Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 110,307 εγγεγραμμένα μέλη και 712,758 μηνύματα σε 22,414 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα Αρσενικός Γάτος SOS

GiannhsAng

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GiannhsAng
Ο GiannhsAng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O GiannhsAng έγραψε στις 22:28, 04-03-21:

Καλησπέρα σας, λέγομαι Γιάννης και είναι το πρώτο post μου στο Forum. Σας βρήκα μέσω του Google και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Έχω έναν αρσενικό γάτο 8 ετών, πριν εβδομάδες άρχισε να κάνει τσίσα σε διάφορα μέρη του σπιτιού. Αρχικά φανταστήκαμε ότι είναι κάποια αντίδραση η στρες. Ο γάτος μένει μόνο μέσα και τον βγάζουμε στον κήπο καθημερινός γιατί του αρέσει, έχω κάνει ένα πολύ μεγάλο σπίτι περιφραγμένο και το ευχαρίστητε πολύ. Έχει κάνει όλα τα εμβόλια του, πέρνει για μέσα έξω όταν είναι και τρώει κυρίως c/d και μερικές βλακίες κονσέρβες που του παίρνει η μητέρα μου από το super market. Μετά από δυο εβδομάδες αφότου είχε αρχίσει το θέμα, η μητέρα μου τον έβγαλε στον κήπο όμως είχε μπει ένα ξένο αρσενικό με αποτέλεσμα να γίνει χαμός. Με το που καταφέραμε και τους χωρίσαμε τον βάλαμε μέσα όπου και παρατηρήσαμε ότι του λυπεί ένας κυνοδοντας σκέφτηκα ευκαιρία είναι να του κάνω και εξετάσεις αίματος τον πείρα αμέσως και πήγα στα pet city. Εκεί είπαμε στο ιατρό το συμβάν, του έκανε μέθη και και του πήρε αίμα από το λαιμό γιατί στο χεράκι δεν έδινε, επίσης του έκανε μια αντιβίωση ( έχω την αίσθηση 10 ήμερη ) και μας είπε ουρολογικές τέλος ο Ιατρός μας είπε ότι δεν έχει μείνει δόντι μέσα. Με το που γυρίσαμε και ο γάτος άρχισε να ξυπνάει και τότε ήταν που παρατήρησαμε ότι είχε ανέβει το τρίτο βλέφαρο. Μένει λοιπόν μια εβδομάδα έτσι όπου άρχισε να μην είναι δραστήριος. Έντι μεταξύ οι αιματολογικές του βγήκαν μια χαρά. Τον περνούμε λοιπόν πάνω στην εβδομάδα και τον πάμε στο hospetal. Εκεί το εξετάζουν τον βρίσκουν μια χαρά σε γενικές γραμμές, τσέκαραν με ειδικό υγρό αν έχει τραύμα στα μάτια προσπάθησαν να του πάρουν ουρά αλλά η κύστη ήταν άδεια και παρατήρησαν ότι υπάρχει μια υπεραιμια στο πουλάκι του με το που το άκουσα αυτό το μυαλό μου πήγε σε έμφραξη. Του χορηγούν αντιβίωση και tobratex για μια εβδομάδα. Στο τέλος της εβδομάδας ο γάτος ήταν λίγο πιο δραστήριος και το πουλάκι του είχε πάλι γίνει ροζ αυτό Μέχρι την Δευτέρα αυτή. Προχθές όμως κοίταξα το πουλάκι του και πάλι είναι λίγο Μοβ εντομεταξι ο αδένας δεν λέει να υποχωρήσει. Έχω κλείσει ραντεβού για αύριο για υπέρηχο στα νεφρά και στην κύστη και ακτινογραφία. Τσίσα πάλι δεν κάνει συνεχόμενα αλλά νομίζω την κύστη του την αδειάζει γιατί ψεκάζει αρκετές φορές όλα αυτά στον κήπο μετά που έφυγε το δόντι σταμάτησε να κάνει μέσα. Μίλησα και με τον Ιατρό και του δίνω S/d αλλά αν δεν είναι στρουμβητη του Γατιού του κάνω κακό. Επίσης από Δευτέρα θα κάνει και ουρολογικές.

Σας παρακαλώ είμαι άτομο με πολύ σοβαρό OCD ο γάτος μου είναι η ζωή μου, αν πάθει κάτι θα τρελαθώ αν ξέρει κάποιος κάτι να με βοηθήσει ας μου πει. Μπορώ να σας στείλω και τις εξετάσεις του και φωτό. Σας ευχαριστώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Randytub, XRumerTest

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους