Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,322 εγγεγραμμένα μέλη και 711,393 μηνύματα σε 22,259 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 253 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και ΚΤΕΛ

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 15:29, 01-12-06:

Γιατί το'φαγες το e καλέέέέέέ???? Decadence σημαίνει ακριβώς το ίδιο και γαλλικά και αγγλικά : παρακμή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 15:38, 01-12-06:

ουπς.....ειμαι ακομα ζαλισμενη απο το μαθημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 16:08, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
decadence μια φιλολογική παρατήρηση: Το όνομα σου μήπως θα έπρεπε να γράφεται decadance; Έχω αυτό το ψώνιο με την ορθογραφία, αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρη. Εαν πάλι απλά έτσι σου αρέσει κανένα πρόβλημα.
Μου κάνει εντύπωση που εσύ ειδικά NERINA ρωτάς πώς γράφεται το decadence. Δεν το'ψαξες πριν το πρωτογράψεις;;;

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:41, 01-12-06:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ
ΓΑΤΕΣ ΜΕ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ ΚΑΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΒΟΜΒΙΔΕΣ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 16:44, 01-12-06:

:up: :up: :up: :up: :up: :up: Πρόσκυνώ!!!! Είσαι πολύ μεγάλος Θανάση!!!!:up: :up: :up:

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη decadence
. Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O decadence έγραψε στις 18:07, 01-12-06:

kalooooooooooooooooo

να δω γατα περσιας με γυαλι ηλιου, να μασαει τσιχλα, με gel και καλασνικοφ ανα χειρας και ασ πεθανω!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 18:41, 01-12-06:

Ξέχασες την χειροβομβίδα στο άλλο χέρι!!!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 21:46, 01-12-06:

χαχαχα,καλο

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:08, 04-12-06:

To θέμα κλειδώνεται μιας και υπάρχει παρόμοιο. Μετέφερα 2-3 μηνύματα στο παλιό θέμα

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 21:53, 10-12-06:

Απαγορεύουν τη μεταφορά ζώων πλην των περιπτώσεων ζώων συνοδείας αναπήρων ή μικρών κατοικίδιων ζώων, που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτό μέσα.
Αυτό το βρήκα στον παραπάνω σύνδεσμο. Όμως δεν τους δεσμεύει να μεταφέρονται μέσα στο ΚΤΕΛ. Μπορούν να είναι και στις αποσκευές. Μόνο τους ιδιοκτήτες τους δεσμεύει που πρεπει να τα έχουν σε ειδικό μέρος.

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimangelid
Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 04:24, 11-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από anabou
Μάλλον εξαρτάται που θα πέσεις. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ με τον Σάκη. Στα λεωφορεία του ΟΑΣΑ επιτρέπεται αρκεί να είναι σε κλουβάκι. Βέβαια μια φορά ένας οδηγός με το που με είδε να μπαίνω με τον Σάκη στο κλουβάκι του ανα χείρας μου είπε να μην τον βάλω πάνω στο κάθισμα αλλά να τον αφήσω χάμω! Τι να του πω; Ότι το κλουβάκι το είχα πλύνει το ίδιο πρωί; Ότι ο γάτος είναι πιο καθαρός από πολλούς επιβάτες του λεωφορείου; Βγάζω τον σκασμό και σκέφτεσαι πού να μπλέκω τώρα, έχω και ταξίδι μπροστά μου! Την πρώτη φορά που μια κάρια στο check-in του αεροδρομίου μου ανακοίνωσε ότι ο γάτος θα πάει στην μπαγκαζιέρα την παρακάλεσα να με αφήσει να τον πάρω μαζί μου αλλά αυτή τίποτα! Είναι ο κανονισμός μου είπε και παραλίγο να με πάρουν τα κλάματα. Τι να πω; Ότι τα υπόλοιπα πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας δεν τα ζυγίζουν καν παρόλο που ο κανονισμός λέει ότι πρέπει να είναι μέχρι κάποιο συγκεκριμένο βάρος. Το είπα αλλά άκρη δεν έβγαλα! Τέτοιο φόβο μέσα σε αεροπλάνο δεν είχα ξανανιώσει. Δεν τα φοβάμαι τα αεροπλάνα, για τον Σάκη ανησυχούσα και ήθελα να βάλω τα κλάματα και γενικά θεωρουμαι αναίσθητη. Κάθε φορά έχω τεράστιο άγχος για αυτό το θέμα. Πλέον ταξιδεύω με Aegean γιατί αρκετά αεροσκάφη της δεν έχουν χώρο για ζώα στις αποσκευές και γενικά οι υπάλληλοί της είναι πιο ευγενικοί. Μάλιστα πολλές φορές η αεροσυνοδός αν δει ότι έχω ζώο μου βρίσκει θέση που η διπλανή της είναι άδεια.

Όσο για τους αλλοδαπούς είναι όπως όλοι οι άλλοι άνθρωποι. Κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι είναι κακοί. Γιατί όλοι οι Έλληνες που πήγαν στο εξωτερικό ήταν καλοί;
Αν ήμουν στην θέση σου και δεν ήταν επείγον το ταξίδι με το αεροπλάνο θα ακύρωνα επιτόπου την κράτηση για να μάθουν ορισμένοι να συμπεριφέρονται. Εγώ ταξιδεύω μόνο με Aegean. Το συνηθισμένο δρομολόγιο είναι Αθήνα-Κέρκυρα, Κέρκυρα-Αθήνα αλλά μερικές φορές κάνω και το Αθήνα-Ιωάννινα. Πάντα η γάτα μπαίνει μαζί μου στην καμπίνα των επιβατών και πάντα (όπως στην περίπτωσή σου) μου βρίσκουν 2 άδειες θέσεις ώστε στην μία να μπει το κλουβί με την γάτα. Τουλάχιστον αυτοί οι άνθρωποι έχουν τρόπους και καταλαβαίνουν ότι το ζώο δεν είναι κανένα κουρέλι.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 12:53, 11-12-06:

Αν ακύρωνα την κράτηση θα έχανα γύρω στα 80? και επειδή ήταν περίοδος διακοπών δεν θα έβρισκα αλλο εισητήριο (ίσως business class). Τελικά πλέον δεν θα ξαναταξιδέψω με ολυμπιακή καθως έστειλα mail se aegean και ολυμπιακή για το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος που θα πρέπει να έχει το κατοικίδιο για να το πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο. Η μεν ολυμπιακή μετά από τρία mail που χρειάστηκαν για να συνεννοηθούμε μου απάντησε 5, η δε aegean 8. Οπότε αμα με ξαναδουν να μου γράψουν.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:59, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από anabou
Η μεν ολυμπιακή μετά από τρία mail που χρειάστηκαν για να συνεννοηθούμε μου απάντησε 5,
Και το γελοίο είναι οτι το καλοκαίρι, στον πηγαιμό ο Βέκτορ με το κλουβί ζύγιζε 5 κιλά και τον πήρα μαζί στην καμπίνα, στο γυρισμό 5,5 και μπήκε σε έναν ειδικό χώρο (όχι στις αποσκευές προφανώς, είχαν έναν ειδικό χώρο μακριά απο τις θέσεις). Έλεος; Να το ήξερα να του έκανα δίαιτα στις διακοπές

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 12:29, 12-12-06:

Michelle πραγματικά είναι που θα πέσεις. Ο Σάκης συνήθως μαζί με το κουτάκι ζυγίζει 8-9 κιλά. Παρόλα αυτά υπήρξαν φορές (αρκετές) που με άφησαν να τον πάρω μαζί μου, όμως άμα πέσεις σε στραβόξυλο την πάτησες. Αλλά για μισό κιλό να μην στον στείλουν στην μπαγκαζιέρα, έλεος! Το πιο γελοίο από όλα είναι και για τις χειραποσκευές υπάρχει όριο αλλά αυτές ποτέ δεν τις ζυγίζουν!

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xtina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 10:42, 20-12-06:

Τα μαθήματα στη σχολή επιτάλους σταμάτησαν και ήρθε η ώρα πάμε και έμεις σπίτι:up: Θα φύγουμε από Κομοτηνή αύριο το πρωί και για πρώτη φόρα θα το πάρουμε σερί.Συνήθως πηγαίναμε μέχρι Θεσ/νίκη και μέναμε μια δυο μερούλες για να μην ταλαιπωρείτε πολύ η Κίρα αλλά τώρα αν και προσπάθησα δεν θα μπορέσουμε να σταματήσουμε αυτή τη φορά.... Το ταξίδι μας θα διαρκέσει (μαζί με την αναμονή στο ΚΤΕΛ) γύρο στις 8 ώρες Είναι η πρώτη φόρα που θα ταξιδέψει τόσες πολλές ώρες και έχω αρχίσει να ανησυχώ... Θα αντέξει τόσες ώρες μέσα στο λεωφορείο? Πρέπει να της βάλω μέσα στο κουτάκι της νερό και φαγητό? Υπάρχη περίπτωση να κάνει τσισάκια ή κακάκια της?Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Πόσες ώρες πριν ταξιδέψει θα πρέπει να της πάρω το νερό και το φαγάκι της? Ουφ.. και συνεχίζω με τις ερωτήσεις μου.. Έχω ακούσει για κάποια χαπια που τα δίνουν λιγο πριν το ταξίδι για να κοιμούνται, είναι πράγματι καλή λύση? Αυτά προς το παρόν και συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:50, 20-12-06:

https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22963&highlight=%EA%F4%E5%EB
https://forum.mycat.gr/showthread.p...t=%EA%F4%E5%EB
Ριξε μια ματια σε αυτα

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:12, 20-12-06:

Το καλοκαιρι πηγαμε στη χιο με το καραβι. Το ταξιδι ειναι 6μιση ωρες+3ωρες να παμε πειραια, η αναμονη και να παμε στο σπιτι οταν φτασουμε στην χιο. Πηραμε στην σαρδελα μαζι με τα γατακια της και δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Τους αγορασαμε μεγαλο κουτι μεταφορας και ενα μαξιλαρακι. Για να μην εχουμε ατυχηματα με την τουαλετα τους(ηταν και τα μικρα) καλυψαμε τα μαξιλαρακι με μια σακουλα σκουπιδιων, ωστε να "αδιαβροχοποιηθει" και κοψαμε πολλες εφημεριδες για να τους στρωσουμε. Στο καραβι, τα βαλαμε κατω απο τα ποδια μας(δεν εχαμε καμπινα, αλλα καθισματα)και εκατσαν ησυχα. Δυο μωρακια μονο μας κατουρισαν, αλλα βγαλαμε τις βρεγμενες εφημεριδες και βαλαμε καθαρες.
Στι πλοιο βεβαια, ηταν ηρεμα, δεν κουνουσε και μπορουσαμε να τα παιρνουμε αγκαλια ...Την κιρα θα την παρεις πανω η θα την βαλεις στις αποσκευες?

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 15:06, 20-12-06:

Μίλησα με τον όδηγό και μου είπε πως δεν θα υπάρξει προβλημα και θα την πάρω πάνω μαζί μου:up:

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:12, 20-12-06:

Εισαι πολυ τυχερη!Και εσυ και η γατουλα σου...
Αφου θα την παρεις πανω, δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 15:13, 20-12-06:

Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς! Καλό ταξίδι να έχετε και οι δύο!

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xtina έγραψε στις 15:22, 20-12-06:

Σας ευχαριστούμε πολύ!!!Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά αύριο

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:44, 20-12-06:

Καλο ταξιδι! Και εισαι τυχερη που σε αφησε να την εχεις μαζι σου!

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 17:10, 20-12-06:

Μια χαρα θα τη βολεψει η κιρα μην ανησιχεις ποια

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 23:50, 20-12-06:

Αφού θα την έχεις μαζί σου δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Απ'όσα έχω ακούσει για τα ΚΤΕΛ είσαι ΠΟΛΥ τυχερή! Καλό σας ταξίδι!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 02:25, 21-12-06:

καλο ταξιδι να εχετε εσυ και η γατουλα σου!!

Παράθεση

tatiana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tatiana
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O tatiana έγραψε στις 14:44, 30-04-08:

Καλησπέρα σε όλους.

Να με συγχωρέσετε αν αναφέρομαι σε κάτι το οποίο έχει ξανασυζητηθεί, έχω διαβάσει 2 threads που αναφέρονται σε μεταφορά γατιών με λεωφορειο στα οποία συμφωνείτε πως η μεταφορα τους επιτρέπεται, αλλα έτσι νόμιζα και εγώ μεχρι πριν λίγο καιρό και τελικά δε ξέρω ποιο το λάθος και ποιο το σωστό.

Εδώ και 3 χρόνια ταξιδεύω τουλάχιστο 4 φορές το χρόνο την απόσταση Ιωάννινα - Θεσσαλονίκη με ΚΤΕΛ και έχοντας πάντα μαζί μου το γάτο μου. Μέχρι πρόσφατα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τους οδηγούς λεωφορείων η το προσωπικό, οι οποίοι με άφηναν πότε να έχω το γάτο μαζί μου στο χώρο επιβατών, πότε στο χώρο αποσκευών στο κλουβάκι του. Τα περασμένα Χριστούγεννα λοιπόν βρέθηκα προ εκπλήξεος όταν ο οδηγός του λεωφορείου δε με άφηνε με τίποτα να πάρω το γατί μαζί μου στο ταξίδι. Χρειάστηκε αρκετή ώρα λογομαχείας για να τον πείσω τελικά να βάλει το ζώο σε μια γωνιά στο χώρο αποσκευών. Με είχε πληροφορήσει ότι λίγες μέρες πριν από αυτό το συμβάν είχε βγει ένας νέος νόμος σύμφωνα με τον οποίο κάθε είδους ζώο απαγορεύεται στα λεωφορεία.

Το γεγονός αυτό φυσικά με ενόχλησε εξαιρετικά, οπότε το έριξα στο διάβασμα για να δω αν ο οδηγός είχε δίκιο. Σύμφωνα λοιπόν με το επίσημο site ΚΤΕΛ στο οποίο αναγράφεται η νομοθεσία περι κατοικιδίων

https://www.ktel.org/legallaws_details.asp?law_id=20

ισχύει το εξής:

" ιδ. απαγορεύουν τη μεταφορά ζώων, πλην των περιπτώσεων ζώων συνοδείας αναπήρων ή μικρών κατοικίδιων ζώων, που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτόν μέσα. "

πολλά παρόμοια sites (επικοινωνιών για παράδειγμα, ακόμα και εφημερίδων) αναφέρουν ότι η μεταφορά κατοικιδίων επιτρέπεται στο χώρο αποσκευών. Παρ' όλα αυτα δεν έχω πάρει μια σαφη απάντηση. Όσο για το επίσημο site για τα ΚΤΕΛ η ημερομηνία που αναγράφεται είναι 2005 και σύμφωνα με τον οδηγό αυτός ο.. ας πούμε δήθεν νέος νόμος είναι πολύ πιο καινούριος.

Περιττό να πω ότι απο τα Χριστούγεννα και μετά έχω αντιμετωπίσει πολλούς οδηγούς οι οποίοι αρνούνται να μεταφέρουν το γάτο και επιμένουν ότι η μεταφορά των ζώων απαγορεύεται από το νόμο. Κάποιες φορές έχω αναγκαστεί να χάνω ένα λεωφορείο για αυτό το λόγο και να περιμένω το επόμενο, του οποίου ο οδηγός συνήθως είναι ανεκτικός, αν όχι ευγενικός, και δέχεται να μας πάρει και τους 2 μας στο λεωφορειο.

Θα παρακαλούσα τους έμπειρους με τέτοιες περιπτώσεις να μου δόσουν μια απάντηση στην ερώτηση : τελικά επιτρέπεται η όχι η μεταφορά κατοικιδίων με λεωφορεία ΚΤΕΛ σύμφωνα με τη νομοθεσία?

Τη συγκεκριμένη ερώτηση την έθεσα στους ίδιους τους οδηγούς λεωφορείων, τονίζοντας ότι η επίσιμη ιστιοσελίδα τους αναφέρει ξεκάθαρα ότι επιτρέπεται, οι οποίοι καταφεύγουν σε ειρωνικές απαντήσεις και συνήθως βγαίνουμε εκτός θέματος.

Αντε γιατι η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο >.<

Σας ευχαριστώ πολύ
=','=

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:10, 30-04-08:

Αγαπητή φίλη,
καταρχήν καλωσόριζες στην παρέα μας!

Αρε Ελλαδάρα!!!!
Απο ότι έχω καταλάβει προσωπικά είναι στην ευχέρεια του κάθε μπιπ-οδηγού.. αν θα σε αφήσει να το πάρεις πάνω ή να το βάλεις απο κάτω...(παρόλο που ο νόμος και οι διάφορες ανακοινώσεις υποστηρίζουν το αντίθετο..)

Εδω φίλη μου έχει στείλει γατί ασυνόδευτο...
έδωσε κατι τίς στον οδηγό και έβαλε το κλουβάκι του στα πόδια του....
Σε άλλη περίπτωση πάλι ασυνόδευτου.. με στριμμένο οδηγό , βρήκε φιλόγατο επιβάτη που δέχθηκε να συνοδεύσει το γατί στον προορισμό.... παίρνοντας τη γατοφόρο στα πόδια του φυσικά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 15:18, 30-04-08:

Υπάρχει ένα μπέρδεμα όντως. Πάντως πρόσφατα στην τηλεόραση, δε θυμάμαι σε ποιό κανάλι, που μιλούσε για τις διακοπές του Πάσχα, έλεγε ότι στο ΚΤΕΛ απαγορεύονται τα κατοικίδια εκτός αν είναι στο χώρο των αποσκευών.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 16:38, 30-04-08:

Τατιάνα,
Έτσι όπως το γράφει στο site του ΚΤΕΛ, δεν γίνεται καμία κουβέντα για χώρο αποσκευών. Για "κατάλληλα μέσα" μιλάνε μόνο. Αφού τα μικρά ζώα (γατιά και σκυλιά) μόνο σε ειδική τσάντα ταξιδεύουν έτσι κι αλλιώς, με ποιο πάτημα απαγορεύουν τη μεταφορά τους μέσα στον χώρο των επιβατών; Γιατί εγώ δεν βλέπω πουθενά να απαγορεύεται!!
Κι αν πάει να ταξιδέψει ένας τυφλός με ένα λυκόσκυλο ΝΑΑΑ, τι θα του πουν του ανθρώπου; Βάλε το σκυλί σου στις αποσκευές, κι αν... ψοφήσει θα σου πάρουμε εμείς άλλο όταν φτάσεις στον προορισμό σου;;;;
Είναι δυνατόν οι γάτες και τα μικρά σκυλιά να ταξιδεύουν (περιορισμένα σε τσάντα, φυσικά, ως χειραποσκευές) μέσα στην καμπίνα του αεροπλάνου και το ΚΤΕΛ να μην τα δέχεται στον χώρο των επιβατών;
Εγώ πιστεύω πως έχεις ξεκάθαρα το δίκιο με το μέρος σου!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 17:20, 30-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από tatiana

" ιδ. απαγορεύουν τη μεταφορά ζώων, πλην των περιπτώσεων ζώων συνοδείας αναπήρων ή μικρών κατοικίδιων ζώων, που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτόν μέσα. "
Μα ο νόμος που έχει αναρτήσει το ίδιο το ΚΤΕΛ στην ιστσελίδα το το λέει καθαρά απαγορεύεται η μεταφορά εκτός κατάλληλων μέσων δηλαδή στη περιπτωσή σου γατοφόρου. Άρα είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν το ζωάκι. Και εγώ πάντως που χρειάστηκε να μεταφέρω τις γάτες μου με το ΚΤΕΛ μπορεί να μην ήταν ευχαριστημένοι οι οδηγοί -άλλωστε με τπτ είναι κ με τα δέματα την ίδια αντιμετώπηση έχουν- παρ' όλα αυτά τα μετέφεραν γιατί είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Παράθεση

tatiana

Νεοφερμένος

O tatiana έγραψε στις 17:34, 30-04-08:

Επομένως νέοι νόμοι και παραμύθια για απαγορεύσεις μεταφορών κατοικιδίων δεν υπάρχουν ε?

Να 'στε καλά, αν μου ξαναπαγορέψουν να μεταφέρω μαζί μου το γάτο μου έχουν να ακούσουν πολλα και αυτή τη φορα τουλάχιστον θα ξέρω πως έχω το νόμο με το μέρος μου.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 18:23, 30-04-08:

Τατιάνα καλώς ήρθες στην παρέα μας !!!
Εγώ θα σου έλεγα να βγάλεις φωτοτυπία ό,τι βρεις σχετικό με το νόμο, και όταν σου την πέσουν τίποτε μ@@@ες οδηγοί, να τα έχεις μαζί σου και να τους τα κολλάς στη μάπα!!!:cool:

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:34, 30-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
Τατιάνα καλώς ήρθες στην παρέα μας !!!
Εγώ θα σου έλεγα να βγάλεις φωτοτυπία ό,τι βρεις σχετικό με το νόμο, και όταν σου την πέσουν τίποτε μ@@@ες οδηγοί, να τα έχεις μαζί σου και να τους τα κολλάς στη μάπα!!!:cool:
Πολύ σωστό! :up:
Αυτό που δημοσίευσαν στο site τους, πρέπει να έχει ήδη κυκλοφορήσει στα απανταχού ΚΤΕΛ ως εσωτερική εγκύκλιος. Δεν μπορούν με τίποτα να επικαλεστούν "άγνοια".

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:34, 30-04-08:

Καλώς ήρθες!
Επειδή δεν είναι βέβαιο ότι τα διάφορα σάιτ ενημερώνονται τακτικά, θα σου πρότεινα την επόμενη φορά να ζητήσεις από κάποιον υπάλληλο (όχι από τον οδηγό) να δεις τον περίφημο καινούργιο νόμο για να μάθεις τι ακριβώς γράφει.

Δες π.χ. αυτό
Τα κατοικίδια ζώα ταξιδεύουν στον χώρο αποσκευών απαραίτητα μέσα σε ειδικό χώρο φύλαξης. Για λόγους υγιεινής, απαγορεύεται η παραμονή των κατοικίδιων στον χώρο των επιβατών. Πρέπει πάντα να συνοδεύονται από το πρόσφατα ενημερωμένο βιβλιάριο υγείας τους.
Νομίζω πως τα ΚΤΕΛ μπορούν να έχουν δικό τους εσωτερικό κανονισμό (τον οποίο ο οδηγός ερμηνεύει κατά βούληση). Σε κάθε περίπτωση ζήτα να δεις το νόμο και τον κανονισμό γραμμένο. Πάντως μου φαίνεται απίθανο να απαγορεύτηκε η μεταφορά κατοικιδίων.

Παράθεση

Orion

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orion
H Orion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Orion έγραψε στις 22:44, 30-04-08:

Και με τον ΟΣΕ τι γίνεται παιδιά για μεγαλύτερες αποστάσεις;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:00, 30-04-08:

Υπάρχει ειδική αμαξοστοιχία (συνήθως αργά το βράδυ) που δέχονται ζώα στις αποσκευές. Πρέπει να κόψεις εισιτήριο και για το κατοικίδιο. Βέβαια πολλοί τα παίρνουν και μαζί τους, αλλά νομίζω πως κανονικά επιτρέπεται μόνο στις αποσκευές.
Δες και ένα παρόμοιο θέμα εδώ.

Παράθεση

Orion

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orion
H Orion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Orion έγραψε στις 23:05, 30-04-08:

Πάντως μια φορά που ταξίδευα προς Αθήνα απένταντί μου ήταν κάποιος που είχε το λαγουδάκι μέσα στο κλουβάκι του. Και το θέμα είναι ότι από κάποια στιγμή και μετά [και για μεγάλη απόσταση] άρχισε να βρωμάει πολύ άσχημα... και όλοι κρατούσαμε τις μύτες μας. Ήταν απαίσιο.

Και ήταν και πρωί πρωί. Inter City παρακαλώ.

Παράθεση

indrilgon

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 578 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 21:55, 06-05-08:

Καλησπέρα σε όλους.

Να με συγχωρέσετε αν αναφέρομαι σε κάτι το οποίο έχει ξανασυζητηθεί, έχω διαβάσει 2 threads που αναφέρονται σε μεταφορά γατιών με λεωφορειο στα οποία συμφωνείτε πως η μεταφορα τους επιτρέπεται, αλλα έτσι νόμιζα και εγώ μεχρι πριν λίγο καιρό και τελικά δε ξέρω ποιο το λάθος και ποιο το σωστό.

Εδώ και 3 χρόνια ταξιδεύω τουλάχιστο 4 φορές το χρόνο την απόσταση Ιωάννινα - Θεσσαλονίκη με ΚΤΕΛ και έχοντας πάντα μαζί μου το γάτο μου. Μέχρι πρόσφατα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τους οδηγούς λεωφορείων η το προσωπικό, οι οποίοι με άφηναν πότε να έχω το γάτο μαζί μου στο χώρο επιβατών, πότε στο χώρο αποσκευών στο κλουβάκι του. Τα περασμένα Χριστούγεννα λοιπόν βρέθηκα προ εκπλήξεος όταν ο οδηγός του λεωφορείου δε με άφηνε με τίποτα να πάρω το γατί μαζί μου στο ταξίδι. Χρειάστηκε αρκετή ώρα λογομαχείας για να τον πείσω τελικά να βάλει το ζώο σε μια γωνιά στο χώρο αποσκευών. Με είχε πληροφορήσει ότι λίγες μέρες πριν από αυτό το συμβάν είχε βγει ένας νέος νόμος σύμφωνα με τον οποίο κάθε είδους ζώο απαγορεύεται στα λεωφορεία.

Το γεγονός αυτό φυσικά με ενόχλησε εξαιρετικά, οπότε το έριξα στο διάβασμα για να δω αν ο οδηγός είχε δίκιο. Σύμφωνα λοιπόν με το επίσημο site ΚΤΕΛ στο οποίο αναγράφεται η νομοθεσία περι κατοικιδίων

ισχύει το εξής:

πολλά παρόμοια sites (επικοινωνιών για παράδειγμα, ακόμα και εφημερίδων) αναφέρουν ότι η μεταφορά κατοικιδίων επιτρέπεται στο χώρο αποσκευών. Παρ' όλα αυτα δεν έχω πάρει μια σαφη απάντηση. Όσο για το επίσημο site για τα ΚΤΕΛ η ημερομηνία που αναγράφεται είναι 2005 και σύμφωνα με τον οδηγό αυτός ο.. ας πούμε δήθεν νέος νόμος είναι πολύ πιο καινούριος.

Περιττό να πω ότι απο τα Χριστούγεννα και μετά έχω αντιμετωπίσει πολλούς οδηγούς οι οποίοι αρνούνται να μεταφέρουν το γάτο και επιμένουν ότι η μεταφορά των ζώων απαγορεύεται από το νόμο. Κάποιες φορές έχω αναγκαστεί να χάνω ένα λεωφορείο για αυτό το λόγο και να περιμένω το επόμενο, του οποίου ο οδηγός συνήθως είναι ανεκτικός, αν όχι ευγενικός, και δέχεται να μας πάρει και τους 2 μας στο λεωφορειο.

Θα παρακαλούσα τους έμπειρους με τέτοιες περιπτώσεις να μου δόσουν μια απάντηση στην ερώτηση : τελικά επιτρέπεται η όχι η μεταφορά κατοικιδίων με λεωφορεία ΚΤΕΛ σύμφωνα με τη νομοθεσία?

Τη συγκεκριμένη ερώτηση την έθεσα στους ίδιους τους οδηγούς λεωφορείων, τονίζοντας ότι η επίσιμη ιστιοσελίδα τους αναφέρει ξεκάθαρα ότι επιτρέπεται, οι οποίοι καταφεύγουν σε ειρωνικές απαντήσεις και συνήθως βγαίνουμε εκτός θέματος.

Σας ευχαριστώ πολύ
=','=
Καθώς κατέβαινα Αθήνα από Γιάννενα το Πάσχα έτυχε στο ίδιο λεωφόρο να είναι κοπέλα με γατούλα δεν είχε πρόβλημα στην μεταφορά, αλλά μου είπε ότι έχει τσακωθεί πολλές φορές με οδηγούς από τα Γιάννενα που δεν δέχονται ζώα στο λεωφόρο επειδή είχε γίνει θέμα πριν κάποιο καιρό με τα σκυλιά τον κυνηγών που τα ανέβαζαν πάνω.

Παράθεση

tatiana

Νεοφερμένος

O tatiana έγραψε στις 22:59, 06-05-08:

απαράδεκτοι..

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LETOS
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 08:37, 16-05-08:

Εγώ έχω μια άλλη απορία: Αν βάλεις το γατοφόρο στο χώρο αποσκευών δεν είναι πολύ απάνθρωπο? Το γατί δεν θα βλέπει τίποτα και θα τρομάξει πάρα πολύ.Και αν το πάρεις μαζί σου στα πόδια σου και νιάουρίζει συνέχεια (τουλάχιστον η δική μου σίγουρα αυτό θα κάνει γιατί δεν αντέχει να την περιορίζεις) και διαματύρονται οι επιβάτες? Εγώ θα ήθελα να μπορούσα να τη μεταφέρω με το ΚΤΕΛ αλλά σκεπτόμενη όλα αυτά δεν το τολμάω!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 09:40, 16-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από LETOS
Εγώ έχω μια άλλη απορία: Αν βάλεις το γατοφόρο στο χώρο αποσκευών δεν είναι πολύ απάνθρωπο? Το γατί δεν θα βλέπει τίποτα και θα τρομάξει πάρα πολύ.Και αν το πάρεις μαζί σου στα πόδια σου και νιάουρίζει συνέχεια (τουλάχιστον η δική μου σίγουρα αυτό θα κάνει γιατί δεν αντέχει να την περιορίζεις) και διαματύρονται οι επιβάτες? Εγώ θα ήθελα να μπορούσα να τη μεταφέρω με το ΚΤΕΛ αλλά σκεπτόμενη όλα αυτά δεν το τολμάω!
Μα ούτως ή άλλως στις γάτες δεν αρέσουν τα ταξίδια, και ούτε όλοι οι επιβάτες είναι φιλόζωοι κ μπορεί να αρχίσουν να διαμαρτύρονται γι αυτό μπορείς να βάλεις κάτω τη γατοφόρο που αερίζεται . Όσο για τον περιορισμό που λες κ μέσα στη γατοφόρο περιορισμένη θα είναι εγώ τα δικά μου γατάκια έχω μεταφέρει με ΚΤΕΛ γιατί δεν υπήρχε άλλη λύση. Και ήταν μια χαρά αν λίγο φοβισμένα που θα ήταν έτσι κ αλλιώς τόση ώρα ταξίδι

Παράθεση

Άννα Κ.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άννα Κ.
H Άννα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 820 μηνύματα.

H Άννα Κ. έγραψε στις 10:10, 16-05-08:

Καλησπέρα σε όλους.

ισχύει το εξής:

Σας ευχαριστώ πολύ
=','=
Ο νόμος το λέει καθαρά...Τώρα τι λέει ο κάθε οδηγός είναι δικό του πρόβλημα..Αλλα το πρόβλημα αυτό το έχω αντιμετωπίσει και με οδηγούς ταξί...Σε μια περίπτωση ανάγκης ενώ ήμουν φοιτήτρια στη Ρόδο καλούσα επί 3 ώρες ταξί και δεν έρχονταν κανείς, το ζώο μου αιμοραγούσε ήταν και έγκυος και ενώ έλεγα οτι ήταν επείγον όλοι εκείνη τη μέρα είχαν αλλεργία στις γάτες.Πάλι καλά φιλοτιμήθηκε να έρθει ένας ταξιτζής ο οποίος μου εξήσησε οτι επειδή ήταν τουριστική σεζόν δεν έρχοταν κανείς και οτι έπειτα φοβούνται να μην λερώσει η γάτα απο μέσα από τη γατοφόρο!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:16, 16-05-08:

Τελευταία φορά που κοίταξα η ΓΑΤΑ είναι ακόμα μικρό κατοικίδιο!!!!!!!!!!!!

Αναρωτιέμαι αν του έδινες κάνα 20? ή 50?.. αν θα συνέχισε να υποστηρίζει τον "ΝΟΜΟ"!!!!!!!!!

ΕΛΕΟΣ.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 10:47, 16-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Τελευταία φορά που κοίταξα η ΓΑΤΑ είναι ακόμα μικρό κατοικίδιο!!!!!!!!!!!!
Εκτός αν είναι Μέι Κουν
Αρχική Δημοσίευση από julia
Αναρωτιέμαι αν του έδινες κάνα 20? ή 50?.. αν θα συνέχισε να υποστηρίζει τον "ΝΟΜΟ"!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ.
θέλει κ φακελάκι ο κάθε Δρ. Λεωφορειούχος για να κάνει τη δουλειά του!! Τι να πεις; Πάντως όσο εμείς πάμε με το μαλακό τόσο αυτοί θα το κάνουν σύστημα κ θα υπάρχει το νομικό προηγούμενο. Και ρωτάω αν κάποιος στην Ελλάδα πρέπει να μεταφέρει το ζώο του πρέπει να έχει δικό του ΙΧ, πλοίο και αεροπλάνο ανάλογα με το που μένει (νησί ή στεριά) γιατί αν θυμάστε καλά ούτε στο τρένο δέχονταν τον Σείριο της Δώρας

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:31, 16-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Εκτός αν είναι Μέι Κουν

θέλει κ φακελάκι ο κάθε Δρ. Λεωφορειούχος για να κάνει τη δουλειά του!! Τι να πεις; Πάντως όσο εμείς πάμε με το μαλακό τόσο αυτοί θα το κάνουν σύστημα κ θα υπάρχει το νομικό προηγούμενο. Και ρωτάω αν κάποιος στην Ελλάδα πρέπει να μεταφέρει το ζώο του πρέπει να έχει δικό του ΙΧ, πλοίο και αεροπλάνο ανάλογα με το που μένει (νησί ή στεριά) γιατί αν θυμάστε καλά ούτε στο τρένο δέχονταν τον Σείριο της Δώρας
...που τότε ήταν Μόιρα...
Ναι παιδιά η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο.Εγώ σκέφτομαι να πάρω τη σιαμεζούλα που ερωτεύτηκα για αυτό το λόγο:της μεταφοράς.Σκέφτομαι ότι αν με στείλουν σε κάποιο νησί όπου φυσικά δε θα μπορώ να πάω με το αμάξι μου,πως θα μεταφέρω και τα δυο μου ζωάκια με πλοία κτλ.Ίσως χρειάζεται και ενδιάμεσο ΚΤΕΛ ή τραίνο,τι γίνεται εκεί;Και δε γίνεται αν έρχομαι Χριστούγεννα και Πάσχα να παίρνω το αμάξι μου και να το παρατώ στο λιμάνι για να το πάρω τέσσερις μήνες μετά.Και έστω στο ένα ζωάκι με το φακελάκι που λες slitherin κάνουν τα στραβά μάτια και δε λένε τίποτα,με τα δύο θα έχω πρόβλημα στάνταρ...Είναι άδικο...

Παράθεση

tatiana

Νεοφερμένος

O tatiana έγραψε στις 11:59, 16-05-08:

Πάντως όποτε μετέφερα ζώο στο τραίνο η με πλοίο πρόβλημα δεν υπήρχε. Όσο για τα ΚΤΕΛ εκτύπώνεις τη σελίδα αυτή με τη σχετική νομοθεσία τους και την κολλάς στη μούρη τους, ζητάς να δεις τον υπεύθυνο κ.ο.κ. φασαρία με λίγα λόγια

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:02, 16-05-08:

Πάντως όποτε μετέφερα ζώο στο τραίνο η με πλοίο πρόβλημα δεν υπήρχε. Όσο για τα ΚΤΕΛ εκτύπώνεις τη σελίδα αυτή με τη σχετική νομοθεσία τους και την κολλάς στη μούρη τους, ζητάς να δεις τον υπεύθυνο κ.ο.κ. φασαρία με λίγα λόγια
Με τραίνο απαγορεύεται η μεταφορά ζώων σε Intercity και σε απλή αμαξοστοιχία επιτρέπεται υπό όρους,συνήθως αυτοί οι όροι είναι να ταξιδέψεις με το βραδινό τραίνο.Που σημαίνει ότι μόλις έκανε παραπονο κάποιος επιβάτης ή έπεφτες σε περίεργο εισπράκτορα,ήσουν υποχρεωμένη να κατέβεις.Επαφίεσαι στην καλή τους θέληση δηλαδή,πράγμα που εγώ αν είχα μεγάλο ταξίδι δεν θα έκανα.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 12:33, 16-05-08:

Με πλοίο παιδιά δεν υπάρχει πρόβλημα. Μετέφερα εγώ τον Αιμίλιο Ρόδο και δεν τον άφησα στο αυτοκίνητο΄. Τον πήρα πάνω. Βέβαια ήμουν σαλόνι σε μια γωνιά γι αυτό το λόγο. Με αεροπλάνο ταξιδεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχει κανείς κάποια εγκύκλιο τι συμβαίνει στα λεωφορεία?\

Παράθεση

nfl...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nfl...
H nfl... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H nfl... έγραψε στις 12:52, 15-09-08:

Γεια σε ολους!!Φετος ξεκινα για μενα η φοιτητικη ζωη και θα θελα να παρω μια γατουλα για παρεα.Δυστυχως ομως η πολη που μενω απεχει τουλαχιστον 8 ωρες με το λεωφορειο απο την πολη που θα σπουδαζω και ετσι δεν θα ειναι ευκολη η μεταφορα του ζωου.Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να πληρωνω εισητιριο και για την γατα(δεν ξερω αν ακουγεται τρελο)ετσι ωστε να την εχω διπλα μου στην διαδρομη γιατι στις αποσκευες σιγουρα θα ψοφησει το ζωακι.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:03, 15-09-08:

nfl, μετέφερα την ερώτησή σου σε προϋπάρχον thread με το ίδιο θέμα. Όπως θα διαπιστώσεις διαβάζοντας και τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, η μεταφορά κατοικιδίων με τα ΚΤΕΛ είναι μια πονεμένη ιστορία και το συμπέρασμα που βγαίνει τελικά είναι ότι μάλλον δεν έχει τόση σημασία το τι τυπικά ισχύει, αλλά το σε ποιον άνθρωπο θα πέσεις...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους