Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,568 εγγεγραμμένα μέλη και 713,273 μηνύματα σε 22,458 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 517 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν μπορούμε να βρούμε τι έχει ο γατούλης μου- σύσταση ΚΑΛΟΥ κτηνιάτρου-SOS

Ntss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntss
H Ntss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ntss έγραψε στις 16:30, 31-01-11:

Γειά σας!
Ο γατος μου είναι 10 χρονών και το τελευταίο διάστημα άρχισε να χάνει βάρος, τους προηγούμενους μήνες άρχισε να κάνει εμετούς και να γκρινιάζει γενικώς.
Τον πήγα στον γιατρό και οι αιματολογικές του ήταν εντάξει, η μαγνητική όμως έδειξε προβληματικά νεφρα με πέτρες (ή ογκάκια δεν ξέρουμε). Η διάγνωση ήταν ότι έχει ή νεφρική ανεπάρκεια ή καρκίνο. Ο γιατρος που του έκανε την μαγνητική δεν του πήρε δειγμα για βιοψία και δεν θέλαμε να τον κοιμήσουμε πάλι. Ξαφνικά οι εμετοι γίνανε διάρροια και έχασε τόσο πολύ βάρος που άρχισε να παραπατάει από την αδυναμία.
Τον ξαναπήγα στον γιατρό και τον κράτησε μέσα με ορό και τον παρακολουθούσε. Η διάρροια βελτιώθηκε- από νερο σε αρκετά μαλακά αλλά όχι κανονικά κακά.
ΑΠό τότε που τον πήρα σπίτι και για ένα μήνα του έδινα Flagyl και Medrol (κορτιζόνη) και ID της Hills που την συνεχίζω μέχρι σήμερα. Η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ, σκληρήνανε αλλα όχι τελειως, η διάθεση του έφτιαξε και είχε πολύ όρεξη. Εδω και μια εβδομάδα όμως που σταμάτησα την θεραπεια αρχισε να χειροτερεύει. Τα κακά του μαλακώνουν κι αλλο (μέ λίγο βυσσινι χρώμα στο τελείωμα) , η διάθεση πεφτει, και έκανε και κανα δυο εμετούς. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω καν καταλάβει τι έχει! Ο γιατρός είπε να λύσουμε το εντερικό που χρήζει άμεσης αντιμετώπισης και βλέπουμε. Σε κάθε περιπτωση ο γάτος δεν έχει πολύ ζωή (ήταν τα λόγια του). Γνωρίζει κανείς κάτι παροόμοιο και έχει κάποιος να μου συστήσει κάποιον ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ κτηνίατρο που να ενδιαφερθεί πραγματικά να βρει τι έχει ο γάτος μου;; Είναι ο δέυτερος γιατ΄ρος που θα αλλάξω, η προηγούμενη δεν είχε βρει κανεναν λογο γιατι ο γατος μου έχανε βάρος ένα χρόνο πριν που τις τον είχα παει.

Οποιαδηποτε συμβουλη είναι καλοδεχουμενη!
Σας ευχαριστώ!!!

ΥΓ: έχω άλλες δύο γάτες και μου είναι δύσκολο να παρακολουθώ τις κινήσεις του- ποτε και αν ειναι αυτός που κάνει εμετο κλπ...Αλλά ανυσυχώ και επιπλέον μήπως έχει κάτι κολλητικό και αρρωστήσουν και οι άλλες....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Linos(Nasia) (Νάσια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Linos(Nasia)
H Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Linos(Nasia) έγραψε στις 16:54, 31-01-11:

Γεια σου και καλως ήρθες.

Αρχικά να ευχηθώ όλα να πάνε καλά, να τον διαψεύσει τον γιατρό και σύντομα να χοροπηδάει ο γατούλης σου!

Αν είσαι Αθήνα, αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω τον γιατρό που πήγαινα τον Λινάκο (είναι ακρίβος να ξέρεις αλλά από την προσωπική μου εμπειρία καλός). Για Θεσσ/νικη ίσως η καλύτερη επιλογή είναι η Κτηνιατρική του ΑΠΘ απ' ότι έχω ακούσει τουλάχιστον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 17:06, 31-01-11:

Την συμπάθειά μας στο γατούλι σου και εύχομαι να μη είναι τίποτα το σοβαρό.
Ο λόγος που σου γράφω είναι για να παρακολουθήσεις το θέμα με τον "Γεράσιμο" στο λινκ https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=73121
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι κολλητικό αφού ταλαιπωρείται ο δύστυχος πάνω από μήνα.
Κάνε κουράγιο και πολύ υπομονή. Για γιατρούς θα σε συμβουλεύσουν άλλα παιδιά αλλά πες μας από που γράφεις

Παράθεση

Ntss

Νεοφερμένος

H Ntss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ntss έγραψε στις 19:36, 31-01-11:

Σας ευχαριστώ πολυ!!!
Το θέμα του Γεράσιμου το έχω παρακολουθήσει (έτσι έμαθα και για το φορουμ) αλλά αναφέρονται γιατροι για Θεσσαλονίκη και εγώ είμαι Αθήνα.
Η άλλη διαφορά είναι οτι εμένα δείχνει στην μαγνητική οτι έχει προβλήματα, ενώ ο Γεράσιμος δειχνει να μην έχει τίποτα...
Τι να πω; Μακάρι να μην είναι τίποτα αλλά δεν το πιστεύω...

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:03, 31-01-11:

Ο Γεράσιμος έδειχνε καλύτερα γιατί έπαιρνε ένα μήνα κορτιζόνη η οποία στην ουσία απλώς καλύπτει τα συμπτώματα. Για να εξακολουθεί να΄έχει τα ίδια συμπτώματα όταν του΄έκοψες κορτιζόνη πολύ δύσκολα το πρόβλημα του να οφείλεται σε ίωση.

Καιρός να του κάνεις μία βιοψία να γίνει διάγνωση και να αποκλείσει το ενδεχόμενο καρκίνου. Στην ουσία το γατί τώρα καλύπτεται από μία μόνο αντιβίωση (τυφλά).
Νεφρική ανεπάρκεια πρέπει να φαίνεται από τις βιοχημικές εξετάσεις αίματος και ούρων. Η λευχαίμια μπορεί να διαγνωστεί με ειδικές εξετάσεις αίματος (Δεν ξέρω αν γίνοτναι στα ζώα), ενώ με μικροβιολογικές μπορεί να διαγνωστεί μόλυνση από μικρόβιο. (πάλι δεν ξέρω αν γίνονται αυτές οι εξετάσεις στα ζώα)

Αν μπορείς να ανεβάσεις την μαγνητική κάποιος κτηνίατρος στο φόρουμ θα μπορεί να σε βοηθήσει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ntss

Νεοφερμένος

H Ntss έγραψε στις 21:20, 31-01-11:

Γραφω ακριβώς τι γραφει ο ΥΠΕΡΗΧΟΤΟΜΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

ΝΕΦΡΟΙ: Ο αριστερος νεφρος ελεγχεται με ανωμαλο περιγραμμα και μικροτερο του φυσιολογικου μεγεθος. Αμφοτεροι εμφανιζουν αυξημενη ηχογενεια φλοιωδους μοιρας και κοκκωδη απεικονιση του παρεγχυματος. Προσθιως του αριστερου νεφρου εντοπιζονται ελαφρα διογκωμενοι επιχωριοι λεμφαδενες. Παρουσια 3 υπερηχογενων λιθων στο παρεγχυμα του αρ. νεφρου( μεγιστη διαμετρος λιθων 2,9 χιλιοστα).

Γαστρεντερικος σωληνας
Φυσιολογική μορφολογια και παχος τοιχωματος στομαχου, λεπτου και παχεως εντερου στην εκταση που αυτο ελεγχεται υπερηχογραφικα. Αυξημενη συσταλτικοτητα εντερικων ελικων με υδραρες περιεχομενο στον αυλο κατα τμηματα. Διογκωση μεσεντεριων λεμφαδενων. Παρουσια μικρης ποσοτητας ελευθερου ανηχογενους υγρου στην κοιλιακη κοιλοτητα.
Διαγνωση:

Αρχομενος ασκιτης
Εικονα εντεριτιδας
Κοιλιακη Λεμφαδενοπαθεια
Λιθιαση αρ. νεφρου
Εικονα νεφροπαθειας αμφω με εκφυλιστικες αλλοιωσεις στον αριστερο νεφρο (δδ. Νεφριτιδα/νεοπλασια πχ λεμφωμα).

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ειναι γενικες νομιζω γιατι γραφουν για γλυκοζη, κρεατινινη, ουρια, αιματοκριτη κλπ.
Απο αυτες αποκλειστικε το ενδεχομενο της νεφρικης ανεπαρκειας (τουλαχιστον σε πολυ προχωρημενο σταδιο).
Αλλα η ουσια ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:33, 31-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ntss
Γραφω ακριβώς τι γραφει ο ΥΠΕΡΗΧΟΤΟΜΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

ΝΕΦΡΟΙ: Ο αριστερος νεφρος ελεγχεται με ανωμαλο περιγραμμα και μικροτερο του φυσιολογικου μεγεθος. Αμφοτεροι εμφανιζουν αυξημενη ηχογενεια φλοιωδους μοιρας και κοκκωδη απεικονιση του παρεγχυματος. Προσθιως του αριστερου νεφρου εντοπιζονται ελαφρα διογκωμενοι επιχωριοι λεμφαδενες. Παρουσια 3 υπερηχογενων λιθων στο παρεγχυμα του αρ. νεφρου( μεγιστη διαμετρος λιθων 2,9 χιλιοστα).

Γαστρεντερικος σωληνας
Φυσιολογική μορφολογια και παχος τοιχωματος στομαχου, λεπτου και παχεως εντερου στην εκταση που αυτο ελεγχεται υπερηχογραφικα. Αυξημενη συσταλτικοτητα εντερικων ελικων με υδραρες περιεχομενο στον αυλο κατα τμηματα. Διογκωση μεσεντεριων λεμφαδενων. Παρουσια μικρης ποσοτητας ελευθερου ανηχογενους υγρου στην κοιλιακη κοιλοτητα.
Διαγνωση:

Αρχομενος ασκιτης
Εικονα εντεριτιδας
Κοιλιακη Λεμφαδενοπαθεια
Λιθιαση αρ. νεφρου
Εικονα νεφροπαθειας αμφω με εκφυλιστικες αλλοιωσεις στον αριστερο νεφρο (δδ. Νεφριτιδα/νεοπλασια πχ λεμφωμα).

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ειναι γενικες νομιζω γιατι γραφουν για γλυκοζη, κρεατινινη, ουρια, αιματοκριτη κλπ.
Απο αυτες αποκλειστικε το ενδεχομενο της νεφρικης ανεπαρκειας (τουλαχιστον σε πολυ προχωρημενο σταδιο).
Αλλα η ουσια ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ!
NTSS
Πήγαινε στο https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971&page=290 και ξαναγράψε το μήνυμα αυτό. Ο γιατρός του Φόρουμ θα σου απαντήσει.

Παράθεση

Ntss

Νεοφερμένος

H Ntss έγραψε στις 13:12, 01-02-11:

Και ο γιατρός του φορουμ, δεν ξέρει ακριβως...
αρχη νεφρικης ανεπαρκειας ή καρκίνος. Αο το κακο στο χειροτερο...
Θα τον πάω σε λιγο στο νοσοκομειο μικρων ζώων στο Πικέρμι.
Δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ αν δεν υπαρχει σωτηρια, σκεφτομαι μήπως να του δωσω κορτιζονη που τον κανει να νιώθει καλύτερα και όσο παει....
Δεν ξέρω!!!!

Παράθεση

Ntss

Νεοφερμένος

H Ntss έγραψε στις 11:39, 02-02-11:

Τον κρατήσανε για να του βάλουνε ορό γιατι ειχε αφυδατωθεί.
Δεν εχει λευχαιμια και AIDS. μεχρι στιγμης μονο αυτα αποκλεισανε.
Περμενουμε και τα αλλα λειμωδη σημερα, το θηροειδη και αν οχι τοτε μου προτεινε να τον ανοιξει λαπαροσκοπικα για να δουμε το ενδεχομενο του καρκινου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δεν ξέρουμε τι έχει ο γατούλης μου! - Από antzella
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-09-11 στις 16:11.
    • Ο γατούλης έχει θέμα - Από stella - riko
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-11 στις 19:23.
    • Ελεύθερος με μια απλή σύσταση - Από mathewbeuys
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-03-11 στις 11:25.
    • Σύσταση, χρώμα, υφή - Από billio
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-10-09 στις 01:56.
    • Κάτι έχει ο γατούλης μου - Από TAKAROS
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-05-09 στις 09:09.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους