Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 90,798 εγγεγραμμένα μέλη και 719,506 μηνύματα σε 22,838 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

15-ετών γάτος δεν τρώει καθόλου. (Γνώμες - βοήθεια)

OrangeCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη OrangeCat
Ο OrangeCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O OrangeCat έγραψε στις 20:45, 16-02-20:

Πρώτο post εδώ παιδιά γιατί ψάχνοντας ανακάλυψα το site.

Έχουμε στο σπίτι έναν γάτο που είναι 15 χρονών. Πριν περίπου 1μιση χρόνο μετά από κάποιες εξετάσεις που του έκανε ο κτηνίατρος που είχαμε επισκεφτεί για κάποιο θέμα με τα δόντια του, μάθαμε ότι έχει νεφρική ανεπάρκεια. Ο γιατρός μας υπέδειξε κάποιες τροφές ώστε να κάνει τη σχετική δίαιτα κτλ., το θέμα είναι ότι ο γάτος ποτέ δεν έτρωγε αυτές τις τροφές και επειδή είναι καλομαθημένος εξακολουθούσαμε και του δίναμε ότι ήθελε να τρώει.

Τέλος πάντων, fast forward στο σήμερα που τους τελευταίους μήνες γενικά έχει χάσει την όρεξη του, έχει γίνει ακόμη πιο επιλεκτικός στο φαγητό και γενικά τρώει πολύ μικρές ποσότητες. Ιδιαίτερα όμως, τις τελευταίες 4 ημέρες έχει πέσει πολύ με αποτέλεσμα να μην τρώει απολύτως τίποτα, με τα βίας πίνει νερό, κοιμάται σχεδόν όλη μέρα και φαίνεται ότι δεν έχει τη δύναμη να κάνει οτιδήποτε άλλο.

Μίλησα με αρκετούς κτηνιάτρους χθες, μου είπαν ότι πρέπει να μεταβεί σε κλινική για άμεσες εξετάσεις και πιθανότατα ορό. Το συζητήσαμε λίγο στο σπίτι και επειδή ο γάτος δεν έβγαινε έξω γενικά και πάντα τον στρέσαρε η επίσκεψη σε κτηνίατρο, είπαμε να τον αφήσουμε σπίτι τουλάχιστον να φύγει με ηρεμία. Προσωπικά δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό, αλλα στο σπίτι οι περισσότεροι είναι υπέρ.

Υπάρχει κανείς με εμπειρία πάνω στο θέμα να μου δώσει καμία συμβουλή; Ο γάτος είναι μεγάλος και έχουμε συμβιβαστεί με το γεγονός ότι θα τον χάσουμε, απλά θέλω να έχει τη μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία μέχρι να γίνει αυτό.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,768 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 16-02-20:

Καλησπερα φιλε μου.Καταλαβαινω το σκεπτικο σου.Ειναι 15 χρονων με νεφροπαθεια,να στρεσαριστει τοσο σε κλινικη και να πεθανει τελικα,το θεωρεις ασχημο και το καταννοω απολυτα,Με μια διαφορα.Εγω πρωτα οντως θα του εκανα εξετασεις να σιγουρευτω οτι ειναι στα τελευταια του και μετα θα τον αφηνα μεν να πεθανει ησυχα σπιτι,αλλα οχι ετσι.Εννοω θα εκανα ευθανασια.Ουτως η αλλως θα εκανα ευθανασια,ειτε τον πηγαινα για εξετασεις ειτε οχι,αν βεβαια ημουν σιγουρη οτι δενε χει ελπιδα σωτηριας .Οι γατες ειναι πολυ ανθεκτικα πλασματα,μπορει μερες να βασανιζεται νηστικος και μην το παραβλεπεις καθολου οτι θα υποφερει.Για μενα σημασια δεν εχει μονο να πεθανει σπιτι του,αλλα το πιο βασικο να μην υποφερει και δυστυχως οι γατες δεν εχουν μιλια να μας πουν οτι υποφερουν,απαξ ομως και σταματησουν να τρωνε ,δεν ειναι καλα τα πραγματα.
Οπως περιγραφεις ομως τωρα τα πραγματα θεωρω οτι υποφερει δυστυχως.Δεν θα τον αφηνα να υποφερει παραπανω.Θα πηγαινα γιατρο,θα τον εξεταζαν και αν μου ελεγαν να του κανω ευθανασια,θα του εκανα επιτοπου.
Αυτο θα εκανα εγω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 16-02-20 στις 21:12.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 13:01, 17-02-20:

Η Έφη μιλάει σωστά.Κάποιες αλήθειες δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να ειπωθούν. Ο γατούλης δεν πρέπει να υποφέρει. Αυτή είναι η σωστή βάση συζήτησης. Δεν πρέπει να πονάει κανένα πλάσμα που έχει νευρικό σύστημα και νιώθει τον πόνο. Έχω πρόσφατο παράδειγμα φίλης που έχασε σκυλάκι 10 ετών από ανακοπή. Ήταν λίγο ανόρεκτος, τον έβαλε σε κλινική για εξετάσεις,το σκυλάκι στρεσαρίστηκε πάρα πολύ και δυστυχώς πέθανε. Ποιος μπορεί να κατηγορήσει την κοπέλα;ΚΑΝΕΝΑΣ. Έκανε αυτό που θεώρησε το πιο σωστό κι ας ήταν το πιο δαπανηρό.Και γω φοβάμαι τις κλινικές αλλά άμα πρέπει;Αν δε γίνουν εξετάσεις, ο γάτος θα συνεχίζει να υποφέρει- γιατί αφού δεν τρώει ,σίγουρα υποφέρει. Ούτε μπορεί να γίνει ευθανασία αν δεν είμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει ελπίδα.Ούτε μπορεί να μένει και να λιώνει. Συνεπώς πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις και να σκεφτείτε μετά σε πραγματική βάση δεδομένων.Ειλικρινά, εύχομαι το καλύτερο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

H roccohooshie Τ ψηθεί έγραψε στις 21:10, 17-02-20:

Καλησπέρα κι από εμένα αγαπητέ φίλε. Ο γατούλης σου χρήζει άμεσα κτηνιατρικής φροντίδας και οπωσδήποτε ενίσχυση με ορό, επειδή σίγουρα πια είναι αφυδατωμένος κι αυτό είναι ό,τι χειρότερο λόγω του προβλήματος στα νεφρά. Κι αν ενυδατωθεί και καταφέρετε να ακολουθήσετε έπειτα κάποια ενδεδειγμένη διατροφή για τη νεφρική ανεπάρκεια είναι πιθανό να ανακάμψει προς το παρόν και να έχει μια αρκετά ποιοτική ζωή για ένα εύλογο ακόμη διάστημα. Θα δείξουν και οι εξετάσεις του φυσικά τι περιθώρια έχει, οι οποίες είναι απαραίτητο να γίνουν σ ' αυτή τη φάση. Για φαγητό μπορείτε να δοκιμάσετε και κονσέρβες ειδικές για τη συγκεκριμένη ασθένεια (που συνήθως τις προτιμούν σε σχέση με τις κροκέτες), όπως και βραστό ανάλατο ή ελάχιστα έστω αλατισμένο κοτόπουλο. Για την ώρα και μέχρι να πάτε στο κτηνιατρείο, που όσο κι αν τον στρεσσάρει είναι αναγκαίο τώρα, θα μπορούσες να προσπαθήσεις να του δώσεις κάποια ποσότητα νερού με σύριγγα, όπως και λίγο γάλα (που τους ανοίγει κάπως την όρεξη συχνά).

Έχοντας η ίδια έναν γάτο στα 14 με διαγνωσμένη νεφρική ανεπάρκεια εδώ και δυόμιση χρόνια, θέλω να σου πω ότι έχει περάσει δυο φάσεις που έδειχνε χάλια και δεν έτρωγε, τον έτρεξα όμως απευθείας στον κτηνίατρο για ορό και μετά από λίγο ανέκαμψε και παρότι λίγο αδύναμος και αρκετά αδυνατισμένος, ζει μια φυσιολογική ζωή και δε μοιάζει να υποφέρει καθόλου. Όμως ακολουθούμε κατά βάση κλινική ειδική τροφή, αφού είναι ο μόνος τρόπος να καθυστερήσει κανείς όσο γίνεται την εξέλιξη της συγκεκριμένης νόσου(κυρίως κονσέρβες και λιγότερο κροκέτες), καθώς και μαγειρευτό, όπως προανέφερα. Επίσης ενημερωτικά σου λέω ότι υπάρχει ένα συμπλήρωμα διατροφής που βοηθά πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις, pronefra λέγεται, ας το έχεις υπόψη.

Τέλος είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή με fortekor, πρόκειται για χάπια που μειώνουν την πρωτεϊνουρία, που ταλαιπωρεί τις γάτες με νεφρική ανεπάρκεια, αλήθεια δεν σας το συνέστησε αυτό ο κτηνίατρος σας ;

Εύχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    color

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους