Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 106,570 εγγεγραμμένα μέλη και 712,510 μηνύματα σε 22,387 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 150 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και σκορπιοί

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:20, 05-04-16:

Καλησπέρα!
Πρόσφατα είχα γράψει για τη μετακόμιση απο Αμοργό-Χανιά.
Λοιπόν πριν κάτι μέρες κατέβηκα να βρω σπίτι για να φέρω και τα ζώα σιγά σιγά τα οποία ακόμα βρίσκονται Αθήνα.
Το σπίτι που βρήκα είναι λίγο πιο πάνω από τη λίμνη του Κουρνά(το αναφέρω γιατί στην περιοχή υπάρχουν πολλοί σκορπιοί).
Την πρώτη μέρα που μπήκα να καθαρίσω,βρήκα μέσα στο σπίτι έναν καφέ σκορπιό.
Δυο μέρες αργότερα,βρήκα ακριβώς έξω από την πόρτα έτοιμο να μπει μέσα,εναν μαύρο σκορπιό.
Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού όταν του είπα για τον σκορπιό που βρήκα την πρώτη ημέρα,ήρθε και ψέκασε εξωτερικά. Σε λίγες ημέρες θα επαναλάβει μου είπε.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο επικίνδυνος μπορεί να είναι για τα ζώα. Να φανταστώ όσο είναι και για εμας;
Το σπίτι δεν έχει σίτες αλλά σκοπεύω να φωνάξω άνθρωπο να μου βάλει όσο πιο σύντομα μπορώ.

Θέλω να πιστεύω ότι μόλις κατοικηθεί το σπίτι,με τα ζώα και τις σίτες αργότερα,δεν θα πλησιάζουν οι σκορπιοί.

Έχω όμως πανικοβληθεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:33, 05-04-16:

Καλησπέρα Λινάκι.
Πιστεύω πως μια περίφραξη όπως λες, που να είναι αρκετά ψιλή για να μην μπαίνει ούτε κουνούπι που λέει ο λόγος, δεν θα επιτρέψει ούτε στους σκορπιούς να μπουν... Εκτός και αν κάνω τόσο λάθος σαν παιδί της πόλης κι εγώ. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα για το πόσο επικίνδυνοι μπορούν να είναι οι σκορπιοί για τα γατιά μας, θα το ψάξω όμως και ότι βρω θα στο πω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:42, 05-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Καλησπέρα Λινάκι.
Πιστεύω πως μια περίφραξη όπως λες, που να είναι αρκετά ψιλή για να μην μπαίνει ούτε κουνούπι που λέει ο λόγος, δεν θα επιτρέψει ούτε στους σκορπιούς να μπουν... Εκτός και αν κάνω τόσο λάθος σαν παιδί της πόλης κι εγώ. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα για το πόσο επικίνδυνοι μπορούν να είναι οι σκορπιοί για τα γατιά μας, θα το ψάξω όμως και ότι βρω θα στο πω.
Το ένα υπνοδωμάτιο είναι στυλ σοφίτας. Περνάει ξύλινη οροφή (σκεπή) και επίσης μόνο σε αυτό το δωμάτιο το πάτωμα είναι ξύλινο.
Εκει βρήκα και το σκορπιό. Εύχομαι να μην έχουν φωλιάσει περισσότεροι στο ξύλο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:45, 05-04-16:

Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζεται οπωσδήποτε απολύμανση, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει φάρμακο για τους σκορπιούς...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 23:09, 05-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζεται οπωσδήποτε απολύμανση, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει φάρμακο για τους σκορπιούς...
Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο,ο σκορπιός ή αυτα τα δηλητήρια της απολύμανσης;
Δε θέλω να ρισκάρω μέσα στο σπίτι με τα ζώα. Άσε που έχω και άσθμα.

Πάντως υπάρχει,δεν υπάρχει άλλος σκορπιός στο σπίτι, απέκτησα μεγάλη φοβία. Τίναγμα παπούτσια,παντόφλες,ρούχα,πετσέτες,σεντόνια κτλ πριν τη χρήση!
Θα μάθουμε να ζούμε με αυτούς και να προσεχουμε.
Για τα ζώα τρέμω.. Μην πάνε οι γάτοι να παίξουν με κανέναν και τους τσιμπήσει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:54, 06-04-16:

Αν εβρισκα σκορπιο στο σπιτι μου, θα ειχα μετακομισει... χιλιομετρα μακρια απο την περιοχη! Τους φοβαμαι παρα πολυ, οπως και τις αραχνες. Δεν ξερω αν βοηθαει το ψεκασμα αλλα αν η περιοχη εχει σκορπιους το πιο πιθανο ειναι να εμφανιστουν ξανα. Σιτες οπωσδηποτε και ελεγξε κουφωματα, τρυπες, ρωγμες, και οπου αλλου μπορουν να χωθουν!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 11:13, 06-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Αν εβρισκα σκορπιο στο σπιτι μου, θα ειχα μετακομισει... χιλιομετρα μακρια απο την περιοχη! Τους φοβαμαι παρα πολυ, οπως και τις αραχνες. Δεν ξερω αν βοηθαει το ψεκασμα αλλα αν η περιοχη εχει σκορπιους το πιο πιθανο ειναι να εμφανιστουν ξανα. Σιτες οπωσδηποτε και ελεγξε κουφωματα, τρυπες, ρωγμες, και οπου αλλου μπορουν να χωθουν!
Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά όλα τα χωριά της Κρήτης έχουν σκορπιούς και ειδικά στην περιοχή μου που έχουμε δίπλα λίμνη.
Τρύπες δεν εντόπισα. Τα κουφώματα είναι αλουμινίου. Νομίζω από ανοιχτή πόρτα μπήκε μέσα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,427 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 06-04-16:

Καλη μου φιλη,νομιζω οτι ειναι επικινδυνοι και για γατες.Ομως το ζητημα δεν ειναι μονο οι σιτες.Η αδελφη μου ειχε το ιδιο προβλημα σ ενα σπιτι στην Παρο.Εβρισκε σκορποιους.Και ξερεις κατι;Δεν εμπαιναν απο εξω...αλλα κατοικουσαν μεσα.Δηλαδη ειχαν κανει φωλια ΜΕΣΑ στο σπιτι.Ειδικα αν ειναι παλιο ή πετρινο..βρισκουν και κανουν φωλια.Τελικα η αδελφη μου εφυγε απο αυτο το σπιτι.
Θελει πολυ μεγαλη προσοχη και ψαξιμο.
Κια ξαναλεω...κοιταξε μηπως εχουν φωλιασει μεσα στο σπιτι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:57, 06-04-16:

Εχω ακουσει για ενα οικολογικο -εντομοκτονο παρασιτοκτονο ειναι 100% φυσικο ορυκτο προιον σε μορφη λεπτης σκονης( σαν ταλκ),χρωματος γκρι το λενε διατομικη γη(diatomaceous earth).Καταπολεμα φυσικα ολα τα βαδιστικα εντομα καθως περπατουν.Ειναι αβλαβες για τον ανθρωπο και τα ζωα.Μπορεις να ρωτησεις για αυτο σε καταστηματα που πουλουν ειδη για τον κηπο ,φυτοφαρμακα κτλ.Ειναι οδυνηρο να ξερεις οτι υπαρχουν σπορπιοι εξω απο το σπιτι και καθως πλησιαζει το καλοκαιρι να φοβασαι να ανοιξεις την πορτα,παραθυρα μην μπουν μεσα! Οι σκορπιοι αγαπουν τα υγρα μερη,αφου εισαστε κοντα σε λιμνη δεν μπορειτε να τους αποφυγετε.Οι γατες σιγουρα τα κυνηγανε και τα σκοτωνουν ,αλλα το τσιμπημα του σκορπιου ειναι οδυνηρο για μας τους ανθρωπους.Και να ψεκασεις με χημικα ειναι βλαβερα για τον ανθρωπο και τα ζωα,ρωτα για αυτο που σου εγραψα ειναι σιγουρα ακινδυνο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:00, 06-04-16:

΄Εχει απόλυτα δίκιο η Φλώρα, όπως και η Έφη. Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις αφού το ψάξεις εννοείται πρώτα μόνη σου, είναι να συμβουλευτείς και έναν κτηνίατρο. Στα Χανιά έχει αρκετούς και καλούς απ' ότι μαθαίνω από τα ξαδέλφια του άντρα μου.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 23:28, 06-04-16:

Εφη μου ευχομαι να μην συμβαινει κατι τετοιο. Το σπιτι δεν ειναι πετρινο ουτε πολυ παλιο.
Το Σαββατο φευγουμε ολοι μαζι και τα ζωα για κατω. Αν βρω κι αλλον μεσα θα ψαξω για το φαρμακο που εγραψε η Φλωρα.
Βασουλα μου ειμαστε 45' απο Χανια. Το Ρεθυμνο ειναι πολυ πιο κοντα μας αν εχεις ακουστα κανεναν καλο κτηνιατρο.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:19, 07-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Εχω ακουσει για ενα οικολογικο -εντομοκτονο παρασιτοκτονο ειναι 100% φυσικο ορυκτο προιον σε μορφη λεπτης σκονης( σαν ταλκ),χρωματος γκρι το λενε διατομικη γη(diatomaceous earth).Καταπολεμα φυσικα ολα τα βαδιστικα εντομα καθως περπατουν.Ειναι αβλαβες για τον ανθρωπο και τα ζωα.Μπορεις να ρωτησεις για αυτο σε καταστηματα που πουλουν ειδη για τον κηπο ,φυτοφαρμακα κτλ.Ειναι οδυνηρο να ξερεις οτι υπαρχουν σπορπιοι εξω απο το σπιτι και καθως πλησιαζει το καλοκαιρι να φοβασαι να ανοιξεις την πορτα,παραθυρα μην μπουν μεσα! Οι σκορπιοι αγαπουν τα υγρα μερη,αφου εισαστε κοντα σε λιμνη δεν μπορειτε να τους αποφυγετε.Οι γατες σιγουρα τα κυνηγανε και τα σκοτωνουν ,αλλα το τσιμπημα του σκορπιου ειναι οδυνηρο για μας τους ανθρωπους.Και να ψεκασεις με χημικα ειναι βλαβερα για τον ανθρωπο και τα ζωα,ρωτα για αυτο που σου εγραψα ειναι σιγουρα ακινδυνο.
To προβλημα ομως με αυτο ειναι οτι θελει 24 ωρες μεχρι να τους σκοτωσει. Δεν τους σκοτωνει ακαριαια, οποτε εχουν πολυ χρονο μεχρι να προκαλεσουν προβλημα.

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά όλα τα χωριά της Κρήτης έχουν σκορπιούς και ειδικά στην περιοχή μου που έχουμε δίπλα λίμνη.
Τρύπες δεν εντόπισα. Τα κουφώματα είναι αλουμινίου. Νομίζω από ανοιχτή πόρτα μπήκε μέσα.
Καλα που μου το ειπες. Ελεγα να παω Κρητη διακοπες το καλοκαιρι, αλλα μετα απο αυτο δε νομιζω να παω. Η Ροδος πως ειναι απο σκορπιους;

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 07:11, 07-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
To προβλημα ομως με αυτο ειναι οτι θελει 24 ωρες μεχρι να τους σκοτωσει. Δεν τους σκοτωνει ακαριαια, οποτε εχουν πολυ χρονο μεχρι να προκαλεσουν προβλημα.

Καλα που μου το ειπες. Ελεγα να παω Κρητη διακοπες το καλοκαιρι, αλλα μετα απο αυτο δε νομιζω να παω. Η Ροδος πως ειναι απο σκορπιους;
Νομιζω εχει και η Ροδος. Και η Αμοργος εχει σκορπιους πανω στη Χωρα. Εμεις ομως ειχαμε πολλες σαρανταποδαρουσες(ειναι φριχτο το τσιμπημα τους) και αραχνες με λιγο δηλητηριο που πριν κανα διμηνο + με τσιμπησε μια και το σημαδι δεν θα φυγει ποτε.
Στην Κρητη υπαρχουν και οι μαυρες χηρες και πολλα ακομη χαριτωμενα ζωακια!

Τους σκορπιους παροτι τους φοβομουν και εγω,απο κοντα δεν ειναι κατι το τρομερο.
Θεωρω οτι δεν ειναι λογος για να μετακομισω. Τα σπιτια στα χωρια ετσι ειναι. Το σπιτι που βρηκα ειναι πανω απο τη λιμνη Κουρνα και κατω απο τα λευκα ορη και οπως μου ειπαν οι ιδιοκτητες,η περιοχη εχει παρα πολλους σκορπιους.
Οπως ζουν αυτοι οι ανθρωποι τοσα χρονια με σκορπιους κτλ,θα μαθουμε να ζουμε και εμεις.
Μονο στα διαμερισματα δεν εχει πχ στο Ρεθυμνο αλλα εκει εχει τεραστιες κατσαριδες πιο μεγαλες και απο της Αθηνας χωρις υπερβολη!

Παντως προτιμαω τους σκορπιους απο τις σαρανταποδαρουσες!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:24, 07-04-16:

Εννοειτε οτι τωρα που ειναι κλειστο ακομη το σπιτι, μπορεις να ριξεις με αυτο το οικολογικο εντομοκτονο και μεσα και εξω σε σημεια η γωνιες που εχεις δει οτι μπορει να υπαρχουν ερποντα εντομα οπως σκορπιοι,κατσαριδες ,αραχνες ,κοριοι,ψυλλους ,τσιμπουρια κ.α.Αυτο ειναι ακινδυνο για μας τους ανθρωπους και τα ζωα αλλα αποτελεσματικο για αυτα μολις βγουν και περπατησουν τα σκοτωνει αμεσα.Με τα χημικα εντομοκτονα παθαινουν ανοσια αυτα τα ερποντα ζωυφια ,ασε που ειναι δηλητηριωδη για μας και τα γατια μας.Ενω αυτο ειναι σκονη σαν ταλκ αν το δεις ομως στο μικροσκοπιο ειναι πολυ μικρα μικρα κρυσταλλακια που περπατωντας επανω το ζωυφιο σχιζεται το σωμα του και πεθαινει.Δεν ειναι ακριβο . Εγω σκεφτομαι να το παρω για τις κατσαριδες που τωρα που θα ερθει το καλοκαιρι θα αρχισουν να εμφανιζονται και τις τρεμω!!! Θα ριξω το ταλκ στη βεραντα και οπου αλλου φωλιαζουν αυτες!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 11:53, 07-04-16:

Εννοειτε οτι τωρα που ειναι κλειστο ακομη το σπιτι, μπορεις να ριξεις με αυτο το οικολογικο εντομοκτονο και μεσα και εξω σε σημεια η γωνιες που εχεις δει οτι μπορει να υπαρχουν ερποντα εντομα οπως σκορπιοι,κατσαριδες ,αραχνες ,κοριοι,ψυλλους ,τσιμπουρια κ.α.Αυτο ειναι ακινδυνο για μας τους ανθρωπους και τα ζωα αλλα αποτελεσματικο για αυτα μολις βγουν και περπατησουν τα σκοτωνει αμεσα.Με τα χημικα εντομοκτονα παθαινουν ανοσια αυτα τα ερποντα ζωυφια ,ασε που ειναι δηλητηριωδη για μας και τα γατια μας.Ενω αυτο ειναι σκονη σαν ταλκ αν το δεις ομως στο μικροσκοπιο ειναι πολυ μικρα μικρα κρυσταλλακια που περπατωντας επανω το ζωυφιο σχιζεται το σωμα του και πεθαινει.Δεν ειναι ακριβο . Εγω σκεφτομαι να το παρω για τις κατσαριδες που τωρα που θα ερθει το καλοκαιρι θα αρχισουν να εμφανιζονται και τις τρεμω!!! Θα ριξω το ταλκ στη βεραντα και οπου αλλου φωλιαζουν αυτες!!
Κυριακη θα ειμαστε στο νεο σπιτι. Αν βρω μεσα αλλο, θα το εφαρμοσω αν και αυτο το φοβαμαι γιατι ο μικρος μου γατουλης ειναι αλλεργικος και εγω εχω ασθμα και ειμαι με κορτιζονη.
Ευχομαι να μην χρειαστει τιποτα! Θα δειξει μολις το σπιτι κατοικηθει.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:33, 07-04-16:

Ευχομαι και γω να μην χρειαστει τιποτα και να ειχαν μπει οι ανεπιθυμητοι επισκεπτες επειδη ηταν κλειστο το σπιτι!!Βεβαια εαν εισαι αλλεργικη ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις να ριξεις τιποτα χημικο.Για αυτο το λογο σου ανεφερα αυτο το οποιο ειναι ορυκτο προιον,αοσμο και αβλαβες για ολους.Βεβαια εσυ θα κρινεις πιο ειναι το σωστο για την υγεια σας,εγω απλα τη γνωμη μου ειπα για αυτο το οικολογικο προιον που εχω ακουσει,τιποτα αλλο.Ευχομαι ο καιρος να ειναι καλος για να ειναι ευχαριστο το ταξιδι σας για να ειναι ηρεμα τα μικρουλια σας και με το καλο να φτασετε στο νεο σπιτι σας στα ομορφα Χανια !! Καλο ταξιδι!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 20:08, 07-04-16:

Ευχομαι και γω να μην χρειαστει τιποτα και να ειχαν μπει οι ανεπιθυμητοι επισκεπτες επειδη ηταν κλειστο το σπιτι!!Βεβαια εαν εισαι αλλεργικη ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις να ριξεις τιποτα χημικο.Για αυτο το λογο σου ανεφερα αυτο το οποιο ειναι ορυκτο προιον,αοσμο και αβλαβες για ολους.Βεβαια εσυ θα κρινεις πιο ειναι το σωστο για την υγεια σας,εγω απλα τη γνωμη μου ειπα για αυτο το οικολογικο προιον που εχω ακουσει,τιποτα αλλο.Ευχομαι ο καιρος να ειναι καλος για να ειναι ευχαριστο το ταξιδι σας για να ειναι ηρεμα τα μικρουλια σας και με το καλο να φτασετε στο νεο σπιτι σας στα ομορφα Χανια !! Καλο ταξιδι!!
Σε ευχαριστουμε πολυ κουκλα μου και για τις ευχες και για ολες τις χρησιμες πληροφοριες που μου εγραψες! Σιγουρα αν χρειαστει,θα τις χρησιμοποιησω!

Και παλι σε ευχαριστω Φλωρα μου!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους