Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 95,693 εγγεγραμμένα μέλη και 713,823 μηνύματα σε 22,522 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 579 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεφρική ανεπάρκεια της γάτας

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 00:09, 23-11-16:

Είναι δυνατή μαχήτρια η μπουμπού και θα τα καταφέρει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vampce
H vampce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H vampce έγραψε στις 16:44, 23-11-16:

alcyone και pepper σας υπερευχαριστώ και εγώ και η Μπουμπού για το κουράγιο που μας δίνετε με τα πολύ καλά και ενθαρρυντικά σας λόγια
Το πόσο ένοχοι νιώθουμε που δεν πήγαμε την ζουζούνα μας κατευθείαν σε άλλο κτηνίατρο από την αρχή.. ίσως να προλαβαίναμε την επιδείνωση... ίσως... ίσως.. πολλά ίσως...
Σε 20 μέρες περίπου θα έχουμε τις επόμενες εξετάσεις αίματος.. μέχρι τότε, την είχαμε που την είχαμε στα πούπουλα την Μπουμπου μας, τώρα ακόμα περισσότερο. Αχ πλασματάκι μας.. γιατί να το πάθεις αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,204 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:45, 23-11-16:

Το πόσο ένοχοι νιώθουμε που δεν πήγαμε την ζουζούνα μας κατευθείαν σε άλλο κτηνίατρο από την αρχή.. ίσως να προλαβαίναμε την επιδείνωση... ίσως... ίσως.. πολλά ίσως...
Να μη νιώθετε ένοχοι, γιατί λογικό είναι να είχατε κάποιας μορφής συναισθηματικό δέσιμο με τον άνθρωπο που σας τη χάρισε. Έτυχε να ήταν ο κτηνίατρος και, τι πιο φυσικό. από το να υποθέσετε οτι κι εκείνος την αγαπούσε σχεδόν όπως κι εσείς...
Ίσως πάλι, χωρίς εκείνον, να μην την είχατε γνωρίσει ποτέ και να μην είχε καν επιβιώσει.
Τα "ίσως"είναι ατέλειωτα και το παρελθόν, καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να επιστρέψουμε για να το αλλάξουμε.
Χαρείτε λοιπόν το παρόν με την πολύτιμη Μπουμπού που δίνει μαθήματα θάρρους.
Και είθε η αγάπη σας για κείνη να της δίνει ακόμα περισσότερη δύναμη κι ένα μέλλον αισιόδοξο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

H vampce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H vampce έγραψε στις 11:25, 25-11-16:

Έχεις απόλυτο δίκιο alcyone.. Οι τύψεις παραμένουν όμως.. Παρ όλα αυτά είμαστε δυνατοί όλοι στην οικογένεια για να της χαρίζουμε απλόχερα όση φροντίδα και στοργή μπορούμε.
Παρακάτω και μια φωτογραφία της φατσούλας μας όταν ήταν στα καλύτερά της (σε ένα απ τα αγαπημένα της σημεία, πάνω στο μαξιλάρι μου)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,204 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:51, 25-11-16:

Είναι όμορφη σα ζωγραφιά. Εύχομαι από καρδιάς η υγεία της να βελτιωθεί και η αγάπη σας να της χαρίζει χρόνια

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:02, 26-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από vampce
alcyone και pepper σας υπερευχαριστώ και εγώ και η Μπουμπού για το κουράγιο που μας δίνετε με τα πολύ καλά και ενθαρρυντικά σας λόγια
Σε 20 μέρες περίπου θα έχουμε τις επόμενες εξετάσεις αίματος.. μέχρι τότε, την είχαμε που την είχαμε στα πούπουλα την Μπουμπου μας, τώρα ακόμα περισσότερο. Αχ πλασματάκι μας.. γιατί να το πάθεις αυτό...
Βασικα οι γατες με νεφρικη ανεπαρκεια τεινουν να εχουν πολυδιψια και πολυουρια και θα μπορουσατε να το καταλαβετε απο τις επισκεψεις στην λεκανη, αλλα ακομα και τοτε δεν θα προλαβαινατε σχεδον τιποτα, ισως την δυσκοιλιοτητα και τους εμετους, αφου οταν εμφανιστουν τα συμπτωματα εχει χαθει το 95% της λειτουργιας των νεφρων. Οποτε μη σκεφτεσαι τα ισως και μη νιωθετε ενοχοι γιατι πραγματικα δεν θα μπορουσατε να σωσετε την κατασταση. Συνεχιστε να την εχετε στα πουπουλα και να δημιουργειτε ευχαριστες αναμνησεις. Ο χρονος ειναι ενας αριθμος. Ζηστε το τωρα και οτι ερθει. Προσωπικα ευχομαι να την εχετε για πολλαααααα χρονια ακομα

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:13, 26-11-16:

Κάντε κουράγιο,η γατούλα σας είναι σε καλά χέρια και αυτό της δίνει δύναμη.Εύχομαι τα καλύτερα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

H vampce έγραψε στις 18:07, 27-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Είναι όμορφη σα ζωγραφιά. Εύχομαι από καρδιάς η υγεία της να βελτιωθεί και η αγάπη σας να της χαρίζει χρόνια

Τι όμορφο edit
Ευχαριστώ πολύ. Και πάνω απ'όλα την δύναμη που παίρνω με αυτά που διαβάζω

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Βασικα οι γατες με νεφρικη ανεπαρκεια τεινουν να εχουν πολυδιψια και πολυουρια και θα μπορουσατε να το καταλαβετε απο τις επισκεψεις στην λεκανη, αλλα ακομα και τοτε δεν θα προλαβαινατε σχεδον τιποτα, ισως την δυσκοιλιοτητα και τους εμετους, αφου οταν εμφανιστουν τα συμπτωματα εχει χαθει το 95% της λειτουργιας των νεφρων. Οποτε μη σκεφτεσαι τα ισως και μη νιωθετε ενοχοι γιατι πραγματικα δεν θα μπορουσατε να σωσετε την κατασταση. Συνεχιστε να την εχετε στα πουπουλα και να δημιουργειτε ευχαριστες αναμνησεις. Ο χρονος ειναι ενας αριθμος. Ζηστε το τωρα και οτι ερθει. Προσωπικα ευχομαι να την εχετε για πολλαααααα χρονια ακομα

Πολυδιψία και πολυουρία δεν εμφάνισε, παρα μόνο μετά την 2η επίσκεψη στον παλιό μας κτηνίατρο, όταν περιμέναμε και τα αποτελέσματα των εξετάσεων (που του το αναφέραμε αυτό και συνέχισε να νομίζει οτί το έντερό της έχει αδρανήσει). Αλλά ναι σίγουρα, μετά από την καταστροφή του ιστού σε πολύ μεγάλο ποσοστό αρχίζουν τα συμπτώματα... Κάνουμε ότι μπορούμε για την ποιότητα της ζωής της

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Κάντε κουράγιο,η γατούλα σας είναι σε καλά χέρια και αυτό της δίνει δύναμη.Εύχομαι τα καλύτερα!

Ευχαριστώ πολύ! Προσπαθούμε..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthilia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anthilia
H anthilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H anthilia έγραψε στις 21:48, 16-12-16:

καλησπερα σε ολους τους γατογονεις!θα ηθελα τη συμβουλη σας και τη βοηθεια σας.Εχω ενα γατουλη σχεδον 2 χρονων.πριν δυο μηνες ανακαληψαμε οτι ειχε οριακα ανεβασμενη κρεατινινη.μετα απο 2 μηνες με αλλαγη τροφης επαναλαβαμε και η κρεατινινη ανεβηκε απο 1,9 στο 2,1.ολες οι υπολοιπες εξετασεις του, αιματος και ουρων ειναι παρα πολυ καλες.η γιατρος μας μας ειπε οτι εχουμε χρονια νεφρικη ανεπαρκεια 1ου βαθμου και στην ατυχια μας ειμαστε πολυ τυχεροι που το ανακαλυψαμε τοσο νωρις.μας προτεινε αλλαγη τροφης σε καθαρα εξιδικευμενη για τη παθηση του και συχνο επανελενχο.εχω παρα παρα πολλες αποριες..........γιατι τοσο μικρος; τι προγνωση μπορει να εχει; τι αλλο μπορω ν κανω για να τον βοηθησω;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:17, 16-12-16:

Καλησπέρα anthilia καλωσήρθες στην παρέα μας

Αν και δεν έχω τη σχετική εμπειρία, πιστεύω οτι το πρώτο και καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι η συχνή παρακολούθηση και συνεργασία με τον κτηνίατρο. Από κει κι έπειτα και σε ότι αφορά τη διατροφή, μπορείς να κοιτάξεις και αυτό το θέμα μας σχετικά με τα γατάκια που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.
Όντως, μέσα στην ατυχία του είναι και τυχερός ο γατούλης που το ανακαλύψατε νωρίς, οπότε και η πρόγνωση πολύ πιο αισιόδοξη.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και η υγεία του να βαίνει διαρκώς βελτιούμενη

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΙΟΝΑΤΗ15585
H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 01:22, 16-01-17:

Καλησπέρα σε όλους,
ο γάτος μας χωρίς συμπτώματα εμφάνισε νεφρική ανεπάρκεια και δυστυχως δεν είναι αισιόδοξα τα πράγματα καθώς η κρεατινίνη ήταν 14 και σε μια εβδομάδα ορού έπεσε μόλις στο 10. Διάβασα τα παραπάνω κυρίως για να δω αν υπάρχει κάποιο φάρμακο που μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση. Δυστυχώς είμαστε προεροιμασμένοι για τα χειρότερα καθώς από γνωστούς με παρόμοιες μετρήσεις τα γατάκια τους τους άφησαν πολύ νωρίς. Φυσικά κι ο δικός μου δεν θέλει με τίποτα την renal και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Του δίνουμε φυσικό ορό και προσπαθούμε να ανακατεύουμε την ρεναλ με τροφές που του αρέσουν.

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 13:30, 20-01-17:

καλησπέρα σε όλους,
δυστυχώς και ο δικός μου γάτος εμφάνισε ξαφνική νεφρική ανεπάρκεια και η πρόγνωση είναι πολύ κακή, ουσιαστικά δεν μας δίνουν καμία ελπίδα καθώς δεν πέφτει η κρεατινίνη..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:00, 20-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΧΙΟΝΑΤΗ15585
καλησπέρα σε όλους,
δυστυχώς και ο δικός μου γάτος εμφάνισε ξαφνική νεφρική ανεπάρκεια και η πρόγνωση είναι πολύ κακή, ουσιαστικά δεν μας δίνουν καμία ελπίδα καθώς δεν πέφτει η κρεατινίνη..
Λυπάμαι πάρα πολύ φίλη ΧΙΟΝΑΤΗ, έχω χάσει γατούλα από νεφρική ανεπάρκεια και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γνωρίζεις πως δεν έχει ελπίδα το αγαπημένο σου πλασματάκι. ΄Οσο ακόμα είναι κοντά σας, κοιτάξτε να τον κακομάθετε και να του κάνετε όλα τα χατήρια.
Ενημέρωνέ μας πως τα πάει πάντως γιατί ποτέ δεν ξέρεις, υπάρχουν γατιά που έχουν διαψεύσει κτηνίατρους και κτηνίατρους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,032 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:00, 20-01-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη.Ποσο πολυ λυπαμαι...ποσο χρονων ειναι ο γατουλης σου;

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 15:32, 20-01-17:

είναι 8 χρονών...

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 15:34, 20-01-17:

μας είπαν να του βάζουμε ορούς πρωι και βράδυ σπίτι αλλά οσο καιρο το κάνουμε δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση και μας ειπαν οτι ειναι στα τελευταία του δυστυχώς. Διαβασα σε διάφορα φορουμ οτι δεν έχει και πολύ νόημα το ορος 2 φορές την ημέρα και ότι πρέπει να το πάς σε κάποια κλινικη να του κάνουν ολη μερα για κάποιο διάστημα.. δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι σε απόγνωση

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:32, 20-01-17:

μας είπαν να του βάζουμε ορούς πρωι και βράδυ σπίτι αλλά οσο καιρο το κάνουμε δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση και μας ειπαν οτι ειναι στα τελευταία του δυστυχώς. Διαβασα σε διάφορα φορουμ οτι δεν έχει και πολύ νόημα το ορος 2 φορές την ημέρα και ότι πρέπει να το πάς σε κάποια κλινικη να του κάνουν ολη μερα για κάποιο διάστημα.. δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι σε απόγνωση
Μια και ο γατούλης σου, όπως είπαν οι γιατροί που τον παρακολουθούν, είναι στα τελευταία του, εγώ θα σου έλεγα να τον κρατήσεις σπίτι.
Την στιγμή που είναι σε τόσο τελικό στάδιο η ασθένειά του, το να μείνει στο κτηνιατρείο το μόνο αποτέλεσμα που θα έχει, είναι να στρεσσάρει έναν γάτο ήδη άρρωστο σοβαρά. ΄Ασε που αν έρθει η ώρα του να φύγει κι αυτό γίνει στο κτηνιατρείο και όχι κοντά σας στο σπίτι του, θα έχεις τύψεις μετά. Στα λέω αυτά, γιατί τα έχω περάσει δυστυχώς.
Κράτα το πλασματάκι σου στο σπίτι που έζησε και νοιώθει οικεία και άνετα, κάνε ότι σου λένε οι γιατροί για να τον ανακουφίσεις και απλά αγάπα τον αυτό το διάστημα, λίγο παραπάνω.
΄Εχετε την συμπάθεια όλων μας και να ξέρετε πως συμπάσχουμε, να του κάνεις μια γλυκειά αγκαλίτσα από όλους εμάς.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,032 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:47, 20-01-17:

Δυστυχως ειναι μικρος γμτ...καια υτο το κανει χειροτερο.
Θα σου πω την προσφατη εμπειρια μου,επειδη και εγω αυτο το διαστημα ετεεχα σε κτηνιατρους.Ηταν μια γατουλα με νφρικη ανεπαρκεια.Την ειχαν σε ορο.Ετσι ηθελε η ιδιοκτητρια της.Να ζησει δεν υπηρχε περιπτωση.Την εβλεπα..πιυ ψυχοραγουσε,τελικα επεσε σε κωμα.Κια η γιατρος μου καλεσε την ιδιοκτητρια της,για να ειναι κοντα της στην ευθανασια.
Απο εκει και περα,εσυ αποφασιζεις.Αλλα εμενα,δεν μου αρεσει να πεθαινουν οι ψυχουλες αμς σε ενα ψυχρο κτηνιατρειο.
Να εισαι δυνατη καρδια μου.Και εγω,την κυριακη που μας περασε,εχασα ρ=τη πολυαγαημενη μου πουπυ.Και ειμαι χαλια τωρα που σου γραφω /
Κουραγιο καλη μου.Μακαρι να γινει ενα θαυμα και να επανελθει,αλλα εγω δεν πιστευω στα θαυματα..δεν μου εχει συμβει και κανενα.

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 11:46, 21-01-17:

Ευχαριστώ για τις ευχές. Μέχρι την πρωτοχρονιά έπαιζε όλη μέρα και λίγες μέρες μετά μας είπαν ότι έχει νεφρική ανεπάρκεια και πεθαίνει. Στην αρχή ελπίζαμε για οξεία κατάσταση αλλά δυστυχώς η κρεατινίνη δεν πέφτει... Ακόμα μας είπαν πως δεν πονάει καθόλου αλλά σιγά σιγά θα αρχίσει να πέφτει

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 13:07, 21-01-17:

επίσης ήθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση αν ξέρετε. Ο ιατρός μας είπε να του δίνουμε semintra ένα φάρμακο για γάτες όσο ζει, αυτό όμως βγαίνει πάνω από 200ε το μήνα και μου είναι απίθανο να το πληρώσω. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο?

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 11:41, 22-01-17:

Eύχομαι τα καλύτερα για τον γατούλη σου και να μείνει κοντα σας πολύ καιρό. Σίγουρα η αγάπη και το δέσιμο θα μείνουν για πάντα όπως σε όλους μας. Τηλειατρική δε μπορώ και δεν ξέρω να κάνω. Δε σε μέμφομαι που ρωτάς. Σε καταλαβαίνω. Και σε θαυμάζω που νοιάζεσαι τη μικρή ψυχούλα. Το ποσό ειναι δυσβάστακτο... ασήκωτο. Μακάρι κάποιος πιο έμπειρος να σε βοηθήσει κάπως. Μακάρι και η Μπουμπού[Vampce] που μας έγραφε το Νοέμβριο, να το παλεύει ακόμα. Και κυρίως να μη πονάνε. Ούτε και εσείς που τα αγαπάτε. Αυτά ένιωσα, αυτά έγραψα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 12:44, 22-01-17:

εντάξει μου απάντησε ο κτηνιατρος ότι υπάρχει και άλλο φάρμακο με την ίδια ουσία ανθρώπινο που δίνουν στα γατάκια. Συμφωνώ πως το βασικό είναι ναμην πονάνε. Για την ώρα ο δικός μου δεν φαίνεται να πονάει καθόλου αλλά μειώνεται ολοένα η ορεξή του για φαγητό. Όταν υιοθετούμε ένα ζωάκι τρέμουμε όλοι αυτή την στιγμή που θα το χάσουμε δυστυχώς όμως δεν μπορεί να γίνει τίποτα...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:37, 22-01-17:

Χαίρομαι που βρέθηκε άλλο, πιο οικονομικό φάρμακο.
Όταν υιοθετούμε ένα ζωάκι τρέμουμε όλοι αυτή την στιγμή που θα το χάσουμε δυστυχώς όμως δεν μπορεί να γίνει τίποτα...
Δυστυχώς έτσι είναι, όταν έρθει η ώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να σταθούμε δυνατοί για χάρη του και να μείνουμε δίπλα του ως το τέλος.

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 23:26, 10-04-17:

Αγαπητοί φίλοι σας είχα γράψει πριν κάποιο διάστημα για τον γατουλη με την νεφρικη ανεπαρκεια. Μετα από 2 μήνες που του κάναμε υποδόριο ορο σπίτι μόνοι μας (με τις οδηγίες του ιατρού εννοείται ) η κρεατινίνη έπεσε στο 2,20 (από το 14). Τρώει και πάλι με όρεξη πήρε και το χαμένο βάρος. Σας το γράφω για να ελπίζετε πάντα! Μην τα παρατάτε ποτέ! Τα πλασματάκια μας το αξίζουν

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:47, 10-04-17:

Αγαπητοί φίλοι σας είχα γράψει πριν κάποιο διάστημα για τον γατουλη με την νεφρικη ανεπαρκεια. Μετα από 2 μήνες που του κάναμε υποδόριο ορο σπίτι μόνοι μας (με τις οδηγίες του ιατρού εννοείται ) η κρεατινίνη έπεσε στο 2,20 (από το 14). Τρώει και πάλι με όρεξη πήρε και το χαμένο βάρος. Σας το γράφω για να ελπίζετε πάντα! Μην τα παρατάτε ποτέ! Τα πλασματάκια μας το αξίζουν
Δεν έχεις ιδέα πόσο χαίρομαι που ο γατοήλης σου είναι καλά πια.
Ελπίδα βρε παιδί μου, αυτό είναι το παν.

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 20:07, 13-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από anthilia
καλησπερα σε ολους τους γατογονεις!θα ηθελα τη συμβουλη σας και τη βοηθεια σας.Εχω ενα γατουλη σχεδον 2 χρονων.πριν δυο μηνες ανακαληψαμε οτι ειχε οριακα ανεβασμενη κρεατινινη.μετα απο 2 μηνες με αλλαγη τροφης επαναλαβαμε και η κρεατινινη ανεβηκε απο 1,9 στο 2,1.ολες οι υπολοιπες εξετασεις του, αιματος και ουρων ειναι παρα πολυ καλες.η γιατρος μας μας ειπε οτι εχουμε χρονια νεφρικη ανεπαρκεια 1ου βαθμου και στην ατυχια μας ειμαστε πολυ τυχεροι που το ανακαλυψαμε τοσο νωρις.μας προτεινε αλλαγη τροφης σε καθαρα εξιδικευμενη για τη παθηση του και συχνο επανελενχο.εχω παρα παρα πολλες αποριες..........γιατι τοσο μικρος; τι προγνωση μπορει να εχει; τι αλλο μπορω ν κανω για να τον βοηθησω;
Καλά, δεν έχει περάσει και πάρα πολύς καιρός. Εύχομαι να είναι καλά το γατάκι σου από τότε που πρωτοέγραψες...
Γιατί τόσο μικρός, όντως...κι εμένα το ίδιο συνέβη. Δοκίμασε να κάνεις υπέρηχο - να πας κάπου συστημένα όμως από το γιατρό σου
γιατί μερικοί είναι απατεώνες που δεν ξέρουν να χειρίζονται τα μηχανήματά τους. Μπορεί να έχει κάποια δυσπλασία νεφρών ή κάποια πάθηση - π.χ. πολυκυστικούς νεφρούς. Αν είναι έτσι, το καλύτερο θα ήταν να έβρισκες κάποιον ειδικό ή έμπειρος σε αυτή τη πάθηση για καλύτερη πρόγνωση. Θα ξέρει τι να προσέξει και τι να σε συμβουλέψει να προσέχεις με το γάτο σου. Αλλιώς θα τον αντιμετωπίσουν σαν το τελικό αποτέλεσμα να είναι μονόδρομος, όχι ειδικά στη περίπτωσή του, τι το προκάλεσε κτλ. και είναι κρίμα γιατί είναι τόσο νεαρός. Αυτό το λέω γιατί έτσι θα ήθελα να είχα κάνει εγώ με τον δικό μου.

Όπως και νά'χει, το γατάκι θέλει ειδική τροφή για νεφροπαθέσ ζώο - δεν υπάρχει κάτι άλλο, π.χ. κάποιο ανασταλτικό φάρμακο. Υπάρχουν όμως κάποια διατροφικά συμπληρώματα που υπόσχονται ανάσχεση της προόδου της νόσου.
Στην αρχή δεν χρειάζονται ορούς αλλά κάποια στιγμή ίσως να χρειαστούν να γίνονται υποδόριοι οροί - σε πιο προχωρημένο στάδιο όμως.
Δυστυχώς δεν μου το πρότεινε κανείς και το γατάκι μου αφυδατώθηκε. Μη στεναχωριέσαι όμως

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 00:12, 17-06-17:

σε ευχαριστω... είχα κάνει υπέρηχο και έκανα ορούς 2 μήνες ενώ δεν μου έδιναν ελπίδα μετά απο 2 μήνες η κρεατινίνη έπεσε στο 2 ξαφνικά. Φυσικά τρώει ειδική τροφή που δεν του αρέσει καθόλου και προληπτικά κάνουμε ορούς μια φορά την εβδομάδα αλλά φαίνεται αρκετά καλά για την ώρα

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 08:24, 17-06-17:

σε ευχαριστω... είχα κάνει υπέρηχο και έκανα ορούς 2 μήνες ενώ δεν μου έδιναν ελπίδα μετά απο 2 μήνες η κρεατινίνη έπεσε στο 2 ξαφνικά. Φυσικά τρώει ειδική τροφή που δεν του αρέσει καθόλου και προληπτικά κάνουμε ορούς μια φορά την εβδομάδα αλλά φαίνεται αρκετά καλά για την ώρα
Ουαου! Πώς έγινε αυτό...Τυχεράκιας. Εννοείς υποδόριους ορούς κάνεις μία φορά την εβδομάδα, ενώ στην αρχή όταν είχε κρεατινίνη 14 έκανες ενδοφλέβιους ορούς για μια εβδομάδα; Όταν είχε 14 είχε περάσει καμιά λοίμωξη ξέρεις; Όλα αυτά που διηγείσαι είναι πολύ χρήσιμα και δίνουν ελπίδες στους γατογονείς που λαμβάνουν τις χειρότερες προγνώσεις απο βαρεμένους και στριφνούς γιατρούς, από τις οποίες αποθαρρύνονται οι ιδιοκτήτες.
Γιατί και στο δικό μου του βρέθηκε ξαφνικά υψηλή κρεατινίνη χωρίς να έχει συμπτώματα. Είχε βέβαια χρόνια νεφρική ανεπάρκεια όμως. Δυστυχώς δεν τα κατάφερε λόγω κακών χειρισμών κατά τη λήψη ενδοφλέβιου ορού...αλλιώς πιστεύω πως θα ξεπερνούσε τη κρίση του όπως το δικό σου!

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 23:22, 18-06-17:

Κάναμε 2 μήνες κάθε μέρα, 2 φορές την ημέρα ενδοφλέβιους ορούς και ξαφνικά έπεσε. Δεν ξέρω τι έγινε μιας και στον υπέρηχο δεν μας έδινε καμιά ελπίδα. Δεν του είχαν βρει λοίμωξη πάντως. Τώρα κάνουμε υποδόριο ορο μια φορά την εβδομάδα και προληπτικούς λόγους. Η αλήθεια είναι πως σπανίζουν οι καλοί ιατροί για γάτες. Λυπάμαι για το γατάκι σου

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 21:35, 24-06-17:

Δηλαδή έμενε μόνιμα στο νοσοκομείο επι δύο μήνες; Δεν πρέπει να υπάρχει τόσο τεράστια αποκλιση στις γνώσεις των κτηνιάτρων. Είναι εγκληματικό να μην προσφέρουν το καλύτερο ή έστω να σε παραπέμπουν. Ναι, το βλέπω κι εγώ, τις γάτες τις αντιπαθούν οι περισσότεροι επειδη δεν είναι συνεργάσιμες. Με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί έγιναν κτηνίατροι; Επειδή αγαπάνε τα ζώα (μαζί με την ατίθαση φύση τους) ή για να κυριαρχούν πάνω τους;

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 11:15, 27-06-17:

Οχι μας εκπαιδευσαν και καναμε ορους σπιτι.Πηγαιναμε μια φορα την εβδομαδα για αλλαγη φλεβοκαθετηρα

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 22:03, 27-06-17:

Και καθοταν συνεχεια με ορο; ή για λιγες ώρες καθε μέρα; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Θαυμάζω την επιμονη και την υπομονή σας.

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 23:40, 27-06-17:

όχι μια ώρα το πρωί και μια ώρα το απόγευμα για 2 μήνες και ξαφνικά έπεσε η κρεατίνη.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 01:28, 19-11-17:

Καλησπέρα. Δυστυχώς ο μεγάλος μου γατούλης, ο Ρόκο (για όσους ξέρουν), στα 12 πλέον, διαγνώστηκε με νεφρική ανεπάρκεια πρώτου σταδίου και ξεκινήσαμε ειδική τροφή προς το παρόν. Ελπίζω να πάει καλά, θα προσπαθήσω να το ψάξω όσο γίνεται περισσότερο για να τον βοηθήσω, επειδή δεν είχα ποτέ και ανάλογη εμπειρία, αν και όπως διαπιστώνω σε αυτό το στάδιο η αλλαγή τροφής είναι αυτή που μπορεί μόνο να βελτιώσει την κατάσταση και έπειτα βλέποντας και κάνοντας...Αν ωστόσο κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλοδεχούμενο θα ήταν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 02:30, 19-11-17:

Μαρία μη χάνεις το κουράγιο σου. Η κατάσταση βέβαια είναι δύσκολη, αλλά το οτι βρίσκεται σε αρχικό στάδιο, σας δίνει πίστωση χρόνου κι ευκαιρία να κάνετε ότι είναι δυνατόν να τη σταθεροποιήσετε, αποτρέποντας την επιδείνωση.

Δεν έχω ιδίαν εμπειρία, αλλά από τα λίγα που ξέρω είναι οτι μεγάλο ρόλο παίζει η διατροφή και η ειδική που χρειάζεται θα ήταν προτιμότερο να είναι σε μορφή κονσέρβας, αποφεύγοντας όσο γίνεται τις κροκέτες. Επίσης να είναι χαμηλή σε φώσφορο.
Ρώτησε και τον κτηνίατρο που τον παρακολουθεί, σχετικά με αυτά.

Ένα φιλάκι από μένα να του δώσεις, μαζί με τις θερμότερές μου ευχές να πάνε καλά για τον Ροκούλη που πιστεύω οτι είναι μαχητής και θα τα καταφέρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:24, 19-11-17:

Αγαπημενη μου Μαρια,ειναι παρα πολυ θετικο οτι ειναι στο αρχικο σταδιο.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου τα καλυτερα!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:35, 19-11-17:

Σας ευχαριστώ πολύ φίλες μου για τα καλά σας λόγια . Όντως ότι το προλάβαμε σε αρχικό στάδιο μας δίνει αρκετές ελπίδες για μία καλή εξέλιξη. Έχασε λίγο βάρος ο καημενούλης και άρχισε να πίνει πολύ νερό κι έτσι ευτυχώς το καταλάβαμε και το ψάξαμε..άντε να δούμε λοιπόν! Στην αρχή φρίκαρα λίγο, αλλά τώρα είμαι πιο αισιόδοξη ότι θα το παλέψουμε..
alkyone δεν το ήξερα ότι συστήνεται κυρίως υγρή τροφή, θα το συζητήσω με την κτηνίατρο οπωσδήποτε για να μου πει τη γνώμη της. Λογικό μου φαίνεται, από τη στιγμή που χρειάζεται πολύ καλή ενυδάτωση..Αναρωτιέμαι βέβαια αν θα παίρνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία από κονσέρβα μόνο, αλλά από τη στιγμή που είναι κλινική, θα τα παίρνει μάλλον, θα το δω. Τουλάχιστον προς το παρόν τη δέχτηκε καλά την αλλαγή κροκέτας ..

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑγγελίναΕ
H ΑγγελίναΕ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 14:05, 19-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Σας ευχαριστώ πολύ φίλες μου για τα καλά σας λόγια . Όντως ότι το προλάβαμε σε αρχικό στάδιο μας δίνει αρκετές ελπίδες για μία καλή εξέλιξη. Έχασε λίγο βάρος ο καημενούλης και άρχισε να πίνει πολύ νερό κι έτσι ευτυχώς το καταλάβαμε και το ψάξαμε..άντε να δούμε λοιπόν! Στην αρχή φρίκαρα λίγο, αλλά τώρα είμαι πιο αισιόδοξη ότι θα το παλέψουμε..
alkyone δεν το ήξερα ότι συστήνεται κυρίως υγρή τροφή, θα το συζητήσω με την κτηνίατρο οπωσδήποτε για να μου πει τη γνώμη της. Λογικό μου φαίνεται, από τη στιγμή που χρειάζεται πολύ καλή ενυδάτωση..Αναρωτιέμαι βέβαια αν θα παίρνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία από κονσέρβα μόνο, αλλά από τη στιγμή που είναι κλινική, θα τα παίρνει μάλλον, θα το δω. Τουλάχιστον προς το παρόν τη δέχτηκε καλά την αλλαγή κροκέτας ..
Aγαπητή Μαρία, μετά από 3 χρόνια σχεδόν ξαναβρέθηκα σε αυτό το φόρουμ. Δεν έχω ξεχάσει την υποστήριξη, την ευγένεια και τα καλά σου λόγια, όταν γράφτηκα εδώ λόγω του θέματος με τη γάτα της μακαρίτισσας συγγενούς μας. Είδα το πρόβλημά σου με τον γατούλη σου και λυπήθηκα πολύ. Επίτρεψέ μου να σου ευχηθώ, μέσα από την καρδιά μου, καλή ανάρρωση σε εκείνον και καλή δύναμη σε εσένα.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 17:16, 19-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΑγγελίναΕ
Aγαπητή Μαρία, μετά από 3 χρόνια σχεδόν ξαναβρέθηκα σε αυτό το φόρουμ. Δεν έχω ξεχάσει την υποστήριξη, την ευγένεια και τα καλά σου λόγια, όταν γράφτηκα εδώ λόγω του θέματος με τη γάτα της μακαρίτισσας συγγενούς μας. Είδα το πρόβλημά σου με τον γατούλη σου και λυπήθηκα πολύ. Επίτρεψέ μου να σου ευχηθώ, μέσα από την καρδιά μου, καλή ανάρρωση σε εκείνον και καλή δύναμη σε εσένα.
ΑγγελίναΕ χαίρομαι πολύ που ξαναβρισκόμαστε εδώ λοιπόν, πέρασαν κιόλας 3 χρόνια από εκείνη την περιπέτειά σας ε; Με είχε συγκινήσει τότε η υπευθυνότητα με την οποία είχατε αντιμετωπίσει το ζήτημα, η οποία δυστυχώς -αν και θα έπρεπε- δεν είναι καθόλου δεδομένη σε ανάλογες περιπτώσεις
Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ, αλλά και ο Ρόκο βεβαίως για τις ευχές σου (είναι βλέπεις και ο πρώτος γατούλης που είχα ποτέ και του έχω μία ξεχωριστή αδυναμία ομολογώ ).
Να είσαι καλά

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:03, 19-11-17:

Το οτι παρατηρήσατε την αλλαγή στη συμπεριφορά του και δράσατε άμεσα, μη χάνοντας καθόλου χρόνο, το οτι η μετάβαση στην ειδική τροφή έγινε ομαλά και ο ζουζούνος είναι συνεργάσιμος, αποτελούν ενδείξεις που εμπνέουν αισιοδοξία οτι και στη συνέχεια όλα θα έχουν την καλύτερη εξέλιξη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:13, 19-11-17:

Ολα καλα θα πανε Μαρακι μου...δεν ειναι κατι φοβερο..δεν ειναι καρκινος,ανταπερξεχονται σε αυτο οι γατες...ειδικα που το προλαβατε....πολλα,παρα πολλα φιλακια στο ζουζουνακι σου!

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 01:14, 21-11-17:

Καλησπέρα και από μένα. Έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που έγινε η διάγνωση νεφρικής ανεπάρκειας. Εμείς του δίνουμε κι ένα φάρμακο καθημερινά που βοηθάει την κατάσταση και ακόμα φαίνεται αρκετά καλά. Κουράγιο

Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChristosK92
Ο ChristosK92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ChristosK92 έγραψε στις 12:57, 02-03-18:

Παιδια βοηθεια εχω τον ασπρουλη μου 4,5 χρονων και τις τελευταιες δυο μερες πηγαινε στην αμμο του και καθοταν περισσοτερη ωρα απο οτι συνηθιζε. Πηραμε τηλεφωνο τον κτηνιατρο και μας ειπε να του κανουμε μαλαξεις αναμεσα στα πισω ποδια του.ξαφνικα τον βλεπουμε να κανει κυλιδες ουρων με αιμα τον πηγαμε κατευθειαν στον καλυτερο κτηνιατρο της περιοχης. Του εβαλαν καθετηρα και ειπε η γιατρος οτι ουτε με καθετηρα μπορεσε να ξεβουλωσει. Εν τέλει τον ξεβουλωσε και μας ειπε οτι εχει νεφρικη ανεπαρκεια. Ειπε οτι θα τον κρατησει το ελαχιστο 4 μερες αλλα ειπε οτι η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη. Σας παρακαλω υπαρχει ελπιδα να γινει καλα; ο γατουλης μου ειναι η ζωη μου ολη και δε θα μπορουσα να φανταστω το σπιτι χωρις την παρουσια του.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:11, 02-03-18:

Δεν έχω εμπειρία επί του θέματος δυστυχώς...
Εύχομαι όμως όλα να εξελιχτούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Μην απογοητεύεσαι έτσι εύκολα ακόμη τίποτα δεν είναι σίγουρο ,όλα θα πάνε καλά

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 13:38, 02-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από ChristosK92
Παιδια βοηθεια εχω τον ασπρουλη μου 4,5 χρονων και τις τελευταιες δυο μερες πηγαινε στην αμμο του και καθοταν περισσοτερη ωρα απο οτι συνηθιζε. Πηραμε τηλεφωνο τον κτηνιατρο και μας ειπε να του κανουμε μαλαξεις αναμεσα στα πισω ποδια του.ξαφνικα τον βλεπουμε να κανει κυλιδες ουρων με αιμα τον πηγαμε κατευθειαν στον καλυτερο κτηνιατρο της περιοχης. Του εβαλαν καθετηρα και ειπε η γιατρος οτι ουτε με καθετηρα μπορεσε να ξεβουλωσει. Εν τέλει τον ξεβουλωσε και μας ειπε οτι εχει νεφρικη ανεπαρκεια. Ειπε οτι θα τον κρατησει το ελαχιστο 4 μερες αλλα ειπε οτι η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη. Σας παρακαλω υπαρχει ελπιδα να γινει καλα; ο γατουλης μου ειναι η ζωη μου ολη και δε θα μπορουσα να φανταστω το σπιτι χωρις την παρουσια του.
Καλησπέρα Χρήστο, φυσικά και υπάρχει ελπίδα να γίνει καλά. Φαντάζομαι για να διαγνώστηκε η νεφρική ανεπάρκεια θα του έκανε αιματολογικές εξετάσεις ο κτηνίατρος, διαφορετικά δεν είναι δυνατόν να το πει κανείς με σιγουριά, όσο καλός γιατρός κι αν είναι. Από την εμπειρία μου, τα συμπτώματα που περιγράφεις με παραπέμπουν σε προχωρημένη ουρολιθίαση, αλλά ξαναλέω ότι δεδομένου ότι έγιναν αιματολογικές δεν αμφισβητώ τον γιατρό σας.
Η νεφρική ανεπάρκεια είναι μεν σοβαρή πάθηση, εξαρτάται βέβαια και από τον βαθμό που υπάρχει και αντιμετωπίζεται με ειδική τροφή και κάποια φαρμακευτική αγωγή, αν το κρίνει ο κτηνίατρος πάντα. Έτσι ο γατούλης σου μπορεί να ζήσει για πολλά χρόνια ακόμη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά, και όπως είπε και η φίλη Ολυμπία, μην απογοητεύεσαι!

Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

O ChristosK92 έγραψε στις 13:44, 02-03-18:

Σας ευχαριστω πολυ για τις ελπιδες που μου δινετε παιδια. Προσευχομαι και γω να πανε ολα καλα

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 23:46, 02-03-18:

Σας ευχαριστω πολυ για τις ελπιδες που μου δινετε παιδια. Προσευχομαι και γω να πανε ολα καλα
Δεν έχω προσωπική παρόμοια εμπειρία στο θέμα εγώ αλλά έχω εμπειρία από τον γατούλη του γιου μου. Βλέποντας τα επίπεδα της κρεατινίνης στο αίμα ο κτηνίατρος θα σου πει σε τι βαθμό δυσλειτουργούν τα νεφρά του. Επειδή όμως το γατάκι σου είναι μικρό ακόμα σε ηλικία και αν δεν έχουν πειραχτεί πολύ τα νεφράκια του , με την κατάλληλη διατροφή θα τον έχεις πολλά χρόνια.
Ο δικός μας το έπαθε σε ηλικία 13 ετών και ήταν και προχωρημένο , με την κατάλληλη διατροφή έζησε 2,5 χρόνια. Ο γιατρός θα σε καθοδηγήσει , απλά σου λέω πως αν σου πει για ορό κάθε λίγες μέρες πρέπει να το σκεφτείς καλά ή να επισκεφθείς και δεύτερο γιατρό. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και πλήρη ανάρρωση αν είναι δυνατόν για τον γατούλη σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 03-03-18 στις 01:03.
Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

O ChristosK92 έγραψε στις 01:58, 03-03-18:

Ευχαριστω για την ψυχολογικη στηριξη Νικωνα το εκτιμω αφανταστα. Τα αποτελεσματα της πρωτης αιματολογικης εδειξαν κρεατινινη στο 90, του εβαλαν ορο και μας ειπε η γιατρος οτι θα του ξανακανει εξετάσεις. Αμεσως μολις τον πηγαμε στη γιατρο εκανε εμμετο και μας ειπε οτι δεν ειναι καλο σημαδι παρολα αυτα απο τοτε δεν ξαναεκανε

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 10:50, 03-03-18:

Ευχαριστω για την ψυχολογικη στηριξη Νικωνα το εκτιμω αφανταστα. Τα αποτελεσματα της πρωτης αιματολογικης εδειξαν κρεατινινη στο 90, του εβαλαν ορο και μας ειπε η γιατρος οτι θα του ξανακανει εξετάσεις. Αμεσως μολις τον πηγαμε στη γιατρο εκανε εμμετο και μας ειπε οτι δεν ειναι καλο σημαδι παρολα αυτα απο τοτε δεν ξαναεκανε
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς Χρήστο μου ( φαντάζομαι έτσι είναι όνομα σου), όλους εδώ μέσα μας δένει η αγάπη μας για τα ζώα και αν έχουμε παρόμοια εμπειρία είναι χρέος μας και να στηρίξουμε ψυχολογικά και να βοηθήσουμε με τις γνώσεις μας αν μπορούμε. Λίγο πολύ ο καθένας ξέρει τον πόνο όταν χάνουμε το αγαπημένο μας τετράποδο. Κι εγώ νεοφερμένος είμαι στο φόρουμ και με άγνοια σε ότι αφορά τις ασθένειες των γατιών και με υποδέχθηκαν κάποιοι σημαντικοί άνθρωποι που με στήριξαν ψυχολογικά και με συμβουλές, όταν τις πρώτες μέρες η ψυχολογία μου είχε πέσει στο ναδίρ.
Στο θέμα μας τώρα. Το 0,90 μάλλον αυτό εννοείς, πρέπει να είναι νομίζω αν θυμάμαι καλά στις φυσιολογικές τιμές αυτό θα στο πει βέβαια ο γιατρός καθώς και την κατάλληλη διατροφή. Όντως ο εμετός είναι κακό σημάδι που αν συνεχιστεί θα μεταφραστεί και σε απώλεια βάρους. Εγώ θα ήμουν της γνώμης αν τον γιατρό δεν τον γνωρίζεις καλά να πάρεις τις εξετάσεις και τον γατούλη και να επισκεφθείς και κάποιον άλλο γιατρό. Εγώ μένω στην Ανάβυσσο 25 χρόνια και πριν κατασταλάξω στον γιατρό που έχω τώρα πέρασαν από το σπίτι μου άλλοι 2 που δεν με ικανοποίησαν.
Αυτό με τον ορό συνεχόμενα όμως (κάθε 3 μέρες) πρέπει να το σκεφθείς καλά αν σου προταθεί .
Εύχομαι ο γατούλης να γίνει σιδερένιος, αλλά πάντα θα προχωράς κάτω από τις οδηγίες του γιατρού, εμείς απλώς καταθέτουμε τις δικές μας εμπειρίες , που κάθε μια μπορεί να διαφέρει από την άλλη.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:54, 03-03-18:

Στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος υπάρχει ένα φύλλο πληροφοριών από κτηνίατρο.Εκεί αναγράφονται οι τιμές της κρεατινίνης και τα όποια επίπεδα της.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους