Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,654 εγγεγραμμένα μέλη και 714,096 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 431 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου δεν τρώει!

Nikoletta mix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikoletta mix
H Nikoletta mix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Nikoletta mix κα έγραψε στις 13:36, 18-02-15:

20 μέρεςτον ταιζα με την συριγγα τον δικό μου κάθε 2 ώρες. Να κάνεις το ίδιο με υπομονή. Και όλα θα πάνε καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk
H bbk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 14:35, 18-02-15:

ειναι κ μεγαλη ηλικια (16) που με ανησυχει....ουτε το στομα δεν ανοιγει ,κλεινει τα δοντια,,,,

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikoletta mix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikoletta mix
H Nikoletta mix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Nikoletta mix κα έγραψε στις 14:59, 18-02-15:

Βαζε την σύριγγα άκρη άκρη στο στοματακι της. Εκεί έχει κενό απο δοντακια. Κρατα το κεφαλακι της και δίνε της. Θέλει δεν θέλει θα το καταπινη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rrrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rrrr
H Rrrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Rrrr έγραψε στις 19:00, 28-04-15:

Γεια σας γατοφίλοι, με αυτό το θρεντ εγκαινιάζω και την εγγραφή μου στο σάητ ^^

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Η Shibata δεν τρώει.
Την έχω 4+ μήνες. Δεν θυμάμαι ποτέ να ενθουσιαζόταν με οποιοδήποτε φαϊ. Τρώει συγκεκριμένες τροφές, και πάντα από πολύ λίγο. Η κτηνίατρός μας την βρίσκει στο κατώτατο όριο του φυσιολογικού βάρους. Κατά καιρούς μου είχε προτείνει να της αλλάζω ποικιλία στην ξηρά τροφή και τις κονσέρβες, να δοκιμάσω αυτές των super markets (τύπου whiskas, friskies κτλ) καθώς αποτελούν "παχυντικές λιχουδιές" (lol.). Αλλά όχι.
Έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά ό,τι έχω βρει. Στην πορεία επίσης παρατήρησα ότι πέρα από το ότι μάλλον κάνει δίαιτα είναι και πολύ επιλεκτική στις τροφές (πχ τελικά δεν της αρέσει ξηρά τροφή παρά μόνο μια συγκεκριμένη purina και η royal canin για μικρά γατιά/ δεν τρώει πατέ ούτε κονσέρβα σε κύβους), σε σημείο να προτιμάει να μείνει νηστική για μέρες, παρά να την ακουμπήσει. Όταν δε, έχει την τροφή της προτίμησής της και μας κάνει τη χάρη να φάει, απλά τσιμπολογάει διάσπαρτα μέσα στη μέρα. Σπάνια αδειάζει το μπολάκι της σε ένα 24ωρο. Α, επίσης σε μαγειρευτά, φέρεται να δείχνει μια προτίμηση στο χοιρινό κρέας -μόνο, και πάλι χωρίς ιδιαίτερο ενθουσιασμό.
Έχουμε πάρει τα χάπια μας για σκουληκάκια, και η γιατρός δεν βρίσκει να έχει κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας.
Έχω καθυστερήσει τη στείρωσή της (απαράδεκτη, το ξέρω ) και η έλλειψη όρεξής της εναποτίθεται κι εκεί, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να έτρωγε περισσότερο. Ελπίζω μετά τη στείρωση αυτό να φτιάξει, αλλά αν όχι;
Είχατε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα;
Τόσα χρόνια συγκάτοικος με γατιά, δεν μου είχε τύχει ποτέ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

frubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frubi
H frubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H frubi έγραψε στις 19:02, 03-06-15:

Kαλησπερα. Θελω μια συμβουλη πριν παω τον γατο μου στον γιατρο. Πριν 2 μερες και εντελως ξαφνικα αρχισε να κανει εμετους. Μου ειπαν οτι ολη τη μερα πλενοταν σχολαστικα και εφαγε κανονικα. Επισης ηταν και ευδιαθετος. Επαιζε με τα αλλα 2 που εχουμε. Οι εμετοι σταματησαν χωρις χορηγηση φαρμακου αλλα δεν τρωει οπως πριν. Ηταν που ηταν αδυνατος, τωρα εχει χασει κι αλλο βαρος και τρωει πολυ λιγοτερο. Συνεχιζει ομως να παιζει και να ειναι ζωηρος αλλα εμεις ανησυχουμε για το βαρος του. Σκεφτηκα να του δωσω καποια βιταμινη. Μηπως καποιος/α εχει κατι να προτεινει? Καποιο σκευασμα σε μορφη παστας θα ηταν ιδανικο! Σας ευχαριστω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,971 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:59, 03-06-15:

Κυκλοφορούν αρκετές βιταμίνες στο εμπόριο διαφορετικές ανάλογα με τις διατροφικές ανάγκες κάθε γάτας. Σε μορφή πάστας υπάρχει η
Nurish Um την οποία έχω δώσει κι εγώ στη δική μου γατούλα όταν το είχε ανάγκη και είναι αυτή στη φωτο κάτω:

Στην ίδια σειρά υπάρχει και η Defurr-Um στην περίπτωση που οι εμετοί οφείλονται στη δημιουργία τριχόμπαλων στο στομαχάκι του που εμποδίζουν την ομαλή διέλευση της τροφής

Παραταύτα όμως την επίσκεψη στο γιατρό τη θεωρώ απαραίτητη, ειδικά όταν αρχίζει να χάνει βάρος και η όρεξή του είναι μειωμένη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

frubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frubi
H frubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H frubi έγραψε στις 19:20, 04-06-15:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Πηρα την βιταμινη (συμπληρωμα διατροφης) και ο μικρος μου ξετρελλαθηκε! Διαβασα βεβαια οτι δεν ειναι εγκεκριμενη απο οργανισμους φαρμακων, αλλα υποθετω οτι στη χειροτερη περιπτωση δεν θα του προσφερει απολυτως τιποτα αντι κακου. Μιλησα και με τον γιατρο μας και ειπε οτι εφοσον του αρεσει ας την τρωει αλλα με φειδω. Και παλι ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις συμβουλες. Καλο βραδυ σε ολους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marouso
H Marouso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H marouso έγραψε στις 10:48, 11-11-16:

Καλημέρα παιδιά !

Έχω το εξής θεμα , ο γάτος μου 6 ετών , διαγνώστηκε πρόσφατα με λίπος στο συκωτι και βρισκεται σε θεραπεια ενεσιμη.
ΤΟ προβλημα μου ειναιτ ο εξης , επειδη εχει ταλαιπωρεηθει εδω και πολυ καιρο..εχει σταματησει να τρωει ή μαλλον να καταπινει και οσο και να εχω προσπαθησει να τον δελεασω με τις καλυτερες λιχουδιες απλα γλυφει την τροφή και δεν καταπινει .

Ο κτηνιατρος μου ,μου ειπε οτι σ αυτες τις περιπτωσεις, θα πρεπει να τον τασιω με το ζορι , με συριγγα κτλ.

Εχετε καποια καλη ιδεα ή λυση να μου προτείνετε τι θα μπορουσα να κανω εκτος από αυτο ?

Σας ευχαριστώ πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:12, 11-11-16:

Λόγω αδυναμίας δεν καταπίνει? Ξέρω πως υπάρχουν ειδικές κονσέρβες για να ανοίξει η όρεξη του γατιού και για να πάρει βάρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H Marouso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H marouso έγραψε στις 11:23, 11-11-16:

Εχω προσπαθησει με ολες τις κονσερβες. Πολλα γατια το παθαινουν αυτο. Να σταματανε δλδ να καταπινουν .Ισως ξεκινησε μετην αρρωστεια του και τωρα ειναι κατι σαν φοβια .Ενω πειναει..νιαουριζει ..ερχετεσ την κουζινα και ψαχνει τα μπολ του, δεν τρωει.

Παράθεση

nasstazia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nasstazia
H nasstazia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H nasstazia έγραψε στις 11:50, 11-11-16:

Όταν η γάτα μου μετά από ένα βαρβάτο χειρουργείο αρνιόταν να φάει την τάιζα με σύριγγα. Πολτοποιούσα κονσέρβα μαζί με λίγο νεράκι στο ραβδομπλεντερ για να περνάει σχετικά εύκολα από τη σύριγγα και της έδινα από λίγο πολλές φορές την ημέρα.
Στην αρχή έφερνε αντίσταση, γύριζε το κεφάλι, έφευγε η κονσέρβα και γινόμασταν όλοι χάλια, αλλά δεν γινόταν αλλιώς.
Με το φαγητό άρχισε να νιώθει καλυτέρα και να παίρνει δυνάμεις και σε μερικές μέρες έτρωγε μόνη της. Μας πήρε περίπου ένα μήνα για φτάσει να τρώει την απαιτούμενη ποσότητα βέβαια.

Δοκίμασε τη σύριγγα για λίγες μέρες και θα του ανοίξει η όρεξη σιγά σιγά. Διάλεξε μια κονσέρβα σε πάτε που να του αρέσει για να μπορεί να τη φάει πιο εύκολα και πριν από κάθε τάισμα βάλτο πρώτα σε πιατάκι μήπως και θελήσει να το φάει μόνος του. Σημασία έχει να τρώει κάθε μέρα έστω και μικρή ποσότητα. Εύχομαι να συνέλθει γρήγορα και να μην κρατήσει πολλές μέρες η ταλαιπωρία σας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:56, 11-11-16:

Καλημέρα. Με σύριγγα πάλεψέ το όσο μπορείς, είναι η μόνη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις για να πάρει τα πάνω του, αραίωσε κονσέρβα πατέ και προσπάθησέ το, έστω και μικρή ποσότητα να πάρει θα βοηθήσει. Επίσης δοκίμασε να του δώσεις και χλιαρό γάλα, βοηθάει για να ανοίξει η όρεξη, έστω με σύριγγα κι αυτό, αν δεν το πιει μόνος του. Περαστικά το συντομότερο εύχομαι για τον γατούλη σου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,433 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:29, 12-11-16:

Δεν εδωσε ο κτηνιατρος καθολου βιταμινες? εχει παστουλα να του δινεις για να ανοιξει η όρεξη του. Το ειχαμε πάθει και μεις αυτο με το συκωτι. Ειχα δοκιμασει ολες τις κροκετες της Royal canin τοτε και δελεάστηκε με τα digestive. Επισης δοκιμασε με κατι που του αρεσει..εμενα της αρεσε το κοτοπουλο πχ και πολυ μικρα κομματάκια της άνοιγα το στομα και καποτε τα εφτυνε καποτε τα μασαγε. Παντως αν δεις οτι δεν τα καταφέρνεις ειναι καλυτερα να μεινει μια μερα στον κτηνιατρο με ορρο. Θα το βοηθήσει. Εμενα ειχε μεινει μια νύχτα και της βάλε και βιταμινες με τον ορρο και ηταν λες και εγινε θαύμα γιατι πριν δεν φαινοταν να θελει να αγγίξει μπουκιά. Περαστικά

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpirarxos
Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 23:25, 16-11-16:

Γεια χαρά. Έχω έναν γατούλη 2.5 μηνών περίπου μαζεμένο από το δρόμο πριν 1.5 μήνα. Στο σπίτι μου είναι 10 μέρες περίπου. Την πρώτη μέρα του έδινα την τροφή που του δίνανε στο προηγούμενο σπίτι. Μετά πήρα μια, με το που την έβαζα την έτρωγε κατευθείαν. Όταν τελείωσε του πήρα μια διαφορετική και είπα στην κοπέλα στο μαγαζί να παραγγείλει άλλη. Την δεύτερη τροφή δε τη τρώει πολύ ορεξάτα. Με το που δει ότι πάω να του βάλω τροφή ενθουσιάζεται αλλά μετά τρώει λίγο. Την πρώτη την τσάκιζε. Τρώει, είναι δραστήριος δεν ανυσηχώ απλά με παραξενεύει. Μπορεί απλά να μη του αρέσει ή προσαρμόστηκε και τρώει όσο του αρέσει?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:53, 16-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από mpirarxos
Γεια χαρά. Έχω έναν γατούλη 2.5 μηνών περίπου μαζεμένο από το δρόμο πριν 1.5 μήνα. Στο σπίτι μου είναι 10 μέρες περίπου. Την πρώτη μέρα του έδινα την τροφή που του δίνανε στο προηγούμενο σπίτι. Μετά πήρα μια, με το που την έβαζα την έτρωγε κατευθείαν. Όταν τελείωσε του πήρα μια διαφορετική και είπα στην κοπέλα στο μαγαζί να παραγγείλει άλλη. Την δεύτερη τροφή δε τη τρώει πολύ ορεξάτα. Με το που δει ότι πάω να του βάλω τροφή ενθουσιάζεται αλλά μετά τρώει λίγο. Την πρώτη την τσάκιζε. Τρώει, είναι δραστήριος δεν ανυσηχώ απλά με παραξενεύει. Μπορεί απλά να μη του αρέσει ή προσαρμόστηκε και τρώει όσο του αρέσει?
Πιστεύω πως απλά δεν του αρέσει, σ' αυτή την ηλικία και λόγω υπερδραστηριότητας εξαιτίας του ατέλειωτου παιχνιδιού, συνήθως τρώνε αρκετά.
Βέβαια να έχεις υπ' όψιν σου πως υπάρχουν και γατιά που δεν είναι τόσο του φαγητού, είναι λιγόφαγα γενικά. Με έναν τρόπο θα το ανακαλύψεις, θα ξαναπάρεις από την παλιά τροφή που έτρωγε με όρεξη και αν την φάει πάει να πει πως έφταιγε η τροφή.

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpirarxos
Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 00:02, 17-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Πιστεύω πως απλά δεν του αρέσει, σ' αυτή την ηλικία και λόγω υπερδραστηριότητας εξαιτίας του ατέλειωτου παιχνιδιού, συνήθως τρώνε αρκετά.
Βέβαια να έχεις υπ' όψιν σου πως υπάρχουν και γατιά που δεν είναι τόσο του φαγητού, είναι λιγόφαγα γενικά. Με έναν τρόπο θα το ανακαλύψεις, θα ξαναπάρεις από την παλιά τροφή που έτρωγε με όρεξη και αν την φάει πάει να πει πως έφταιγε η τροφή.
Την προηγούμενη την έτρωγε σαν παλαβός δεν άφηνε ούτε μπουκιά. Ήθελε φαϊ όλη την ώρα. Επίσης μέχρι να τελειώσει η πρώτη τροφή του έβαζα κι από τις 2 μαζί. Από όταν τελείωσε η πρώτη τον βλέπω να σκάβει γύρω από το πιατάκι. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι. Αλλά πιστεύω ότι δε του αρέσει τόσο η δεύτερη, ελπίζω να μου φέρει από την άλλη σύντομα να σιγουρευτώ.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,971 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:21, 17-11-16:

Όταν σκάβουν γύρω από τα σκεύη που περιέχουν το φαγητό τους, μιμούμενα την διαδιασία "σκεπάσματος" της αμμολεκάνης, σημαίνει αυτό που υποψιάζεσαι: οτι το φαγητό το θεωρούν ισάξιο με τα "περιεχόμενα" που σκεπάζουν στην αμμολεκάνη
Σου μιλάω εκ πείρας από τη δική μου που μου έκανε τα ίδια όταν για κάποιο χρονικό διάστημα (και άγνωστο γιατί) σιχαινόταν ότι σε κονσέρβα. Την ερμηνεία μου αυτή την επιβεβαίωσε και η κτηνίατρός μας.
Δυστυχώς θα πρέπει να του αλλάξεις πάλι το φαγητό.

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 10:53, 17-11-16:

Χεχε, η ψωνάρα η δική μου, έσκαβε την Applaws με αρνί - ούτε... *μπλιπ*μπλιπ* να της έδινα! Τελικά, την έφαγαν δύο αδεσποτάκια που κατοικοεδρεύουν στον κήπο μου, κι αυτά όχι με ιδιαίτερη όρεξη! Εμ τί νομίζατε, κυρία μου, ότι θα τρώμε ό,τι-ό,τι;

Παράθεση

Lilina7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lilina7
H Lilina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Lilina7 Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα έγραψε στις 10:34, 18-11-16:

Καλημέρα στην γατοπαρέα..έχω καιρό να γράψω συγχωρείστε με...αλλά αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον γατούλη μου...εδώ και 2-3 μέρες πήγαινε συνέχεια στην τουαλέτα και έκανε μόνο κακάκια και με δυσκολία τσίσα...πήρα τον γιατρό μου αλλά έλειπε εξωτερικό και έτσι τον πήγα στο πολυιατρείο μικρών ζώων στην Πατησίων...εκεί διαπιστώθηκε ότι είχε ένα θεματάκι μικρό με τα ούρα του (κάτι σαν ουρολιθίαση)..του έκανε ο γιατρός εκεί εξετάσεις..του έβαλε καθετήρα και του πήρα δείγμα και το έστειλε για ανάλυση και μου έδωσε αντιβίωση για να το προλάβω μην γίνει τεράστιο το πρόβλημα και κάτι κονσέρβες ειδικές για αυτό το θέμα "prescription s/d" και τα ίδια ξερά να τρώει για τουλάχιστον είκοσι μέρες....το πρόβλημα μου είναι ότι ο γατούλης μου δεν τρώει..ούτε τρώει τις κονσέρβες ούτε τα ξερά ( που και τα δύο περιέχουν φάρμακο που διασπάει τους κρυστάλλους στην κήστη του και βοηθάνε) ούτε πίνει νερό από χθες.Είμαι σε απόγνωση γιατί δεν μπορώ να τον βλέπω να μην τρώει...επίσης τσίσα από χθες δεν έχει κάνει...βέβαια όρεξη για παιχνίδι κτλ έχει...Σας παρακαλώ όποια συμβουλή μου δώσετε είναι πολύ σημαντική....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:39, 18-11-16:

Καλησπέρα Lilina.

Μπορεί να έχει όρεξη για παιχνίδι για την ώρα, αλλά κάτι θα πρέπει να γίνει και γρήγορα για να τραφεί, στην ανάγκη με ορρό, προκειμένουν να πάρει το φάρμακο που έχει ανάγκη και, επίσης, γιατί αν παραταθεί αυτή η αφαγία υπάρχει περίπτωση μαζί με τα νεφρά να πειραχτεί και το ήπαρ.
Οπότε θα πρέπει να καταφύγεις πάλι στη βοήθεια κτηνιάτρου. Κι αν ακόμα απουσιάζει ο δικός σας που τον παρακολουθεί, σε κάποιον άλλον για να συνεχίσει τη θεραπεία του, ή και να γίνει επαναδιάγνωση.

Εύχομαι το πρόβλημα να λυθεί γρήγορα και καλή ανάρρωση στο γατούλη

Παράθεση

Lilina7

Νεοφερμένος

H Lilina7 Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα έγραψε στις 20:34, 19-11-16:

Καλησπέρα σας.Λοιπόν τα νέα μου είναι σχετικά καλά..ο "Αγκαλίτσας" μου κάνει τσίσα του αλλά πάνω του !!! Η εξέταση η πρώτη βγήκε και δεν έχει τίποτα το κακό απλά περιμένουμε από Δευτέρα την ανάλυση ούρων γιατί επειδή κάνει τσίσα του πάνω του ( χθες και προχθές παραπονιόταν γιατί το τσουζε το καημένο) πρέπει να έχει μικρόβιο οπότε όταν έχουμε τις απαντήσεις με την κατάλληλη αντιβίωση θα θεραπευτεί.Ο γατούλης μου έχει ουρολοίμωξη που την προλάβαμε στην αρχή και κυστίτιδα. Από τα ξημερώματα πάει μόνος του στο νερό και πίνει απλά δεν μου τρώει τίποτα.Έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με τον αντικαταστάτη γιατρό και μου είπε να του δώσω φαγάκι με σύριγγα ή με το δάχτυλο να του βλαζω στο στόμα και εκεί είναι που έχω αγχωθεί με το ζόρι του έδωσα την αντιβίωση το πρωί δεν μου άνοιγε το στόμα με τίποτα.Επίσης επειδή δεν μου τρώει κάτι έβγαλε υγρά από το στομάχι του και μου έδωσε ο γιατρός και του πήρα το peptonorm που είναι για όσοι δεν τρώνε και πίνουν αντιβίωση.Δίνω όλες αυτές τις πληροφορίες μπας και αντιμετώπισετε και εσείς τέτοια θέματα που το απεύχομαι.Τι να πω θέλω να ξαγίνει όπως ήταν το γατουλινάκι μου

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:53, 19-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Lilina7
Καλησπέρα σας.Λοιπόν τα νέα μου είναι σχετικά καλά..ο "Αγκαλίτσας" μου κάνει τσίσα του αλλά πάνω του !!! Η εξέταση η πρώτη βγήκε και δεν έχει τίποτα το κακό απλά περιμένουμε από Δευτέρα την ανάλυση ούρων γιατί επειδή κάνει τσίσα του πάνω του ( χθες και προχθές παραπονιόταν γιατί το τσουζε το καημένο) πρέπει να έχει μικρόβιο οπότε όταν έχουμε τις απαντήσεις με την κατάλληλη αντιβίωση θα θεραπευτεί.Ο γατούλης μου έχει ουρολοίμωξη που την προλάβαμε στην αρχή και κυστίτιδα. Από τα ξημερώματα πάει μόνος του στο νερό και πίνει απλά δεν μου τρώει τίποτα.Έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με τον αντικαταστάτη γιατρό και μου είπε να του δώσω φαγάκι με σύριγγα ή με το δάχτυλο να του βλαζω στο στόμα και εκεί είναι που έχω αγχωθεί με το ζόρι του έδωσα την αντιβίωση το πρωί δεν μου άνοιγε το στόμα με τίποτα.Επίσης επειδή δεν μου τρώει κάτι έβγαλε υγρά από το στομάχι του και μου έδωσε ο γιατρός και του πήρα το peptonorm που είναι για όσοι δεν τρώνε και πίνουν αντιβίωση.Δίνω όλες αυτές τις πληροφορίες μπας και αντιμετώπισετε και εσείς τέτοια θέματα που το απεύχομαι.Τι να πω θέλω να ξαγίνει όπως ήταν το γατουλινάκι μου
Μια χαρά θα γίνει το γατουλάκι σου, απλά για ένα μικρό διάστημα θα ταλαιπωρηθείτε κι οι δυό σας μέχρι να τελειώσει η θεραπεία του. Του χρόνου τέτοια εποχή θα το θυμάσαι και θα το διηγείσαι σαν ένα περιστατικό που σας έφερε πιο κοντά.
΄Οπως είπες, υποθέτω πως σου το είπε ο κτηνίατρος, το πιάσατε στην αρχή.

Παράθεση

Lilina7

Νεοφερμένος

H Lilina7 Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα έγραψε στις 22:22, 19-11-16:

Βάσωωωωωωωωωωωω γεια σου φιλενάδα και συγνώμη που δεν ξαναμπήκα εδώ αλλά είχα θέματα με το ίντερνετ τώρα έχω σταθερό πια και κάποια προσωπικά θέματα τα οποία λύθηκαν.Μακάρι να τελειώσει αυτό το μαρτύριο τόσο για το ζωάκι μου όσο και για μένα ψυχικά !!! Πάει στο χώμα μόνος του κάνει τσισάκια λίγα αλλά δεν πονάει και του δωσα ένα κουταλάκι γλυκού τροφούλα με το χέρι.Δεν θέλει άλλο.Τσικι τσικι να γίνει καλά το γατόπαιδο μου....

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:36, 19-11-16:

Μια χαρά θα γίνει ο κούκλος σου.
Μην μένεις στην μία κουταλιά, είναι λίγο. Καλύτερα να ορίσεις μια ποσότητα που πρέπει να τρώει μέσα στην ημέρα και να του δίνεις κάθε τόσο κι από λίγο. Το λέω για να μην ξενηστικωθεί το καημένο.

Παράθεση

Lilina7

Νεοφερμένος

H Lilina7 Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα έγραψε στις 01:47, 20-11-16:

Πίνει νεράκι 3 φορές την ημέρα και γερές δόσες.Σήμερα το μόνο που έφαγε είναι 3 ρεβιθάκια φαγητό.Αύριο θα του δώσω περισσότερο ανά τακτά διαστήματα μες την ημέρα...πχ σκέφτομαι 1/4 κονσέρβας γιατί πιο πολύ δεν θέλει μου το βγάζει και δεν θέλω να το πιέσω και έχουμε άλλα.Σευχαριστώ Βασούλα μου μακάρι από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H marouso έγραψε στις 11:20, 21-11-16:

Καλημέρα κι απο μένα,

Κι εγω ξεκινησα ταισμα με το ζορι τελικά . Μπάινω ήδη στην δευτερη εβδομάδα αυτής της διαδικασίας.Κάποιες φορές πάνε όλα καλα ..κάποιες φορές μάλλον τον παραζορίζω και κάνει εμετό και πρέπει να τον ταίσω ξανά απο την αρχή. Απο την αδυναμία αρνείται ακόμα να φαει.Το παλέυω ακόμα ..κι έγω κι αυτος !

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:27, 21-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από marouso
Καλημέρα κι απο μένα,

Κι εγω ξεκινησα ταισμα με το ζορι τελικά . Μπάινω ήδη στην δευτερη εβδομάδα αυτής της διαδικασίας.Κάποιες φορές πάνε όλα καλα ..κάποιες φορές μάλλον τον παραζορίζω και κάνει εμετό και πρέπει να τον ταίσω ξανά απο την αρχή. Απο την αδυναμία αρνείται ακόμα να φαει.Το παλέυω ακόμα ..κι έγω κι αυτος !
Καλημέρα Μαρουσώ και καλή εβδομάδα.
Προσπάθησε να του δίνεις να τρώει αργά αργά. Κι αν καμμιά φορά κάνει εμμετό, άφηνε να περάσει λίγη ωρίτσα να ησυχάζει το στομαχάκι του πριν προσπαθήσεις πάλι να τον ταίσεις.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην χρειαστεί να παλεύετε άλλο, ούτε εσύ, ούτε κι αυτός ο καημενούλης που ταλαιπωρείται. Περαστικούλια του.

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H marouso έγραψε στις 11:34, 21-11-16:

Καλημέρα Βάσω και σ ευχαριστώ. Εχει πρόβλημα με το συκώτι του , έτσι ξεκίνησαν όλα απο τις 10 Οκτωβρίου είναι διαρκώς σε κτηνίατρο , θεραπείες ενέσιμες , χάπια....τι να σου λέω..άστα..πολύ ζόρικη κατάσταση ..ηταν 8 κιλά κι εφτασε 4 ! Τώρα προσπαθώ να τον δυναμώσω με φαι και πολυβιταμίνες ,εξακολουθεί να κάνει θεραπεία, άυριο παίρνω καινούργια αποτελέσματα εξετάσεων αίματος....και βλέπουμε . Είπα οτι θα κάνω οτι περνάει απο το χέρι μου για να το ξεπεράσουμε .

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:46, 21-11-16:

Δυστυχώς τέτοια προβλήματα υγείας κάνουν τα πλασματάκια μας να αργήσουν να βρουν ξανά τον παληό τους εαυτό. Το ξέρω γιατί το έχω περάσει με την μεγάλη μου γατούλα που ήταν διαβητική. ΄Ομως επανέρχονται κάποια στιγμή και τότε όλα ξαναβρίσκουν τους παληούς τους ρυθμούς.
Θα δεις, όλα καλά θα πάνε αφού τον αγαπάς τόσο και τον φροντίζεις σαν μωράκι.

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H marouso έγραψε στις 11:49, 21-11-16:

Ισως αυτο μου φταει , επειδη δεν εχω εμπειρία απο σοβάρη ασθένεια, ισως ειμαι λίγο ανυπόμονη ως πρός τον χρόνο ανάρρωσης ..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:01, 21-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από marouso
Ισως αυτο μου φταει , επειδη δεν εχω εμπειρία απο σοβάρη ασθένεια, ισως ειμαι λίγο ανυπόμονη ως πρός τον χρόνο ανάρρωσης ..
Μην το λες καλή μου φίλη, όσο έμπειρος και να είναι κανείς, ποτέ δεν είναι ευχάριστο να βλέπεις το πλασματάκι σου να είναι άρρωστο. Και ο χρόνος μοιάζει να κυλάει πιο αργά, πίστεψέ με γιατί ακόμα και τώρα να μου τύχει κάτι σε κάποιο γατί μου (φτου φτου να φτύσω τον κόρφο μου), παρ' όλο που έχω αρκετά χρόνια εμπειρία, το ίδιο με σένα θα μου φανεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 21-11-16 στις 13:19.
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Agif
H Agif αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Agif έγραψε στις 03:48, 04-08-21:

Έχω αγχωθει πολύ!! Η γάτα δεν τρώει.
Από χτες πρωί που έφαγε λίγο μετά δεν ξανά έφαγε ενώ γενικά κάνει σάν τρελή για τό φαγητό.
Είναι δυνατόν νά είναι απλά η ζέστη; Είναι πολλές οι ώρες όμως... Πρίν λίγο έφαγε ελάχιστες κροκέτες από τό ✋ μου...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:02, 04-08-21:

Καλημέρα!
Αν συνεχίσει και σήμερα, στον κτηνίατρο οπωσδήποτε. Καλύτερα να σιγουρευτείς πως δεν οφείλεται σε κάποιο θέμα υγείας, παρά να ρισκάρεις περιμένοντας να της έρθει η όρεξη από μόνη της.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και να οφείλεται απλά στη ζέστη.
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

H Agif έγραψε στις 10:44, 04-08-21:

Σκέφτομαι μήπως βαρέθηκε τήν τροφη...
Της έδωσα λίγο κοτόπουλο πρίν...
Καί αργότερα ζουμί από φακές...
Τά φάγε...
Μήπως βαρέθηκε την τροφή καί νά δοκιμάσω νά πάρω άλλη;
Εσας τά γατιά σας αυτές τίς μέρες τρώνε κανονικά;

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Καλημέρα!
Αν συνεχίσει και σήμερα, στον κτηνίατρο οπωσδήποτε. Καλύτερα να σιγουρευτείς πως δεν οφείλεται σε κάποιο θέμα υγείας, παρά να ρισκάρεις περιμένοντας να της έρθει η όρεξη από μόνη της.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και να οφείλεται απλά στη ζέστη.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,877 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:45, 04-08-21:

Φιλε μου οχι,..δεν την βαριουνται ετσι ξαφνικα την τροφη και αρνουνται να την φανε.Τοσο ξαφνικα κατι συμβαινει.Το οτι τρωει κοτοπουλο και ζουμακι,απλα ειναι διαφορετικο και πιο νοστιμο και το τρωει,ομως δεν σημαινει οτι ολα ειναι οκ.
Εγω αμεσως στον γιατριο θα την πηγαινα.

Επισης απο τη ζεστη ελαττωνουν το φαγητο,αλλο αυτο και αλλο απο το πρωι και μετα τιποτα.
Εμενα καν δεν το εχει ελαττωσει ,τον αγλεορα τρωει.Αλλα εστω αλλα ελαττωνουν,δεν σταματουν να τρων τηνη ξηρη τροφη τους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-08-21 στις 12:49.
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

H Agif έγραψε στις 12:03, 06-08-21:

Τελικά χαζό τρώει λίγο αν δώσω εγώ με τό ✋ μου...λες καί είναι μωρό...με βλέπει νά τρώω κάτι εγώ καί νιαουριζει. Το δικό της μπολ τό σκάβει γύρω γύρω.

Σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω μία άλλη τροφή
Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Φιλε μου οχι,..δεν την βαριουνται ετσι ξαφνικα την τροφη και αρνουνται να την φανε.Τοσο ξαφνικα κατι συμβαινει.Το οτι τρωει κοτοπουλο και ζουμακι,απλα ειναι διαφορετικο και πιο νοστιμο και το τρωει,ομως δεν σημαινει οτι ολα ειναι οκ.
Εγω αμεσως στον γιατριο θα την πηγαινα.

Επισης απο τη ζεστη ελαττωνουν το φαγητο,αλλο αυτο και αλλο απο το πρωι και μετα τιποτα.
Εμενα καν δεν το εχει ελαττωσει ,τον αγλεορα τρωει.Αλλα εστω αλλα ελαττωνουν,δεν σταματουν να τρων τηνη ξηρη τροφη τους.
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

H Agif έγραψε στις 15:43, 09-08-21:

Τελικά επανήλθε πλήρως.... Ό παλιός καλός εαυτός τής..νιαουριζει καί χτυπιέται στην πόρτα για νά φάει. Αχχαχαχαχ.
Μάλλον τά έπαιξε με τη ζέστη.εδω πέρα είχαμε καί 47 βαθμούς... καί μέσα σπίτι πάλι ζέστη αρκετή..
Όλα καλά.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,877 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:36, 09-08-21:

Ουφ,παλι καλα αλλα ειδα στο θεμα της ανακοινωσης οτι επαιρνε για μεγαλο διαστημα αντιβιωση,σε πληροφορω οτι απο την καποιες αντιβιωσεις μπορει να παθει το στομαχι τους,ισως ηταν απο αυτο.

Το καλο ειναι οτι επανηλθε,ποσο χαιρομαι!
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

H Agif έγραψε στις 18:30, 09-08-21:

Ναι έπαιρνε για 20μερες augmentin μετά σταμάτησε για μία βδομάδα καί μετά για αλλες 7 μέρες.

Μάλιστα από μέσα Ιουνιου παχυνε.. πήρε καί μισό κιλό έτσι.. ενώ ήταν στα 3.5 εφτασε 4. Πιστεύω αυτό έφταιγε γιατί κάτι άλλο δεν άλλαξε.

Επίσης μία μέρα πρίν ξεκινήσει νά έχει όρεξη... έκανε και εμετό...
Ή κάτι την πείραξε ή ζέστη ή πολλά μαζί.
Γάτες περίεργα όντα..

Να σαι καλά!!!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 11:31, 26-11-21:

Κορίτσια η Ζήνα ξαφνικά σαν να κάνει εμετό σαν σπασμούς αλλα δεν ετρωγε δεν εβγαζε τπτ και σταμάτησε να τρώει με αποτέλεσμα να χάσει βάρος για 10 μέρες την πήγα στον κτηνίατρο όπου του είπα ότι έχει να φάει 10 μέρες και μου λέει έιναι ικτερικη σαν να είδε τα αυτιά της να ήταν κίτρινα ο λόγος ήταν που της είπα ότι ότι έχει να φάει 10 μέρες και και είπε να πάρει αντιβίωση ένα σύνολο she looks tabs wepatic small cat/dog ένα χάπι την ημέρα για 1 μήνα αλλά από τόσο μικρό να της δώσω αντιβίωση για το συκώτι δεν θελω να επιβαρυνθεί δεν μου φάνηκε η διάγνωση του okay ειμαι σε απογνωση δεν μπορώ να την βλεπω μα μην τρώει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisvitara : 26-11-21 στις 11:37.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 17:45, 26-11-21:

Αν, όπως έγραψες, δεν είσαι σίγουρος για τη διάγνωση, αυτό που πρέπει άμεσα(αμεσότατα) να γίνει είναι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Όμως μη το καθυστερείς, γιατί το πρόβλημα θα επιδεινώνεται. Εύχομαι να είναι κάτι περαστικό.
Ενημέρωσέ μας μετά για την κατάστασή της.
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 18:59, 28-11-21:

πηγα την Ζινα στον κτηνιατρο γιατι εκανε εμετο, εβγαζε εα κιτρινωπο υγρο αφου την ειδε του ειπα οτι εχει να φαει 10 μερες και ειπε ειναι ικντετικημ της εδωσε αμοξ και ενα wepatic προστατευτικο αλλα η διαγνωση του δεν μο φανηκε οκ , και το αμοξυλ ειναι δυναο φαρμακο δεν το δινουν δσε γατια 3 4 χρονων μικρα, μπορει να ειναι απο τη χοληδοχο πορο η κατι αλλο συκωτι΄΄ εχει κανεις εμπειρια επαυτου?
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 22:28, 28-11-21:

Όπως σου είπε και η Aleksa, είναι απαραίτητη και 2η γνώμη. Έχουν γίνει αιματολογικές; Υπέρηχος; Ακτινογραφία; Πώς έκανε διάγνωση ο κτηνίατρος; Μπορεί να έφαγε κανα λαστιχάκι, να μάζεψε τριχόμπαλα ή να έχει παγκρεατίτιδα ή συκώτι. 10 μέρες αφαγίας είναι πολύ επικίνδυνες για το κορίτσι σου. Καλύτερα, πήγαινε ο συντομότερο κι αλλού
Παράθεση

Ioanna Gogi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioanna Gogi
H Ioanna Gogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ioanna Gogi έγραψε στις 20:45, 25-12-21:

Γειά σας και Χρόνια Πολλά
Θέλω την βοήθειά σας
Η γατούλα μας ή Ψιψινελ πριν τέσσερις μέρες ήταν σε οίστρο δύο μέρες έκανε βαρελάκια τριβωταν φώναζε χτες Τρίτη μέρα έφαγε το πρωί και από τότε ούτε νερό ούτε τροφή ούτε κονσέρβα ούτε νερό πίνει μόνο κοιμάται και παρατήρησα ότι έχει αδυναμία στα πόδια δεν έχει όρεξη και νευριάζει αν την χαιδευεις.... Δεν την έχουμε στεριώσει ακόμα λόγο τον εορτών δεν νομίζω να βρω κτηνίατρο ούτε αύριο... Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά της λόγω ότι είναι σε οίστρο μήπως πονάει πως μπορώ να την βοηθήσω.....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:29, 26-12-21:

Αρχική Δημοσίευση από Ioanna Gogi
Γειά σας και Χρόνια Πολλά
Θέλω την βοήθειά σας
Η γατούλα μας ή Ψιψινελ πριν τέσσερις μέρες ήταν σε οίστρο δύο μέρες έκανε βαρελάκια τριβωταν φώναζε χτες Τρίτη μέρα έφαγε το πρωί και από τότε ούτε νερό ούτε τροφή ούτε κονσέρβα ούτε νερό πίνει μόνο κοιμάται και παρατήρησα ότι έχει αδυναμία στα πόδια δεν έχει όρεξη και νευριάζει αν την χαιδευεις.... Δεν την έχουμε στεριώσει ακόμα λόγο τον εορτών δεν νομίζω να βρω κτηνίατρο ούτε αύριο... Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά της λόγω ότι είναι σε οίστρο μήπως πονάει πως μπορώ να την βοηθήσω.....

Καλημερα και χρονια πολλα.Δεν μας ειποες ποσο χρονων ειναι η γατα.Δεν μου φαινεται φυσιολογικο αυτο,κατευθειαν στον γιατριο αυριο Δευτερα.Δεν ξερω και αν παιζει και καμια πυομητρα που μπορει να αποβει θανατηφορο.
Εμενα παντως ποτε τα θηλυκα μου δενε καναν κατι τετοιο.Κατευθειαν στο γιατρο.
Παράθεση

Ioanna Gogi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioanna Gogi
H Ioanna Gogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ioanna Gogi έγραψε στις 13:14, 26-12-21:

Γειά σας
Μίλησα με κτηνίατρο στο τηλέφωνο από ότι καταλαβαίνετε μέρες που είναι όλα κλειστά....
Μου είπε να μην ανησυχώ για τα συμπτώματα είναι φυσιολογικά να της δώσω λίγο μέλι για να της ανεβάσω ζάχαρο να αποκτήσει όρεξη να της δώσω η κονσέρβα η να βρασω κοτόπουλο χωρίς πέτσα και σε περίπτωση που δεν είναι καλά σήμερα αύριο θα τα πούμε από κοντά.... Η ψιψινελ είναι ένα λευκό αδέσποτο γατάκι με διαφορετικα χρώματα ματιών και είναι περίπου ενός χρόνου
Σ; ας ευχαριστώ πολύ & Χρόνια πολλά
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pocahontas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 23:18, 31-12-21:

Καλησπέρα σ όλους και χρόνια πολλά

Για να μπω. Κατευθείαν στ θέμα
Έχω ένα γατουλη τν θεμο 11 χρόνων
Εδώ και δύο βδομάδες μετά από πολλές εξετάσεις πήραμε διάγνωση υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια και μυοκαρδιτιδας
. Ξεκινήσαμε αγωγή και ήδη ο γατούλης μας ξαναγίνε λίγο πιο κινητικός
Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν τρώει
Ενώ δείχνει ενδιαφέρον για τ φαγητό οπότε ακούει σακούλα κονσέρβα ή βλέπει τς αλλες γάτες να τρωνε
Έρχεται αλλά μυρίζει τν τροφή και φεύγει

Ίσα ίσα γλύφει τ ζουμακι από τν κονσέρβα ή τρώει λίγα σποτάκια ξηρά τροφή και τ παράταει.
Έχουμε δοκιμάσει πααρα πολλές τροφές
Και χει χάσει αρκετά κιλά. Είχες κάποια έξτρα κιλακια που επρεπε να χαθούν αλλά τώρα πιάνουμε τν σπονδυλική τ στήλη
Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία??

Ευχαριστώ
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,433 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:34, 02-01-22:

Αρχική Δημοσίευση από Pocahontas
Καλησπέρα σ όλους και χρόνια πολλά

Για να μπω. Κατευθείαν στ θέμα
Έχω ένα γατουλη τν θεμο 11 χρόνων
Εδώ και δύο βδομάδες μετά από πολλές εξετάσεις πήραμε διάγνωση υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια και μυοκαρδιτιδας
. Ξεκινήσαμε αγωγή και ήδη ο γατούλης μας ξαναγίνε λίγο πιο κινητικός
Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν τρώει
Ενώ δείχνει ενδιαφέρον για τ φαγητό οπότε ακούει σακούλα κονσέρβα ή βλέπει τς αλλες γάτες να τρωνε
Έρχεται αλλά μυρίζει τν τροφή και φεύγει

Ίσα ίσα γλύφει τ ζουμακι από τν κονσέρβα ή τρώει λίγα σποτάκια ξηρά τροφή και τ παράταει.
Έχουμε δοκιμάσει πααρα πολλές τροφές
Και χει χάσει αρκετά κιλά. Είχες κάποια έξτρα κιλακια που επρεπε να χαθούν αλλά τώρα πιάνουμε τν σπονδυλική τ στήλη
Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία??

Ευχαριστώ
Καλημερα και καλη χρονια. Ευχομαι ο γατουλης σου να γινει καλα. Επειδη εχω και γω προβλημα που δεν τρωει, τι συμπτωματα ειχε εσενα ο γατουλης πριν γινει αυτη η διαγνωση;
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 20:51, 20-01-22:

Τελικα εγινε καλα η Ζινα, κοντεηα να αρρωστησω πηρε βαρος και πηρε τα πανω της και ειναι ολο παχνιδι.

το προβλημα

οταν ειμαι στο σπιτι, θελει να ειναι ολο μαζι μου, δεν μπορω να κατσω στον υπολογιστη και ερχεται ολο στο πληκτρολογιο, τι εχει το πληκρολογιο?

επσης την αφηνω μονη της να μαθαινει, καποιες φορες την βγαζω στην αυλη να βοεκει
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 3lbereth έγραψε στις 00:23, 21-01-22:

Χαίρομαι που συνήλθε το κορίτσι σου! Συκώτι ήταν τελικά; Πώς το ξεπέρασε;

Το πληκτρολόγιό σου δεν έχει τίποτα. Έχει εσένα! Θέλει να είναι κοντά σου την ώρα που δουλεύεις και τί καλύτερο από το να κάθεται πάνω στα δάχτυλά σου; Υπάρχει πιό τρυφερό πράγμα από αυτό;

Μην αφήνεις τη Ζίνα σου να βγαίνει έξω γιατί μόνο κακό θα της κάνει. Δεν ξέρω αν την έχεις στειρώσει, αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να χαθεί, να τη χτυπήσει αυτοκίνητο, να φάει φόλα, να την πιάσουν σκυλιά (παθούσα...) ή να τσιμπήσει παράσιτα και λοιμώδη από άλλα γατιά. Το σπίτι έχει ό,τι χρειάζεται: αγάπη, ζεστασιά, ασφάλεια και φαΐ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δίαιτα σε γάτα που τρώει BARF - Από Loukia
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-11-11 στις 20:45.
    • Η γάτα μου τρώει ζελέ - Από hellcat
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-11 στις 16:37.
    • Γάτα που δεν τρώει ψάρι ή κοτόπουλο - Από Ελένη Άνση
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-08-10 στις 22:37.
    • Εξασθενημένη γάτα τρώει φόλα - Από simon21
      Το θέμα έχει λάβει 60 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-10-09 στις 15:28.
    • Αδέσποτη γάτα δεν τρώει SOS - Από citon
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-06-09 στις 13:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους