Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,652 εγγεγραμμένα μέλη και 711,439 μηνύματα σε 22,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 264 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ζωοφιλία στην ελληνική επαρχία

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:13, 05-07-06:

Γνωρίζουμε ότι οι Έλληνες δεν είναι ζωόφιλοι - κάθε άλλο μάλιστα!
Εκείνο που με παραξενεύει πολύ είναι ότι οι χειρότερες συμπεριφορές και προλήψεις απέναντι στα ζώα εντοπίζονται στην επαρχία, όπου υποτίθεται, οι άνθρωποι είναι πιο εξικοιομένοι με τη φύση. Εξάλλου δεν είναι λίγοι εκεί που ασχολούνται με τη γεωργία και την κτηνοτροφία. Πέρυσι το καλοκαίρι στην Ιτέα άκουσα μια μαμά να λέει στα παιδιά της (10 ετών και 4) να μην πλησιάζουν τις γάτες επειδή έχουν τοξόπλασμα και αυτό σκοτώνει το έμβρυο (να σημειώσω ότι το ένα παιδί είναι αγοράκι)!!!
Άλλα περιστατικό: ο μπαμπάς (αγρότης στο επάγγελμα) έβαλε στην καρότσα του αυτοκινήτου του, τη γάτα του γείτονα του για να την πάει βόλτα (προς διασκέδαση της μικρής κόρης του)! Το αποτέλεσμα ήταν η γάτα να πηδήξει έντρομη και σκοτωθεί από διερχόμενο αυτοκίνητο.... (Αυτά μου τα διηγήθηκε η μικρή του κόρη).
Αυτά και άλλα πολλά....
Μα επιτέλους που αρχίζει και που τελειώνει η βλακεία? Έλεοοοοοοοοος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 15:17, 05-07-06:

Εγώ νομίζω ότι οι άνθρωποι της επαρχίας ζώντας καθημερινά τη σφαγή ζώων κλπ. είναι πολύ πιο σκληροί απέναντι στα ζώα και πιο εξοικειωμένοι με τη θανάτωσή τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yiannis2002s (Yiannis Stab)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yiannis2002s
Ο Yiannis Stab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O yiannis2002s έγραψε στις 16:22, 05-07-06:

Aρκετοι τα βλεπουν σαν ''αντικειμενα'' και σαν πηγη εισοδηματος... Ενα ζωο σαν τη γατα τους κανει αχρηστο ή χρησιμο για να βγαζουν τα κομπλεξικα τους συναισθηματα.........

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:37, 05-07-06:

δεν φταινε τα παιδια μας το ξαναειπαμε αυτο η αγωγη που τους δινουμε φταιει δεν σεβονται τιποτα κ κανεναν πλεον στην σημερινη εποχη ποσο τα ζωα που τα βλεπουν σαν παιχνιδι γατια η σκυλια ειναι αυτα μετα απο λιγο τα βαριουνται κ εμεις σαν γονεις τι κανουμε? περνουμε το γατι κ το σκυλι κ το ξαμολαμε σε μια εξοχη η στην χειροτερη τον περιπτωσεων το πεταμε στο δρομο!!!!!!!!! Τελικα αυτα ειναι τα ιδανικα που τους δινουμε να πατανε κ να πετανε τους αδυνατους κ αυτους που εξαρτιουνται απο εκεινα??

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:48, 06-07-06:

Μα Ladycat to κοριτσακι που μου διηγήθηκε την ιστορια αγαπούσε πολύ τις γατες και τα σκυλακια και μάλιστα νόμιζε πως η καημενη η γατουλα πήδηξε γιατί είδε ένα γάτο και τον ερωτεύτηκε!
Πάντως νομίζω πως η αγάπη και ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς τα ζωα και τη φύση (κατ' επέκταση και στον ίδιο τον άνθρωπο) είναι θέμα παιδείας, καλιέργειας και πολιτισμου ενός λαού.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:00, 06-07-06:

να στο πω με πιο απλοα λογια ειμαστε [απολιτιστη κ τριτοκοσμικη χωρα
σημερα τα εχωσα σε ενα παππου που γυρισε κ μου ειπε στο σουπερ μαρκετ καλα τοσο φαι για τισ γατες εσυ τι τρως κ χοντραινεις!? Κ μετα μου λεει δεν περνεισ κανα ορφανο να ταισεις που ειναι στα φαναρια κ ζητιανευουν κ του ειπα να τα μαζεψεις εσυ που εχεις το πακετο με τα 50αρικα ευρω γιατι εμενα τα λεφτα μου φτανουν μεχρι τις γατοσκυλοτροφες

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:30, 06-07-06:

Συμφωνώ ότι είμαστε απολίτιστη και τριτοκοσμική χώρα... Δυστυχώς.. Αλλά κι αυτός ο παπούς που αναφέρεις... Τι να πω? Oυδέν σχόλιο... Κι αυτή η μανία με τα ορφανά, τα παιδιά στην Αφρική κτλ... Και γω τα έχω ακούσει αυτά...κυρίως από κάτι κυρακατίνες. Τέλος παντων εγώ αγαπάω πολύ και τα παιδιά και όλους. Δίνω και συνδρομή στη unicef. Η πλάκα είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι, όπως ο παπούς, είναι και μισάνθρωποι και ρατσιστές. Νομίζω ότι οι Έλληνες ούτε σε 5 γενιές δε θα ξεπεράσουν αυτά τα κόμπλεξ.
(Α! και το άλλο που έχω ακούσει: μα γιατί δεν κάνετε ένα παιδί και ασχολείστε με τα γατιά? (και καλά τα ζώα είναι υποκατάστατα!)Το δικό μου όνειρο? Παιδιά, σκυλιά, γάτες, άλογα όλα μαζί σε μια φάρμα!)

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 11:41, 06-07-06:

chouzouris
Εγώ νομίζω ότι οι άνθρωποι της επαρχίας ζώντας καθημερινά τη σφαγή ζώων κλπ. είναι πολύ πιο σκληροί απέναντι στα ζώα και πιο εξοικειωμένοι με τη θανάτωσή τους.

Πράγματι έτσι είναι δυστυχώς

yiannis2002s
Aρκετοι τα βλεπουν σαν ''αντικειμενα'' και σαν πηγη εισοδηματος... Ενα ζωο σαν τη γατα τους κανει αχρηστο ή χρησιμο για να βγαζουν τα κομπλεξικα τους συναισθηματα.........

Κι αυτό γεγονός είναι. Και σαν εργαλεία. χρειάζεται ή δεν χρειάζεται. έτσι πάει. ΄΄Επαψα να το χρειάζομαι και πήγα το πέταξα εεεε πέρα.΄΄ αυτό είναι το πνεύμα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:49, 06-07-06:

"Εγώ νομίζω ότι οι άνθρωποι της επαρχίας ζώντας καθημερινά τη σφαγή ζώων κλπ. είναι πολύ πιο σκληροί απέναντι στα ζώα και πιο εξοικειωμένοι με τη θανάτωσή τους." Chouzouris
Διαφέρει η σκληρότητα από την κακία πάντως.
Και εφόσον είναι τα ζώα "εργαλεία" και πηγή εισοδήματος θα έπρεπε να δείχνουν ευγνομωσύνη (λιγουλάκι.... εστω)

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 11:59, 06-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
σημερα τα εχωσα σε ενα παππου που γυρισε κ μου ειπε στο σουπερ μαρκετ καλα τοσο φαι για τισ γατες εσυ τι τρως κ χοντραινεις!? Κ μετα μου λεει δεν περνεισ κανα ορφανο να ταισεις που ειναι στα φαναρια κ ζητιανευουν κ του ειπα να τα μαζεψεις εσυ που εχεις το πακετο με τα 50αρικα ευρω γιατι εμενα τα λεφτα μου φτανουν μεχρι τις γατοσκυλοτροφες
Αα… θα ήταν κάποιος απ αυτούς που διδάσκουν στα παιδιά τους την πονηριά και την αναισθησία, κι όταν γίνεται μπούμερανκ αρχίζουν να κατηγορούν τη νεολαία για σκάρτη. Καλά…αυτοί δεν νοιάζονται παρά μόνο για το παλιοτόμαρο τους.
Και να είσαι σίγουρη, ότι το ζόρι του καθόλου δεν ήταν το ορφανό.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 15:18, 06-07-06:

Απο Ismini
"Κι αυτή η μανία με τα ορφανά, τα παιδιά στην Αφρική κτλ... Και γω τα έχω ακούσει αυτά...κυρίως από κάτι κυρακατίνες".
Εαν ξέρεις αρκετές απο αυτές σε παρακαλώ αφού για τις γάτες είναι άχρηστες και αφού είναι και μέσα στην οπτική σου τα παιδιά πληροφόρησε τις για το πως και που μπορούν να βοηθήσουν παιδιά. Ευχαριστώ.(Απορία, όταν λες: "κ.λ.π.", σε ποια κατηγορία αναφέρεσαι; Εννοείς π.χ. κακοποιημένα παντοιοτρόπως παιδιά ανεξαρτήτως καταγωγής και άλλα τέτοια). :cool:
"σημερα τα εχωσα σε ενα παππου που γυρισε κ μου ειπε στο σουπερ μαρκετ καλα τοσο φαι για τισ γατες εσυ τι τρως κ χοντραινεις!? Κ μετα μου λεει δεν περνεισ κανα ορφανο να ταισεις που ειναι στα φαναρια κ ζητιανευουν κ του ειπα να τα μαζεψεις εσυ που εχεις το πακετο με τα 50αρικα ευρω γιατι εμενα τα λεφτα μου φτανουν μεχρι τις γατοσκυλοτροφες.
Παππούς περίπτωση, τα αναφερόμενα περί συντάξεων πείνας σε γεροντια ελέγχονται ως απολύτως ανακριβή. Για να σοβαρευτώ.Ο παππούς στο σούπερ μάρκετ, το τσογλάνι που πέταξε τη γάτα απο το παράθυρο δεν αποτελούν το μέσο όρο ακόμα και για το μικρόκοσμο αυτού του site.
Τα περί επαρχίας πάλι τα θεωρώ λάθος. Ακόμα και στατιστικά να το δούμε. Απλά σε μικρότερο πληθυσμό αναγνωρίζονται πιο εύκολα οι παραβατικές συμπεριφορές σε ζώα. Μια βόλτα σε οποιαδήποτε περιοχή της Αθήνας θα σας πείσει. Να θυμηθούμε ας πούμε τα περιστέρια στο Σύνταγμα που αυτόχθονες κάτοικοι τα δηλητηρίασαν (εκτός αν θεωρούμε ότι το έκανε κάποιος επαρχιώτης) ή τα αδέσποτα που κάθε τρείς και λίγο φολιάζονται απο αυτόχθονες πάλι σε όλες τις συνοικίες της Αθήνας. Και να μην θεωρηθεί ότι θίχθηκα ως επαρχιώτισσα, αλλά ρε παιδιά έλεος, ο κάθε κομμένος που συναντάμε στο δρόμο μας δεν μπορεί να αποτελεί τον κανόνα, δέστε τον σαν εξαίρεση για να μπορέσετε να τον απομονώσετε. Αλλιώς με τα γενικόλογα περί απολίτιστων και είμαστε εκατό χρόνια πίσω δεν ξορκίζεται το κακό.
:cool:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:38, 06-07-06:

ναι αλλα το θρασσος του ηταν μεγαλο καλη μου νερινα γιατι δεν ανεχομαι ουτε απο την μανα μου κ τον πατερα μου να μου λενε τετοια πραγματα κ οχι απο το καθε αγνωστο ξεκουτη που νομιζει οτι τα ξερει ολα εχω δωσει το αιμα μου για τα ζωακια εχω φωναξει εχω παει στα δικαστηρια εχω κανει μυνησεις κ ολα αυτα γιατι θελω τα παιδια μου να ειναι υπερηφανα για μενα κ να λενε οτι κατι εκανα κ εγω στην ζωη μου να αγαπησουν τα ζωα μην πω το υπερβολικο να τα λατρεψουν για ολα αυτα που μας δινουν απο το μυρμιγκη μεχρι το φοβεροτερο ζωο δεν μου ερχετε τωρα κ οχι μολις δουν σκυλο να βαζουν τις τσιριδες κ να κλαινε σαν υστερικα αυτα ελεος πια σεβασμο σε αυτα που δεν μπορουν να κανουν κατι κ εξαρτωνται απο εμασ κ να τα ευχαριστησω για της στιγμες που με κανουν κ γελαω

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:08, 07-07-06:

"κ.τ.λ." σημαίνει ότι οι άνθρωποι αυτοί επικαλούνται διάφορα προβλήματα που λαμβάνουν χώρα στην κοινωνία. Βέβαια όταν τα θύματα είναι παιδιά, εκεί το "άλλοθι" κάνει μπαμ! Οι εν λόγω κυρίες και κύριοι τυγχάνει να μην είναι συνήθως ούτε απληροφόρητοι, ούτε κλεισμένοι μέσα στο σπίτι τους. έτσι λοιπόν υποθέτω ότι θα έχουν ακούσει περί unicef και λοιπών οργανώσεων. Επίσης το γεγονός ότι θίγουμε ορισμένα πράγματα εδώ ή αλιώς ξεσπάμε, δεν σημαίνει ότι γενικολογούμε μόνο. Τώρα όσον αφορά την επαρχία εγώ αυτήν την εντύπωση εισπράτω, χωρίς να σημαίνει ότι και στη Αθήνα δε συμβαίνουν αμέτρητα τέτοια περιστατικά.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:20, 11-07-06:

Χτες η καινουργια μου γειτονισσα στην πολυκατοικια, μια ηλικιωμενη κυρια, μου χτυπησε το κουδουνι και μου ειπε, μεταξυ αλλων, οτι ο γατος μας βρωμαει (?!) και την ενοχλει.... Αχ τι να πω? Ποια επαρχια.... και ποια ζωοφιλια.... εδω προκειται για κακοηθεια προς ανθρωπους.... (Αραγε ερχεται και μυριζει εξω απο την πορτα μου η εν λογω κυρια?)

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 11:55, 11-07-06:

Και τί της απάντησες;;;;
Τα παίρνω ειλικρινά με το θράσος κάποιων ανθρώπων!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:07, 11-07-06:

Δυστυχως τιποτα δεν της απαντησα. Εξαλλου δεν συνηθηζω να βριζω και να καυγαδιζω. Και φυσικα δε μπηκα στη διαδικασια να της πω οτι οι γατες δεν μυριζουν. Της εκλεισα την πορτα απλως. Και στο μελλον το ιδιο θα κανω! Πορτα!
(Χτες που δυνεβη αυτο σκεφτομαστε διαφορα κουφα σεναρια, μεχρι και να κουβαλησουμε κανενα ελεφαντακι στο σπιτι για να παθει πλακα!) Ευχαριστω βρε Χουζουρη για το ενδιαφερον.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 12:40, 11-07-06:

Πρόσεξε πάντως γενικότερα, διότι η κακία μερικών ανθρώπων μπορεί να φτάσει πολύ μακριά... Έχω το θλιβερό προνόμιο να έχω ζήσει κακία γειτόνων στα αδέσποτα που ταϊζω έξω από το σπίτι. Και αυτοί από μία παρατήρηση ξεκίνησαν

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:00, 11-07-06:

Το εχω ζησει κι εγω αυτο, απο μικρη μαλιστα που ταϊζα τις γατουλες στη γειτονια μου. Μεχρι και παρατηρηση του τυπου: αφου θελεις να τις ταϊζεις να τις παρεις σπιτι σου! (πρεπει να ημουν 12-13). Τα μετρα μου τα εχω παρει τωρα πια! (και ο Σιβα ευτυχως δεν βγαινει εξω)
ΥΣ Βικτωρια δουλευουμε στην ιδια περιοχη!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 13:27, 11-07-06:

Ναι, το είδα. Εγώ είμαι Βουκουρεστίου.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 13:47, 11-07-06:

Ismini πρόσεχε τη γειτόνισσα ηλικιωμένη κυρία γιατί μυρίζει φόνο. Πολύ πιθανόν να καταστρώνει τα σατανικά της σχέδια για την εξόντωση του γατούλη παρακαλώντας το θεό να τη βοηθήσει να πετύχει. Ηρθε να κόψει κίνηση να δει τι άνθρωπος είσαι κι αναλόγως θα πράξει. Εξαρτάται από το αν σε φοβήθηκε ή όχι.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 13:52, 11-07-06:

Συμφωνώ... Αν ο γατούλης σου πηγαίνει στο διαμέρισμά σου φρόντισε να του αποκλείσεις την δίοδο. Εγώ επίσης θα της έλεγα ότι αν πάθει τίποτα ο γάτος, την καθιστώ υπεύθυνη. Και θα της έλεγα και για τον νόμο 3170/2003 που επιτρέπει σε κάθε ένοικο να έχει ζώα στο σπίτι του:
"Άρθρο 6.
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κ.λπ.). Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 1197/1981 (ΦΕΚ240 Α) και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας".

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:55, 11-07-06:

αυτο θα ελεγα κ εγω τον ξερω απεξω κ ανακατωτα τετοιυς νομους εχω βουλωσει πολλα στοματα ετσι

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 23:28, 11-07-06:

Οχι πραγματι οι ελληνες φοβουνται και δεν ειναι ζωοφιλοι! ωστοσο και μονο σ αυτο το σαιτ εχω δει τοσους ανθρωπους που αγαπουν τα ζωα ωστε ελπιζω! οσο για τα παιδια της Αφρικης και οποιαδηποτε παιδια στον κοσμο δυστυχως δεν σωνονται με το να μην παρουμε μια κονσερβα για τις γατες! Ο παππους τι εκανε για αυτα τα παιδια?

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:34, 11-07-06:

για καλο κ για κακο ασ κανει κ μια εκτυπωση του νομου να της την τριψει στην μουρη την επομενη φορα η κατι καλυτερο φωναξεμε τωρα που εχω αδεια κ θα στην φτιαξω εγω την γιαγια

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:21, 12-07-06:

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τη συμπαρασταση! Ο νομος που μου εδωσες Βικτωρια μου ειναι ιδιαιτερα χρησιμος. Η αληθεια ειναι οτι ειχα μπερδευτει λιγακι, επειδη στο συμβολαιο που εχουμε, αναφερει οτι στη συγκεκριμενη πολυκατοικια απαγορευονται τα ζωα, εκτος απο τα ωδικα πτηνα. Βεβαια γνωριζα γενικως οτι επιτρεπονται εως και 2 ζωα στο διαμερισμα και οσο για το συμβολαιο της πολυκατοικιας εχει ηδη παραβιαστει σε αλλους τομεις απο την εν λογω κυρια κυριως.
Και για την ιστορια να αναφερω, οτι το σπιτι αυτο το αγορασαμε και μενουμε σε αυτο περιπου 3 μηνες. Πριν ειμαστε σε ενοικιο, μεναμε στον 1ο οπου μας επισκεπτονταν διαφοροι γατοι και γατες και τους ταϊζαμε στο μπαλκονι μας. Ο δε Σιβα ειχε προσβαση στο διπλα μπαλκονι και πηγαινοερχονταν ανενοχλητος! Δυστυχως τα γατακια αυτα που ταϊζα δεν μπορεσα να τα παρω ή εστω να κανω κατι γι αυτα γιατι ήταν αγρια, εκτος απο τον αγαπημενο μου, εναν τιγρε κοκκινο, που τον εξημερωσα σιγα σιγα και καθοταν να τον χαϊδεψω. Ευχομαι να ειναι καλα και να βρισκει φαγητο ... Τωρα οσον αφορα το νεο μας σπιτι, ο Σιβα δεν εχει προσβαση στο μπαλκονι της κυριας αυτης (ευτυχως). Η δε συγκεκριμενη κυρια επειδη ηταν κατοχος του οικοπεδου που χτιστηκε η πολυκατοικια, την εχει δει ιδιοκτησια της και οτι την ενοχλει (τα παντα σχεδον) θελει να το επιβαλει.
Τι να κανουμε ομως....? Θα το υποστουμε!
Ladycat μ' αρεσει που εισαι τοσο τσαμπουκας!
Στον επομενο καφε θα ερθω κι εγω να σας γνωσισω!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 09:29, 12-07-06:

Ακόμα και αν το απαγορεύει ο Κανονισμός της πολυκατοικίας, εφαρμόζεται ο νόμος αυτός. Δεν μπορεί να σου πει ΤΙΠΟΤΑ.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:45, 12-07-06:

Απο εδω και περα κυριολεκτικα δεν θα μου ξαναπει τιποτα, γιατι μετα το προχθεσινο που της εκλεισα την πορτα στη μουρη, κοβονται (τουλαχιστον για μενα)οι δηθεν φιλικες σχεσεις και τα παρε δωσε.
ΥΣ Παντως ο νομος αυτος ειναι κουφος. Δηλαδη εαν εχω ενα σκυλο και μια γατα πειραζει? Ή μια γατα και ένα κουνελι? Πρεπει σωνει και καλα γατα με γατα ΄σκυλο με σκυλο?

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 09:56, 12-07-06:

Εγώ έχω 4 γάτες. Όσο δεν πάνε σε άλλα διαμερίσματα ή σε κοινόχρηστους χώρους και κάποιος δεν είναι τόσο μ.... να σε κυνηγήσει, δεν έχεις κανένα πρόβλημα...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:09, 12-07-06:

Eνοειται. Καλα το Σιβα(και οποιοδηποτε αλλο ζωο αν ειχα) δεν υπηρχε περιπτωση να τον αποχωριστουμε με τιποτα ετσι κι αλλιως. Το θεμα ειναι οτι ειναι κριμα να υπαρχουν τεοιοι ανθρωποι... Ιδιαιτερα στη διπλανη πορτα!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 10:42, 12-07-06:

Δυστυχώς Ismini υπάρχουν περισσότεροι από όσους φαντάζεσαι... και δυστυχώς είναι ικανοί για τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:55, 12-07-06:

Βικτωρια απ' οσο καταλαβα (ή το έχεις γραψει κι εδω) τάϊζες καποια αδεσποτα και τα φολιασανε. Βρε κοπελλα μου πώς το αντεξες? Εγω νομιζω πώς σε ανάλογη περιπτωση ή θα πηγαινα φυλακη για φονο ή θα παθαινα καταθλιψη.
Ευτυχως δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο, αλλα ουτε και στο μπαμπα μου που ταϊζει τις γατες στην πολυκατοικια του χρονια. Μαλιστα εχει βαλει τα πιατακια τους στην εισοδο. Ασε που εχει μαζεψει καμια 50ρια! Οχι μονο του εκαναν παρατηρηση αλλα τον εκτιμησαν κι απο πανω!
Τι να πω? Ειναι να μη πεσεις σε μ........ες!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 11:01, 12-07-06:

Για αρκετές ημέρες είχα κατάθλιψη. Το "καλό" είναι ότι δεν τα βρήκα νεκρά. Απλώς μέσα σε μια νύχτα εξαφανίστηκαν! Πριν δε συμβεί, διάφορες "κυρίες" του συγκροτήματος με είχαν βρίσει στη Γ.Σ. που τα μαζεύω και τους βρωμίζουν τους κήπους. Είμαι 99,9% σίγουρη ότι κάποια από αυτές την έκανε την βρωμοδουλειά της. Μακάρι να ήξερα ποιά!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:09, 12-07-06:

Ευχομαι οι επομενες γενιες να ειναι πιο ευαισθητοποιημενες και στο θεμα της ζωοφιλιας. Απλως ευχομαι! Γιατι δεν βλεπω να γινεται τιποτα, ιδιαιτερα στον τομεα της εκπαιδευσης που παιζει σημαντικοτατο ρολο.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 13:10, 12-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Απο εδω και περα κυριολεκτικα δεν θα μου ξαναπει τιποτα, γιατι μετα το προχθεσινο που της εκλεισα την πορτα στη μουρη, κοβονται (τουλαχιστον για μενα)οι δηθεν φιλικες σχεσεις και τα παρε δωσε.
Οτι δεν θα σου ξαναπεί είναι το πιο πιθανό. έχε όμως το νου σου ακόμα κι αν δείξει διάθεση για καλές σχέσεις. Πιθανόν να έχει κάποιο πρόβλημα που έδωσε το οικόπεδο και ξεσπάει κάνοντας διάφορες παρατηρήσεις στον κόσμο. κι αν δεν έχει και παρέα κανέναν παππού….. Σκληρή ψυχή ποιος ξέρει γιατί και πως μπορεί να μαλακώσει….

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 17:34, 12-07-06:

Τελικά έπρεπε να ισχύει μόνο ο νόμος περί κοινής ησυχίας και καθαριότητας. Αν δεν ενοχλούν κανένα τα ζωάκια, τι τους νοιάζει; Οι γάτες σπάνια ενοχλούν. Τα σκυλάκια μπορεί με το γάβγισμα (μέχρι να καταφέρεις να τα εκπαιδεύσεις), αλλά τι να γίνει;
Όπως είμαστε ανεκτικοί με το κλάμα μωρού (κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει τα μωρά/ ή μήπως αργότερα θα υπάρξει κανονισμός πολυκατοικίας και γι'αυτό, ας είμαστε ανεκτικοί και με τα ζώα. Αρκεί να μην είναι κάτι υπερβολικό, π.χ. πάρα πολλά ζώα, βρομιά κ.λ.π.
Και στη δική μας πολυκατοικία υποτίθεται ότι απαγορεύονται (δεν υπάρχει κανονισμός), δηλ. ο σπιτονοικοκύρης μου έχει πει "όχι ζώα" πριν 10 χρόνια που το νοικιάσαμε, αλλά και η από πάνω είχε πριν χρόνια μια γάτα Αγκύρας (χαμπάρι δεν έπαιρνε κανείς, πολύ ήσυχη) και τώρα εμείς με τη Νιάρα δε νομίζω ότι ενοχλούμε. Την έχουν δει όλοι, γιατί στην αρχή ήταν κάτω στον κήπο, και την αποδέχτηκαν. Κάποιοι τη συμπάθησαν κιόλας, μια φορά που έλειπα την τάιζε και την πρόσεχε το παιδί της διπλανής συγκατοίκου. Αυτό βέβαια πριν την πάρουμε για τα καλά στο διαμέρισμα. Τώρα πια θα μένει εδώ, για να μη μου ξαναπάθει κακό. Το αξίζει, το κέρδισε με το σπαθί της! Εγώ που δεν είχα ποτέ σκεφτεί για ζωάκι, έλιωσα με τη Νιάρα και τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ τη ζωή μας χωρίς αυτήν! Δεν κάνει καθόλου ζημιές, άρα γιατί να γκρινιάξει και ο σπιτονοικοκύρης; Κι αν γκρινιάξει θα τον αγνοήσω και θα κάνω υπομονή μέχρι να χτιστεί η μονοκατοικία μας. Εκεί δε θα μπορεί να μου πει κανείς τίποτα!!!:up:

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:03, 12-07-06:

Σου παραθέτω το άρθρο 17 της Υπουργικής Απόφασης σχετικά με τα κατοικίδια στις πολυκατοικίες, έτσι ώστε να μην σε νοιάζει αν θα γκρινιάξει ο σπιτονοικοκύρης σου..

Το άρθρο 17 της, με αριθμό Υ1β/2000/1995 Υπουργικής Απόφασης «Περί όρων ιδρύσεως και λειτουργίας πτηνο-κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων» προβλέπει κατά λέξη τα εξής για την διατήρηση κατοικίδιων ζώων και πτηνών στις μονοκατοικίες και πολυκατοικίες:

Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα αυτών, ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά θα διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης, και δεν θα παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικίδιων ζώων στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, βεράντες, ακάλυπτους χώρους κλπ) όπως επίσης και σε αυλή ταράτσα, βεράντες, και λοιπούς ανοικτούς χώρους μονοκατοικιών.

:up: :up: :up:

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 19:08, 13-07-06:

Αθανασια μαλλον εισαι απο τους τυχερους σε οτι αφορα τους γειτονες!
Στο προηγουμενο σπιτι ειχαμε και μεις φιλοζωους γειτονες. Καποιος απο αυτους ειχε και ενα σκυλακι (εμοιαζε με την Κοκα της Μαχι) ελευθερο στην κοινοχρηστη αυλη. Μου λειπει!
"Φιλόζωοι" δεν είναι, ουδέτεροι είναι και είναι καλό αυτό.
Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να έχουν ζώα (άλλωστε κι εγώ καινούρια "γατομαμά" είμαι), μπορούν όμως να τα ανέχονται.
Δεν είχα ζωάκι από παιδί γιατί δεν ήθελε η μητέρα μου. Ούτε κι εγώ επέμεινα. Πάντα όμως μου άρεσε να ταϊζω τα μικρούλια αδέσποτα, κρυφά από τη μαμά μου (π.χ. βγάζοντας το ζαμπόν από το απογευματινό σάντουιτς, κλέβοντας λίγο γάλα...).
Τα λυπόμουν αλλά ταυτόχρονα ένιωθα μεγάλη ικανοποίηση να τα βλέπω να μασουλάνε με λαχτάρα...
Μακάρι να τα λυπούνταν όλοι, αν ήξεραν τι τραβάνε κι αυτά τα καημένα...
Κι όταν ένα τέτοιο αδεσποτούλι βρει σπίτι, να μην κάνουν τη ζωή δύσκολη σ'αυτό και τον προστάτη του!
Για φόλες δεν ξέρω και πολλά, αλλά όταν γύρισε αγριεμένη από τον πόνο και μέσα στην αγωνία και τα τρέμουλα ένα βράδυ η Νιάρα μου και δεν ξέραμε τι της συμβαίνει, σκέφτηκα μην ήταν φόλα και μου πεθάνει... Ακόμα θυμάμαι το συναίσθημα!
Έβαλα τα κλάματα και τότε κατάλαβα πόσο την αγαπούσα...
Δε ζητώ να την αγαπήσουν και οι άλλοι, μόνο ΜΗΝ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΚΑΚΟ!!!

Να είστε όλοι καλά, κι εσείς και τα γατούλια σας.
Ισμήνη, πρόσεχε το δικό σου από την "κακιά κυρία"!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:25, 14-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Τελικά έπρεπε να ισχύει μόνο ο νόμος περί κοινής ησυχίας και καθαριότητας. Αν δεν ενοχλούν κανένα τα ζωάκια, τι τους νοιάζει; Οι γάτες σπάνια ενοχλούν. Τα σκυλάκια μπορεί με το γάβγισμα (μέχρι να καταφέρεις να τα εκπαιδεύσεις), αλλά τι να γίνει;
Όπως είμαστε ανεκτικοί με το κλάμα μωρού (κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει τα μωρά/ ή μήπως αργότερα θα υπάρξει κανονισμός πολυκατοικίας και γι'αυτό, ας είμαστε ανεκτικοί και με τα ζώα. Αρκεί να μην είναι κάτι υπερβολικό, π.χ. πάρα πολλά ζώα, βρομιά κ.λ.π.
Και στη δική μας πολυκατοικία υποτίθεται ότι απαγορεύονται (δεν υπάρχει κανονισμός), δηλ. ο σπιτονοικοκύρης μου έχει πει "όχι ζώα" πριν 10 χρόνια που το νοικιάσαμε, αλλά και η από πάνω είχε πριν χρόνια μια γάτα Αγκύρας (χαμπάρι δεν έπαιρνε κανείς, πολύ ήσυχη) και τώρα εμείς με τη Νιάρα δε νομίζω ότι ενοχλούμε. Την έχουν δει όλοι, γιατί στην αρχή ήταν κάτω στον κήπο, και την αποδέχτηκαν. Κάποιοι τη συμπάθησαν κιόλας, μια φορά που έλειπα την τάιζε και την πρόσεχε το παιδί της διπλανής συγκατοίκου. Αυτό βέβαια πριν την πάρουμε για τα καλά στο διαμέρισμα. Τώρα πια θα μένει εδώ, για να μη μου ξαναπάθει κακό. Το αξίζει, το κέρδισε με το σπαθί της! Εγώ που δεν είχα ποτέ σκεφτεί για ζωάκι, έλιωσα με τη Νιάρα και τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ τη ζωή μας χωρίς αυτήν! Δεν κάνει καθόλου ζημιές, άρα γιατί να γκρινιάξει και ο σπιτονοικοκύρης; Κι αν γκρινιάξει θα τον αγνοήσω και θα κάνω υπομονή μέχρι να χτιστεί η μονοκατοικία μας. Εκεί δε θα μπορεί να μου πει κανείς τίποτα!!!:up:
ΣΤΟ παλιο μας σπιτι με το που περπατουσα ερχοταν η σπιτονοικοκυρα κ μου εκανε παρατηρηση οτι κανω θορυβο με τις παντοφλες κ να το περιορισω το περπατημα μονο ξυπολυτη σας λεει κατι αυτο α κ μου απαγορευε να εχω ζωα γιατι θα ενοχλουσαν το σκυλο της

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:00, 14-07-06:

ΣΤΟ παλιο μας σπιτι με το που περπατουσα ερχοταν η σπιτονοικοκυρα κ μου εκανε παρατηρηση οτι κανω θορυβο με τις παντοφλες κ να το περιορισω το περπατημα μονο ξυπολυτη σας λεει κατι αυτο α κ μου απαγορευε να εχω ζωα γιατι θα ενοχλουσαν το σκυλο της
Ε λοιπόν αυτό κι αν ειναι κουφό!!!!!!!!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 10:53, 14-07-06:

Ισμήνη, πού πήγε αυτή η φωτο ("έρωτας με το καλοριφέρ") που έβαλες; Δεν την πρόλαβα, πήγα και στο gallery και δεν τη βρίσκω...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:55, 14-07-06:

θα την δειτε καλε σε λιγο μολις μπει η μισελ

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:58, 14-07-06:

ωχ.... μπερδεμα δημιουργησα

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:05, 14-07-06:

οχι καλε σταματα χιχιχιχι

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 11:47, 14-07-06:

ωχ.... μπερδεμα δημιουργησα
Απλώς έγινα κι εγώ περίεργη σαν τη γάτα μου...

Παράθεση

Κατερίνα Χαρισιάδου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα Χαρισιάδου
H Κατερίνα Χαρισιάδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (έξι έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Κατερίνα Χαρισιάδου έγραψε στις 02:42, 29-07-06:

Είναι -πιστεύω- τύποι μίζεροι και γκρινιάρηδες με όλα. Είναι οι ίδιοι που έχουν πρόβλημα με τα μωρά, τα σκυλιά, τα γατιά, τα παιδιά, τα πάρτυ που κάνεις μία φορά τον χρόνο (και δεν μιλάμε για ντεσιμπέλ που βαράνε στα club) κ.λ.π, κ.λ.π. Σου πετάνε πολλές φορές -όπως είπατε- αυτή την εξαιρετικά βλακώδη ατάκα περί παιδιών αντί γατόσκυλων και πέφτουν μόνη τους στην αντίφαση: οι ίδιοι κατακρίνουν την στάση των ιδιοκτητών κατοικιδίων και ταυτόχρονα οι ίδιοι εξομοιώνουν τα παιδά με τα κατοικίδια (πράγμα που φαντάζομαι δεν είναι στις προθέσεις τους...). Το Πάσχα είχα ένα τέτοιο περιστατικό μ΄έναν ταξιτζή που με φάτσα "στα λέω επειδή σε συμπάθησα" (κι ενώ δεν είχαμε ανταλλάξει λέξη στην διαδρομή) μου είπε: άντε και του χρόνου να σε δώ μ'ένα μωρό. Φυσικά και του εξήγησα την βλακεία του μ'ευγενικό τρόπο. Από τέτοια έχω ακούσει ένα σωρό. Άλλοτε τα αγνοώ, άλλοτε "τα χώνω". Εξαρτάται από την χυδαιότητα και την ανοησία των όσων ακούω κατά καιρούς.
Ωστόσο πιο επικίνδυνους θεωρώ αυτούς που χωρίς να διαμαρτύρονται "δρούν" απρόβλεπτα. Εκεί ούτε καν το περιμένεις για να πάρεις τα μέτρα σου (μιλάω -δυστυχώς- εκ πείρας)! Ωστόσο, δεν θεωρώ λιγότερο ύποπτους και αυτούς που σου κάνουν παρατήρηση. Τελικά δεν ξέρεις από που να πρωτοφυλαχτείς...

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 12:02, 29-07-06:

Αστα να πάνε..Εγώ που θέλω να πάρω παρεάκι στον Μπόμπο μου λένε ''και πολύ είναι μια γάτα, μετά τι θα κάνω εγώ που έχω αλλεργία?Πώς θα έρχομαι σπίτι σου?''
Μη σώσεις και ξανάρθεις θα έλεγα όχι επειδή δε με νοιάζει αλλά επειδή τα λέει επίτηδες..Εχει όντως αλλεργία αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να φέρνει πανικό..
Τι να πω μερικοί άνθρωποι μιλάνε απλά για να πουν κάτι..

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 13:37, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lady
** μετά τι θα κάνω εγώ που έχω αλλεργία?Πώς θα έρχομαι σπίτι σου?''
**
Μερικοί το παρακάνουν με τις αλλεργίες... Τις προάλλες ήρθε σπίτι μια φίλη μας που έχει αλλεργία σε όλα (για μερικά ΝΟΜΙΖΕΙ) και τέλος αποφάνθηκε ότι έχει αλλεργία και στις γάτες, γιατί "βούλωσε η μύτη της". Η Νιάρα είχε ψιλοφοβηθεί με τον κόσμο και καθόταν μακριά μας στο μπαλκόνι, στη γνωστή γλάστρα με γυρισμένη την πλάτη (μάς έριχνε κλεφτές ματιές, χε χε χε). Η εν λόγω φίλη κάνει θεραπεία για την αλλεργία στα ακάρια (ενέσεις). Τι στο καλό κάνει τότε η θεραπεία, αφού δε φεύγει, λεει, το πρόβλημα;

Παράθεση

Κατερίνα Χαρισιάδου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα Χαρισιάδου
H Κατερίνα Χαρισιάδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (έξι έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Κατερίνα Χαρισιάδου έγραψε στις 16:14, 30-07-06:

Πρίν γράψω αυτό που ήθελα, θέλω να πώ ότι είμαι πολύ χαζή!!! Έκανα το ίδιο λάθος και πριν από δύο μέρες: έγραψα το σχόλιό μου, ξέχασα να βάλω τίτλο και...παφ! Δεν μαθαίνω από τα λάθη μου .
Στο θέμα μας τώρα. Και οι γονείς του φίλου μου υποφέρουν από αλλεργία, και σοβαρή μάλιστα, αλλά κάθε φορά που έρχονται Ελλάδα και μένουν σπίτι μας δεν παραπονιούνται, ούτε έχουν πει τίποτα για τις γάτες. Ίσα ίσα τις χαϊδεύον κιόλας με προσοχή και τις χαίρονται (είχαν παλιότερα ζώα πριν αρχίσει αυτή η ιστορία και γενικά τα αγαπάνε). Φυσικά πριν έρθουν γυρίζουμε το σπίτι κυριολεκτικά ανάποδα για να μειώσουμε τις πιθανότητες "τριχοεισπνοής" και καθαρίζουμε τα πάντα. Όσο για τα ζουζούνια μας, το διάστημα αυτό κοιμούνται μαζί μας στον καναπέ και την άλλη μέρα τινάζουμε τα καλύμματα. Και στα ακάρεα -όπως η φίλη σου Αθανασία- έχουν αλλεργία αλλά φροντίζουν κάθε δύο τρία χρόνια να κάνουν αλλαγή μοκέτας στο σπίτι τους και άλλα παρόμοια. Δεν γκρινιάζουν, όμως, όταν είναι αλλού. Με αυτή την λογική δεν θα έπρεπε ποτέ να βγαίνουν από το σπίτι τους μη τυχόν αντιδράσουν σε κάτι...Πιστεύω, λοιπόν, πως όταν υπάρχει καλή διάθεση και όταν αποφεύγονται οι υπερβολές υπάρχει λύση για όλα:cool: !

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 08:52, 31-07-06:

Συμφωνώ Κατερίνα και Αθανασία Καλή διάθεση είναι η λύση... Και γω γνωρίζω τέτοιες πολλές περιπτώσεις ανθρώπων, που τα ζώα τους προκαλούν το ένα και το άλλο κακό, δήθεν. Ο μπαμπάς μου πάντως (γατόφιλος και γενικά ζωόφιλος) εκείνο που απαντά σε όσους ρωτούν αν έχει κάνει εμβόλια στις γάτες του είναι: "Ναι αυτές έχουν κάνει όλα τα εμβόλια, εγώ όχι όμως και φοβάμαι μην τις κολλήσω τίποτα!" Πάντως -μιας και αναφέρθηκε η Κατερίνα σε ταξιτζήδες- δεν θα ξεχάσω εκείνον τον ταξιτζή που δέχτηκε πολύ καλόβολα να μπω με ένα κουταβάκι που είχα μαζέψει μόλις απ' το δρόμο. Στη διαδρομή μάλιστα έκανε πολλά θετικά σχόλια, και δεν ενοχλήθηκε καθόλου από το γεγονός πως ήταν αδέσποτο, και μπορεί να έχει αρώστιες κτλ...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βεράντα μονοκατοικίας ή επαρχία; - Από zerdim
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-06-14 στις 13:39.
    • Ζωοφιλία και ... GPS - Από YNL
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-04-11 στις 12:31.
    • Έρευνα για ζωοφιλία! - Από skai-animals
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-11-09 στις 16:08.
    • Φιλοζωία στην ελληνική ταινία του '50 - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ελπιδοφόρες εμπειρίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-09 στις 16:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους