Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 139,575 εγγεγραμμένα μέλη και 714,390 μηνύματα σε 22,610 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συγγνώμη... Αλλά θέλω να το πω κι αυτό...

Ρεγγίνα (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρεγγίνα
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H Ρεγγίνα έγραψε στις 12:50, 27-09-07:

Λοιπόοον... Έλεγα στον αδερφό μου για την ιστορία που έγραψα και μου ζήτησε να γράψω άλλες 2...

Η πρώτη είναι με την Καρδίτο ή Καρδοϊμούντα (σημαίνουν τσουκνίδα και βρωμιάρα τσουκνίδα αντίστοιχα)... Το γατί αυτό είναι τρελό... Όλη μέρα τρέχει και ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι αν κοπανήσει κάπου με το κεφάλι... Μας έχει σπάσει μέχρι στιγμής 5 βάζα και ένα τασάκι... Μια αγαπημένη της συνήθεια είναι να πηδάει και να ανεβαίνει στις κρεμάστρες... Ε και μία μέρα που είχε ανεβεί πάνω σε μία κρεμάστρα, ακριβώς από κάτω της σιδέρωνε η μαμά και η Ιμούντα πήδηξε στο στήθος της και την πέταξε κάτω...

Το άλλο που μου ζήτησε να αναφέρω είναι αυτά που τραβήξαμε μέχρι να φάει η Ρεγγίνα γατοτροφή... Τη Ρεγγίνα τη βρήκαμε παρατημένη στο μπαλκόνι μιας γειτόνισσας, με τα ματάκια της ακόμα κλειστά... Επειδή με μπιμπερό δεν μπορούσε να φάει, την τάιζα με σύριγγα... Έτρωγε 5 mm γάλα κάθε ώρα... Αλλιώς νιαούριζε ασταμάτητα... Κάποια στιγμή άρχισα να φοβάμαι ότι δε θα αντέξει άλλο γάλα η κοιλίτσα της και ανακάλυψα πως αν την έβαζα στο χέρι μου και τη σκέπαζα με κουβέρτα, σταματούσε να νιαουρίζει...

Όταν έκλεισε μήνα, η μάνα μου αποφάσισε ότι θα της κάναμε το πρώτο εμβόλιο, θα της μαθαίναμε να τρώει και να πάει στην άμμο και θα τη δίναμε... Η Ρεγγίνα όμως είχε ένα πόδι που απλά το έσερνε, ήταν πιο μικρό από τα άλλα 3 και επίσης είχε και ψώρα... Και ήταν και μαύρη... Και δεν την έπαιρνε κανείς, ευτυχώς... Την κράτησα εγώ, της συνέφερα μόνη μου το πόδι, της έβαλα και αμπούλα για την ψώρα και έγινε μια χαρά...

Ε, μετά είπα να αρχίσω να της δίνω κρέας, κόντευε τους 2 μήνες... Αλλά δεν ήθελε... Μία μέρα είχα βρει ένα κουτάβι κι επειδή δεν είχα ούτε σκυλοτροφή, ούτε λεφτά, του έβαλα να φάει γεμιστά (με κιμά και ρύζι)... Ξαφνικά, είδα τη Ρεγγίνα να πλησιάζει και χάρηκα... Μύρισε τον κιμά, είπα! Κι αυτή μπήκε στη σακούλα δίπλα μου και άρχισε να τρώει τις ντομάτες και τις πιπεριές από τα γεμιστά!!!

Μετά από 1-2 μέρες, έτρωγα εγώ τοστ με κασέρι... Το άφησα για λίγο στο γραφείο μου και ανέβηκε και το εξαφάνισε... Για τις επόμενες μέρες έτρωγε μόνο τοστ με κασέρι... Ψημμένο έτσι? Άψητο δεν της έκανε! Εγώ εντωμεταξύ έκλαιγα από νεύρα και απελπισία κάθε μέρα... Τα'λεγα στο γιατρό κι αυτός γελούσε! Κάποια στιγμή της έβαλα στο τοστ ζαμπόν, μπα και το φάει (φανταστείτε σε τι κατάσταση ήμουν)... Δεν το'φαγε... Μετά από λίγες μέρες άρπαξε το κανελλόνι... Χαρήκαμε, αλλά δεν το'φαγε... Μετά από λίγες μέρες έφαγε το ζαμπόν... Για τρεις βδομάδες έτρωγε μόνο ζαμπόν... Εννοείται ότι παράλληλα προσπαθούσα να της δώσω κονσέρβα... Μέχρι που την έπιανα και της την έχωνα στο στόμα, αλλά την έφτυνε η κακούργα! Τελικά έφαγε κονσέρβα, αφού είχε κλείσει τους 5 μήνες...

Τέτοιο βασανιστήριο δεν έχω ξαναπεράσει και ελπίζω πως ούτε και πρόκειται... Ελπίζω επίσης ο άθλιος τρόπος διατροφής της να μην την επηρεάσει αργότερα... Εξελίχθηκε σε μία μεγάλη γάτα, μακριά και ψηλή... Είναι μισή Αγκύρας... Προς το παρόν το τρίχωμά της είναι λαμπερό και τόσο γερό που παρ'όλο που τη χτενίζω, δεν πέφτει και έτσι απέκτησε καφέ ανταύγειες... Τα δόντια της είναι μια χαρά... Γενικά είναι μια υγιέστατη κούκλα! Έχει ταλαιπωρηθεί όμως αρκετά και ανησυχώ γι'αυτή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αστρης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αστρης
H Αστρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Αστρης έγραψε στις 13:13, 27-09-07:

καλησπέρα!!είναι η πρώτη φορά που γράφω (γιατί μόλις κατάλαβα πώς μπορώ να γράψω, άσχετη με υπολογιστές!!) έχω να γράψω πολλές αστείες ιστορίες με γάτες μία που στο σπίτι κυκλοφορούν 8 γάτες κάθε ηλικίας, θέλω περισσότερο να σας πώ τον πόνο μου για μια γάτα την Αστρούλα , η οποία κλέβει πράγματα απο το σπίτι είτε για να τα εξαφανίσει, είτε για να παίξουν τα γατάκια της. κάθε πρωί έξω στην αυλή βρίσκεις απο το πορτοφόλι μου, στηλό,μολύβια,πετσέτες, κάλτσες, οτιδήποτε λούτρινο γατάκι υπάρχει στο σπίτι, πακέτα απο τσιγάρα. η τελευταία σοβαρή απώλεια είναι τα γυαλία της μυωπεία μου ,(εδω και 2 μέρες έχω γυρίσει το σπίτι ανάποδα, τα δέντρα στην αυλή, δεν τα βρίσκω πουθενά)...
έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και άν ναι πώς την αντιμετώπισε???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:15, 27-09-07:

Απίστευτα τα γατιά σου!
Ιδίως η Ρεγγίνα είναι ο εφιάλτης κάθε γατογονιού με τέτοια ιδιοτροπία στο φαΐ. Πάντως, αφού έχει μάθει να τρώει κανονικά, δε νομίζω να έχει πρόβλημα στο μέλλον.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 13:19, 27-09-07:

Συγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά επειδή φοράω γυαλιά μυωπίας από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και μου έχει συμβεί -για να μη πω για τη μαμά μου- ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΦΟΡΑΣ;;;;;;;;;

Παράθεση

Αστρης

Νεοφερμένος

H Αστρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Αστρης έγραψε στις 13:21, 27-09-07:

καλά θα ήταν κυκλοφορώ στο σπίτι με γυαλία ηλίου!!!:cool:

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:23, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αστρης
έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και άν ναι πώς την αντιμετώπισε???
Κι εδώ τα ίδια, αν και, ευτυχώς, όχι σε τέτοια έκταση. Συνήθως βάζω τα σημαντικά πράγματα σε ντουλάπια, κομοδίνα κ.λπ. τα οποία ασφαλίζω με διπλό λαστιχάκι ή με ανάλογη πατέντα αναλόγως το έπιπλο. Τώρα, βέβαια, δεν ξέρω τι ακριβώς μπορείς να κάνεις με την Αστρούλα (πολύ ωραίο όνομα) που κατεβάζει όλο το σπίτι...
Συμπάσχω για τα γυαλιά, κι εγώ γκάβακας και τελείως αβοήθητη χωρίς τα γυαλιά, ξέρω ότι είναι μεγάλη πίκρα να τα χάσεις...

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 13:24, 27-09-07:

Πέρα από πλάκα πρώτη φορά ακούω αυτό το συνήθειο σε γάτες. Οι σκύλοι ναι. Το ερώτημα είναι πως τα μεταφέρει. Την έχεις δει όταν το κάνει;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:24, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Συγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά επειδή φοράω γυαλιά μυωπίας από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και μου έχει συμβεί -για να μη πω για τη μαμά μου- ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΦΟΡΑΣ;;;;;;;;;

Κλασικό!

Παράθεση

Αστρης

Νεοφερμένος

H Αστρης έγραψε στις 13:29, 27-09-07:

με ευκολία τα γραπώνει στο στόμα της και όπου φύγει φυγει, αν την καταλάβω απλά τα παρατάει και φεύγει μιαουρίζοντας, το αστείο έιναι ότι μου φέρνει απο την γειτονιά δωράκια. έτσι πιστεύω ότι τα γυαλία τα έκανε δωράκι σε κανέναν στην γειτονια

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:33, 27-09-07:

Αστρη έχει πολύ πλάκα η γάτα σου!!!! Μεταφορέας σκέτος! Και η μικρή η δική μου μεταφέρει διάφορα παιχνιδάκια της μόνο....
Να της πάρεις περιλαίμιο με κουδουνάκι. Τουλάχιστον έτσι θα την ακούς και θα ξέρεις που βρίσκεται!

Παράθεση

Αστρης

Νεοφερμένος

H Αστρης έγραψε στις 13:46, 27-09-07:

δεν γίνονται αυτά στην αστρούλα είναι πολύ διαβολόγατα. συνήθως φέυγει απο το σπίτι και γυρίζει ετοιμόγεννη.την τελευταία φορά γέννησε και μου τα έφερε στο χαλί της εξώπορτα και τα πετούσε ένα ένα μέσα ( η πόρτα είναι απο τις παλιές τις σιδερένιες που ανοίγεις το τζάμι απο μέσα και έίναι μόνο κάγκελα) εγώ τα ξαναέβγαλα έξω μέσα σε ένα καλάθι και μου το έπαιζε ότι δεν αντέχει την ζέστη, ότι δεν μπορεί να αναπνεύσει, την παρατηρούσα κρυφά όταν δεν με έβλεπε ήταν μια χαρά!! όταν με έβλεπε έβγαζε γλώσσα έξω και βαριανάσαινε. αυτή η γάτα όχι κουδουνάκι στο λαιμό δεν αφήνει ούτε μύγα στο σπαθί της!!!:up:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:47, 28-09-07:

καλε τι πλασμα ειναι αυτο

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 02:08, 28-09-07:

Πωπω πολύ κάφρος η γάτα!!! Η δικιά μου μόνο μπλούζες κλέβει,κάθετε πάνω τους και αν την μαλώσω τη δαγκώνει και φεύγει,αλλά την ψέκασα με νερό κανα 2-3 φορές και δεν το ξανάκανε από τότε

Παράθεση

Ρεγγίνα (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρεγγίνα
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H Ρεγγίνα έγραψε στις 16:50, 29-09-07:

Εμένα η Ιμούντα κλέβει κέρματα (των 50 λεπτών και 1 ή 2 ευρώ μόνο) και τα κρύβει κάτω απ'τα χαλιά...

Παράθεση

Μέμα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μέμα
H Μέμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Μέμα έγραψε στις 11:33, 02-10-07:

Καλημέρα!Η δικιά μου γατούλα,η Ριρίκα(μισή σιαμέζα)είχε κλέψει κάποτε ένα νεογέννητο γατάκι απο την γειτόνισσα...Το είχε κρύψει στην αποθήκη για μέρες και το θήλαζε!Επειδή πρόσφατα είχε γεννήσει η κακομοίρα και είχαμε χαρίσει τα δικά της...της έλειπαν φαίνεται!Πρώτη φορά ένιωσα τότε οτι μια γάτα μπορεί να έχει έστω και στο ελάχιστο ανθρώπινα συναισθήματα!Η συγκεκριμένη γάτα βέβαια είχε πολύ ανεπτυγμένο το μητρικό ένστικτο!Μόλις το καταλάβαμε ψάξαμε να βρούμε απο που είχε πάρει το γατάκι...το ανακαλύψαμε λίγο καιρό αργότερα αφού είχαν περάσει 2 μήνες περίπου και το επιστρέψαμε καλοαναθρεμένο!Αλλά επειδή στο χωριό οι γάτες είναι ελέυθερες στην αυλή (και εκτός αυλής) αρκετό καιρό μετά το γατάκι μας επισκεπτόνταν τακτικά και έκανε παρέα με τη θετή μαμά του!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:06, 02-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Μέμα
Καλημέρα!Η δικιά μου γατούλα,η Ριρίκα(μισή σιαμέζα)είχε κλέψει κάποτε ένα νεογέννητο γατάκι απο την γειτόνισσα...Το είχε κρύψει στην αποθήκη για μέρες και το θήλαζε!Επειδή πρόσφατα είχε γεννήσει η κακομοίρα και είχαμε χαρίσει τα δικά της...της έλειπαν φαίνεται!Πρώτη φορά ένιωσα τότε οτι μια γάτα μπορεί να έχει έστω και στο ελάχιστο ανθρώπινα συναισθήματα!Η συγκεκριμένη γάτα βέβαια είχε πολύ ανεπτυγμένο το μητρικό ένστικτο!Μόλις το καταλάβαμε ψάξαμε να βρούμε απο που είχε πάρει το γατάκι...το ανακαλύψαμε λίγο καιρό αργότερα αφού είχαν περάσει 2 μήνες περίπου και το επιστρέψαμε καλοαναθρεμένο!Αλλά επειδή στο χωριό οι γάτες είναι ελέυθερες στην αυλή (και εκτός αυλής) αρκετό καιρό μετά το γατάκι μας επισκεπτόνταν τακτικά και έκανε παρέα με τη θετή μαμά του!
Αυτό το είχα δει να γίνετε με σκύλες που ζούσαν στο ίδιο σπίτι. Μάλιστα αυτή που πήρε το μωρό, δεν θήλαζε, απλά ζήλευε που η άλλη είχε παιδιά!

Παράθεση

Αστρης

Νεοφερμένος

H Αστρης έγραψε στις 12:15, 02-10-07:

απίθανο αυτό που΄εγραψες!!!:up::up: οι γάτες πάντα θα μας εκπλήσουν , !!!!!καλημέρα

Παράθεση

Μέμα

Νεοφερμένος

H Μέμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Μέμα έγραψε στις 12:24, 02-10-07:

Είναι όντως απίστευτο!και μάλιστα ένιωσα και τύψεις γιατί αρχικά τη μάλωσα...αλλά όταν το καλοσκέφτηκα και κατάλαβα οτι το έκανε επειδή της έλειπαν τα δικά της μωρά ένιωσα οτι είχα την πιο έξυπνη και στοργική γατούλα του κόσμου!δεν ήταν σωστό αυτό που έκανε όμως..πρέπει να το παραδεχτώ!

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Gloriana
H Gloriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H Gloriana έγραψε στις 12:26, 02-10-07:

Μαρία το τι γέλιο έριξα με τα γεμιστά δε λέγεται. ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ! την μεγάλωσες πολύ σωστά με πολύ φροντίδα και αγάπη και είναι κατάγερη, μην ανησυχείς θα ζήσει πολλά χρόνια.

Πω, πω, σκουπίζω τα μάτια μου από τα δάκρυα γέλιου.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:27, 02-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Μέμα
δεν ήταν σωστό αυτό που έκανε όμως..πρέπει να το παραδεχτώ!
Δεν υπάρχει "ηθική" στα ζώα, ούτε και επίγνωση του "σωστού" και του "λάθους". Προφανώς η γατούλα ήθελε να ανακουφήσει τον πόνο που της προκαλούσε το γάλα κυρίως.

Παράθεση

Αστρης

Νεοφερμένος

H Αστρης έγραψε στις 12:28, 02-10-07:

ναι πρέπει να έχουμε στο νού μας νομίζω να δίνουμε τα γατάκια 2 μήνες αφου γεννηθούν γιατί δεν είναι μόνο το "μητρικό ένστικτο" δεν έναι καλό να μένει γάλα στους μαστούς της

Παράθεση

Μέμα

Νεοφερμένος

H Μέμα έγραψε στις 12:34, 02-10-07:

"Δεν υπάρχει "ηθική" στα ζώα, ούτε και επίγνωση του "σωστού" και του "λάθους". Προφανώς η γατούλα ήθελε να ανακουφήσει τον πόνο που της προκαλούσε το γάλα κυρίως."

Ναι το καταλαβαίνω αυτό γι αυτό και ένιωσα και τύψεις που τη μάλωσα!το έκανε από ένστικτο και μπορεί και από πόνο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θέλω γάτα, αλλά..... - Από athanasiadm
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-09-12 στις 19:59.
    • Θέλω να τον υιοθετήσω αλλά... - Από grizoulaa
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-09-11 στις 14:36.
    • Θέλω πολύ ένα γατούλι αλλά... - Από manitaraki
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-09-11 στις 20:57.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους