Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,557 εγγεγραμμένα μέλη και 715,494 μηνύματα σε 22,613 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 148 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δερματικό πρόβλημα

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 259 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 21:54, 09-01-19:

εδω και μερες η πληγη εχει κλεισει τελειως και γενικα ειναι σε πολυ καλη κατασταση και διαθεση.
της αρεσει και ο χειμωνας πιστευω γι αυτο.

ελπιζω να συνεχισει ετσι
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,180 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:20, 09-01-19:

Από εδώ και πέρα "σιδερένια", ευχόμαστε κι εμείς.

Και καλή νέα χρονιά!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria anna (Μαριάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria anna
H Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7γατες δικές μου+14γατακια που τα εδωσα! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Maria anna My cats...my loves! έγραψε στις 18:51, 10-04-19:

Η γατούλα μου εδώ και λίγο καιρό έχει χάσει τρίχωμα και έχει κάνει μια τρύπα στον λαιμό της!Μίλησα και τον κτηνίατρο αλλά μου έδωσε ένα υγρό το οποίο δεν έκανε τίποτα! Φοβάμαι να της κάνω κάτι γτ είναι έγκυος!!!Έχετε να μου προτείνετε τπτ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,180 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:10, 10-04-19:

Καλησπέρα Μαριάννα και καλωσήρθες στην παρέα μας.
Αφού η αγωγή που της έδωσε ο γιατρός δεν είχε αποτελέσματα, πιστεύω οτι το καλύτερο θα είναι πρωτίστως να τον ενημερώσεις.
Μπορεί να χρειαστεί μια ακόμη επίσκεψη στο κτηνιατρείο για να το κοιτάξει καλύτερα (ενδεχομένως να πάρει και δείγμα από το μολυσμένο τρίχωμα προκειμένου να το εξετάσει καλύτερα), οπότε και να δώσει μια διαφορετική θεραπεία, αυτή τη φορά αποτελεσματική.
Και βέβαια δεν θα παραλείψεις να τον ρωτήσεις αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος, δεδομένης της εγκυμοσύνης της γατούλας σου.
Περαστικά εύχομαι στη γατούλα σου και καλά γεννητούρια.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aneprokopos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aneprokopos
Ο aneprokopos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O aneprokopos έγραψε στις 09:05, 26-10-19:

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα

Έχω έναν γατούλη, που δεν έχω στειρώσει και τον αφήνω να κυκλοφορεί ελεύθερο στην αυλή και έξω από αυτή. Μένω στην εξοχή.
Το πρόβλημα είναι, ότι μονίμως τον τελευταίο καιρό έχει πληγές πίσω από τα αυτιά, οι οποίες εκεί που δείχνουν ότι επουλώνονται, εκεί ξαναματώνουν. Τον έχω δει να τσακώνεται και να φεύγουν ολόκληρες τούφες από το κεφάλι του και έλεγα μήπως είναι από τσακωμούς. Αλλά γιατί να είναι τόσο επίμονες οι πληγές; Μήπως έχουν μολυνθεί; Μήπως του προκαλούν φαγούρα και τις ματώνει αυτός; Τι θα μπορούσα να κάνω;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,995 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:50, 26-10-19:

Καλημερα φιλε μου.
Ειναι σιγουρο οτι ο γατος χρειαζεται κτηνιατρο.Το πιο πιθανο ειναι η μολυνση και για να σταματησει αυτος ο κυκλος ισως χρειαστει αντιβιωση,αυτο ΜΟΝΟ ο γιατρος μπορει να στο πει.
Υπαρχει ομως και αλλο ενδεχομενο αυτο ,αυτο του καρκινου το δερματος,συνηθως σε μυτη και αυτια εμφανιζεται πολυ συχνα κυριως σε γατια που τα βλεπει ο ηλιος,αφου βγαινει εξω,που ομως ανετα μπορει να ιαθει αν δεν καθυσερησεις πολυ,με εγχειρηση.Οποτε οπως καταλαβαινεις ο κτηνιατρος ειναι μονο δρομος.Ειτε στην μια περιπτωση ειτε στην αλλη.
Παράθεση

aneprokopos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aneprokopos
Ο aneprokopos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O aneprokopos έγραψε στις 12:57, 26-10-19:

Κατάλαβα. Να δω πως θα καταφέρω να τον πάω σε κτηνίατρο. Είναι ζόρικος και καμιά φορά δαγκώνει κιόλας.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 13:11, 26-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από aneprokopos
Κατάλαβα. Να δω πως θα καταφέρω να τον πάω σε κτηνίατρο. Είναι ζόρικος και καμιά φορά δαγκώνει κιόλας.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Καλωσήλθες φίλε μας.

Αν θες , ρίξε μια ματιά και σ'αυτό το θέμα που έχουμε για το πώς μπορείς να τον καταφέρεις να μπει στη γατοφόρο. Αφορά κυρίως αδέσποτα, αλλά ίσως σε βοηθήσει.
Περαστικά και γρήγορα στο γατούλη σου, εύχομαι να είναι κάτι εύκολα αντιμετωπίσιμο.
Παράθεση

jonaf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jonaf
H jonaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H jonaf έγραψε στις 11:37, 22-03-20:

Καλημέρα

Είμαι νέο μέλος στο site, παρόλο που και πριν την εγγραφή μου το παρακολουθούσα. Η εμπειρία μου με κατοικίδια ήταν αποκλειστικά με σκυλάκια. Εδώ και τρία χρόνια όμως κρατήσαμε στο σπίτι τρία γατάκια που γεννήθηκαν στην αυλή μας. Τον Πιβ, το Μπαλλούνι και τη Τζίνη. Οι δύο σκύλοι μας, ο Baba και ο Frisbee τα δέχτηκαν χωρίς να αντιμετωπίσουμε προβλήματα. Τα τελευταία δύο χρόνια φύγαμε από την Αθήνα και ζούμε στην επαρχία. Δυστυχώς, τον Μάιο αποχαιρετήσαμε τον Frisbee μετά από 12 χρόνια συνύπαρξης. Τρεις μήνες μετά χάσαμε τη Τζίνη μας. Ψάξαμε παντού... Δεν βρέθηκε. Όταν δεχτήκαμε, μετά από πολύ πόνο, ότι πλέον η οικογένειά μας θα είναι 5μελής εμφανίστηκε από το πουθενά η Μπλιτς. Δύο μηνών γατάκι, όπως μας είπε η κτηνίατρος, ήρθε και έμεινε. Σας γράφω σήμερα γιατί έχω λίγο πελαγώσει. Ο Πιβ είχε μυκητίαση. Επί ένα μήνα ακολουθήσαμε τη θεραπεία που συνέστησε η κτηνίατρος και νομίζω τα καταφέραμε. Το Μπαλλούνι και η Μπλιτς δεν κάνανε θεραπεία γιατί μετά από εξέταση δεν κρίθηκε αναγκαίο. Τώρα βλέπω ότι η Μπλιτς στο πίσω μέρος των μπροστινών ποδιών έχει δύο πληγούλες στρογγυλού σχήματος. Το ξέρω ότι πρέπει να απευθυνθώ στην κτηνίατρο, αλλά το ιατρείο είναι κλειστό λόγω κοροναιού και η αλήθεια είναι πως την έχω τρελλάνει ! Ανεβάζω φωτογραφία, δείξτε κατανόηση για το κείμενο -σεντόνι και παρακαλώ θερμά πείτε μου τί να κάνω ????????? έως ότου τη δει η γιατρός.
Όλες μας οι "ουρές" είναι στειρωμένες και γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα αποπαρασίτωση. Σας Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  90428409_1475047762699775_1425431308317753344_n.jpg
Εμφανίσεις:  21
Μέγεθος:  127,4 KB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,995 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:04, 22-03-20:

Καλημέρα φίλη μου. Τα περισσότερα πλεον ιδιωικά ιατρεία είναι κλειστά, και η δικιά μου κτνηίατρος το έχει κλειστό, αλλά σηκώνουν τηλέφωνα και σε επείγοντα περιστατικά με ραντεβού πας ιατρείο.
Οπότε μην αγχωνεσαι, αν έχεις το κινητό του κτηνιατρου που πας πάρε πρώτα εκει, αν δεν έχεις κινητό μια χαρα αύριο σε ώρες εργάσιμες θα τον πάρεις τηεφωνο και αυτός θα σου πει τι θα κανεις.
Είναι σίγουρο αυτό που σου λέω, πλεον τηλεφωνικά γίνονται τα περισσότερα, το ξέρω απο την κτηνίατρο μου.
Οπότε ηρέμησε και αν δεν έχεις κινητό, αύριο θα παρει στο ιατρείο και θα το σηκώσουν. Αν δεν το σηκωνουν εκεί, πάρε σε άλλον .Αλλά θα το σηκώσουν.
Παράθεση

jonaf

Νεοφερμένος

H jonaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H jonaf έγραψε στις 12:42, 22-03-20:

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Εννοείται ότι αύριο θα επικοινωνήσω με την κτηνίατρο μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:24, 22-03-20:

Αρχική Δημοσίευση από jonaf
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Εννοείται ότι αύριο θα επικοινωνήσω με την κτηνίατρο μας.
Τίποτα γλυκιά μου σε καταλαβαίω απόλυτα και εμένα γενικά με έχει πιάσει μια ανασφάλεια μην πάθω κάτι και χρειαστώ ιατρό ή η γατούλα μου αυτήν την περ'ιοδο, με τρομοκρατεί αυτό. Χρειάστηκε όμως να πάρω την κτηνίατρο μου πριν κανα δυό μέρες και ηταν στο ιατρείο κανονικα αλλά με κλειστές πόρτες και με ραντεβού για κατι επέιγον αλλα να σηκωνει όλα τα τηλεφωνα και να δινει οδηγιες απο αυτο.Οποτε μην αγχώνεσε Στην αναγκη αν δεν την βρισκεις αυριο στειλε μου πμ να σου δωσω το τηλεφωνο της δικιας μου κτηνιατρου.
Παράθεση

jonaf

Νεοφερμένος

H jonaf έγραψε στις 16:35, 22-03-20:

Α, μόνο για κάτι τέτοιες περιπτώσεις αναπολώ την Αθήνα... Είμαι όμως σίγουρη πως θα καταφέρω να επικοινωνήσω μαζί της. Και πάλι ευχαριστώ από καρδιάς. Να είστε καλά !
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 259 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 01:39, 23-04-20:

επανερχομαι παλι καθως ειχα γραψει και στην προηγουμενη σελιδα.
απ οτι φενεται ολο αυτο το θεμα με τη φαγουρα δε λεει να φυγει.
εχω απελπιστει.
ειδικα τον τελευταιο καιρο ηταν σε φουλ εξαρση,ισως και λογω ανοιξης.
δλδ εδειχνε να ζοριζεται πολυ η ερμη.

τελευταια προσπαθεια,αυτοσχεδια,δικια μου,αφου δεν εχω βγαλει ακρη με κανενα γιατρο,ηταν να της βαζω στα χιλιοταλαιπορημενα αυτακια της nivea.
την απλη τη μπλε.
εδω και μια εβδομαδα.
και ηδη δειχνουν πιο καλα απο ποτε.

συνεχεια τα εξινε και παντα ηταν πληγωμενα,μαδημενα και να καινε.
με τη nivea δε τα ξαναεξυσε,εβγαλαν παλι τριχωμα ,ελαχιστο,και ειναι μονιμως δροσερα.

δοκιμασα και πολυ λιγο στην κοιλια της οπου εχει κ εκει μεγαλο προβλημα σημερα πρωτη φορα.
καλο τριψιμο να αποροφηθει,μιας και ειναι τελειως μαδημενη,γλομπος,παιξιμο μετα και χαδια να ξεχαστει να μη γλυφτει αμμεσως,και βλεπουμε πως θα παει.
αυτα προς το παρον.

τι να πω...

θα θελα να εχω εστω την παραμικρη ελπιδα οτι θα δουλεψει,καθως εχω περασει τα ιδια με αναιτιες επιμονες φαγουρες για πολυ καιρο,ηταν πολυ ασχημο και τρομερα εκνευριστικο,και καπως ετσι τις ξεπερασα.
και με μια αλοιφη στις αρχες την elocon που ειναι για αυτη τη δουλεια,και για την οποια θα ρωτησω κανα δυο κτηνιατρους ακομα αν κανει να την δοκιμασω στη γατα .
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:12, 23-04-20:

Πω ρε γμτ τι κρίμα!
Παντως και η δικια μου ειναι αλλεργική απλα οχι τοσο και επειδη ειχα ρωτησει τη γιατρο μου μου ειχε πει οτι θα κανουμε κατι αν φτασει στο σημειο να κανει πληγες,και οταν τη ρωτησα δηλαδη τι θα καναμε μου ειπε θα επρεπε να παρει κορτιζονη.Βεβαια δεν χρειαστηκε.Σου εχει πει κανενας φιλε μου για την κορτιζονη απο το στομα; Βεβαια δεν θυμαμαι και δενε χω χρονο να διαβασω τα προηγουμενα μηνυματα,αλλα σε τετοιες περιπτωσεις κανονικα δινουν ρε συ κορτιζονη.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 12:52, 23-04-20:

Εννοείται ότι έχει πάρει κορτιζόνη.
Και ενέσιμη και σε χάπι και κορτιζονουχες αλοιφές.
Το θέμα είναι ότι η κορτιζόνη δε θεραπεύει.
Απλά κρύβει το θέμα.
Ηρεμεί όσο διαρκεί η επίδραση,αλλά μόλις την αφήσει αρχιζει πάλι το μαρτύριο.
Έχω ένα ντουλάπι φάρμακα μόνο και μόνο για αυτό το θέμα.
Σα γριά 100 χρόνω.
Τι ν πω.
Λέω μήπως είναι κάτι σαν ξηροδερμια που την ερεθίζει και ξυνεται και γλυφεται και μήπως καταπολεμηθεί με ενυδάτωση.
Θα ενημερώσω πως τα πάει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:19, 23-04-20:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
Εννοείται ότι έχει πάρει κορτιζόνη.
Και ενέσιμη και σε χάπι και κορτιζονουχες αλοιφές.
Το θέμα είναι ότι η κορτιζόνη δε θεραπεύει.
Απλά κρύβει το θέμα.
Ηρεμεί όσο διαρκεί η επίδραση,αλλά μόλις την αφήσει αρχιζει πάλι το μαρτύριο.
Έχω ένα ντουλάπι φάρμακα μόνο και μόνο για αυτό το θέμα.
Σα γριά 100 χρόνω.
Τι ν πω.
Λέω μήπως είναι κάτι σαν ξηροδερμια που την ερεθίζει και ξυνεται και γλυφεται και μήπως καταπολεμηθεί με ενυδάτωση.
Θα ενημερώσω πως τα πάει.
Πωπω γμτ πολυ στεναχωριεμαι.Δεν ξερω που μενεις η γιατρος μου ομως πηγαινει αθηνα καθε τεταρτη και σαββατο,βεβαια ΟΧΙ τωρα με τον κορονοιό,δεν ξερω ποτε θα ξαναξεκινησει να πηγαινει,Λουτρακι ειναι, την θεωρω πολυ καλη, αν θες στειλε μου πμ να σου δωσω το τηλεφωνο της.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 13:36, 23-04-20:

Το είχα ψάξει το θέμα αυτό σε Πάτρα ,Αθήνα και Μεσολόγγι και Αγρίνιο όπου μετακόμισα τώρα.
Όλα άρχισαν μετά τη στείρωση και όσο πάει χειροτερεύει.χρονια ολόκληρα τώρα.
Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει και μου το πρότεινε ο τελευταίος είναι ειδικά αγχολυτικα για γάτες σε περίπτωση που είναι ψυχοσωματικες οι φαγουρες.
Λογικά θα το δοκιμάσω κ αυτό.
Έχει γίνει πειραματόζωο η κακομοιρα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:55, 23-04-20:

Τι να πω πραγματικα λυπαμαι γμτ.Αν θες ενημερωνε μας.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε καλυτερα τα πραγματα!
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 22:54, 29-04-20:

τα αυτακια της,μη το ματιαξω,ειναι σε πολυ καλο σημειο και ολο και καλυτερευουν.
δε τα ξαναεξησε και επιτελους βγαζουν τριχωμα παλι μετα απο χρονια,το καταδυναμην δλδ γιατι εχουν φαει πολυ ταλαιπορια.
και αυτα μονο με νιβεα ετσι?

στην κοιλια ομως το ιδιο.
γιατι δεν αφηνει την νιβεα να δρασει και γλυφεται ολη την ωρα.

πγα απο τον κτηνιατρο τον ρωτησα και για τη νιβεα,μου λεει πολυ καλως και καλο σημαδι που επανερχονται τα αυτια της.
ρωτησα και για την αλλη την αλοιφη που επερνα και εγω για τις δικες μου φαγουρες,να τη δοκιμαζα,και τη γνωριζε ηδη και μου ειπε να τη δοκιμασω δεν υπαρχει κινδυνος.
θα το ξεκινησω κ αυτο και βλεπουμε.

παντως πολυ εχω χαρει με τα αυτακια της.
εχει ηρεμισει κ αυτη η κακομοιρα που κοπανιοτανε ολο τον καιρο με μανια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:17, 30-04-20:

Αχ τι ωραια! Τουλαχιστον για τα αυτακια εινα μεγαλη ανακουφιση!Μπραβο!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    aneprokopos

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους