Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,459 εγγεγραμμένα μέλη και 713,258 μηνύματα σε 22,455 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 367 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ανορεξία...

snapy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snapy
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O snapy έγραψε στις 15:13, 24-09-08:

Καλησπερα και καλως σας βρισκω !!!

Ταιζω αρκετες αδεσποτες γατουλες κι εχω αδυναμια σε μια απο αυτες η οποια δεν βλεπει σχεδον καθολου.
Λοιπον , αυτη γεννησε πριν 2 μηνες 5 γατακια και τα εχω αναλαβει πληρως υπο την προστασια μου. Τα 4 απο αυτα ειναι μια χαρα . Το προβλημα που ειχε το αλλο ( το 5ο ) ηταν με τα ματια του.Για να μην σας τα πολυλογω το πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι εχει χλαμυδια και το κληρονομησε απο την μαμα του. Μου συστησε αντιβιωση Vibramicyn 0,5ml πρωι και βραδυ και να του βαζω Τομπρεξ επισης 2 φορες την ημερα.
Την θεραπεια την ξεκινησα απο την Παρασκευη που μας περασε και μεχρι χτες εβλεπα μια βελτιωση στο ενα ματακι του ( το αλλο ματακι εχει ενα εξογκωμα και μαλλον θα το χασει λεει ο γιατρος ).
Μεχρι χθες , παρολο που το γατακι δεν παιζει μαζι με τα αλλα και καθεται συνηθως μονο του στην κουτα που τους εχω φτιαξει, τουλαχιστον ετρωγε κανονικα οπως και τα υπολοιπα.
Απο χθες το βραδυ ομως δεν θελει να φαει. Πηγα και του πηρα και μια καλυτερη τροφη σημερα , αλλα παλι εφαγε απειροελαχιστα. Ο κτηνιατρος μου ειπε να του δωσω καποιες βιταμινες ( Καλοπετ μου ειπε αλλα δεν βρηκα και πηρα Νουτρικαλ ) απο το οποιο του εδωσα λιγο πριν.
Σκεφτομαι να του σταματησω την αντιβιωση , μηπως και αυτη του προκαλει την ανορεξια , αν και ο κτηνιατρος μου ειπε οχι και οτι πρεπει να την παρει συνολικα 10 μερες ( ειναι στην 6η μερα σημερα ).
Επειδη οικονομικα δεν με παιρνει να πηγαινω και σε αλλον κτηνιατρο ειπα να ρωτησω κι εδω μηπως μου πει καποιος γιατρος η οποιοσδηποτε αλλος με εμπειρια τι θα πρεπει να κανω.
Ευχαριστω πολυ και σορρυ για το μακροσκελες μυνημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:23, 24-09-08:

snapy, καλωσήρθες, έστω και για όχι και τόσο ευχάριστο λόγο.
Η ανορεξία μπορεί να σημαίνει πάρα πολλά πράγματα, είναι όμως ένα σίγουρο σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία του γατιού. Η συμπεριφορά του κατά τα άλλα, πώς είναι; Παίζει και κινείται κανονικά ή κάθεται μαζεμένο και περνάει την πιο πολλή ώρα του κοιμισμένο;

Τις βιταμίνες τις έφαγε με όρεξη; Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να του βράσεις κοτόπουλο (σκέτο, χωρίς λάδι, αλάτι, μπαχαρικά κ.λπ.), τα περισσότερα γατάκια τρελαίνονται. Υπάρχουν και ειδικές τροφές για άρρωστα γατάκια που, εκτός από πολύ θρεπτικές, είναι και πολύ νόστιμες για να τους ανοίγουν την όρεξη. Είναι η a/d της Hill's και η Recovery της Royal Canin. Την πρώτη θα τη βρεις σε πετ σοπ και κτηνιατρεία, τη δεύτερη μόνο σε κτηνιατρεία.

Αν θέλεις, μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα και στον JohnDVM, που είναι κτηνίατρος και θα μπορέσει να σου πει κάτι παραπάνω (αν και διάγνωση εξ αποστάσεως δεν μπορεί να γίνει όπως καταλαβαίνεις).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

snapy

Νεοφερμένος

O snapy έγραψε στις 15:48, 24-09-08:

Γεια σου Aretha κι ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.
Το γατακι καθεται μαζεμενο και κοιμαται τις πιο πολλες ωρες και τις βιταμινες τις εφαγε με ορεξη για να απαντησω σε αυτα που με ρωτας.
Θα δοκιμασω τωρα με κοτοπουλο και αν δεν φαει θα ψαξω να βρω τις τροφες που μου εγραψες.
Σ ευχαριστω πολυ !!!

Παράθεση

snapy

Νεοφερμένος

O snapy έγραψε στις 17:40, 24-09-08:

Λοιπον εχω νεοτερα, μολις πηγα στο γατακι κοτοπουλο να φαει.
Το καλο ειναι οτι εφαγε , το κακο οτι εφαγε πολυ λιγο. Οτι εφαγε σε 2 λεπτακια , μετα δεν ηθελε αλλο.
Κανει κι ενα παραξενο σιγανο νιαουρισμα οταν ειναι μονο του , δεν ξερω αν ποναει το ματακι του η νιαουριζει για αλλο λογο.
Θελω να ελπιζω οτι θα ξαναρχισει να τρωει σιγα σιγα.
Αυριο θα κοιταξω και για τις κονσερβες που ειπε η Aretha , σημερα οπου τηλεφωνησα δεν τις ειχανε.

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 20:14, 24-09-08:

Κοριτσακι μου,

Πηγαινε να παρεςι και μιαν αλλη συμβουλη απο αλλον κτηνιατρο..ρωτα τον JohnDVM που ειναι μελος του σαιτ και θα σου δωσει μια συμβουλη, αλλα και φυσικα ζητησε και γνωμη απο καποιον αλλο ιατριο ωστε να βγαλεις μια δικη σου αποψη.
Ευχομαι οτι καλυτερο

Φρου

Παράθεση

snapy

Νεοφερμένος

O snapy έγραψε στις 20:32, 24-09-08:

Ε , οχι και κοριτσακι , χαχαχα !!! 42 χρονων μαντραχαλος !!!
Μ εκανες και γελασα παρ ολη την στεναχωρια μου.
Μα γι αυτο εγραψα εδω , για μια δευτερη γνωμη γιατι ηδη το πηγα σε εναν κτηνιατρο.
Τελος παντων ετσι θα κανω , πηρα τον αιλουρο αλλα ελειπε ο γιατρος στο εξωτερικο.
Θα παω σε καποιον αλλον αυριο.
Καλο βραδυ κι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ανορεξία και ακεφιά - Από fernandes
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-09-11 στις 01:22.
    • Ανορεξία και περίεργη συμπεριφορά - Από ANNA KATΣΑΡΟΥ
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-11 στις 17:35.
    • Ανορεξία, δυσκοιλιότητα, αφυδάτωση - Από Jo_Nolis
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-10 στις 23:29.
    • Γρουμπουλάκι και ανορεξία... - Από ati30
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-09-08 στις 19:25.
    • Νευρική ανορεξία - Από vicki v.
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-06 στις 12:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους