Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,377 εγγεγραμμένα μέλη και 713,258 μηνύματα σε 22,456 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απογαλακτιστήκαμε! Και τώρα τι τρώμε;

Soldier

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Soldier
Ο Soldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Soldier έγραψε στις 15:40, 22-08-12:

Γεια σας, εχω εναν μικρο γατουλη 6 μηνων, τον πηρα απο μια κυρια που τον μαζεψε απ τον δρομο,εχει κανει τα εμβολια του.Εχω μερικες αποριες σχετικα με τα γευματα του, ποσες φορες την ημερα πρεπει να τρωει και τι?Πχ πρεπει να τρωει ξηρα τροφη η κονσερβα? Επισης εχω παρατηρισει οτι μερικες φορες τα κοπρανα του δν ειναι στερεα, μηπως φταινε οι τροφες η η συχνοτητα που τρωει? Τωρα τρωει 3-4 φορες την ημερα κονσερβα (οχι μια κονσερβα την φορα, αλλα 1 κονσερβα σε δοσεις) η κονσερβα που του δινω ειναι η Gourmet. Επισης καθολη την διαρκεια της ημερας υπαρχει στο μπωλ του ξηρα τροφη whiskas για γατακια...Ειχα δοκιμασει μια ξηρα τροφη που μου ειχε δωσει ο κτηνιατρος αλλα δεν την ετρωγε, νομιζω ηταν hills..Ποσες φορες τη ημερα πρεπει να τρωει? Και εχετε καποιες μαρκες να μου προτεινετε, εαν δεν ειναι καλες αυτες που του δινω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arrow25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arrow25
Ο arrow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O arrow25 έγραψε στις 15:35, 17-06-13:

Η γάτα μου γέννησε πριν 3-4 εβδομάδες τρία γατάκια.Να σημειώσω ότι έχω μεγάλο κήπο και πάντα είναι εξωτερική.
Τα τρία γατάκια τα πήγε,μάλλον για προστασία,σε μια εξωτερική αποθήκη.
Την γάτα τη μεγάλωσα εγώ,τα γατάκια όχι με αποτέλεσμα όταν με βλέπουν να κρύβονται πίσω απο τα πράγματα και τα έπιπλα της αποθήκης.
Θέλησα να τους δώσω τροφή αλλα δυστυχώς την έφαγε η γάτα.Σκέφτηκα να κλείσω την πόρτα της αποθήκης με τη γάτα να είναι έξω κατα τη διαδικασία που θα τρώνε τα γατάκια,αλλα μετά ίσως τα πάρει και αλλάξει θέση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arrow25 : 17-06-13 στις 15:41.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arrow25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arrow25
Ο arrow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O arrow25 έγραψε στις 17:52, 17-06-13:

Tελικά τα έβγαλε μόνη της έξω και τρώνε όλα μαζί.

Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΝΟΝΗ
H ΝΟΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 08:42, 18-06-13:

η μητέρα ξέρει καλύτερα κι αν τρώει το περισσότερο είναι γιατί χρειάζεται θερμίδες για να τα θηλάζει .Ανακάλυψα μία καταπληκτική κονσέρβα για γατάκια τη royal canin pediatric .Τα δυναμώνει και τα προφυλάσσει από τη βρεφική διάρροια

Παράθεση

katia angel (Κάτια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katia angel
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 μπαλακια ευτυχιας έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H katia angel έγραψε στις 20:32, 12-06-14:

Γεια σας και πάλι ξέρω οτι κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά αυτό το γατάκι το έχω ερωτευτεί και θέλω να κάνω τα πάντα για να είναι καλά! Λοιπόν είναι 35 ημερών περίπου και της δίνω εδώ και 2 μέρες τροφή για ΜΩΡΑ γατάκια (μόνο ότι λέει για μωρα αγοράζω!) αφού το τρώει κανονικά πειράζει που τής το δίνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 02:27, 13-06-14:

Τα γατιά τον πρώτο χρόνο της ζωής τους τρώνε ειδική τροφή για μικρά. Αν η τροφή συ είναι kitten τότε υποθέτω είναι οκ. Εκτός αν εννοείς τίποτα πιο εξειδικευμένο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pedro
Ο Pedro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Pedro έγραψε στις 08:47, 08-05-21:

Χαιρετώ την γατοπαρέα, είμαι ο Πέτρος και πριν μια εβδομάδα υιοθετήσαμε ένα αδέσποτο γατάκι 6 εβδομάδων!

Αφού το πήγαμε πρώτα μια βόλτα από τον κτηνίατρο, που του έδωσε ένα χαπάκι και το ψέκασε με κάτι,
γυρίσαμε στο σπίτι όλο χαρά και ενθουσιασμό!
Όντας άσχετος από γάτες, πήγα στο super market να του αγοράσω τροφή και άμμο, και λέω θα αφήσω την ανώνυμη σαβούρα, θα του πάρω από την καλή, την whiskas για έως και 12 μηνών

Κούνια που με κούναγε! Ξεκινώντας να διαβάζω περί γατοτροφών, ένιωσα κάτι σαν εγκληματίας να το πώ (?), σαν δολοφόνος ?

Για να μην τα πολυλογώ, θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιες τροφές κατάλληλες για θηλυκή γατούλα 7 εβδομάδων, υγιέστατη, ορεξάτη και παιχνιδιάρα! Ο κτηνίατρος μας είπε πως ορισμένες γάτες τρώνε σαν σκύλοι, δηλαδή θα φάνε όσο φαγητό έχουν μπροστά τους, ενώ άλλες τρώνε σαν γάτες, δηλαδή θα φάνε όσο πεινούν. Ισχύει αυτό? Εμείς έχουμε πάντα διαθέσιμη τροφή στο πιατάκι της, και εκείνη τρώει κάθε φορά όσο θέλει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλώς σας βρήκα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,628 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:21, 08-05-21:

Αρχική Δημοσίευση από Pedro
Χαιρετώ την γατοπαρέα, είμαι ο Πέτρος και πριν μια εβδομάδα υιοθετήσαμε ένα αδέσποτο γατάκι 6 εβδομάδων!

Αφού το πήγαμε πρώτα μια βόλτα από τον κτηνίατρο, που του έδωσε ένα χαπάκι και το ψέκασε με κάτι,
γυρίσαμε στο σπίτι όλο χαρά και ενθουσιασμό!
Όντας άσχετος από γάτες, πήγα στο super market να του αγοράσω τροφή και άμμο, και λέω θα αφήσω την ανώνυμη σαβούρα, θα του πάρω από την καλή, την whiskas για έως και 12 μηνών

Κούνια που με κούναγε! Ξεκινώντας να διαβάζω περί γατοτροφών, ένιωσα κάτι σαν εγκληματίας να το πώ (?), σαν δολοφόνος ?

Για να μην τα πολυλογώ, θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιες τροφές κατάλληλες για θηλυκή γατούλα 7 εβδομάδων, υγιέστατη, ορεξάτη και παιχνιδιάρα! Ο κτηνίατρος μας είπε πως ορισμένες γάτες τρώνε σαν σκύλοι, δηλαδή θα φάνε όσο φαγητό έχουν μπροστά τους, ενώ άλλες τρώνε σαν γάτες, δηλαδή θα φάνε όσο πεινούν. Ισχύει αυτό? Εμείς έχουμε πάντα διαθέσιμη τροφή στο πιατάκι της, και εκείνη τρώει κάθε φορά όσο θέλει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλώς σας βρήκα!

Καλησπερα φιλε πεδρο κιαι να χαιρεσαι το γατουλινι σου!

Καταρχην να σου πω οτι ναι,αυτες των ΣΜ και οι γουισκας ειναι κακιστες τροφες,καλα το καταλαβες.
Μπορεις να πας σε καλες κτηνιατρικες οπως royal canin για μικρα γατακια, ή σε ακομα καλυτερες οπως η ακανα για ικρα νομιζω η νεα σειρα εχει για μικρα γατια.Γενικα της ακανα ειναι κλασεως ανωτερη ακομα και απο τις λεγομενες κτηνιατρικες.

Οσον αφορα την ποσοτητα τωρα που ειναι μικρη ας εχεις το μπωλακι γενικα παντα με τροφη...οχι βεβαια υπερβολικες ποσοτητες ,θα δεις τι γραφει η συσκευασια για την ηλικια της,αναλογα με την τροφη και βεβαια θα το προσαρμοσεις διοτι εχει παρατηρηθει καποιες τροφες να λενε περισσοτερα γραμμαρια ενω αλλες να μην τους φτανουν τα γραμμαρια που λενε,αλλα εχεις εναν μπουσουλα.Βεβαια ρωτα και τον κτηνιατρο.
Παράθεση

spyros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 18:43, 08-05-21:

Θα σου πρότεινα να μην έχει πάντα διαθέσιμη τροφή, θα γίνει υπέρβαρη.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,628 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:47, 08-05-21:

Αρχική Δημοσίευση από spyros
Θα σου πρότεινα να μην έχει πάντα διαθέσιμη τροφή, θα γίνει υπέρβαρη.
Διαθεσιμη πρεπει να εχει,ετσι λενε οι γιατροι.οταν ειναι τοσο μικρα καισ τηνν αναοπτυξη,αλλα η ποσοτητα να ειναι ελεγχομενη.

Αναλογα με την τροφη και τα κιλα της.Αμα το φαει ολο και ειν αι αργα το βραδυ δεν μας πειραζει,Το πρωι θα φαει.Αν το εχει ντερλικωσει το απογευμα,,τοτε θα ξερουμε οτι θα καρταμε μια μικρη ποσοτητα για το βραδυ,παντα με τα γραμμαρια που πρεπει να τρωει,αλλα σε αυτη την ηλικια δεν ειμαστε τοσο αυστηροι με τα γραμμαρια.Και παρα πολλες τροφες δινουν ΄λαθος γραμμαρια.
'Υπερβαρη θα γινει αν συνεχιστει αυτο και μετα τυη στειρωση,Οχι σε τετοια ηλικια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 23:14, 08-05-21:

εχω την κακια εντυπωση οτι οι γατες παχαινουν οταν τρωνε πολυ ξηρα τροφη. με την κονσερβα ποτε οση και να φανε.
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 08:07, 09-05-21:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλε πεδρο κιαι να χαιρεσαι το γατουλινι σου!

Καταρχην να σου πω οτι ναι,αυτες των ΣΜ και οι γουισκας ειναι κακιστες τροφες,καλα το καταλαβες.
Μπορεις να πας σε καλες κτηνιατρικες οπως royal canin για μικρα γατακια, ή σε ακομα καλυτερες οπως η ακανα για ικρα νομιζω η νεα σειρα εχει για μικρα γατια.Γενικα της ακανα ειναι κλασεως ανωτερη ακομα και απο τις λεγομενες κτηνιατρικες.

Οσον αφορα την ποσοτητα τωρα που ειναι μικρη ας εχεις το μπωλακι γενικα παντα με τροφη...οχι βεβαια υπερβολικες ποσοτητες ,θα δεις τι γραφει η συσκευασια για την ηλικια της,αναλογα με την τροφη και βεβαια θα το προσαρμοσεις διοτι εχει παρατηρηθει καποιες τροφες να λενε περισσοτερα γραμμαρια ενω αλλες να μην τους φτανουν τα γραμμαρια που λενε,αλλα εχεις εναν μπουσουλα.Βεβαια ρωτα και τον κτηνιατρο.
Καλημέρα Πουπουλίνα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ναι, την acana την συναντώ παντού και προτείνεται σαν η καλύτερη, και έχει και σειρά για μικρά. Eίναι μέσα στις επιλογές μου, όπως και η Orijen, αλλά να πω την αλήθεια μου φαίνονται πολύ ακριβές. Βέβαια η Luna (πόσο πρωτότυπο! ) τρώει ελάχιστα και πιθανόν θα κρατήσει πολύ καιρό η τροφή, αλλά δεν θέλω να πάρω μεγάλες συσκευασίες, μην τυχόν και χαλάσουν, ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

Ένας φίλος μου σύστησε την Optima Nova, έχει κάποιος προσωπική άποψη?

Ο κτηνίατρος, μου είπε εφόσον δεν τρώει όλη την ποσότητα που της βάζω, αλλά μόνο όσο πεινάει, να έχω πάντα διαθέσιμη τροφή για τουλάχιστον έξι μήνες που ο οργανισμός της δίνει γκάζια!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Εσείς τι τροφή δίνεται στα γατουλίνια σας?
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 08:09, 09-05-21:

Αρχική Δημοσίευση από χρηστος καιτη
εχω την κακια εντυπωση οτι οι γατες παχαινουν οταν τρωνε πολυ ξηρα τροφη. με την κονσερβα ποτε οση και να φανε.
Καίτη δεν γνωρίζω για τις γάτες, αλλά ξέρω πως στους σκύλους αποφεύγεται η κονσέρβα. Δεν έχουν πολλά συντηρητικά ?
Μέχρι στιγμής δεν έχω δώσει ποτέ κονσέρβα στη μικρή, αλλά από την άλλη, είναι στην ανάπτυξη, οπότε και να παχύνει, θα το πάρει σε μπόι!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:36, 09-05-21:

Καίτη δεν γνωρίζω για τις γάτες, αλλά ξέρω πως στους σκύλους αποφεύγεται η κονσέρβα. Δεν έχουν πολλά συντηρητικά ?
Μέχρι στιγμής δεν έχω δώσει ποτέ κονσέρβα στη μικρή, αλλά από την άλλη, είναι στην ανάπτυξη, οπότε και να παχύνει, θα το πάρει σε μπόι!
Ναι...τιγκα στα συντηρητικα ειναι δικιο εχεις και χαλανε και τα δοντια τους.Απλα για λίχουδια ή συμπληρωματικα μπορεις να του δινεις πολυ καλης ποιοτητας υγρη τροφη που και που,οπως φακελακια aplaws,αλλα και παλι συμπληρωματικα οχι σαν αντικαατσταση της ξηρης τροφης,διοτι μονο η υγρη δεν εχει ολα τα θρεπτικα συστατικα,επισης δημιουργει τεραστιο προβλημα,διοτι συνηθιζει η γατα στηνν υγρη και δεν τρωει καξολου ξηρη με αποτελεσμα να μην μπορεις να λειψεις ουτε μερα απο το σπιτι.
Μια χαρα το πας μπραβο σου.Ψαγμενος εισαι!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:41, 09-05-21:

Eίναι μέσα στις επιλογές μου, όπως και η Orijen, αλλά να πω την αλήθεια μου φαίνονται πολύ ακριβές. Βέβαια η Luna (πόσο πρωτότυπο! ) τρώει ελάχιστα και πιθανόν θα κρατήσει πολύ καιρό η τροφή, αλλά δεν θέλω να πάρω μεγάλες συσκευασίες, μην τυχόν και χαλάσουν, ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

Α..ξεχασα να σου απαντησω εδω.Κοιτα κατι.Εγω για ενα διαστημα επαιρνα ρογιαλ και σε πληροφορω οτι τελικα μου στοιχιζε πολυ περισσοτερο απο ακανα,διοτι η ακανα ειναι πολυ περιεκτικη τροφη,χορταινουν με λιγοτερη ποσοτητα απο οτι με τις αλλες τροφες που τρωνε πολυ παραπανω για να χορτασουν.

Θα σου ελεγα παντως αν και η οριτζεν θεωρειται η κορυφαια,ειναι ομως για γατες που ζουν σε πολυ κρυο καιρο,Καναδας.Οποτε ειναι πιο λιπαρη τροφη και περισσοτερες ακομα πρωτεινες.Αντοθετα η Σκανα που ειναι ισαξια της οριτζεν,ιδια εταιρια βεβαια,ειναι πιο κοντα στις αναγκες της γατας που ζει στην Ελλαδα,οποτε θα σου ελεγα να κινηθεις σε ακανα.Η αποφαση δικια σου βεβαια.
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 09:14, 09-05-21:

Ναι...τιγκα στα συντηρητικα ειναι δικιο εχεις και χαλανε και τα δοντια τους.Απλα για λίχουδια ή συμπληρωματικα μπορεις να του δινεις πολυ καλης ποιοτητας υγρη τροφη που και που,οπως φακελακια aplaws,αλλα και παλι συμπληρωματικα οχι σαν αντικαατσταση της ξηρης τροφης,διοτι μονο η υγρη δεν εχει ολα τα θρεπτικα συστατικα,επισης δημιουργει τεραστιο προβλημα,διοτι συνηθιζει η γατα στηνν υγρη και δεν τρωει καξολου ξηρη με αποτελεσμα να μην μπορεις να λειψεις ουτε μερα απο το σπιτι.
Μια χαρα το πας μπραβο σου.Ψαγμενος εισαι!
Aν μπορώ να ζήσω εγώ χωρίς λιχουδιές, μπορεί και η γάτα μου! Θα προτιμήσω να την βγάλω μια βόλτα στο βουνό να βρει να κυνηγήσει!

Έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα, αλλά όσο πιο πολύ διαβάζω, τόσα πιο πολλά ανακαλύπτω, πφφφ...

Η Ακάνα είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές μου. Επίσης πρέπει να κάνω σταδιακά τη μετάβαση από την παλιά τροφή στη νέα, για να μην έχουμε θέμα με το γαστρεντερικό της, σωστά? Ακόμα είναι μικρή και δεν έχει ούτε διάρροιες, ούτε μυρωδιά στην τουαλέτα της, Κιουρία με τα όλα της!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pedro : 09-05-21 στις 09:22.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:37, 09-05-21:

Aν μπορώ να ζήσω εγώ χωρίς λιχουδιές, μπορεί και η γάτα μου! Θα προτιμήσω να την βγάλω μια βόλτα στο βουνό να βρει να κυνηγήσει!

Έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα, αλλά όσο πιο πολύ διαβάζω, τόσα πιο πολλά ανακαλύπτω, πφφφ...

Η Ακάνα είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές μου. Επίσης πρέπει να κάνω σταδιακά τη μετάβαση από την παλιά τροφή στη νέα, για να μην έχουμε θέμα με το γαστρεντερικό της, σωστά? Ακόμα είναι μικρή και δεν έχει ούτε διάρροιες, ούτε μυρωδιά στην τουαλέτα της, Κιουρία με τα όλα της!
Πολυ σωστα!
Στην παλαια τριφη βαζεις λιγα σπορακια νεας καισυνεχιζεις σταδιακα να αυξανεις.

Οσον αφορα τη λιχουδια,οχι..καλο τους κανει και υγρη τροφη αλλα οχι σε κονσερβα,καλης ποιοτητας για αυτο σου ειπα aplaws, ειναι σαν τη δικια μας σχεδον τροφη με κοτοπουλο,.πολυ καλη.Απλα δεν ειναι πληρης τροφη,ειναι για συμπληρωμα.Καλο θα της κανει που και που τετοια τροφη,δεν εγραψα λιχουδια με την εννοια του γλυκου,καμια σχεση.
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 09:49, 09-05-21:

Πολυ σωστα!
Στην παλαια τριφη βαζεις λιγα σπορακια νεας καισυνεχιζεις σταδιακα να αυξανεις.

Οσον αφορα τη λιχουδια,οχι..καλο τους κανει και υγρη τροφη αλλα οχι σε κονσερβα,καλης ποιοτητας για αυτο σου ειπα aplaws, ειναι σαν τη δικια μας σχεδον τροφη με κοτοπουλο,.πολυ καλη.Απλα δεν ειναι πληρης τροφη,ειναι για συμπληρωμα.Καλο θα της κανει που και που τετοια τροφη,δεν εγραψα λιχουδια με την εννοια του γλυκου,καμια σχεση.
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, που και που κάτι αποκλειστικά για γάτες θα της κάνει καλό.
Εγώ λιχουδιές εννοώ την ανθρώπινη τροφή... προχθές τρώγαμε χοιρινή τηγανιά , και ήθελα να της δώσω κανένα κομματάκι, αλλά μετά σκέφτηκα πόσο αλάτι και μπαχαρικά έχει, και λέω άστο καλύτερα!

Σε ευχαριστώ πολύ !
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:52, 09-05-21:

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, που και που κάτι αποκλειστικά για γάτες θα της κάνει καλό.
Εγώ λιχουδιές εννοώ την ανθρώπινη τροφή... προχθές τρώγαμε χοιρινή τηγανιά , και ήθελα να της δώσω κανένα κομματάκι, αλλά μετά σκέφτηκα πόσο αλάτι και μπαχαρικά έχει, και λέω άστο καλύτερα!

Σε ευχαριστώ πολύ !
Κια πολυ καλα εκανες,δεν κανει τετοια πραβματα.Αν θιες νεροβραστο κοτοπουλακι ή κρεατακι χωρις λαδια,αλατια,μπαχαρικα..τιποτα ή ψαρακι παλι νεροβραστο σκετο ξεκοκαλισμενα ολα καλα! Οχι κοκκαλα παρολο που επικρατει η αντιληψη για τα ψαροκοκαλα,ειναι απολυτα λαθος.

Επισης υπαρχουν πραγματα που καθολου δεν πρεπει να τους δινουμε,οπως κρεμμυδια,σκορδα,δαφνοφυλα αλλα ουτε και λαδι γενικα καθως το συκωτι τους δεν το μεταβολιζει.Οποτε αν θες να δωσεις κατι εσυ,το καλυτερο ειναι φακελακια υγρης τροφης πολυ καλης ποιοτητας ή νεροβραστο σκετο κρεατακι ή ψαρακι χωρις τιποτε αλλο και χωρις κοκκαλα βεβαια.
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 10:08, 09-05-21:

Κια πολυ καλα εκανες,δεν κανει τετοια πραβματα.Αν θιες νεροβραστο κοτοπουλακι ή κρεατακι χωρις λαδια,αλατια,μπαχαρικα..τιποτα ή ψαρακι παλι νεροβραστο σκετο ξεκοκαλισμενα ολα καλα! Οχι κοκκαλα παρολο που επικρατει η αντιληψη για τα ψαροκοκαλα,ειναι απολυτα λαθος.

Επισης υπαρχουν πραγματα που καθολου δεν πρεπει να τους δινουμε,οπως κρεμμυδια,σκορδα,δαφνοφυλα αλλα ουτε και λαδι γενικα καθως το συκωτι τους δεν το μεταβολιζει.Οποτε αν θες να δωσεις κατι εσυ,το καλυτερο ειναι φακελακια υγρης τροφης πολυ καλης ποιοτητας ή νεροβραστο σκετο κρεατακι ή ψαρακι χωρις τιποτε αλλο και χωρις κοκκαλα βεβαια.
Ωραία, θα το έχω στα υπόψιν, όταν τρώμε κοτόπουλο να της βράζω λίγο στηθάκι να τρώει.

Επίσης, τώρα που σε βρήκα, να ρωτήσω!

Διαβάζω για ένα χόρτο που τρώνε οι γάτες και τις βοηθάει. Τι χόρτο είναι αυτό? Μπορώ να το φυτέψω σε καμια γλάστρα να βόσκει, ή το αγοράζω έτοιμο?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:24, 09-05-21:

Ωραία, θα το έχω στα υπόψιν, όταν τρώμε κοτόπουλο να της βράζω λίγο στηθάκι να τρώει.

Επίσης, τώρα που σε βρήκα, να ρωτήσω!

Διαβάζω για ένα χόρτο που τρώνε οι γάτες και τις βοηθάει. Τι χόρτο είναι αυτό? Μπορώ να το φυτέψω σε καμια γλάστρα να βόσκει, ή το αγοράζω έτοιμο?
Eιναι το λεγομενο γατοχορτο,ειναι απαραιτητο,τις βοηθαει να αποβαλλουν τις τριχομπαλλες που κανουν στο γαστρεντερικο τους συστημα.Ξερεις οταν γλυφονται καταπινουν και τριχες τους.Αυτες μαζευονται στο στομαχακι τους και κανουν μπαλες.Πρεπει να βγαινουν και το χορτο τις βοηθαει.

Πουλανε σε πετσοπ και κτηνιατρεια με πετσοπ,σε σπορους μεσα σε ενα κουτι,το ποτιζεις,το βαζεις σε φωτεινο μερος και βλασταινει.Οταν φτασει καποιο υψος το μασουλαει η γατουλα.Νομιζω μπορεις και να φυτεψεις,μερικοι βαζουν και φακες να φυτρωσουν,και την πρασιναδα την μασουλαει η γατα τους,δεν το εχω δοκιμασει.Θα ρωτησεις σε πετ.

Τριχομπαλες βλεπεις να εχουν οταν προσπαθουν να κανουν κατι σαν εμετό ή ξερο βηχα και θα δεις να βγαζουν απο το στομα ενα πραγμα σαν κυλινδρικο κουβαρι.Αυτο ειναι τριχομπαλα.Η θα προσπαθουν και δεν θα βγαλουν τιποτα.

Παντως στη δικια μου που δεν δινω χορτο,ουτε παστα για τριχομπαλες διοτι ειναι αλλεργικια,κατα εναν περιεργο τροπο δεν μου κανει τριχομπαλες.Δηλαδη δεν ειναι και σιγουρο οτι θα κανει,αλλα τα περισσσοτερα κανουν.
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 10:45, 09-05-21:

Eιναι το λεγομενο γατοχορτο,ειναι απαραιτητο,τις βοηθαει να αποβαλλουν τις τριχομπαλλες που κανουν στο γαστρεντερικο τους συστημα.Ξερεις οταν γλυφονται καταπινουν και τριχες τους.Αυτες μαζευονται στο στομαχακι τους και κανουν μπαλες.Πρεπει να βγαινουν και το χορτο τις βοηθαει.

Πουλανε σε πετσοπ και κτηνιατρεια με πετσοπ,σε σπορους μεσα σε ενα κουτι,το ποτιζεις,το βαζεις σε φωτεινο μερος και βλασταινει.Οταν φτασει καποιο υψος το μασουλαει η γατουλα.Νομιζω μπορεις και να φυτεψεις,μερικοι βαζουν και φακες να φυτρωσουν,και την πρασιναδα την μασουλαει η γατα τους,δεν το εχω δοκιμασει.Θα ρωτησεις σε πετ.

Τριχομπαλες βλεπεις να εχουν οταν προσπαθουν να κανουν κατι σαν εμετό ή ξερο βηχα και θα δεις να βγαζουν απο το στομα ενα πραγμα σαν κυλινδρικο κουβαρι.Αυτο ειναι τριχομπαλα.Η θα προσπαθουν και δεν θα βγαλουν τιποτα.

Παντως στη δικια μου που δεν δινω χορτο,ουτε παστα για τριχομπαλες διοτι ειναι αλλεργικια,κατα εναν περιεργο τροπο δεν μου κανει τριχομπαλες.Δηλαδη δεν ειναι και σιγουρο οτι θα κανει,αλλα τα περισσσοτερα κανουν.
Θα ρωτήσω στο petshop για το γατοχορτο, να της φτιάξουμε έναν κήπο της κυρίας Επειδή μάλλον θα είναι σχετικά μακρύτριχη, αν κρίνω από τη μαμά της, μάλλον θα χρειαστεί χορταράκι ή πάστα.
Από ποιά ηλικία πρέπει να της το δίνω αυτό?
Προς το παρόν , επειδή είναι ακόμα πολύ μικρούλα, δεν της πέφτει ούτε τρίχα! Την βουρτσίζω και την χτενίζω, αλλά τίποτα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Παράθεση

spyros

Δραστήριο Μέλος

Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 10:47, 09-05-21:

Αντί για λιχουδιά, μπορείς να της δίνεις αυτή την πολυβιταμίνη https://www.miamor.de/en/product/cat...n-cream-6x15-g . Δεν έχω βρει άλλη που να έχει τόσο χαμηλά λιπαρά. Πωλείται και στην Ελλάδα. Έχει και αντίστοιχο για τριχόμπαλες (malt cream)
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:04, 09-05-21:

Αντί για λιχουδιά, μπορείς να της δίνεις αυτή την πολυβιταμίνη https://www.miamor.de/en/product/cat...n-cream-6x15-g . Δεν έχω βρει άλλη που να έχει τόσο χαμηλά λιπαρά. Πωλείται και στην Ελλάδα. Έχει και αντίστοιχο για τριχόμπαλες (malt cream)
Εχεις δει ομως ποσα παραμπενς και συντηρητικα εχουν; Χιλιες φορες νεροβραστο κοτοπουλακι.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:06, 09-05-21:

Θα ρωτήσω στο petshop για το γατοχορτο, να της φτιάξουμε έναν κήπο της κυρίας Επειδή μάλλον θα είναι σχετικά μακρύτριχη, αν κρίνω από τη μαμά της, μάλλον θα χρειαστεί χορταράκι ή πάστα.
Από ποιά ηλικία πρέπει να της το δίνω αυτό?
Προς το παρόν , επειδή είναι ακόμα πολύ μικρούλα, δεν της πέφτει ούτε τρίχα! Την βουρτσίζω και την χτενίζω, αλλά τίποτα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Θα το καταλαβεις οταν αρχισει να κανει αυτο τον ξεροβηχα για να βγαλει την τριχομπαλα,ρωτα και τομ κτηνιατρο ομως.Παστουλες πορσπαθησε να τις αποφευγεις εχουν παρα πολλα συντηρητικα.
Παράθεση

spyros

Δραστήριο Μέλος

O spyros έγραψε στις 11:48, 09-05-21:

Εχεις δει ομως ποσα παραμπενς και συντηρητικα εχουν; Χιλιες φορες νεροβραστο κοτοπουλακι.

Στο site δεν γράφει αυτά που αναφέρεις. "without sugar, without colouring agents and preservatives"
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 11:48, 09-05-21:

Θα το καταλαβεις οταν αρχισει να κανει αυτο τον ξεροβηχα για να βγαλει την τριχομπαλα,ρωτα και τομ κτηνιατρο ομως.Παστουλες πορσπαθησε να τις αποφευγεις εχουν παρα πολλα συντηρητικα.
Θα το ψαξω με το χορταράκι, και αν δω ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα θα ρωτήσω τον κτηνίατρο.

Γενικά προσπαθώ να φιλτράρω ότι διαβάζω, γιατί πραγματικά υπάρχει ΤΟΣΗ ΠΟΛΛΉ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ στο internet για τα γατόνια,
που θα τρελαθώ!

Ευχαριστώ Πουπουλίνα!
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

O Pedro έγραψε στις 11:55, 09-05-21:

Στο site δεν γράφει αυτά που αναφέρεις. "without sugar, without colouring agents and preservatives"
Βρήκα αυτό που λές, το Miamor Cat Snack Malt-Cream,
και όντως στα συστατικά γράφει κρέας και ζωικά υποπροϊόντα, φυτικά υποπροϊόντα (μ.ά. 10% βύνη, μ.ά. 4% εδώδιμες ίνες), γάλα και γαλακτοκομικά προϊόντα.

Δίνεις συμπληρώματα τακτικά, ή όταν παρατηρήσεις πως υπάρχει πρόβλημα?
Παράθεση

spyros

Δραστήριο Μέλος

O spyros έγραψε στις 12:06, 09-05-21:

Την πολυβιταμίνη την δίνω επειδή η γάτα είναι υπέρβαρη και δεν θέλω να τρώει μόνο ξηρά τροφή, η οποία έχει πολύ περισσότερα λιπαρά. Δίνω μια πολυβιταμίνη την ημέρα. Επίσης δίνω και σε μια δεύτερη γάτα η οποία έτρωγε μόνο ξηρά και ήταν πολύ επιλεκτική με την υγρή. Γενικά δεν είναι ό, τι καλύτερο να τρώνε μόνο ξηρά τροφή. Υπάρχουν και άλλου είδους συμπληρώματα με πολυβιταμίνες, όπως αυτό https://www.dolfospets.com/en/cats/v...ital-cat-paste που γράφει και τα αμινοξέα που περιέχει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:22, 09-05-21:

Δεν ξερω για τη συγκεκριμενη,αλλα ολες οι παστες περιεχουν συντηρητικα.Ειδικα αυτες για τριχομπαλες και οι βιταμινουχες,Αυτα δεν τα γραφουν στα σαιτς αλλα στη συσκευασια,και με κωδικους,πχ για παραμοενς: Ε216.

Ξαναλεω δεν ξερω τη συγκεκριμενη που λες,μιλαω γενικα για τις παστες.
Δεν χρειαζοντα τιποτα προσθετο οι γατες που εχουν μια ισορροπημενη διατροφη.Μα τιποτε απολυτως.Ειδικα οι νεαρες και χωρις προβληματα υγειας.Οσο λιγοτερα επεξεργασμενα και παστες και βιταμινουχα σκευασματα τοσο το καλυτερο,εκτος αν το εχει πει γιατρος οτι πρεπει να παιρνει κατι αναλογο για καποιο λογο.
Παράθεση

spyros

Δραστήριο Μέλος

O spyros έγραψε στις 12:39, 09-05-21:

Η φωτογραφία είναι από τη συσκευασία (πακέτο 6 τεμαχίων). Γράφει ό, τι γράφει και στο site.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCI0157.JPG
Εμφανίσεις:  5
Μέγεθος:  1,30 MB
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:59, 09-05-21:

Η φωτογραφία είναι από τη συσκευασία (πακέτο 6 τεμαχίων). Γράφει ό, τι γράφει και στο site.
Συνημμένο Αρχείο 63496
Συγνωμη περιμενεις να κατσω να διαβασω ολα αυτα;Ασε που δεν διαβαζονται.

Δινε οτι θες στη γατα σου,και σου ειπα δεν ξερω τη συγκεκριμενη ΑΛΛΑ ολες αυτες οι αλοφες,παστες κλπ εχουν συντηρητικα λεμε για να συντηρηθουν.

Επισης επετρεψε μου να εχω αποψη και να λεω αυτα που μου λέει και η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.Οσο λιγοτερα προσθετα δινουμε τοσο το καλυτερο.Μια υγειης γατα δεν εχει αναγκη απο τιποτε αλλο αν τρεφεται σωστα και αν δεν ειναι υπεργηρη.

Δεν θα φουσκωνουμε τα γατια μας με βιταμινουχες παστες αν δεν το πει ο γιατρος.
Ολα αυτα ειναι φαρμακευτικα σκευασματα και καλο ειναι να τους τα δινουμε ΜΟΝΟ οταν μας πει ο γιατρος οτι το χρειαζονται.

Εσυ κανε οτι θες.
Παράθεση

spyros

Δραστήριο Μέλος

O spyros έγραψε στις 13:49, 09-05-21:

Όταν αγοράζεις τροφή για την γάτα σου δεν διαβάζεις τα συστατικά στην ετικέτα; Υποθέτω οτι σε ενδιαφέρει η ποιότητα της τροφής που δίνεις. Σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι να τα διαβάσεις, εδώ https://www.amazon.de/-/en/Miamor-Ca...29&sr=8-2&th=1 υπάρχει ακριβώς η ίδια φωτογραφία στην οποία φαίνονται καθαρά.
Γράφω για την συγκεκριμένη μάρκα που δίνω στη γάτα μου, για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να έχω άποψη. Η συγκεκριμένη δεν έχει συντηρητικά, αν είχε θα το έγραφε. Επιμένεις να γράφεις γενικά για τις πάστες ενώ εγώ έγραψα για μία συγκεκριμένη. Δεν την φουσκώνω, την δίνω για να μειώσω την ξηρά τροφή που έχει περισσότερο λίπος. Η πολυβιταμίνη δεν είναι φαρμακευτικό σκεύασμα, δεν την δίνουμε για συγκεκριμένη πάθηση, έχεις τις ίδιες βιταμίνες που έχει και η ξηρά τροφή.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:45, 09-05-21:

Όταν αγοράζεις τροφή για την γάτα σου δεν διαβάζεις τα συστατικά στην ετικέτα; Υποθέτω οτι σε ενδιαφέρει η ποιότητα της τροφής που δίνεις. Σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι να τα διαβάσεις, εδώ https://www.amazon.de/-/en/Miamor-Ca...29&sr=8-2&th=1 υπάρχει ακριβώς η ίδια φωτογραφία στην οποία φαίνονται καθαρά.
Γράφω για την συγκεκριμένη μάρκα που δίνω στη γάτα μου, για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να έχω άποψη. Η συγκεκριμένη δεν έχει συντηρητικά, αν είχε θα το έγραφε. Επιμένεις να γράφεις γενικά για τις πάστες ενώ εγώ έγραψα για μία συγκεκριμένη. Δεν την φουσκώνω, την δίνω για να μειώσω την ξηρά τροφή που έχει περισσότερο λίπος. Η πολυβιταμίνη δεν είναι φαρμακευτικό σκεύασμα, δεν την δίνουμε για συγκεκριμένη πάθηση, έχεις τις ίδιες βιταμίνες που έχει και η ξηρά τροφή.
Φιλε Σπυρο εννοειται πως διαβαζω τα συστατικα σε οτιδηποτε παιρνω.Αλλα εκει φαινονται.Στην φωτο δεν φαινονται,σορυ.

Επισης σου ξαναλεω δινε της οτι θες,απο εκει και περα ασε και τους υπολοιππους οχι μονο να λένε την αποψη τους αλλα κυριως να λενε την αποψη του γιατρου τους,την οποια και εγραψα.
Οχι σε αλοιφες,παστες βιταμινουχες κλπ.οταν δεν το χρειαζονται και το πότε το χρειαζονται το λεει ο γιατρος και οχι το κεφαλακι μας.
Δεν καταννοω γιατι πρεπει να παιρνουν οι γατες ενα σκευασμα επειδη το εγραψε ο ταδε σπυρος,χωρις να το εχουν αναγκη οι γατες μας και χωρις να μου το εχει πει ο γιατρος μας.

Επισης αυτο που εχεις βαλει δεν ειναι αλοιφη σε σωληναριο ουτε παστα αλλα κρεμα.Ε... εχει διαφορα το ενα απο το αλλο.Εγω οταν λεω για συντηρητικα μιλαω για τις παστες αυτες σε σωληναριο που δινουμε στα γατια μετα αό εγχειρηση,να δυναμωσουν,οταν δενε χουν ορεξη μετα απο αρρωστια κλπ.
Οχι για το σκευασμα που λες εσυ.Αλλα άλλο κρεμα και αλλο παστα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-05-21 στις 15:03.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους