Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,766 εγγεγραμμένα μέλη και 711,910 μηνύματα σε 22,319 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 588 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γατάκι μου είναι επιθετικό

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:30, 04-01-12:

Απ' όσο έχω καταλάβει, το κόψιμο των νυχιών είναι από τη μια θέμα τεχνικής κι από την άλλη είναι και λίγο "λαχείο".
Δηλαδή μια γάτα θα το δεχθεί πιο εύκολα ενώ μια άλλη πιο δύσκολα.
Αυτό που μπορώ να σου πω από την δική μου πείρα είναι ότι καλό θα ήταν να ξεκινούσες σταδιακά να τους κάνεις μασάζ απαλά κι αργά στις πατούσες και στα μαξιλαράκια που έχουν στα πόδια τους.
Κάνε το κάθε μέρα από λίγα λεπτά, νομίζω ότι θα τους αρέσει και θα συνηθίσουν λίγο να τους "πειράζεις" αυτές τις περιοχές του σώματος τους.
Όσον αφορά το κόψιμο των νυχιών, στην δική μου τα κόβω όταν κοιμάται.
Είναι η μόνη στιγμή που το δέχεται και μάλιστα σχεδόν αδιαμαρτύρητα.
Μήπως να δοκίμαζες να τους τα κόψεις όταν κοιμούνται;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 17:12, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Απ' όσο έχω καταλάβει, το κόψιμο των νυχιών είναι από τη μια θέμα τεχνικής κι από την άλλη είναι και λίγο "λαχείο".
Δηλαδή μια γάτα θα το δεχθεί πιο εύκολα ενώ μια άλλη πιο δύσκολα.
Αυτό που μπορώ να σου πω από την δική μου πείρα είναι ότι καλό θα ήταν να ξεκινούσες σταδιακά να τους κάνεις μασάζ απαλά κι αργά στις πατούσες και στα μαξιλαράκια που έχουν στα πόδια τους.
Κάνε το κάθε μέρα από λίγα λεπτά, νομίζω ότι θα τους αρέσει και θα συνηθίσουν λίγο να τους "πειράζεις" αυτές τις περιοχές του σώματος τους.
Όσον αφορά το κόψιμο των νυχιών, στην δική μου τα κόβω όταν κοιμάται.
Είναι η μόνη στιγμή που το δέχεται και μάλιστα σχεδόν αδιαμαρτύρητα.
Μήπως να δοκίμαζες να τους τα κόψεις όταν κοιμούνται;
Ο τουλης αποκλείεται να κάτσει να του Κάνω μασάζ στις πατούσες του όταν μετα βίας κάθεται 20 δευτερόλεπτα τη μέρα να το χαιδεψω.... Η μικρη μπορει κ να κάτσει, θα το δοκιμάσω...! Το στον ύπνο του και πάλι δε Νομίζω, έχει το ένα μάτι κλειστό κ με το άλλο κοιτάει που θα δαγκωνει :Ρ τουλάχιστον να Έχω ένα αγριμι έστω μόνο τον τουλη κ η μικρη να ναι νορμαλ......! Αλήθεια μπορει να επηρεάσει το ένα το άλλο σε συμπεριφορά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 18:46, 04-01-12:

Η δική μου πάντως, παρότι ήρεμη και χαδιάρα (μόνο μ'εμένα όμως...), ακόμη και στην κτηνίατρο λυσσάει όταν της κόβει τα νύχια!!! Μάλλον είναι λίγα τα γατιά που κάθονται να τους τα κόψουν!!! Στον ύπνο δεν προσπάθησα καν με τη γάτα μου γιατί θα ξύπναγε αγρίως...Δύσκολοι οι αίλουροι....

Παράθεση

lamma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lamma
H lamma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H lamma έγραψε στις 19:16, 30-11-13:

Χαίρετε! Εδώ και κάποια καιρό έχω υιοθετήσει ένα αδεσποτάκι.. Το πρόβλημα είναι πως είναι πολύ επιθετικό κι αντιδραστικό, ακόμα κι η κτηνίατρος που το πήγα για εμβόλια κ.λπ. μου το πε.. Κάνει συνέχεια ζημιές, παρότι του κοψε (σε φυσιολογικό βαθμό) τα νυχάκια η κτηνίατρος, γκρατσουνάει και δαγκώνει πάρα πάρα πολύ βαθιά. Χωρίς αφορμή μου επιτίθεται συνέχεια έτσι ξαφνικά, άλλες φορές όταν κλείνω μια πόρτα (γιατί πχ μπορεί να χω το σφουγγαρόπανο και να σφουγγαρίζω) χτυπάει συνέχεια το κεφάλι του, σπρώχνει συνέχεια να την ανοίξει.. Γενικά, είναι ήρεμο μόνο τα ελάχιστα λεπτά που τρώει ή την ώρα που κοιμάται..Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που έχω διαβάσει στο φόρουμ ως προς την επιθετικότητα, δεν έχει πιάσει καμία πάνω του. Το λατρεύω αλλά ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω μ αυτό το θέμα, δε βρίσκω λύση.. Μήπως όταν ήταν αδέσποτο είχε υποστεί κάποιες επιθέσεις, μήπως δεν έχει συνηθίσει με άνθρωπο ή μήπως το χουν ""κακομάθει""; (Πριν το υιοθετήσω εγώ το είχε για λίγο καιρό μια άλλη κυρία) Τι μπορεί να συμβαίνει και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 02:27, 01-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από lamma
Χαίρετε! Εδώ και κάποια καιρό έχω υιοθετήσει ένα αδεσποτάκι.. Το πρόβλημα είναι πως είναι πολύ επιθετικό κι αντιδραστικό, ακόμα κι η κτηνίατρος που το πήγα για εμβόλια κ.λπ. μου το πε.. Κάνει συνέχεια ζημιές, παρότι του κοψε (σε φυσιολογικό βαθμό) τα νυχάκια η κτηνίατρος, γκρατσουνάει και δαγκώνει πάρα πάρα πολύ βαθιά. Χωρίς αφορμή μου επιτίθεται συνέχεια έτσι ξαφνικά, άλλες φορές όταν κλείνω μια πόρτα (γιατί πχ μπορεί να χω το σφουγγαρόπανο και να σφουγγαρίζω) χτυπάει συνέχεια το κεφάλι του, σπρώχνει συνέχεια να την ανοίξει.. Γενικά, είναι ήρεμο μόνο τα ελάχιστα λεπτά που τρώει ή την ώρα που κοιμάται..Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που έχω διαβάσει στο φόρουμ ως προς την επιθετικότητα, δεν έχει πιάσει καμία πάνω του. Το λατρεύω αλλά ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω μ αυτό το θέμα, δε βρίσκω λύση.. Μήπως όταν ήταν αδέσποτο είχε υποστεί κάποιες επιθέσεις, μήπως δεν έχει συνηθίσει με άνθρωπο ή μήπως το χουν ""κακομάθει""; (Πριν το υιοθετήσω εγώ το είχε για λίγο καιρό μια άλλη κυρία) Τι μπορεί να συμβαίνει και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω;
γεια σου lamma! μπορεις να μας δωσεις καποιες επιπλεον πληροφοριες? τι ηλικιας ειναι? τι φυλο? οταν λες επιθετικοτητα εννοεις τυπου παιχνιδιου ή κανονικη αγριαδα? τι λυσεις εχεις δοκιμασει? παιζεις μαζι του?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lamma

Νεοφερμένος

H lamma έγραψε στις 11:00, 01-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
γεια σου lamma! μπορεις να μας δωσεις καποιες επιπλεον πληροφοριες? τι ηλικιας ειναι? τι φυλο? οταν λες επιθετικοτητα εννοεις τυπου παιχνιδιου ή κανονικη αγριαδα? τι λυσεις εχεις δοκιμασει? παιζεις μαζι του?
Είναι αρσενικό, περίπου 2,5 μηνών. Ε, τι να σας πω; Κάποιες φορές νιώθω ότι είναι παιχνίδι αλλά άλλες καθαρή επιθετικότητα. Έχω δοκιμάσει αυτό που είχα διαβάσει εδώ να σταματάω να ασχολούμαι μαζί του, δεν πιάνει. Το άλλο να λέω "αου" ή "μη" με αυστηρό τόνο, τίποτα δεν έγινε. Επίσης είχα διαβάσει εδώ να χω ένα σπρέυ νερού, ούτε κ αυτό πιάνει, σταματάει ένα δευτερόλεπτο και συνεχίζει.. Κ το θέμα είναι πως δεν έχω απλά γρατζουνιές, έχω πληγές, πονάει δηλαδή αντικειμενικά όταν τις κάνει, δεν είναι παραξενιά μου.. Παίζω μαζί του όσο προλαβαίνω. Δεν είμαι όλη μέρα σπίτι, σπουδάζω και εντάξει κάποιες φορές τη βδομάδα θα βγω και μια βόλτα με τους φίλους μου. Άλλα καθημερινά παίζω κάποια ώρα μαζί του. Εκεί σκέφτηκα ότι ίσως έχει μάθει αλλιώς γιατί η κυρία που το χε βρει και το κράτησε ένα μήνα περίπου είναι συνταξιούχος και ασχολιόταν όλη μέρα μαζί του κι απ ό,τι έχω καταλάβει δε το μάλωνε ό,τι και να έκανε. Εγώ δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:25, 01-12-13:

Αφου το γατακι ειναι τοσο μικρο σε ηλικια,και δεν εχει παρεα,ειναι λογικο να προσπαθει να εκτονωθει με διαφορους τροπους.Σε αυτη την ηλικια η ενεργεια τους ειναι αστειρευτη,αν δεν προλαβαινεις να ασχολεισαι αρκετα μαζι του καπου πρεπει να διοχετευσει αυτη την ενεργεια...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lamma

Νεοφερμένος

H lamma έγραψε στις 13:56, 01-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αφου το γατακι ειναι τοσο μικρο σε ηλικια,και δεν εχει παρεα,ειναι λογικο να προσπαθει να εκτονωθει με διαφορους τροπους.Σε αυτη την ηλικια η ενεργεια τους ειναι αστειρευτη,αν δεν προλαβαινεις να ασχολεισαι αρκετα μαζι του καπου πρεπει να διοχετευσει αυτη την ενεργεια...
Ναι, αλλά τι να κάνω; Να σταματήσω να πηγαίνω στο πανεπιστήμιο; Προφανώς δεν γίνεται. Θα ναι δηλαδή έτσι μόνιμα ή μήπως έχει να κάνει με την ηλικία του;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:48, 01-12-13:

Toτε ισως θα ηταν καλυτερα να εχεις διαλεξει ενα μεγαλυτερο σε ηλικια γατακι.Συνηθως μετα τους 6-8 μηνες και μετα τη στειρωση αρχιζουν να ηρεμουν και να "σοβαρευουν".Δοκιμασε να παιζεις μαζι του περισσοτερο,ισως με λεϊζερ,κορδελα,κατι που να τον κανει να τρεχει και να εκτονωνεται.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lamma

Νεοφερμένος

H lamma έγραψε στις 16:17, 01-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Toτε ισως θα ηταν καλυτερα να εχεις διαλεξει ενα μεγαλυτερο σε ηλικια γατακι.Συνηθως μετα τους 6-8 μηνες και μετα τη στειρωση αρχιζουν να ηρεμουν και να "σοβαρευουν".Δοκιμασε να παιζεις μαζι του περισσοτερο,ισως με λεϊζερ,κορδελα,κατι που να τον κανει να τρεχει και να εκτονωνεται.
Τα εχω ηδη αυτα! Και μπαλιτσα και κουδουνιστο παιχνιδακι και ποντικακια που κουρδιζουν και με ελατηρια και κορδελες κ.λπ. Αρα εν ολιγοις αν καποιος δεν εχει χρονο να ασχολειται ολη μερα με ενα γατακι δε μπορει να εχει ενα μικρο γατακι; Κριμα..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:01, 01-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από lamma
Τα εχω ηδη αυτα! Και μπαλιτσα και κουδουνιστο παιχνιδακι και ποντικακια που κουρδιζουν και με ελατηρια και κορδελες κ.λπ. Αρα εν ολιγοις αν καποιος δεν εχει χρονο να ασχολειται ολη μερα με ενα γατακι δε μπορει να εχει ενα μικρο γατακι; Κριμα..
Δε χρειαζεται να ασχολεισαι επι 24ωρου βασης,αλλα θελει να ασχολεισαι αρκετες ωρες αφου δεν εχει αδερφακια ή αλλη γατουλα να παιξει και να κοινωνικοποιηθει...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,933 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 17:02, 01-12-13:

Μια χαρά μπορείς να έχεις κατοικίδιο όταν είσαι φοιτητής/φοιτήτρια. Επίσης, προς Θεού δεν χρειάζεται να ασχολείσαι όλη μέρα με το γατάκι. Αρκεί να του αφιερώνεις ώρα για παιχνίδι τις ώρες που είσαι σπίτι. Κι εγώ φοιτήτρια είμαι και πιο πολύ είμαι εκτός σπιτιού λόγω μαθημάτων και εργασιών, αλλά όταν είμαι σπίτι όσο κουρασμένη κι αν είμαι θα ασχοληθώ με τα γατιά μου πρώτα.

Επιπλέον, 2.5 μηνών γατί είναι μωρό ακόμα και είναι φυσιολογικότατη αυτή η συμπεριφορά του. Τα περισσότερα γατάκια στην ηλικία του έτσι κάνουν. Και τα δικά μου έτσι ήταν. Και των περισσότερων εδώ μέσα φαντάζομαι. Νύχτες ολόκληρες με κρατούσαν άυπνη. Αλλά όσο μεγαλώνουν τόσο ηρεμούν. Με εξαιρέσεις βέβαια, αλλά και που δεν υπάρχουν εξαιρέσεις;

Υπομονή θέλει και χρόνο (και όταν λέω χρόνο δεν εννοώ 2 εβδομάδες ή έναν μήνα, εννοώ μήνες ), αλλιώς καλύτερα να προτιμούσες ένα ενήλικο στειρωμένο γατούλη/γατούλα!
Άλλωστε τα γατάκια δεν είναι σαν τα σκυλάκια, που εκπαιδεύονται πολύ πιο γρήγορα. Θέλουν πολύ περισσότερο χρόνο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:32, 01-12-13:

Lamma σκέφτεσαι καθόλου το ενδεχόμενο να υιοθετήσεις και δεύτερο γατάκι; Ίσως κι αυτό να αποτελούσε μια λύση!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lamma

Νεοφερμένος

H lamma έγραψε στις 17:49, 01-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Lamma σκέφτεσαι καθόλου το ενδεχόμενο να υιοθετήσεις και δεύτερο γατάκι; Ίσως κι αυτό να αποτελούσε μια λύση!
Ε, οχι ακομα το θεωρω παρακινδυνευμενο, θελω να δω πως θα παει με το πρωτο.. Επισης, το σπιτι ειναι μια γκαρσονιερα δε ξερω κατα ποσο καλα θα ενιωθε και δευτερο γατακι καλα..

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 22:35, 01-12-13:

Απλα συνεχισε να το μαλωνεις με την φωνη που του λες να σταματησει η με το νερο. Οι γατες θελουνε πολυ υπομονη. Και εμας η μικρη που ειναι 6 μηνων, δαγκωνει πολυ δυνατα, αλλα σιγα σιγα το μαθαινει πως δεν πρεπει. Εμεις απλα της φυσαμε το μουτρακι, αυτο και αν δεν τους αρεσει

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,433 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:08, 01-12-13:

Η συμπεριφορά του μικρού γατούλη είναι φυσιολογικότατη για την ηλικία του και είναι υγιέστατος (αν ήταν ληθαργικός θα είχε πρόβλημα).
Σ'αυτό το στάδιο, τα νεαρά γατιά μαθαίνουν, θέλουν να εξερευνούν τα πάντα και βεβαίως είναι αεικίνητα.
Και η δική μου που την υιοθέτησα από περίπου 2 μηνών, έτσι συμπεριφερόταν και φυσικά δάγκωνε, αλλά βρήκα τρόπους να το αποτρέπω, είτε με το να μη προτείνω απευθείας το χέρι μου για παιχνίδι, αλλά πάντα το παιχνιδάκι δεμένο σε κάποιο ραβδάκι, είτε σταματούσα το παιχνίδι όταν άρχιζε τα δαγκώματα.. Υπ'όψη οτι θεωρείται μωρούλι και η οδοντοστοιχία του δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί. Βρες κάτι ακίνδυνο να δαγκώνει, στη δική μου άρεσε, τι νομίζεις? Τα στριφτά χερούλια (από πεπιεσμένο χαρτί) των χάρτινων τσαντών τύπου Zara. Τα μασουλούσε ώρες και φρόντιζα να έχω πάντοτε... προμήθειες ..
Υπομονή και αγάπη χρειάζεται και, όπως σου είπαν πριν τα παιδιά, 2 λύσεις βλέπω κι εγώ:
Ή αφιερώνεις κάποιο χρόνο καθημερινά στο παιχνίδι μαζί του ή παίρνεις και δεύτερο γατάκι, που, αν είναι να αποκτήσεις καλύτερα τώρα να το συνηθίζει, διότι όσο μεγαλώνει και είναι μόνος του, τόσο πιο δύσκολα θα δεχτεί μετά ενδεχομένως και παρέα.
Καλή συνέχεια εύχομαι

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lamma

Νεοφερμένος

H lamma έγραψε στις 00:43, 02-12-13:

Το ξανάγραψα και το ξαναδιευκρίνισα. Παίζω αρκετά με το γατάκι μου, το μόνο που λέω είναι ότι φυσικά δεν έχω και τη δυνατότητα να παίζω όλη μέρα. Και εντάξει δε βρίσκω και το λόγο να μαι κλεισμένη σα καλόγρια ολημερίς και οληνυχτίς στο σπίτι. Το "πρόβλημα" που βλέπω εγώ και γι αυτό ζητάω συμβουλή είναι ότι ενώ παίζω μαζί του και ενώ έχω κάνει όοοολα όσα διάβασα παραπάνω για να μην δαγκώνει/είναι επιθετικό, δεν έχει πιάσει τόπο τίποτε. Προσπαθώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό, αν είναι φυσιολογικό ή όχι (γι αυτό και επεσήμανα πως και στην πρώτη επίσκεψη ήδη είπε η κτηνίατρος ότι είναι αντιδραστικό και επιθετικό και μάλιστα μου πε να το μαλώνω, να μην το αφήνω να κάνει ό,τι θέλει) και τι παραπάνω θα μπορούσα να κάνω πάνω σ αυτό εκτός απ το να πάρω άλλο γατάκι που τουλάχιστον προς το παρόν δεν είναι πιθανό.

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 10:20, 02-12-13:

Ναι ειναι φυσιολογικο. Ειναι στην ηλικια που θελει να δαγκωνει και για τα δοντια του, και να παιζει. Απλα το δικο σου μπορει να ειναι ενα τικ πιο παιχνιδιαρικο και αυτο να σου δημιουργει προβλημα. (Αν και πιστευω πως απλα χαιρεται που σε βλεπει και υπερδιεγειρεται.) Απλα υπομονη και να συνεχιζεις να το μαλωνεις. Δοκιμασε να το φυσας στο μουτρακι, η να το αφηνεις και να μην ασχολησε μαζι του για μερικα λεπτα οταν το παρακανει. Θελει να σπασεις το πεισμα του, μην σε αποπαιρνει. Δεν θα αλλαξει η συμπεριφορα του σε μερικες ημερες. Ολοι εμεις οι γατογονεις, να 'σαι σιγουρη, εχουμε σημαδια κυριως στα χερια μας απο τα γατια μας οταν ειναι μικρα. Στα λεω αυτα επειδη και εγω φοιτητρια ειμαι και ουτε εχω χρονο να ασχολουμαι συνεχεια με τα γατια μου.
Δοκιμασες αυτο με το μεταλλικο κουτι και μερικα κερματα να το κουνας οταν το παρακανει για να τρομαζει λιγακι?
Βαλτου ενα ονυχοδρομιο για τα νυχια του, κοβε τα του συχνα (με ειδικο ομως ψαλιδι για τα νυχια των γατιων), κανε του μπαλιτσες με χαρτι, παρε ενα μανταλακι και δεστο με εναν σπαγγο, απλα αυτοσχεδια πραγματα. Να απασχολειται λιγο οσο λειπεις και αυτο με τον σπαγγο οσο εισαι εκει. Δεν χρειαζεται να σου φυγουν λεφτα. Αν το χαιδευεις και ξαφνικα αρχιζει να σε δαγκωνει, φωναξε ενα αου, φυσα του το μουτρακι και αν για παραδειγμα ειστε σε ενα δωματιο, φυγε και αστο μονο του. Να ηρεμησει. Κυριως μην απογοητευεσαι! Καλη τυχη!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:33, 02-12-13:

Να το κουραζεις οσο μπορεις οταν εισαι στο σπιτι.. Λογω της ηλικιας του και του οτι ηταν αδεσποτο πιστευω οφειλεται η επιθετικοτητα του. Δεν ειναι ολα τα γατια το ιδιο ημερα. Θελει καποιο χρονο. Φαγητο του βαζεις εσυ οταν εισαι σπιτι η εχεις καπου και τρωει οποτε θελει;

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατομαμάκα
H Γατομαμάκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Γατομαμάκα έγραψε στις 10:47, 02-12-13:

lamma θα σου πω τη δική μου εμπειρία: βρήκα έναν αρσενικό ενός μήνα περίπου....φοβόμουν και να κυκλοφορήσω μες το σπίτι, σκαρφάλωνε σε έπιπλα πήδαγε στην πλάτη μου και με καταγραντζουνούσε. Τα χέρια μου δε ήταν λες και χαρακωνόμουν....έπλενα τα πιάτα ή μαγείρευα και έτσουζαν απίστευτα. Μιλάμε για πόνο! Δεν είχα και ποτέ στη ζωή μου γάτα και νόμιζα ότι απλώς δεν με χωνεύει....τώρα ο γάτος μου είναι 3 ετών και είναι η καλύτερη συντροφιά του κόσμου. Μην απογοητεύεσαι με το γατάκι σου, σου εγγυώμαι ότι το πολύ στον χρόνο θα του έχουν περάσει τα πολλά, πολλά. Ακονίζει τα δόντια του, κάνει αντριλίκια αλλά άμα τον απομονώνεις, θα παίρνει σιγά σιγά το μάθημα του πχ. εγώ τον έκλεινα στο άλλο δωμάτιο όταν ήταν επιθετικός ή του έλεγα πάντα την ίδια λέξη όταν πήγαινε να δαγκώσει/γραντζουνίσει: ''κακό''. Σε πληροφορώ ότι πλέον έχει μάθει τι πάει να πει κακό, κάτω, βόλτα, έλα εδώ. Ούτε σκύλο να είχα. Στους 6 μήνες τον είχα στειρώσει κιόλας και δεν είχα επιπλέον προβλήματα από τον οίστρο. Αλήθεια σου λέω κάνε λίγο υπομονή και δεν θα το μετανοιώσεις!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lamma

Νεοφερμένος

H lamma έγραψε στις 13:27, 02-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από goldmoon
Ναι ειναι φυσιολογικο. Ειναι στην ηλικια που θελει να δαγκωνει και για τα δοντια του, και να παιζει. Απλα το δικο σου μπορει να ειναι ενα τικ πιο παιχνιδιαρικο και αυτο να σου δημιουργει προβλημα. (Αν και πιστευω πως απλα χαιρεται που σε βλεπει και υπερδιεγειρεται.) Απλα υπομονη και να συνεχιζεις να το μαλωνεις. Δοκιμασε να το φυσας στο μουτρακι, η να το αφηνεις και να μην ασχολησε μαζι του για μερικα λεπτα οταν το παρακανει. Θελει να σπασεις το πεισμα του, μην σε αποπαιρνει. Δεν θα αλλαξει η συμπεριφορα του σε μερικες ημερες. Ολοι εμεις οι γατογονεις, να 'σαι σιγουρη, εχουμε σημαδια κυριως στα χερια μας απο τα γατια μας οταν ειναι μικρα. Στα λεω αυτα επειδη και εγω φοιτητρια ειμαι και ουτε εχω χρονο να ασχολουμαι συνεχεια με τα γατια μου.
Δοκιμασες αυτο με το μεταλλικο κουτι και μερικα κερματα να το κουνας οταν το παρακανει για να τρομαζει λιγακι?
Βαλτου ενα ονυχοδρομιο για τα νυχια του, κοβε τα του συχνα (με ειδικο ομως ψαλιδι για τα νυχια των γατιων), κανε του μπαλιτσες με χαρτι, παρε ενα μανταλακι και δεστο με εναν σπαγγο, απλα αυτοσχεδια πραγματα. Να απασχολειται λιγο οσο λειπεις και αυτο με τον σπαγγο οσο εισαι εκει. Δεν χρειαζεται να σου φυγουν λεφτα. Αν το χαιδευεις και ξαφνικα αρχιζει να σε δαγκωνει, φωναξε ενα αου, φυσα του το μουτρακι και αν για παραδειγμα ειστε σε ενα δωματιο, φυγε και αστο μονο του. Να ηρεμησει. Κυριως μην απογοητευεσαι! Καλη τυχη!
Goldmoon, όλα όσα αναφέρεις τα έχω κάνει και συνεχίζω να τα κάνω. Όσο για τα σημάδια και τα δαγκώματα και τα γρατζουνίσματα προφανώς τα περίμενα και προφανώς δε με ενοχλούν τα σημάδια, το θέμα είναι ότι ειλικρινά και πονάνε πάρα πολύ και βγάζω για ώρα αρκετό αίμα, γι αυτό και προβληματίζομαι! Τι να πω; Θα συνεχίζω και ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα σιγά-σιγά! Έτσι κι αλλιώς ξαναχρειάζεται εμβόλιο σύντομα και θα ρωτήσω κι εκεί γνώμη.

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Να το κουραζεις οσο μπορεις οταν εισαι στο σπιτι.. Λογω της ηλικιας του και του οτι ηταν αδεσποτο πιστευω οφειλεται η επιθετικοτητα του. Δεν ειναι ολα τα γατια το ιδιο ημερα. Θελει καποιο χρονο. Φαγητο του βαζεις εσυ οταν εισαι σπιτι η εχεις καπου και τρωει οποτε θελει;
Φαγητό του έχω και όποτε θέλει τρώει είτε είμαι σπίτι είτε όχι. Η κυρία που μου τον έδωσε μου είπε πως επειδή είναι στην ανάπτυξη να του βάζω να τρώει όσο θέλει.

Αρχική Δημοσίευση από Γατομαμάκα
lamma θα σου πω τη δική μου εμπειρία: βρήκα έναν αρσενικό ενός μήνα περίπου....φοβόμουν και να κυκλοφορήσω μες το σπίτι, σκαρφάλωνε σε έπιπλα πήδαγε στην πλάτη μου και με καταγραντζουνούσε. Τα χέρια μου δε ήταν λες και χαρακωνόμουν....έπλενα τα πιάτα ή μαγείρευα και έτσουζαν απίστευτα. Μιλάμε για πόνο! Δεν είχα και ποτέ στη ζωή μου γάτα και νόμιζα ότι απλώς δεν με χωνεύει....τώρα ο γάτος μου είναι 3 ετών και είναι η καλύτερη συντροφιά του κόσμου. Μην απογοητεύεσαι με το γατάκι σου, σου εγγυώμαι ότι το πολύ στον χρόνο θα του έχουν περάσει τα πολλά, πολλά. Ακονίζει τα δόντια του, κάνει αντριλίκια αλλά άμα τον απομονώνεις, θα παίρνει σιγά σιγά το μάθημα του πχ. εγώ τον έκλεινα στο άλλο δωμάτιο όταν ήταν επιθετικός ή του έλεγα πάντα την ίδια λέξη όταν πήγαινε να δαγκώσει/γραντζουνίσει: ''κακό''. Σε πληροφορώ ότι πλέον έχει μάθει τι πάει να πει κακό, κάτω, βόλτα, έλα εδώ. Ούτε σκύλο να είχα. Στους 6 μήνες τον είχα στειρώσει κιόλας και δεν είχα επιπλέον προβλήματα από τον οίστρο. Αλήθεια σου λέω κάνε λίγο υπομονή και δεν θα το μετανοιώσεις!
Μου δίνει ελπίδες η ιστορία σου, ευχαριστώ! Κι εγώ λέω "αου" ή "μη" και δεν πιάνει. Κι αυτό με το δωμάτιο το χω κάνει, αλλά πάλι τίποτα. Δε το έχω μετανιώσει στιγμή, ανησυχώ και στεναχωριέμαι απλώς. Εύχομαι την καλύτερη εξέλιξη!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 02-12-13 στις 13:54. Αιτία: Merge
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:46, 02-12-13:

Ισως να ηταν καλυτερα να του βαζεις φαγητο οταν εισαι σπιτι. Οταν πειναει και ζητησει φαγητο να του βαζεις και να προσπαθεις να τον πλησιασεις να τον χαιδευεις. Σιγα σιγα θα γινει πιο ημερος.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:18, 02-12-13:

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, ναι, είναι φυσιολογικό! Η ξαδέρφη μου μάζεψε πρόσφατα ένα τσιτσίνι από τον δρόμο, θηλυκό μάλιστα, κι είναι διαόλι κανονικό! Και χοντρούτσικο! Ούτε στο παιχνίδι το προλαβαίνουν αλλά ούτε και στο φαγητό, φαντάσου! Για το παιχνίδι δοκίμασε και φλις γάντια. Εγώ σώθηκα με αυτά, πολύ πιο επιφανειακές οι γρατσουνιές και πολύ λιγότερος πόνος!

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατομαμάκα
H Γατομαμάκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Γατομαμάκα έγραψε στις 09:11, 03-12-13:

Σωστό αυτό με τα γάντια....είναι και Χειμώνας, εγώ όταν είχα βρει το δικό μου ήταν Αύγουστος....και φόραγα και λεπτά ρούχα...εκεί να δεις πόνος...plus μου τράβαγε και κλωστές από τα ρούχα....κλάψ....Είναι ένα δύσκολο διάστημα αλλά θα περάσει και μετά θα λες καλά πως ηρέμησε έτσι το γατί;;

Παράθεση

Dorara (Ντόρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dorara
H Ντόρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Dorara έγραψε στις 10:14, 03-12-13:

Καλημέρααα!!
Παθούσα και εγώ, μιάς και έχω τον Μαρινολάζαρο 13 ετών, την Παρασκευούλα 7ετών, τον Τζόελ 3 ετών και πολυ πρόσφατα τη μικρή μου Γκρί και την αδελφή της Πελαγία 4 μηνών αντίστοιχα!!! Καταλαβαινετε πως η "επιχείρηση" νύχια στο σπίτι μου είναι πολύ σοβαρή υπόθεση!!! Κάθε τόσο με ριγέ χέρια είμαι.... Τελικά έπαψα να τις κυνηγάω καθε τόσο απλά επιστρατεύω τη μητέρα μου να τις σβερκοπιάνει και να τους κόβω τα νυχάκια με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν θέλει κόπο καλοί μου γατογονείς, θέλει τρόπο. Καλό είναι να δοκιμάσετε να βάλετε σε καμία γωνία του σπιτιού σας ή και στη βεράντα αν βολτάρει το κουκλί σας, ένα κούτσουρο από αυτά που καίμε στο τζάκι. Κάντε το και θα δείτε πως θα χαίρεται ιδιαίτερα αν είναι από πεύκο, το ρετσίνι που μυρίζει τα εξιτάρει. Τώρα αν θέλετε υπάρχει και η λύση χρωματιστών θηκών που κολλούνταιν στα νύχια διάρκειας ενός μήνα περίπου.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:36, 11-12-13:

(με μια καθυστερηση )

δες εδω ειναι κατατοπιστικοτατο για το συγκ θεμα https://www.ailouros.gr/%CE%A0%CF%81%...0/Default.aspx

να προσθεσω στα παραπανω που σου λενε και συμφωνω οτι ειναι σημαντικο να διαχωριζεις την επιθετικοτητα απο το παιχνιδι. απο αυτα που περιγραφεις καταλαβαινω οτι προκειται για παιχνιδι και οχι αγριαδα προς εσενα, δε σε φοβαται πχ και νιωθει απειλη ωστε να σου επιτιθεται κανονικα, απλα ειναι μικρο και ζωηρο και δεν εχει μαθει να εχει ορια στο παιχνιδι του. ναι μεν εχει να κανει με την ηλικια, απ την αλλη ομως εγω πιστευω οτι ικανοποιωντας βεβαια τις αναγκες του παραλληλα, πρεπει να του βαλεις ορια, να το μαλωνεις δλδ με καποιο τροπο που να τον καταλαβαινει σταθερα ετσι ωστε να αρχισει να αντιλαμβανεται τι επιτρεπεται και τι οχι.

λες οτι ηδη παιζεις μαζι του, αλλα ενοψει των συνθηκων (ειναι μικρο, λειπεις πολλες ωρες) δε φαινεται να του φτανει. μπορεις να ανανεωνεις τα παιχνιδια (και τα αυτοσχεδια μια χαρα κανουν δουλεια) για να μη βαριεται και επισης οταν παιζεις μαζι του να παιζεις με τροπο που να το κουραζεις, να ειναι εντονο το παιχνιδι πχ με λειζερ να το τρεχεις πανω κατω. γενικα αφηνε του πραγματα που ενθουσιαζουν συνηθως τις γατες για να απασχολειται πχ χαρτινο κουτι, τουνελ για γατες κλπ

ως προς το μαλωμα πρεπει να εισαι πειστικη, να το εννοεις δλδ και να βρεις καποιο τροπο που να ακουει. δεν ειναι ολες οι γατες το ιδιο δεκτικες στο μαλωμα και υπακουες και εφοσον το δικο σου γατακι ειναι πιο ζωηρο και αντιδραστικο πρεπει να "δουλεψεις" παραπανω μαζι του ετσι ωστε να σε ακουει οταν χρειαζεται. οχι υπερβολες αλλα η γνωμη μου ειναι οτι το να μην κανουν πληγες στα χερια μας τα γατακια, γενικα να μην τα βλεπουν σαν παιχνιδι και να μη μας τραυματιζουν (αλλο το κατα λαθος) ειναι κατι βασικο που πρεπει να το μαθουν. και μια χαρα αντιλαμβανονται απλα το καθενα θελει τον τροπο του.

καλη τυχη!

Παράθεση

enhxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη enhxos
Ο enhxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O enhxos έγραψε στις 10:03, 07-06-14:

Ο δικός μου είναι τεσσάρων μηνών και μπορεί στα καλά καθούμενα να σε τραυματίσει πολύ άσχημα. Το κάνει απρόκλητα. Δε βγάζει νύχι αλλά δαγκώνει σαν τα θηρία της ζούγκλας. Ο κτηνίατρος μου είπε πώς είναι υγιής και απλά είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Μου είπε επίσης πώς αν αρχίσω τις "τιμωρίες" (ψέκασμα νερού, φωνές κλπ) το πιο πιθανό είναι να γίνει πιο νευρικός. Οπότε περιμένω να μεγαλώσει και να στειρωθεί και ο θεός βοηθός

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,433 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:29, 07-06-14:

Αφού ο κτηνίατρός σου σε συμβούλευσε να μην τον αποτρέπεις με κανένα τρόπο, μπορείς να δοκιμάσεις να παίζεις μαζί του με κάποιο παιχνιδάκι π.χ.ένα λούτρινο ποντικάκι που θα κρέμεται από ένα ραβδάκι, έτσι ώστε να μην έρχεται σε άμεση επαφή με τα χέρια σου και μάθει να τα θεωρεί παιχνίδια προς δάγκωμα. Τώρα είναι η πλέον κατάλληλη εποχή να το διδάξεις, μη περιμένονας ως μόνη σανίδα σωτηρίας τη στείρωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lady_godiva

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lady_godiva
H lady_godiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lady_godiva έγραψε στις 12:11, 16-06-14:

Είναι επειδή είναι μικρό σε ηλικία. Όσο μεγαλώνει μάλλον θα ηρεμήσει λίγο αλλά ίσως ποτέ να μην είναι "η ήρεμη γάτα". Έχω κι εγώ έναν γάτο και στην αρχή με είχε γεμίσει όλο γρατζουνιές. Αυτό νομίζω έχει να κάνει με δύο πράγματα.

Καταρχήν την ανωριμότητα του γατιού γιατί είναι μωρό (όσο μεγαλώνει θα ξέρει να μη βγάζει νύχια πάνω σας-να του λέτε κανενα "μη" ή κατι τέτοιο όταν το κάνει- επειδή τώρα δεν καταλαβαίνει πότε πρέπει να τα βγάζει και πότε όχι) και κατά δεύτερον το γεγονός ότι κάθε γατί έχει τη δική του προσωπικότητα και πρέπει να καταλαβαίνει ο ιδιοκτήτης πότε δε θέλει άλλα χάδια κ γενικώς τα σημάδια που σου δίνει. Μπορεί επίσης όταν αρχίζει να αγριεύει να έχει πεινάσει και να πρέπει να του βάλεις φαγητό.

Ο κτηνίατρος μας είχε πει όταν ήταν μικρό να το ακινητοποιούμε για να του δείξουμε ποιος είναι το αφεντικό σε ανύποπτες στιγμές αλλά επειδή τον λυπόμαστε δεν το κάναμε και πολύ σωστά. Γενικώς, να του λέτε κανένα "μη" κλπ.

Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 14:19, 16-06-14:

Γεια σου cosdim.

1/ Μην προσπαθείτε να τον χαϊδέψετε με το ζόρι. Αφήστε τον αν και όποτε θέλει να έρθει αυτός κοντά σας. Να του μιλάτε και να του δίνετε σημασία, ώστε να συνηθίζει τη φωνή και την παρουσία σας, αλλά μην εκβιάζετε τίποτα.

2/ Βάλτε τον ξανά μέσα στο σπίτι! Το μπαλκόνι είναι για απλώστρες και σφουγγαρίστρες, όχι για ζωάκια!Σε πρώτη φάση μην τον αφήνετε ΚΑΘΟΛΟΥ στο μπαλκόνι. Αλλά και όταν θα περάσει λίγος καιρός ακόμα, μην τον αφήνετε να βγαίνει στο μπαλκόνι γενικότερα, αν δεν είστε απόλυτα σίγουρα ότι δε θα κάνει σάλτο μορτάλε. Αυτό σημαίνει ότι αν το κάγκελο έχει κενά ή αν το μπαλκόνι επικοινωνεί με κάποιο διπλανό, θα πρέπει να βάλετε κάποιο δίχτυ. Επίσης όταν θα σταματήσει να είναι τόσο επιθετικός και νευρικός, θα του κάνετε το εξής τεστ: καθώς θα είναι έξω στο μπαλκόνι, πιάστε τον και κρατήστε τον αγκαλιά για να δείτε την αντίδραση του. Αν πανικοβληθεί και αρχίσει να χτυπιέται, σημαίνει ότι έχει επίγνωση του ύψους και του κινδύνου (χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σαλτάρει άμα του την βαρέσει). Αν παραμένει ατάραχος, καλύτερα να ξεχάσετε το μπαλκόνι εντελώς, εκτός αν κάνετε τόσο σούπερ προστατευτική κατασκευή (δίχτυ σε όλο το μήκος και ύψος), που να μην μπορεί να φύγει από πουθενά.

3/ Παίζετε μαζί του όσο πιο συχνά μπορείτε. Θα εκτονώνει εκεί την ενέργεια και την "επιθετικότητά" του. Αν πάει να σας ορμήσει θα του φωνάζετε "ΜΗ" ή κάτι άλλο μονοσύλλαβο όσο πιο κοφτά και επιβλητικά γίνεται για να αρχίσει να μαθαίνει. Στην ανάγκη του φυσάτε και λίγο τη μούρη και για ακραίες περιπτώσεις υπάρχει και η επιλογή του ψεκάσματος με νερό. Προς το παρόν είναι ακόμα μικρό γατάκι και η επιθετική συμπεριφορά είναι μέρος του κυνηγοπαιχνιδιού.

Εννοείται ότι θα τον πάτε για στείρωση σε 3-4 μήνες. Λογικά μέχρι τότε και ειδικά μετά τη στείρωση θα έχει ηρεμήσει πολύ. Από την περιγραφή της συμπεριφοράς του, ίσως να μη γίνει ποτέ ο σούπερ χαδιάρης ήρεμος γάτος, αλλά σίγουρα δε θα παραμείνει τόσο νευρικός για πάντα. Πάντως επειδή είναι αρσενικός, η πιθανότητα να γίνει ήρεμος καλός γατούλης είναι πολύ αυξημένη. Όπως και να χει, εσείς θα τον αγαπάτε και θα τον φροντίζετε, ακόμα κι αν παραμείνει στριμμένο άντερο, γιατί θα είναι ο γάτος σας

Παράθεση

Nick1626

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nick1626
Ο Nick1626 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Nick1626 έγραψε στις 13:56, 18-11-20:

Εδώ και 3 εβδομαδες έχουμε υιοθετήσει ένα γατάκι 1,5 μηνών μετά της πρώτες 2-3 ημέρες αφού έμαθε τον χώρο κτλ έχει στο παιχνίδι του επιθετική συμπεριφορά με δάγκωμα ( ελαφρύ ) αλλά κυρίως νύχια τόσο επάνω μας χέρια - πόδια όσο και σε ένα ακόμη γατάκι ίδιας ηλικίας το οποίο χωρίς να το προκαλεί την δαγκώνει και την χτυπάει ενώ είναι στο κρεβάτι της η τρώει. Την μαλώνουμε αλλά τα επαναλαμβάνει συνέχεια, εκτός από την ώρα που νυστάζει και θέλει χάδια.

Εδώ και 3 ημέρες έχουμε πάρει Felway friends . Όσοι το έχετε σε πόσο χρόνο βλέπεις αποτέλεσμα??

Άλλες ιδέες η προτάσεις για βελτίωση συμπεριφοράς ??

Ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:11, 18-11-20:

Καλησπέρα Nick και καλωσόρισες !
Το γατάκι λόγω της ηλικίας του θα το χαρακτήριζα όχι τόσο επιθετικό, αλλά μάλλον πολύ ζωηρό. Είναι η ηλικία που ανακαλύπτει τις δυνατότητές του μέσα από το παιχνίδι και απλά το εκδηλώνει με αρκετά έντονο τρόπο. Παράλληλα δεν έχει μάθει να μη βγάζει νύχι χωρίς λόγο (άλλα γατάκια μαθαίνουν νωρίτερα, άλλα λίγο πιο αργά) και λόγω οτι συμπίπτει και η ανάπτυξη των δοντιών, σου δίνει την εντύπωση οτι είναι ένα μικρό "τερατάκι".
Κάντε λίγη υπομονή, ωσότου να συνηθίσει και στην παρουσία του άλλου γατιού και τα πράγματα θα στρώσουν.

Μπορείς να μετριάσεις λίγο την τάση του να επιτίθεται στο άλλο, με το να το απασχολείς με διάφρορα παιχνιδάκια (όπως μπαλίτσες, λούτρινα ποντικάκια κλπ) εννοείται με επιτήρηση όταν βρίσκονται τα δυο τους, προς αποφυγή ατυχημάτων.

Όσο για το Felway friends δεν ξέρω να σου πω, αφήνω να σου πουν τα μέλη μας που το έχουν δοκιμάσει.
Παράθεση

Nick1626

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nick1626
Ο Nick1626 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Nick1626 έγραψε στις 15:17, 18-11-20:

Έχουν από 6 παιχνίδια η κάθε μία όπως και ονυχοδρομιο. Παίζουμε μαζί της καθημερινά. Η άλλη είναι πιο φοβική ακόμη δεν της επιτίθεται αλλά αμύνεται σκέφτητε ότι μπαίνει στο κρεβάτι της και την χτυπάει η την δαγκώνει κ
Άι την κυνηγάει την ώρα που τρώει-πινει...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Είναι υποτονικό το γατάκι μου... - Από lili.
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-14 στις 23:35.
    • Το γατάκι μου είναι στριμμένο! - Από ΣεραφίναΑ
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-13 στις 20:38.
    • Το γατάκι μου είναι κουτσό... - Από Aniouli
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-05-12 στις 15:59.
    • Το γατάκι μου είναι υποτονικό - Από ΚΩΝΣΤΑ
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-11 στις 12:04.
    • Το γατάκι μου είναι αρρωστούλι - Από alexiab
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-10-09 στις 14:56.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους