Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 136,561 εγγεγραμμένα μέλη και 714,332 μηνύματα σε 22,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 483 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύλλοι και εξωπαράσιτα

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 20:32, 18-05-13:

Σημερα ειδα πανω στη γατα μου και στα 4 γατακια της κατι μαυρα μαμουνακια που κινιοντουσαν γρηγορα πανω στο τριχωμα τους και οταν τα επιανα μου εφευγαν και πετουσαν. Μπορει να ειναι ψυλλοι? Ειδα και πανω στην κουβερτουλα τους. Μου κανει εντυπωση γιατι ανοιξα σε διαφορα σημεια το τριχωμα της γατας μου, αλλα δεν βρηκα αυτα τα μαυρα μικρα στιγματακια που εχω ακουσει οτι ειναι δειγμα οτι οι γατες εχουν ψυλλους. Μηπως ειναι μαμουνια απ'την κουτα;; Δε ξερω τι αλλο να σκεφτω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:09, 18-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dafnic
Σημερα ειδα πανω στη γατα μου και στα 4 γατακια της κατι μαυρα μαμουνακια που κινιοντουσαν γρηγορα πανω στο τριχωμα τους και οταν τα επιανα μου εφευγαν και πετουσαν. Μπορει να ειναι ψυλλοι? Ειδα και πανω στην κουβερτουλα τους. Μου κανει εντυπωση γιατι ανοιξα σε διαφορα σημεια το τριχωμα της γατας μου, αλλα δεν βρηκα αυτα τα μαυρα μικρα στιγματακια που εχω ακουσει οτι ειναι δειγμα οτι οι γατες εχουν ψυλλους. Μηπως ειναι μαμουνια απ'την κουτα;; Δε ξερω τι αλλο να σκεφτω.
Οτι και να ειναι αφου ειναι πανω σε ολα πρεπει να αποπαρασιτωθουν καλα, πηγαινε τα σε καποιον κτηνιατρο να σου δωσει το καταλληλο αντιπαρασιτικο για να ξεμπερδεψεις γρηγορα και σιγουρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 16:57, 19-05-13:

Στο μπαλκονι μας εχουμε λουλουδια και ειδα προχθες οτι πανω τους αλλα και στο καγκελο ειχε πρασινες ψειρες. Και ρωταω : μπορει να πανε πανω στη Σοφη και να δημιουργηθει καποιο προβλημα;; Η μικρη βγαινει παντα μα το σαμαρακι της και εχει την ταση να πηγαινει και να χωνει τη μουρη της στα λουλουδια. Η αμπουλα θα βοηθησει;;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:12, 19-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από kathy85
Στο μπαλκονι μας εχουμε λουλουδια και ειδα προχθες οτι πανω τους αλλα και στο καγκελο ειχε πρασινες ψειρες. Και ρωταω : μπορει να πανε πανω στη Σοφη και να δημιουργηθει καποιο προβλημα;; Η μικρη βγαινει παντα μα το σαμαρακι της και εχει την ταση να πηγαινει και να χωνει τη μουρη της στα λουλουδια. Η αμπουλα θα βοηθησει;;
η αμπουλα σκοτωνει τα ηδη υπαρχοντα παρασιτα και τα αυγα τους, δε δρα προληπτικα για το μελλον. δεν νομιζω να πηγαινουν στα ζωα αυτες οι ψειρες που λες, ρωτα και τον κτηνιατρο σας καλου κακου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 17:22, 23-05-13:

Καλησπέρα, εγω ενω εκανα μπανιο τη γατα μου και μετα αφου στεγνωσε εντελως εβαλε αμπούλα.. μετα απο μια βδομάδα ανακάλυψα εναν μεγαλο ψυλλο πανω στο κεφαλι της. Καφε χρωματος!! ... Και επαθα σοκ. Τοσο καιρο ειχα απαλαγει απο τους ψυλλους παρ'ολο που την αφηνω και κυκλοφορει εξω. Τα γατακια που γεννησε ειχαν ψυλους παρόλο που γεννησε στο μπαλκονι μου.. που ηταν εντελως καθαρα και χωρις να εχουν προσβαση αλλες γατες .. τα αποπαρασιτωσα μαζι με εκεινη ... και τωρα εχουν ολα τους ψυλους. Δεν μπορω να φανταστω οτι μια τοσο δα αμπουλα μπορει να σκοτωσει τους ψυλους απο μια κανονικου μεγεθους γατα. Υπαρχει καμια αλλη λυση;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,023 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:26, 23-05-13:

Καλησπέρα Ανθή μου. Έχω την εντύπωση πως όταν βάζουμε αμπούλα πρέπει 2 μέρες πριν και 2 μέρες μετά να μη λούσουμε τη γάτα... Κάτι τέτοιο θυμάμαι να μου λέει ο κτηνίατρος...

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

H ANTHI25 έγραψε στις 17:38, 23-05-13:

Λες να την πατησα ;;; Δεν ειχε τυχει να το ξανακανω ετσι. Εβαζα την αμπουλα σε ανυποπτο χρονο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,023 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:40, 23-05-13:

Τι να σου πω.... Ποια αμπούλα βάζεις; Εμείς τελευταία πήραμε την activyl που είναι, λέει, η πιο αποτελεσματική για τους ψύλλους...

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

H ANTHI25 έγραψε στις 17:43, 23-05-13:

έβαζα την frontline combo και αυτη τη φορα πηρα την απλη την spot on. Activyl την ειπες;; Μπορει να παρω αυτη την επομενη. Δεν ξερω θα την παω και στην κτηνιατρο να βρουμε καμια καλη λυση. Απλα γιατι κυκλοφορει κα ιεξω.. και αυτο ειναι το θεμα μου.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 19:43, 23-05-13:

Ναι, όταν μπει αμπούλα πρέπει να μείνει για 48 ώρες στεγνό το γατί. Κι εμείς την πατήσαμε με τα γατιά στο πατρικό μου, τους βάλαμε κάτι ακριβές αμπούλες, αυτά συγχύστηκαν και την έκαναν (τα έχουμε σε μεγάλη αυλή), κρύφτηκαν κι έπιασε βροχή. Τσάμπα η αμπούλα

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:08, 24-05-13:

Κι εμένα μ' έχει κουράσει η υπόθεση "ψύλλοι".. ενώ του βάζω αμπούλα 1 φορά τον μήνα, σχεδόν καθημερινά ξύνεται (όχι συνεχώς βεβαια, ίσως 1-2 φορές την ημέρα). Πιστεύω ότι ανεβαίνουν επάνω του όταν βρίσκεται στην αυλή. Κι επειδή ξοδεύει πολλή χρόνο στην αυλή, είναι συνεχώς εκτεθιμένος.
Η απορία μου είναι γιατί ανεβαίνουν επάνω του εφόσον είναι αποπαρασιτωμένος..

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 08:56, 24-05-13:

Ριάνα μου αυτό που περιγράφεις, δεν μου φαίνεται ασυνήθιστο... Και τα δικά μου ξύνονται που βγαίνουν μόνο μέχρι το μπαλκόνι... Τον έχεις ψάξει και έχεις δει ψύλλους πάνω του;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:11, 24-05-13:

Δεν τους έχω δει, αλλά Φωτεινούλα μου είναι και μαύρη η πιο πολλή γουνίτσα μας και ίσως και να μην φαίνονται καθαρά

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 09:16, 24-05-13:

Πάντως αυτό με το ξύσιμο μια-δυο φορές τη μέρα το έχουμε κι εμείς, στην αρχή ανησυχούσα, αν και το έκαναν και το χειμώνα που δεν είχαν πρόσβαση σε εξωτερικό χώρο! Οπότε δεν νομίζω πως συντρέχει λόγος ανησυχίας!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 20:45, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Οτι και να ειναι αφου ειναι πανω σε ολα πρεπει να αποπαρασιτωθουν καλα, πηγαινε τα σε καποιον κτηνιατρο να σου δωσει το καταλληλο αντιπαρασιτικο για να ξεμπερδεψεις γρηγορα και σιγουρα.
Tελικα ηταν ψυλλοι και εχω αγχωθει πολυ για το σπιτι.Εκτος απο ψεκασμα και ηλεκτρικη σκουπα τι αλλο μπορω να κανω? Γνωριζει κανεις? Σημερα ειδα εναν πανω στο κρεβατι μου και μαλλον μου τσιμπησε τα ποδια γιατι ειχα κατι κοκκινιλες. Μπορουν οι ψυλλοι να ζουν απ'το αιμα των ανθρωπων κ να κανουν παρτυ στο δωματιο μου? HELPPPP

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:34, 24-05-13:

Καλό τίναγμα σεντονιών/σκεπασμάτων και στρώματος, άφησέ τα μερικές ώρες στον ήλιο να αεριστούν. Όσα πλένονται στο πλυντήριο πλύν' τα, κατά προτίμηση σε βαθμούς από 50 και πάνω. Μόλις σκουπίσεις πολύ καλά πέτα τη σακούλα της σκούπας στα σκουπίδια. Βάλε δαφνόφυλλα και φύλλα λεβάντας κάτω από μαξιλάρια καναπέδων, στρώματα κλπ... Επιπλέον βάζε στα γατσούλια αμπούλα frontline combo που σκοτώνει και τα αυγά που υπάρχουν στον χώρο... Καλή επιτυχία!

ΥΓ: Ρίξε μια ματιά και σε αυτό εδώ το άρθρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 24-05-13 στις 21:38. Αιτία: ΥΓ
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 16:00, 05-06-13:

Γεια σας!
Εδώ και λίγες μέρες η γάτα μου ξύνεται συνεχώς εκεί κάτω απο το στόμα. Την έπιασα και την έλεγξα και είδα κάτι πολύ πολύ μικρά μαύρα ζωήφια που δεν έχω ιδέα τι είναι να βρισκονται στο τρίχωμα της. Δεν κινούνταν τόσο, πιο πολύ έμεναν σταθερά και μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο τόσο μικροσκοπικα που σχεδόν δεν φαίνονταν. Χθες πήρα μια αμπούλα Frontline Combo και της την έβαλα όπως έλεγαν οι οδηγίες εκεί στο σβέρκο αλλά σήμερα συνέχισε να ξύνεται και όταν την έλεγξα πάλι είχε πάλι απο αυτά. Πριν ένα μήνα την είχα πάει στον κτηνίατρο για τον ίδιο λόγο και της έβαλε την ίδια αμπούλα και σταμάτησε το πρόβλημα αλλά δε μου εξήγησε ακριβώς τι ήταν αυτά που είχε πάνω της. Τώρα που επανεμφανίστηκαν αναρωτίεμαι μήπως είναι ψείρες και φοβάμαι μήπως κολλήσω κι εγώ! 'Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι αυτά και αν είναι μεταδοτικό στον άνθρωπο; Μήπως να δοκιμάσω κάποιο spray;

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 16:27, 05-06-13:

θεωρητικα ναι κολλανε τα περισσοτερα παρασιτα και στον ανθρωπο, αλλα στην πραξη δε γινεται σχεδον ποτε αυτο. αν ηταν τοσο ευκολο οσοι βαζαμε αδεσποτα στο σπιτι μας θα ειχαμε κολλησει τα παντα πριν προλαβουμε να τα αποπαρασιτωσουμε. διαβαζα οτι δε μας προτιμουν οι ψυλλοι γιατι δεν εχουμε τοσο υψηλη θερμοκρασια οσο πχ το σωμα της γατας.

η αμπουλα θελει χρονο για να δρασει περιμενε 1-2 μερες. και φροντισε να μη βρεχτει η γατα για αρκετες μερες απο τοτε που βαλατε την αμπουλα. λογικα θα κανει τη δουλεια της. αν οχι συμβουλεψου τον κτηνιατρο μην βαλεις κατι αλλο τοσο συντομα μονη σου και παθει τιποτα η γατα.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 16:43, 05-06-13:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά βρήκα κάτι μεγαλύτερο να περπατάει πάνω της και με δυσκολία της το έβγαλα. Εκείνα τα μικροσκοπικά μαύρα που έλεγα πριν μάλλον αυγά θα είναι ή προνύμφες :S Γενικά έχω φρικάρει λίγο και ανησυχώ μήπως και έχει γεμίσει το σπίτι αυγά ή ζωήφια και δεν απαλλαγούμε ποτέ. Φυσικά καθαρίζω πολύ συχνά, σήμερα σφουγγάρισα όλο το σπίτι με χλωρίνη, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Πήρα τηλ το γιατρό αλλά είναι κλειστός σήμερα, μάλλον θα την πάω αύριο και με συμβουλέψει τι να κάνω γιατί φοβάμαι και για το ζώο μήπως και μολυνθει

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 15:47, 06-06-13:

Παιδια βοήθεια.. Έχω πανικοβληθεί με το θέμα ψύλλοι..Πήρα τη γάτα μου σήμερα στο γιατρό γιατί παρατήρησα πως είχε ψύλλους και ξυνόταν συνεχώς παρότι της είχα βάλει αμπούλα frontline combo πριν 2 μέρες και μου είπε πως είναι καλύτερο το frontline σε spray όταν έχει ψύλλους και να της το βάλω μετά απο 4 μέρες. Πάνω στο τρίχωμα της υπάρχουν περιττώματα ψύλλων και αυτό με ανησυχει πιο πολύ καθώς και τα αυγά που πιθανόν να κρύβονται μέσα στο σπίτι. Μήπως ξέρει κανείς αν οι ψύλλοι και τα περιττώματα τους είναι επικίνδυνα για τον άνθρωπο?? Φοβάμαι μήπως πάθω καμιά μόλυνση από τους ψύλλους ή αν πέσουν τίποτα περιττώματα τους στο φαγητό μου καταλάθος. Έχω διαβάσει για κάτι αρρώστιες που μεταδίδονται με τους ψύλλους και τρόμαξα..κάτι για δερματόφυτα (μύκητες) κτλ..Πως θα εξαλείψω με βεβαιότητα αυγά ψύλλων στο σπίτι και να εμποδίσω τη γάτα να ξανακολλήσει?
Please help..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 17:08, 06-06-13:

Καταρχάς ηρεμία!

Πρέπει δυστυχώς να ταλαιπωρηθείς λίγο με την καθαριότητα του σπιτιού

Που σημαίνει:

1. Τίναγμα όλων των υφασμάτων και πλύσιμό τους, δε χρειάζεται να τα πλύνεις σε πολύ υψηλή θερμοκρασία απ' όσο ξέρω, το απορρυπαντικό σκοτώνει μια χαρά τα αυγά και τους ψύλλους. Μην αφήνεις τη γατούλα σου για λίγο καιρό να ξαπλώνει στο κρεβάτι σου αλλιώς θα πρέπει να τα πλένεις όλα συνέχεια. Γενικά, θα πρέπει να κάνεις επαναλήψεις πλυσίματος περιοδικά, κάθε 3 μέρες ας πούμε.

2. Σκούπισμα με την ηλεκτρική σκούπα. Συχνό σκούπισμα, σε φάση μέρα παρά μέρα, δυστυχώς. Νομίζω ότι για 2-3 βδομάδες πρέπει να το κάνεις αυτό. Ένα τιπ για να μην πετάς συνέχεια τη σακούλα της ηλεκτρικής σκούπας, είναι να την ψεκάζεις με σπρέι για τους ψύλλους ή να βάλεις μέσα 1-2 αντιψυλλικά κολλάρα. Αυτό θα σου επιτρέψει ίσως να τη χρησιμοποιήσεις λίγες φορές πριν την πετάξεις. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το μέγεθος του προβλήματος. Αν έχετε γεμίσει ψύλλους, δυστυχώς θα πηγαίνει σκούπισμα και πέταγμα της σακούλας.

3. Αγοράζεις κάποιο σπρέι για ψύλλους (πχ frontline) και ψεκάζεις τα υφάσματα της γατούλας σου (κουβερτάκια, μαξιλαράκια κλπ) αφού τα πλύνεις. Άστα να στεγνώσουν στον ήλιο και τον αέρα για να ξεμυρίσουν και λίγο, το φροντλαιν βρωμάει λίγο. Επανάληψη του πλυσίματος κάθε 3 μέρες και ξανά ψέκασμα.

4. Αγοράζεις γη διατόμων. Σωτήριο πράγμα. Είναι το μοναδικό αποτελεσματικό εντομοκτόνο σπιτιού για την περίπτωση αυτή, καθώς θα εξαφανίσει ψύλλους και αυγά χωρίς να βλάψει τη γατούλα σου όπως θα έκανε οποιοδήποτε άλλο χημικό. Είναι σε μορφή λευκής σκόνης και πρόκειται για ένα 100% φυσικό ορυκτό.

5. Χτένισε καλά τη γατούλα σου και ψέκασέ τη με το frontline έξω στο μπαλκόνι, ώστε ό,τι είναι να πέσει, να πέσει έξω και όχι μέσα στο σπίτι σου.

Γενικά, ηρεμία! Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο το θέμα ψύλλοι ούτε εγκυμονεί τόσους κινδύνους όσους φαντάζεσαι. Χρυσός κανόνας: δε διαβάζουμε για αρρώστιες στο ίντερνετ αλλιώς θα τρελαθούμε!

Πρόσεχε λίγο παραπάνω και μην τρελαίνεσαι με τα περιττώματα των ψύλλων, το βρίσκω πάρα πολύ τραβηγμένο. Επίσης, άσχετο, τα περιττώματα των ψύλλων φαίνονται με γυμνό μάτι; Εδώ καλά καλά δε φαίνονται οι ίδιοι οι ψύλλοι, τι στο καλό.

https://www.richsoil.com/flea-control.jsp δες κι αυτό, τα λέει ωραία.

Α, αναφορικά με το πώς να μην ξανακολλήσει η γάτα σου, υποθέτω πρέπει να την ψεκάζεις κάπως πιο συχνά, φαντάζομαι μια φορά το μήνα είναι οκ για μια γατούλα που μένει μόνο μέσα. Αυτό καλύτερα συζήτησέ το με τον κτηνίατρό σου, να σου προτείνει το καταλληλότερο σχήμα για σας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 19:34, 06-06-13:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Υπο αλλες συνθηκες δε θ'αντιδρούσα έτσι αλλά επειδή είμαι φοιτήτρια και έχω εξεταστική δεν τα προλαβαίνω όλα αυτα και μ'εχει πιασει πανικος Βασικά δεν έχω δει ψύλλους να περπατάνε στο σπίτι μόνο πάνω στη γάτα και ταυτόχρονα έχει και αυτα τα περιττώματα και προνύμφες, έτσι μου είπε ο γιατρός που την είδε. Θα την ψεκάσω με spray frontline αλλά πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες γιατί είχα βάλει αμπούλα προχθές. Απορώ γιατί δεν πεθαναν όλες οι προνύμφες με την αμπούλα την 1η φορά και ξαναγέμισε ψύλλους και χρειάστηκε 2η..?
Εν τω μεταξύ το spray σκοτώνει και τα αυγά και τις προνύμφες εκεί που θα ψεκάσω ή μόνο τους ενήλικους ψύλλους?
Επίσης η ηλεκτρική μου σκούπα είναι για επισκευή, η αυτοκόλλητη ταινία που χρησιμοποιούμε για τα ρούχα δεν κάνει για να καθαρίζω τον καναπέ και το κρεβάτι από αυγά,περιττώματα κτλ?
Και μια τελευταία ερώτηση..που θα βρω γη διατόμων?

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 20:48, 06-06-13:

Την ηλεκτρική τη χρειάζεσαι για να σκουπίζεις ενδελεχώς όλο το σπίτι. Στο σπίτι δύσκολα να δεις ψύλλους να τρέχουν, πάνω στη γάτα θα τους δεις κυρίως. Όπως και να 'χει, το να ρίξεις ένα σκούπισμα παραπάνω και να σκορπίσεις και γη διατόμων δε θα κάνει κακό. Επίσης χώσε τα υφασματάκια της γάτας σου τουλάχιστον στο πλυντήριο οπωσδήποτε και μετά ψέκασέ τα με φροντλαιν. Και σε λίγες μέρες ξανά το ίδιο. Ίσως να μη χρειάζεται να πλύνεις όοοολα τα υφάσματα του σπιτιού σου, αυτό εσύ θα το κρίνεις ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος. Αλλά τα προικιά της γατούλας σου πρέπει οπωσδήποτε να πλένονται μέρα παρά μέρα αλλιώς δυστυχώς κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Δηλαδή, εσύ θα την ψεκάζεις, θα σκοτώνονται κάμποσοι ψύλλοι, αυτή θα ξαπλώνει στο μαξιλάρι της. Εκεί θα μένουν και κάποιοι ζωντανοί ψύλλοι. Θα ξανακολλάνε πάνω της. Και ούτω καθεξής. Φαύλος κύκλος δηλαδή. Γενικά τα προικιά της γάτας δεν το γλιτώνεις το να τα πλένεις μέρα παρά μέρα, δυστυχώς.

Γη διατόμων βρίσκεις σε γεωπόνους ή σε καταστήματα που προμηθεύουν χημικούς. Φαντάζομαι πιο εύκολο είναι να το βρεις σε κανέναν γεωπόνο ή όπου πουλάνε λιπάσματα και τέτοια.

Τέλος, το σπρέι τα σκοτώνει όλα, μην ανησυχείς.

Επίσης εγώ στη θέση σου θα άλλαζα με τη μία όλα τα σεντόνια και τα ριχτάρια και θα περιόριζα για λίγες μέρες τη γάτα πχ εκτός υπνοδωματίου, ώστε να έχω ένα δωμάτιο σίγουρα καθαρό, που να μη χρειάζεται να το απολυμαίνω συνέχεια.

Το πρόβλημα είναι σίγουρα τόσο χοντρό ώστε να αγχώνεσαι τόσο πολύ; Μήπως απλά η γατούλα είχε λίγους ψύλλους οι οποίοι με το φροντλαιν θα εξαφανιστούν αμέσως και δε χρειάζεται να γίνει όλη αυτή η ανελωμή στο σπίτι, παρά μόνο μια πιο προσεχτική καθαριότητα για λίγες μέρες; Ο κτηνίατρος τι οδηγίες σου έδωσε;

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 21:47, 06-06-13:

Ναι η αλήθεια δεν είδα πολλούς ψύλλους πάνω της αλλά έχει πολλά αυγά μάλλον κολλημένα γι'αυτό ξαναγεμίζει. Το σπίτι μου εδώ στην Αθήνα είναι γενικά πολύ καθαρό, τους ψύλλους τους κόλλησε το Πάσχα που πήγα στο πατρικό μου στην Κύπρο γιατί εκεί έχουμε κήπο με λολούδια και χορτάρια και μάλλον τους μεταφεραμε στο σπίτι με τα παπούτσια μας. Τότε της βάλαμε frontline combo αλλά φαίνεται δεν πέθαναν όλα γιατί εδώ το βρίσκω λίγο δύσκολο να κολλησε αφού δε βγαίνει έξω.
Τώρα όσον αφορά δικά της υφάσματα και ρούχα, δεν έχει εκτός από ένα μικρό ονυχοδρόμιο που κι αυτο το ψέκασα με frontline. Ανεβαίνει και κοιμάται πιο πολύ στο κρεβάτι μου και στον καναπέ. Καθόταν και στο μοναδικό χαλί που είχα στο σπίτι αλλά σήμερα το έδωσα σε καθαριστήριο για απολύμανση. Να σημειώσω πως σήμερα έκανα όόόόλο τον καναπε και το σαλόνι με ηλεκτρική σκούπα πολύ σχολαστικα αλλά δεν πρόλαβα να κάνω και το δικό μου δωμάτιο γιατί προέκυψε ένα πρόβλημα με την σκούπα γιατί είναι παλιά και τώρα την έστειλα για επισκευή. Ο γιατρός μου είπε να κάνω spray σε λίγες μέρες και να βάζω σκούπα..δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω πολλά γιατί βιαζόταν να πάει σε κάποιο σεμινάριο. Τα δικά μου υφάσματα στο υπνοδωμάτιο θα τα πλύνω μια και καλή τη μέρα που θα ψεκάσω τη γάτα γιατί τώρα είναι ανώφελο, γεμίζει η παπλωματοθήκη μου συνεχώς αυτά τα μικρα μαύρα περιττώματα όταν ανεβαίνει πάνω η γάτα και τα βγάζω με αυτοκόλλητη ταινία. Δυστυχώς δεν μπορώ να την αποκλείσω από το υπνοδωμάτιο μου. Θα πρέπει να πάρω και μια ειδική χτένα για ψύλλους για να ξεκολλήσω αυτά που έμειναν πάνω της και παράλληλα θα σκουπίζω και θα ψάξω για γη διατόμων ή κάποιο άλλο μη τοξικό εντομοκτόνο και ελπίζω να τελειώσει γρήγορα όλη αυτή η ταλαιπωρία!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:50, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Τα δικά μου υφάσματα στο υπνοδωμάτιο θα τα πλύνω μια και καλή τη μέρα που θα ψεκάσω τη γάτα γιατί τώρα είναι ανώφελο, γεμίζει η παπλωματοθήκη μου συνεχώς αυτά τα μικρα μαύρα περιττώματα όταν ανεβαίνει πάνω η γάτα και τα βγάζω με αυτοκόλλητη ταινία.
Μπορείς τουλάχιστον να τα τινάζεις καθημερινά, μέχρι να τα πλύνεις όπως λες! Θα βοηθήσει κι αυτό, κι αν μπορείς να τα αερίζεις για μερικές ώρες στον ήλιο ακόμη καλύτερα!

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 21:57, 06-06-13:

Οκ θα το δοκιμάσω, ελπίζω να βοηθάει και μετά όλα για πλύσιμο!

Παράθεση

stetha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stetha
H stetha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H stetha έγραψε στις 16:48, 25-07-13:

Χαίρετε σε όλη την όμορφη γατοπαρέα.
Έχω μια γατούλα ενός έτους, στειρωμένη που ζει μόνιμα μέσα στο σπίτι. Είμαστε στον πρώτο όροφο και βγαίνει στο μπαλκόνι καθημερινά.
Τις τελευταίες μέρες γέμισε ψύλλους και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως. Δεν έχουμε γλάστρες ούτε τριγύρω έχει δέντρα και φυτά. Της έβαλα αμπούλα on spot neem oil χθες αλλά δεν βλέπω κανένα τρομερό αποτέλεσμα...Πραγματικά έχω τρελαθεί, δεν μπορώ να καταλάβω από που κόλλησε.... καμιά ιδέα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 20:28, 25-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από stetha
Χαίρετε σε όλη την όμορφη γατοπαρέα.
Έχω μια γατούλα ενός έτους, στειρωμένη που ζει μόνιμα μέσα στο σπίτι. Είμαστε στον πρώτο όροφο και βγαίνει στο μπαλκόνι καθημερινά.
Τις τελευταίες μέρες γέμισε ψύλλους και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως. Δεν έχουμε γλάστρες ούτε τριγύρω έχει δέντρα και φυτά. Της έβαλα αμπούλα on spot neem oil χθες αλλά δεν βλέπω κανένα τρομερό αποτέλεσμα...Πραγματικά έχω τρελαθεί, δεν μπορώ να καταλάβω από που κόλλησε.... καμιά ιδέα??

Αρχικά θέλω να σε ρωτήσω αν είσαι σίγουρη ότι το neem oil είναι καλή ιδέα στη φάση που είναι η γατούλα (δηλαδή με ψύλλους και αυγά ψύλλων πάνω της). Εντάξει να χρησιμοποιείται προληπτικά (αν και δεν ξέρω κατά πόσο έχει αποτέλεσμα έστω και έτσι) αλλά θεραπευτικά, όταν ήδη υπάρχει θέμα με ψύλλους, δεν ξέρω αν θα το επέλεγα. Θα πρότεινα να ζητήσεις από τον κτηνίατρό σου να σου προτείνει κάτι άλλο.

Το neem oil στο πρότεινε λόγω ύπαρξης κάποιας αλλεργίας/ευαισθησίας; Αν δεν παίζουν τέτοια, το καλύτερο είναι να πάρεις ένα κλασικό frontline spray ή κάποια αμπούλα, για να είσαι σίγουρη ότι θα σκοτωθούν τα ζουζούνια. Ναι μεν αυτά είναι χημικά και άρα όχι ό,τι καλύτερο για συνεχή χρήση, αλλά τώρα που η γατούλα γέμισε ψύλλους προσωπικά πιστεύω ότι μόνο αυτά θα έκαναν δουλειά.

Τώρα τους ψύλλους μπορεί να τους κόλλησε είτε από κάποιο δέντρο που "γλείφει" το μπαλκόνι, αν υπάρχει τέτοιο πράμα, είτε από εσάς, να μεταφέρατε δηλαδή αυγά ψύλλων στο σπίτι με τα ρούχα σας. Επίσης πάντα παίζει να είχε ήδη ψύλλους η γατούλα σου και να μην της έγινε σωστή εξωτερική αποπαρασίτωση με αποτέλεσμα να πλήθυναν οι ψύλλοι. Πόσο καιρό την έχετε τη γατούλα; Παίζει, δηλαδή, να έγινε έτσι;

Όπως και να 'χει μην αγχώνεσαι. Βρες έναν πιο αποτελεσματικό τρόπο να εξοντώσεις τα φριχτά ζουζούνια, καθάριζε λίγο επίμονα το σπίτι (οδηγίες και άρθρα έχει πολλές σε αυτή τη σελίδα που βρισκόμαστε αλλά και σε προηγούμενες σελίδες) και όλα καλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stetha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stetha
H stetha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H stetha έγραψε στις 22:09, 25-07-13:

χαίρετε και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Το neem oil μου το έδωσε για την καταπολέμιση των ψύλλων άρα να υποθέσω ότι δεν θα κάνει τίποτα....
Ψύλλους δεν είχε ποτέ στο παρελθόν, την έβλεπε και ο κτηνίατρος και πάντα μου έλεγε μπράβο για το πόσο καθαρή και υγειής είναι. Πραγματικά με έχει προβληματίσει ο τρόπος που κόλλησε διότι θέλω να τον αντιμετωπίσω ώστε να μην έχουμε παρόμοιο θέμα στο μέλλον!
ευχαριστώ και πάλι!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 11:41, 26-07-13:

Κοίτα, αυτά που σου λέω για τα frontline και τις αμπούλες είναι δικές μου προτάσεις, δεν είμαι κτηνίατρος όμως. Το καλύτερο θα είναι να τον πάρεις ένα τηλέφωνο, να του πεις ότι η γατούλα έχει ψύλλους και ότι το neem oil δεν έφερε αποτελέσματα και να σου προτείνει αυτός κάτι εναλλακτικό. Απλά το φροντλάιν είναι το στανταρ που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι με γάτες, γι' αυτό το πρότεινα.

Πιθανότατα από εσάς κόλλησε, από αυγά που φέρατε με τα παπούτσια σας ή κάπως έτσι. Επίσης πάντα παίζει να κόλλησε από επίσκεψη στο κτηνιατρείο, μου έχει τύχει στο παρελθόν. Ναι μεν ο κτηνίατρος καθάριζε σχολαστικά το εξεταστικό τραπέζι, αλλά πιθανότατα είχε ο ίδιος πάνω του ψύλλους από κάποιο ψυλλιασμένο ζωάκι. Αλλιώς δεν εξηγούνταν με τίποτα (το γατάκι ήταν μικρούλι, αποπαρασιτωμένο, το κάναμε μπάνιο τακτικά, το είχαμε μόνο μέσα στο σπίτι περιορισμένο σε ένα δωμάτιο κλπ) και θυμάμαι ότι είχαμε καταλήξει σ' αυτήν την εξήγηση.

Γενικά δεν είναι κάτι τρομαχτικό οι ψύλλοι, αν και ακούγονται τρομαχτικοί επειδή είναι μικροί και δεν πολυφαίνονται. Αν κάνετε λίγο πιο σχολαστική καθαριότητα και στο σπίτι και στη γατούλα θα είστε μια χαρά.

Παράθεση

Bruja (Urania)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bruja
H Urania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Bruja έγραψε στις 19:12, 20-11-13:

γεια χαρά,
έχω μια 4χρονη ημίαιμη Μεην Κουν που απο καιρό σε καιρό αποκτά τη συνήθεια να ξαπλώνει μέσα στην αμμοδόχο της. βγαίνει όταν της το ζητήσω αλλά με δυσθυμία και επειτα προσπαθεί να ξαναμπεί όταν δεν τη βλέπω. εχει κανείς καμιά ιδεα για τους πιθανόυς λόγους;
προβλήματα με ουρα ή κακάκια δεν έχουμε. το μόνο πρόβλημα μας είναι ότι κόλλησε ψείρες και επειδή είναι μακρύτριχη ζοριζόμαστε να τις αντιμετωπίσουμε.
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:27, 20-11-13:

Γεια σου!!
Εμένα συνήθιζαν να το κάνουν όταν τα πρωτοπήρα σπίτι γιατί πριν ήταν σε κλειστή αυλή με χώμα και μάλλον τους ήταν οικείο!
Σταμάτησαν όμως μόλις κατάλαβαν ότι μόνο εκεί μπορούσαν να σκάψουν και από την πρώτη φορά που κάποιο έκανε εκεί την ανάγκη του!
Μήπως την κάνει "φωλίτσα" όταν είναι καινούρια και δε μυρίζει;

Παράθεση

Bruja (Urania)

Νεοφερμένος

H Urania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Bruja έγραψε στις 19:38, 20-11-13:

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
δεν την κάνει φωλίτσα, ανρτίθετα πηγαίνει εκεί όταν περνάει φάσεις νεύρων-άγχους, όπως τωρα με τις ψείρες. επειδή είναι μακρύτριχη δυσκολευόμαστε πολύ να δώσουμε μια "ολοκληρωτική λύση" κι ετσι κάνει πληγίτσες στο λαιμό, εκνευρίζεται και καταφεύγει στην άμμο της.
βασικά αναζητώ πλέον κάποιον βιολογικό τρόπο αντιμετώπισης, γιατί εκτός από το κόστος των σπρέυ ταράζεται κι επιβαρύνεται εκείνη πολύ. επίσης, επειδή έχουμε λάμα με βίδες από επέμβαση στο πίσω ποδαράκι δεν κάθεται να της κόψεις τα νύχια στα πίσω πόδια κτο μέγεθος των νυχιών της χειροτερεύει την κατάσταση.
σκέφτομαι να κάνουμε μια ακόμη προσπάθεια με σπρέυ (φροντλάιν ή εφφίπρο) και να ψεκάσω και την ίδια και το σπίτι με εκχύλισμα ευκάλυπτου και μετά να της φορέσω ειδικό λουράκι. θα έχει αποτέλεσμα και στην καταπολέμηση ή μόνο στην πρόληψη;
είναι πολλά το ξέρω

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:54, 20-11-13:

Αμπούλες έχετε δοκιμάσει και δεν είχαν αποτέλεσμα;
Δυστυχώς (ή ευτυχώς!), δεν έχω εμπειρία με παράσιτα... 'Ομως σπρέι τους έβαζα μέχρι 6 μηνών. Μετά 2 φορές το χρόνο προληπτικά αμπούλες για την εξωτερική αποπαρασίτωση.
Τώρα αυτό με την άμμο...δεν ξέρω. Είναι παράξενα ζώα οι γάτες όπως ξέρουμε όλοι εδώ!
Μπορεί κάτι να την ανακουφίζει στο χώμα της (πρακτικό) ή στο ότι είναι μικρός χώρος (ψυχολογικό).
'Ισως σε διαφωτίσει κάποιο άλλο μέλος που ξέρει.

Παράθεση

Bruja (Urania)

Νεοφερμένος

H Bruja έγραψε στις 20:24, 20-11-13:

ευχαριστώ πολύ. που θα πάει θα τη βρούμε την ΄'ακρη. με τις αμπούλες δεν το προσπαθήσαμε και πολύ γιατί μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. συναντιέται με άλλα γατάκια μόνο σε παράθυρα ή στην πόρτα που βγάζε ιστη βεράνταζ της αυλής, οπότε δεν είχαμε έντονα προβλήματα. θα δοκιμάσουμε
καλό βράδυ Ειρήνη (ομορφα ψιψινούδια έχεις)

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:49, 20-11-13:

Σ'ευχαριστώ.
Η αμπούλα από όσο ξέρω, κάνει την ίδια δουλειά με το σπρέι αλλά είναι πιο εύχρηστη (κάνεις χωρίστρα στο σβερκάκι και την απλώνεις κατά μήκος) και κάποιες καλύπτουν και πολλά διαφορετικά παράσιτα. Για ενήλικο γατάκι δηλαδή είναι πιο αποτελεσματικές. Και αφού έχετε ήδη το προβληματάκι με τις ψείρες, λογικά πρέπει.
Ρώτησε το κτηνίατρό σας ποια είναι η κατάλληλη για το γατουμπάκι σου και σίγουρα θα σε κατατοπίσει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 20-11-13 στις 20:52.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,433 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:45, 27-01-14:

Να ρωτησω κατι... Για μια γατα που μενει εξω η αμπουλα για τους ψυλλους κανει κατι αν βαζω μια φορα το μηνα; Η frontline combo που παιρνω απο τον κτηνιατρο αν ξερετε ειναι και για τα τσιμπουρια;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,932 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:10, 27-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Να ρωτησω κατι... Για μια γατα που μενει εξω η αμπουλα για τους ψυλλους κανει κατι αν βαζω μια φορα το μηνα; Η frontline combo που παιρνω απο τον κτηνιατρο αν ξερετε ειναι και για τα τσιμπουρια;
Να ρωτατε βρε τους κτηνιατρους οταν πηγαινετε για αυτα τα θεματα.Για αυτο τους πληρωνουμε.Σιγουρα ο κτηνιατρος μπορει να σου απαντησει με σιγουρια.Εγω,κανονικα ξερω για καθε 3 μηνες.Και αυτα ειναι φαρμακα και μαλιστα ισχυρα,δεν παιζουμε με αυτα.Παρε τηλεφωνο τον κτηνιατρο σου και ρωτα.Αποκλειεται να μην σου το πει.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:12, 29-01-14:

Απ' όσο μου είχε πει η κτηνίατρος που πάω τα δικά μου, μια γάτα που μένει αποκλειστικά εντός σπιτιού μπορεί να αποπαρασιτώνεται κάθε 3 - 4 μήνες.
Όταν μένει εκτός κάθε 1 - 2 μήνες.
Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί τα δικά μου μένουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι οπότε την προσπέρασα την πληροφορία για το έξω.
Επειδή όμως πρόκειται όντως για φάρμακο και μάλιστα δυνατό, θα πρέπει να ρωτήσεις τον κτηνίατρο έστω και τηλεφωνικά.

Παράθεση

Giorgos500

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giorgos500
Ο Giorgos500 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Giorgos500 έγραψε στις 12:25, 02-02-14:

Καλησπερα εγω εχω ενα σκυλακι (και γατα) αλλα το σκυλακι μου εχει τους ψυλλους και φοβαμαι μηπως κολλησει το μικρο γατακι μου....το frontline combo μπορω να το βαλω και σε σκυλους η μονο στη γατα (γιατι υπαρχει περιπτωση ο σκυλος να κολλησε τη γατουλα)

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:29, 02-02-14:

Νομίζω πως είναι διαφορετικό από άποψη όχι δραστικής ουσίας αλλά δοσολογίας. Οι σκύλοι ως πιο μεγαλόσωμοι συνήθως χρειάζονται περισσότερη ποσότητα!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,433 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:51, 02-02-14:

Ειναι διαφορετικα. Το ενα δειχνει σκυλο και το αλλο γατο πανω στο πακετο. Καλυτερα να μην κανεις πειραματα. Σιγουρα θα διαφερει και η δοσολογια οπως ειπε και η Φωτεινη.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:11, 06-03-14:

Ξερει κανεις για μεχρι ποσά κιλά κανει η frontline combo για γατες; Την πηγα σημερα στον κτηνιατρο και αντί την αμπουλα για γατες της έβαλε για σκύλους γιατι μου ειπε οτι ειναι υπέρβαρη και δεν την πιάνει. Ειναι 5.5 κιλά.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 01:15, 06-03-14:

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Όλες οι αμπούλες έχουν τα ανάλογα κιλά. Τι κουλό ήταν αυτό . 5,5 κιλά γάτα θεωρείται υπέρβαρη?????

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 01:23, 06-03-14:

Είχα την εντύπωση πως είναι για γάτα περίπου 4 κιλών. Αλλά δεν το βρίσκω κάπου, οπότε ίσως δε θυμάμαι σωστά. Βρήκα αυτό:

One pipette of 0.5 ml per cat, corresponding to a minimum recommended dose of 5 mg/kg for fipronil and 6 mg/kg for (S)-methoprene, by topical application to the skin. Use Small Dog for dogs weighing over 2Kg and up to 10 kg; use Medium Dog for dogs weighing over 10 kg and up to 20 kg; use Large Dog for dogs weighing over 20 kg and up to 40 kg and Extra large Dog for dogs weighing over 40 kg. This corresponds to a minimum recommended dose of 6.7 mg/kg for fipronil and 6 mg/kg for (S)-methoprene, by topical application to the skin.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:27, 06-03-14:

Ναι αυτο το βρηκα και γω αλλα για σκύλους λεει. Κατι θα ξερει αυτος. Επειδη μου ειπε πως ειναι γεμάτη αυγα ισως γι αυτο. Άλλες φορες της έπαιρνα για γατες. Αυτη κανονικά καθε μηνα ειναι που την βάζει κανεις ή μου ειπε εμενα ετσι επειδη δεν μενει στο σπιτι;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 01:29, 06-03-14:

Κάθε μήνα λένε όλες. Επίσης υπάρχουν και οι αμπούλες activyl που διαφοροποιούνται για γάτες κάτω ή άνω των τεσσάρων κιλών!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:34, 06-03-14:

Γιατι τον ρώτησα αν κανει και τιποτε αφου δεν ειναι στο σπιτι και μου ειπε κανει αλλα πρεπει οπωσδήποτε να την βάζει καθε μηνα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:20, 06-03-14:

Οταν βαλει κανεις την αμπουλα μετα απο ποσο χρονο φευγουν οι ψυλλοι;

Παράθεση

AraChan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AraChan
H AraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H AraChan έγραψε στις 16:03, 08-06-14:

γεια σας, η γατα μου ξυενται πολυ. ειδα εναν ψηλλο να περπαταει μια μερα πανω της. Τι να της παρω και απο που? επισης δεν την εχουμε μεσα στο σπιτι αλλα σε ενα μικρο καλαθακι στο μπαλκονι με μικρες τρυπουλες και εφημεριδες πανω σε ενα κομματι φενιζολ που το λατρευει και δεν το αποχωριζεται ποτε. Τι να κανω? βασικα ηταν μακροστενο και πολυ μικρο. 3 χιλιοστα περιπου. αλλα οχι παχυ ψυλλος ειναι? ο.Ο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AraChan : 08-06-14 στις 16:07.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους