Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 146,563 εγγεγραμμένα μέλη και 714,452 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 449 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Χαρίζονται γατάκια!

μαριαννακατ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαριαννακατ
H μαριαννακατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H μαριαννακατ έγραψε στις 01:15, 16-02-11:

πριν μια βδομαδα περιπου βρηκα διπλα στα σκουπιδια μεσα σε μια σακουλα τρια νεογεννητα γατακια 7 ημερων το πολυ.απο τοτε τα φροντιζω οσο και οπως μπορω διαβαζοντας σε διαφορα φορουμς και η αληθεια ειναι οτι φαινονται μια χαρα...δυστηχως ομως δε μπορω να τα κρατησω οσο και να το θελω.ειναι θηλυκα και τα τρια .μακαρι να μπορουσα να δωσω και τα τρια καπου για να μη χωριστουνε!αλλα δυσκολο!οποιος θελει να επικοινωνησει μαζι μου!ευχαριστω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG0810.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  432,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG0809.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  298,0 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yusaku
Ο yusaku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O yusaku έγραψε στις 11:50, 16-02-11:

Απίστευτο το μικράκι!
Θα βοηθούσε να γράψεις σε ποια περιοχή είσαι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 13:13, 16-02-11:

Είναι πολύ μωλά, μωλέ μου!
Τους εύχομαι καλή τύχη!

bagheera

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bagheera
Ο bagheera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O bagheera έγραψε στις 13:58, 16-02-11:

MariannaCat Προσοχή:
Το βασικό πρόβλημα σε γατάκια τόσο μικρής ηλικίας είναι η ανωριμότητα του συστήματος θερμορύθμισής τους. Συνήθως οδηγεί στο θάνατο, ακόμη και μετά πάροδο αρκετών ημερών, κατά την οποία τα μικρά φαίνονται υγιή. Χρειάζονται -μιλώ εξ ιδίας πείρας- ΣΥΝΕΧΗ χρήση εξωτερικής πηγής θερμότητας. Μιά άριστη λύση είναι το υπόστρωμα θερμοφόρας, το οποίο θα πρέπει να ανανεώνεται ανά τρείς ή τέσσερεις ώρες (ναι, και τα ξημερώματα). Μη φοβάσαι, κίνδυνο να καούν ΔΕΝ έχουν (τέτοιο κίνδυνο έχουν οι αδέξιοι άνθρωποι, όπως εγώ: σε αντικατάσταση του θερμού νερού της φιάλης περιέχυσα το βραστό υγρό πάνω στην παλάμη μου. Οι ουλές χρειάστηκαν πάνω από έτος για να εξαλειφθούν). Επίσης, καλόν -άριστον- είναι να θερμαίνεται, και μάλιστα συνεχώς, ο χώρος στον οποίο διαμένουν τα βρέφη. Τον Φεβρουάριο του 2009 η βοηθός μου μου τηλεφώνησε, απεγνωσμένη, οτι, κατά τη διάρκεια περιπάτου πεζή, βρήκε, σε σακούλα, τέσσερα νεαρά -περίπου 15/20 ημερών- γατάκια, δυό θηλυκά και δυό αρσενικά. Τα αναδέχτηκα και άρχισε η όλη ιστορία: δύο μου πέθαναν, από αυτόν, ακριβώς, το λόγο (κρυοπληξία). Από τα υπόλοιπα δύο, ο γατούλης μόλις και επιβίωσε (σήμερα είναι ένας πελώριος κόκκινος γάτος, γεμάτος τρυφερότητα και πονηριά), η δε γατούλα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙΠΟΤΕ (...θηλυκό αποφασισμένο να επιβιώσει!). Μέχρι να μου κατέβει η ιδέα της θερμοφόρας, η αγωνία μου, καθώς τα έβλεπα να σβύνουν από την κρυοπληξία μέρα με τη μέρα, ήταν αφόρητη! Από το σημείο εκείνο και μετά, η κατάστασι εξομαλύνθηκε με αλματώδεις ρυθμούς. Καλή επιτυχία, και μην ξεχνάς την θερμότητα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,416 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 15:21, 16-02-11:

Καλη τυχη στα γατακια

μαριαννακατ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαριαννακατ
H μαριαννακατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H μαριαννακατ έγραψε στις 16:21, 16-02-11:

μπαγκιρα ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες..η αληθεια ειναι οτι τους εχω εξω απ τη κουτα σομπα και ζεσταινονται..θελω να πιστευω οτι ειναι μια χαρα απο αποψη θερμοκρασιας.το ενα ομως κατι εχει στα ματακια του σα μεμβρανη και προβληματιζομαι γιατι γενικα ξυπναει παντα πριν απ τα αλλα κλαιει κ ειναι λιγο ανησυχο.απλα πρεπει ν βρεθει καποιος π θα ξερω πως θα τα φροντιζει σιγουρα κ θα ειναι διπλα τους γιατι κ εγω εχω χιλια πραγματα να κανω μεσα στη μερα κ εχω τρελαθει !μεχρι που τα κουβαλαω μαζι μου στο αυτοκινητο για να τα εχω συνεχως μαζι μου!τελος παντων.αθηνα-αλιμο μενω!!!

bagheera

Νεοφερμένος

O bagheera έγραψε στις 10:53, 17-02-11:

Χωρίς να παριστάνω τον ειδικό, πιθανολογώ δύο διαφορετικές καταστάσεις, αμφότερες οφειλόμενες στην περιγεννητική ευαισθησία των μικρών και στην έλλειψι επαρκών μητρικών αντισωμάτων:
1.Απλή επιπεφυκίτιδα. Αριστο το Τobradex, δις ΜΟΝΟΝ ημερησίως, άλλοιώς κίνδυνος βλάβης του φλοιοεπινεφριδικού άξονα (κορτιζόνη). Αντίστοιχο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ, με φαιδρά, ενίοτε, αποτελέσματα (αφύπνισι των βρεφών χωρίς να μπορούν να ανοίξουν τα μάτια τους, λόγω της βλέννας!)
2.Τράχωμα (chlamydia trachomatis - συνηθισμένο, κάποτε, και ακόμα, και στους ανθρώπους). ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΤΥΦΛΩΣΗ! Ευδιάγνωστο διακριτικό σύμπτωμα η βαθειά υποκίτρινη χρώση και η ιδιαιτέρη πυκνότητα και ιξώδες της βλέννας. Εάν η θεραπεία με κολλύριο (βλέπε αμέσως ανωτέρω) ΔΕΝ αποδόσει εντός δύο, το πολύ, εικοσιτετραώρων (υπό ομαλές συνθήκες η αντίδρασι - διαύγασι του οφθαλμού- είναι σχεδόν άμεση, αναγκαία η χρήση αντιβιωτικής αλοιφής ευρέως φάσματος (κοινότατο φάρμακο - αλοιφή), και πάλι ΔΙΣ, μόνον, ημερησίως.
Eπαναλαμβάνω, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, οτι μου φαίνεται μάλλον ανεπαρκής η θέρμανση από απόστασι. Νομίζω -και επιμένω- οτι η χρήση θερμοφόρας είναι αναγκαία, προκειμένου να μειωθούν, και, εάν είσαι τυχερή ν΄αποφευχθούν ολοσχερώς, οι απώλειες. Εν τέλει, οι μετακινήσεις καλόν είναι ν΄αποφεύγονται. Τα μωρά ΔΕΝ έχουν κίνδυνο εάν μείνουν μόνα για λίγες ώρες -χωρίς να παραλείπεται το ταίσμα, το οποίο είναι κρίσιμης σημασίας- υπό την προυπόθεσι οτι διατηρείται σταθερή και συνεχής θέρμανσή των, ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙ ή ημίφως.

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 15:42, 17-02-11:

Η bagheera φαίνεται πολύ έμπειρη και έχει δίκιο στο περί θερμοφόρας.
Σε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου ως θερμοφόρα χρησιμοποιούσα ένα μπουκάλι πλαστικό (όχι γυάλινο) το οποίο αφού γέμιζα κάθε 3-4 ώρες με πολύ ζεστό νερό και φρόντιζα να το κλείνω σφιχτά με το καπάκι, κατόπιν το κάλυπτα με δύο βαμβακερές αθλητικές κάλτσες. Τα μωρά θα σε ξαφνιάσουν όταν τα δεις να αγκαλιάζουν το μπουκάλι και να κοινούνται ήσυχα κι ευχαριστημένα. Επίσης στην κουτα τους έβαζα ένα ρολόι για να νομίζουν οτι ακούν τον θόρυβο της καρδιάς της μανούλας τους και φυσικά κάποιο λούτρινο ζωάκι για περισσότερη ζεστασιά. Φρόντιζε επίσης μόλις φάνε να τους χαιδελυεις απαλά την κοιλίτσα με ένα βαμβακάκι ωστε να κάνουν τσισάκια και κακά τους. Αν χρειαστείς έχω Ormilac να σου δώσω επιδή εμένα δυστυχώς το γατάκι που φρόντιζα δεν κατάφερε να επιβιώσει.Καλή τύχη με τα μωράκια σου.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,183 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:46, 17-02-11:

Συμφωνω με τους παραπανω,τα μικρα πρεπει να εχουν θερμοκρασια πανω απο 38 βαθμους,το κολπο με το μπουκαλι πιανει,το εχω δοκιμασει κι εγω,και το κολπο με το ρολοϊ επισης.Οσο για το Tobradex,καλο θα ηταν κατα τη γνωμη μου να μην το χρησιμοποιησεις σε τοσο μικρη ηλικια χωρις να τα δει κτηνιατρος απο κοντα,γιατι μπορει να προκαλεσει ανεπανορθωτη βλαβη.Καλη τυχη στα μωρα!

bagheera

Νεοφερμένος

O bagheera έγραψε στις 10:16, 18-02-11:

Αρχίζω να αισθάνομαι γέρος! Για οποιονδήποτε της γενιάς μου, Ο Bagheera είναι ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ πάνθηρας φίλος από το κλασσικό έργο του Disney, "Ο Μόγλης και το Βιβλίο της Ζούγκλας"! Οσον αφορά το μπουκάλι, βρίσκω οτι υπολείπεται, σε αποτελεσματικότητα, μακράν της θερμοφόρας. ΔΕΝ εξασφαλίζει ενιαία εκπομπή της θερμότητας και, χείριστον όλον, ψύχεται εντός κλάσματος του χρόνου διαρκείας της πρώτης. Η συνήθης αναγκαία θερμοκρασία του περιβάλλοντος για νεογέννητα πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 38-40C. Σκόπιμο θα ήταν να θερμομετρηθούν (από κτηνίατρο), τα μικρά. Αν η θερμοκρασία τους κυμαίνεται γύρω στους 39-41 βαθμούς, όλα πάνε καλά. Πιό κάτω, κίνδυνος ΑΜΕΣΟΣ υποθερμίας.

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 10:26, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από bagheera
Αρχίζω να αισθάνομαι γέρος! Για οποιονδήποτε της γενιάς μου, Ο Bagheera είναι ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ πάνθηρας φίλος από το κλασσικό έργο του Disney, "Ο Μόγλης και το Βιβλίο της Ζούγκλας"!
Είμαστε πολλοί της γενιάς του Disney μην ανησυχείς
Μίκυ

Το μπουκάλι το πρότεινα επειδή σε κάθε σπίτι υπάρχει τουλάχιστον ένα

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RoulaBilly
H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 18:16, 18-02-11:

το προωθω στο facebook για να σε βοηθησω...

af-21-ro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη af-21-ro
H af-21-ro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H af-21-ro έγραψε στις 18:13, 23-02-11:

Μπραβο μαριαννακατ,εχεις κανει σπουδαια δουλεια,η περισσοτερη απλα θα προχωρουσαν κανοντας πως δεν ακουν το νιαουρισμα απο τα σκουπιδια!!!....θα σε παρακαλεσω αν μπορει να μου πεις μερικες λεπτομεριες γιατι νομιζω μπορω να βοηθησω..εγω δεν εχω γατακι και..το σκεφτομαι,εχω επισης πολλους φιλους που δεν εχουν κ ισως παρουν...το μαιλ μου ειναι afroula_21@hotmail.com αν μπορεις στειλε μου φωτο που θα φαινοντε καλυτερα οι ψυχουλες και πες μου επισης αν ακομα τρωνε με συριγγα,αν τα εχεις παει σε καποιο γιατρο,πως μπορω να επικοινονησω..εγω μενω καλλιθεα.ευχαριστω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-02-11 στις 18:26. Αιτία: κεφαλαια

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,183 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:09, 20-03-11:

Τι εγινε τελικα με αυτα τα μωρακια;

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους