Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,299 εγγεγραμμένα μέλη και 719,323 μηνύματα σε 22,796 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λοίμωξη του αναπνευστικού

minakoaino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη minakoaino
H minakoaino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H minakoaino έγραψε στις 09:53, 18-09-18:

Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργια στο φόρουμ παρόλο που το παρακολουθώ εδώ και χρόνια και έχω χρόνια γατούλες.
Έχω υιοθετήσει ένα γατούλη μαζί με την αδερφή του (η οποία δεν εμφάνισε κανένα σύμπτωμα ποτέ) ο οποίος από 4 μηνών φτερνιζόταν και είχε μύξες.. Του κάναμε θεραπεία με ενέσιμη αντιβίωση και για 5 μέρες έγινε εντελώς καλά αλλά δυστυχώς μετά από 4 μέρες υποτροπίασε... Του αρχίσαμε λοιπόν θεραπεία με vibramycin και ενώ είναι πολύ καλύτερα, δεν φτερνίζεται σχεδόν καθόλου πολύ συχνά βήχει σαν να θέλει να φτύσει φλέμα και η μυτούλα του κάποιες φορές σφυρίζει Να πω ότι γενικά είναι τεράστιος φαγάνας έχει τρομερή ενέργεια και ποτέ δεν είχε συμπτώματα όπως πυρετό κλπ... Αλλά με έχει προβληματίσει το θέμα με το βήχα και δυστυχώς η κτηνίατρος που τον πηγαίναμε δεν του έγραψε κάποιο αποχρεμπτικό η κάτι τέτοιο... Διάβασα στο ίντερνετ ότι η γουαϊφενεσίνη βοηθάει πολύ στο βήχα της γάτας. Σε όσους κτηνιάτρους πήγα δυστυχώς δεν ασχολήθηκαν καν με το γατούλη γιατί φαίνεται απόλυτα υγιής και μου λένε ότι κάποια συμπτώματα μένουν μόνιμα...Εγώ όμως θα ήθελα να τον βοηθήσω γιατί βλέπω ότι ταλαιπωρείται πολύ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,701 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:47, 18-09-18:

Καλησπερα φιλη μου και καλωσηρθες στην παρεα μας.
Τι εννοεις με αυτο;

Σε όσους κτηνιάτρους πήγα δυστυχώς δεν ασχολήθηκαν καν με το γατούλη γιατί φαίνεται απόλυτα υγιής και μου λένε ότι κάποια συμπτώματα μένουν μόνιμα
Τους πηγες να τον εξετασουν και δεν τον εξετασαν;Η τον εξετασαν ,με ακουστικα,κλπ...και ειπαν ειναι απολυτα υγιης,διοτι ειναι αλλο το ενα ,αλλο το αλλο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

minakoaino

Νεοφερμένος

H minakoaino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H minakoaino έγραψε στις 13:26, 18-09-18:

Η γιατρός που τον πήγα τελευταία φορά τον εξέτασε και του έκανε ενέσιμη αντιβίωση...Μετά από 5 μέρες υποτροπίασε και μου είπε ότι δεν είναι κάτι και ότι είναι μια χαρά ενώ το γατί δεν ήταν καθόλου καλά... Του ξεκίνησα αντιβίωση vibramicyn μετά από συμβουλή άλλου γιατρού με πολύ καλά αποτελέσματα όμως δυστυχώς φαίνεται σαν να πνίγεται και βήχει σαν να έχει φλέμα στο λαιμό του... Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία με γατάκι με αναπνευστικό πρόβλημα και πως το ξεπέρασε... Να αναφέρω επίσης ότι ο γατούλης είναι 6 μηνών.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,701 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:30, 18-09-18:

Στον δευτερο κτηνιατρο που του ξεκινησε βιμπραμισην,τον ξαναπηγες να τον δει για αυτον τον βηχα;Αν ναι,τι λεει;
Παράθεση

minakoaino

Νεοφερμένος

H minakoaino έγραψε στις 13:34, 18-09-18:

Λέει να περιμένουμε να δούμε πως θα πάει χωρίς αντιβίωση όμως ανησυχώ γιατί φαίνεται σαν να έχει φλέματα τα οποία δεν μπορεί να βγάλει...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:50, 18-09-18:

Εννοειται δνε μπορεις να του δωσεις αντιβιωση απο μονη σου.Βεβαια,δεν ξερω ποσος καιρος εχει περασει απο την αντβιωση την τελευταια και ποσο σου ειπε να περιμενετε.Αν θες γραψτα μας.Πχ αν σου ειπε για κανα δυο βδομαδες και δεν εχουν περασει,οκ.Αν σου ειπε για 3 μερες και ερασαν 10...κατι δεν παει καλα.Εναλλακτικα,Αν ξερεις και τριτον γιατρο,συστημενο,να τον πηγαινες και εκει και να του εξηγουσες.
Παντως πες μας ποσο καιρο σου ειπε να περιμενετε,και ποσος εχει περασει;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

minakoaino

Νεοφερμένος

H minakoaino έγραψε στις 13:55, 18-09-18:

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα χωρίς αντιβίωση και ο γατούλης βήχει καθ όλη τη διάρκεια της θεραπείας... Σταμάτησε να φτερνίζεται πάντως και δεν έχει μύξες πλέον... Θα ήθελα κάποιον οικονομικό και καλό γιατρό στο κέντρο Αθήνας καθώς τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα και θα πρέπει να εμβολιαστεί και να στειρωθεί κιόλας κάποια στιγμή...Αν δεν γίνει εντελώς καλά δεν γίνεται να εμβολιαστεί μας είπαν...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:15, 18-09-18:

Ε ναι βρε συ περιμενε λιγο,να δεις πως θα παει.Κια εμενα η δικια μου ειχε αρρωστησει,της εδωσε αντιβιωση η γιατρος,την ακροαστικε διοτι ειχε ακροαστικα,για 5 μερες ειπε αντιβιωση,περασαν...την ξαναπηγα,ειχε πολυ βελτιωθει,εμειναν λιγα ακροαστικα,η γιατρος ερτινε να την σταματησουμε και ειπε θα φυγουν τα ακροαστικακια,και οντως εφυγαν.Οποτε μην αγχωνεσαι απο τωρα.Παρακολουθα την και αναλογα επικοινωνεις με τον γιατρο σου και σου λεει.Περαστικουλια ευχομαι και να μου τον φιλησεις.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

minakoaino

Νεοφερμένος

H minakoaino έγραψε στις 17:33, 18-09-18:

Μακάρι να μην χρειαστεί άλλη αντιβίωση ο γλυκούλης.. Ευχαριστούμε πολύ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatasaBast
H NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H NatasaBast έγραψε στις 15:43, 11-01-20:

Καλησπερα σας παιδια, χαιρομαι πολυ που υπαρχετε
εχουμε μιλησει κ αλλες φορες
σας παρακαλω τα φωτα σας
ο γατουλης μου προν κάοιες μερες ηταν κακοδιαθετος
εγω σαν μαμα τον καταλαβαινω απο χιλιομετρα...
ειδικα αν κατι παει στραβα. Τον ειδα λοιπον απο εκεινο το πρωινο ακεφο με ενα παραπονακι στη φατσουλα
Επειδη ηταν ο κτηνιατρος κλειστος του πηρα αλγκοφρεν απο το φαρμακειο και βιομπραμισιν
το οποιο του το εδωσα για μια μερα μεχρι να παμε γιατρο
τον παω και μου ειπε οτι ειναι κρυωμενος και δεν ειναι σοβαρο
μου εδωσε baytrill των 3 mg 2 τη μερα και του εκανε και ενεση
Εχουν περασει 4 μερες με αντιβιωση και δεν καλυτερευει
τρωει , τον βαζω και πινει και νερο αλλα ειναι χαλια
Τον ξαναπηγα χθες του εκανε αλλη μια ενεση και θα του ξανακανει την Τριτη
Φτερνιζεται συνεχεια, εχει μυξες που τις γλειφει υποφερει δε μπορει να χαλαρωσει ουτε να κοιμηθει κανονικα και αισθανεται ντροπη γιαυτο παει και μπαινει κατω απο τα καλυμματα του καναπε
τον βαζω σε ζεστη οπως μου ειπε ο γιατρος
αλλα δεν καλυτερευει!!!
Δεν θελω να παθει τιποτα θα πεθανω , ειναι η μεγαλη μου αγαπη το μπαστάκι μου
το χνουδωτο μου αγγελακι
Τι αλλο να κανω?
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:24, 11-01-20:

Καλησπέρα φίλη μου, εύχομαι περαστικά στον γατούλη σου, εφόσον τρώει κανονικά προς το παρόν δε μου φαίνεται τόσο ανησυχητική η κατάσταση πάντως. To vibramycin το συνεχίζεις? Δεν είμαι κτηνίατρος αλλά τελείως εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι η συγκεκριμένη αντιβίωση βοηθάει πολύ σε δύσκολες περιπτώσεις, όταν δηλ. δεν έχουν αποτελέσματα οι κτηνιατρικές, ενώ δεν τη συνιστούν όλοι οι κτηνίατροι είναι η αλήθεια..
Για να τον ανακουφίσεις απ το μπούκωμα μπορείς να βάλεις στο μπάνιο ζεστό νερό να τρέχει για λίγο ώστε να δημιουργηθούν υδρατμοί και να τον κλείσεις για κάμποση ώρα μέσα (συμβουλή κτηνιάτρου).
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 23:07, 11-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα φίλη μου, εύχομαι περαστικά στον γατούλη σου, εφόσον τρώει κανονικά προς το παρόν δε μου φαίνεται τόσο ανησυχητική η κατάσταση πάντως. To vibramycin το συνεχίζεις? Δεν είμαι κτηνίατρος αλλά τελείως εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι η συγκεκριμένη αντιβίωση βοηθάει πολύ σε δύσκολες περιπτώσεις, όταν δηλ. δεν έχουν αποτελέσματα οι κτηνιατρικές, ενώ δεν τη συνιστούν όλοι οι κτηνίατροι είναι η αλήθεια..
Για να τον ανακουφίσεις απ το μπούκωμα μπορείς να βάλεις στο μπάνιο ζεστό νερό να τρέχει για λίγο ώστε να δημιουργηθούν υδρατμοί και να τον κλείσεις για κάμποση ώρα μέσα (συμβουλή κτηνιάτρου).
Καλησπερα και σε εσενα κοριτσι μου!!
Δεν του δινω vibramycin αλλα το baytrill μετα απο προτροπη κτηνιατρου αλλα ειναι η τεταρτη μερα που ειναι χαλια και αποτελεσμα δε βλεπω. Θα αρχισω το vinramicyn ξανα το σκεφτομουν κ εγω στο πισω μερος του μυαλου μου.. Αλλα αν του κανει καμια αντιδραση? Θα κανω και αυτο με το μπανιο αν και τον εχω ταλαιπωρησει πολυ τον καημενο θα νομιζει οτι του κανω βασανιστηρια
Θα κανω εγω μπανιο που γινεται σαουνα και θα τον φερω μεσα
Ειναι πολυ μπουκωμενο
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:38, 11-01-20:

αν διακόψεις το baytril και ξεκινήσεις vibramycin δε νομίζω να γίνει καμιά αντίδραση, απλά δε θα πρέπει να χορηγούνται συγχρόνως καλού κακού, οπότε δοκίμασε αν θέλεις. Σου τονίζω όμως ξανά ότι εμπειρικά σου μιλάω, εμένα δύο γατιά μου σώθηκαν με το vibramycin κι αφού είχαν πάρει κτηνιατρικές αντιβιώσεις φουλ προηγουμένως και δεν τα βοήθησαν, γι αυτό και σου το προτείνω, με κάθε επιφύλαξη όμως δεδομένου ότι δεν έχω ειδικές γνώσεις
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 00:04, 12-01-20:

Μην ανησυχεις δικη μου πρωτοβουλια ειναι
Διαβαζω παντου για το βιμπραμισιν
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 22:38, 12-01-20:

Γνώμη μου, μην του αλλάξεις φάρμακα αν δε μιλήσεις με τον κτηνίατρο. Απ' ότι κατάλαβα του δίνει και ενέσιμη αντιβίωση οπότε παίρνει ήδη ισχυρή αγωγή.
Περαστικά στο αγόρι σου!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 15:44, 16-01-20:

Συνεχισα την αγωγη δεν εδωσα βιμπραμισιν και ο γατουλης μου
επανηλθε μετα απο 5 μερες
ειναι ξανα ορεξατος και βρηκε τον εαυτο του
τρωει παει τουαλετα παιζει
και ειναι καλα
Το προσεχω βεβαια το αγγελακι μου γιατι ειναι πολυ ατακτος και θελει να βγει εξω αλλα με τιποτα! Σε δεκα μερουλες θα παμε να κανουμε τα ετησια
εμβολια του
Σας ευχαριστω πολυ παιδια ανάσανα
δεν μπορω να διαμοηθω να παθει κατι το παιδι μου ειναι οτι αγαπαω περισσοτερο
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    gaidiponr, Horcarfuck, jennieje1, suntanlotion

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους