Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 146,563 εγγεγραμμένα μέλη και 714,451 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 506 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοπική απώλεια τριχώματος

fipi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fipi87
H fipi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H fipi87 έγραψε στις 19:57, 12-01-21:

Καλησπέρα σε όλους τους γατογονείς και Καλή Χρονιά,

Ο Κάσπερ μου, 6 μηνών, ανεμβολίαστος και αστείρωτος προς το παρόν, έβγαλε ακμή (βρωμερό μαύρο πηγούνι), κατά την κτηνίατρο, πριν 2 βδομάδες. Ξεκίνησα πλύσεις με bedadin scrub και αμέσως άρχισε να πέφτει το τρίχωμα λίγο πιο κάτω. Ενημέρωσα την γιατρό και παράλληλα της έστειλα φωτογραφία στο κινητό της. Μου είπε ότι είναι μύκητες και πως πρέπει να αρχίσει daktarin. Κάνουμε την θεραπεία με την κρέμα εδώ και 5 μέρες αλλά ο γάτος χάνει καθημερινά όλο και περισσότερο τρίχωμα. Η Γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και να συνεχίσω την θεραπεία εκτός και αν δω πως πηγαίνει σε άλλο σημείο, τότε να την ενημερώσω. Τι γνώμη έχετε για την διάγνωση και για την αντιμετώπηση; Είναι φυσιολογικό να επιδεινώνετε η κατάσταση μετά την έναρξη της θεραπείας;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,058 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:57, 12-01-21:

Καλησπέρα fipi και καλωσόρισες!
Όντως είναι λίγο περίεργο και θα με προβλημάτιζε κι εμένα.
Όμως τον πήγες τον γάτο να τον εξετάσει στο κτηνιατρείο, ή μόνο από φωτογραφία; Πιθανόν η φαρμακευτική αγωγή να χρειαστεί να τροποποιηθεί και για το σκοπό αυτό θα πρέπει να πάρει δείγμα από το τρίχωμα του γάτου για πιο λεπτομερή εξέταση, προκειμένου να καθορίσει το είδος του μύκητα ή του μικροβίου που τον ταλαιπωρεί και να δώσει κάποιο ειδικό κατάλληλο σκεύασμα για τον συγκεκριμένο παράσιτο.
Περαστικά στον γατούλη εύχομαι και σύντομα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 12-01-21 στις 21:16.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Guest00015

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00015
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00015 έγραψε στις 21:53, 12-01-21:

Μου κάνει εντύπωση οτι η κτηνίατρος σου είπε για φαρμακευτική αγωγή χωρίς να εξετάσει τη γάτα. Στην αρχή που γράφεις για πλύσεις με Betadine Scrub, το έκανες χωρίς σύσταση γιατρού;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 10:00, 13-01-21:

Πάντως σχετικά με τους μύκητες, όταν είχε πιάσει ο γάτος μου πίσω από τα αυτιά και έβαζα daktarin έπεσαν οι περισσότερες τρίχες κατά τη διάρκεια της θεραπείας και μετά βγήκαν καινούριες σιγά σιγά. Αλλά θα έπρεπε να εξετάσει τη γάτα σου κι από κοντά!
Παράθεση

fipi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fipi87
H fipi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H fipi87 έγραψε στις 17:07, 13-01-21:

To bedadin scrub το έβαλα μετά από επίσκεψη και εξέταση του Κάσπερ από την γιατρό. Μέχρι εκείνη την ημέρα δεν έχανε τρίχες αλλά είχε μόνο κάτι αηδιαστικά μαυράκια στο πηγούνι. Μετά το scub άρχισαν να πέφτουν οι τρίχες και τότε έγινε η φωτογραφική διάγνωση ώστε να βάζει ο γάτος την κρέμα daktarin.

Τώρα που διαβάζω τα μηνυματά σας σκεφτοαι ότι μπορεί να πέφτει το τρίχωμα ΛΟΓΩ των φαρμάκων και όχι λόγω του μύκητα. Δεν ξέρω. Εχθές πήρα τηλεφωνώ μία άλλη φίλη κτηνίατρο για συμβουλη. Μου είπε το ιδιο. Ότι δηλαδη οι κτηνίατροι στις μικρές γάτες αντιμετωπίζουν το πέσιμο του τριχώματος σαν μύκητες πρώτα και βλέπουν πως θα ανταποκριθεί. Σχετικά με την καλλιέργεια μύκητα και οι δυο κτηνίατροι μου είπαν ότι δεν την συνιστούν γιατί παίρνει καιρό για να βγει και δεν είναι σίγουρο ότι θα δώσει τα κατάλληλα αποτελέσματα. Νομίζω ότι τώρα που εχω άποψη απο δύο γιατρούς και είναι η ίδια θα κάνω υπομονή μέχρι να περασει. Ελπίζω να μην κολλήσουμε γιατί ο γάτος είναι μέσα στο σπίτι.
Παράθεση

zizel24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zizel24
Ο zizel24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O zizel24 έγραψε στις 03:31, 18-01-21:

Καλησπέρα η γάτα μου είναι 9 χρονών και εδώ και λίγο καιρό έχει αποκτήσει ένα μπάλωμα στην κοιλιά της όπου έχει μειωθεί το τρίχωμα σαν να είναι ξυρισμένο. Το γλείφει συνεχώς και όταν πλένεται επιμένει σε αυτό το σημείο. Διάβασα διάφορα και οι περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις αναφέρονται ως στρες. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή άποψη; Ευχαριστώ!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,976 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:32, 18-01-21:

Αρχική Δημοσίευση από zizel24
Καλησπέρα η γάτα μου είναι 9 χρονών και εδώ και λίγο καιρό έχει αποκτήσει ένα μπάλωμα στην κοιλιά της όπου έχει μειωθεί το τρίχωμα σαν να είναι ξυρισμένο. Το γλείφει συνεχώς και όταν πλένεται επιμένει σε αυτό το σημείο. Διάβασα διάφορα και οι περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις αναφέρονται ως στρες. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή άποψη; Ευχαριστώ!
Καλημερα !
Ναι..και εενα η δικια μου το κανει κατα καιρους.Δεν το κανουν μονο σε αγχος αλλα και σε αλλεργιες.Η δικια μου ειναι καταρχην αλλεργικη στο κοτοπουλο,δεν της δινω καθολου αλλα κατα διαστηματα,ισως απο περιβαλλοντικους παραγοντες, σκονη κλ,το παθαινει ακριβως αυτο που λες και ειναι καθαρα απο αλλεργια,και δε το εχω συμπαιρανει εγω,στην γιατρο την πηγα και μου το ειπε αυτη.Δηλαδη τους τρωει εκει και απο τη φαγουρα συνεχως γλυφονται με αποτελέσμα να φευγει το τριχωμα.Αν το συνεχισει κια αλλο θα γινει πληγουλα.

Εμεις περιμεναμε λιγο ,πριν γινει πληγη,να δουμε αν θα το σταματησει και το σταματαγε.Αν δεν το σταματαγε θα της διναμε λιγο κορτιζονη ή αντιισταμινικα δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει η γιατρος για να βοηθηθει,αλλα δεν χρειαστηκε.
Οποτε για κοιτα και αυτο το ενεχομενο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zizel24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zizel24
Ο zizel24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O zizel24 έγραψε στις 00:33, 19-01-21:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλημερα !
Ναι..και εενα η δικια μου το κανει κατα καιρους.Δεν το κανουν μονο σε αγχος αλλα και σε αλλεργιες.Η δικια μου ειναι καταρχην αλλεργικη στο κοτοπουλο,δεν της δινω καθολου αλλα κατα διαστηματα,ισως απο περιβαλλοντικους παραγοντες, σκονη κλ,το παθαινει ακριβως αυτο που λες και ειναι καθαρα απο αλλεργια,και δε το εχω συμπαιρανει εγω,στην γιατρο την πηγα και μου το ειπε αυτη.Δηλαδη τους τρωει εκει και απο τη φαγουρα συνεχως γλυφονται με αποτελέσμα να φευγει το τριχωμα.Αν το συνεχισει κια αλλο θα γινει πληγουλα.

Εμεις περιμεναμε λιγο ,πριν γινει πληγη,να δουμε αν θα το σταματησει και το σταματαγε.Αν δεν το σταματαγε θα της διναμε λιγο κορτιζονη ή αντιισταμινικα δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει η γιατρος για να βοηθηθει,αλλα δεν χρειαστηκε.
Οποτε για κοιτα και αυτο το ενεχομενο.
Ευχαριστώ πολύ! Ναι θα το κοιτάξω και έτσι κι αλλιώς θα την πάω στον γιατρό.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kyrkaf1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyrkaf1
Ο kyrkaf1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kyrkaf1 έγραψε στις 14:41, 06-07-21:

Καλησπέρα, μια μέρα μου εμφάνισε η γατα μου ενα κυκλικομπαλωμα στο τριχωμα. Δεν είναι ερεθισμενο, ούτε το ξύνει. Λογω της περιοχής που μενω δεν είναι εύκολο να το πάω σε κτηνίατρο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyrkaf1 : 06-07-21 στις 14:50.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,976 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:18, 07-07-21:

Αρχική Δημοσίευση από kyrkaf1
Καλησπέρα, μια μέρα μου εμφάνισε η γατα μου ενα κυκλικομπαλωμα στο τριχωμα. Δεν είναι ερεθισμενο, ούτε το ξύνει. Λογω της περιοχής που μενω δεν είναι εύκολο να το πάω σε κτηνίατρο
Καλημερα φιλε.Δυστυχως εμεις δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωση.Μπορει ανετα να ειναι μυκητες και ανετα αλλεργικη αντιδραση σε κατι.Η ακομα και κατι αλλο,αλλα αυτα τα δυο ξερω σιγουρα οτι ''παιζουν'' καθως και η δικια μου γατα τα εχει παθει.΄Πως μπορουμε να ξερουμε τι ειναι;Μονο ο γιατρος μπορει να σου πει .
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tarampouras
H tarampouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H tarampouras έγραψε στις 12:14, 15-12-21:

Καλημέρα σας.
Έχω ένα περσικο γατάκι το οποίο έχει του κόσμου τα προβλήματα.... (διάρροια , εμετούς, επιληπτικές κρίσεις, κλπ...)
Ύστερα απο πάρα πολλές εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι έχει περιτονιτιδα, και από ότι μας είπε ο γιατρός κάποια στιγμή δυστυχώς ������ θα αναγκαστούμε να του κάνουμε ευθανασία.
Εδώ όμως και τρεις εβδομάδες κατά παράδοξο τρόπο είναι πολύ καλά, τρώει παίζει και γενικά έχει όρεξη, όμως εμφάνισε ενα κενό στο κεφαλάκι του.
Ο γιατρός μας είπε να του βάλουμε cemestoderm αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, ίσως το αντίθετο.
Το κενό έχει μεγαλώσει και επειδή το ξύνει το ματώνει.
Θα ήθελα να αποφύγουμε τον κτηνίατρο γιατί το ζώο γενικά είναι πολύ ταλαιπωρημένο από γιατρούς και όποτε καταλαβαίνει ότι θα πάει ανεβάζει πυρετό.
Αν έχετε κάποια εμπειρία από κάτι ανάλογο και τι θα μπορούσα να κάνω, θα σας ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tarampouras : 15-12-21 στις 12:21.
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 16:53, 15-12-21:

Γεια σου tarampuras!
Βάσει ποιών εξετάσεων σου είπε για περιτονίτιδα ο κτηνίατρος; Ρωτάω γιατί η πλειοψηφία των γατών έχουν αντισώματα στον κορωνοϊό της γάτας (FCov) και κάποιοι κτηνίατροι λένε ότι έχει περιτονίτιδα από αυτό και μόνο. Η περιτονίτιδα (FIP) προκαλείται από μετάλλαξη του κορωνοϊού και η διάγνωση είναι δύσκολη, βασίζεται σε εξετάσεις αίματος, υπέρηχο, κλινικά συμπτώματα κλπ και έχει ραγδαία εξέλιξη ειδικά σε γατάκια. Τι άλλα συμπτώματα έχει το γατάκι; ποιες εξετάσεις του δεν είναι φυσιολογικές; έχεις πάρει δεύτερη γνώμη κτηνιάτρου; Αν έχει όντως FIP μπορούν να σε βοηθήσουν πραγματικά εδώ: https://fipwarriors.com/ και εδώ: https://fiptreatment.com/

Κάποια συμπτώματα που αναφέρεις μπορεί να έχουν σχέση και με τροφές, διάβασε και εδώ: https://thecatsite.com/threads/myste...petite.369675/

Γενικά μην απογοητεύεσαι, να συνεχίσεις να ψάχνεις και να προσπαθείς!
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

H tarampouras έγραψε στις 21:21, 15-12-21:

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το κόπο που έκανες να μου απαντήσεις.
Το γατάκι από μικρό είχε κάποια προβλήματα που ολοένα και αυξάνονταν.
Στην αρχή δεν μπορούσαμε να του βρούμε τροφή που να μην την κάνει διάρροια ή εμετό.
Τελικά βρήκαμε μια (no name) πού τον βόλεψε.
Μετά άρχισε επιληπτικές κρίσεις ανά ένα μήνα μια, ώσπου πριν κάνα δίμηνο έκανε 6 σε μια ημέρα.
Από τότε άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα.
Κάναμε εξετάσεις παρά εξετάσεις γενικά βγαίναν όλες καλές.
Fiv igv αρνητικό
FeLV Elisa-AG αρνητικό
Γενικές αίματος σχετικά καλές εκτός από λευφοκυτταρικες που δεν ήταν πολύ καλές.
Και τώρα πριν κανένα μήνα κάναμε FIP type 1IgG (IFA) για περιτονιτιδα όπου δυστυχώς βγήκε θετικό σε μεγάλο ποσοστό.
Να σημειώσω ότι έχουμε πάρει γνώμη από 3 γιατρούς μέχρι στιγμής, πολύ καλοί όλοι τους.
Το ζώο γενικά το έχουμε ταλαιπωρήσει αφάνταστα με εξετάσεις ιατρικά κλπ...
Εδώ και ένα μήνα δεν το έχουμε πάει πουθενά, του δίνουμε και τρώει κοτόπουλο φρέσκο, αλλά τώρα παρουσίασε αυτό το κενό στο τριχωτο της κεφαλης του.
Δεν ξέρουμε πια τι να κάνουμε...
Έχουμε ξοδέψει πάρα πολλά χρήματα στο ζώο και η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν έχουμε την δυνατότητα για κάτι παραπάνω, το λυπούμαστε αφάνταστα αλλά δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...
Αυτή την περίοδο γενικά είναι καλά, τρέχει, παίζει, γουργουριζει, αλλά τώρα μας εμφανίστηκε αυτό στο κεφαλάκι του.
Να σημειώσω κάτι, ή μια η γιατρός μας είπε ότι για την περιτονιτιδα έχει βγει ένα φάρμακο σε ενεσημη μορφή το οποίο όμως είναι απλησίαστο από θέμα τιμής και δεν είναι πάντα σίγουρο (επειδή απ ότι κατάλαβα κυκλοφορεί στην μαύρη αγορά) ότι το μπουκαλάκι περιέχει το πραγματικό φάρμακο.
Αυτά...
Συγγνώμη αν σας κούρασα.
Σας ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σας
Παράθεση

vilfer (Χάρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vilfer
Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O vilfer έγραψε στις 01:02, 16-12-21:

Συμφωνώ απόλυτα με την k@lypso. Μην το βάζεις κάτω, συνέχισε να προσπαθείς και να ελπίζεις!

Το φάρμακο που αναφέρεσαι μάλλον είναι το GS-441524. Ρίξε μια ματιά εδώ
https://www.diagnovet.gr/index.php/z.../3543-fip-gata
κι εδώ
https://www.tsitsosthecat.gr/fip/

Και όποτε έχεις νέα, ενημέρωσέ μας!

ΥΓ. Ξέχασες να μας πεις πώς λένε το περσάκι.
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 08:07, 16-12-21:

Δεν υπάρχει τεστ αντισωμάτων για FIP, το τεστ αντισωμάτων που υπάρχει είναι για FCov, αν είναι θετικό τότε δείχνει ότι η γάτα έχει εκτεθεί στο παρελθόν στον κορωνοϊό, και δεν μπορεί να γίνει διάνγωση FIP από αυτό, ανεξάρτητα πόσο ψηλός είναι ο τίτλος. Για τη διάγνωση του FIP κοιτάνε εξετάσεις αίματος (για χαμηλό albumin, ψηλό globulin, ψηλά λευκά, χαμηλά ερυθρά, ψηλά ουδετερόφιλα, ψηλές πρωτεϊνες και bilirubin, αναιμία), πυρετό, υπέρηχο (για εκδηλώσεις ξηρής μορφής FIP), συμπτώματα (ασκίτης, νευρολογικά, στα μάτια) και η διάγνωση είναι κάποιες φορές δύσκολη και προτείνουν τη θεραπεία ως διάγνωση. Η θεραπεία είναι αυτή που σου λέει και ο vilfer, και για αυτή όπως και γενικά για την ασθένεια λένε και τα δύο πρώτα links που σου έστειλα και επίσης και αυτό: https://sockfip.org. Όντως είναι ακριβό το φάρμακο αλλά εξαρτάται από το βάρος του ζώου, στα γατάκια δεν είναι τόσο. Τα έχω διαβάσει αυτά που σου γράφω, γιατί και εμένα μου είχαν κάνει διάγνωση FIP το 2018 (από αντισώματα κορωνοϊού και κάποιες από τις τιμές αίματος), αλλά προφανώς δεν έχει διότι έχουν περάσει 3 χρόνια και ζει, μπήκα και στο φόρουμ που σου έστειλα και μου το έλεγαν ότι δεν έχει.

Πόσο καιρό έχει αρχίσει με αυτά τα θέματα το γατάκι; Η περιτονίτιδα έχει ραγδαία εξέλιξη ειδικά στα γατάκια, δεν τρέχουν και παίζουν όπως περιγράφεις. Αν δεν έχει, που εύχομαι να μην έχει, όπως και η δικιά μου, χρειάζεται μόνο καλή τροφή, ήρεμο περιβάλλον και καθαριότητα, για να αποτρέψεις τη μετάλλαξη που δημιουργεί το FIP, εφόσον έχει περάσει κορωνοϊό.

Τι εννοείς δεν είναι καλές οι λευκοκυτταρικές, ποιές τιμές δεν είναι φυσιολογικές ακριβώς; Ψηλά λευκά πχ σημαίνει γενικά φλεγμονή ή μόλυνση. Αν σταμάτησαν οι εμετοί και οι διάρροιες με την αλλαγή του φαγητού, μπορεί να είχε όντως φλεγμονή στο έντερο, πχ IBS ή IBD. Τον τελευταίο μήνα συνεχίζουν οι επιληπτικές κρίσεις το ίδιο; Εφόσον έχει θέματα με το φαγητό του, χρειάζεται ποιοτική τροφή με όσο λιγότερα συστατικά. Αν θέλεις να του δίνεις μαγειρευτό κρέας, μπορείς να προσθέτεις ένα συμπλήρωμα όπως αυτό εδώ: https://www.zooplus.com/shop/cats/su...lements/155901. Αλλιώς μπορείς να πάρεις καλές κονσέρβες μονοπρωτεϊνικές, με όσο λιγότερα συστατικά για να δεις τι ανέχεται και μπορείς να δοκιμάσεις και δίαιτα αποκλεισμού. Η ξηρή τροφή, εκτός του ότι δεν έχει την απαιτούμενη υγρασία, έχει πολλά συστατικά και fillers που πειράζουν τα ευαίσθητα στομάχια, και δεν μπορείς να καταλάβεις και ποιό από όλα την ενοχλεί.

Τέλος για το καρούμπαλο, μπορεί να είναι και αλλεργία, αλλά θα σου έλεγα να το δει και ο κτηνίατρος μήπως είναι τίποτα άλλο πχ μύκητες.
Θα στο ξαναπώ γιατί είναι σημαντικό, καταρχήν μην απογοητεύεσαι, και ότι και να σου λένε οι κτηνίατροι, να το ψάχνεις και εσύ!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

H tarampouras έγραψε στις 12:16, 16-12-21:

Παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω!!
Πραγματικά με βοηθάτε πάρα πολύ.
Το γατάκι είναι ενάμιση χρονών η διάρροια και οι εμετοι σταμάτησαν από τότε που του δίνουμε μαγειρευτο κοτοπουλάκι.
Η επιληψία έχει σταματήσει εδώ και ένα μήνα περίπου βέβαια μέρα παρά μέρα του δίνουμε 1/8 χαπάκι cardenal 100mg.
Πάντως από μικρό είχε θέματα όπως είπα με την διατροφή, έχω χάσει το μέτρημα πόσες τροφές είχαμε αλλάξει μέχρι να κατασταλαξουμε σε μια τροφή (reflex λέγεται ) που την έτρωγε με όρεξη και δεν έκανε διάρροια και εμετό.
Βέβαια μετά από λίγο άρχισε να έχει πυρετό συνέχεια και να τρέχουν τα ματάκια του...
Να μην σας κουράζω με τα ίδια πράγματα....
Τώρα όπως προείπα το ταΐζω κοτόπουλο και του βάζω λίγο λαδάκι μέσα.
Δεν έχει κάνει εδώ και 20 ημέρες ούτε διάρροια ούτε εμετό ούτε πυρετό, τρώει με όρεξη, παίζει κλπ.
Βέβαια εκεί που παίζει μπορεί ξαφνικά να κοιτάει λίγο στα χαμένα....
Αυτό που παρουσιάζει είναι αυτό στο κεφαλάκι του που είπα και ότι συνεχίζει μια φορά τουλάχιστον την εβδομάδα να κλείνει το ένα του ματάκι και να εχει ένα κοκκίνισμα από το μάτι μέχρι το αυτάκι του.
Όπως και να έχει γενικά είναι αρκετά ευδιάθετο σε σχέση με ένα μήνα πριν.
Όσον αφορά τις εξετάσεις αυτές που ήταν ανεβασμένες ή κατεβασμενες σε σχέση με το κανονικό ήταν :
RBC Ερυθρά 8,83, 5,50-8,50 x10/μL
MCV μεσος όγκος ερυθρων 44,4, 60-77 fl
MCH Μέση Περιεκτ. αιμοσφαιρινης 16,1, 19,5-24,5
MCHC μέση πυκνότητα Αιμοσφαιρινης 36,2.
32-36g/dL

LY Λευφοκυταρα αρ. 36,3%. 12%-30%
ΜΟ Μονοπυρηνα αρ. 2,3%. 3%-10%
NE Ουδέτεροφύλλα αρ. 56,8%. 60%-80%

Ουρια 70 19-53 mg/dL

Δεξιά είναι οι φυσιολογικές τιμές.
Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά για όλα.
Ο γατουλης λέγεται Βίκτωρας.
Α ξέχασα να σας πως ότι το κενό στο κεφαλάκι του δεν είναι ούτε από χτύπημα, ούτε από μύκητες, είναι πεντακάθαρο το δερματακι του σε εκείνο το σημείο αλλά όσο πάει και μεγαλώνει, βέβαια δεν το αφήνει και αυτός σε ησυχία το ξύνει συνέχεια, πάντως η celestoderm δεν του έχει κάνει τίποτα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tarampouras : 16-12-21 στις 12:38.
Παράθεση

vilfer (Χάρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vilfer
Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O vilfer έγραψε στις 15:34, 16-12-21:

Έχω κι εγώ ένα περσάκι, τη Στάχτη.
Μου είπε να του δώσεις μια αγκαλιά και να του πεις "Μιουαου"*.

Πάντως, εφόσον το πρόβλημα στο κεφαλάκι του επιμένει είναι καλύτερα να το δει κάποιος γιατρός. Ίσως χρειάζεται ν' αλλάξει η θεραπευτική αγωγή.
Επίσης, σε ποιαν περιοχή μένεις; Σ' το λέω επειδή στο φόρουμ υπάρχει ενότητα με γιατρούς που έχουν συστήσει τα μέλη, θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά κι εκεί.

* "Μιουαου", ως γνωστόν, στη γλώσσα των γατιών σημαίνει "Κράτα, ρε φίλε, γερά".
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

H tarampouras έγραψε στις 19:17, 16-12-21:

Καλησπέρα.
Γιατρός το έχει δει και μου σύστησε τη celestoderm.
Αλλά δεν βλέπω διαφορά, το αντίθετο μάλλον...
Περιοχή Αμφιάλη, Κερατσίνι.
Ευχαριστώ.
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 17:17, 18-12-21:

Γειά σου και πάλι!
Λοιπόν, και οι τιμές που έχεις γράψει δεν παραπέμπουν σε FIP, αν θες τη δεύτερη σελίδα από εδώ: https://fiptreatment.com/wp-content/...sflowchart.pdf. Χαρακτηριστικό στο FIP είναι το χαμηλό πηλίκο albumin:globulin, τα έχετε μετρήσει αυτά;
Επίσης, μήπως είχε αφυδάτωση όταν έκανε τις εξετάσεις και είναι ψηλά τα ερυθρά;

Μπορείς να ρωτήσεις και εδώ για το γατούλη σου https://thecatsite.com/ που έχει πολύ κόσμο και μπορεί να υπάρχουν κάποιοι με σχετική εμπειρία.
Παράθεση

tarampouras

Νεοφερμένος

H tarampouras έγραψε στις 06:57, 29-12-21:

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!!
Χρόνια πολλά καλά και ευλογημένα!
Ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με την πορεία της υγείας του Βίκτωρ.
Είναι αρκετά καλύτερα, συνεχίζει να τρώει μαγειρεμένο κοτόπουλο ανακατεμένο με κονσέρβα και λίγο επιπλέον λαδάκι.
Η διάθεση του σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλή.
Ως αναφορά το τρίχωμα του, το κενό αυτό που είχε στο κεφαλάκι του, υπάρχει ακόμα αλλά βγάζει σιγά σιγά τριχουλες....
Τι να πω; πιθανόν τελικά να μην είναι περιτονιτιδα...
Πάμε βήμα βήμα και βλέπουμε.
Πάντως ήθελα για άλλη μια φορά να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια που προσφέρετε!!
Να εισαστε όλοι καλά και εύχομαι να έχουμε μια καλύτερη χρονιά από την προηγούμενη!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,058 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:17, 29-12-21:

Μπράβο και πολύ χαίρομαι που ο Βίκτωρ είναι καλύτερα και φαίνεται, αφού το τρίχωμα έχει αρχίσει και εμφανίζεται πάλι.
Εύχομαι να συνεχιστεί αυτή η καλή του πορεία μέχρι να γίνει εντελώς καλά.

Κι επίσης να ευχηθώ κι εγώ χρόνια πολλά, η νέα χρονιά με υγεία και χωρίς άλλα τέτοιου είδους... απρόοπτα.
Παράθεση

Giorgos23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giorgos23
Ο Giorgos23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Giorgos23 Η έγραψε στις 07:53, 22-06-22:

Καλημέρα! Πριν μερικές μέρες πήγα τον γάτο μου για την ετήσια εξέταση και εμβόλιο, κλασικά είχε πολύ άγχος κ στρες. Οι εξετάσεις όλες πολύ καλές ήταν, παρόλο τον FIV που έχει και εξωτερικά σε εξαιρετική κατάσταση, σύμφωνα κ με τον γιατρό. Την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι έχει μια μικρή τοπική απώλεια τριχωματος κάτω από τον λαιμό. Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω του στρες που είχε κατά τη μεταφορά του στο γιατρό?
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 17:44, 22-06-22:

μήπως τον ξύρισε εκεί ο κτηνίατρος για να του πάρει αίμα;
Παράθεση

Giorgos23

Νεοφερμένος

Ο Giorgos23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Giorgos23 Η έγραψε στις 20:45, 22-06-22:

Μπα δε νομίζω, απο όσο είδα στο χέρι του ξυρισε λίγο και του πήρε αίμα.
Παράθεση

Giorgos23

Νεοφερμένος

O Giorgos23 Η έγραψε στις 21:40, 22-06-22:

Τώρα που τον παρατήρησα να ξύνεται κάτω απ το λαιμό είδα να φεύγουν αρκετές τρίχες. Ίσως είναι κ αυτό. (Πρόσφατα πάντως του είχα βάλει αμπούλα για αποπαρασιτωση)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    CurtisAnorn, Michaelcib, Michailpiu, NickDuArp, RichardVah, WimDuArp

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους