Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 109,944 εγγεγραμμένα μέλη και 712,695 μηνύματα σε 22,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 309 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αδέσποτο γατάκι υιοθεσία!

Ζετακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ζετακι
H Ζετακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ζετακι ❤️❤️ έγραψε στις 00:50, 12-02-21:

Καλησπέρα σας!
Πρόκειται να υιοθετήσω ένα αδέσποτο γατάκι και έχω κάποιες απορίες .
Για αυτό θα ήθελα να μάθω ένα μικρό γατάκι στην αρχή τι εμβόλια πρέπει να κάνει και γενικότερα τα του περί κτηνιάτρου. Ειδικά για τιμές γιατί είναι το μόνο που με κάνει να το καθυστερώ λίγο .Είμαι από Καβάλα εάν βοηθάει αυτό. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω επειδή ψάχνω πολλά στο ίντερνετ και θέλω να είμαι προετοιμασμένη όσον αφορά την άμμο της γάτας ,ποια να επιλέξω; Να έχει άρωμα ; Γιατί οι απόψεις διίστανται
Τέλος θα με βοηθούσε πολύ εάν κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να εκπαιδεύσω το γατάκι να πηγαίνει στην άμμο του.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζετακι : 12-02-21 στις 00:54.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:25, 12-02-21:

Καλημέρα Ζετάκι
Το γατάκι είναι έτοιμο για τα απαραίτητα εμβόλια, περίπου στους 3 μήνες ζωής του. Όσο για το ποια είναι τα απαραίτητα, σε παραπέμπω σε αυτό το θέμα. Σημειωτέον οτι της λύσσας δεν είναι απαραίτητο, όταν το γατάκι ζει αποκλειστικά εντός του σπιτιού ή/και δεν πρόκειται να ταξιδέψει στο εξωτερικό ή και στο εσωτερικό με τα ΜΜΜ.
Όσο για τιμές, να υπολογίζεις για το τριπλό που επαναλαμβάνεται (3 φορές τον πρώτο χρόνο) είναι γύρω στα 30-40 ευρώ. Η δε στείρωση, γύρω στα 100 ευρώ (τόσο κόστισε στη δική μου που της την έκανα μόλις πριν 4 ημέρες). Αυτό μόνο η επέμβαση της στείρωσης. Για αιματολογικές που διερευνούν τυχόν παρουσία σοβαρών λοιμωδών νοσημάτων(ιογενούς λευχαιμίας και έιτζ της γάτας) που συνήθως γίνονται (αν συμφωνήσει βέβαια κι ο κάτοχος της γάτας) με την ευκαιρία της νάρκωσης για τη στείρωση, υπολόγισε γύρω στα 20-25 ευρώ την εξέταση.

Για την εκπαίδευση στην άμμο, δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά πράγματα. Οι γάτες το έχουν από ένστικτο να σκάβουν εκεί που υπάρχει κατάλληλο "έδαφος" για να κάνουν την ανάγκη τους, είναι πολύ καθαρά ζώα. Απλώς φρόντισε να έχεις μια αμμολεκάνη που να περιέχει μια καλή άμμο (προτιμητέα με μπετονίτη για να μετατρέπονται τα τσισάκια σε σβώλους, έτσι ώστε να τους αφαιρείς εύκολα με το ειδικό φτυαράκι) και τις πρώτες 2-3 φορές να μεταφέρεις το γατάκι εκεί και πιάνοντας το ποδαράκι του να μιμηθείς την κίνηση της γάτας καθώς σκάβει. Από κει κι έπειτα, θα βρει μόνο του το δρόμο.
Δες Τα Πάντα Για Την Άμμο Και Το Καθάρισμα Αμμολεκάνης

και για ότι περαιτέρω απορία έχεις, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ζετακι
H Ζετακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ζετακι ❤️❤️ έγραψε στις 14:57, 14-02-21:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σουυυ.
Σε περίπτωση που το γατάκι που βρω είναι μικρότερο από 3 μηνών τι κάνω; Το πάω κατευθείαν κτηνίατρο;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:52, 15-02-21:

Κάθε καινούργιο γατάκι που έρχεται στην οικογένεια μας, καλό είναι ( για να μη πω απαραίτητο), μέσα στις πρώτες ημέρες υιοθεσίας του, να το βλέπει κτηνίατρος, ανεξάρτητα από την ηλικία του.
Οπότε ή το πας προτού το φέρεις στο σπίτι (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα), ή αφού περάσουν λίγες μέρες από την άφιξη του (όχι άμεσα, για μη στρεσαριστεί περισσότερο) το πας να γνωμοδοτήσει για τη γενική κλινική του εικόνα, να του γίνει εδεχομένως αποπαρασίτωση και να σε καθοδηγήσει για τα επόμενα στάδια προκειμένου να θωρακιστεί η υγεία του.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiridoula111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spiridoula111
H Spiridoula111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Spiridoula111 έγραψε στις 22:53, 23-03-21:

Καλησπέρα!������Λοιπόν εχψ μια γατούλα 6μηνων.Της έκανα στείρωση κ επειδή πάλι μετά από 2 εβδ έκανε βαρελάκια,χάνονταν,ερχόντουσαν γάτοι,την άνοιξαν πάλι την καημενουλα.Μ είπαν πως κ καλά δν είχαν αφήσει κάτι κ έκοψαν κ σε άλλο σημείο δεξιά μήπως ήταν από εκεί.. Τεσπα..επειδή γενικά δν ξέρω πολλά από γατάκια,μαζί με αυτή έχει έρθει κ μένει ένα μικρούλι.Θα ήταν σχεδόν ημερών όταν ήρθε.Φοβαται γενικά πλ.Δεν πιάνετε.Κοιμαται σε σπιτάκι που του έχω,τρώει εδώ.Δν φεύγει από εδώ.Μονο με την γατούλα μου κοιμάται.Την γατούλα μ την βάζω κ εμένα . Υπάρχει περίπτωση να την κολλήσει καμια αρρώστια?Γτ μ είπαν επειδή είναι κικρο δν μπορούμε ακόμα να του κάνουμε κάτι.Κ φτερνίζεται εδώ κ 3μερες.Επισης δν μ είπαν ποτέ για τα εμβόλια ενώ εγώ τους ρώτησα.Κ η ξαδέρφη μ έχει 3χρ την γάτα κ δν της έχει κάνει ποτέ εμβόλιο κ πάμε στον ίδιο κτηνίατρο γτ αναγκαστικά μόνο αυτό έχουμε έδω,κ από εδώ εσάς άρχισα να διαβάζω κάτι παραπάνω.. Πρεπει να κάνω κ εμβόλια στην γατούλα μ?Της έχω βάλει την αμπουλα που είναι για 3μηνες μέσα κ εξω παράσιτα,κ ένα χάπι που το παίρνει κάθε μήνα.Για τα έξω παράσιτα λογικά.Επειδη είναι κ η οικογένεια μ δν θέλω να κολλήσουν τπτ κ εγώ κοιμάμαι αγκαλιά με την γατούλα αλλά βγαίνει κ εξω κ κοιμάται κ με το γατάκι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους