Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 90,580 εγγεγραμμένα μέλη και 719,464 μηνύματα σε 22,828 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 534 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αντιστοιχία ηλικίας γάτας-ανθρώπου

Ult1mat3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ult1mat3
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Ult1mat3 έγραψε στις 07:13, 18-10-07:

Ξερει κανεις την αντιστοιχια ηλικιας ανθρωπου-γατας??? εννοω π.χ μια γατα 1 χρονου τι ανθρωπινη ηλικια θεωρειται οτι εχει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 08:42, 18-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ult1mat3
Ξερει κανεις την αντιστοιχια ηλικιας ανθρωπου-γατας??? εννοω π.χ μια γατα 1 χρονου τι ανθρωπινη ηλικια θεωρειται οτι εχει?
για μια γατα 1 ετους νομιζω ειναι περιπου 10-12 ανθρωπινα χρονια..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 08:45, 18-10-07:

Σ' ένα βιβλίο για γάτες διάβασα ότι μία γάτα 1 έτους είναι 18 χρονών με βάση την ανθρώπινη ηλικία. Γάτα 2 ετών είναι 24 και από εκεί και ύστερα προσθέτεις 4 ανθρώπινα χρόνια για κάθε γατίσιο έτος. Δηλαδή μία γάτα 3 ετών είναι 28 χρονών και μία 15 ετών είναι 76

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:59, 18-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ult1mat3
Υπάρχει ένας γενικός κανόνας ότι 1 χρόνος "γατίσιος" αντιστοιχεί περίπου σε 7 "ανθρώπινα" χρόνια. Ωστόσο, δεν ισχύει ακριβώς, γιατί οι ρυθμοί ανάπτυξης των γατιών είναι εντελώς διαφορετικοί από τους ανθρώπινους. Στον ένα χρόνο, η ανάπτυξη της γάτας έχει ολοκληρωθεί και θεωρείται πλέον ενήλικη. Άρα, είναι το αντίστοιχο ενός ανθρώπου 16-18 χρονών. Από κει και πέρα, μέχρι τα 7 τους χρόνια οι γάτες θεωρούνται νεαρές, μέχρι τα 10 ώριμες και από τα 10 και πάνω περνάνε στην "τρίτη ηλικία".

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 09:43, 18-10-07:

χμμ,και η δικιά μου ας πούμε που είναι 10 χρονών είναι 70 ή 50, κάποιος μου είχε πει ότι στις γάτες μετά τα 10 πολλαπλασιάζεις με 5, ενώ πριν με 7

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 10:30, 18-10-07:

Αν και είναι όλα πολύ σχετικά, βρήκα εδώ ένα πινακάκι που δείχνει την αντιστοιχία κατά προσέγγιση.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να το κάνω copy/paste εδώ.

@Mia_m: Τελικά φαίνεται ότι ο "μπακαλίστικος" τρόπος υπολογισμού που ανέφερες είναι αρκετά ακριβής, αν και πέφτει έξω στα πρώτα δύο χρόνια.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 10:35, 18-10-07:

[QUOTE=ruko;81510]Αν και είναι όλα πολύ σχετικά, βρήκα [URL="https://

@Mia_m: Τελικά φαίνεται ότι ο "μπακαλίστικος" τρόπος υπολογισμού που ανέφερες είναι αρκετά ακριβής, αν και πέφτει έξω στα πρώτα δύο χρόνια.[/QUOTE]

Όντως το παρατήρησα κι εγώ

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:07, 18-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Αν και είναι όλα πολύ σχετικά, βρήκα εδώ ένα πινακάκι που δείχνει την αντιστοιχία κατά προσέγγιση.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να το κάνω copy/paste εδώ.

@Mia_m: Τελικά φαίνεται ότι ο "μπακαλίστικος" τρόπος υπολογισμού που ανέφερες είναι αρκετά ακριβής, αν και πέφτει έξω στα πρώτα δύο χρόνια.
γιατι ομως?προσπαθησα και εγω.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 11:28, 18-10-07:

Δεν ξέρω.Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάτι κομπιουτερίστικα για να βάλεις πίνακα στο σάιτ. Η Μισέλ έχει βάλει οδηγίες, αλλά μου φαίνονται κινέζικα όλα αυτά.
(στοίχημα πως, αν το διαβάσει, θα μπει και θα μας πει "Γιατί; Αφού είναι πανεύκολο!"):cool:

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:07, 18-10-07:

Cat YearsHuman Years
115
220
325
745
1058
1578
2098

Νομίζω σε γενικές γραμμές τα κατάφερα .

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 13:09, 18-10-07:

δεν μας λες και σε εμας το μυστικο...??

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:31, 18-10-07:

Εντάξει λοιπόν σας αποκαλύπτω το επτασφράγιστο μυστικό του myCat .
Εδώ τα εξηγεί η Michelle αναλυτικά. Πάντως αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί με HTML ή κάτι παρόμοιο φαίνονται κινέζικα είμαι σίγουρη!

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 11:42, 09-05-08:

Ποιά είναι η αντιστοιχία των χρώνων ζωής της γάτας με εκείνων του ανθρώπου;

Η πιο συνηθισμένη απάντηση είναι ότι κάθε χρόνος ζωής της γάτας αντιστοιχεί σε 7 ανθρώπινα. Φαίνεται πάντως ότι αυτή η αντιστοιχία δεν ευσταθεί.
Οι σωστές αντιστοιχίες χρόνων ζωής της γάτας με χρόνων ζωής του ανθρώπου είναι:

1 χρόνος ζωής της γάτας αντιστοιχεί σε 16 χρόνια ανθρώπου
2 χρόνια σε 24 χρόνια
3 χρόνια σε 28 χρόνια
4 χρόνια σε 32 χρόνια
8 χρόνια σε 48 χρόνια
12 χρόνια σε 64 χρόνια
15 χρόνια σε 76 χρόνια
20 χρόνια σε 96 χρόνια

Έτσι, μια γάτα που φθάνει σε ηλικία 12 χρώνων είναι κιόλας 64 χρονών σε αντιστοιχία με τον άνθρωπο. Επομένως, θα χρειαστεί να προσέξετε την υγεία, τη διατροφή και την περιποίησή της, για να παρατείνετε τη διάρκεια ζωής της. Μια προληπτοκή επίσκεψη στον κτηνίατρο 2 φορές το χρόνο θεωρείται απαραίτητη, για να επισημαίνονται και να θεραπεύονται τυχόν προβλήματα.

Πηγή: Βιβλίο του Λύσανδρου Μυγιάκη, "100 + 1 ερωτήσεις που θα θέλατε να κάνετε για την γάτα σας.", εκδόσεις ΜΝΗΜΗ

Παράθεση

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 09:35, 10-05-08:

Α ωραια !!!! εχω ενα 24χρονο τεκνό στο σπιτι μου:up::up::up:

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 09:50, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos

Μάλιστα!!!! Και γω έχω μια κούκλα που πλησιάζει τα 28 (καιρός να παντρευτεί:cool και έναν ζούζουνο που είναι στην εφηβεία....δηλαδή πάνω στην τρέλα

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 09:59, 10-05-08:

Δυστυχώς, στην περίπτωσή σου η νύφη θέλει, αλλά ο γαμπρός... πέρα βρέχει.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 10:17, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko

Δυστυχώς, στην περίπτωσή σου η νύφη θέλει, αλλά ο γαμπρός... πέρα βρέχει.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:35, 10-05-08:

Εγώ είχα διαβάσει ότι ο πρώτος χρόνος ζωής μιας γάτας αντιστοιχεί σε 18 ανθρώπινα, ο δεύτερος σε 24 και από εκεί και έπειτα για κάθε γατίσιο έτος προσθέτεις 4 ανθρώπινα χρόνια Σε κάποιο βιβλίο ήταν, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ σε ποιο...

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 14:16, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos
Με ταραζετε κυρία μου!!! Εμείς παλι είμαστε 28 (καιρός να σοβαρευτούμε δηλαδή) και 16 (γι'αυτο κάνουμε οτι δεν ακούμε καλε, περνάμε εφηβεία!!)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:33, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Εγώ είχα διαβάσει ότι ο πρώτος χρόνος ζωής μιας γάτας αντιστοιχεί σε 18 ανθρώπινα, ο δεύτερος σε 24 και από εκεί και έπειτα για κάθε γατίσιο έτος προσθέτεις 4 ανθρώπινα χρόνια Σε κάποιο βιβλίο ήταν, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ σε ποιο...
Βασικά κάτι τέτοιο γίνεται και με τον πίνακα που παρέθεσε η Raisa>

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:36, 10-05-08:

Α δηλαδή εμείς είμαστε περίπου 2,5 ετών με τα ανθρώπινα δεδομένα ε;Μωρά καλέ,και για γάτες,και για άνθρωποι!

Παράθεση

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 22:02, 01-08-08:

Εχω μία απορία η αντιστοιχεία ανθρώπινης καί σκυλίσιας ηλικίας είναι 1ανθρώπου 7 σκυλιού, γιά τις γάτες τι ισχύει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 10:02, 02-08-08:

Το θέμα είχε ξανασυζητηθεί εδώ.

Γενικά πάντως οι κανόνες του τύπου "1 σκυλίσιος/γατίσιος χρόνος αντιστοιχεί σε χ ανθρώπινα έτη" δεν ισχύουν, γιατί τα ζώα έχουν διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

indrilgon

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 581 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 10:35, 02-08-08:

Πω πω, δηλαδή η μικρή μου είναι γύρο στα 76; Ναι νομίζω είναι ώρα να της κόψω σύνταξη…

Παράθεση

PATSOUKAKI

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη PATSOUKAKI
H PATSOUKAKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 992 μηνύματα.

H PATSOUKAKI έγραψε στις 11:21, 10-05-09:

Εμένα η Μυρτώ μου πέθανε στα 15.

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 09:36, 21-07-14:

καλοί μου άνθρωποι.....
θα μπορούσε κάποιος να μου πει την αντιστοίχιση της ηλικίας της γάτας στην ανθρώπινη;
Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:09, 21-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από cooperaki
καλοί μου άνθρωποι.....
θα μπορούσε κάποιος να μου πει την αντιστοίχιση της ηλικίας της γάτας στην ανθρώπινη;
Ευχαριστώ.
Πες μας πόσο χρονών είναι η γάτα σου για να σου πούμε. Αλλιώς να γράψουμε ολόκληρο κατεβατό είναι λίγο δύσκολο, εξάλλου έχουν όλα τα κτηνιατρεία τέτοιους πίνακες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 13:19, 22-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Πες μας πόσο χρονών είναι η γάτα σου για να σου πούμε. Αλλιώς να γράψουμε ολόκληρο κατεβατό είναι λίγο δύσκολο, εξάλλου έχουν όλα τα κτηνιατρεία τέτοιους πίνακες.
Η Τιτίκα μου είναι 7 χρόνων. Ο Αρθούρος 2 και η Μίλη τον Ιούνιο έκλεισε τον πρώτο χρόνο ζωής της.
Τα δύο μωρά που έχω και είναι τριών εβδομάδων, να μην τα υπολογίσουμε καλύτερα.....

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:19, 22-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από cooperaki
Η Τιτίκα μου είναι 7 χρόνων. Ο Αρθούρος 2 και η Μίλη τον Ιούνιο έκλεισε τον πρώτο χρόνο ζωής της.
Τα δύο μωρά που έχω και είναι τριών εβδομάδων, να μην τα υπολογίσουμε καλύτερα.....
Είναι αρκετά νεαρά ακόμα.
Η Τιτίκα είναι λίγο πριν τα 40, ο Αρθούρος κάπου 20 και κάτι και η Μίλη λίγο πριν τα 20.
΄Οσο για τα μωρά, η αντιστοιχία είναι διαφορετική πριν κλείσουν τον πρώτο χρόνο ζωής τους, είναι βρεφάκια ακόμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 07:28, 23-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Είναι αρκετά νεαρά ακόμα.
Η Τιτίκα είναι λίγο πριν τα 40, ο Αρθούρος κάπου 20 και κάτι και η Μίλη λίγο πριν τα 20.
΄Οσο για τα μωρά, η αντιστοιχία είναι διαφορετική πριν κλείσουν τον πρώτο χρόνο ζωής τους, είναι βρεφάκια ακόμα.
οπότε η Τιτίκα είναι σχεδόν συνομήλική μου και τα άλλα είναι στα χρόνια τα ΄΄φοιτητικά΄΄.
σε ευχαριστώ Claire για την ενημέρωση!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους