Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,012 εγγεγραμμένα μέλη και 719,299 μηνύματα σε 22,794 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 432 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Είστε Υπέρ ή Κατά για την Στείρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
Είμαι Υπέρ
12
100,00%
Είμαι Κατα
0
0%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
0
0%

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Δύο Γατούλες έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 17:06, 14-07-14:

Γεια χαρά σε όλους. Στην γάτα που έχουμε (στο σπίτι κυκλοφορεί μόνο) της έχουμε κάνει στείρωση. Εσείς είστε υπέρ ή κατά; Για να δω γνώμες! Δεν είναι απαραίτητο να έχετε γάτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis849 : 14-07-14 στις 17:23.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 22:29, 14-07-14:

Αν το σκεφτεις αρχικά λες επεμβαίνουμε στη φύση..ετσι πιστευα πριν καποια χρονια. Μετα ομως που συνδέθηκα με γατες και τα έβλεπα με τα μάτια μου άλλαξα γνωμη. Δυστυχως βλέπουμε καθημερινα μικρα γατακια σκοτωμενα απο αυτοκίνητα, πεταμένα στα σκουπίδια κτλ. Και εκτός αυτού ειναι και η κακια πολλών ανθρώπων, οι αρρωστειες που κολλάνε και η ταλαιπωρία που περναει μια γατα επι τόσες φορες. Μια αδέσποτη γατα δεν πρόλαβα να την στειρωσω και γεννησε 6 γατακια. Αν αυτα δεν τα στειρωσω, σημαινει πως το καθενα απο αυτα θα κανει ας πούμε απο 4 γατακια μέσο όρο με μια γέννα που σημαινει αμέσως αλλα 24 γατακια και αυτα τα 24 παλι απο την αρχη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:43, 14-07-14:

Καλησπέρα.
Μεγάλο θέμα με πολύ απλές απαντήσεις που δεν επιφέρουν αμφισβήτησης, κατά τη γνώμη μου.

Αρχικά, το θέμα με την "επέμβαση στη φύση" σταματά αυτόματα όταν μιλάμε για ένα ζώο που έχει εξημερωθεί εδώ και πάαααααααααρα πολλά χρόνια και φυσικά δε μιλάμε για τις αγριόγατες του Αμαζονίου αλλά τις γάτες που ζουν στα μεγάλα αστικά κέντρα. Εκεί δε τίθεται θέμα φύσης. Γιατί φύση δεν είναι το τσιμέντο-η πολυκατοικία-τα αυτοκίνητα κι οι λεωφόροι-οι φόλες και τα δηλητήρια.
Από τη στιγμή λοιπόν που εκατομμύρια γάτες σε όλο τον πλανήτη δε ζουν στη "φύση" τους, αναλαμβάνουν οι άνθρωποι να κάνουν τη διαβίωσή τους όσο πιο ασφαλή και υγιή γίνεται. Κι αυτό, σε μεγάλο βαθμό, το εξασφαλίζει η στείρωση.
Εξάλλου κι οι άνθρωποι έχουμε την αντισύλληψη, παρότι δεν κυοφορούμε μετά από κάθε επαφή, όπως τα ζώα! Δεν είδα όμως καμμία από αυτές τις "καλές φιλόζωες" που δεν στειρώνουν τα ζώα τους να έχει 25 παιδιά.

Στο θέμα της υγείας, αν δεις μια φορά ζώο με πυομήτρα καταλαβαίνεις γιατί δεν θες, αν αγαπάς το ζώο σου, να το πάθει αυτό ποτέ! Κι αυτό το εξασφαλίζει η στείρωση, 100%! Για να μην αναφέρω το πόσο, αποδεδειγμένα, υποφέρει το ζώο κάθε φορά που έχει οίστρο ή κάποια ζώα, πχ θηλυκές γάτες, ακόμη και κατά την επαφή.
Οι "έξυπνοι" της υπόθεσης θα πουν πως "κάποιο ζώο στειρωμένο πέθανε από την τάδε ή τη δείνα πάθηση". Κανείς δε λέει πως αν στειρώσεις το ζώο σου θα ζήσει 100 χρόνια! Αυτό που σου λένε όμως είναι πως ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα πάθει κάτι που θα σχετίζεται με τα γεννητικά του όργανα. Το να εξαλείφεις λοιπόν έστω και μια θανατηφόρα ασθένεια μια δια παντός από τη ζωή του ζώου σου είναι κάτι!
Παρόμοιο παράδειγμα από τη δική μας ζωή είναι η μαστεκτομή σε γυναίκες με μεγάλη πιθανότητα να νοσήσουν από καρκίνο του μαστού. Κανείς δε τους εξασφαλίζει πως δε θα τους συμβεί κάτι άλλο ποτέ!

Με τόσα εκατομμύρια αδέσποτα ζώα γύρω μας, το θεωρώ τουλάχιστον ανεύθυνο να μη στειρώσει κάποιος το ζώο του. Δε θα μπορούσα να ζήσω με τον φόβο πως εξαιτίας μου θα βρεθεί ένα ζωάκι στη θέση της δικής μου γάτας, που βρέθηκε στα σκουπίδια, με την αδερφούλα της να υποκύπτει στη ρινοτραχείτιδα, μόλις 20 ημερών ψυχούλες.

υ.γ. όσο για το "θέλω να έχω έναν απόγονο από το ζωάκι μου που αγαπώ τόσο πολύ", έχω να πω μόνο πως η μόνη περίπτωση που θα το δεχτώ είναι από κάποιον που θα κρατήσει όλους τους απογόνους ο ίδιος!
υ.γ. το θέμα της αλλαγής συμπεριφοράς και του ότι θα πάρει βάρος, δε το σχολιάζω γιατί το θεωρώ τουλάχιστον αστείο. η γατούλα μου από τη στιγμή που στειρώθηκε είναι το ίδιο διαβολάκι που ξέραμε πάντα και φυσικά δεν έχει πάρει γραμμάριο, αφού προσέχουμε πάντα την ποσότητα της τροφής που λαμβάνει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 01:12, 15-07-14:

υπερ φυσικα, και με κάλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ σε ΟΛΑ οσα ειπε η rouli726 !!!!!!!!

και φυσικα υπερ στη στειρωση και στα αδεσποτακια,μακαρι ολοι μας να στειρωναμε εστω και απο ενα
εμεις επιτελους τελειωσαμε με τις στειρωσεις των ''σπιτικων'' μας ,και τωρα θελω σιγα σιγα να αρχισω και με τα αδεσποτακια της γειτονιας μας(και θηλυκα και αρσενικα)
θα αρχισω ενα-ενα(οικονομικα δεν βγαινουμε με τιποτα)αλλα ευτυχως εχω κτηνιατρο που με βοηθα και δεν εχει προβλημα να τα παρει λιγα-λιγα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,944 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 06:09, 15-07-14:

Η "rouli 726" από πάνω τα είπε όλα, και τα είπε άριστα!

Το μόνο, ας μου επιτραπεί να προσθέσω, είναι οτι..Παναγιώτη, δύσκολα θα βρεις εδώ μια/έναν οπαδό κατά της στείρωσης.
Ακριβώς επειδή αγαπάμε τα ζώα μας. Δεν τίθεται θέμα απλής γνώμης, αλλά πεποίθησης, η οποία οφείλεται στην ενημέρωση και στη γνώση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 12:38, 15-07-14:

Σωστές οι παρατηρήσεις!

ofilia επικεντρώθηκα κάπως στο θέμα των οικόσιτων, επειδή νομίζω πως αν το σκεφτείς μαθηματικά τα αδέσποτα δε θα αυξάνονταν με τέτοιο ρυθμό αν οι ιδιοκτήτες ζώων στείρωναν όλοι τα ζώα τους. Θέλω να πω πως βλέπουμε συνέχεια "γατάκια σε σακούλες"-"κουταβάκια στα σκουπίδια" και διάφορα ενήλικα ζώα "μαθημένα σε σπίτι".. όλα αυτά "φιλόζωοι"ιδιοκτήτες τα κάνουν.

αν καταφέρεις και στειρώσεις έστω κι ένα αδεσποτάκι κάνεις μεγάλο καλό. οι καιροί, οικονομικά είναι πολύ δύσκολοι αλλά ευτυχώς υπάρχουν γιατροί που στειρώνουν αδέσποτα ζωάκια στο 1/3 πχ της τιμής για ένα οικόσιτο. κι εγώ αν είχα μια δουλειά θα προσπαθούσα να το κάνω κι ευτυχώς έχω ακούσει αρκετά άτομα που το κάνουν.

alcyone οντως η ενημέρωση και η γνώση είναι το "α και το ω"! μαζί με την αγάπη για τα ζώα, φυσικά!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Δύο Γατούλες έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 13:56, 15-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Αν το σκεφτεις αρχικά ...
Σωστά τα λες

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
Καλησπέρα.
Μεγάλο θέμα με πολύ απλές απαντήσεις που δεν επιφέρουν αμφισβήτησης, κατά τη γνώμη μου.

Αρχικά...
Συμφωνώ απολύτως
Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Το μόνο, ας μου επιτραπεί να προσθέσω, είναι οτι..Παναγιώτη, δύσκολα θα βρεις εδώ μια/έναν οπαδό κατά της στείρωσης.
Ακριβώς επειδή αγαπάμε τα ζώα μας. Δεν τίθεται θέμα απλής γνώμης, αλλά πεποίθησης, η οποία οφείλεται στην ενημέρωση και στη γνώση.

Το ξέρω! Έτσι πρέπει! Τα ζώα έχουν ψυχή όπως κι εμείς.
Απλώς ήθελα να μοιραστούμε τις απόψεις και αν διαφωνεί κάποιος ας συζητήσουμε.
Είναι ένα θέμα κουβεντούλας για να περάσει ο καθένας μας την δικιά του άποψη.
Περιμένω και άλλους γατόφιλους και όχι μόνο για να συζητήσουμε.
Δεν σας είπα την δικιά μου άποψη!...
Τι να σας πω, όλα τα κάλυψε η rouli726!
Αυτά πιστεύω κι εγώ με την σειρά μου!
Ελίμαι υπέρ της στείρωσης γι αυτούς όλους τους λόγους.
Στην σημερινή εποχή δυστυχώς δεν παρέχεται η οικονομική δυνατότητα σε όλους μας, με αποτέλεσμα να παρατηρείται συχνά αυτό το φαινόμενο. Αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα αδέσποτα της κάθε γειτονιάς τα οποία αναπαράγονται ανεξέλεγκτα. Σήμερα υπάρχουν κτηνίατροι οι οποίοι όπως αναφέρατε κάνυν στειρώσεις για να περιοριστεί αυτό το φαινόμενο. Είναι κτηνίατροι οι οποίοι πολλές φορές δεν ζητάνε ανταμοιβή για μια στείρωση ή ζητάνε ελάχιστα χρήματα! Είναι καλό αυτό το φαινόμενο μιας και όπως αναφέρατ πολλά γατάκια και όχι μόνο τα βρίσκουμε δηλητηριασμένα, σκοτωμένα, πατημένα απο αυτοκίνητο...
Όποιος θέλει να στειρώσει αδέσποτα της γειτονιάς του, αν δεν έχει την οικονομική δυναότητα, ας απευθυνθεί στην Κτηνιατρική Ομάδα Στειρώσεων και να προχωρήσει σε περεταίρω στειρώσεις.
Πληροφορίες στο παρακάτω λινκ:
https://www.animalactiongreece.gr/101...ada-Steiroseon
Περιμένω και άλλες γνώμες ακόμα κι αν έρθουν και σε 5 χρόνια απο μέλη που θα εγγραφούν τότε!
Είναι ένα ζήτημα εξαιρετικά σημαντικό για όλους!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 15:27, 15-07-14:

Nα πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι θεωρώ το θέμα της στείρωσης μη διαπραγματεύσιμο, σαφώς και είναι μονόδρομος, όπως έχει εξελιχθεί η κατάσταση γενικότερα, με αμέτρητα αδέσποτα να υποφέρουν. Ο όρος «αδέσποτο» βέβαια δε μου αρέσει κθ και αναρωτιέμαι μήπως εμείς είμαστε τελικά οι αδέσποτοι σ΄αυτό το «περιβάλλον» που καταφέραμε να δημιουργήσουμε, καταστρατηγώντας το φυσικό μας περιβάλλον και κατ΄επέκταση του φυσικό τους περιβάλλον εδώ και εκατοντάδες χρόνια;;; Όπως όμως έχει εδραιωθεί η κατάσταση, η στείρωση ναι επιβάλλεται να γίνεται για όλους τους λόγους που ήδη ειπώθηκαν πολύ ωραία.
Θα ήθελα μόνο με την ευκαιρία να επισημάνω δύο πράγματα: πρώτον ότι η διαδικασία της στείρωσης δεν είναι πολύ απλή υπόθεση, ιδιαίτερα στα θηλυκά πρόκειται για σοβαρό χειρουργείο και ιδανικά θα ήταν καλό να γίνονται λεπτομερείς εξετάσεις προηγουμένως ώστε να είναι βέβαιο ότι το ζώο δεν κινδυνεύει. Έχουν δυστυχώς σημειωθεί αρκετές περιπτώσεις θηλυκών ζώων που είτε είχαν σοβαρές επιπλοκές μετά το χειρουργείο είτε ακόμη χειρότερα ορισμένα κατέληξαν έπειτα από στείρωση…Το λέω έχοντας στειρώσει αρκετές γατούλες, χωρίς ειδικό έλεγχο προηγουμένως, με αποτέλεσμα μια φορά παραλίγο να χάσουμε μία θηλυκιά, ευτυχώς όμως τα κατάφερε και από τότε το βλέπω πολύ πιο σοβαρά το όλο ζήτημα…
Και κατά δεύτερον είναι πολύ σημαντικό το θέμα της διατροφής των στειρωμένων γατιών, αφού χρειάζεται οπωσδήποτε να λαμβάνουν ειδική τροφή, ειδάλλως είναι ιδιαιτέρως επιρρεπή σε σοβαρές ασθένειες του ουροποιητικού τους (ουρολογικό σύνδρομο εμφανίζεται πολύ συχνά σε στειρωμένες αρσενικές γάτες, ιδιαίτερα όταν είναι αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και δεν κινούνται πολύ, καθώς και σοβαρές ουρολοιμώξεις στα θηλυκά). Επίσης πράγματι κινδυνεύουν περισσότερο να πάρουν πολύ βάρος όντας στειρωμένα και είναι καλό, όταν αυτό είναι εφικτό, να προσέχουμε τις ποσότητες που τους δίνουμε..Εννοείται ότι με τη στείρωση προστατεύονται από ένα σωρό άλλες παθήσεις, αλλά καλό είναι να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε γι΄ αυτά!
Αναφέρομαι βέβαια στα οικόσιτα ζώα γιατί προφανώς στα «αδέσποτα» τίθεται απλώς το θεμελιώδες ζήτημα της επιβίωσής τους και η στείρωση αναμφίβολα πρέπει να γίνεται κι ας μην τρέφονται με ειδικές τροφές, κλπ. · αυτό είναι το λιγότερο σε σχέση με το καλό που τους προσφέρει. Εξυπακούεται ότι είναι προτιμότερο να καταλήξει ένα ζωάκι από ουρολογικό παρά από ασιτία ή φόλα...
Αυτά κι από μένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 15-07-14 στις 15:52.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Raman
Ο Raman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Εχω στο σπιτι μου τον Ραμαν και στο πατρικο μου την υπεροχη Κον έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Raman έγραψε στις 16:49, 15-07-14:

Εγω θα σου απαντησω με μια ιστορια.Το 2007,μια αδεσποτη που ταιζαν οι γονεις μου στο χωριο,εφερε στην αυλη ενα και μοναδικο λευκο γατακι.Πριν καλα καλα απογαλακτιστει η μητερα του σταματησε να ασχολειται μαζι του.Ηταν η ερημη πολυ αδυναμη και μαλλον ειχε καταλαβει οτι θα αναλαβουμε εμεις την περιποιηση και την ανατροφη του.Η Κιντολιζα μεγαλωσε,μας αποδεχτηκε σαν τη νεα της οικογενεια και οταν ηρθε ο καιρος τηε επιστροφης στην Αθηνα οι γονεις μου πηραν την μεγαλη αποφαση να την παρουν μαζι τους,αν και πριν ειχαν δηλωσει οτι δεν θελουν να εχουν παλι οικοσιτιτο ζωο.Ετσι λοιπον η Κοντι ακολουθουσε τους γονεις μου,9 μηνες στο χωριο και 3 στην Αθηνα.Η γατα αποφασισε να εχει ενα mixed lifestyle,πρακτικα ηταν σπιτικη γατα,ποτε ομως δεν θελησε να κοψει τις βολτες της στην γειτονια.Παντοτε ηξερε οτι η βαση της ειναι τα δυο σπιτια,οπου θα εβρισκε τροφη και νερο αλλα δεν δεχτηκε ποτε να γινει 100% οικοσιτη.Στους εξι μηνες και πριν προλαβουμε να την στειρωσουμε,η Κοντι εμεινε εγκυος.Η γεννα της ηταν κατι μαγικο,ειχε χιλιους τροπους να μας δειχνει ποσο χαρουμενη ηταν.Εγω τοτε ημουν κατα των στειρωσεων,πιστευοντας οτι επμεμβενουμε στην φυση του ζωου.Τελικα ανα βολη στην αναβολη,δεν την στειρωσαμε ποτε,ισως ενας λογος να ηταν το γεγονος οτι ποτε δεν ξεμειναμε με καποιο γατακι.Δυστυχως ομως η Κοντι εφυγε απο κοντα μας φετος,εζησε 7 χρονια,οσος ειναι περιπου και ο μεσος ορος ζωης θυληκων που δεν στειρωνονται.Η Κοντολιζα εζησε επτα ευτυχισμενα χρονια,με αγαπη και φροντιδα και μας ανταπεδωσε στο πολλαπλασιο της αγαπη που της δωσαμε.Παρολα αυτα ομως δεν μπορω ακομα να βγαλω απο το μυαλο μου το γεγονος οτι θα ζουσε αλλα τοσα χρονια αν δεν αρνιομουν την στειρωση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ευθανασία: υπέρ ή κατά; - Από Ismini
      Το θέμα έχει λάβει 124 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-18 στις 21:29.
    • Τοποθέτηση microchip: Υπέρ ή κατά; - Από Salokin Somisa
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-11-11 στις 20:27.
    • Εκθέσεις γάτας: Υπέρ ή κατά; - Από βαγια
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-01-07 στις 19:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους