Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 90,595 εγγεγραμμένα μέλη και 719,468 μηνύματα σε 22,828 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 443 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ τσακωνόμαστε!

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 07:53, 24-08-10:

Ουφ, τι θέλω και τα διαβάζω τέτοια ποστ πρωϊνιάτικα και συγχύζομαι!!!
Βούλα δεν το πιστεύω ότι δεν απάντησες! Τουλάχιστον δεν τους έριχνες καμιά κανάτα νερό στη κεφάλα τους (ουπς, καταλάθος) μπας και πάρει μπρος το σκατόμυαλο τους;
Ράνια τι να πω, τόσα τους μάθανε τόσα κάνουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 2,000 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 08:49, 24-08-10:

Λοιπον και εγω απορω Βουλα με την υπομονη σου και να πω οτι και εγω στη Χερσονησο βρεθηκα σε ενα περιστατικο ενος ατυχου σκυλουκου που ετυχε να βρεθει στον τουριστικο δρομο της Χερσονησου και ενας μυξας κοντος με μουστακι τον εδιωχνε. Φυσικα σε αυτο το γεγονος γυρισα και αρχισα τα βρισιδια και ειδικα στη γυναικα του που ειχε ενα κοσμηματοπωλειο φαινεται της χαλουσε τη μοστρα της χαμενης!! Οι τουριστες που κυκλοφορουν γυμνοι δεν τους χαλανε την αισθητικη τα αδεσποτα τους ενοχλησαν τους χωριατες.
Δεν θα ξεχασω το σκυλακι να τρεχει φοβισμενο με την ουρα στα σκελια.
Και πολυ θα ηθελα να σας ειχα μαζι μου Ναταλια και Χαρη γιατι ο Βασιλης μου ειπε οτι οτι και να πεις σε αυτους τους ανθρωπους δεν βαζουν μυαλο αλλα ενα χερι ξυλο το ηθελε.
Αλλα μια χαρα πηρα πιο κατω οταν σε ενα αλλο κοσμηματοπωλειο απο εξω ειχε μπολακια με ξηρη τροφη και νερο. Χαρηκα οτι υπαρχουν ανθρωποι και αισθανθηκα λιγο καλα για τον τοπο καταγωγης μου.
Ο πολιτισμος των ανθρωπων φαινεται στο πως φερομαστε στα ζωα και δυστυχως οι Ελληνες ειναι ακομα απολιτιστοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 09:10, 24-08-10:

Βουλα μου κι εγω έχω απορήσει με την υπομονή και την αξιοπρέπιά σου. Καταλαβαίνω βέβαια ότι αν ήσουν μόνη σου ίσως να ειχες ξεσπάσει αλλα αφου ήσουν με τον ανθρωπό σου, όφειλες να σεβαστεις και την δική του ηρεμία. Και απο την άλλη πλευρα, δεν πιστευω ότι θα κερδιζες κατι αν τον μπινελίκωνες όπως θα ήθελες. Τέτοιου ειδους μα****ς δεν νουθετίζονται απο προσβολές και απο βαριές κουβέντες. Η συνειδητοποίηση σε αυτούς αργεί να έρθει αλλα όταν έρθει πέφτει σαν κεραυνός. Το πιστευω αυτό. Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουν για τα λάθη τους. Είτε με το ίδιο νόμισμά είτε έστω μόνο με τύψεις.

Πριν απο χρόνια ειχα μια αντίστοιχη εμπειρία, με εναν καραγκίζη που έμελε να τον τρώω στην μάπα για πολυ καιρό μια και ήταν κολλητός του γκόμενου που είχα τότε. Ειχε βάλει ο ξεφτίλας, μια γάτα μεσα σε μια κουτα και την ειχε ρίξει μεσα στο σκουπιδιάρικο. Δεν ήξερα πως να εκφράσω τον θυμό μου και την θλίψη μου. Τον έβρισα με όσες λέξεις ήξερα, ξετυλίγοντας πάνω του όλο του πλούσιο λεξιλόγιό μου και ενα βράδυ, σε ενα πάρτυ που ήμασταν, προφασιστηκα την μεθυσμένη και του έριξα μια σφαλιάρα τόσο δυνατή που πόνεσε το χέρι μου.

Αλλά τετοιες εικόνες, έχουν περάσει πάνω απο 10 χρόνια απο τοτε κι όμως δεν βγαινουν απο το μυαλό μου. Απ'ότι φαινεται, οι μαλ**κες και οι σκατόψυχοι έχουν μια φάτσα σαν όλους τους άλλους.
Πως γίνεται όμως και κολλάνε μεταξύ τους ρε σεις; Δηλαδή λεω, η γυναικα του παπαρα που ήταν στην παρέα σας ρε Βουλα, το ειπε σαν να μην ειναι και κάτι τοσο σημαντικό αυτο που έκανε. Πραγμα που την κάνει και αυτην όχι καλύτερή του. Αν δηλαδη το έκανε αυτο ένας συντροφος δικός μας, θα πήγαινε να βρει και εκεινος το γατι μετα στο γκρεμό. Αυτη όμως επέλεξε να μεινει. Όμοιος στον όμοιο.....

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 10:43, 24-08-10:

βουλα απιστευτο που κρατηθηκες!εγω σιγουρα θα τον ειχα βρισει και θα ειχα σηκωθει να φυγω!
εγω πιστευω πως ο,τι δινεις παιρνεις σε αυτη τη ζωη.ο,τι κανεις το παθαινεις καποια στιγμη.ηταν ενας γερος στο χωριο της μαμας μου που φολιαζε ολα τα σκυλια του χωριου,μετα απο χρονια εμαθα οτι τρελαθηκε και αυτοκτονησε παιρνοντας και αυτος φολα.

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 10:47, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από din@
βουλα απιστευτο που κρατηθηκες!εγω σιγουρα θα τον ειχα βρισει και θα ειχα σηκωθει να φυγω!
εγω πιστευω πως ο,τι δινεις παιρνεις σε αυτη τη ζωη.ο,τι κανεις το παθαινεις καποια στιγμη.ηταν ενας γερος στο χωριο της μαμας μου που φολιαζε ολα τα σκυλια του χωριου,μετα απο χρονια εμαθα οτι τρελαθηκε και αυτοκτονησε παιρνοντας και αυτος φολα.

Είναι η μόνη σκέψη που προσπαθώ να έχω στο μυαλό μου για να μην τρελλαθώ

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 12:43, 24-08-10:

Τρίχες εγώ πιστεύω ότι φεύγουν όλοι οι καλοί και συναισθηματικοί άνθρωποι απλά γιατί στεναχωριούνται. Τα αναίσθητα καθάρματα επιβιώνουν....

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 19:10, 01-09-10:

Αχ βρε κορίτσια είχα χαλασμένο το κομπιούτερ και και δεν μάθαινα τα νέα σας...Βούλα απορώ πως κρατήθηκες..εγώ θα του έριχνα ένα φούσκο μες τα μούτρα ...τον αλήτη..Ράνια καλά δεν έκανα που κλείδωσα την από πάνω στο γκαράζ ξημερώματα που πετούσε τις τροφές των γατιών;Τέτοια τιμωρία τους χρειάζεται τα καθάρματα...σε περιμένω τον Οκτώμβρη να περιθάλψουμε τα αδέσποτα ταλαίπωρα εδώ...κάνε υπομονή παντού οι ίδιοι μ@λάκες υπάρχουν ...δεν πάει μπροστά με τίποτα αυτό το κράτος...

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 21:22, 14-09-11:

Σαν σήμερα στις 14 Σεπτεμβρίου του 1943 μια μαύρη μέρα ξεκινούσε για την Κέρκυρα...Από τις 10 το προηγούμενο βράδυ οι Γερμανοί άρχισαν να βομβαρδίζουν την πόλη με εμπρηστικές βόμβες γαι αντίποινα....Σχεδόν όλη η πόλη έγινε στάχτη,και μαζί πολλά αρχιτεκτονικά αριστουργήματα όπως η Ιόνιος Ακαδημία,η Δημοτική Βιβλιοθήκη και το Δημοτικό θέατρο της Κέρκυρας ένα πραγματικό αριστούργημα αρχιτεκτονικής.

Αυτός ο γίγαντας που είχε 39 μέτρα ύψος (όσο μια 14όροφη πολυκατοικία δηλαδή)οι άνθρωποι φαινόντουσαν μυρμήγκια μπροστά του.Πρόσεξτε το μέγεθος των ανθρώπων δίπλα του...

Η ανέγερσή του άρχισε το 1893 επί δημαρχίας Μιχαήλ Θεοτόκη. Λόγω του μεγάλου κόστους το έργο ολοκληρώθηκε το 1902 σε σχέδια του Ιταλού αρχιτέκτονα Conrado Pergolesi ο οποίος χρησιμοποίησε σαν πρότυπο το κτίριο της «Σκάλας του Μιλάνου». Είχε ύψος 39 μέτρα και στην είσοδο υπήρχε στοά που την πρόσοψή της κοσμούσαν 6 κίονες τοσκανικού ρυθμού. Εξωτερικά, τον επάνω όροφο κοσμούσαν 4 ημικίονες με επίκρανα κορινθιακού ρυθμού και αέτωμα. Στο μέσον του αετώματος υπήρχε ανάγλυφος ο θυρεός της Κέρκυρας, πλαισιωμένος από δάφνινο στεφάνι και ταινίες. Η είσοδος του Θεάτρου ήταν στολισμένη με τεράστιες βυσσινί στήλες και γύρω οι τοίχοι ήταν διακοσμημένοι ψηλά, με πορτρέτα μεγάλων μουσουργών, που τα είχαν ζωγραφίσει εκλεκτοί Ιταλοί ζωγράφοι.
Το Δημοτικό Θέατρο διέθετε 64 θεωρεία σε τρεις σειρές και υπερώο. Κάθε θεωρείο ήταν πολυτελέστατο· διέθετε ιδιαίτερο σαλονάκι με τουαλέτα, μικρό διαμέρισμα με βαρύτιμους καθρέπτες και παραπέτασμα και αποκλειστικά δικό του φωτισμό από γκάζι. Το Θέατρο είχε πολυτελή πλατεία πλούσια διακοσμημένη, με βελούδινες βαθυπόρφυρες πολυθρόνες, που προς το τέλος της πλατείας ήταν πιο μικρές.
Το Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας εθεωρείτο ένα από τα καλύτερα της Ευρώπης. Η ακουστική του ήταν απαράμιλλη από κάθε τεχνική άποψη και είχε τη δυνατότητα να αποδίδει σωστά και την παραμικρή απόχρωση του ήχου. Η χωρητικότητά του υπολογιζόταν σε χίλιες περίπου θέσεις, ενώ διέθετε και ένα μεγάλο φουαγιέ, διακοσμημένο στις οροφές με θαυμάσιες τοιχογραφίες Ιταλών ζωγράφων που απεικόνιζαν αρχαίους θεούς και διάφορες μουσικές αναπαραστάσεις. Ξακουστές έχουν παραμείνει οι χοροεσπερίδες που δόθηκαν στο Φουαγιέ του.
Η έναρξη των παραστάσεων του Δημοτικού Θεάτρου Κέρκυρας έγινε στις 7 Δεκεμβρίου 1902 με τον "Lohengrin" του Wagner. Σε μια από τις παραστάσεις του παρευρέθηκε και ο Κάιζερ Γουλιέλμος Β΄ της Γερμανίας την εποχή που επισκεπτόταν το 'Αχίλλειο'.
Το Δημοτικό Θέατρο στοίχισε ένα εκατομμύριο χρυσές λίρες, ποσό τεράστιο για την εποχή, αναγκάζοντας τον Δήμο Κερκυραίων να συνάψει χρεολυτικό δάνειο, η τελική εξόφληση του οποίου θα γινόταν το 1941.Δυστυχώς δεν προλάβαμε ούτε να το ξεχρεώσουμε. Το μόνο πράγμα που σώθηκε ήταν η αυλαία του, που κατά τύχη δεν βρισκόταν στο Δημοτικό Θέατρο τη νύχτα εκείνη.

Το κτήριο λοιπόν κάηκε μεν, αλλά οι εξωτερικοί τοίχοι και η πρόσοψή του έμειναν ανέπαφοι από την φωτιά καθώς ήταν χτισμένο από μαρμαρόπετρα πάχους 1 μ..
Δέκα χρόνια έμεινε σε αυτήν την κατάσταση και το 1952 επί Δημάρχου Στ.Δεσύλα απόφασίστηκε ότι "δεν έχει ουδεμία αρχιτεκτονική και ιστορική αξία".
Η κατεδάφιση άρχισε με μία τεράστια σιδερένια μπάλα κατεδαφίσεως η οποία κτύπαγε πολλές φορές στο ίδιο σημείο για να πέσει ένα κομμάτι 1-2 m2. Όσο κατεβαίνανε προς τα κάτω τόσο ποιο δύσκολα τα πράγματα μέχρι που στο τέλος έβαλλαν μικρά μπουρλότα αλλιώς ο γίγαντας δεν έπεφτε.
Πως μπορείς να κατεδαφίσεις ένα τέτοιο αριστούργημα; Μόνο και μόνο επειδή διέθετε τον πρώτο ομιλούντα κινηματογράφο,και ο κ. Δεσύλας που στην οικογένεια του διέθεταν κι αυτοί τον μοναδικό κινηματογράφο στην Κέρκυρα δεν ήθελαν να υπάρχει θέμα ανταγωνισμού όπως καταλαβαίνετε...
Ο εργολάβος που το γκρέμισε κατέβασε όλα τα αετώματα με τα αγάλματα που είχε περιμετρικά,κομμάτι κομμάτι με τους συνδέσμους τους και τα πούλησε στους Ιταλούς. Στη θέση του αργότερα έχτισαν ένα τερατούργημα με μαγαζιά στο ισόγειο,με αποθήκες που στεγάζεται κάθε καρυδιάς καρύδι,και για να ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ η οδός που περνάει δίπλα του στην αριστερή πλευρα του ονομάστηκε οδός Στ.Δεσύλα προς τιμήν αυτού που το κατεδάφισε. Οι Κερκυραίοι ακόμα και στα δικαστήρια είχαν φτάσει για να εμποδίσουν την καταδάφιση του.
Βλέπετε εκείνη την εποχή δεν υπήρχε η λέξη "κατάληψη"Αν είχαν στρατοπεδεύσει μέσα οι θα μπορούσαν να το είχαν γκρεμίσει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη γεωργια33
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 19:57, 22-10-11:

θυμωνω οταν τρωω.θυμονω οταν κοιμαμε. θυμωνω οταν βαριεμαι.μονο οταν ειμαι με τους αγαπημενους μου δεν θυμωνω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

miou..miar (Mιαούρι =Ρ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη miou..miar
H Mιαούρι =Ρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (1.000 και βάλε [χώρια τα αδέσποτάκια =Ρ] έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.

H miou..miar αγκαλιά με τον Socksino πάντα έγραψε στις 22:27, 29-12-11:

Αυτοί οι που πετάνε γατάκια στο απέναντι οικόπεδο!
Α!Κι αυτή η που σκότωσε τον Saladin και εγώ δεν ξέρω πόσα γατιά ακόμα είχαν την ίδια μοίρα..

Αλλά το δικό της το γατί όλο ''αγάπη μου, γλύκα μου'' και ''φως μου'' !!!!!!

Ε, όχι!!!Αρκετά σε ανέχτηκα κυρά μου!!!
[Ουφ. Για να μην τη γδάρω.Σε ευχαριστώ drusilia.]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miou..miar : 29-12-11 στις 22:35. Αιτία: Προσθήκη smilies
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 18:47, 21-01-13:

Παλι 24ωρη το παλιομετρό!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους