Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 110,149 εγγεγραμμένα μέλη και 712,727 μηνύματα σε 22,410 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 428 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Περσίας γατάκι προς υιοθεσία

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Riru
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Riru έγραψε στις 00:23, 03-12-12:

Μένω σε διαμέρισμα με τον φίλο μου νότια προάστια εντός Αττικής και θα θέλαμε ένα πέρσικο μωράκι να μας κάνει παρέα, κυρίως εμένα που είμαι μόνη σπίτι κατά τη διάρκεια της μέρας λόγω εργασίας. Θέλω γατάκι σπιτιού, μη πώ συγκεκριμένα καναπέ

Eνημερώστε με παρακαλώ,

Χριστίνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:43, 03-12-12:

Αγαπητή Χριστίνα, μπορείς να κοιτάξεις στο επίσημο site του ΕΟΓ ώστε να βρεις εάν υπάρχει κάποιο εκτροφείο περσικής γάτας στην Ελλάδα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Riru έγραψε στις 13:02, 03-12-12:

αυτό έχω ξεκινήσει να κάνω απο σήμερα πρωί πρωί!

η αλήθεια είναι δεν ήξερα τι ισχύει με τα εκτροφεία, απ'ότι έμαθα και επικοινονώντας μαζί τους όλοι τα πουλάνε και
δεν είναι ποσά μικρά. Γενικά κοιταζω μήπως χαρίζει κάποιος, μιας και τα οικονομικά για όλους αυτόν τον καιρό είναι δύσκολα.

Αν γενικά ακούσετε κάτι, δείτε μια αγγελία πουθενά για πέρσικο μωράκι να χαρίζεται ενημερώστε με.

Ευχαριστώ πολύ Lord_Kratos

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 18:29, 03-12-12:

γεια σου χριστινα!εκτος απο εκτροφεια μπορεις να δεις γατακια περσιας που πωλουνται σε χαμηλοτερες τιμες σε μερικα sites ...και γω λιγους μηνες πριν αναζητουσα ενα γατακι, και του καναπε και παιχνιδιαρικο και απ ολα..!δεν μ ενδιεφερε συγκεκριμενα να ειναι "ρατσας",ηθελα απλως να μου κανει το "κλικ".τελικα ετυχε να μου χαρισουν ενα εντυπωσιακο siamese ,συγκεκριμενα thai.προσωπικα αλλωστε ειμαι κατα του εμποριου και του παρεμποριου των ζωων .θυμαμαι χαρακτηριστικα τις τυψεις που ενιωθα λιγο καιρο αργοτερα οταν ειδα ενα μωρακι αδεσποτο να κλαιει και να παρακαλαει για ενα σπιτακι...δυστυχως τοτε δεν ειχα τη δυνατοτητα να το κρατησω και αυτο...το ταιζα οποτε το εβλεπα,μετα ξαφνικα εξαφανιστηκε...τυψεις λοιπον ενιωθα γιατι τον γατο μου,τον οποιο φυσικα λατρευω,τον ειχαμε ζητησει για υιοθεσια σιγουρα 10 ατομα...το ιδιο μου συνεβη ξανα,οταν προσφατα βρηκα ενα ταλαιπωρημενο αδεσποτακι,το οποιο ερωτευτηκα αλλα αυτη τη φορα ο καλοθρεμενος μου γατος δεν μου "επιτρεπει" να το κρατησω.οπως και να χει η αποφαση ειναι δικη σου..καλη αναζητηση και καλωσηρθες στο my cat!
φιλικα,βασια

Lazp11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lazp11
H Lazp11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Lazp11 έγραψε στις 19:51, 03-12-12:

Συγγνώμη!
Είσαι κατά του εμπορίου αλλά να ψάξει σε κάποια άλλα sites για πιο φθηνά; Πόσο λογικό είναι αυτό;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:17, 03-12-12:

Ζωάκια (γατάκια και κουταβάκια)από φθηνά sites συνεπάγεται κατά πολύ ισχυρή πιθανότητα ζωάκια είτε από ανεύθυνους ιδιοκτήτες, που ζευγαρώνουν τα ρατσάτα ζώα τους χωρίς τήρηση στοιχειωδών κανόνων για την ευζωία των κατοικιδίων τους, ή προιόντα μαζικής εκτροφής, που κάθε τόσο βγαίνουν στο φως, η κακοποίηση, που υφίστανται οι γονείς των "χαριτωμένων" μικρών, που κάποιοι αγοράζουν από αγγελίες από sites αμφιβόλου ποιότητος.
Αν έχεις υπομονή και δεν βιάζεσαι να αποκτήσεις το ζωάκι που πιθανόν θα μείνει δίπλα για πολλά πολλά χρόνια, σίγουρα θα βρεθεί κάτι, που θα σου κάνει το κλικ. Είτε ένα πιο μεγάλο σε ηλικία ράτσας (περσικά χαρίζονται πολύ συχνά και από εδώ) είτε κάποιο ημίαιμο, που θα μοιάζει πολύ στον χαρακτήρα και στην εμφάνιση με το γατάκι που ονειρεύεσαι.
Λίγη υπομονή θα χρειαστεί και ο τετραποδος φίλος που ονειρεύεσαι θα έρθει στην αγκαλιά σου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Riru έγραψε στις 20:50, 03-12-12:

Σας ευχαριστώ όλους και όλες πολύ πολύ για τις συμβουλές σας και το ενδιαφέρον σας!

Θα κάνω υπομονή λοιπόν, μακάρι να βρεθεί κάποιο μικράκι φουντωτό!

xx

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 21:32, 03-12-12:

λοιπον της προτεινα να κοιταξει για μια οικονομικη λυση .σιγουρα οι πιθανοτητες εκμεταλλευσης των ζωων ειναι πολλες αλλα δεν ειναι κανονας!αν ελεγξεις προσεκτικα τους γονεις,το χωρο διαμονης και τους ιδιοκτητες αποφευγεις αυτο τον κινδυνο.τελος το οτι αναφερω τις προσωπικες μου πεποιθησεις δε σημαινει οτι προσπαθω να πεισω καποιον να τις ενστερνιστει και να λειτουργησει οπως εγω.αλλωστε συγκεκριμενα η προτροπη μου ηταν να επιλεξει η χριστινα καποιο αδεσποτο καλυτερα.

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Riru έγραψε στις 21:36, 03-12-12:

μην αγχώνεσαι Βάσια, χάρηκα κιόλας! όλες και όλοι βοηθήσατε

σας αφήνω προς το παρόν, έχω μπει σε χριστουγεννιάτικο κλήμα και ετοιμάζω μελομακάρονα :p

xx

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 21:48, 03-12-12:

απαντω στο ερωτημα που μου τεθηκε χριστινα χωρις κανενα αγχος!και ναι τα spoilers δεν εχουν καμια θεση στην αγγελια σου και μας συγχωρεις για αυτο!μακαρι να βρειτε συντομα το γατονι που ψαχνετε .
ΥΓ:μολις ξεκιναω και γω την παρασκευη αυτων των υπερθερμιδικων γλυκισματων!

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 12:27, 06-12-12:

Χριστίνα, αν δεν είσαι ΄κάθετη' ότι θέλετε απαραίτητα περσικό γατάκι αλλά σας κάνει κάποιο άλλο πανέμορφο φουντωτό ή μακρύτριχο (που να έχει βέβαια πολύ καλό κ ήρεμο χαρακτήρα που να μοιάζει με των περσικών) δες στα Χαρίζονται εδώ και στις διάφορες σελίδες στο Facebook. Επίσης, αφού μένεις Νέα Σμύρνη, θα μπορούσες να πας μια βόλτα από το διάσημο pet shop η Φωλιά του Τσίνο που μαζεύουν αδεσποτάκια, τα αποπαρασιτώνουν, τα εμβολιάζουν κλπ, κ τα κρατάνε μέχρι να τους βρουν σπιτάκι (εννοείται τα χαρίζουν). Κατά καιρούς έχω δει εκεί κάτι γατουλίνια καλλονές, άσε που είσαι σίγουρη ότι θα είναι κ υγιή αφού τα φροντίζουν πολύ

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Riru έγραψε στις 12:39, 06-12-12:

Καλημέρα, το είχα ξεχάσει το συγκεκριμένο pet shop, σκέφτομαι να πάω σήμερα κιόλας!
Την Τρίτη εντωμεταξύ αποφάσισα να επισκευτώ την ζωοφιλική ένωση Ηλιουπολης, είχα μια συνέντευξη εκεί κοντά και καπάκι πήγα να δω που είναι αυτή η ένωση. (να σημειώσω ότι δεν έβρισκα πουθενά την διεύθυνση στο επίσημο site της ένωσης στο internet και έτυχε και βρήκα ένα link τυχαία στο google εκεί Ηλιούπολη και το συνδίασα ότι ήταν αυτή η διεύθυνση τους ) Εν τέλη ήταν ένα διαμέρισμα απλά. Μάλλον κάποιου μέλους της φιλοζωικής. Mήπως ξέρει κανείς κάποια φιλοζωική που να είναι χώρος με ζωάκια και όχι πολυκατοικία?

Fileloudi απότι κατάλαβες είμαι ανοιχτή και σε οτιδήποτε ημίαιμο, όχι ράτσας χνουδωτό, αρκεί να είναι μικράκι

Thank you για την πρόταση!

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 12:40, 06-12-12:

Επισης ριξε μια ματια στις Γατες Φλοισβου που κατα καιρους εχουν Περσικα

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 12:50, 06-12-12:

Σωστά. Κ περσικά κ σιαμέζικα κ γενικά έχουν γατο-μοντέλα οι Γάτες Φλοίσβου (δες τη σελίδα τους στο Facebook). Μπες κ στη σελίδα της Ζωοφιλικής Ένωσης Ηλιούπολης στο Facebook, γιατί έχουν κάτι πολύ όμορφα γατιά που ανακάλυψαν από γέννες άσπρου ζευγαριού ράτσας (μοιάζουν πολύ στον δικό μου γάτο τον μακρύτριχο της φωτό) κι μια τιγρέ μικρή σούπερ-φουντωτή. Επίσης, αν τελικά αγοράσουμε με τη φίλη μου τη μικρή Περσούλα από ένα pet shop που την είδαμε για να τη σώσουμε κ να τη χαρίσουμε, θα σ'έχω υπόψη μου...

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Riru έγραψε στις 13:03, 06-12-12:

να με έχεις υπόψην ναι! αλλά να σκεφτείς παράλληλα, αυτό που κάποιος είπε παραπάνω, πως κάποιο άλλο καημένο μικράκι θα πάρει τη θέση του, γενικά τελειωμό δεν έχει αυτό, μου θυμήζει μια σκηνή στο cloud atlas την ταινία που πήγα και είδα όλο αυτό που γίνεται με τα ζωάκια στα pet shop, όποιος το έχει δεί θα καταλάβει ποια σκηνή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 14:45, 06-12-12:

Αχ Φιδελούδι μου με τις ευαισθησίες σου..όμως δυστυχώς έχει δίκιο η Χριστίνα.Καημένα μωράκια μου.Χτες μπήκα σε ένα πετ, που είχε τα γατάκια έξω στο κρύο. Φυσικά φρίκαρα και του είπα να μαζέψει τα γτιά μέσα γιατί κρυώνουν.Και μου είπε -αν έχει τον Θεό του ο τύπος- ότι γκρίνιαζαν μέσα και ήθελαν να βγούν έξω. Τα γατακια μέσα στο κλουβί, ήθελαν να βγουν έξω..έλεος!!!!
Μπορείς να δεις και τα γατάκια της γατοομαδας ΣΠΑΖ Βύρωνα. Είναι κάτι πανεμορφούλια..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

H Fideloudi έγραψε στις 16:42, 06-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Riru
να με έχεις υπόψην ναι! αλλά να σκεφτείς παράλληλα, αυτό που κάποιος είπε παραπάνω, πως κάποιο άλλο καημένο μικράκι θα πάρει τη θέση του, γενικά τελειωμό δεν έχει αυτό, μου θυμήζει μια σκηνή στο cloud atlas την ταινία που πήγα και είδα όλο αυτό που γίνεται με τα ζωάκια στα pet shop, όποιος το έχει δεί θα καταλάβει ποια σκηνή.
Ναι, τα σκέφτομαι, αλλά από την άλλη μπορούμε να σώσουμε μια ψυχούλα παραπάνω έτσι
Για δες και αυτή την αγγελία εδώ, έχει μια μικρή τιγρίτσα φουντωτή και όμορφη https://forum.mycat.gr/showthread.p...00#post3470400

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Riru έγραψε στις 17:05, 06-12-12:

Την είδα αυτή τη γατούλα, στη φωτογραφία φένεται ενήλικη. Είναι όντως πολύ όμορφη αλλα ε'ιναι διαφορετικό να μεγαλώνεις εσύ ένα γατάκι απο μικρούλι!

είχα δει μια πανέμορφη που μου έκανε το κλικ μια μέρα, αναφέρομαι σε αυτήν την αγγελία :

https://www.xe.gr/zoa/gates|ad-24516486.html

φοβερό χνουδωτό ζιζάνιο!!! αλλά αυτό που με έβαλε σε σκέψεις πάλι ήταν ότι είναι ενήλικη ..

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:23, 06-12-12:

Εμενα παντως δε θα με σταματουσε το θεμα της ηλικιας...Συμφωνω,τα μικρα γατακια ειναι πιο γλυκά και περνας μαζι τους την πρωτη φαση της ζωης τους,αλλα μια ενηλικη γατουλα εχει διαμορφωμενο χαρακτηρα,ξερεις τι να περιμενεις,ειναι πιο ηρεμη γιατι εχει περασει η ηλικια της "τρελας" και ειναι ετοιμη να εκτιμησει το νεο της σπιτικο.

Riru (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Riru έγραψε στις 20:28, 06-12-12:

δίκιο έχεις, έλα όμως που μου έχει κάτσει εμένα μικρό! αυτή η μαυριδερή εντωμεταξύ με κάνει να το μετανιώνω που δεν έχω τηλεφωνήσει ακόμα, μου είχε κάνει κλικ!

σιγά μην είναι διαθέσιμη τώρα!

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:15, 06-12-12:

Για δες κι αυτο το φουντωτουλι: https://www.facebook.com/photo.php?fb...type=1&theater

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 22:29, 06-12-12:

Αυτήν την μαύρη μπάλα λες???Wow...όντως ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτείς!Είναι πραγματικά πανέμορφο!

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

H Fideloudi έγραψε στις 20:08, 07-12-12:

Χριστίνα, για δες αυτή την μικρή ΘΕΑ! https://www.facebook.com/photo.php?fb...type=1&theater
Είναι μόνο 6 μηνών οπότε θα προσαρμοστεί καλά (εγώ βέβαια μην δω κάτασπρο γατί, όπως αντιλαμβάνεσαι λιώνω!)

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 20:11, 07-12-12:

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

H Fideloudi έγραψε στις 20:21, 07-12-12:

Όπως επίσης κι αυτή η μικρή καλλονή https://www.facebook.com/photo.php?fb...type=1&theater

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους