνουν τα παιδία τους να σέβονται και να αγαπάνε τα ζώα τα μαθαίνουν να τα φοβούνται και να τα κακομεταχειρίζονται.
Δεν συγχωρώ ποτέ έναν άνθρωπο που δεν σέβεται τα ζώα, το να μην τα συμπαθείς είναι δικαίωμα σου αλλά είσαι υποχρεωμένος να τα σέβεσαι.

Επίσης δεν πρόκειται να απολογηθώ ή να δικαιολογηθώ σε κανέναν που έχω γάτες σπίτι μου (ή οποιοδήποτε άλλο ζώο), σε όποιον αρέσει…. Έτσι απλά και ήρεμα.

Παράθεση

bobo (Αντα)

Νεοφερμένος

H bobo έγραψε στις 16:55, 16-11-10:

Εκει βρισκεται το μεγαλειο των ζωων,στην ανιδιοτελεις αγαπη που σου προσφερουν.Και δεν θα τη βρεις σε καμια ανθρωπινη σχεση,ουτε καν στη σχεση γονιου με παιδι,σε ολες τις ανθρωπινες σχεσεις υπαρχει ενα ειδος ιδιοτελειας.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:54, 20-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από efoulito

προσπάθησε να εξηγήσεις στους φίλους σου ότι δεν έχουν κάτι κακό
οι γάτες και γενικά τα ζώα και ούτε είναι άρρωστα
αν εξακολουθούν να πιστεύουν τα ίδια άστους να λένε
προφανώς δεν αγάπησαν και δεν αγαπήθηκαν ποτέ από κάποιο ζώο
και δε ξέρουν τι ευλογία είναι να σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Παιδιά,εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να εξηγήσω...Να εξηγήσω τα αυτονόητα;;;;;;Oχι....
Μασημένη τροφή δεν δίνω σε ανθρώπους 30 χρ. εώς 60-είναι το ηλικιακό target group που μπαίνει στο σπίτι μου- και θεωρώ δική τους έλλειψη που δεν έχουν επεξεργαστεί το μέσα τους σ'αυτό το θέμα....και δική τους υποχρέωση στην τελική...Αν και δεν το θεωρώ τόσο θέμα εκμάθησης..όσο ο θεωρώ θέμα αυθόρμητου συναισθήματος.
Σε ένα παιδί ,ναι,θα μπω στην διαδικασία να εξηγήσω,θα το ρωτήσω πχ με όμορφο τρόπο γιατί τραβάει την ουρά της γάτας μου κτλ,θα του εξηγήσω ότι τα γατάκια έχουν και αυτά συναισθήματα όπως εμείς ,και μπλα μπλα μπλα.......Πολλές φορές τα έχω πάρει στο κρανίο από μικρούς επισκέπτες που βασανίζουν τα γατούλια μου...με τους γονείς βασικά,όχι με τα παιδιά, ...απορώ και τα παίρνω ,που περα βρέχει,ούτε παρατήρηση ούτε τίποτα....
Απλά βγάζω συμπεράσματα,αθόρυβα και σιωπηλά...
Το σπίτι μας είναι ο δικός μας παράδεισος,και το διαμορφώνουμε όπως εμείς γουστάρουμε...και σ'όποιον αρέσει!
Ότι κρεμιούνται κουδούνια,σιγά το νέο...Περισσότερα σ'αυτόν που έχει 3 γάτες,αντί για μία!...Περισσότερα σ'αυτόν που είναι ανύπαντρος,ή χωρίς παιδιά,αλλά με γάτα-ες,απ'ότι στον παντρεμένο, με παιδιά και γάτα-ες!...Υπάρχουν χαζά στερεότυπα...
Ξέρω όμως ανθρώπους,που νόμιζαν ότι δεν γουστάρουν τις γάτες,επειδή έτσι τους είχε κάτσει...Και όταν γνώρισαν και είδαν στο σπίτι μου τί εστί γάτα,το πιστεύετε ότι ψάχνονται να πάρουν γάτα;;;Συνειδητά πλέον,και ξέροντας τί εστί γάτα,όχι σαν επιπόλαια παρορμηση...Πολλοί δεν ξέρουν και υιοθετουν απόψεις χωρίς να ξέρουν!
Όσο για το αν είναι θέμα παιδείας ή περιοχής....πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον καθένα προσωπικά,χωρίς ιδιαίτερες γενικεύσεις...Και κάτι που ίσως σας ακουστεί παρωχημένο.....πιστεύω ότι σε κάποιο βαθμό οι άνθρωποι γεννιούνται...Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσετε...
Η μητέρα μου γεννήθηκε και μεγάλωσε σε χωριό,με γάτες,σκύλους,κοτέτσι κτλ...Από μία αμόρφωτη-όσον αφορά γνωστικό επίπεδο-,αλλά πολύ φιλόζωη μητέρα...Είχε δηλαδή όλες τις ¨προδιαγραφές¨ να γίνει φιλόζωη με τα όλα της!Η μητέρα μου ,θα το πω απλά,δεν γουστάρει τα ζώα...Γίνεται έξαλλη φυσικά ,με φαινόμενα κακοποίησης ζώων,και τα κατακρίνει,αλλά συγχρόνως,δεν θέλει πολλά-πολλά......Είχαμε 20 χρονια σκύλο,ένα υπέροχο κόλεΪ,και την είχα δει ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορές να το χαΪδεύει,και αυτές σε φάση πένθους,που ένιωσε ότι ο σκυλάκος κουλουριαζόταν στα πόδια της και ένιωθε τον πόνο της.Ο αδελφός της,μεγαλωμένος στο ίδιο περιβάλλον από την ίδια μάνα, τρελλά φιλόζωο άτομο....Τον έψαχνε η γιαγιά μου μικρό,και εκείνος ήταν χωμένος στο ...κοτέτσι και καθόταν με τις κότες ώρες ατέλειωτες...
Εγώ από τότε που με θυμάμαι ,κουβαλούσα σπίτι κρυφά ή φανερά ώσπου να το πάρει χαμπάρι η μαμά,όόό,τι τετράποδο έβρισκα στο δρόμο...Νιώθω ότι γεννήθηκα με αυτό το συναίσθημα...Ο αδελφός μου το ίδιο...Θέλω να πω ότι δεν γαλουχηθήκαμε να αγαπάμε τα ζώα,η μητέρα μου έβλεπε γάτα και πάθαινε παράκρουση !¨βρώμικο!Θα κολλήσετε αρρώστειες!Ψείρες!¨...δεν ξέρω,ήταν μάλλον στο dna μας!Ή στην διακριτική μας ευχέρεια να ¨δουλέψουμε¨ τον εαυτό μας όπως θεωρούσαμε εμείς καλύτερο,και να πάμε ένα βήμα μπροστά.....
Πολλά είπα...!!!!!Πάντως άτομα που δεν αγαπάνε τα ζώα....sorry που θα το θέσω έτσι,τα θεωρώ ¨ ελλειπή ¨ σε ένα μεγάλο κεφάλαιο...
Όσους κακοποιούν ζώα,πολύ απλά,τα θεωρώ ψυχιατρικά περιστατικά,που την λέξη αγάπη μόνο σε λεξικό μπορεί να την βρούν ,γιατί δεν την έχουν νιώσει,δεν την έχουν λάβει,και αυτή η πηγή μέσα τους έχει στερέψει......

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:00, 20-11-10:

κουμπαρα συμφωνω βασικα,απολυτα μαζι σου...με εχεις καλυψει.Και εγω στο σπιτι μου,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κατσω να εξηγησω τα αυτονοητα...οποιος θελέι..αλλιως δεν τον θελω εγω....

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 20:06, 20-11-10:

Μαρίνα +++++++++++++++
τα είπες όλα
και τα είπες τέλεια!!!

Παράθεση

Nasia16655

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nasia16655
H Nasia16655 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 στο σπίτι αμέτρητες στον κήπο του εξοχικού έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Nasia16655 Gatomama x 2 έγραψε στις 10:44, 22-11-10:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!
Και όπως έχω πει και πιο πριν, συγχωρήστε με που επαναλαμβάνομαι αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό...

Είναι δικαίωμα του καθενός να συμπαθεί ή όχι τα ζώα αλλά είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του να τα σέβεται...

και αν στο σπίτι μου κάποιος δεν σέβεται τα ζωάκια που έχω σημαίνει ότι δεν σέβεται κ εμένα!

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas έγραψε στις 16:34, 22-11-10:

έχεις δίκιο μαρίνα
τελικά αν δεν γνωρίσει κάποιος γάτα
δε μπορεί να καταλάβει...
θυμάμαι που προσπαθούσα να εξηγήσω σε μια γνωστή μου
ότι οι μαύρες γάτες δεν έχουν διαφορά με τις υπόλοιπες και δεν είναι διαβολικές
και δεν πρέπει να τις κλοτσάει.
ωω θέε μου μόνο που το θυμάμαι.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:30, 22-11-10:

Nομίζω ότι κάποια πράγματα ,κάποια συναισθήματα,μόνο ζώντας τα τα καταλαβαίνει κανείς...
Άντε να εξηγήσεις πχ σε κάποιον που δεν έχει ερωτευτεί,τί είναι έρωτας...θ'αρχίσεις να του λες...¨είναι ένα συναίσθημα που σου κόβονται τα γόνατα,σε πιάνει ταχυπαλμία και ταχυκαρδία όταν βλέπεις τον άλλο,σου κόβεται η όρεξη,νιώθεις πεταλουδίτσες στο στομάχι σου,είσαι αφηρημένη....¨...θα καταλάβει;;;Σαν ασθένεια θα το πάρει και θα πει ¨ααα,έτσι είναι;;;;ευχαριστώ ,δεν θα πάρω!¨
Το να ζεις με γάτα ,επίσης πιστεύω πως αν δεν το βιώσει κάποιος,δεν πα να του λες και να του περιγράφεις;;; Δεν μπορεί να ξέρει ,ούτε καν να φαντάζεται......αυτοί χάνουν!

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas έγραψε στις 20:57, 22-11-10:

πολύ ωραίο παράδειγμα

τουλάχιστον μην τα χτυπάς αν δε σαρέσουν
μην τα φολιάζεις μην τα κακοποιείς
δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα αγαπάς
αλλά σε υποχρεώνουμε να μην τα κακομεταχειρίζεσαι.
αυτό είναι το χειρότερο.
τέσπα ας μην κάνω spam

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους