Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,012 εγγεγραμμένα μέλη και 719,299 μηνύματα σε 22,794 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 428 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοποθέτηση microchip: Υπέρ ή κατά;

Salokin Somisa (Παντελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Salokin Somisa
Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Salokin Somisa έγραψε στις 03:08, 01-11-11:

Το τσίπ, εκπέμπει κάτι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 13:29, 01-11-11:

Καιρο τωρα αναρρωτιεμαι αν κανω το σωστο που δεν εχω βαλει τσιπακι στον γατο μου.
Θα πω απλα μερικες σκεψεις.
Το τσιπακι ειναι σωτηριο σε πολλες περιπτωσεις στην πολη αλλα σε εναν μαυρο κεραμιδογατο που ζει σε χωριο,αν (χτυπα ξυλο) τυχει και χαθει,ποιανου θα του κοψει να κοιταξει αν φερει τσιπακι? Αν ξερουν βεβαια τι ειναι αυτο στα χωρια(δεν το λεω υποτιμητικα).
Ισα ισα που θα τον περασουν για κλασικο αδεσποτο γατι.Οποτε ποιος ο λογος να βαλω?
Το αλλο που ειχα διαβασει σε μια ερευνα ειναι οτι το μικροτσιπ επιρρεαζει την υγεια του ζωου.
Ασε που με τους τραγους(προσβαλω τους τραγους) που χουμε μπλεξει σε λιγο θα φορολογουνται και τα κατοικιδια και φανταζομαι οτι με το μικροτσιπ θα υπολογιζουν τον αριθμο των ζωων και σε ποιον ανηκουν.
Στον γατο φοραω λουρακι με ταυτοτητα αλλα επειδη ειναι ασφαλειας,οταν τον βγαζω εξω (με επιτηρηση) του φοραω καλου κακου το σαμαρακι του που εχω περασει και εκει μια ταυτοτητα σε περιπτωση που ξεφυγει το γατι και χασει το λουρακι του.
Πιο φυσιολογικο μου φαινεται το τσιπακι να μπαινει σε ζωα ρατσας που μπορει καποιος να θελησει να κοιταξει αν ανηκει καπου παρα σε ενα κοινο ζωο που τις περισσοτερες φορες περνιεται για αδεσποτο.
Εσεις τι γνωμη εχετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 14:29, 01-11-11:

Προσωπικά έχω βάλει τσιπάκι στον δικό μου. Και για λόγους ασφάλειας αν γίνει κανένα κακό (χτύπα ξύλο) αλλά και για να μπορεί αν ποτέ χρειαστεί (που θα χρειαστεί φαντάζομαι) να ταξιδέψει μαζί μας. Για επιβάρυνση στην υγεία του ζώου πρώτη φορά ακούω, και η κτηνίατρος ήταν απόλυτα ενθαρρυντική.

Όσο για τον κρατικό έλεγχο του σε ποιόν ανήκουν και πόσα ζώα, για εμένα όχι απλά είναι ενδεδειγμένος, αλλά απαραίτητος, μήπως και περιοριστεί επιτέλους το τραγικό φαινόμενο της εγκατάλειψης και βρεθούν τα δίποδα που διανοήθηκαν να την διαπράξουν...

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 14:52, 01-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από danai_ns
Προσωπικά έχω βάλει τσιπάκι στον δικό μου. Και για λόγους ασφάλειας αν γίνει κανένα κακό (χτύπα ξύλο) αλλά και για να μπορεί αν ποτέ χρειαστεί (που θα χρειαστεί φαντάζομαι) να ταξιδέψει μαζί μας. Για επιβάρυνση στην υγεία του ζώου πρώτη φορά ακούω, και η κτηνίατρος ήταν απόλυτα ενθαρρυντική.

Όσο για τον κρατικό έλεγχο του σε ποιόν ανήκουν και πόσα ζώα, για εμένα όχι απλά είναι ενδεδειγμένος, αλλά απαραίτητος, μήπως και περιοριστεί επιτέλους το τραγικό φαινόμενο της εγκατάλειψης και βρεθούν τα δίποδα που διανοήθηκαν να την διαπράξουν...
Μα δεν βλεπω κανεναν να σε υποχρεωνει ομως να βαλεις μικροτσιπ στα ζωα σου. Αρα δεν βλεπω να περιοριζεται το φαινομενο της εγκαταλειψης.Προσωπικα θεωρω υποχρεωτικη την στειρωση παρα οτιδηποτε αλλο.
Πολυ φοβαμαι οτι ο δηθεν φιλοζωικος νομος εχει αλλο σκοπο. Εδω χεσμενους εχουν τους πολιτες στα ζωα θα ευαισθητοποιηθουν?

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 15:03, 01-11-11:

Μα δεν μιλάω για κάτι που ήδη συμβάινει... Μιλάω για το τι κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συμβαίνει. Δηλαδή να το πω ξεκάθαρα, κατά την ταπεινή μου άποψη θα έπρεπε η τοποθέτηση τσιπ να είναι υποχρεωτική και στην περίπτωση εγκατάλειψης ζώου ο ιδιοκτήτης να εντοπίζεται μέσω του τσιπ και να υφίσταται συνέπειες.

Όσο για τις εξελίξεις στη νομοθεσία για την προστασία των ζώων, σε καμία περίπτωση δεν έχουν την πληρότητα και την καινοτομία που θα ήθελα, αλλά δεν καταλαβαίνω την καχυποψία για να είμαι ειλικρινής. Κάθε βήμα προς τα μπρος στον τομέα αυτό είναι θετικό. Μακάρι να γίνουν κι άλλα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 15:10, 01-11-11:

Εγώ προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν είμαι υπέρ ή κατά στο θέμα του microchip Πάντως στον γάτο μου θα έκανα μόνο αν ήταν να φύγω εξωτερικό, αλλιώς δεν χρειάζεται πιστεύω. Εξάλλου τον έχω μέσα στο σπίτι κ δεν τον βγάζω καθόλου έξω, εκτός αν πάω στο χωριό μου που εκεί βγαίνει κ πάντα κάνει βόλτες πολύ κοντά στο σπίτι μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 15:16, 01-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από danai_ns
Μα δεν μιλάω για κάτι που ήδη συμβάινει... Μιλάω για το τι κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συμβαίνει. Δηλαδή να το πω ξεκάθαρα, κατά την ταπεινή μου άποψη θα έπρεπε η τοποθέτηση τσιπ να είναι υποχρεωτική και στην περίπτωση εγκατάλειψης ζώου ο ιδιοκτήτης να εντοπίζεται μέσω του τσιπ και να υφίσταται συνέπειες.

Όσο για τις εξελίξεις στη νομοθεσία για την προστασία των ζώων, σε καμία περίπτωση δεν έχουν την πληρότητα και την καινοτομία που θα ήθελα, αλλά δεν καταλαβαίνω την καχυποψία για να είμαι ειλικρινής. Κάθε βήμα προς τα μπρος στον τομέα αυτό είναι θετικό. Μακάρι να γίνουν κι άλλα.
Ωραια, σε αυτο συμφωνω απολυτα!Το θεμα ομως ειναι τι γινεται και οχι τι θα επρεπε να γινεται. Αν δεν υπαρξει ξεκαθαρος νομος που να προστατευει τα ζωα και πραγματικα να ενδιαφερεται για αυτα,θα εχω αμφιβολιες ως προς την "φιλοζωια" τους.Ετσι και αλλιως ο τοπος αυτος μας εμαθε να ειμαστε καχυποπτοι.
Δεν θελω να επεκταθω αλλο στους ελλιπεις νομους του κρατους γιατι θα ξεφυγω απο το θεμα και θα κουρασω.

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

H danai_ns έγραψε στις 15:18, 01-11-11:

Τέλος πάντων, το θέμα ήταν το μικροτσίπ και όντως ξεφύγαμε. Δεν θα έλεγα και εγώ ότι (τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα σήμερα) είναι 100% απαραίτητο για όλους, αλλά δεν βλέπω και λόγο να μην τοποθετηθεί. Για εμένα προσωπικά το ότι δίνει τη δυνατότητα στο ζωάκι να ταξιδεύει είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Και όσο για την υγεία του ζώου, από όσο γνωρίζω δεν επιβαρύνει.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 17:01, 01-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Ασε που με τους τραγους(προσβαλω τους τραγους) που χουμε μπλεξει σε λιγο θα φορολογουνται και τα κατοικιδια και φανταζομαι οτι με το μικροτσιπ θα υπολογιζουν τον αριθμο των ζωων και σε ποιον ανηκουν.
Μπα δε νομίζω. Μάλλον θα έχουμε φορολογικές απαλλαγές
Αλλά έστω κι αν το αποφασίσουν μέχρι να οργανωθούν, τα δισέγγονά μας ίσως να έχουν το πρόβλημα της εφορίας.

Παράθεση

Salokin Somisa (Παντελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Salokin Somisa
Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Salokin Somisa έγραψε στις 14:34, 02-11-11:

Αφού πλέον βάζουμε τσιπ στα γατιά μας, γιατί δεν βάζουμε τσιπ και στα παιδιά μας; Το ίδιο δεν αγαπάμε;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,698 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:37, 02-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Salokin Somisa
Αφού πλέον βάζουμε τσιπ στα γατιά μας, γιατί δεν βάζουμε τσιπ και στα παιδιά μας; Το ίδιο δεν αγαπάμε;
Στα παιδια μας βαζουμε λουρακι;Δεν νομιζω.
Στα ζωα το τσιπ μπαινει επειδη υπαρχει αναγκη να μπει.Κυριως για να μην εγκαταλειπουν καποιοι ιδιοκτητες τα ζωα τους.

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 16:54, 02-11-11:

Εγώ δεν έχω βάλει μικροτσιπ στο γάτο μου, αλλά πιστευω ότι είναι καλήρερο να βάλεις. Μάλων θα του βάλω και γω κάποια στιγμή. Αν χαθεί το τσιπ θα σε βοηθήσει πολύ να τον βρεις. Θα βοηθήσει περισσότερο από μια μεταλική πλάκετα στο κολάρο του.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:27, 02-11-11:

Εγώ του έχω βάλει για ταξίδια και για να τον βρω αν τον χάσω. Δεν το ρισκάρω με κολλάρο και ταυτότητες γιατί είναι πολύ εύκολο να τα βγάλει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ευθανασία: υπέρ ή κατά; - Από Ismini
      Το θέμα έχει λάβει 124 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-18 στις 21:29.
    • Στείρωση: Υπέρ ή Κατά; - Από Panagiotis849
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-14 στις 16:49.
    • Εκθέσεις γάτας: Υπέρ ή κατά; - Από βαγια
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-01-07 στις 19:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους