Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 107,061 εγγεγραμμένα μέλη και 712,533 μηνύματα σε 22,389 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 233 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατάκι στο μπαλκόνι

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 14:27, 10-12-08:

Χαίρετε απανταχού γατόφιλοι!!
Ηρθε και για μένα το πλήρωμα του χρόνου, εντόπισα ένα κακόμοιρο, παρατημένο και φοβισμένο γατάκι και έτσι υποδεχτήκαμε στην οικογένειά μας το Γκάνταλφ. Είναι γκρίζος, μακρύτριχος, τριων μηνών, πανέξυπνος και πολύ χαδιάρης (Θα σας κάνω σύντομα και τις συστάσεις με φωτο και προσωπική συνέντευξη του ιδίου). Μένει μαζί μας εδώ και μια εβδομάδα, γνωρίζει σιγά σιγά κάθε γωνία του σπιτιού, μαθαίνει πολύ γρήγορα και είναι χάρμα να τον χαζεύεις και να παίζεις μαζί του.
Το ζήτημα που προκύπτει είναι το εξής:
Μένουμε στο δεύτερο όροφο πολυκατοικίας. Τώρα με το κρύο δεν είναι ανοιχτό το σπίτι για να βγαίνει στο μπαλκόνι, και δεν έχει εκφράσει την επιθυμία προς το παρόν. Όμως, μια μέρα που άνοιξα να αερίσω και ξεμύτισε, ανέβηκε στο πεζούλι, βγήκε από την έξω μεριά του κάγκελου και άρχισε να κόβει βόλτες με μεγάλο ενδιαφέρον για όσα γινονταν από κάτω... όπως καταλαβαίνετε, κατατρόμαξα και με αργές κινήσεις τον πλησίασα, για να μην τρομάξει, και τον μάζεψα. Πρέπει να έχει αίσθηση του ύψους, γιατί είχε γατζωθεί στο πεζούλι με όλα του τα νύχια, αλλά μπορώ να είμαι και σίγουρη ότι δε θα πέσει? Έχω μεγαλώσει με γάτες, αλλά το πατρικό μου ήταν στον πρώτο όροφο, οπότε συχνά πυκνά πηδούσαν κάτω, έκαναν μια βόλτα και τις μαζεύαμε από τον κήπο. Ο δεύτερος όροφος είναι διαφορετικός... τι να κάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 14:33, 10-12-08:

καλως ηρθες !!! δεν νομιζω οτι θα εχει καποιο προβλημα στο μπαλκονι!!!! τασεις φυγής λογικα θε εχει οταν του ερθει οιστρος ..απλα οταν δεις τα σημαδια φροντισε να τον στειρωσεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..τα γατακια ειναι αρκετα ανθεκτικά και ελίσσονται αναλογα με την κατασταση απλα μην τον αφηνεις χωρις επιτήρηση στο μπαλκονι προς το παρον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 14:46, 10-12-08:

Καλωσήρθες Μελίνι!
Θέλουμε φωτογραφία του Γκάνταλφ σου. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τν Ρία.. Δεν έχει πρόβλημα στο μπαλκόνι ο γάτος αλλά μην τον αφήνεις χωρίς επιτήρηση.. Κι επίσης επειδή είναι αρσενικός πρόσεχέ τον ειδικά όταν θα του εμφανιστεί οίστρος(θα το καταλάβεις πότε θα έρθει αυτή η στιγμή, σίγουρα!).. Συνήθως τα αρσενικά είναι αυτά που χάνονται πιο συχνά.. στην εποχή του οίστρου τους.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 15:02, 10-12-08:

Καλώς σας βρήκα και πάλι...
Για τη στείρωση έχω ήδη μιλήσει με την κτηνίατρο, μόλις έχουμε τα πρώτα σημάδια μάλλον το Φεβρουάριο...
Εχω στο μπαλκόνι ένα πτυσσόμενο τραπέζι, από αυτά που γατζώνονται στα κάγκελα για να ακουμπάς πράγματα... νομίζετε ότι θα ήταν καλή ιδέα να το τοποθετούσα προς τα έξω στο σημείο που του αρέσει?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:39, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
θα ήταν καλή ιδέα να το τοποθετούσα προς τα έξω στο σημείο που του αρέσει?
Εννοείς να κρέμεται πάνω από το δρόμο;
Αν ναι, δεν θα το έκανα στη θέση σου...

Δες αυτό το θέμα για τους τρόπους περίφραξης του μπαλκονιού.

Παράθεση

Kikiriki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kikiriki
H Kikiriki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές .... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Kikiriki έγραψε στις 16:08, 10-12-08:

Να σου ζήσει ο μικρός μάγος κατ' αρχήν!!!!
Κοίτα, τα γατιά είναι σοφά και αυτός που έχει το όνομα ίσως ακόμη παραπάνω αλλά από προσωπική ( και πικρή) πείρα σου λέω πως μέχρι να κλείσουν το χρόνο δεν έχουν 100% συναίσθηση του ύψους και του κινδύνου και κυρίως μέχρι τους 6 μήνες περίπου δεν έχουν μάθει να προσαρμόζουν το σώμα τους στον αέρα έτσι ώστε σε περίπτωση πτώσης ( μακριά από εδώ) να προσγειωθούν στα πόδια τους.
Νομίζω πως το καλύτερο είναι τώρα που είναι μικρούλης και να τον αφήσεις να βγαίνει μόνο όταν είσαι και εσύ μαζί του. Αργότερα όταν θα καλοκαιριάσει ( Μαΐο) και θα έχουμε συνέχεια τις πόρτες ανοιχτές θα είναι αρκετά μεγάλος για να κόβει βόλτες και μονος του.
Επίσης το τραπέζι κοντά στα κάγκελα δε νομίζω να είναι καλή ιδέα

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:00, 10-12-08:

Τα αρσενικά ΔΕΝ έχουν οίστρο....

Μόλις είναι έτοιμος σεξουαλικά, θα αρχίσει να ψεκάζει... ειδικά αν θα μυρίσει θηλυκή σε οίστρο!! Το οποίο θα μυρίσει απο χιλιόμετρα....

Ασφάλισε το μπαλκόνι, με πλέγμα για παιδιά..αλλιώς ο Γκάνταλφ... θα πάει να βρεί τον Μέρλιν...

Δεν θα σταματήσει πουθενά....

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,045 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 19:12, 10-12-08:

Kαλωσηρθες και απο εμενα και τη Leia!!!Η οποια ,πριν την παρω,μας ειπαν οτι ειναι αρσενικο και θελαμε να την ονομασουμε Γκανταλφ(μερικοι απο δω ομως το θεωρουσαν "βαρυ" ονομα για μικρο γατι) κι απο οτι βλεπεις ειναι και γκριζα!!!Ανυπομονω να δω φωτογραφιες του...
Οσο για το μπαλκονι,εγω την επαθα τη λαχταρα με τη Leia,οταν ηταν μικροτερη περπατουσε πανω στα καγκελα και της ηρθε να κανει επιτοπου στροφη Φυσικα γλυστρισε προς τα εξω και πηγε να πεσει αλλα κρατηθηκε μονη της τελευταια στιγμη!!Απο τοτε,βγαινουμε μονο μαζι στο μπαλκονι κι ας εχει μεγαλωσει...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,989 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 19:42, 10-12-08:

Καλώς ορίσατε Melini και Γκανταλφούλη!!!!Εφόσον ξέρεις τα σχετικά με τη στείρωση, ας πάμε στα του μπαλκονιού. Οι γάτες είναι ακροβάτες. Έχουν προικιστεί με το σώμα του αιλουροειδούς, που η ουρά του, πέρα από καθρέφτης των αισθημάτων τους, είναι και το μέτρο της ισορροπίας τους. Εφόσον έχεις μπαλκόνι ΠΡΕΠΕΙ ο γάτος να μάθει το πώς θα κινείται με ασφάλεια, δηλαδή, πρέπει να εκπαιδευτεί σ'αυτό. Εσύ, δεν είσαι γάτα να τον εκπαιδεύσεις, οπότε θα εκπαιδευτεί μόνος του, πατώντας και δοκιμάζοντας, ως πού μπορεί να φτάσει. Εσύ, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να τον παρακολουθείς διακριτικά όταν είναι έξω, και να μην τον αφήνεις πολύ ώρα να κάνει ακροβασίες. Λίγο τη φορά να μαθαίνει. Ακόμη δεν ξέρει να κινηθεί καλά, γι'αυτό, με έναν ξαφνικό θόρυβο, μπορεί να τρομάξει και να πέσει. Επίσης, αν το μπαλκόνι δεν έχει πεζουλάκι στη βάση του δαπέδου, αλλά μόνο κάγκελο, πρόσεξε να μην παίζει ο μικρούλης εκεί, γιατί, μπορεί να γλυστρίσει από το κενό .Έτσι είχε πέσει το γατάκι του άντρα μου από το 2ο όροφο του πατρικού του, κυνηγώντας ένα φουντούκι. Τη γλύτωσε με μελανιασμένα πατουσάκια μόνο. Η Μπασσέτ μου όποτε γουστάρει, κινείται ως επί το πλείστον στα μπαλκόνια, τα οποία είναι 90/100 ασφαλή για γάτες, αλλά, όταν ήταν μωρό, επί καθημερινής βάσεως, θα προκαλούσε τουλάχιστον μια φορά τη μοίρα της ανεβαίνοντας εκεί που έπαιζε το επικίνδυνο 10/100, πάνω στην κουπαστή του εξωτερικού κάγκελου Την άφηνα, έχοντας ταχυπαλμία βέβαια, και σε λίγα λεπτά την κατέβαζα πολύ απαλά. Συνέχισε να ανεβαίνει, κάθε φορά και με μεγαλύτερη άνεση, τότε την φώναζα να κατέβει με την πρόφαση παιχνιδιού ή φαγητού, για να μάθει να κατεβαίνει μόνη της. Σιγά σιγά, έπαψε να ανεβαίνει στην τελείως εξωτερική κουπαστή, γιατί, είναι αρκετά εξυπνη γάτα, να καταλάβει ότι έτσι που μεγάλωσε και χόντρηνε, αν πέσει δεν θα έχει σωτηρία.Μην νομίζεις ότι είναι μεγάλη, είναι μόνο οκτώ μηνών, αλλά, αρκετά σοφή ήδη. Ο Γκάνταλφ, είναι γάτος με τα όλα του, άρα, γρήγορα θα μάθει και την ισορροπία και τα όριά του!!:up:

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 09:40, 11-12-08:

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. aretha, δε σκεφτομαι φυσικά να κρεμάσω ένα τραπεζάκι πάνω από το δρόμο , από κάτω έχει κήπο. Νομίζω ότι του αρέσει πολύ να κοιτά τι γίνεται εκεί έξω, και ψάχνω να βρω τρόπους να το κάνω ασφαλές και άνετο. Προς το παρόν δεν έχει εκφράσει την παραμικρή επιθυμία να βγει στο μπαλκόνι πάντως, βγαίνει μόνο αν δει πόρτα ανοιχτή.
Σας δίνω και μια γεύση από Gandalf μέχρι να ανεβάσω το πλήρες πορτραίτο, κούκλος, ε; Νομίζω ότι έχω ερωτευτεί... χεχε

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Gandalfportrait.JPG
Εμφανίσεις:  140
Μέγεθος:  80,3 KB  
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:32, 11-12-08:

Απαπα,κι αλλο γκριζακι!Ειναι ολοκριζος σαν το Σειριακι μου;Θα κανουμε δικο μας φαν κλαμπ των γκρι!

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 11:36, 11-12-08:

χεχεχε, ναι, και να φανταστεις ότι έσπασα την παράδοση της μαύρης γάτας, μέχρι τώρα μαζεύαμε μόνο μαύρα κακόμοιρα γατάκια, για γούρι... για πρώτη φορά βρήκα γκρι

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 12:04, 11-12-08:

Να σου ζήσει το γκρι κουκλάκι σου, είμαι και πολύ του Τόλκιν, πολύ έξυπνο το όνομα για γκρίζο γάτο! Θα βρω και το θέμα του να τον καμαρώσω με ησυχία! Να σου πω κι εγώ ότι με το μπαλκόνι θέλει λίγη προσοχή, εμένα η Μπουμπού μου πήδηξε από το 2ο, 9 μηνών στειρωμένη, όταν λείπαμε ένα πρωί και ευτυχώς ήμουν και ήταν τυχερή γιατί 5 μέρες αργότερα τη βρήκαμε σχεδόν σώα! Από τότε μόνο όταν είμαι εκεί της ανοίγω και την παρακαλουθώ! Σϊγουρα έχουν συναίσθηση και του ύψους και του κινδύνου, αλλά η δικιά μου δεν έχει βάλει μυαλό!!! Αν δει κανένα περιστέρι στο από κάτω μπαλκόνι κρέμεται επικίνδυνα! Κάπως έτσι πιστεύω ότι ξεμυαλίστηκε και έπεσε! Γι'αυτό επίβλεψη και περίφραξη νομίζω είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για τα γατουλίνια μας!

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 12:19, 11-12-08:

Ευχαριστώ chryssa, φαίνεται ότι το θέμα μπαλκόνι θέλει λίγη προσοχή.
Ανέβασα φωτο του Gandalf σε άλλο Θέμα, μπορείτε να τον καμαρώσετε! Όταν έχω χρόνο, και περισσότερες φωτο, θα του φτάξω και album

Παράθεση

EL GATO

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη EL GATO
Ο EL GATO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,141 μηνύματα.

O EL GATO έγραψε στις 13:21, 11-12-08:

Φοβερος ο γαταρος σου. Πολυ ομορφος.
Λοιπον, πρεπει να κανουμε ενα κλαμπ οι Τολκινικοι γιατι εχουμε μαζευτει πολλοι εδω μεσα.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:50, 11-12-08:

Κι εγώ στους Τολκιν Maniacs!
Μονο αυτο το Σιλμαριλιον με ταλαιπώρησε...οσοι το καταλάβατε σας βγάζω το καπελο

Στο θέμα μας.
Να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου που ειναι οτι πρέπει οπωσδήποτε να τον στειρώσεις...γιατι...βλέπεις το θηριο απο κάτω το Μορφέα?
Καθοτι επιβητορας θα έτρωγε και τα κάγκελα για να πηδηξει απ'το μπαλκονι...
Το σωστα προστατευμενο και απολυτα ασφαλες μπαλκονι για τη γάτα θέλει προστασια απο όλες τις πλευρες...δεν αρκει το πλέγμα...ακομα και να τον στειρωσεις αν ειναι της αναρρίχησης, θα στη κάνει...εκτος απο πλέγμα έχω βάλει και διαφανή τέντα σε ολο το μπαλκόνι πλάι και μπρος...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 13:53, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από EL GATO
Λοιπον, πρεπει να κανουμε ενα κλαμπ οι Τολκινικοι γιατι εχουμε μαζευτει πολλοι εδω μεσα.
Thanks El Gato.
Μα υπάρχει καταλληλότερο όνομα από το Gandalf για ένα γκρίζο γάτο; Ηταν το πρώτο που σκέφτηκα και τον φώναξα έτσι όταν ήταν ακόμα μέσα στην κούτα, στο αυτοκίνητο για το σπίτι. Είχα αποφασίσει να το λέω Gandalf ακόμα κι αν προέκυπτε θηλυκό!!
Τα βιβλία του Τόλκιν είναι γεμάτα ονόματα για ζωάκια (ιδίως τα ονόματα των Χόμπιτ και των Νάνων είναι πολύ κατάλληλα). Εγώ διάλεξα το Μάγο (το γκρί βλέπεις) αλλά σκέφτομαι, αν βρούμε κι άλλο γατάκι στο μέλλον (ψάχνουμε) να το πούμε Μπίλμπο.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,989 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:56, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από EL GATO
Τέλειο πορτραίτο, καταπληκτικός γάτος:up::up::up::up: Ο Τόλκιν είναι, πράγματι ανεξάντλητος όσον αφορά στα ονόματα.Οι Τολκινομανείς τώρα είναι χιλιάδες, αλλά, τί μοναξιά ένιωθα όταν στην Ελλάδα πρωτοκυκλοφόρησε το 1985 ό πρώτος τόμος και ύστερα περίμενα δύο συν δύο χρόνια μέχρι να μεταφραστεί και κυκλοφορήσει κάθε επόμενος

Παράθεση

marilu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marilu
H marilu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H marilu έγραψε στις 05:02, 12-12-08:

καλύτερα να μη το αφήνεις στο μπαλκόνι....το δικό μου χθές βγήκε απο την εξώπορτα καθώς έφευγα απο το διαμέρισμα (μένω σε πολυκατοικία) και έχοντας πάρει φόρα έπεσε στο κενό στο κλιμακοστάσιο!!!!! δε το πρόλαβα δυστυχώςευτυχώς πήδηξε στις σκάλες του αποκάτω ορόφου.....!!!! κατατρόμαξα και εγώ και αυτό! πρέπει να πόνεσε τόσο που όταν πήγα να το πλησιάσω φώναζε !! δεν ξέρω αν έχουν αίσθηση του ύψους πάντος για καλό και για κακό πρόσεχέ το γιατι αν γλυστρίσει δεν θα μπορεί να γατζωθεί καθώς το μάρμαρο είναι λείο!

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 11:53, 26-06-15:

Γεια σας ειμαι σχετικα νεο μελος εδω. εχω εναν γατο 2,5 μηνων τον Tom τον εχουμε εδω και δυο μηνες σχεδον απο πολυ μικρο... Μένω στον τριτο οροφο και ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι το μπαλκονι. και κατω ειναι δρομος περνανε αυτοκινητα. οσες φορες τον αφηνω στο μπαλκονι λοιπον κρεμεται να δει τι γινεται κατω εχει τυχει κιολας να καθεται στα τεσσερα στο πεζουλακι του μπαλκονιου απεξω και ειχα τρομαξει πολυ. δεν τον αφηνω πολυ και παντα ειναι καποιος να τον βλεπει αλλα οσο παει ζεσταινεται ο καιρος και θα ειναι ανοιχτα τα παραθυρα. σκεφτομαι να βαλω καποια περιφραξη απο την εξω πλευρα γιατι απο την μεσα ειμαι σιγουρη θα ανεβαινει γιατι ο δικος μας ο καλυτερος ακροβατης δεν εχει αφησει κανενα σημειο χωρις να ανεβει. (μια μερα βρηκαμε την κουρτινα γρατσουνισμενη και τον Τομ να κρεμεται απο αυτην σχεδον κοντα στο ταβανι). Επισης και οι γονεις μου ετσι λενε οτι εχουν συνειδηση του κινδυνου αλλα για τον δικο μου δεν το πιστευω και πολυ... :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:48, 26-06-15:

Μην εμπιστευεσαι τις γατουλες,μπορει να πεσουν κατω ανα πασα στιγμη,απο περιεργεια να δουν τι ειναι κατω,να παρασυρθουν απο αλλες γατες, να προσπαθησουν να πιασουν πουλια,εντομα.Εμενα, δυο γατες μου εχουν πεσει, απο τον πρωτο οροφο ,ευτυχως που δεν τις εχασα κιολας! Φαντασου η μια επεσε ενω ειχα βαλει πλεγμα στα καγκελα,ανεβηκε πανω πανω και προσπαθησε να πηδηξει απεναντι στο δενδρο να πιασει κατι πουλακια που πεταγαν και βρεθηκε κατω! Ουτε αυτη το καταλαβε πως! Και δεν ηταν μικρη, 6 χρονων ηταν τοτε.Την αλλη ουτε που την καταλαβα καθολου,ειχε πεσει και περιμενε κατω, ευτυχως η μητερα μου που γυριζε απο καπου και πηγε να μπει στη εισοδο της πολυκατοικιας την ειδε και μου το ειπε!Βεβαια μετα το παθημα τους εγινε μαθημα!Δεν το ξαναεκαναν ποτε! Προπερσι εμενε ενα ζευγαρι στο δευτερο οροφο της πολυκατοικιας μας ,επανω ακριβως απο εμενα ,ειχαν μια γατουλα( δεν υπηρχε προστατευτικο στα καγκελα) ,ξαφνικα ενα βραδυ ακουσα μεγαλο θορυβο σαν κατι να πεφτει στη τεντα μου ,δεν εδωσα σημασια .Το πρωι η κοπελα εψαχνε τη γατα της ,αυτη ειχε πεσει κατω, καποιος τη τρομαξε εφυγε και κρυφτηκε κατω απο το αυτοκινητο που ηταν παρκαρισμενο στο δρομο. Δεν μπορουσαν να την πιασουν με τιποτα ,μεχρι τη πυροσβεστικη εφεραν! Και τελικα ολα καλα! Η γνωμη μου ειναι να παρεις απο το χρωματοπωλειο της γειτονιας σου πλεγμα για καγκελα και να το βαλεις απο μεσα απο ακρη σε ακρη.Ποτε μην εχεις εμπιστοσυνη στις σκανταλιαρες αυτες ψυχουλες,παντα πρεπει να εχουμε την εννοια τους!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 26-06-15 στις 18:59.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,580 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:28, 26-06-15:

Έχει απόλυτο δίκιο η φίλη μας η Φλώρα: Ποτέ να μην εμπιστεύεσαι τα γατιά στο θέμα του μπαλκονιού!

Ναι μεν έχουν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, αλλά όταν θα δουν κάτι που θα τους τραβήξει την προσοχή (συνηθέστατα ένα πετούμενο), θα αψηφήσουν τον κίνδυνο και, τις περισσότερες φορές, με πολύ δυσάρεστες συνέπειες (να τραυματιστούν σοβαρά και να μείνουν ανάπηρα,να χαθούν ή και να χάσουν τη ζωή τους).
Ή θα τον εμποδίσεις λοιπόν να βγαίνει στο μπαλκόνι, ή η περίφραξή του θα πρέπει να γίνει για σένα άμεση προτεραιότητα.
Μερικές ιδέες μπορείς να δεις και στο θέμα Περίφραξη μπαλκονιού , δες ποια ταιριάζει και είναι καλύτερη στη δική σας περίπτωση, γιατί προέχει η ασφάλεια του Tom, για τον οποίο εύχομαι να σου ζήσει και να χαίρεσαι τη συντροφιά του για πολλά πολλά χρόνια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:37, 26-06-15:

Καλησπέρα κι από εμένα.
Δες οπωσδήποτε το θέμα που σου παρέθεσε η alcyone, έχει πολύ καλές ιδέες.
Η δική μου συμβουλή, αν πάρεις πλέγμα πλαστικό ή συρμάτινο, όπως είπες βάλε το εξωτερικά, και πάρτο όσο πιο ψηλό γίνεται, οι γάτες έχουν απίστευτη ικανότητα άλματος!
Δες τί έχουν κάνει άλλοι φίλοι στο φόρουμ και κάνε το όσο πιο άμεσα μπορείς. Βέβαια να θυμάσαι πως πάντα πρέπει αν υπάρχει επιτήρησ, απλώς όσο πιο καλή η περίφραξη τόσο πιο δύσκολο για τα γατούνια να κάνουν τρέλες. Ποτέ όμως δεν τους είναι αδύνατο!
Στο λέω γιατί εδώ και 1 εβδομάδα ανοίγουμε μόνο με "σκοπιά" το μπροστινό μπαλκόνι, λόγω του σατανικού μικρού μας γατουνιού που σκαρφάλωσε 2 φορές την καλαμωτή και το πρόλαβα στο τσακ επειδή τα προσέχω!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους